|
Архив - от 16 до 31 декември
|
|
|
|
|
|
Руските въздушно-космически сили получиха шестия военнотранспортен самолет Ил-76МД-90А през 2024 г.
|
31.12.2024, 17:22 |
|
Според наличната информация през последните дни на руските ВКС е предаден шестият военнотранспортен самолет Ил-76МД-90А, построен през 2024 г. във филиала на ПАО Ил-Авиастар (в състава на ПАО "Обединена авиостроителна корпорация") в Уляновск, който има сериен номер 0404 и регистрационен номер RF-78679. По известни данни той е извършил първия си полет в Уляновск през декември. Това е 30-ият построен самолет Ил-76МД-90А (включително прототипите)
|
|
125 години от откриването на Военноморския клуб във Варна
|
31.12.2024, 16:56 |
Идеята за създаването на културно-просветен център за офицерите възниква през 1885 г. в Русе. С изграждането на първите структури на Черноморския флот през 1897 г. във Варна започва и организирана обществена дейност за издигане на представителна и функционална сграда, която да се превърне във влиятелна институция и да работи за съхраняването на традициите и духовните ценности на офицерите и техните семейства от Варненския гарнизон. На 19 март 1899 г. с крепостен акт № 1572 Военното министерство продава за 3 370,75 лв. на Варненското Общо офицерско събрание 689 кв.м. Строителството на сградата е поверено на архитекта и инженер – майор Тодор Бояджиев, a инвеститор е Стефан Иванов от Свищов. За строежа отговаря командирът на втора рота от 8-и пехотен приморски полк капитан Климент Джеров. Зданието е построено за 105 000 лева. В архитектурно отношение представлява комбинация от различни стилове – барок, ренесанс и римска класика.
Сградата е разположена в сърцето на Варна – тук се срещат и оттук тръгват булевардите „Владислав Варненчик“ и „Княгиня Мария Луиза“. Ъгълът на зданието е разработен като главен художествен елемент. Построен е със стройна колонада от две цилиндрични колони през двата етажа. Главният корниз опасва сградата откъм двете централни улици и е украсен според римската класика с гъсто наредени конзоли. Над него се издига покривът като мансарден етаж. Ъгловото оформление на сградата и покривната площ завършват с купол. На първия етаж се помещава канцеларията на комендантството, столова за офицерите, аптека, сладкарница и магазин. Вторият етаж се състои от библиотека, голям и малък танцувален салон и канцелария. На третия етаж и на тавана са хотелските стаи – общо 18 на брой.
Сградата е открита официално на 31 декември 1899 г. с първия офицерски новогодишен бал, с който варненският елит посреща новия ХХ век. Клубът бързо се превръща в привлекателно културно-просветно и социално средище за офицерите и варненската интелигенция.
Името му е променяно неколкократно: непосредствено след 1944 г. става Дом на народната войска, през 1951 г. е Дом на народния флот, а през 1992 г. – Военноморски клуб. През годините в Клуба се помещават Представителният военноморски театър, Представителният ансамбъл на ВМС, гарнизонни комисии и клубове по интереси, детски музикални и езикови школи, организират се пресконференции и се провеждат редица културни събития.
|
|
|
|
|
|
Варна върху гравюри на „Илюстрационе италиана“ от 1877 година
|
30.12.2024, 18:09 |
|
Рисунките (гравюрите) са работа на италианския художник Джузепе Аурели (Giuseppe Aureli, 1858-1929). Те представят изглед на Варна откъм морето и изглед към Варненското пристанище от Ени-куле табия*. Рисунките са публикувани в италианското илюстровано списание “L’Illustrazione italiana” (Илюстрационе италиана) от 5 август 1877 г., от времето на Руско-турската (Освободителна) война от 1877-1878 г. Те илюстрират статията “Varna e Sciumla”: „Варна и Шумен".
Талантливият ни художник г-н Аурели пътува от Константинопол до турския лагер с разрешение от Сераскериата, което не беше лесно да се получи. В броя поместваме четири негови рисунки (гравюри) от Варна и Шумла.
Рейдът на Варна се представя на зрителя под формата на подкова, чиито краища са нос Годроф – на север, и нос Галата – на юг; целият е отворен на изток, така че в случай на източен вятър корабите не са в безопасност. Откъм сушата многобройни хълмове образуват пояс около града, а между тях и града има огромно езеро, захранвано от потоци, чиито води се вливат в морето по канал, който се вие през огромна равнина. Важността на Варна се състои в това, че тя е начело на железопътната линия Рустчук. Общоприето е мнението, че руснаците, заели турската страна на Дунав, ще тръгнат по този път към османското черноморско крайбрежие. Но трябва да се има предвид, че в такъв случай те ще се срещнат с голямата турска армия при Шумла, много силен град сред Балкана, на половината път от Рустчук до Варна.
В момента в пристанището на Варна се намират няколко бронирани кораба на турския флот, които силно затрудняват достъпа на врага до него, както и крепостите на брега, въоръжени с големи оръдия, и гореспоменатите хълмове, увенчани с фортове и въоръжени с оръдия на Круп. Командир на крепостта е Рашид паша (Щрекер)**, германски генерал с големи заслуги, който от много години е на служба в Турция.
Населението на Варна не надхвърля 20 000 души; има турци, гърци, арменци, българи, евреи и няколко чуждестранни колонии. В града има 12 джамии, 4 църкви и един „римокатолически“ параклис, обслужван от капуцини.
Варна е главното търговско пристанище на Румелия на Черно море. Но тъй като понастоящем износът на зърно е забранен с оглед на евентуалните нужди на армията, няма важна търговска дейност. Единствената дейност, която се наблюдава в пристанището, е разтоварването на оръжия, боеприпаси и сухари за войската, които многобройни коли, наречени брички, превозват до железопътната гара. Всеки ден определен брой жители отиват да участват в допълнителната отбранителна работа, като всеки от тях получава по 80 цента дневни надбавки.
Гарнизонът се състои от египетски контингент, чийто командир е Хасан паша***, син на хедива. Офицерите на тези войски са предимно италианци; високообразовани и много учтиви мъже. Във Варна все още има черкези, но поведението им по нищо не прилича на добрата дисциплина на египтяните, която е дело на италианците и е заслуга на хедива“****. |
|
Изглед на пристанището на Варна (Черно море). И на железопътната линия Варна-Рушчук. По скица на г-н Аурели. // L’Illustrazione italiana, Anno IV, N. 31, 5 август 1877 г., стр. 81.
** Вилхелм Щрекер (Wilhelm Strecker, 1830-1890) (Рашид паша), немски офицер (от 1875 г. генерал-майор) на служба в Османската армия. По време на Руско-турската война от 1877-1878 г. Щрекер командва артилерията на Варненската крепост.
*** Принц Хасан паша (Hassan Ismail Pasha, 1854-1888), син на египетския хедив. Командващ Египетския корпус (около 6 500 души с 24 оръдия) от състава на Източнодунавската армия, комендант на Варна по време на Руско-турската (Освободителна) война от 1877-1878 г.
**** L’Illustrazione italiana, Anno IV, N. 31, 5 agosto 1877, p. 78.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
САЩ ще предоставят още 2,5 млрд. долара военна помощ за Украйна
|
30.12.2024, 17:36 |
Отиващият си американски президент Джо Байдън анонсира още един пакет с военна помощ за Украйна в размер на 2,5 млрд. долара. Така САЩ само в рамките на декември предоставят почти 5 млрд. долара под формата на въоръжение и муниции за Киев. Все още се уточнява какво точно съдържа новият пакет.
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи във вечерното си обръщение за очакваната нова помощ, но без да даде повече подробности за включеното в пакета. Сега Байдън уточнява в публикувано на сайта на Белия дом изявление, че 1,25 млрд. долара от заявената помощ ще дойде от резервите на Пентагона, тоест ще може да бъде получена веднага от Украйна. Останалите 1,22 млрд. долара са по механизма за покупки на нужното за укранските военни оборудване.
От Белия дом обявиха през ноември, че до края на мандата на Байдън ще предоставят цялото налично финансиране за Украйна, което се оценяваше на около 6-7 млрд. долара. Конгресът също подкрепи този план, като удължи срока за разпределяне на останали от предишни пакети средства.
Целта на отиващата си администрация на САЩ е да въоръжи Киев, ако новоизбраният президент Доналд Тръмп реши да следва друга политика по отношение на Украйна. Според оценките на съветници на Байдън отпуснатите средства ще са достатъчни за защитата на страната до края на 2025 г.
Според изявлението на Белия дом новият пакет ще има незабавен ефект върху боеспособността на украинската армия на бойното поле, както и за дългосрочните доставки на ракети за системите за противовъздушна отбрана, артилерийски снаряди и друго въоръжение.
За последните три години САЩ са предоставили 175 млрд. долара на Украйна - финансова и военна помощ. Министърът на финансите на Украйна Серхий Марченко съобщи пред местни медии, че през 2024 г. страната е получила финансова помощ в размер на 41,7 млрд. долара. Тези средства са използвани за покриване на социални разходи. Киев плаща отделно разходите си за военните действия, тъй като не всички донори отпускат военна помощ.
Източник: https://www.investor.bg/
|
|
Грешка на Сталин е причината Турция да стане член на НАТО
|
30.12.2024, 17:24 |
Преди Първата световна война владенията на Османската империя заемат почти 1 милион 800 хиляди квадратни километра. Това е огромна територия в Азия и Европа. В нея живеят над 21 милиона души. Но до 1918 г. империята се свива до 730 000 квадратни километра, на които живеят 13 милиона души. Всъщност империята е унищожена след подписването на Мудроското примирието на борда на британски кораб.
Англия печели още една победа, засилвайки колониалното си настъпление в Западна Азия, Кавказ и Южното Черноморие. За целта тя използва Гърция, която поема тежестта на удара, с надеждата да спечели част от земите на Османската империя и да си разчисти дългогодишните сметки с турците.
Но изпълнението на този план е възпрепятствано от генерал Мустафа Кемал, който има богат опит във военни победи и патриотично настроените отряди на турците. През 1920 г. той отново събира армия, но всички складове са под контрола на нашествениците, няма оръжия и патрони.
Кемал решава да се обърне за помощ към Съветска Русия, която също води отбранителна борба срещу Запада, защитавайки постиженията на революцията. През същата есен в армията на Кемал постъпват 6000 пушки и арсенал от милион патрони, както и десетки хиляди артилерийски снаряди. Съветската република помага и с пари – турците получават 200 кг. златни кюлчета.
През пролетта на 1921 г. е подписан договор за приятелство между турската страна и РСФСР. Сега братският турски народ получава 40 000 пушки, стотици картечници, поне 50 оръдия, десетки милиони патрони и повече от сто хиляди снаряди. Специалисти от Русия проектират и изграждат два барутни завода и фабрика за производство на патрони. Композиции със суровини идват от Русия. Освен това златни кюлчета на стойност 10 милиона рубли са доставени в Анкара в сандъци. Военни специалисти от Русия също помагат на братята да защитят своята независимост.
По силата на договора Турция получава и земи, принадлежащи на Руската империя. Така Ардахан, Карс, Артвин, Сурмалински район са прехвърлени в нейните владения. Планината Арарат също става турска. В замяна турците обещават да върнат Батум на Грузия и да спрат нападението на Армения. Разбира се, Кремъл също има свои интереси – падането на Турция означава, че по границите на крехката държава ще се появи крепост на Антантата с военни бази и агресивна политика.
Още през 1918 г. руското правителство прогонва французите и гърците от Одеса, а британците неведнъж се опитват да превземат южния бряг на Черно море. Разбира се, Батум с петролните кладенци тогава е по-важен от планината Арарат.
След смъртта на Кемал Ататюрк през 1938 г. Турция започва да провежда политика на сближаване с Великобритания и е готова да помогне на нацистка Германия. Но турските войски никога не влизат във войната на страната на Хитлер. Вярно е, че те държат армията си в бойна готовност на границите със СССР в Кавказкия регион. Това предизвика излишно напрежение и отнема вниманието на част от войските, които могат да бъдат използвани в източна посока.
През 1945 г. съветското правителство усеща своята мощ и имайки влияние над половин Европа, решава да си върне земите, дадени на Турция по силата на договора от 1921 г. Съветският съюз се нуждае от достъп до Босфора и контрол над тази територия и Сталин чувства, че е време да окаже натиск върху Анкара. На конференция в Потсдам той заявява, че Турция не се справя с отговорностите си в този регион и пропуска чужди военни кораби, без да се придържа към международните споразумения. За това може по свое усмотрение да забрани преминаването на съветски кораби през пролива. Москва предлага контролът на Босфора и Дарданелите да се осъществява с общи усилия.
Но Западът не подкрепя това предложение. Британският премиер Уинстън Чърчил и американският президент Хари Труман са съгласни, че Турция няма право да диктува своите решения на такава сила като СССР, но решават да не предоставят на Москва изгодната й позиция в Средиземно море.
Дипломатите вземат решение на въпроса от международно ниво, а Турция бърза да мине под покрива на Запада. Сближава се със САЩ и Великобритания, а през 1952 г. се присъединява към блока на НАТО. Хрушчов, идвайки на власт след смъртта на Сталин, осъжда опита му да реши така директно проблема с турците. Той отбеляза, че подобна прибързаност само изостря вниманието на западните партньори върху този проблем, а те самите поемат контрола върху важна територия за СССР - излазът на Средиземно море.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Навършват се 172 години от рождението на основоположника на българската армия след Освобождението генерал Данаил Николаев
|
30.12.2024, 17:18 |
Навършват се 172 години от рождението на основоположника на българската армия след Освобождението от турското робство – генерал Данаил Николаев (30.12.1852 г. - 29.08.1942 г.).
Данаил Николаев участва в Руско-турската война от 1877-1978, радетел за осъществяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия, като военен министър участва в потушаването на бунта на проруските офицери през 1887 г., председател на Върховния македонски комитет 1895-1897 г., участва и в Сръбско-българската война.
Той е първият български военен деец, удостоен с най-високото звание- генерал от пехотата, като остава в историята на българската армия като Патриархът на българската войска.
Заслуга на генерал Данаил Николаев е неговото дейно участие в подготовката на българската армия за Балканските войни, а по време на Балканската война е командващ гарнизона в Ямбол. Носител е на ордени Орден „За храброст“ II и III ст., Златен орден и медал „За заслуга“, орден „Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий“, „Георгиевски кръст за храброст“ IV ст., орден „Св. Ана“ III ст. с мечове и бант, румънски орден „Румънска звезда“ с меч, турски ордени „Османие“ I ст.и Меджидие“ I ст. с брилянти, персийски орден „Лъв и слънце“ I ст.
Генерал Данаил Николаев ще остане завинаги в страниците на българската история като човек, дал всичко от себе си за осъществяването на Съединението, за поставянето на основите и обучението на българската армия, постигнала блестящи победи по време на Балканските войни в името на националното обединение.
|
|
Правителството: Увеличението на заплатите в МО и МВР влиза в сила от 1 януари 2025 г.
|
30.12.2024, 17:01 |
Правителството ще предложи на Народното събрание да одобри проектозакон за събиране на приходите и извършване на разходите за 2025 г., до приемането на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година, посочи на брифинг вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова.
Тя подчерта, че в предлагания законопроект са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, които са в закона за бюджета за 2024 г., а повишението на заплатите в МО, МВР и висшето образование влизат в сила от 1 януари 2025 г. Минималната работна заплата е 1077 лв., което е прието с постановление на Министерския съвет. Държавните служители на МРЗ ще продължат да получават обаче 933 лв., защото размерът е определен в Закона за държавния бюджет за 2024 г., каза Людмила Петкова. Пенсиите и социалните плащания ще се получат през януари.
|
|
|
|
„Св. Св. Кирил и Методий“ е вече на котва пред остров Ливингстън
|
29.12.2024, 17:23 |
|
След успешен преход от аржентинското пристанище Ушуая, който започна на 25 декември т.г., военният научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ с бордови № 421 застана на котва пред Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън, Антарктика. Със заставането на кораба екипажът му и логистиците на полярната база започнаха изпълнението на планираните дейности по разтоварване на личен състав и товари на брега.
Снимки - ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“
|
|
Military Watch: Русия формира първия пълен полк от системи за противовъздушна отбрана С-500 с голям обсег
|
29,12.2024, 17:00 |
Руските въоръжени сили сформираха първия си пълен полк, оборудван със системи за противовъздушна отбрана с голям обсег на действие С-500, отбелязвайки важен крайъгълен камък в плановете за разполагане на съвременни средства за космическа война в цялата страна. Разгръщането беше потвърдено от началника на Генералния щаб генерал Валери Герасимов, но той не даде подробности за броя на въоръжените батареи и радарни системи, пише Military Watch.
Докато всеки полк от по-старата система за противовъздушна отбрана С-400 разполага с 16 пускови установки за ракети земя-въздух заедно със свързани мобилни радари и командни центрове, броят на пусковите установки във всеки полк С-500 остава неизвестен. Пусковите установки за системата С-500 разполагат две, а не четири ракети земя-въздух, като техните ракети с най-дълъг обсег могат да атакуват цели на разстояние до 600 километра, в сравнение с 400 km за С-400 и 200 km за конкурентните американски THAAD и Patriot системи.
Всеки полк С-400 е съставен от два батальона с осем пускови установки, въпреки че това може да е различно за С-500. Новата система за противовъздушна отбрана не беше разработена като заместител на съществуваща система, а по-скоро за осигуряване на нов слой към мрежата за противовъздушна отбрана на Русия между по-тактическото ниво С-300 и С-400 и стратегическото ниво A -235 система, която е проектирана за защита срещу атаки междуконтинентални балистични ракети.
Преди формирането на първия пълен полк, С-500 е участвал много разгръщания в миналото както за тестови, така и за оперативни цели. Смята се, че те са се случили на ниво батальон. През юни ръководителят на украинската дирекция за разузнаване на отбраната генерал-лейтенант Кирило Буданов съобщи, че руските въоръжени сили са се разположили в град Керч близо до спорния Кримски полуостров, основно за защита на моста през Керченския пролив, който свързва територията с континенталната част на Русия.
Преди това през декември 2021 г. беше съобщено, че системите са пуснати в експлоатация в Арктика. Докато системата С-400 има способността да прехваща балистични ракети с малък, среден и среден обсег, системата С-500 е способна да поразява цели на много по-високи скорости и височини и се счита за способна да насочва към сателити, космически самолети и междуконтинентален обхват балистични ракети.
Съчетаването на тази възможност с високо ниво на мобилност прави системата напълно уникална в световен мащаб. Много големият обсег на поразяване на системата й позволява да представлява сериозна заплаха за средства за умножаване на силите като танкери и AEW&C, които са жизненоважни за функционирането на въздушната мощ на НАТО. Системата не е оптимизирана за ангажиране на цели с размер на изтребител, въпреки че нейните мощни сензори могат да работят в мрежа с тези на други системи като S-400, за да им помогнат да атакуват стелт цели на по-големи разстояния. - Още ПВО на Русия
Източник: https://trud.bg/
|
|
Най-ниска е безработицата сред завършилите висши училища в ПН „Военно дело“
|
29.12.2024, 16:43 |
Това става ясно от актуализираната от правителството Национална карта на висшето образование в Република България за 2024 г. Като цяло безработицата сред завършилите през предходния 5-годишен период висши училища в България български граждани е сравнително ниска, като различията между отделните професионални направления (ПН) са относително малки.
Най-ниска безработица сред завършилите се отчита в ПН „Военно дело“, където показателят е приблизително 0%, следват професоналните направления „Медицина“, „Фармация“, „Стоматология“, „Математика“, „Теория и управление на образованието“ и „Металургия“ – под 1%.
В другата крайност е ПН „Социални дейности“ с безработица от 3.84%, следвано от „Химически науки“ и „Социология, антропология и науки за културата“, „Педагогика“ и „Психология“ с по около 3%. Тези различия са значими, но сравнително умерени и като цяло безработицата при наскоро завършилите от всички професионални направления е по-ниска от средната общо за страната през съответния период,се отбелязва в документа.
Общият капацитет, определен от Националната агенция за оценка и акредитация (НАОА) за всички професионални направления във всички висши училища, през настоящата година намалява до 418 104 студенти спрямо 419 159 през 2023 г. Това, обаче, е над два пъти повече от броя на действащите студенти през учебната 2023/2024 година. Средно за страната броят на действащите студенти представлява 43.7% от определения от НАОА общ капацитет при 42.9% през предходната година.
Особено ниска, се отчита, запълняемостта на държавната поръчка в професионалните направления „Военно дело“, „Математика“, „Химически науки“ и „Биотехнологии“, при които се запълват под 60% от утвърдените бройки. За „Военно дело“ тя е между 35, 36 и 45,52 на сто за различните специалности от регулираните професии (СРП). Само в СРП „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“ запълняемостта на приетите по държавна поръчка е на 100 процента. В СРП „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“ тя е 45.52 на сто, във „Военно дело“ - 40.06 на сто и в „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“ е 35.36 процента. Особено тревожен е отчитания спад на кандидати за обучение като курсанти във ВВУ. (Б.р. – В доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2023 г. се отбелязва: „Приемът за учебната 2023/2024 г. на курсанти във ВВУ показва, че само ВВВУ „Г. Бенковски” е усвоило на 100 % направените заявки, докато НВУ „Васил Левски” за втора поредна година отбелязва спад в приетите курсанти спрямо направените заявки, като през 2023 г. са приети 87 курсанти, което, от своя страна, представлява 22,66% усвояване на заявените 384 места. ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, също за втора поредна година отбелязва спад в приетите курсанти, като през 2023 г. са приети 51 курсанти, което представлява 62,96 % от заявените 81 места.)
Жените превъзхождат мъжете като дял от общия брой студенти, се посочва в актуализирания документ. Малко над 105 хиляди (близо 58%) са жени спрямо малко над 77 хиляди мъже (приблизително 42%). В ПН „Военно дело“ жените са 25 процента. Мъжете са над 90% от студентите в три регулирани специалности от „Транспорт, корабоплаване и авиация“: „Електрообзавеждане на кораба“, „Корабни машини и механизми“ и „Корабоводене“.
През 2009 г. в България имаше 50 акредитирани висши училища, но за едно десетилетие броят им се увеличи до 52 заради откриването на Европейския политехнически университет – Перник (2010 г.) и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия (2019 г.). През 2023 г. изтичането на акредитацията на ЕВУИМ намали броя на висшите училища обратно до 51, посочват в актуализираната от правителството Национална карта на висшето образование в Република България за 2024 г.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Албания инвестира в оръжия и увеличаване на капацитета на въоръжените сили
|
29.12.2024, 16:40 |
В допълнение към значителното увеличение на заплатите на членовете на въоръжените сили, Министерството на отбраната на Албания също така инвестира бързо в оръжия, съобщи за БТА агенция АТА.
Министърът на отбраната Пиро Венгу заяви днес, че човешкият капитал и модернизирането на въоръжението имат приоритет.
Венгу сподели в социалните мрежи видеосъобщение, показващо снайперистите от специалните сили, които вече използват снайперски пушки с калибър 12,7 мм.
Венгу подчерта, че това оръжие значително повишава капацитета и възможностите на въоръжените сили в конкретни операции.
„Снайперистът е роля, която изисква умения, целеустременост, но и модерни оръжия. Албанските специални сили са оборудвани с нови снайперски пушки с калибър 12,7 мм. Това оръжие се използва срещу превозните средства на противника, независимо дали са бронирани или не, и срещу стационарните позиции на противника“, заявиха снайперистите от Специалните сили.
Според тях новото оръжие има своите предимства, но съвременните оръжия се нуждаят от професионалисти.
„Оръжието е с различен калибър, който е по-голям и ни предлага по-дълго разстояние на стрелба от тези, които използвахме. Оръжията, които използвахме, имат точност до 1-800 метра или до 1200 метра, а това ни позволява да стреляме до 2000 метра с прецизна точност“, заявиха снайперистите от специалните сили.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
|
|
Китай спусна на вода най-големия десантен кораб в света
|
28.12.2024, 18:13 |
|
Китай спусна на вода първи съд от нова серия десантни кораби, с което укрепи вече най-големия военноморски флот в света. В петък на церемония беше спуснат на вода десантният кораб от ново поколение тип 076 „Съчуан“.
С водоизместване от 40 000 тона плавателният съд се нарежда сред най-големите десантни кораби в света, като разполага с двуостровна надстройка и палуба за приемане на авиация, се казва в изявление на Военноморския флот на Народноосвободителната армия (НОАК).
“Чайна Бъгл”, новинарско издание, свързано с медийния център на НОАК, съобщи, че корабът ще играе ключова роля в трансформацията и развитието на китайския флот и ще повиши бойните му способности в далечните морета.
“Съчуан” е способен да изстрелва изтребители и безпилотни летателни апарати с електромагнитен катапулт. Той е проектиран да превозва сухопътни войски за десант с въздушна поддръжка.
Корабът разполага и с „технология за задържане“, с която китайските изследователи се хвалят, че ще позволи на изтребителите да се приземяват на палубата му, подобно на самолетоносач. През 2019 г. Китай спусна на вода първия си десантен кораб – военен кораб от тип 075, плаващ под името „Хайнан“.
НОАК работи по модернизацията на своите сили повече от десетилетие с цел да може да действа в световен мащаб, а не да се ограничава до водите в близост до континенталната част на Китай. Страната за първи път успя да изстреля изтребители с нов електромагнитен катапулт на своя самолетоносач „Фудзиен“, който беше спуснат на вода преди две години.
Сега „Съчуан“ ще премине допълнителни изпитания на море.
Китай разполага с най-големия военноморски флот в света и постоянно го модернизира. Неотдавна стана ясно, че страната работи по проектирането на самолетоносач с ядрен двигател, който би ѝ позволил да разполага корабите си в далечни води, без да се нуждае от бази за снабдяване. Понастоящем Военноморският флот на САЩ разполага с 11 самолетоносача с ядрено задвижване, разположени на стратегически места по света, включително в Азиатско-тихоокеанския регион.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Английските и френските войски край Варна по време на Кримската война - гравюра на „Илюстрейтид Лондон Нюз“
|
28.12.2024, 16:38 |
|
170 години след Кримската война (1853-1856 г.) гравюрите на английското илюстровано списание “The Illustrated London News” (Илюстрейтид Лондон Нюз) пазят визуалния спомен за Варна от 1854 г.
Гравюрата “The Allied Fleets and Armies at Varna” (Съюзническият флот и армия при Варна) илюстрира статията “The War on the Danube” (Войната на Дунав). Тя представя поглед към Варненската крепост от северозапад, от полите на Франгенското плато, към 24 юни 1854 г. На преден план – „Ослан оглу табия“, долу в равнината белите палатки на английската армия, в залива на котва турски, английски и френски военни и транспортни кораби*.
В много английски, уелски, шотландски и ирландски семейства и до днес се съхраняват писма с клеймо на английската военна поща от Варна. Те пазят спомена за английските лагери при Варна, около нос Галата, и на запад от Варна – край селата Кадъ кьой (изсел. през 1892 г.), Аджамлер (Аксаково), Кара гюр (изсел. през 1894 г.), Буюк Аладън (Страшимирово), Джиздар кьой (Припек), Гевреклер (Калиманци), Сюн бей (Баново), Боаз кесен (Просечен), Кара Хюсеин (Чернево), Девня / Река Девня (Девня), Манастир, Кутлу бей (Неофит Рилски), Ени пазар (Нови пазар).
В началото на войната от холера, тиф и дизентерия английската армия губи 724 души – войници, сержанти и офицери. Френската армия губи 5 183-ма души (от 8 142 заразени). Тежки са загубите и в съюзническите флоти – англичаните губят 397 офицери и моряци, французите – 757. Във Варна и варненският край остават хиляди безименни гробове, напомнящи за ужаса и безсмислието на войната. През годините по-голямата част от тях са унищожени, други са напълно забравени.
* Гравюрата е препечатана и от Illustrirte Zeitung, No. 579, Band XXIII, Leipzig, 5. August 1854.
„Горната рисунка показва лагера на съюзническите войски край Варна във вида му от 24 юни. В залива са закотвени турски, английски и френски военни и транспортни кораби. Крепостните стени, бастионите, фортовете и минаретата на града. … Лагерът на английската кавалерия е близо до Девня, а този на пехотата се намира на три часа път от Варна, между двете езера. Английските лагери изглеждат много красиви. Палатките имат формата на конус и завършват с червен шип“.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Австрия иска да закупи дванадесет самолета "Леонардо" М-346ФА в сътрудничество с Италия
|
28.12.2024, 15:58 |
В информация на австрийската осведомителна агенция АПА, цитирана от електронното издание на вестник „Стандард“ се казва, че Австрия е решила да замени учебните самолети Saab 105, изведени от експлоатация през 2020 година, с изтребители Leonardo.
Австрия ще закупи дванадесет изтребителя тип „Леонардо“ М-346ФА (Leonardo M-346FA) в сътрудничество с Италия, е обявило Министерството на отбраната в прессъобщение. Обучението на пилоти ще бъде в Австрия, а защитата на въздушното пространство ще бъде засилена, подчертава министърката на отбраната Клаудия Танер.
Необходимите бюджетни средства за покупката вече са планирани и одобрени в многогодишната финансова рамка от 2022 година, както и в плана за развитие на австрийските въоръжени сили, се посочва в съобщението, конкретна цена не се споменава. В момента договорът все още е в процес на преговори с италианското правителство. Италианското министерство на отбраната, което иска да закупи самолетни тренажори за своите нужди, е предложило това сътрудничество. През лятото Танер е възложила да се проучи възможността за придобиване на реактивни тренажори Leonardo. Сега беше обявено, че австрийската индустрия също ще бъде включена чрез промишлено сътрудничество.
Leonardo M-346FA е двуместен дозвуков реактивен самолет, носещ оръжие. Той ще се използва в Австрия за обучение на пилоти, за подпомагане на сухопътните сили и за противовъздушна отбрана. „Със закупуването на самолетите ние запълваме значителен дефицит на възможности в нашите военновъздушни сили“, е заявила Танер. С покупката тя изпълнява препоръка на Генералния щаб. Решението е положително и за провинция Горна Австрия, подчертава нейният управител Томас Щелцер. По този начин ще се засили военната значимост на авиобазата Фоглер в Линц-Хьоршинг, намираща се на територията на Горна Австрия.
За федералния канцлер Карл Нехамер тази стъпка е доказателство за доброто сътрудничество и приятелство между Италия и Австрия. Специални благодарности отправям към италианската министър-председателка Джорджия Мелони, която има значителен принос за осъществяването на това споразумение.
Тъй като остарелите самолети Saab 105 трябваше да бъдат извадени от експлоатация, австрийските въоръжени сили се отказаха от системата с два флота и обучението на пилотите на Eurofighter се прехвърли изцяло в чужбина, което е скъпоструващо. През 2022 г. Танер разпореди преглед на закупуването на нови реактивни тренажори.
Източник: bta.bg
|
|
Турският производител на дронове "Байкар" купува италианска авиостроителна компания
|
28.12.2024, 15:52 |
Италия е одобрила продажбата на италианския авиостроителен гигант „Пиаджо Айроспейсе“ (Piaggio Aerospace) на турската компания от отбранителния сектор „Байкар“ (Baykar), съобщи днес Анадолската агенция.
„Байкар“ се представи по-добре от конкурентите си от много страни, участвали в търг за продажбата на компанията „Пиаджо Айроспейсе“, която е основана през 1884 г.“, се посочва в прессъобщение на турската фирма. Тя е специализирана в разработването и производството на безпилотни летателни апарати, както и на други технологии в сектора на отбраната, отбелязват турски експерти. През 2023 г. „Байкар“ е реализирала износ на своя продукция за 1,8 млрд. долара.
„Пиаджо Айроспейсе“ е известна с производството на самолета „Пи.180 Аванти“ (P.180 Avanti), който е предназначен за бизнес пътувания. Тя играе важна роля и в отбранителния сектор в Италия, отбелязва Анадолската агенция.
Италианската компания също така проектира и разработва дронове с военно предназначение, се посочва на сайта на „Пиаджо Айроспейсе“.
Източник: bta.bg
|
|
|
|
Отне почти две години, но голям брой танкове Leopard 1 най-накрая пристигнаха в Украйна
|
27.12.2024, 18:04 |
На германската индустрия й бяха необходими 19 месеца, за да ремонтира и достави първите 58 от най-малко 155 танка Leopard 1A5, които ръководеният от Германия международен консорциум е обещал на Украйна. Но консорциумът от три държави - Германия, Нидерландия и Белгия - очевидно е преодолял недостига на части и най-накрая ускорява темпото, пише Дейвид Акс за Forbes.
От пристигането на първите 58 Leopard 1A5 до началото на септември са изпратени още 45 танка от 80-те години на миналия век.
Графикът на доставките е от значение. Четириместният Leopard 1A5 е на път да се превърне в най-многобройния танк западно производство в Украйна, надминавайки 104-те по-нови германски Leopard 2, 80-те американски M-1 и нищожните 14 британски Challenger 2.
Освен това украинският генерален щаб вече е разпределил Challenger 2, M-1 и Leopard 2 към съответните бригади. Leopard 1 са единствените западни танкове, които са на разположение за оборудване на около дузина нови тежки бригади, които украинците сформираха през последните месеци. Една украинска механизирана бригада обикновено има един танков батальон с 31 танка.
Берлин обяви доставката на последната партида от 15 Leopard 1 в понеделник. Заедно с танковете германците изпратиха бронирани камиони, артилерия, оборудване за противовъздушна отбрана и значителни количества боеприпаси - допълнение към близо 7-те милиарда евро помощ, които Германия изпрати на Украйна, откакто Русия разшири войната си срещу страната преди 34 месеца.
40-тонният Leopard 1 от 80-те години на миналия век не е нов танк, но не е и най-старият в украинския инвентар. И макар че е лек и слабо брониран в сравнение с 69-тонен М-1, той може да се похвали с надеждно 105-милиметрово основно оръдие и точна система за управление на огъня EMES-18. Украинците са направили всичко възможно, за да намалят най-големия недостатък на типа - тънката му броня, като са добавили блокове от реактивна броня и мрежа за борба с дронове.
Изглежда, че добавките помагат. От 58-те Leopard 1, които украинците получиха между юли 2023 г. и началото на септември, само за шест е потвърдено, че са унищожени. В същото време е очевидно, че украинците не са били склонни да изпращат Leopard 1 в най-опасните сектори на фронта. За неотдавнашните локални контраатаки в Курска област в Западна Русия украинските бригади събраха малкото си оцелели М-1 и Leopard 2A6.
Екипажите на Leopard 1 изразиха увереност в своите произведени в Германия машини, с всички недостатъци. За да се намали рискът 105-милиметровите снаряди да се сварят в кулата след вражеско попадение, екипажите на Leopard 1 съхраняват само няколко от 42-те снаряда на танка в кулата: останалите са прибрани в корпуса. За да се презареди, танкът "трябва да се изтегли на безопасно място", обяснява един от войниците пред украински журналист. "Това отнема време".
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Руският флот прие най-новия ядрен подводен крайцер „Архангелск“
|
27.12.2024, 16:25 |
Най-новият ядрен подводен крайцер „Архангелск“ от модернизирания проект 885М (код „Ясен-М“), построен в Северодвинското предприятие „Севмаш“ на ОСК „Севмаш“, влезе в състава на руския флот. Това съобщиха от руското Министерство на отбраната, предаде ТАСС.
„Церемонията по предаването на атомната подводница от четвърто поколение на проекта „Ясен-М“ „Архангелск“ в състава на ВМФ на Русия се състоя в предприятието ОСК „Севмаш“. Церемонията се проведе в присъствието на главнокомандващия на руския военноморски флот адмирал Александър Мойсеев“, гласи съобщение на ведомството.
Атомният подводен крайцер „Архангелск“ носи името на града на бойната слава, столицата на Поморие. Той е третият сериен кораб от линията многоцелеви атомни подводници от проекта „Ясен-М“. „Архангелск“ стана 141-вата атомна подводница, построена за руския флот на стапела на Севмаш. Конструктор е Петербургското военноморско бюро по машиностроене на ОСК „Малахит“. - (видео)
За попълването на руския флот
Мойсеев отбеляза, че „строителството на серия подводници от този проект ще бъде продължено“. Скоро съставът на ВМФ ще бъде попълнен с четири многоцелеви атомни подводници – „Перм“, „Уляновск“, „Воронеж“ и „Владивосток“.
Началникът на руския флот припомни, че атомният подводен крайцер „Архангелск“ е носител на всички видове морски ракетни оръжия, способни ефективно да поразяват както морски, така и брегови цели. „Това позволява на подводниците от клас „Ясен-М“ да останат ефективно и перспективно оръжие. Благодарение на това в мирно време те дават своя неоценим принос за поддържането на глобалната и регионалната сигурност“, подчерта Мойсеев.
Той също така изрази увереност, че екипът на „Севмаш“ ще продължи установената традиция да предава кораби на флота навреме и с високо качество. „Вие носите висока отговорност – произвеждате необходимите, сложни и сериозни оръжия за нашата страна. Корабите на „Севмаш“ са нашата гордост, сила и мощ, надежден щит на Русия“, каза адмиралът.
Според оценката на върховния главнокомандващ, в рамките на плаването на водещия кораб от проекта 885М „Казан“ до Република Куба, което се състоя тази година, са постигнати високи резултати от изпълнението на задачата за военно присъствие на ВМФ в Световния океан.
За корабите от серията „Ясен“
Министерството припомни, че днес в руския флот вече служат четири крайцера от проектите „Ясен“ и „Ясен-М“ – „Северодвинск“, „Казан“, „Новосибирск“ и „Красноярск“. Други четири подводници от проекта „Ясен-М“ се намират на различни етапи от строителството.
Атомните подводници от модернизирания проект 885М са въплъщение на уникални най-нови руски разработки в областта на военното въоръжение, морските оръжия, техническите и радиоелектронните комплекси и основните енергийни установки. Промените и техническите решения, въведени в проекта „Ясен-М“, се отнасят до елементната база на комплексите, модернизираното оборудване и материалите, произведени от руски предприятия. В строителството на подводницата участват повече от 400 организации в цяла Русия. - Още за проект 885М
Източник: ttps://www.maritime.bg/
|
|
Парламентът на Молдова прие стратегия за отбрана, призоваваща за увеличаване на разходите
|
27.12.2024, 16:03 |
Парламентът на бившата съветска република Молдова, в който мнозинство имат прозападни депутати, снощи одобри 10-годишна отбранителна стратегия, в която се призовава за увеличаване на разходите за отбрана като част от плана за присъединяване към Европейския съюз, предаде Ройтерс.
Проруската опозиция в парламента се присмя на документа и заяви, че той безсмислено взема на прицел Москва предвид малката площ и малобройните въоръжени сили на Молдова.
Документът, представен от министъра на отбраната Анатоли Носатий (на снимката), поставя за цел да бъдат увеличени разходите за отбрана до 2030 г. до 1% от брутния вътрешен продукт (БВП), като статистиката показва, че разходите вече се увеличават.
„Първата стъпка за изпълнение на тази цел беше направена след началото на войната в Украйна, като бюджетните средства за отбрана бяха увеличени до 0,39% през 2022 г. и 0,55% през 2023 г.“, се казва в документа.
Една от най-бедните страни в Европа, разположена между Украйна и Румъния, Молдова е кандидат за членство в ЕС. Тя не обмисля присъединяване към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), тъй като неутралният статут на страната е заложен в нейната конституция.
В документа се казва, че неутралният статут на Молдова изисква от нея да засили партньорството с различни държави и международни организации, за да укрепи националната си отбрана.
Източник: bta.bg
|
|
Новите заплати в армията влизат в сила от 1 януари
|
27.12.2024, 15:59 |
От 1 януари 2025 г., е в сила промяната на Закона за отбраната и въоръжените сили, която регламентира, че базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение на военнослужещите за най-ниската длъжност се определя ежегодно въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, съобразно данни от Националния статистически институт, като основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата, както следва: за офицери – не по-малко от 1,2; за офицерски кандидати, сержанти и войници – не по-малко от 1,0.
Законът повелява, че размерите на основното месечно възнаграждение на военнослужещите се определят с акт на министъра на отбраната. То включва възнаграждение в съответствие със заеманата длъжност и възнаграждение за присвоеното им военно звание. През първия месец на всяка година, т.е. през януари, със свой акт министърът на отбраната трябва да определи базата.
Законодателят е регламентирал размера на базата. За второто тримесечие на 2024 г. НСИ обяви, че средната месечна работна заплата e 2 296 лв.,т.е. това е размерът на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещите. От там нагоре до най-високата длъжност – началник на отбраната, министърът трябва да обяви кой каква заплата за длъжност ще получава и за звание, разбира се, както е по закон.
Вярно е, че Законът за държавния бюджет за 2025 г. е внесен от служебното правителство в Народното събрание, но все още не е приет. В случая, обаче, това няма значение, що се отнася до определяне на размера на възнагражденията за най-ниската длъжност на военнослужещите, който по волята на законодателя влиза в сила от 1 януари 2025 г. Най-логичното е да се изпълни. Според закона в едномесечен срок министърът на отбраната трябва да издаде съответните актове за прилагане на промените, които се отнасят и до заплатите на цивилните служители. Независимо дали има нов бюджет или продължаваме с този за 2024 г. Ако, разбира се, днешните депутати не решат да променят гласуваните вече текстове в Закона за отбраната и въоръжените сили. Все си мисля, че от април до днес имаше достатъчно време, за да се намерят най-добрите ходове, съобразно политическата ситуация в страната.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
21 години от от атаката с камион-бомба на база „Индия“ в град Кербала
|
27.12.2024, 15:54 |
На 27 декември се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база „Индия“ в град Кербала, когато в следствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент, участвал в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак.
По традиция в края на декември с военни ритуали в различни гарнизони в страната отдаваме почит към всички български военнослужещи, загинали в операцията на Многонационалните сили в Ирак (операция Iraqi Freedom).
Това бе в началото на нашето масирано участие в мисии зад граница..........Прочети още
|
|
Великите военни изцепки: Битката при Кония и първата Османо-египетска война
|
27.12.2024, 15:49 |
Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл.........Прочети още
|
|
Великите военни изцепки: Талвисота – Зимната война (1939-1940 г.)
|
27.12.2024, 15:45 |
Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл........Прочети още
|
|
На този ден през 1872 г. е заловен Васил Левски
|
27.12.2024, 15:40 |
Призори на 27 декември 1872 г. турски заптиета обграждат Къкринското ханче. След кратка схватка залавят Васил Левски.
Предната вечер Васил Левски заедно със спътника си Никола Цвятков пристига от Ловеч в Къкрина и отсядат в местното ханче в покрайнините на селото. Ханчето е откупено по-рано и се използва от революционните дейци като място за тайни срещи и по време на пътуванията на апостолите из страната. Съдържател на ханчето е довереният на организацията Христо Цонев – Латинеца, припомня сайтът "Историята накратко".
Левски минава през Къкрина, за да събере документи на тайния революционен комитет, които да изнесе по-късно в Румъния. След обира на турската хазна в Арабаконашкия проход в края на септември 1872 година турските власти започват масови арести на хора, заподозрени за връзки с революционните комитети. Голям брой от членовете на комитетите в Тетевен, Орхание, Етрополе и Ловеч са задържани. При разпитите Димитър Общи прави признания, които улесняват разследващите турски власти и скоро те влизат в следите на Апостола. Затова Левски, за да предотврати окончателния провал на революционната организация, заминава за Ловеч, за да запази архивите на организацията и да ги пренесе в Румъния.
Призори на 27 декември в ханчето в село Къкрина Васил Левски, заедно с Никола Цвятков и Христо Цонев – Латинеца са арестувани от специално изпратена група заптиета. През годините моментът на залавянето на Апостола е обрасъл с митове и за голяма част от българите Васил Левски попада в ръцете на заптиетата, защото при прескачане на плета на ханчето се оплита и не успява да избяга.
Първи тази героична версия за бягството и плета започва да разказва Никола Цвятков. След обесването на Апостола Никола Цвятков и ханджията Христо Цонев са освободени. Именно Цвятков подхваща разказа как Апостола хуква да прескочи плета, но закача крачола си или цървулите си и така не успява да избяга. Версията звучи героично, но уви, не е достоверна. Не е важно какво подтиква Цвятков да разказва точно този вариант.
Истината за това, какво точно се случило в Къкринското ханче я има описана и то лично от думите на Васил Левски. В протоколите от разпитите на Извънредната комисия са записани показанията на Апостола, в които той разказва следното:
Въпрос: Как ви заловиха?
Отговор на Левски: Към десет часа сутринта по турски (около 4-5 нашенски), когато излязох навън, аз видях пред вратата един въоръжен с пушка. Попитах го кой е той, той ме улови за ръката. У мене имаше два револвера, извадих ги и раних в ръката човека, който ме хвана (това е Юсеин Бошнак, водачът на групата заптиета, изпратена да го арестува). После започнах (опитах се) да бягам, обаче държащият не ме пусна. Пристигнаха другарите му, удариха ме по главата (и) аз паднах там. Заловиха ме..."
Задържаните са изпратени първо в Търново, а от там – в София. Извънредната следствена комисия изземва функциите на съд и осъжда Васил Левски на смърт. Апостолът е обесен на 18 февруари 1873 година в покрайнините (тогава) на София.
Ханът в Къкрина запустява. По-късно е опожарен, но през 1901 година проф. д-р Параскев Стоянов прави на място архитектурни заснемания по оцелелите след пожара основи. През същата година ловчанлии поставят паметна плоча на мястото, където е заловен Апостола.
Комитет за възобновяване на къщата-паметник на Васил Левски в с. Къкрина се заема през 1924 година с набиране на средства за възстановяване на хана. През 1926 година започва изграждането му наново, а през 1931 година, с официална церемония е открита музейната експозиция.
Източник: https://fakti.bg, Венцислав Михайлов
|
|
|
|
Турция приоритизира сътрудничеството в отбраната с новата сирийска администрация
|
26.12.2024, 18:05 |
Турция вижда сътрудничеството в отбраната с новата сирийска администрация като „важна“ стъпка в интерес и на двете страни, както и в интерес на регионалната стабилност, заяви днес говорител на турското Министерство на отбраната, предаде Анадолската агенция.
В последния седмичен брифинг на министерството за тази година говорителят Зеки Актюрк посочи, че двустранното сътрудничество със Сирия е приоритет за Турция както за националната, така и за регионалната стабилност.
Той допълни, че както Манбидж, така и язовир Тишрин в Сирия са под контрола на подкрепяната от Турция Сирийска национална армия и твърденията за напредъка на терористите в тези райони не отразяват реалността на място.
Източник: bta.bg
|
|
Отдаваме почит на загиналите военнослужещи в Ирак
|
26.12.2024, 14:00 |
На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база „Индия“ в град Кербала, когато вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент, участвал в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак, съобщава Пресцентърът на МО.
С възпоменателни събития и военни ритуали командванията на Сухопътните войски и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и военнослужещи ще почетат паметта на загиналите при изпълнение на служебните си задължения по време на операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак в периода 2003 – 2008 г. На този ден отдаваме почит към майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Марин Милев, Цветан Камов, Паун Георгиев, Иван Инджов, Свилен Киров, Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов и Валентин Донев.
На 27 декември в Карлово заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков ще участват във военен ритуал – панихида пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм. Военнослужещи от 61-ва механизирана бригада ще отдадат почести и ще поднесат венци цветя. Церемонията ще започне от 11.30 ч. Същия ден в Плевен личният състав на 5-то бригадно командване ще почете паметта на военнослужещите от 5-та Шипченска механизирана бригада, загинали в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак. В 10.00 ч. пред паметната плоча в района на военното формирование, ще бъдат поднесени венци и цветя и ще бъде отслужена панихида в памет на офицерските кандидати Иван Инджов, Свилен Киров, Гърди Гърдев и Димитър Димитров.
В памет на загиналите български военнослужещи от състава на Първия пехотен батальон в Ирак 101-ви алпийски полк организира провеждането на традиционното спортно-възпоменателно мероприятие „Индия“. То ще започне на 27 декември от 10.00 ч. на стадион „Смолян“.
На 27 декември военнослужещи от СКСО ще участват във възпоменателната церемония в Русе в памет на офицерски кандидат Антон Петров, а на 28 декември - в Крумовград, във възпоменателната церемония в памет на старши лейтенант Николай Саръев.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
Джо Байдън поиска от Пентагона да продължи с активните си доставки на оръжия за Украйна
|
26.12.2024, 08:20 |
Американският президент Джо Байдън поиска от Пентагона да продължи с активните си доставки на оръжия за Украйна и осъди нападението срещу украински градове и енергийната инфраструктура, извършено от Русия на Коледа, предаде Ройтерс.
„Целта на тази възмутителна атака беше да се прекъсне достъпът на украинския народ до отопление и електричество през зимата и да се застраши сигурността на мрежата“, пише в изявление на Байдън. Новоизбраният президент републиканец Доналд Тръмп ще замени демократа Байдън на 20 януари.
Киев съобщи, че в сряда Русия е атакувала украински енергийни съоръжения и някои градове с крилати и балистични ракети и дронове.
Откакто Москва предприе пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., Вашингтон е предоставил на Украйна помощ в размер на 175 млрд. долара.
Източник: bta.bg
|
|
Исторически календар
|
26.12.2024, 08:08 |
На 26 декември 1881 година в с. Градец, Сливенско, е роден генерал-лейтенант Стефан Цанев (1881 – неизв.).
Завършва Военното училище в София (1902) и става един от възпитателите на престолонаследника княз Борис. Участва в Балканската война (1912 – 1913) като интендант в щаба на 4-а пехотна дивизия и командир на рота в 7-и пехотен полк. През Първата световна война (1915 – 1918) командва дружина в 7-и пехотен полк и воюва на Добруджанския фронт.
След войната е командир последователно на 10-и (1928) и 25-и пехотен полк (1928 – 1931), 2-ра (1931 – 1933) и 1-ва пехотна дивизия (1933 – 1934), а от 1934 до 1935 г. е началник на 2-ра военноинспекционна област. Избран за председател на Военния съюз (1935). Изпълнява длъжността военен министър от 21 април 1935 г. до 23 ноември същата година, след което е назначен за генерал-адютант на цар Борис III (1935-1940). Автор на „Боят при Тутракан“ (1929). Награден с военен орден „За храброст“ IV ст. 1 кл. и ІV ст. 2 кл.
|
|
Престрелката при Сулина по време на Кримската война и смъртта на капитан Хайд Паркър
|
26.12.2024, 08:06 |
Сулина (Sulina) - малко градче (по-скоро село), на десния бряг на Сулинския ръкав на река Дунав, при вливането й в Черно море, става печално известно в Англия в началото на Кримската война (1853-1856 г.). Населено с християни, мохамедани, староверци - гърци, арменци, турци, липовани, занимаващи се основно с навигация и риболов по река Дунав, Сулина е значимо само със своето местоположение. След Руско-турската война от 1828-1829 г. тя е в границите на Руската империя.
В началото на Кримската война руското командване има планове да прегради дунавското устие при Сулина и да постави артилерийска батарея на левия бряг на реката.
На 27 март 1854 г. вицеадмирал Джеймс Уитли Динс Дъндъс (James Whitley Deans Dundas), командир на английската ескадра в Средиземно (и Черно) море, издава заповед до капитаните на парните фрегати „Сидон“ и „Файърбранд“ - Джордж Голдсмит (George Goldsmith) и Хайд Паркър (Hyde Parker) (H.M.S. Sidon, H.M.S. Firebrand) да блокират Черноморското крайбрежие от Каварна до устията на река Дунав и да възпрепятстват морската търговия на Русия в Черно море. Към патрула английски фрегати е присъединена и френската парна фрегата „Магелан“ (fregate a vapeur „Magellan”), с капитан Пласид Магре (commandant Placide Magre, capitaine de vaisseau).......Прочети още
|
|
Z-19E „Черен вихър“ за ВВС на Китай
|
26.12.2024, 08:01 |
Китайският специализиран боен вертолет Z-19E „Черен вихър“ е разработен от компанията Harbin Aviation Industries Group (HAIG). Предназначен е за поразяване на бронетехника, подавяне на огневи точки на противника, поддържане на подразделенията от сухопътните войски на бойното поле, а така също и за прехват на нискоскоростни низколетящи цели.
Първият полет на опитния образец бе на 8 май 2018 г. Това е първата бойна машина от армейската авиация, която се предлага от Китай за експорт. Z-19E е изпълнен по нормалната схема с тандемно разположение на екипажа. Кабината и горивните резервоари са с броня против куршумите на стрелковото оръжие. В конструкцията му са използвани стелт-технологии. Колесникът не се прибира и е с три опори, като е с по-голяма здравина с цел да се осигури по-висока безопасност при аварийно кацане. Вертолетът е с два двигателя WZ-8A с мощност по 718 Kw, като са взети мерки за понижение инфрачервеното им излъчване и против попадането на странични предмети при полет на малка височина.
Носещият винт е четирилопатен, а рулевият - тип „фенестрон“. Лопатите са изработени от композитни материали. В номенклатурата на въоръжението, разположено на четири точки на окачване влизат: ПТУР, управляеми ракети клас „въздух – въздух“, НУРС, а така също и картечници в контейнер под тялото. Основните ТТХ на машината са: дължина на фюзелажа 12,3 m, практически таван 4100-5400 m, крейсерска скорост 244 km/h, далечина на полета 646 km, продължителност на полета 4 h. - (видео)
|
|
На този ден през 1943 г. в яростен морски бой е потопен германският линеен кораб „Шарнхорст”
|
26.12.2024, 07:56 |
На 26 декември 1943 г. в морски бой на 300 км. северно от нос Нордкап в Норвегия кораби от британския ВМФ потопяват немския линеен кораб „Шарнхорст”. Счита се, че този бой е най-северният в историята (72° с.ш.). По това време там е полярна нощ и от 18 ноември до 24 януари слънцето изобщо не изгрява. През втората половина на 1943 г. британското Адмиралтейство отстъпва на молбите на руснаците и от 1 ноември възобновява арктическите конвои до Архангелск и Мурманск. До 5 декември без проблеми минават 3 източни и 2 западни конвоя.
На 19 декември адмирал Дьониц съобщава на Хитлер, че „Шарнхорст“ ще атакува следващия конвой, минаващ през Баренцово море, заедно с 4-та флотилия ескадрени миноносци. След двудневни дискусии Хитлер разрешава операцията (операция Остфронт - „Източен фронт"), давайки последен шанс на надводните кораби да се докажат........Прочети още
|
|
|
|
Bulgarian Military: Русия няма да спре с „Орешник“ и „Оникс“ - възможен е много по-мощен удар
|
25.12.2024, 16:15 |
Русия вече е разработила списък с нови цели за атаки на най-критичните обекти на украинските въоръжени сили.
Нови цели за „Орешник" ще бъдат най-големите военноинженерни инфраструктурни обекти и отбранителни заводи, пише Bulgarian Military, позовавайки се на свои източници във военните и разузнавателните среди.
Както е известно, първият удар с ракета 9М729 беше нанесен на 21 ноември във военния завод "Южмаш" в Днепропетровск, който произвежда ракетни двигатели и друго критично оборудване за Въоръжените сили на Украйна. БРСД „Орешник" значително превъзхожда използваните преди това от Русия оперативно-тактически ракети по обсег и тегло на бойната глава.......Прочети още
|
|
На 25 декември 1991 г. Горбачов обяви разпада на СССР
|
25.12.2024, 09:15 |
Скъпи съотечественици! Съграждани! Във връзка със създалата се ситуация от образуването на Общността на независимите държави, аз прекратявам своята дейност като президент на СССР.
Вземам това решение от принципни позиции... С тези думи първият и последен президент на СССР Михаил Горбачов на 25 декември 1991 г. обявява разпада на СССР. - (видео)
Това е краят на една от най-необичайните, удивителни и странни империи в световната история, на империята, която победи нацистка Германия и изпрати първия човек в Космоса, която обаче погуби милиони хора, сменяйки един след друг тиранични лидери.
Сегашният президент на Русия Владимир Путин определи края на СССР като „най-голямата геополитическа трагедия”.
|
|
Исторически календар
|
25.12.2024, 09:12 |
На 25 декември 1861 година в Котел е роден генерал-майор Васил Делов.
Син е на Петър Хаджиниколов – родственик на Георги Раковски, и на Теодора Кръстевич – сестра на губернатора на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Завършва Априловската гимназия в Габрово и първия випуск на Военното училище в София (1879). Постъпва на служба в 20-а пеша варненска дружина. През първите години на военната си служба написва и издава едни от първите ценни помагала за обучението в младата българска армия: „Учебна книжка за редовите войници в пехотата“, „Ръководство за унтерофицерите при разсипния строй“, „Окопи за пехотата и необходимите сведения за унтерофицерите“, „Правила за гимнастика и фехтовка“, „Таблици за бой с нож и рисунки“.
В Сръбско-българската война (1885) капитан Делов командва дружина от 8-и пехотен приморски полк и допринася за победите при Цариброд и Пирот. До началото на Първата балканска война (1912) той придобива ценен военен опит като командир на полк (22-ри пехотен тракийски, 9-и пехотен пловдивски, 3-ти пехотен бдински полк) и на бригада (1-ва бригада от 6-а пехотна бдинска дивизия, 2-ра бригада от 2-ра пехотна тракийска дивизия). На 18 септември 1912 г. полковник Делов поема командването на Хасковския отряд, с който разгромява Кърджалийския корпус на Явер паша и освобождава град Кърджали (8 октомври 1912 г.). В началото на декември 1912 г. е назначен за началник на южния отдел от Източния сектор на Одринската крепост и като такъв участва в обсадата и щурма на крепостта. През Втората балканска война (1913) командва 11-а пехотна дивизия. На 9 юли 1913 г. е повишен в чин генерал-майор и до октомври 1914 г. командва 10-а пехотна беломорска дивизия с щаб в Гюмюрджина, след което преминава в запаса. В Първата световна война ( 1915 – 1918) е мобилизиран и служи като началник на 10-а беломорска и на 2-ра тракийска дивизионна област. През 1919 г. отново преминава в запаса и се установява със семейството си в Пловдив, където умира на 16 ноември 1938 г.
Кавалер на военния орден „За храброст“ ІІІ и ІV степен, на ордените „Свети Александър“ III, IV и V степен, „За военна заслуга“ III и IV степен и др. С президентски Указ № 447 от 20 декември 2012 г. генерал-майор Васил Делов е награден посмъртно с орден „Стара планина“ І степен с мечове за изключително големите му заслуги при планирането и осъществяването на военните операции през Първата балканска война и за проявеното новаторство и военно майсторство.
|
На 25 декември 1864 година в Сливен е роден генерал от пехотата Никола Жеков.
Завършва Военното училище в София (1887) и Италианската академия на Генералния щаб в Торино (1898). Професионалният му път преминава през последователно заемане на различни длъжности – от младши офицер в 5-и артилерийски полк (1887) до преподавател по военна педагогика във Военното училище (1901– 1903), началник на Школата за запасни подпоручици (1903 – 1910), командир на 1-ви пехотен софийски полк (1910 – 1912) и началник на Военното училище (1912). По време на Първата балканска война (1912 – 1913) е началник-щаб на 2-ра армия, осъществила обсадата и превземането на Одринската крепост, а след Втората балканска война (1913) – началник-щаб на българските войски в Западна Тракия.
Като министър на войната (6 август – 21 септември 1915 г.) генерал-майор Жеков подкрепя ориентацията на България на страната на Централните сили. Организира мобилизацията на войските и съсредоточаването им по границата със Сърбия. От 24 септември 1915 г. до 4 октомври 1918 г. е Главнокомандващ на Действащата армия. Ръководи реализирането на плана за войната срещу Сърбия през есента на 1915 г. и срещу Румъния (1916). Със Заповед № 391 от 4 юли 1916 г. разпорежда създаването на общ военен музей и комплектуване на неговите фондове. В началото на септември 1918 г. заминава на лечение във Виена, където го заварва краят на войната и заповедта за уволнение от армията. До 1921 г. живее в Германия и Австрия. Привлечен да отговаря пред Третия държавен съд като виновник за втората национална катастрофа, на 21 октомври 1921 г. той се завръща в страната. Осъден е на 10 години затвор за въвличането на България в Първата световна война. През 1924 г. получава амнистия.
На 6 май 1936 г. е повишен в най-високото звание – генерал от пехотата. В годините на Втората световна война развива активна прогерманска дейност. Става един от ръководителите на Съюза на българските национални легиони и негов почетен председател (1940 – 1944). По покана на Германското върховно командване посещава Ньой във Франция (юли 1940 г.), където са му оказани военни почести, и прави обиколка по бойните полета на Западния фронт. В знак на признателност за големите му заслуги като главнокомандващ на Българската войска и за съвместните бойни действия по време на Първата световна война е награден от Хитлер (март 1942 г.) с 500 000 райхсмарки (над 16 млн. лв.), които дарява за създаване на фонд за обучение на млади български офицери.
В началото на септември 1944 г. генерал Жеков напуска България и емигрира в Германия, няколко месеца преди Народният съд да го осъди задочно на смърт. Последните пет години от живота си прекарва в град Фюсен, Бавария, където умира на 1 ноември 1949 г. През 1992 г. костите му са пренесени и положени във Военния мавзолей костница в София.
Кавалер на ордените „За храброст“ (ІІ и ІІІ степен 2 клас), „Св. Александър“ (Велик кръст и І степен с мечове), „За военна заслуга“ (ІV и V степен), на германски, австро-унгарски и турски отличия.
|
На 25 декември 1869 година във Варна е роден генерал-майор Владимир Даскалов (1869 – 1941).
Завършва Военното училище в София (1889) и Кавалерийската офицерска школа в Санкт Петербург, Русия (1911). Служи в 6-и пехотен търновски полк и Лейбгвардейския конен полк. Участва в Балканската война (1912 – 1913) като командир на Лейбгвардейския конен полк (октомври 1912 – ноември 1912) и командир на конен дивизион при атаката на Одринската крепост.
От 23 септември 1913 г. командва 10-и конен полк, с който воюва през Първата световна война (1915 – 1918) в боевете между р. Черна и Охридското езеро. На 27 септември 1917 г. поема командването на 3-а конна бригада и се сражава на Струмското направление.
Преминава в запаса на 1 януари 1920 г. Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. и ІV ст. 2 к
|
|
|
|
На 24 декември 1962 г. САЩ откупува от Куба над 1100 военнопленници срещу хранителни продукти
|
24.12.2024, 21:00 |
През април 1961 г. група кубински емигранти контрареволюционери опитват да свалят Кастро от власт с помощта на Централно разузнавателно управление (ЦРУ). Операцията в Плая Хирон (Залива на прасетата) претърпява провал. Силите на контрареволюционерите са неравностойни по брой на войските на Кастро и претърпяват неуспех – 1113 мъже са пленени.
Тогава американският президент Джон Кенеди налага пълно икономическо ембарго срещу Куба – преустановена е икономическата помощ за Куба и е прекратен вносът на захар, която е най-важната кубинска стока за износ. Двете страни успяват да постигнат споразумение за военнопленниците и през 1962 г. пленените при операцията в Залива на прасетата контрареволюционери са разменени срещу медикаменти и хранителни продукти.
За освобождаването на военнопленниците в Куба четем в бюлетин „Международна информация“ на БТА.
|
|
|
|
Дания инвестира в отбраната на Гренландия
|
24.12.2024, 16:58 |
Датското министерство на отбраната днес обяви нови мащабни разходи за отбрана, насочени към Гренландия – арктическата територия, богата на минерали и природни ресурси, за която Копенхаген претендира и която избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп желае да придобие, предаде ДПА.
Датският министър на отбраната Троелс Лун Поулсен заяви, че отбранителният пакет ще възлиза на "двуцифрена сума от милиарди". Десет милиарда датски крони се равняват на близо 1,5 милиарда долара, пояснява ДПА.
Парите ще отидат за закупуване на два патрулни катера клас "Тетис", два дрона с далечен обсег на действие и придобиване на два екипажа от кучета с шейни, с което ще бъде подпомогнат и по-голям брой персонал за датското арктическо командване, заяви Поулсен пред вестник "Юландс постен".
"В продължение на много години не инвестирахме достатъчно в Арктика, сега планираме по-силно присъствие“, каза министърът.
Според него по "ирония на съдбата" това съобщение идва само няколко часа след последните коментари на Тръмп относно закупуването на Гренландия.
Министърът на отбраната подчерта, че Дания не може да наблюдава огромната територия на Гренландия сама. "Няма конкретни планове, но ще работим със САЩ", каза Поулсен.
Тръмп предложи закупуването на Гренландия по време на първия си мандат. Тази оферта доведе до дипломатически спор между Вашингтон и Копенхаген, който нарече плана "абсурден".
Но години по-късно Гренландия продължава да е в полезрението на Тръмп. В понеделник той написа в социалната си платформа "Трут Соушъл": "За целите на националната сигурност и свободата в целия свят, Съединените щати смятат, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютно необходими".
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
На тази дата започна съветската инвазия в Афганистан
|
24.12.2024, 08:59 |
На 24 декември 1979 г. челните части на съветската 40-а армия навлизат в Афганистан. На следващия ден „ограниченият контингент” от 152 хиляди души прекосява река Аму Даря.Тъй като това става по настояване на афганистанското правителство и в съответствие с междудържавен договор, те не срещат съпротива. Дори президентът Хафизула Амин изразява благодарност към съветското ръководство и дава разпореждане на Генералният щаб да се оказва пълно съдействие на настъпващите войски.
Според популярен анекдот от онова време попитали радио Ереван защо Съветският съюз окупирал Афганистан. А то отговорило, че Москва подхванала съседите си по азбучен ред.
Нещата, разбира се, са далеч по-сложни. Дотогава съветското държавно ръководство съзнателно подкрепя буферен статус на Афганистан с цел напълно да изолира мюсюлманските общности в своите азиатски републики от надигащия се ислямизъм на юг. Съществуващото статукво е благоприятно за СССР, то му гарантира геополитическо доминиране в региона и спокойни граници. Афганистан трябва да се остави да спи, неговата историческа изостаналост е изгодна............. Прочети още
|
|
Какви оръжия, освен АК, използва руският СпецНаз
|
24.12.2024, 08:50 |
АК е най-разпространеният автомат в руската армия. Но малцина знаят кои са останалите безотказни оръжия в арсенала на руския СпецНаз. Ето и някои с тези оръжия, за които вероятно не сте чували. Те обаче са много използвани в антитерористични операции на руска територия и извън граница.
|
АН-94 "Абакан"
На външен вид АН-94 прилича на АК-74. Но отвътре е много различен и има някои характеристики, разработени с цел увеличаване на възможностите за стрелба в сравнение с "Калашников".
"На първо място, цевта на АН-94 се движи със затвора при всеки изстрел. Това е така с цел намаляване на отката и увеличаване на точността. В сравнение със стандартните АК-74, АН-94 се смята за два пъти по-прецизен и лесен за експлоатация, поради стабилизираната механика на стрелба", казва Виктор Мураховски, главен редактор на сп. "Арсенал Отечества".
"Абакан" получава и иновативна за 1970-те функция – режим на стрелба от два изстрела. Оръжието може да изстрелва по два 5.45x39-мм патрона със скорост от 1800 изстрела в минута, като така изпраща втория патрон в същата точка, в която е попаднал и първият. За сравнение, АК дава отклонение нагоре и вдясно при всеки следващ изстрел.
"Човек може също да превключва между режимите на огън с палеца на дясната ръка, както при американските AR-15. Това е по-удобно от плъзгането на твърдия селектор за стрелба с другата ръка при автоматите АК. Между другото, "Калашников" нарочно правят превключвателя толкова труден за експлоатация, тъй като военните изпитания доказват, че неопитен войник лесно може да превключи от безопасен режим на режим за стрелба и да направи неочакван изстрел", отбелязва експертът.
Той също така подчертава, че в ранните 1970-те АН-94 се смята за основен съперник на АК-74 за основен автомат на армията. Той превъзхожда АК при тестовете за стрелба, но многобройните му конструктивни механизми се оказват твърде сложни за обикновените войници. И така АН-94 е приет в подразделенията на спецназа и се използва и до днес.
|
СР-3 "Вихрь"
СР-3 е автомат с 9x39-мм дозвукови патрони. Повече прилича на мощен аналог на автомата ПП-19 "Витязь" на "Калашников" за руския спецназ.
СР-3 е създаден в средата на 1990-те за подразделенията на ФСБ, като е предназначен за близък бой в сгради, както и за поразяване на цели на до 50 м в открити райони. Същевременно производителите му предполагат, че може да елиминира цели в бронежилетки от 3-ти клас на разстояние до 200 метра.
СР-3 е малко оръжие със странично сгъваем приклад и може да се скрие под горната дреха на служител на сигурността, който работи в градски условия и в цивилно облекло. Така че освен изискванията на армията, оръжието покрива критериите и на силите по сигурността, охраняващи ВИП лица на публични събития.
Оръжието разполага с планка "Лястовича опашка" за поставяне на оптика. Модерната му версия има и две планки "Пикатини" отстрани за инсталиране на лазери, ръкохватки и фенери.
|
Подводен автомат АПС
През 1970-те съветската армия трябва да защитава корабите и подводниците на пристанищата си от евентуални подводни вражески атаки.
За целта военното командване решава да въоръжи морската пехота с автомати, които ефективно да поразяват цели под и над вода.
"Стандарният АК-74 за армията не пасва добре на тези условия, тъй като куршумите му губят скоростта си поради плътността на водата. Просто казано, куршуми, които могат ефективно да елиминират цел на 100 м от стрелеца, се оказват безсилни срещу цели на няколко метра разстояние под вода", казва Мураховски.
За целта руските инженери създават 115-мм патрони под формата на игла, които ефективно "пробиват" през водата. След това създават и автомат за тях – АПС. Оръжието може да поразява цели на 30 м разстояние от стрелеца на до 5 м дълбочина.
Има както полуавтоматичен, така и напълно автоматичен режим и 26 "игли" в един пълнител.
"Военните тестове показаха, че АПС е доста ефективен под вода, но игловидните му патрони не са подходящи за суша. Тези оръжия се използват от морски пехотинци и водолази в руски военни пристанища и за защита на руски кораби в сирийското пристанище Тартус", добавя експертът. - Още оръжия на СпецНаз
Източник: https://bg.rbth.com/
|
|
|
|
Първата част от украинския легион, сформиран в Полша, замина за Украйна
|
23.12.2024, 21:10 |
Първата част от украинския легион, сформирана в Полша, вече е заминала за Украйна, за да продължи обучението си, заяви украинският посланик в Полша Васил Боднар в коментар за Радио "Свободна Европа"/Радио "Свобода", цитиран от Укринформ, предаде БТА.
По думите на дипломата следващата група доброволци ще подпише договори с Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) на 10 януари 2025 г. и ще се отправи към полигон в Полша за по-нататъшно обучение.
"Това наистина е история за успеха, въпреки че някои политици или руската пропаганда се опитват да я представят в негативен план. Ние, разбира се, бихме искали процесът да се развива по-бързо, но той напредва така, както трябва. Работим, за да направим тази информация широко достъпна във всички страни от Европейския и евентуално извън него. Можем да насърчим този процес само чрез доброволна мотивация, тъй като това е изцяло доброволно звено. Убеден съм, че нашите граждани, които се присъединят, ще получат удовлетворение от качественото обучение", заяви Боднар.
Той добави, че обучението на първите доброволци в легиона ще продължи на украински полигони. Посланикът не съобщи броя на доброволците.
Както съобщи Укринформ, на 17 ноември говорителят на министерството на отбраната Дмитро Лазуткин заяви, че над 700 доброволци са подали заявления за присъединяване към Украинския легион в Полша, а първата група войници вече е започнала обучение след полагането на клетва.
Източник: https://fakti.bg/
|
|
Германия даде на Киев ракетни установки и системи за противовъздушна отбрана
|
23.12.2024, 20:07 |
Украйна получи от Германия пакет с широк набор от нови оръжия, съобщи днес министерството на отбраната в Киев, цитирано от ДПА.
Доставката, която бе потвърдена и от германското правителство, включва 15 танка „Леопард 1А5“ (Leopard 1A5), две системи за противовъздушна отбрана „Гепард“ (Gepard), самоходна артилерийска установка „Панцерхаубице 2000“ (Panzerhaubitze 2000), две системи за противовъздушна отбрана „ИРИС-Т“ (IRIS-T) и две пускови установки на системата „Пейтриът“ (Patriot).
Системите за противовъздушна отбрана са особено важни за Киев, тъй като руските атаки с дронове и ракети се засилиха през последните седмици. Германското правителство каза, че доставката на допълнителни системи „ИРИС-Т“ е била обещана през 2023 година.
Освен това Берлин е предоставил ракети въздух-въздух „АИМ-9Л/И Сайдуайндър“ (AIM-9L/I Sidewinder), които позволяват на изтребители да атакуват въздушни цели.
Освен тежкото въоръжение, в германския пакет са включени камиони, дронове, радарни системи и боеприпаси.
До този момент Германия е доставила или е обещала да достави за Украйна военна помощ на стойност общо около 28 милиарда евро.
Повечето от средствата са били използвани за финансиране на доставки на оръжия от промишления сектор, а останалата част (около 5,2 милиарда евро) е изчислената стойност на директните доставки от германските военни запаси.
Германия е вторият по големина поддръжник на Украйна след САЩ и предоставя оръжия и други форми на помощ, отбелязва ДПА.
Украйна се отбранява от пълномащабната инвазия на Русия от февруари 2022 година.
Източник: bta.bg
|
|
38 млн. лв. отпусна правителството по проекта за новите самолети
|
23.12.2024, 20:00 |
Министерският съвет прие постановление, с което се одобряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2024 г.
С приетия акт се осигуряват допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната в размер на 38 000 000 лева за съпътстващи разходи по придобиването на новия тип боен самолет - I етап (транспорт, ДДС, мита и други разходи, свързани е изпълнението на международните договори), с което ще се повишат необходимите отбранителни способности на въоръжените ни сили за предотвратяване, възпиране и отговор на възможните заплахи срещу страната и за изпълнение на съюзните ангажименти на Република България в сложната среда на сигурност.
|
|
|
|
Фридрих Херман фон Шьонберг – генерал на 6 нации, рожба на войната, както и нейна жертва
|
23.12.2024, 17:28 |
Всеки войник днес прекарва своята служба най-често в една армия, представяна от държавата, която му дава гражданство. Това са основните правила на войната, но нека не забравяме, че съществуват и добрите стари наемници, които успяват да превърнат своите познания за войната в истински приходи и най-често намират призвание в друга армия, но тук правилата на ордените най-често не важат. Практически наемниците се разделят с възможността да получават каквито и да е било военни трофеи и медали.
И макар правилата на войната да сезират именно гражданството, съществува едно много интересно изключение в правилото, при това толкова сериозно, че историята от XVII век е запазила особена част за него. Фридрих Херман фон Шьонберг се оказва един от най-успешните хора във войната и за времето си е служил в 6 различни армии, като в пет от тях е заемал високи постове в командването. По пътя си е получил гражданство от Холандия, Англия, Франция, Португалия и Бранденбург......Прочети още
|
|
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изпитва опасения относно дългосрочната сигурност на алианса
|
23.12.2024, 16:56 |
Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте в момента не вижда опасност от руска атака срещу територията на отбранителния алианс, но изпитва опасения за бъдещето, предаде ДПА.
„Не се опасявам засега“, заяви той в интервю в отговор на въпрос дали страните от НАТО трябва да се страхуват от Русия. „Ако не харчим повече и не произвеждаме повече, ще имаме сериозен проблем след четири или пет години“, добави обаче той.
Русия значително увеличи отбранителното си производство заради войната срещу Украйна, посочва ДПА. Според Рюте съюзниците от НАТО все още не правят достатъчно, за да противодействат на това.
„Трябва да засилим отбранителното производство, отбранителната индустриална база“, каза той. „Те трябва да установят допълнителни производствени линии, защото ние не произвеждаме достатъчно военна продукция, за да се защитим в дългосрочен план“, посочи Рюте.
Той също така каза, че очаква натиск от страна на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, който заплаши да се изтегли от НАТО през мандата си, ако съюзниците не изразходват 2% от БВП за отбрана.
„Той ще иска да правим повече. И е прав. Трябва да правим повече“, заяви Рюте.
Съюзниците от НАТО се ангажираха да инвестират най-малко 2% от БВП за отбрана и много европейски съюзници сега са постигнали тази цел, отбеляза генералният секретар.
Рюте обаче не уточни дали съюзниците от НАТО трябва да установят цел за изразходване на 3% от БВП или още повече.
Очаква се решението за нови ангажименти за разходи да бъде взето на срещата на върха на алианса идния юни, посочва ДПА.
По време на предизборната кампания в САЩ Тръмп обяви, че смята за необходимо ангажимента за разходи за отбрана в НАТО да бъде увеличен до 3%. Наскоро се появиха и съобщения, че Тръмп може да поиска дори 5%.
Очаква се тази година Германия да похарчи около 2,1% от БВП за отбрана.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
Удължиха с една година назначенията по допълнително разписание на длъжностите
|
23.12.2024, 12:11 |
Министерският съвет измени Постановление № 66 от 1996 г. за кадрово осигуряване на някои дейности в бюджетните организации. Така даде право до края на 2025 г. бюджетните организации да назначават лица по трудов договор за извършване на работи, необходими за съответната организация, извън утвърдената численост на персонала. В рамките на календарната година средносписъчният брой на назначените лица не може да бъде повече от 8 на сто спрямо утвърдената годишна средносписъчна численост на персонала. Основната месечна работна заплата на едно лице, назначено по реда на постановлението, за пълно работно време е 1077 лв. от 1 януари 2025 г., се посочва в документа. За МО и армията има една особеност, която е в интерес на служителите.
В допълнителна разпоредба на постановлението се уточнява, че министърът на отбраната определя ежегодно числеността на персонала по допълнителни разписания на длъжностите за Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, като общият средносписъчен брой на назначените лица не може да бъде повече от 8 на сто спрямо утвърдената обща годишна средносписъчна численост на персонала за Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната. На служител, назначен по допълнително разписание на длъжностите за Българската армия или структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната по реда на постановлението за пълно работно време, се определя месечна заплата за длъжност в размер от 1077 лв. Промяната на Закона за отбраната и въоръжените сили, обаче доведе до промяна и на това постановление, с което се даде възможност т.нар. ДРД-та да получават и добавка за работа. По този начин Постановление №66 се приведе в съответствие с нормата на чл. 295, ал. 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България /ред. обн. в ДВ бр. 38 от 2024 г./, с която се въведе нов механизъм за определяне на основната месечна заплата на цивилните служители по трудово правоотношение в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, за които не се прилагат Законът за държавния служител и чл. 107а от Кодекса на труда, състоящ се от два компонента - месечна заплата за длъжност и добавка за работа по чл. 297, ал. 1 от закона, т.е. цивилните служители по трудово правоотношение получават добавка за работа в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия при условия, по ред и в размер, определени с акт на министъра на отбраната. Това не се отнася за работниците, на които размерът на трудовите възнаграждения се определя според изработеното.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
В британската армия има сериозна криза с набирането на кадри
|
234.12.2024, 11:23 |
Войниците напускат въоръжените сили на Великобритания със застрашителни темпове, въпреки че през лятото заплатите им са увеличени, пише The Telegraph.
За пръв път в историята на Великобритания на хиляда души се падат само по двама военнослужещи. Около 15 119 души са напуснали въоръжените сили до октомври тази година. От тях 7 778 души са "доброволци“ - тези, които са решили да напуснат по собствено желание.
През същия период въоръжените сили на Великобритания са приели на работа малко над 12 000 души, което е довело до нетно намаляване на числеността на армията.
Военнослужещите напускат въпреки опита на правителството да спре кризата с набирането на кадри с 6-процентно увеличение на заплатите.
През юли Министерството на отбраната на Великобритания (МО) обяви увеличението, което е най-голямото за въоръжените сили от 22 години насам.
Въпреки това последните данни показват, че увеличението може да не е било достатъчно и въпреки него новоназначените служители на въоръжените сили остават сред най-зле платените държавни служители във Великобритания.
Реалното заплащане на редниците от армията се е увеличило само с 1,9 % от 2011 г. насам, докато при новите лекари то е 13,39 %, а при машинистите - 10,14 %.
Проучване на въоръжените сили, публикувано през май, показа, че удовлетвореността от основното заплащане в армията е на най-ниското си ниво в историята.
Само 32 % от тях са доволни от заплащането си. Проучването е проведено преди увеличението на заплатите от страна на правителството.
През последните няколко години армията, военноморските и военновъздушните сили на Великобритания изпитват криза при набирането на персонал, докато държавната администрация се разраства.
Държавната администрация, която е драстично съкратена по времето на Дейвид Камерън като министър-председател, сега за първи път е четири пъти по-голяма от британските въоръжени сили. Във Великобритания държавните служители наброяват 543 000 души на пълно работно време и 137 000 редовни войници.
Ал Карнс, полковник от запаса на Кралската морска пехота, заявява, че армията може да бъде "изчерпана“ само за шест месеца, ако участва в голяма сухопътна война, подобна на тази в Украйна.
Министърът на отбраната на Обединеното Кралство Джон Хийли изпрати коледно послание до 900-те британски военнослужещи, които служат в Естония, която граничи с Русия.
Той заяви: "Британският контингент в Естония демонстрира непоколебимия ни ангажимент към НАТО и сигурността на Европа, като ни поддържа сигурни у дома и силни в чужбина.
"Нашето присъствие тук е мощно послание към нашите съюзници и противници: Обединеното кралство е готово да защитава съюзниците си и да отстоява общите ни ценности.“
Очаква се бъдещата американска администрация на Доналд Тръмп да поиска много по-високи разходи за отбрана от европейските членове на НАТО.
Съобщава се, че новоизбраният президент може да поиска повечето държави - членки на алианса, да изразходват 5 % от БВП за отбрана. Настоящата цел на НАТО е 2 %, а от 32-те държави членки само 23 надхвърлят този праг.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Исторически календар
|
23.12.2024, 11:11 |
На 23 декември 1899 година в Хасково е роден генерал-лейтенант Тодор Тошев.
Син е на прославения военачалник от Първата световна война – генерал от пехотата Стефан Тошев. Завършва Военното училище (1922) и Военната академия в София (1932). Служи във 2-ри и 4-ти конен полк, като адютант на 8-и пограничен сектор и в Щаба на войската. От 1928 г. членува в офицерската организация „Военен съюз“, която заедно с радикалния политически кръг „Звено“ осъществява държавния преврат на 19 май 1934 г. През 1935 г. е уволнен от армията за антимонархическа дейност.
В годините на Втората световна война Тодор Тошев става член на Централната военна комисия при ЦК на БРП (комунисти) и на Главния щаб на нелегалната Народоосвободителна въстаническа армия. Като съорганизатор и активен участник в държавния преврат на 9 септември 1944 г. е произведен в звание генерал-майор (11 септември 1944 г.). През първия период на войната срещу Третия райх командва 1-ва пехотна софийска дивизия в Страцинско-Кумановската настъпателна операция (октомври – ноември 1944 г.). От февруари 1945 г. поема командването на 3-ти корпус в състава на Първа българска армия, с който воюва при реките Драва и Мур. На 5 май 1945 г. е повишен в звание генерал-лейтенант, а след войната – назначен за командващ 1-ва армия.
Заподозрян във „връзки с англо-американското разузнаване“ и участие в „антиправителствената организация на Трайчо Костов“, генерал Тошев е уволнен, арестуван (ноември 1949 г.) и въдворен в лагера „Белене“ (1951). Освободен и реабилитиран след две години (1953), той отново е назначен на военна служба в Министерството на народната отбрана. През 1961 г. заминава със семейството си за Германската демократична република, с което по-късно (1967) се преселва в Западна Германия. Умира в гр. Лимбург на 9 септември 1976 г.
Генерал-лейтенант Тодор Тошев е кавалер на ордените „За храброст“ (ІІІ степен 1 клас) и „За военна заслуга“ (ІІ степен), на съветския орден „Кутузов“ (ІІ степен) и на югославския орден „Партизанска звезда“ (І степен).
|
|
Руският пистолет "Удав" привлече вниманието на National Interest
|
23.12.2024, 11:08 |
Американските журналисти се интересуват от съвременната руска разработка, перспективният пистолет "Удав". Това не е изненадващо, защото новостта на руския военно-промишлен комплекс се характеризира с много високи характеристики. Авторите от National Interest нарекоха "Удав" „флагманският пистолет на Русия“ и в това те не са далеч от истината.
Полуавтоматичният пистолет с калибър 9х21 се характеризира с повишена мощност и може да се използва както от военните, така и от специалните части. В допълнение, боеприпасите са разработени специално за "Удав", което му позволява да решава различни проблеми. По-специално, "Удав" може да използва патрони с повишена бронепробиваемост или с дозвукова скорост на куршума за стрелба с шумозаглушител. Производителите казват, че ще бъде създадена и гражданска версия на пистолета, която да отговаря на всички изисквания на стрелците - спортисти. Според американските журналисти, спортната версия ще бъде адаптирана към стандартния патрон 9х19 НАТО поради широкото му разпространение. Производителите обаче все още не са потвърдили тази информация.
Американците също така отбелязват, че "Удав" е изцяло изработен от руски компоненти и отговаря на високите изисквания за надеждност, както се полага на "флагманските" оръжия. Известно е, че пистолетът работи при температури от - 50 до + 70 градуса. Обобщавайки, авторите на материала отбелязват, че не се очаква масов преход на руските сили за сигурност от остарелия ПМ към "Удав". „Флагманът“ е много по-мощен пистолет и не е предназначен да решава полицейски проблеми. Освен това цялостното превъоръжаване би струвало на Руската федерация сериозна сума. - Още пистолети
Източник: http://www.pan.bg, Л. Дойчинов
|
|
|
|
Какво знаем за реактивните самолети на Хитлер
|
22.12.2024, 17:34 |
Нацистка Германия разработва първите бойни реактивни самолети в началото на 40-те години на миналия век. Вижте всички проекти на немците.
Няколко дена преди началото на Втората световна война се случва едно много важно за авиацията нещо - на 27 август 1939 година полита първият реактивен самолет, използващ единствено тягата на своя двигател.
Реактивният самолет е немски - Heinkel He 178, а разработката му е стартирана още в средата на 30-те. Интересното около проекта е, че самолетът е използва за гориво не керосин, а дизел. Неговият пилот - Ерих Варзиц успява да запише името си и с друго постижение, защото на 20 юни 1939 година пилотира първият ракетен самолет - Heinkel He 176..........Прочети още
|
|
„Тежестта на короната“: Вилхелм I – императорът-воин
|
22.12.2024, 17:29 |
Още от Античността короната е символ на властта. Лавров венец, източна диадема или регалия, изработена от благороден материал – това безценно украшение е било поставяно на главата на управляващия, а останалите са коленичили пред него. В името на короната са били погубвани милиони животи и се е прекроявала хилядократно картата на света.
В поредица от текстове ще ви запознаем с едни от най-интересните владетели в световната история. Някои са водели държавите си до небивал възход, Златни векове и неподозирано обширни граници. Други са пропилявали богатствата и енергията си в преследване на химери или са заличавали постигнатото от предците си.
Добри, зли, коварни, пресметливи, благородни или благочестиви, всички те са носели бремето на управлението и отговорността за благоденствието на своите народи.....Прочети още
|
|
Черната птица - най-забележителният самолет
|
22.12.2024, 17:26 |
Първият изпитателен полет е направен на 22 декември 1964 г. Следват 25 години забележителни полети над целия свят, при които SR-71 Blackbird (Черната птица) никога не бил поразяван от ракета.
Това е един от най-бързите самолети правени някога. През 1976 г. той достига скорост от 3530 км/ч.
Името „Blackbird“ е дадено, защото SR-71 преминавал над света незабелязан. Един от малцината пилоти, имали привилегията да летят с тази машина, Ричард Греъм разказва, че преживяването е изключително: „В кабината може да се чуе как пада карфица. Гледката е впечатляваща, може да се види изкривяването на Земята и черното пространство пълно със звезди“.
SR-71 е в състояние да картографира терена под него със сонар и радар, насочен под ъгъл от 45 градуса, за да не бъде засичан от противника. Максималната скорост, за която е проектиран, е Мах 3,4 или около 4000 км/ч при теоретичен полет на морското равнище.
През годините по SR-71 Blackbird са изстреляни над 4000 ракети, но никоя от тях не го достига, тъй като той просто е по-бърз от тях.
Навигационната система на този забележителен самолет се казва „R2-D2“. На нея е наречен знаменитият едноименен робот от „Междузвездни войни“. Тя е толкова мощна, че може да идентифицира 61 звезди посред бял ден, докато самолетът е все още на земята.
Камерата на SR-71 Blackbird пък е толкова добра, че може да заснеме регистрационен номер на движещ се автомобил от височина 24 км, докато самолетът лети с 3200 км/ч.
Корпусът на SR-71 Blackbird е направен от титан. Парадоксално, но по времето студената война най-големият производител на метала е СССР. В същото време съветските авиоинженери се отказват да използват титан за проектираните от тях машини, като МиГ-25, защото е твърде скъп. Разбира се СССР не продава ценния метал на най-големия си враг – САЩ. Така, за производството SR-71 Blackbird, ЦРУ създава фалшиви фирми по целия свят, които изкупуват съветския титан.
Самолетът е покрит с над 30 кг специална черна боя. Целта обаче не е да бъде невидим през нощта. Черното помага за охлаждане на самолета, тъй като разсейва топлината. А при скорости от порядъка на Мах 3 температурата на повърхността на машината може да достигне 500 градуса по Целзий.
Друг любопитен факт за SR-71 Blackbird е, че от него постоянно изтича гориво. Причината е, че резервоарът се свива, когато самолетът не лети и се разширява от загряването, предизвикано от триенето при полет. Машината обаче може да се зарежда във въздуха. Горивото не е стандартно. Точката му на възпламеняване е толкова висока, че то няма да се запали дори при директно излагане на огън.
Дори гумите на SR-71 Blackbird са специални. За да издържат на натоварването и топлината от триенето при приземяване, те са импрегнирани с алуминиев прах, който им придава сребърен цвят.
В цялата история са построени само 32 самолета SR-71 Blackbird. Докато не летят, всички те са държани в малки секретни хангари.
Боб Гилиленд, един от пилотите разказва, че първия път, когато видял самолета, го помислил за космически кораб.
„За първите 6 месеца на обучение, трябваше да променим всичките си навици, натрупани за години летене“, продължава той. „Този самолет е просто различен и пилотът не може да реагира на нещата, както би го правил в друга машина“.
„Удивително е да летите над облаците, на ръба на космоса и да виждате всичко там. Има метеоритна дейност, която няма как да се наблюдава от Земята“, споделя Гилиленд. - Още за SR-71
Източник: https://vesti.bg/
|
|
Южна Корея изстреля третия си шпионски сателит
|
22.12.2024, 16:48 |
Третият военен шпионски сателит на Южна Корея беше успешно изстрелян от космически център на САЩ, предаде информационната агенция Yonhap, цитирана от БГНЕС.
Според Министерството на отбраната ракетата Falcon 9 на SpaceX, носеща шпионския сателит на страната, е излетяла в 20:34 ч. местно време на 21 ноември от космическата база Ванденберг.
Спътникът е изпратен в орбита в 21:24 ч. и е успял да се свърже с чуждестранна наземна станция в 23:30 ч., което е стъпка, потвърждаваща успешното изстрелване.
Спътникът ще извършва наблюдение на Северна Корея след месеци на изпитания.
Първият и вторият шпионски спътник на Южна Корея бяха изстреляни в САЩ през декември миналата година и април тази година.
Третият такъв апарат е оборудван с радари със синтетична апертура, които улавят данни с помощта на микровълни и могат да събират данни независимо от метеорологичните условия.
Източник: https://www.investor.bg/
|
|
Китай трябваше да прегази Япония в края на XIX век – самураите удариха безмилостно
|
22.12.20254, 09:22 |
Японското индустриално чудо започва в началото на XX век и ще докаже, че страната на изгряващото слънце бързо може да се синхронизира с всички останали страни. През далечната 1894 г. ще открием, че повечето военни експерти не виждат спящия дракон като някаква заплаха. Повечето се кълнат, че няма как с подобна флота, подобно разпределение на силите и липсата на военен опит, Япония да успее да предостави план за победа над Китай по вода, дори и ако се говори за Жълто море.
Индустриализацията на Япония започва едва през 1869 г. и повечето експерти не вярват, че в рамките на три десетилетия ще има възможност за една страна да изгради армия и флота. Второто подозрение е, че след толкова векове на изключване от останалия свят, Япония не може да създаде морски традиции. Мнозина смятат, че сегашната им флота няма никакви качества, а стоманата се използва в последните 25 години, когато Япония получава първия си френски кораб, някога притежаван от конфедерацията на САЩ.......Прочети още
|
|
Топлите връзки на Сирия и СССР по време на Студената война – как Рейгън стана за смях
|
22.12.2024, 09:18 |
Съветското влияние по време на Студената война не може да бъде игнорирано и най-вероятно и до днес ще открием, че следите му се разпростират почти в цял свят. До днес Куба не може да се отърси от идеята, че практически е перлата на Мексиканския залив, но продължава да е силно затворена и ограничена за търговия, развитие и създаването на може би едни от най-красивите курорти в историята. През 1983 г. американците ще установят, че Сирия се превръща в следващата малка Куба и може би ще успее да се дистанцира от целия свят.
Когато семейството на Ассад взема властта, САЩ осъзнава, че ще изгуби сериозни позиции в дипломацията. Рейгън ще побърза да обяви по радиото, че стотици пехотинци ще бъдат изпратени в Ливан, където страната се възстановява от гражданска война. Подозренията на американския президент са, че Сирия ще се възползва от слабостта на своята съседка и ще побърза да прибере територии. Нещо повече, никой не може да отрече наличието на военни части от СССР, позиционирани в Сирия........Прочети още
|
|
|
|
На този ден през 1944 година започва Сремската операция
|
22.12.2024, 09:11 |
На 22 декември 1944 г. започва Сремската настъпателна операция. От 22 до 28 декември в междуречието на Дунав и Сава Първа българска армия провежда Сремската настъпателна операция.
През Втората световна война (1941–1945 г.) в периода 22 до 28 декември в междуречието на Дунав и Сава Първа българска армия провежда Сремската настъпателна операция, включена в общия замисъл за настъпление на войските от левия стратегически фланг на Червената армия, които провеждат Будапещенската настъпателна операция. Към това време нашата армия има три съединения и отделни армейски части и подразделения. Усилена е с един дивизион катюши и действията й се поддържат от авиацията на Трети украински фронт и корабите на подчинената му Дунавска флотилия. Особено ожесточени бойни действия се водят в района на селата Сотин, Оролик и Грабово. По редица обективни и субективни причини бойните действия не са особено успешни. Все пак нашите съединения ангажират значителни сили и средства на противника и разстройват организираното му оттегляне по долината на р. Сава.........Прочети още
|
|
Двама пилоти от ВМС на САЩ са свалени над Червено море при „приятелски огън“, съобщиха американските военни
|
22.12.2024, 08:55 |
Двама пилоти на ВМС на САЩ са били свалени над Червено море при очевиден инцидент с „приятелски огън“, съобщиха днес американските военни. И двамата пилоти са извадени живи от водата, като единият е с леки наранявания при инцидента, предаде Асошиейтед прес.
Инцидентът става в 03:00 местно време, докато американската армия нанасяше въздушни удари срещу йеменските бунтовници хуси. Централното командване на американската армия не уточни каква е била мисията на пилотите по това време.
„Ракетният крайцер „Гетисбърг“ (USS Gettysburg), който е част от ударната група бойни кораби (USS Harry S. Truman Carrier Strike Group), стреля по погрешка и удари F/A-18 Super Hornet (VFA-11), който излиташе от самолетоносача „Хари Труман“ (USS Harry S. Truman)“, съобщи Централното командване в изявление.
Източник: bta.bg
|
|
Днес е Празник на Национална служба „Гранична полиция“
|
22.12.2024, 08:50 |
На 22 декември 1887 г. е създадена специализирана стража за охрана на българските граници към Министерството на вътрешните работи. От 1894 г. е към Военното министерство и се състои от шест пехотни роти към всяка дивизионна област. По време на Балканската война (1912 – 1913) 10-а гранична дружина под командването на капитан Минчо Сотиров освобождава Василико (дн. Царево), Граматиково, Малко Търново и воюва при Бунархисар и Одрин.
В Първата световна война (1915 – 1918) 15-а гранична дружина е в състава на Варненския укрепен пункт и се сражава на Добруджанския фронт при Чауш кьой (дн. Генерал Кантарджиево), Екрене (дн. Кранево), Добрич, Тузла, Мангалия и Кюстенджа.
През Втората световна война (1939 – 1945) са формирани четири гранични полка и три гранични бригади. От 10 януари 1941 г. 4-а пехотна гранична бригада е на Прикриващия фронт в с. Гранитово, Елховско, а от 20 май 1944 г. отбранява черноморската граница от нос Емине до Румъния. На 25 септември 1944 г. бригадата е включена в състава на 2-ра армия и участва в първия период на войната срещу Германия (октомври – ноември 1944). В решителните боеве за овладяването на Прищина по време на Косовската настъпателна операция (25 октомври – 30 ноември 1944) 6-и пехотен граничен полк дава 33-ма загинали.
След войната е сформирана Гранична милиция към Министерство на вътрешните работи (10 август 1946), която на 8 октомври същата година е преименувана в Гранични войски. От 1962 до 1972 г. те са към Министерство на народната отбрана, а след това – в системата на Министерство на вътрешните работи. Днес Национална служба „Гранична полиция“ охранява ефективно държавната сухоземна, речна и морска граница на Република България.
(Информацията е от сайта на НВИМ.)
|
|
|
|
На фрегатата „Смели“ вече 35 години се развява военноморския флаг на България
|
21.12.2024, 16:40 |
На 20.12.2024 г., в района на Военноморска база Варна, с тържествено вдигане на флага, гюйса и флаговете за разцветяване, бе отбелязана 35-та годишнина от вдигането на военноморския флаг на Република България на фрегатата „Смели”.
Името си „Смели” получава през 1991 г.
Корабът изпълнява различни бойни задачи: борба с подводници; ескорт на подводници; патрулни функции; противовъздушна и противоподводна охрана на бойни кораби и конвои; поставяне на минни заграждения. Фрегата е част от Първи дивизион патрулни кораби на Флотилия бойни и спомагателни кораби, дислоциран във Варна. Участва в международни военноморски учения в Черно и в Средиземно море.
Водоизместване: 1576 т; дължина: 96,5 м; широчина: 12,5 м; газене: 3,2 м. Екипаж: 110 души.
Въоръжение: зенитно-ракетен комплекс „Оса-М”; две 76 мм двустволни оръдия АК 726 и две 30 мм двустволни оръдия АК 230; две установки РБУ 6000; носи 12 подводни бомби; може да приема ограничено количество заградни мини.
Командир на кораба е капитан II ранг Тенко Стефанов. Фрегатата е пионерът на Военноморските сили с участието си в множество международни мисии и учения, както и дългогодишен флагман на флота. Празничен водосвет за здраве и благоденствие на екипажа бе отслужен от отец Живко - представител на Варненската и Великопреславска света митрополия.
Командирът на дивизиона капитан I ранг Трифон Митишев в приветствието си пожела на членовете на екипажа и техните близки най-вече здраве и благополучие през Новата година. На тържеството присъстваха заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Ваньо Мусински, началникът на Щаба капитан ? ранг Божидар Иванов, съветникът по военната сигурност на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България вицеадмирал Митко Петев, националният военен представител в националното военно представителство в Съюзното командване по операциите контраадмирал Георги Пенев, бивши командири на фрегатата и много ветерани. - Още за "Смели"
Връзки с обществеността на ВМС
|
|
Байдън одобри пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 милиона долара
|
21.12.2024, 09:28 |
Американският президент Джо Байдън одобри вчера нов пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 млн. долара, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.
В изявление на Белия дом се казва, че Байдън е управомощил държавния секретар на САЩ “да изиска от министерството на отбраната военно оборудване и услуги в размер на 571 млн. долара, както и военно обучение и подготовка за оказване на подкрепа на Тайван“. В изявлението не се дават повече подробности, посочва Ройтерс.
Междувременно Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална продажба на Тайван на отбранителни системи за управление, контрол, комуникация и компютърна модернизация на Тайван на стойност 265 млн. долара, съобщи днес Пентагонът.
Източник: bta.bg
|
|
Един необразован ученик създаде военната индустрия на Финландия
|
21.12.2024, 09:22 |
Между 1922 и 1940 г. Аймо Йоханес Лахти създава някои от най-добрите финландски малокалибрени оръжия. Неговият боен арсенал включва пистолети, картечни пистолети, картечници и противотанкови оръжия. Преди края на Първата Световна война, Финландия е била автономно графство от Руската империя. Като такова, Финландия често използва руските оръжия. Получават стандартните пушки от руската армия и ги използват и след края на тяхната независимост.
През 1919 г. се обявява официалната програма за разработка на финландско оръжие и разработка. Всеки човек, който може да представи интересни и оригинални решения за армията, но Лахти пристига с цял арсенал от предложения. Финландската армия ще приеме много от неговите дизайни и скоро ще открием, че няма войник, който да не използва Lahti L-35 пистолет и Lahti L-39 20 мм анти-танкова пушка. Полу-автоматичната пушка Suomi KP/-31 и Lahti-Solaranta M/26 автоматичната пушка е направена със съдействието на други дизайнери, но оригиналната идея е отново на Лахти......Прочети още
|
|
Корабът „Александър III“ смени собствеността си няколко пъти - веднъж в ръцете на Руската империя, белогвардейците, Германия, Франция и накрая се разглоби за части
|
21.12.2024, 09:19 |
Император Александър III е не само известно име в руската история, но и кораб с много забавна история в руската флота. Той е третият от клас „Императрица Мария“ и влиза в групата на разрушителите на Черно море, които са проектирани изцяло за сражения с Османската империя. Корабът получава името „Император Александър III“ на името на императора, който взима трона и се разминава с убийство през 1881 г. (императорът, а не корабът).
През цялата си управленческа кариера, Александър III ще е обект на атаки, но на пук на всички негови палачи, успява да напусне този свят по естествен път през 1894. Като консерватор, той помага за въвеждането на най-различни реформи и така успява да затвърди славата на баща си. Русия влиза по-смело в XX век и ако беше пропусната революцията, най-вероятно днес щяхме да я виждаме като далеч по-еродирана и качествена страна.......Прочети още
|
|
54 години от първия полет на изтребителя F-14A-1-GR Tomcat
|
21.12.2024, 09:14 |
Легендарният изтребител Grumman F-14 Tomcat полита преди 54 години – на 21 декември 1970 г., с което започва неговата дълга и забележителна кариера, която продължава и до днес в Иран.
Първият прототип на F-14 (заводски номер 157980) полита от заводското летище на Grumman в Калвъртън, щата Ню Йорк на 21 декември 1970 г., след като прави първото си рулиране седмица по-рано. В кабината на машината са Боб Милър и Робърт Смайт.
През целия ден двамата изпитатели чакат добро време и едва половин час преди залез успяват да излатят за кратък полет около летището. При него стреловидността на крилото е поставена на 20 градуса и колесникът остава неприбран. Достигната е височина от 1000 m, а самият полет продължава едва няколко минути.
Вторият полет е и последният за прототипа. На 30 декември 1970 г. Милър и Смайт излизат отново. Времето е добро и те планират да изпълнят цялата изпитателна програма, която е била планирана за дебютния полет. Във въздуха, самолетът който придружава прототипа вижда, че от него изтича хидравлична течност. Малко по-късно основната хидравлична система на прототипа отказва, а екипажа се насочва за аварийно кацане на Калвъртън.
Екипажът използва аварийна система със сгъстен азор за пускане на колесника, но на подхода за кацане отказва и резервната хидравлична система. Задействана е аварийната система, която разчита на електромотори за да движи механизацията на крилото и вертикалните и хоризонтални стабилизатори.
На около 1,5 km от прага на пистата отказва и аварийната система, а прототипа влиза в пикиране. Екипажът се катапултира веднага и има само леки наранявания, но самолетът е разрушен напълно. - (видео)
Разследването показва, че проблемът е бил конструктивен – Grumman използва иновативна технология за съединяване на титаниевите тръби на хидравличната система. Технологията обаче не се комбинира добре с начина, по който тръбите са прикрепени към фюзелажа, а обработката им ги прави уязвими при вибрации с определени честоти. По време на втория полет е тествана работата на самолета при полет с един двигател поставен на „малка газ”, което докара точно такива вибрации, довели до разкъсване на тръбите. Grumman изоставя титанът и преминава към алуминиеви тръби за хидравличната система.
Така с лек фалстарт започва кариерата на F-14, който по-късно получава и името Tomcat.
Самолетът е създаден в рамките на програмата VFX, която цели ВМС на САЩ да получат тежък ракетен прехващач, който да пази авионосните ударни групи от противникови бомбардировачи и крилати ракети. През януари 1969 г. е избрана компанията Grumman за изпълнител на програмата.
Първите серийни F-14A са предадени на ВМС на САЩ през септември 1974 г. Общо са построени 712 серийни изтребителя, от които всички без 80 отиват в американската флотска авиация. Производството продължава до 1991 г., когато са сглобени последните F-14D. Типът е официално пенсиониран в САЩ през септември 2006 г., но реалният последен полет на американски Tomcat става на 4 октомври същата година.
Иран става единственият експортен клиент за F-14. Поръчани са общо 80 самолета и голямо количество ракети „въздух-въздух” за далечен бой AIM-54 Phoenix. До свалянето на шах Мохамед Реза Пахлави са доставени 79 машини. Иранските Tomcat взимат дейно участие Ирано-иракската война (1980 – 1988 г.), където са основен изтребител на ислямската република. Той сваля десетки иракски бойни самолети и вертолети, но точната бройка е обект на полемика.
Иран успява да поддържа около две ескадрили F-14 и до момента, като самолетите вероятно ще служат още дълги години.
Основната причина F-14 Tomcat да се загнезди толкова дълбоко в колективната памет е не толкова неговата успешна кариера или технологични иновации вложени в него, колкото участието му в супер успешния филм “Top Gun”, който се появява през 1986 г. Лентата на режисьора Тони Скот е не само събира стотици милиони долари от боксофис, изстрелва кариерата на Том Круз, но и издига F-14 до един почти митичен статус. - Още за F-14
Източник: https://aero-bg.com/
|
|
|
|
Буря пречупва крилата на хидроплана
|
20.12.2024, 17:00 |
Преди 100 години край хидроаеродрома (водолетището) до Варна и Варненския залив приключват изпитанията на първия български водосамолет (хидроплан). Той е проектиран и построен в България и след успешните му изпитания влиза в състава на тогавашното формирование на българската морска авиация. Използван е като учебен и патрулен (разузнавателен) самолет. За съжаление, животът му е кратък.
Силна буря разбива вратата на хангара, където е съхраняван, а пораженията върху летателната машина са такива, че възстановяването ѝ е невъзможно. Точната дата на това събитие не е публикувана, но наскоро публикувана снимка от Любомир Юруков, датирана към 1926 г., ни насочва приблизително към края на 1925 г......Прочети още
|
|
В Полша разгърнаха норвежките системи NASAMS
|
20.12.2024, 14:12 |
Норвежките системи за противовъздушна отбрана NASAMS и изтребители F-35 бяха разположени в Жешов, Полша. Те трябва да защитават логистичния център, през който западната помощ се транспортира за Украйна, съобщава Polskie Radiо, като се позовава на Министерството на отбраната на скандинавската страна.
Уточнява се, че мисията на НАТО ще продължи до Великден.
Изпращането на системи за противовъздушна отбрана NASAMS в Полша, както и самолети F-35, които ще поддържат защитата на въздушното пространство на страната, бе обявено в началото на декември от норвежкия министър на отбраната Бьорн Арилд Грам. Разгръщането на мисията обаче бе отложено, след като корабът Finlandia Seaways, нает от норвежките военни за превоз на оборудване до Полша, заседна в пристанището Ставангер.
Заедно с изтребители и системи за противовъздушна отбрана в Полша пристигнаха и 100 военни, съобщава Генералният щаб на полските въоръжени сили. Задачата на тези сили е да следят за безопасността на транспортирането на оборудването, което се изпраща в Украйна през центъра в Жешов.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Неподписаното споразумение предвижда да обучаваме украински бойни пилоти
|
20.12.2024, 14:00 |
Документът от 20 страници, с който програма "Хоризонт" разполага, не беше приет от депутатите. Той бил внесен в парламента в края на работния ден в понеделник. Служебният премиер Димитър Главчев прикани Народното събрание да "изрази своята изрична позиция до 12 часа" в сряда. Изпратеният до лидерите на парламентарните групи и председателя на парламента документ не е с гриф за секретност.
Страната ни ще осигури обучение на пилоти за "тренировъчни бойни действия, включително и срещу български системи за ПВО". Украинските военноморски сили пък ще отработват противоминни, водолазни операции, както и по абордаж, пише в документа, съобщава БНР.
България ще си сътрудничи с Украйна за разминирането на Черно море не само в рамките на Противоминната група. Двете страни ще подобряват коридорите Юг - Север и Запад - Изток, коридорите за солидарност за износ на украински селскостопански продукти.
Документът отчита нуждата от мир в Украйна при "условия, определени от Украйна" и подкрепени от международните документи.
България се ангажира да подкрепи създаването на трибунал за руската агресия, извършена срещу Украйна, разследванията и подвеждането под отговорност на виновните.
Страната ни поема и хуманитарни, а и енергийни ангажименти.
Ще се проучват "възможностите за гарантирани доставки на електроенергия на фиксирани цени през зимния сезон" от "активи, използващи местни източници в България".
Украйна ще гарантира включването на обучение по български език в учебните програми на държавните училища там, пише още в документа.
Споразумението допуска, с условия, двустранни промени в него, предсрочно прекратяване или удължавате на действието му.
Поради политическите различия между парламента и служебния кабинет, подписването на документа беше отложено.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
Марк Рюте към военнослужещите в "Ново село": Впечатлен съм от професионализма ви
|
20.12.2024, 13:48 |
|
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е на първото си посещение в България, след като преди два месеца и половина пое поста. Рюте със своите сътрудници кацна на летище „Безмер“, след което с вертолет „Кугър“, пилотиран лично от командира на 24-та авиобаза „Крумово“, бригаден генерал Димитър Павлов, кацна на учебен полигон „Ново село“. Тук той се запознава с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е домакин.
Веднага след това Марк Рюте проведе двустранна среща със служебния министър на отбраната Атанас Запрянов, служебния министър на външните работи Иван Кондов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. След срещата гостите разгледаха статичен показ на бойна техника, с която участниците в групата провеждат учения и подготовки. Рюте поздрави сърдечно всички военнослужещи, като искрено се интересуваше от техниката. Питаше военнослужещите говорят ли английски, за да общува лично с тях. Адмирал Ефтимов предложи да влезе в ролята на преводач за българските бойци, а след това им благодари за службата.
В края на посещението гостите се срещнаха с военнослужещите и им благодариха за това, че са далеч от дома на тези семейни празници и пазят държавите си, за да могат хората да празнуват спокойно.
В изявлението си за медиите Рюте посочи, че Многонационалната бойна група в „Ново село“ работи в посока да се разрасне в бригада и по този начин да оказва още по-голяма подкрепа за гарантиране сигурността на източния фланг на НАТО.
„Искам да отправя ясно послание, че ние сме готови да защитаваме нашите държави заедно.
„Благодаря на България, че заделя 2% от БВП за отбрана, което е част от политиката на НАТО. България дори успява да отдели повече от тези 2%, всички страни се стремят да преминат прага от 2%. Искам да насърча съюзниците да отделят повече пари за отбрана и да облекчат отбранителното производство, защото това допринася за нашата сигурност“, заяви Марк Рюте.
„България също така помага на Украйна да се защитава срещу руската агресия, за което искам да благодаря от сърце. Благодаря ви за този огромен принос, който давате, за да може Киев да води преговори за мир от позиция на силата“, посочи генералният секретар на НАТО и подчерта, че това прави не само България по-сигурна, а допринася за сигурността на всички страни от Алианса“.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че визитата на Рюте е знак на уважение към българските военнослужещи от НАТО и Многонационалната бойна група, която е на наша територия.
„България трябва да има модерни въоръжени сили, добре окомплектовани с личен състав и въоръжение“, заяви министър Запрянов. Той е запознал Рюте с актуални въпроси на отбранителната ни политика и това, което правим за модернизацията на армията.
„Самата Бойна група доказва, че всичко, което НАТО планира се реализира“, заяви Запрянов и добави, че решенията, които Алиансът е взел на срещите си на върха във Вилнюс и Вашингтон, се изпълняват.
„НАТО е готов в случай на заплаха да отбранява своите територии. Свободата, независимостта и териториалната цялост не са даденост и трябва да бъдат отстоявани и затова са необходими въоръжени сили. НАТО и всички страни членки са готови да инвестират във въоръжените сили и да гарантират териториалната цялост на Алианса. Късно е да изграждаме армия, когато сме застрашени“, подчерта още Запрянов.
Външният министър Иван Кондов приветства посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте в България.
„Ново село“ е изключително близо до българската източна граница. „Това е едно доказателство, че ние продължаваме да даваме всичко, за да може България и източния фланг да бъдат по-сигурни и по-надеждни“, каза външният министър. Той се надява Бойната група да бъда надградена и да стане бригада.
Министър Запрянов коментира и споразумението с Украйна, което се превърна в актуална тема през последните дни. Стана ясно, че за момента служебното правителство няма готовност да подпише този документ.
„Споразумението е политическо по характер, то не е обвързващ международен договор и не се нуждае от ратификация от парламента. Във военната му част са предвидени дейности, които и в момента се изпълняват и няма нищо ново“, каза Атанас Запрянов и добави, че е готов да участва в обсъждания, които да запознаят българското общество с обстоятелствата, които произтичат от споразумението.
Марк Рюте от своя страна заяви, че няма задължение съюзниците в НАТО да сключват споразумения с Украйна, но е важно, че България продължава да оказва военна помощ на Киев. - (видео)
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Германските военни сключиха договори за модернизиране на радио и ИТ системи
|
20.12.2024, 13:41 |
Германският оръжеен производител „Райнметал“ е получил две големи поръчки от германските въоръжени сили, съобщи компанията цитирана от ДПА.
„Райнметал“ и германският изпълнител на отбранителни услуги „Ка Ен Де Ес Дойчланд“ (KNDS Deutschland) съвместно ще оборудват 10 хил. германски военни превозни средства с цифрови радиостанции в рамките на шестгодишен договор на обща стойност 1,98 млрд. евро.
Серийното интегриране ще започне в средата на 2025 г., а преустройството на превозните средства се очаква да приключи до края на 2030 г., заяви компанията.
Вторият договор предвижда интегриране на системи за информационни технологии (ИТ) във всички превозни средства на германската армия и други платформи. „Райнметал“ заяви, че ще поеме тази задача в съвместно предприятие с изпълнителя на отбранителни услуги „блакнед“ (blackned), а сред подизпълнителите ще бъде и отбранителното подразделение на аерокосмическия гигант „Еърбъс“.
Сделката за ИТ е на обща стойност около 1,2 млрд. евро, като частта на „Райнметал“ от работата ще струва около 730 млн. евро.
Източник: bta.bg
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 51-52 (2024), 20 декември, 2024 годинa (pdf)
|
|
Исторически календар
|
20.12.2024, 13:32 |
81 години от подвига на поручик Димитър Списаревски
На 20 декември 1943 г. армада от 50 съюзнически самолета B-24 „Либърейтър“, охранявани от близо 50 изтребителя П-38 „Лайтнинг“за пореден път бомбардират София. Поручик Димитър Списаревски е един от пилотите на бойно дежурство. Поради техническа неизправност излита със закъснение. Когато достига до неприятелските бомбардировачи, въздушният бой вече е започнал. Със смела маневра той атакува американски бомбардировач Б-24 „Либърейтър“ и се врязва със своя самолет в него. От удара огромната четиримоторна машина се разпада на три части и заедно с българския изтребител се насочват към земята. Самолетът на поручик Списаревски пада на височините над село Долни Пасарел, Софийско.
Димитър Светозаров Списаревски е роден в Добрич на 19 юли 1916 г. По това време Добруджа е под румънско владение и семейството е принудено да напусне своя дом. Първоначално живеят в Лом, където Димитър Списаревски учи, а през 1931 г. се преместват в София. През 1934 г. е приет във Военното на Н.В. училище, което завършва четири години по-късно. Завършва изтребителната школа във Вернойхен, Германия. Той е един от първите български изтребители усвоили модерния самолет Месершмит Me-109. Списаревски се завръща в България на 4 юли 1939 г. и започва службата си в 3/6 орляк на летище Марино поле. Със своето 222-ро ято, въоръжено със самолети Аvia В-534 „Доган“, поема различни задачи – охрана на българо-турската граница, охрана на столицата, защита на Черноморското крайбрежие. През пролетта на 1942 г. е назначен за инструктор към Изтребителната школа в Долна Митрополия.
През лятото на 1943 г. поручик Димитър Списаревски е командирован като офицер-наблюдател към германските изтребителни части във Франция. След завръщането му е включен в състава на 3/6 орляк с командир капитан Чудомир Топлодолски на летище Божурище.Героят, извършил първия въздушен таран в историята на българската авиация, посмъртно е произведен в чин капитан, а през 1992 г. – в полковник.
|
На 20 декември 1943 г. във въздушен бой при бомбардировката над София загива подпоручик Георги Райчев Кюмюрджиев. За предотвратяване атаките на столицата той прострелва бомбардировач Б-24 „Либърейтър“. В неравния въздушен бой с противниковите изтребители П-38 „Лайтнинг” е свален и самолетът му пада близо до радомирското село Калище.
Поручик Георги Райчев Кюмюрджиев е роден на 28 юни 1919 г. в Стара Загора. Завършва Въздушното училище в Казанлък през 1941г. Постъпва на служба в 6 изтребителен полк, Карлово. Изпълнява задачи по охрана на Черноморското крайбрежие до 1942 г. в състава на 692-ро ято от летище Сарафово. От октомври 1942 до пролетта на 1943 г. заедно с подофицер Йото Каменов летят в Скопие и изпълняват ролята на въздушен дозор. Проследяват маршрута на влитащите в България противникови бомбардировачи и съобщават по радиото състава, мястото и направлението на полета им.
На 10 декември 1943 г. с поручик Марин Цветков изпълняват първия си въздушен бой с противникови изтребители. На 20 декември е последният полет на подпоручик Георги Кюмюрджиев.
Музей на авиацията - Крумово
|
|
20 декември 1914 г.: Начало на създаване на тежката бомбардировъчна авиация на Русия
|
20.12.2024, 13:28 |
На 20 декември 1914 г. е одобрено формирането на ескадра въздушни кораби «Илья Муромец» с което се залагат основите за създаване на тежката бомбардировъчна авиация на Русия.
„Ескадрата въдушни кораби” е първата авиационна част в света с многодвигателни бомбардировачи. На борда на "Илья Муромец" с двигатели "Аргус" може да се разместят до 400 килограма бомби. Авиобомбите с тегло 16,5 кг се поставят вътре в самолета, а по-тежките се подкачват под фюзелажа.
"Илья Муромец" е с екипаж от четирима човека, има и картечница за защита от въздушни нападения.
На 15 февруари 1915 г. с "Илья Муромец", екипаж с командир капитан Горшков, извършва първия успешен боен полет, хвърляйки върху противниковите позиции бомби с общо тегло 270 кг.
През есента на 1915 г. на самолета са монтирани първите руски двигатели РБЗ-6 и успява да се издигне във въздуха с 410-килограмова учебна бомба – по това време нито един самолет в света не е имал подобни възможности. - Още руски бомбардировачи
|
|
Т-34 от Урал: как се появява първият танков конвейер в света
|
20.12.2024, 13:25 |
Преди 83 години, на 18 декември 1941 г. от Уралския танков завод №183 "Коминтерна" излиза първият танк Т-34, сглобен на местно ниво. Преди това той се произвежда в Харков.
Заводът в Нижни Тагил обаче е построен с друга задача. Той е открит на 2 март 1936 г. под названието Уралски вагоностроителен завод "Ф. Е. Дзержински". За разлика от много съветски предприятия това не е словесна маскировка: тук наистина се произвеждат тежки жп вагони, разказва "Российская газета".
Но началото на Великата отечествена война и масовата евакуация на производството от западните части на страната превръщат завода в това, което по-късно е наречено "Танкоград". Държавният комитет на отбраната (ГКО) решава на базата на нижнитагилския завод, който приема оборудването на 11 евакуирани предприятия, да се създаде основно производство за приетите на въоръжение през 1940 г. танкове Т-34. За това помага и фактът, че Харковски завод №183 "Коминтерна", който до войната произвежда Т-34, се оказва сред същите тези предприятия. Названието му практическо е копирано за "Танкоград" - естествено, в съответствие с променената география.
Освен името, работните и инженерно-технически кадри, в Нижни Тагил идват и готови корпуси, куполи, двигатели и резервни части, произведени още в Харков. От тях и сглобяват първите уралски танкове.
Но след известно време се появява нужда от текуща модернизация на танка, както и да се използват по-подходящи технически решения. Първо се променят по-дребни неща, а след това и целият облик и вътрешност на Т-34.
От началото на 1942 г. Т-34 получава ъглова купол, който танкистите кръщават "гайка". Интересното е, че за година на танка поставят както "гайката", така и (от останалите харковски части) заварен или лят купол "пирог". Променена е и конструкцията на люка на механик-водача, наблюдателните прибори, основните детайли на ходовата част и много други. На бронята пък са поставени допълнителни екрани.
Към лятото на 1943 г. на танка се появяват отвори за стрелба с лично оръжие, както и командирска панорама за по-добро наблюдение на бойното поле.
В хода на производството са подадени много предложения за рационализиране. Благодарение на това, както и заради използването на по-оптимални конструкторски решения, трудоемкостта на изготвяне на Т-34 се съкращава 2,4 пъти, а стойността намалява двойно: ако през 1941 г. танкът струва 270 000 рубли, то към 1945 г. той е вече 142 000 рубли. Най-голям прогрес има в производството на корпуса: разходите за труд са съкратени 5 пъти!
След резултатите от лятната кампания през 1943 г. (особено битката при Курск) става ясно, че Т-34 се нуждаe от по-дълбока модернизация, тъй като немците имат танковете "Тигр", "Пантера" и САУ "Фердинанд", които са по-мощни, по-защитени и с по-солидно въоръжение. Прието е решение да се подсили въоръжението на Т-34 и да се премине от 76-мм оръдие към 85-мм, както и да се увеличи бронировката на предната част на танка. А с тях и формата и обемът на купола, тъй като екипажът също се е увеличил - от 4 на 5 души.
Модернизираният танк под название Т-34-85 постъпва във войските през 1944 г. и успешно служи до края на войната и след нея. Във военните години само нижнитагилският завод (а Т-34 се произвежда и от другия предприятия) произвежда 25 000 единици Т-34 и почти 75000 Т-34-85.
Това покрива наполовина нуждите на Червената армия от средни танкове. С други думи, всеки втори Т-34 идва от Урал. - Още за Т-34
Източник: https://bg.rbth.com
|
|
На този ден през 1989 г. войски на САЩ нахлуха в Панама и свалиха правителството
|
20.12.2024, 13:20 |
На 20 декември 1989 г. 26-хилядна групировка от американски войски със 100 единици бронетехника, 30 бойни самолета и 170 вертолета нахлува в Панама и сваля правителството.
САЩ мотивират агресията със защитата на 35 хил. американски граждани и възстановяване на демокрацията в Панама.
През 1984-1985 г. правителството на Панама получава препоръки от МВФ за икономически реформи, подкрепяни от САЩ, чието изпълнение влошава условията за живот на населението, предизвиква протести и антиамерикански настроения.
Затова от 1985 г. правителството на Панама започва да води самостоятелна външна и вътрешна политика, която не съвпада с външнополитическия курс на САЩ.........Прочети още
|
|
|
|
Швейцарският парламент увеличи военните разходи в бюджета за догодина
|
19.12.2024, 20:09 |
Швейцарският парламент одобри увеличаване на военните разходи в бюджета за догодина, както и съкращаване на помощта за развитие, социалното подпомагане и средствата за федералните служители, предаде ДПА.
Според одобрените от парламента решения военните разходи трябва да се увеличат с 530 млн. швейцарски франка (590 млн. щатски долара) от 5,7 млрд. швейцарски франка през 2023 г.
До 2032 г. военните разходи трябва да нараснат до 1% от брутния вътрешен продукт.
Общият бюджет за 2025 г. е 86,5 млрд. швейцарски франка, като приходите се очаква да възлязат на 85,7 млрд. швейцарски франка. Това ще позволи на Швейцария да спази конституционните си ограничения за натрупване на дълг, посочва ДПА.
|
|
Пентагонът: До 2030 година Китай ще разполага с над 1000 ядрени бойни глави
|
19.12.2024, 20:02 |
Китай бързо разширява своя ядрен арсенал и до края на десетилетието вероятно ще разполага с повече от 1000 ядрени бойни глави. Това се казва в последния доклад на Пентагона за военната мощ на Пекин, съобщава изданието Politico, като се позовава на високопоставен служител на Вашингтон.
През последната година Китай е добавил най-малко 100 ядрени бойни глави към своя арсенал и сега разполага с над 600 такива, става ясно от разпространения текст.
Министерството на отбраната на САЩ отбеляза, че Народната освободителна армия (НОА) има за цел да придобие повече от 1000 ядрени бойни глави до 2030 година.
"Със сигурност очаквам те да продължат да разширяват и модернизират силите си“, поясни пред репортери служител на Пентагона, пожелал анонимност.
Подчертава се, че Китай поддържа политика по отношение на своите ядрени сили, която предвижда, че страната няма да използва първа подобен вид оръжия и е по-фокусирана върху възпирането на масивна контраатака.
Служителят отбеляза, че увеличаването на броя на ядрените бойни глави идва на фона на по-широк фокус върху разработването на нови междуконтинентални балистични ракети "с по-голям брой и по-голяма издръжливост, за да се подобрят ракетните сили на страната, способни да носят ядрени оръжия“.
"Те също така проявяват известен интерес към разработването на нова конвенционална междуконтинентална балистична ракета, която може да удари Хавай, Аляска и континенталната част на САЩ“, допълни източникът на изданието.
Разходите за отбрана на Пекин винаги са били неясни, пише изданието. Американски и западни служители предупреждават, че Китай, подобно на Русия, не разкрива публично истинския размер на своя бюджет за отбрана.
Докладът изчислява, че Китай харчи поне 40% повече, отколкото обявява в националния си бюджет за отбрана, което се равнява на приблизително 330 до 450 милиарда долара общи разходи за отбрана за 2024 година.
Както отбелязва изданието, бюджетът за отбрана на САЩ остава най-високият в света. Последното искане на президента Джо Байдън достигна 880 милиарда долара и се очаква да нарасне, тъй като Конгресът прави добавки през следващите седмици.
В предишен доклад Пентагонът написа, че през 2023 година, според оценки на Министерството на отбраната на САЩ, Пекин е създал около сто ядрени бойни глави.
Според Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) към януари 2023 година Русия е имала 5889 ядрени бойни глави, а САЩ – 5244.
Китай обаче отказа да участва в преговорите за ограничаване на ядрените оръжия със САЩ и Русия с аргумента, че арсеналите на двете страни са много по-големи от неговите собствени.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Удостоиха шестима офицери с нови генералски пагони и назначения
|
19.12.2024, 16:06 |
На церемонията в Президентската институция бяха произведени офицери от всички видове въоръжени сили и във всички звания.
Генерал-майор Красимир Кънев беше свободен от длъжността командир на Съвместното командване на силите и назначен за заместник-началник на отбраната, като получи и звание „генерал-лейтенант“.
С указ държавният глава освободи бригаден генерал Станимир Христов от поста началник на щаба на Сухопътните войски. От 5 януари той ще заеме новата си длъжност – командир на Съвместното командване на силите, и вече носи званието „генерал-майор“.
Полковник Христо Христов беше назначен за началник на щаба на Съвместното командване на силите като получава и първо висше офицерско звание – „бригаден генерал“.
Друг важен акцент от церемонията бе назначаването на генерал-майор Явор Матеев. Той напуска поста командир на Съвместното командване на специалните операции, за да стане военен представител на началника на отбраната във Военния комитет на НАТО и Европейския съюз с ново звание „генерал-лейтенант“.
На негово място, за командир на Съвместното командване на специалните операции, бе назначен полковник Божидар Бойков. Той също бе удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Флотилен адмирал Георги Пенев прибави още един ромб към пагона и вече е „контраадмирал“.
Вашите назначения идват във време на безпрецедентно влошаване на глобалната среда за сигурност, на все по-широко прилагане на правото на силата в международните отношения, на разширяване на спектъра от рискове и заплахи за националната и колективна сигурност, каза държавният глава Румен Радев на военнослужещите.
„В разгарящите се около нас конфликти ставаме свидетели на все по-интензивното нахлуване на нови технологии и способи за бойни действия, на възникването на нови родове войски. Тази сложна среда за сигурност налага нови и все по-високи изисквания към отбранителните способности на Въоръжените ни сили, преосмисляне на стратегиите и доктрините, ускоряване на процесите на модернизация, усъвършенстване на системите за командване и управление, повишаване на ефективността на системата на планиране и подготовка на формированията, повишаване на нашата оперативна съвместимост и взаимодействие със съюзниците и активна роля на нашите Въоръжени сили в изграждането на новата европейска архитектура за сигурност, коментира президентът. Убеден съм, че с натрупаните знания и опит и демонстрирани лидерски качества ще съумеете да ръководите ефективно тези сложни процеси и да допринесете съществено за развитието на нови отбранителни способности на нашите Въоръжени сили и издигане на техния авторитет.“
„Всяко производство в звание е изключителен момент в нашия житейски и професионален път, каза генерал-майор Красимир Кънев от името на удостоените в звание. Военнослужещите се заклеваме един път. Единствената клетва, в която ние декларираме, че ще отдадем дори живота си и това не са само празни думи. Виждаме го как с делата си наши колеги го показват при учения, тренировки, мисии и операции. В името на страната си ние ще дадем, ако се наложи, дори живота си.“ каза генерал-лейтенант Красимир Кънев. Военният инструмент все повече се използва за решаване на политически и национални амбиции. Ние трябва да допринесем в новото си качество към развитието на този инструмент каза още той. - (видео)
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Германските депутати одобриха закупуването на още 4 подводници за флота -
|
19.12.2024, 12:07 |
Германският военноморски флот получи разрешението на бюджетната комисия на Бундестага да закупи още четири подводницци от модела 212CD, предаде ДПА.
Очаква се сделката да бъде на стойност 4,7 милиарда евро. Те ще се прибавят към предишната поръчка от 2021 г. на две дизелово-електрически подводници за германския флот. Тя беше направена съвместно с Норвегия, която, от своя страна, закупи 4 подводници.
Сега Осло планира да поръча още две подводници, което означава, че всяка от двете страни, които са съюзници в НАТО, ще разполага с 6 подводници от модела 212CD.
Подводниците ще бъдат построени от ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) в Северна Германия.
Консервативният блок ХДС/ХСС и либералите от Свободната демократическа партия подкрепиха управляващите от ГСДП и Зелените за сключването на сделката.
В рамките на неотдавнашно посещение в норвежка база за подводници германският министър на отбраната Борис Писториус определи увеличаването на гемранския флот като „абсолютно наложително“, за да се противодейства на все по-агресивното военноморско присъствие на Русия. Руският флот е „изключително активен в Северно море, северната част на Атлантическия океан и в Балтийско море и представлява очевидна заплаха“, подчерта тогава Писториус.
Новите подводници са с дължина около 72 м, малко повече от сегашните шест германски подводници 212A. Те ще разпоалгат с подобрена технология на сензорите и екипаж от 30 души.
Инспектотрът на флота Ян Кристиан Как заяви, че поръчката е необходима част от германската стратегия за възпиране. „Тези подводници имат по-голям обсег, подобрени сензори и, за пръв път, възможността за изстрелване на ракети“, подчерта той.
Източник: bta.bg
|
|
Сенатът прие военен бюджет на САЩ с акцент върху повишаване на заплатите на военните и противодействие на китайската мощ
|
19.12.2024, 12:03 |
Сенатът вчера прие законопроекта за отбраната, който разрешава значително повишаване на заплатите на младшите военнослужещи и увеличава общите военни разходи до 895 млрд. долара, но също така премахва покриването на медицински грижи, свързани с транссуксуалност, за децата на военнослужещи, предаде Асошиейтед прес.
В годините и десетилетията назад законът за отбраната обикновено получаваше категорична двупартийна подкрепа и не срешаще спънки в Конгреса, но в последните години парите за политиката на Пентагона се превърнаха в арена на културни войни. Тази година републиканците се опитаха да включат в законодателството приоритети на социалните консерватори, което допринесе за продължилите с месеци преговори по законопроекта и отслабената подкрепа на демократите.
Въпреки това всички демократи в Сената, с изключение на шепа, както и почти всички републиканци, гласуваха за окончателното приемане на законопроекта, с което той бе изпратен за подпис при президента Джо Байдън.
Законопроектът „не е съвършен, но все пак включва някои много добри неща, за които демократите се бориха“, заяви в речта си лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър. „В него има силни разпоредби за противопоставяне на Китайската комунистическа партия тук на основата на националната сигурност.“
Годишният законопроект за отбраната определя ключови напревления от политиката на Пентагона, но все пак ще трябва да бъде подкрепен с пакет от бюджетни кредити, отбелязва АП.
Законопроектът предвижда 14,5% увеличение на заплатите на младшите военнослужещи и 4,5% увеличение за останалите. Законодателите заявиха, че това е от ключово значение за подобряване на качеството на живот на военните в момент, когато много от семействата им разчитат на хранителни банки и други правителствени програми за подпомагане, за да свържат двата края.
Също така законопроектът насочва ресурси към по-конфронтационен подход към Китай, включително създаване на фонд, който може да се използва за изпращане на военни ресурси на Тайван по същия начин, по който САЩ подкрепиха Украйна. Освен това се инвестира в нови военни технологии, включително изкуствен интелект, и се засилва производството на боеприпаси в САЩ.
През последните години САЩ се стремят и да забранят на военните да купуват китайски продукти, а законопроектът за отбраната разширява това със забрани за китайски стоки – от чесън във военните ресторанти до технологии за дронове.
Миналата седмица китайското Външно министерство реагира на този ход, като нарече забраните смехотворни, припомня АП.
„Не мисля, че на чесъна някога би могло да му хрумне, че ще представлява „сериозна заплаха“ за САЩ“, заяви Мао Нин, говорител на Министерството. „От дронове до кранове, от хладилници до чесън, все повече и повече продукти, произведени в Китай, са сочени от САЩ, че „представляват риск за националната сигурност“. Но дали САЩ са показали някакви надеждни доказателства или аргументи в подкрепа на тези обвинения?“.
Източник: bta.bg
|
|
Германия може да увеличи армията си до 230 хил. войници
|
19.12.2024, 11:54 |
Германия може да увеличи размера на въоръжените си сили до 230 хил. спрямо сегашната цел за 203 хил., съобщи министърът на отбраната Борис Писториус в момент, когато НАТО се стреми да повиши силата си след руското нашествие в Украйна през 2022 г., предава Ройтерс.
Германските въоръжени сили, Бундесверът, в момента наброяват 180 хил. души, с около 20 хил. по-малко спрямо сегашната цел, тъй като от години армията изпитва затруднения да набере хора.
„Планираме да увеличим броя на униформените служители до 203 хил. и вероятно да се насочим към 230 хил. поради целите за отбранителните способности на НАТО“, заяви Писториус пред парламента в Берлин.
НАТО трябва да приеме нови и по-амбициозни цели за броя на съюзническите сили и за оръжията през 2025 г., отразяващи влошаващото се според алианса положение със сигурността след пълномащабното нашествие на Русия в Украйна.
Ройтерс съобщи по-рано, че плановиците в НАТО считат, че алиансът ще се нуждае от между 35 и 50 допълнителни бригади, за да издържи при руско нападение. Една бригада се състои от между 3000 и 7000 военни, което би означавало между 105 хил. и 350 хил. допълнителни войници.
При този сценарий Германия, която обикновено осигурява около 10% от способностите на НАТО, ще се нуждае от допълнителни три до пет бригади, или 20 хил. до 30 хил. допълнителни войници. Това на практика е една дивизия освен трите дивизии, които Берлин се стреми да оборудва към момента.
Правителството на канцлера Олаф Шолц увеличи военните разходи след руското нашествие, като приведе разходите за отбрана в унисон с целите на НАТО за първи път от десетилетия. Но остават въпроси за това как ще се поддържат тези разходи.
Спорове за бюджета свалиха трипартийната коалиция на Шолц миналия месец, което наложи предсрочни избори през февруари.
Междувременно бюджетната комисия в германския парламент одобри покупката на четири подводници, произведени от ThyssenKrupp Marine Systems, в сделка на стойност 4,7 млрд. евро, съобщи министерството на отбраната.
Покупката е сред 38 т. нар. „предложения за 25 млн. евро“ за проекти в областта на отбраната и оборудването, одобрени от комисията в сряда, съобщи Писториус.
Тя вече е одобрила 97 такива предложения тази година, допълни министърът.
Всяка военна поръчка на стойност над 25 млн. евро трябва да бъде одобрена от бюджетната комисия в парламента. „С тези проекти инвестираме във всички клонове на армията“, каза Писториус.
Германия създаде специален фонд в размер на 100 млрд. евро за модернизиране на армията си. Средствата от фонда ще позволят на страната да изпълни целта на НАТО за разходи за отбрана в размер на най-малко 2% от БВП през идните три години за първи път от края на Студената война през 1990 г.
Но съществува несигурност как ще се поддържа целта за разходите, когато фондът бъде изчерпан през 2028 г.
Източник: https://www.investor.bg/
|
|
Армията, която спаси териториалната цялост на България
|
19.12.2024, 11:47 |
На 18 юли 1940 г. У. Чърчил произнася пред Камарата на общините покъртителна реч: „От тази битка (с нацистка Германия – б.а.) зависи оцеляването на християнската цивилизация. Ако се провалим, тогава целият свят, включително и САЩ, включително и всичко онова, което познаваме и обичаме, ще потъне в бездната на една нова Тъмна епоха.”
Очевидно страхът от реалната смъртна заплаха, надвиснала над човечеството, е факторът мотивирал изграждането на един безаналогов военен съюз между Великобритания, СССР и САЩ, макар и трите да са с коренно противоположни идеологии. Благодарение на изключителната храброст на английския народ, твърдо решен да води битка на живот и смърт, героизма на съветските народи и тяхната армия, дала огромен принос за разгрома на нацизма, както и безценната материална и военна помощ на САЩ и разгрома на Япония, фашизмът в световен мащаб е унищожен.........Прочети още
|
|
На днешния ден МиГ-23УБ каца за първи път в България
|
19.12.2024, 11:44 |
На 19.12.1976 г. в България от Съветския съюз прелита първия учебно - боен самолет МиГ-23УБ № 020. Поради неблагоприятни метеорологични условия самолета каца на летище Граф Игнатиево, където е посрещнат от група летци и авиационни специалисти. Присъстват и първите техници на самолета, лейтенантите П. Пеев и Т. Фингаров.
На следващия ден, инструктора полк. Белов и подп. Величков пребазират самолета на летище Чещнегировo. Неблагоприятните метеорологични условия налагат чак на 6 януари 1977г., вече с пристигналия нов руски инструктор полк. Иван Злобин и майор М. Малчев да се възстановява летателната подготовка със самолет МиГ-23. МТО условията при които се провежда този полет са - долна граница - 100м., видимост 800-1000м. След изпълнението на демонстративния полет, по спомените на о.р.полк. Малчев, присъстващият на разбора ген. Желязков дава оценка – “откачалки“!
Датата 19.12.1976 г. е обявена за празник на 1-ва ескадрила на 25 ибап. През следващата година са получени още самолети МиГ-23, до пълното окомплектоване на І-ва ибае с авиационна техника -18 бойни и три спарки. През 1979-80 г. и втора ескадрила също е въоръжена с 18 броя МиГ- 23 БН и три броя спарки МиГ-23 УБ.
Допълнително в щата на авиополка е включена през 1984 г. и спарката борд № 040, която е подарък от маршал Дмитрий Устинов - министър на отбраната на СССР. - Още за МиГ-23
|
|
"Дупчи" всяка броня: снайперската винтовка ORSIS T-5000 става бестселър на световния оръжеен пазар
|
19.12.2024, 11:23 |
Това е първият случай на успешно излизане на външния пазар на стрелково оръжие, разработено и произвеждано от частна компания в Русия.
Според заместник-генералния директор на "Рособоронэкспорт" Игор Севастянов има голям интерес към снайперските винтовки ORSIS T-5000 от страна на армейските, полицейските и специалните подразделения на най-различни страни. "Рособоронэкспорт" е достигнал различни споразумения за съвместна работа с разработчиците и производителите, което вече е донесло положителни резултати и за двете страни. Още повече, че се работи над разработката на перспективни видове стрелково оръжие, предназначени за експорт.
Например неотдавна беше представен военният вариант на винтовката К-15М "Брат", в чиято конструкция са отчетени предложенията на специалистите от "Рособоронэкспорт". А те се основават на изискванията на поръчителите и на тенденциите на световния оръжеен пазар.
Редица технически решения, реализирани в К-15М, нямат аналози в Русия. Дори зад граница с модернизирания "Брат" може да се конкурира само белгийската FN SCAR. Специалистите-оръжейници смятат, че е напълно възможно К-15М да замени СВД.
От пресслужбата на "Рособоронэкспорт" отбелязват, че само през тази година са проведени над 40 презентации на винтовките в рамките на международните изложения в Кот д'Ивоар, Обединените арабски емирства, Германия, Бразилия, Мексико и Виетнам, както и на "Армия 2019" и "Интерполитех". Винтовките Т-5000 бяха демонстрирани и на състоялия се в Сочи форум "Русия – Африка", където предизвикаха голям интерес. В момента се водят търговски преговори за доставките на оръжието в над 10 страни в Африка. За някои поръчители вече се проведоха тестови изпитания в Русия.
Сред отличителните черти на Т-5000 са високата точност и истинска бойна мощ. Прицелният обсег, при който стрелецът попада в "десетката", е 1500 метра. А при новата версия Т-5000 ORSIS-375CT с калибър 375 Cheytac (9,5х77 мм) винтовката поразява на два километра.
През 2005 г. на въоръжение в армията на САЩ са приети нови бронежилетки, в които се използват сложни по състав вложки ESAPI с дебелина от 11 мм. Те следва да са устойчиви на изстрели от всякакви снайпери. Но тестовете на бронежилетките срещу изстрели от Т-5000 не зарадваха западните експерти.
Дори бяха пуснати специални наръчници, в които военните специалисти препоръчват на американските войници, застрашени от снайпери Т-5000, да прибягват към по-просто решение на проблема – да прекратят контакта си с противника. Или казано просто, на войниците, облечени с най-новите бронежилетки, се предлага просто да избягат от бойното поле, отбелязва "Российская газета". - Още за Т-5000
Източник: https://bg.rbth.com/
|
|
Битките за Халхин Гол (1939 г.)
|
19.12.2024, 11:20 |
Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл........Прочети още
|
|
|
|
Responsible Statecraft: Програмата за изтребители F-35 се оказа пълен провал за САЩ
|
18.12.2024, 20:30 |
Американската общественост трябва да осъзнае, че програмата F-35 е пълен провал, пише Responsible Statecraft. Въпреки че много служители по националната сигурност вероятно не са готови да говорят открито по тази тема. Въпреки че някои от тях сякаш тихо признават нейните провали.
След повече от 23 години разработка и разходи от близо 300 милиарда долара, американците получиха изключително ограничени ползи от тази програма. Новите F-35, които излизат от производствената линия във Форт Уърт, имат само минимални бойни способности и на инженерите ще им отнеме много време, за да завършат необходимия хардуер и софтуер, за да гарантират, че са напълно оперативни.
Илон Мъск е насочил вниманието си към програмата F-35 и не е впечатлен. Най-богатият човек в света, който е собственик на SpaceX, единственият доставчик на надеждни американски космически изстрелвания, хвърли сянка върху най-скъпата оръжейна програма в историята в публикация в X на 25 ноември........Прочети още
|
|
Военен експерт: Украйна ще се управлява от НАТО, ако бъдат разположени европейски войски
|
18.12.2024, 19:50 |
Украйна окончателно ще загуби остатъците от своя суверенитет и ще попадне под прякото външно управление на НАТО, ако на нейна територия бъдат разположени военни контингенти на европейски държави. Това мнение изрази пред ТАСС военният експерт, програмен директор на Академията по политически науки, старши научен сътрудник в Института за Латинска Америка на Руската академия на науките Александър Степанов.
„Тоест остатъците от Украйна и по принцип украинският режим ще преминат под тотален външен контрол, всичко, което е свързано с външния суверенитет в сферата на сигурността, отново ще бъде предадено на НАТО“, каза той. По думите му, в момента Западът и преди всичко европейските страни активно обсъждат замразяване на конфликта и прекратяване на огъня в зоната на специалната военна операция. Техният интерес се състои в това „да продължат да бетонират източноевропейското направление, военната инфраструктура, укрепвайки и насищайки позициите си с оръжия“.
Александър Степанов отбеляза, че при такъв сценарий, дори ако Украйна се придържа към официалния извънблоков формат, територията, контролирана от Киев, де факто ще премине под контрола на Северноатлантическия алианс.
По-рано агенция "Ройтерс", позовавайки се на източници сред европейски и украински официални лица, съобщи, че европейските страни обсъждат изпращането на военен контингент до 100 хиляди войници в Украйна в случай на прекратяване на огъня или мир. Основата може да бъде формирана от коалиция от 5-8 държави, включително Германия, Франция, Италия, Великобритания и Полша.
Източник: https://glasove.com/
|
|
Белият дом: Киев няма шанс да бъде приет в НАТО при Байдън
|
18.12.2024, 19:42 |
Няма шанс Киев да бъде поканен в Северноатлантическия договор (НАТО) при сегашния президент на САЩ Джо Байдън; въпросът ще бъде разгледан от следващия американски лидер Доналд Тръмп. Това призна специалният помощник на президента на САЩ, старши директор по европейските въпроси в Съвета за национална сигурност на Белия дом Майкъл Карпентър, уточнявайки, че в Северноатлантическия алианс все още няма консенсус относно целесъобразността на поканата на Украйна. Той заяви, че Украйна в крайна сметка ще стане член на НАТО, въпросът е само въпрос на време.
„На този етап става дума за това, че новият екип (в Белия дом) ще трябва да реши как да се справи през следващите няколко месеца с въпроса за евентуалното членство на Украйна в НАТО, размишлявайки за преговорите (за разрешаване на конфликта), които може да се проведат през 2025 г.“, каза Карпентър.
„Понастоящем нямаме съгласието на всичките 32 членове, консенсуса в алианса да отправим покана“, каза представителят на Белия дом. Той подчерта, че за да се присъедини Украйна към алианса, ще е необходимо „прекратяване на военните действия“ на нейна територия и „политическа воля“ на членовете на НАТО. „Извършихме цялата подготвителна работа, въпреки че тя ще продължи през следващите месеци. Но сега въпросът ще бъде политическата воля", заяви Майкъл Карпентър.
„Много ми е трудно да си представя сценарий, при който обществеността, парламентите и политиците на съюзниците (в НАТО) биха били готови да предприемат тази стъпка, докато има гореща война“, добави Карпентър.
Тръмп ще встъпи в длъжност като президент на Съединените щати на 20 януари 2025 г.
Източник: https://glasove.com/
|
|
Шефът на НАТО Марк Рюте ще посети полигон "Ново село"
|
18.12.2024, 19:34 |
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига утре, 19 декември, на посещение в България. На учебния полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин, съобщават от Министерство на отбраната.
По време на посещението генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Ще бъдат обсъдени въпроси от актуалния дневен ред на Алианса.
В срещата ще участва и министърът на външните работи Иван Кондов. В късния следобед се очакват и официалните изявления пред медиите присъстващи на полигона.
|
|
Участваме с повече военнослужещи в Противоминната военноморска група в Черно море
|
18.12.2024, 17:16 |
Министерският съвет прие Решение за изменение и допълнение на РМС № 380 от 31.05.2024 г. за разрешаване участието на военни кораби и военнослужещи от състава на въоръжените сили на Република България в операцията на Противоминната военноморска група в Черно море (Mine Countermeasures Task Group Black Sea – MCM Black Sea).
Промяната е свързана c добавянето на спомагателен кораб, като тип плавателно средство, което не променя общия брой на военните кораби, за участие в дейностите на Противоминната военноморска група в Черно море.
Увеличава се броят на участниците от Въоръжените сили на Република България, назначавани на длъжности в състава на Противоминната военноморска група в Черно море от до 10 на до 15 военнослужещи.
Министерският съвет прие също така решение за разрешаване участието на до 10 (десет) военнослужещи от състава на Националния мобилен модул по комуникационно-информационни системи на НАТО в операцията на НАТО за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката (NATO Security Assistance and Training for Ukraine – NSATU).
Участието на военнослужещи от състава на националния мобилен модул в мисията на НАТО съответства на стремежа на страната ни да изпълнява поетите ангажименти за принос към колективната сигурност на съюзниците. Допълнително, това ще доведе до придобиването на опит от личния състав, необходим за бъдещото изграждане и доразвиване на способности в сферата на военните комуникации.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Началникът на руския ГЩ: Контролът на въоръженията вече е част от миналото
|
18.12.2024, 17:07 |
Русия сега гледа на контрола над оръжията върху огромните ядрени арсенали, изградени по време на Студената война, като на нещо от миналото поради липсата на доверие между Москва и Запада. Това подчерта началникът на Генералния щаб на руската армия армейски генерал Валерий Герасимов, предава Reuters.
Русия и САЩ, най-големите ядрени сили, изразиха съжаление за разпадането на поредицата от договори за контрол на въоръженията, които се стремяха да забавят надпреварата във въоръжаването и да намалят риска от ядрена война.
Герасимов обвини САЩ в разпалване на конфликти по света и за разпадането на ключови договори за контрол на оръжията от годините на Студената война. По думите му в отговор Русия ще развие връзки с Китай, Индия, Иран, Северна Корея и Венецуела.
"Като цяло темата за контрола върху въоръженията остава в миналото, тъй като връщането към минимално ниво на доверие днес е невъзможно поради двойните стандарти на Запада“, подчерта Герасимов.
"Без доверие е невъзможно да се създаде ефективен механизъм за взаимен контрол. Много страни започнаха да мислят за адекватни мерки за реагиране“, коментира руският генерал.
САЩ, които определят Русия и Китай като най-големите заплахи за Запада, обвиняват Русия за провала на споразуменията.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
След войната: В Европа обсъждат изпращането на между 40 000 и 100 000 военнослужещи в Украйна
|
18.12.2024, 17:05 |
Европейците продължават да обсъждат въвеждането на миротворци в Украйна след края на военните действия, но засега по въпроса няма консенсус, съобщава Reuters, позовавайки се на източници.
На скорошна среща с Володимир Зеленски и Еманюел Макрон в Париж новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че американците няма да участват в инициативата.
Украински служител казва, че може да има коалиция от военни от пет до осем държави. По-голямата част от силите може да са от големи европейски държави като Франция, Германия, Италия, Полша и Обединеното кралство. Експерти и източници оценяват числеността на мисията на 40-100 000 души.
"Дори и да имаше гаранция за сигурност на НАТО, откъде ще дойде инерцията на място? Това ще бъде европейско, така че нашите армейски лидери вече подготвят планове за разглеждане от европейските лидери в бъдеще“, обясни високопоставен европейски служител.
По-рано Германия заяви, че ще е необходимо съгласието на Руската федерация за изпращане на миротворци. Москва многократно е заявявала, че е против. Полша също подчерта, че няма да изпрати свои войски в Украйна.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
НАТО поема координацията на помощта за Украйна
|
18.12.2024, 15:58 |
Организацията на Северноатлантическия договор пое координацията на западната военна помощ за Украйна от САЩ, както беше планирано, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Целта на тази мярка е да се попречи на евентуално спиране на помощта за Киев от страна на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Промяната, предприета след няколкомесечно забавяне, дава на НАТО по-пряка роля срещу руската инвазия, като същевременно не ангажира собствени сили на Алианса.
Някои въпроси, свързани с ограниченията за нанасяне на удари дълбоко в Русия, не зависят от НАТО, заяви новият генерален секретар Рюте
Някои въпроси, свързани с ограниченията за нанасяне на удари дълбоко в Русия, не зависят от НАТО, заяви новият генерален секретар Рюте
Дипломати обаче признават, че това може да има ограничен ефект, като се има предвид, че САЩ под ръководството на Тръмп все още могат да нанесат сериозна вреда на Украйна, като намалят подкрепата си. Към момента САЩ продължават да са доминиращата сила в алианса и предоставят по-голямата част от оръжията на Киев.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност като президент през януари, заяви, че иска да сложи бързо край на войната в Украйна, но не разкрива как смята да го направи. Той отдавна критикува мащаба на американската финансова и военна помощ за Украйна, отбелязва Ройтерс.
Щабът на новата мисия на НАТО в Украйна, е разположен в американската база „Клей баракс“ в германския град Висбаден. В миналото помощта за Украйна бе координирана от ръководената от САЩ група „Рамщайн“ – коалиция от около 50 държави, наречена на американската военновъздушна база в Германия.
Междувременно отиващата си администрация на президента Джо Байдън се опитва да изпрати възможно най-много оръжия на Киев на фона на опасенията, че Тръмп може да намали доставките на военна техника за Украйна.
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Исторически календар
|
18.12.2024, 09:10 |
Честваме 180 години от рождението на Капитан Петко войвода
Петко Кирков (Каракирков, Киряков) Калоянов, по-известен като Капитан Петко войвода, е български хайдушки войвода и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България, защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя.
Петко войвода е роден на 18 декември (6 декември стар стил) 1844 г. в българското село Доганхисар, разположено на 26 километра от Дедеагач в Беломорска Тракия. В родното му село при даскал Лефтер, 15-годишният Петко се научава да пише и чете на български с гръцки букви. Майка му се казва Груда от съседното на Доганхисар село Тахтаджик, от известния род на Калояновци, а баща му е Кирко Каракирков. Има 8 братя и сестри. Бил много висок, с едър кокал, силно пъргав, но разсъдлив и с кротък нрав. Често пеел родопската песен за Делю войвода и обичал да играе хоро. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май (Гергьовден) 1861 година оставя семейството и излиза предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро 7-те момчета хайдути ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейскйя чифликчия Мехмед Кеседжи бей. На 16 юни 1861 година, при село Бахшибей разбиват турската полицейска потеря, водена от известен в околията с жестокостта си кърагалар, като убиват 2-ма и тежко раняват още неколцина турци. Османците са така респектирани от въоръжените българи, че дълго време не смеят да излизат от Бахшибей. След още две успешни битки с потерите през месец август, четата им става легендарна.
На 6 януари 1863 година една потеря от 130 души заптиета и башибозуци открива и загражда станалите вече деветима хайдути край село Исьорен в Еноската кааза. Двама са убити, а Войводата (Голям Петко), Петко Радев (Малък Петко), Комньо Стоянов от Доганхисар и Стоил Атанасов от Исьорен са ранени пленени от турците и хвърлени в затвора в Гелибол. Организират бягство, но са заловени и преместени в Солун в затвора „Канлъкуле“ (Кървава кула), известна днес като Бялата кула. След като устояват на инквизициите и отричат всичко, турците решават да ги прехвърлят в Драма. По пътя хайдутите напиват заптиетата и успяват да се освободят, но скоро при една турска засада всички освен войводата са пленени.
През 1864 г. новата чета завързва едно след друго кървави сражения: на 10 юни при старата Момчилова крепост Буруград и езерото Буругьол, Ксантийско, девет дена по-късно – в планината Саръкая, Маронийско, четата не само дава отпор и отблъсква потерите, но ги и преследва. Одринският Вали паша, силно обезпокоен, праща срещу четата Осман ага, кърагасъ в Одрин, получил своя бинбашийски чин за победата си над на Ангел войвода. Въпреки че превъзхожда в жива сила 20 пъти хайдутите, Осман е бит и опозорен от Петко войвода и пашата го хвърля в затвора. Следват успешни сражения с турците в планините Карлък и Шапкъна, в околностите на Гюмюрджина – на 30 август и на 28 септември.
През 1880 година той се заселва във Варна, където година по-късно се оженва за втори път за Рада Кравкова от Казанлък от котленския род на известния капитан Георги Мамарчев, сестра на известния казанлъшки книжовник и общественик Иван Кравков. Голяма е ролята и значимостта на Капитан Петко Войвода и за тракийското движение, и за тракийската организация. На 12 май 1896 г. по инициатива на Капитан Петко войвода и други родолюбиви българи в град Варна за защита интересите на останалото в пределите на Турция българско население се основава тракийско (Одринско) емигрантско дружество „Странджа“, с което се поставя началото на освободителната организация на българите бежанци от Тракия. Днес тази организация носи неговото име. Петко войвода е и сред основателите на Демократическата партия във Варна.
През 1891 г. Петко войвода е оклеветен за опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Синът му от първия брак, когото семейството приело охотно и устроило във Варна, е екстрадиран от България, а имотите, купени с парите на баща му, са конфискувани. При обиск в дома им градоначалникът Спас Турчев заграбва и спестяванията на войводата – 110 акции на стойност 44 000 златни лева и още ценни книжа за около 16 000 златни лева, придобити от продажбата на имението, с които войводата е подсигурил старините си. Хвърлен е и е изтезаван сто и четиридесет дни, от 27 юли до 15 декември 1892 г., във варненската крепост Ичкале (наричана и Барутхане, погрешно асоциирана с подземията на Римските терми), след което е интерниран в Трявна. След падането на Стамболов на 18 май 1894 г. той се връща във Варна. В началото на юни 1895 година Петко войвода и Георги Христов Маламата пристигат в Станимака, изпратени от Македонския комитет, за да набират доброволци за чета. В града е сформирана Пловдивско-Станимашката чета, която под командването на Маламата участва в Четническата акция, взаимодействайки с Трета серска дружина на поручик Тома Давидов.
Капитан Петко войвода умира на 7 февруари 1900 година и е погребан във Варна. Признателното гражданство му издига паметник на площад „Тракия“ пред сградата на тракийските дружества. - (Капитан Петко Войвода - игрален сериен филм)
*********
Във Варна почетоха навършването на 180 години от рождението на Капитан Петко войвода
На 18 декември 2024 г. военните моряци участваха в тържественото честване на 180-та годишнина от рождението на Капитан Петко войвода.
В ритуала пред паметника на войводата, който беше организиран от Тракийско дружество „Капитан Петко войвода”, съвместно с Командването на Военноморските сили, областните организации на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните на България и Община Варна, участваха Представителният духов оркестър на Военноморските сили, почетен караул и командири на военни формирования от Варненския гарнизон.
На поклонението пред паметника на войводата присъстваха областният управител на област Варна, заместник-кметът на Община Варна, представители на държавни институции, районни кметове, членове на тракийски дружества от цялата страна, граждани и гости на града.
В знак на признателност към делото на Войводата, на паметника бяха поднесени венци и цветя.
Връзки с обществеността на ВМС
|
На 18 декември 1852 година в Болград, Бесарабия (дн. в Украйна), е роден генерал от пехотата Данаил Николаев.
Завършва Болградската гимназия (1870) и Пехотното юнкерско училище в Одеса (1875). Придобива боен опит с участието си в Сръбско-турската (1876) и Руско-турската война (1877 – 1878). Като ротен командир в 5-а дружина на Българското опълчение се отличава в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново, където е ранен. След Освобождението служи в Източнорумелийската милиция. Като командващ Пловдивската войскова групировка и началник на сборния лагер на Милицията край Пловдив осигурява активното й участие в Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември 1885 г.).
В началото на Сръбско-българската война (1885) подполковник Николаев командва Източния корпус, съсредоточен на югоизточната граница, а при контранастъплението след боевете при Сливница – Западния корпус, който се сражава при Драгоман, Цариброд и Пирот. На 17 ноември 1885 г. става първият полковник в Българската войска, а през август 1886 г. е назначен за военен министър в правителството на Васил Радославов. По негова заповед са разформирани участвалите във военния преврат срещу княз Александър І (9 август 1886 г.) 2-ри пехотен струмски полк, Военното училище и 1-ви артилерийски полк с щаб в София, чиито знамена са изгорени. Нарежда организирането на извънреден военен съд, който осъжда на смърт ръководителите на офицерските метежи в Силистра и Русе (февруари 1887 г.).
През 1887 – 1893 г. и 1897 – 1907 г. генерал Николаев е военен съветник на княз Фердинанд I, а между 1893 – 1897 г. – офицер от запаса и председател на Върховния македонски комитет. В периода 1907 г. – 1911 г. заема поста военен министър в състава на три правителства. Участва в провъзгласяване Независимостта на България (1908) и осигурява военното прикритие на границата с Турция, като заповядва мобилизацията и развръщането на 8-а пехотна тунджанска дивизия. На 18 май 1909 г. става първият български офицер, повишен в най-високото звание – генерал от пехотата. До края на 1911 г. извършва структурни промени в Щаба на армията и ръководи подготовката за предстоящите войни, след което преминава в запаса. По време на Първата балканската война (1912 – 1913) е комендант на Ямболския укрепен пункт.
Генерал от пехотата Данаил Николаев става единственият български военачалник, удостоен с най-високото държавно отличие – ордена „Св. Св. равноапостоли Кирил и Методий“ (1936). През 1937 г. му е оказана честта да бъде кръстник на престолонаследника Симеон Търновски.
Умира в Банкя на 29 август 1942 г., оставяйки след себе си вярна и честна служба на Отечеството. Свързан със съдбовни за страната събития и оставил трайна диря в новата българска политическа и военна история, той заслужено е наречен от офицери, общественици и политици „патриарх на Българската армия“.
Кавалер на военен орден „За храброст“ (II и III степен 2 клас), на орден „Св. Александър“ (Велик кръст и I степен) и др. Награден с руски, турски, сръбски и други чуждестранни отличия.
На 18 декември 1859 година в Стара Загора е роден генерал от пехотата Стефан Тошев (1859 – 1924).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879) и до 1885 г. служи в 6-а пехотна старозагорска, 10-а пехотна хасковска и 7-а пехотна планинска дружина. На 30 август 1885 г. е произведен капитан и назначен за командир на 2-ра дружина от 3-и пехотен бдински полк, с която се сражава в Сръбско-българската война (1885) при Трън, Три уши и Мека црев. След войната командва 3-и пехотен бдински, 11-и пехотен сливенски, 7-и пехотен преславски и 8-и пехотен приморски полк.
През следващите години последователно заема длъжностите командир на 2-ра бригада от 2-ра пехотна тракийска дивизия (1899 – 1904), заместник-командир (1904 – 1908) и командир на 1-ва пехотна софийска дивизия (1908 – 1913). Под негово ръководство дивизията воюва в Балканската война (1912-1913) при Гечкенли, Селиолу, Люлебургас и атаката на Чаталджанската позиция. В Междусъюзническата война (1913) е командващ 5-а армия, а след войната – последователно началник на 2-ра и 3-а военноиспекционна област.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) командва 3-а армия (октомври 1915 – декември 1916), която през 1916 г. води успешни боеве на Добруджанския фронт. До края на войната е генерал-губернатор на Македонската област и командващ 4-а армия. След демобилизацията се уволнява и излиза в запаса (1919). Автор на „Действията на 3-а армия в Добруджа през 1916 година“ (1921), „Победени без да бъдем бити“ (1924) и др. Награден с военен орден „За храброст“ III ст. и IV ст. 2 кл.
|
|
|
|
Над 230 млн. евро ще предостави Норвегия за Военноморските сили на Украйна
|
17.12.2024, 17:33 |
Норвегия предоставя над 230 млн. евро за укрепване на Военноморските сили на Украйна. Голяма част от финансирането ще бъде насочено за иновации и автономни средства в рамките на Коалицията за морски способности, която Норвегия и Великобритания обявиха през миналата година.
„От съществено значение е да защитим украинското население и украинската инфраструктура от атаки на руския Черноморски флот“, заяви в изявление министър-председателят Йонас Гахр Стьоре, цитиран от “Ройтерс”.
„Важно е също така да се защити износът по море на зърно и други продукти, който генерира изключително важни приходи за Украйна“, добави той.
Подкрепата включва дарения от норвежките въоръжени сили, както и военно оборудване, което ще бъде закупено от промишлеността за последващо дарение.
Финансирането ще бъде използвано и за операции по разминиране и обучение на украински военни моряци, съобщи правителството.
„Системите, които предоставяме, ще повишат способността на украинските сили да откриват и обезвреждат мини по крайбрежието им“, заяви министърът на отбраната Бьорн Арилд Грам в изявлението.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
От 164 депутати в залата 164 гласуваха за новите заплати в армията
|
17.12.2024, 16:55 |
Не, това не е от днес. Хубаво е, обаче, депутатите от 51-ото Народно събрание да уважат волята на колегите си от 49-ото Народно събрание, които на 26 април 2024 г. приеха законовите промени за увеличаване на възнагражденията във Въоръжените сили. От 164 в пленарната зала 164 бяха „за“. Нито един „против“, нито един „въздържал се“! На днешните народни представители се падна да изпълнят закона, приемайки такъв бюджет за отбрана, който да осигури изпълнението на закона от 1 януари 2025 г.
Гласуването на тези текстове, може да послужи за пример на обединение на различни политически сили, след като става дума за армията, за хората в нея и за отбраната на страната. Всички във Въоръжените сили трябва да бъдат благодарни на народните представители Христо Гаджев, Томислав Дончев, Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Валентин Радев, Мюмюн Мюмюн, Младен Маринов, Александър Вълчев, Радослав Рибарски, Ивайло Мирчев, Калоян Икономов, Ангел Георгиев, Ивелин Първанов, Славчо Крумов, Атанас Зафиров и Манол Манолов, които внесоха законопроекта на 12.04.2024 г. Само след две седмици законопроектът бе окончателно приет. Да се надяваме, че разочарование няма да има.
Източник:https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Нямаме сериозни авиоинциденти с ремонтирани военни самолети в Беларус
|
17.12.2024, 16:52 |
Какви авиоинциденти с военни летателни машини, които са ремонтирани в Русия и Беларус, има регистрирани от 2019 г. насам, пита народният представител Ивайло Мирчев.
След 2019 г. ремонти в Русия на наши военни въздухоплавателни средства не са извършвани, отговаря министърът на отбраната Атанас Запрянов.
В Беларус е извършен ремонт и модернизация на 8 машини през периода 2019-2021 г. От 2019 г. с ремонтираните в Република Беларус самолети Су-25 са реализирани 6 авиоинцидента, поради нарушения в нормалното функциониране на някоя от системите на машините, но нито един от тях не може да бъде класифициран като сериозен по смисъла на Наредбата за разследване на авиационни произшествия, посочва министърът. Той уточнява, че авиационната авария през 2022 г. със Су-25 не е поради отказ на авиационна техника.
Източник:https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
САЩ доставиха на Тайван първата партида танкове от поръчка за общо $2,2 милиарда
|
17.12.2024, 15:55 |
Съединените щати са доставили първата партида, която е от 38 танка Abrams M1A2T на Тайван. Това съобщи агенция FP, като се позова на тайванското министерство на отбраната.
Първоначално първата доставка на бойните машини е планирана за средата на 2024 г., но беше отложена за по-късна дата. През 2025 г. Тайпе ще получи още 42 американски танка, а през 2026 г. - последната партида от поръчката - 28 танка.
През 2019 г. Държавният департамент на САЩ одобри продажбата на общо 108 танка Abrams M1A2T на Тайван за общо 2,2 млрд. долара. M1A2T е версия SEPv2 (System Enhancement Package version 2) на основния боен танк M1A2, модернизиран в съответствие с изискванията на Тайван. Понастоящем танковият арсенал на Тайван наброява 1000 бойни машини, предимно от остарели типове.
Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г. насам, когато остатъците от силите на Гоминдана, водени от Чан Кайши (1887-1975), бягат там, след като са победени в Китайската гражданска война. Пекин смята Тайван за една от провинциите на КНР.
По оценки на Министерството на външните работи на Китай, общата сума на американските военни доставки за Острова през последните няколко години надхвърля 7 млрд. долара.
Източник: https://money.bg/
|
|
|
|
Битката за Москва през очите на един нацистки генерал
|
17.12.2024, 11:15 |
Толкова много писахме и публикувахме за Втората световна война, че някои наши читатели може да не погледнат с интерес към днешната ни публикация. А тя е наистина необичайна. Става дума за битката за Москва през 1941 г., но и за тази през 1812-а - през очите не на съветските пълководци, а на един от видните нацистки генерали. В този текст може да се намерят и факти, и коментари, които са малко известни. Включително за контранастъплението на Червената армия при Москва, започнало на 5-6 декември 1941 г.
На главния историк на европейския театър на военните действия по време на Втората световна война ген. Маршал му хрумва идеята да се издаде сборник от мемоари за войната на пленени от американците германски генерали. Той преодолява трудностите и скоро малкото томче е подготвено за печат. Въпреки някои разбираеми неточности и изкривени моменти генералите разкриват причините за поражението на германската армия във войната от своя гледна точка.
Днес ви предлагаме частичка от спомените на ген. Гюнтер Блюментрит. Той пише откровено за пропуските на върховното си командване и за фаталните грешки на Хитлер в подготовката и воденето на боевете край Москва. И за най важната - за това, че изобщо е започнал войната с Русия. Не спестява добри думи, макар и през зъби, за силата на руския народ и руския войник, на Червената армия и нейното ръководство, които извоюват Победата. Ген. Блюментрит признава и, че не е било възможно Русия да бъде победена от Хитлеровата Германия, дори да е била превзета Москва.......Прочети още
|
|
|
|
Русия: Украйна загуби 1 милион души от началото на войната
|
16.12.2024, 17:14 |
За целия период на специалната операция загубите на украинските въоръжени сили (ВСУ) възлизат на почти 1 милион души. Това заяви министърът на отбраната на Русия Андрей Белоусов на разширено заседание на колегията на руското министерство на отбраната, съобщава руско издание.
„Само тази година загубите на украинските въоръжени сили надхвърлиха 560 000 военнослужещи убити и ранени. А общо за целия период на Северния военен окръг бяха почти 1 милион души“, уточни Белоусов.
Според него само в Курска област въоръжените сили на Украйна са загубили над 40 000 военнослужещи.
На 8 ноември Русия предаде на Украйна телата на 563 загинали войници. Депутатът от Държавната дума Шамсаил Саралиев каза, че по време на размяната на телата на загиналите 37 военни са били предадени на руската страна.
Руският президент Владимир Путин обяви специална операция в Украйна на 24 февруари 2022 г. По време на боевете руските войски овладяха ЛНР, както и по-голямата част от ДНР, Херсонска и Запорожка области. Впоследствие териториите бяха присъединени към Русия след резултатите от референдумите. Украйна не признава техните резултати.
Бойните действия в района на Курск се водят от 6 август 2024 г. след нахлуването на украинската армия в региона. В района е обявен режим на антитерористична операция и федерално извънредно положение.
Източник: https://glasove.com/
|
|
Ние офицерите, винаги ще живеем с проблемите за армията!
|
16.12.2024, 16:48 |
Дори сега, въпреки че пенсионирането наложи промяна в живота ни, загрижеността ни по проблемите на армията не намаляват. Смея да твърдя от името на голямата част от офицерите от запаса и резерва, че сме разтревожени от всичко, което напоследък се случва в нея.
Основание да твърдя това ми дават много неща – внесения доклад в Парламента за състоянието на отбраната и ВС, срещите с дейсващите колеги, нерешените проблеми и др.
Тревогата на всички ни е, че граденият с десетилетия авторитет на нашата армия се руши, а престижът, който имаха военнослужещите в обществото преди, постепенно се изгуби........Прочети още
|
|
На този ден преди 25 години Китай и САЩ постигат споразумение за компенсации за бомбардировката срещу китайското посолство в Белград
|
16.12.2024, 09:05 |
На 16 декември 1999 г. Китай и Съединените американски щати постигат споразумение за компенсации за бомбардировката на НАТО срещу китайското посолство в Белград по време на въздушната кампания над Югославия. Според постигнатото споразумение САЩ се задължава да изплати на Пекин 28 милиона долара за нанесените щетите от ракетния удар и 4,5 милиона долара на семействата на тримата загинали китайски граждани.
Китай, от своя страна, поема ангажимент да изплати на САЩ 2,87 милиона долара за щетите, нанесени на американското посолство в Пекин при антиамериканските демонстрации породени от инцидента в Белград......Прочети още
|
|
През 2025 г. военнослужещите ще могат да се пенсионират на възраст от 54 години и 4 месеца
|
16.12.2024, 08:50 |
През 2025 г. военнослужещите ще могат да се пенсионират при 54 години и 4 месеца и 27 години осигурителен стаж за двата пола, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, като резервисти на активна служба и/или като резервисти на срочна служба в доброволния резерв по Закона за резерва на въоръжените сили на Република България. Тогава те ще са изпълнили условията за придобиване право на пенсия, но не е задължително да я упражнят. Известно е, че по Закона за отбраната и въоръжените сили освобождаването от длъжност на военнослужещите става при навършване на пределна възраст за военно звание.
В чл. 69 от КСО, който регламентира тази материя за сектор „Отбрана и сигурност“, се създава нова алинея, която дава право на лицата, които са навършили изискуемата възраст по този член, но не са придобили право на пенсия, единствено поради недостигащ осигурителен стаж, да могат да се пенсионират по реда на чл. 69б, ал. 1 или 2, ако отговарят на предвидените в тях условия. Т.е. да се пенсионират първа или втора категория труд.
Предвиденият бюджет на фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ по разходите и трансферите е на обща сума 1 799 152,4 хил. лв. Почти всички са за пенсии, като 2,5 хил. лв. са за социални помощи и обезщетения. Заложен е дефицит от 179 168,7 хил. лв.
Средният брой на пенсионерите за 2025 г. се очаква да нарасне до около 2 059 800 лица. По-високият брой на пенсионерите спрямо ЗБДОО 2024 г. (2 038 600) се обуславя от започналото увеличение в броя на новоотпуснатите пенсии през последните месеци на 2023 г., което се очаква да продължи и през 2025 г. Причините за нарастващия брой новоотпуснати пенсии са няколко. Една от тях е, че със Закона за допълнение на Кодекса за социално осигуряване (обн., ДВ, бр. 8/25.01.2023 г., в сила от 29 януари 2023 г.) е допълнена разпоредбата на § 1, ал. 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, по силата на която за действителен стаж се признава и периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, както и периодите по чл. 7 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Понятието „действителен стаж” е от значение за отпускането на пенсии за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 3 от КСО, както и на пенсии за инвалидност поради общо заболяване, с оглед на изискванията на чл. 74 от КСО. И двете разпоредби обвързват придобиването на право на пенсия с наличието на действителен стаж с определена минимална продължителност. Поради това разширяването на периодите, които се зачитат за действителен стаж, води до увеличение в броя на правоимащите лица, които изпълняват изискването за наличие на действителен стаж, равен или с по-висока от минималната продължителност.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Едни от най-опасните бойни самолета на Русия
|
16.12.2024, 08:30 |
Су-27 ОКБ Сухой
Самолетът Су-27 (Flanker по класификацията на НАТО) стана съветският отговор на новите за времето си американски самолети като F-15 и F-16. Своят първи полет машината извърши в края на 70-те години, а на въоръжение в съветските ВВС постъпва през 1985 г.
Су-27 може да носи на борда разнообразно въоръжение от клас „въздух-въздух”, включващо многоцелеви ракети със среден обхват Р-27Р1 с полуактивно радиолокационно насочване. Корпусът на Flanker нееднократно е модифициран, за да изпълнява нови задачи.
Например Су-34 (Fullback) е многофункционален изтребител-бомбардировач, имащ разнообразен комплекс от въоръжение за борба с наземни и надводни цели. Също така съществува СУ-33, палубен вариант на Су-27, който се използва на борда на руския авионосец „Адмирал Кузнецов”.
На Су-27 летят военни летци от много страни. Индия и Китай купуват СУ-27, а също така придобиха лиценз за неговото производство. В Индия Су-27 се произвежда от фирмата Hindustan Aeronautics Ltd, а в Китай се произвежда под името от J-11 от Shenyang Aircraft Corporation.
В Азия на Су-27 също така летят в Индонезия и Виетнам. След разпада на Съветския съюз в много бивши съветски републики като Беларус, Казахстан и Узбекистан останаха Су-27. - Още за Су-27
|
МиГ-29
Малък, имащ неголям обхват и произвеждан в големи количества, МиГ-29 (натовско наименование Fulcrum) може да се нарече „борец за постигане на равенство”. Приет е на въоръжение в СССР в 1983 г., и както СУ-27 трябва да прави конкуренция на F-15 и F-16.
МиГ-29 е по-малък от Су-27 и не може да се състезава с него по скорост, обхват на действие и качество. Но своите недостатъци той изкупува с една извънредно важна характеристика, каквато е неговата маневреност. Проведените след Студената война в германските ВВС изпитания показват, че изтребителят Микоян е по-маневрен от F -16.
МиГ-29 съща така е многоцелев изтребител, който може да бъде снабден с ракети „въздух-въздух” P-60, предназначени за близък бой, както и с оръжие за поразяване на земни цели.
Миг-29 се оказа най-динамичната машина и от 1983 г. бе подложен на многобройни модификации за изпълнение на различни задачи.
МиГ-29 и досега се намира на въоръжение в руските ВВС, а също и в армиите на някои бивши съветски републики. В периода на Студената война и след нея тази машина се експортираше много, което означава, че МиГ-29 е участвал в най-различни театри на военни действия. Например Югославия използваше Миг-29 по време на балканските войни в средата на 90-те години.
Сред многобройните купувачи на МиГ-29 са Куба, Иран и Северна Корея. След разширяването на НАТО към бивши страни от Варшавския пакт, МиГ-29 служи даже във ВВС на алианса. - Още за МиГ-29
|
Су-35 ОКБ Сухой
От техническа гледна точка Су-35 е вариант на Су-27, но благодарение на впечатляващата модернизация този самолет напълно заслужава името си на многоцелева самостоятелна бойна машина.
Су-35 е построен, за да отговори на предизвикателствата, възникнали след края на Студената война.
Су-35, който е своеобразен мост между изтребители четвърто и пето поколение (в ОКБ Сухой го наричат самолет поколение 4++), е снабден с двигатели, които използват в ПАК ФА. Максималната му скорост е 2 390 км/ч, която е малко по-малко от тази на Су-27. Въпреки това този недостатък в много се компенсира с увеличения радиус на действие – повече от 1600 км.
Въоръжението на самолета получава и ново развитие. За начало при Су-35 има 12 възела за окачване на оръжие и може да натовари 8 000 кг бойно снаряжение.
Това е универсален самолет с ракети “въздух-въздух” от типа P-77 с турбореактивен двигател с управляем вектор на тягата и ракети “земя-въздух” от тип PX-59. Като оправдава своето име изтребител 4++, Су-35 използва в своята конструкция специални материали за намаляване на ефективната площ на разсейване, за да придобие характеристиките на стелт. - Още за Су-35
|
Су-57 (Т-50, ПАК ФА)
МиГ-29, Су-27 и техните модификации не би трябвало да отстъпват по своите характеристики на американските и европейските изтребители четвърто поколение.
Но многоцелевият стелт изтребител от пето поколение Су-57 на ОКБ Сухой (бел.ред. ПАК ФА означава Перспективен авиационен комплекс за фронтовата авиация) се явява единственият отговор на Русия на американските машини от пето поколение като F-22 Raptor и F-35 Lightning II.
Той има максимална скорост 2600 км/ч и оставя далеч назад своите предшественици от епохата на Студената война. Казват, че по далечина на полета той също ги превъзхожда. Някои представители на американското военно ведомство даже считат, че той се явява много по-маневрен от F-35 (макар че F-35 е създаден за други цели).
Като многоцелев изтребител Су-57 ще е въоръжен с ракети клас “въздух-въздух” и “въздух-земя”, включващи ракети P-77.
В обозримо бъдеще по-скоро само Русия ще експлоатира Су-57. Русия също съкрати плановете за закупуване на тези машини, но все едно към 2020 г. има намерение да приеме на въоръжение 55 ПАК ФА. - Още за Су-57
|
Ту-160
В руската изтребителна авиация има много динамични машини, които могат да бъдат модернизирани и модифицирани за широк кръг от задачи. Още повече, че възможностите на изтребителите са ограничени. Съветският съюз, както и САЩ, проектираше и строеше стратегически бомбардировачи с тежко въоръжение на борда за полети на големи разстояния.
Именно за тези цели Руската федерация неотдавна обяви, че възобновява производството на Ту-160 ОКБ Туполев (натовско название Blackjack), стратегически бомбардировачи от съветската епоха.
Ту-160 е невероятно бърз за стратегически бомбардировач. Той достига скорост от 2200 км/ч. и съществено превъзхожда американските аналози като B1-B Lancer (1 448 км/ч) и B-52 (1 000 км/ч). Неговият радиус на действие са внушителните 7300 км. В 2008 г. той извърши първия си трансатлантически полет от Мурманск до Венецуела. Ту-160 може да носи както ядрено оръжие, така и обикновено оръжие. От него могат да се изстрелват ракети Х-55МС с ядрени бойни глави с мощност 200 килотона.
Към 2015 г. Русия е единствената страна, която експлоатира Ту-160. Съгласно новите планове тя ще построи 50 машини допълнително. Новите стратегически бомбардировачи ще бъдат модернизирани и ще носят името Ту-160М2. Тяхното производство се планира да започне след 2023 г. Едновременно с това Москва ще пристъпи към производството на стелт-бомбардировач ПАК ДА, който също се проектира в ОКБ Туполев. - Още за Ту-160
|
|
137 години от рождението на Христо Топракчиев
|
16.12.2024, 08:24 |
Днес се навършват 137 години от рождението на Христо Топракчиев.
Топракчиев е роден на 16 декември 1887 година в Бургас, но детските си години прекарва в Сливен, откъдето са неговите родители, припомнят от библиотека "Зора". Къщата им се намира в близост до църквата „Света Богородица" и днес на нея има паметна плоча от признателните сливенци. Топракчиев завършва Военното училище и е назначен за офицер в Българската армия.
През 1912 година заминава на обучение във Франция заедно с летците Никола Богданов, Симеон Петров и Асен Христов. След като успешно завършва обучението си, е назначен за командир на „Орляка" – първите въздушни съединения в България.
През Балканската война 1912 година самолетите и техните екипажи са базирани на летището край Одрин. Българските пилоти разузнават противника и насочват към тях артилерийски огън, с което поставят началото на използването на авиацията като бойно средство.
Топракчиев загива на 19 октомври 1912 година и става първият български летец, дал живота си в служба на родината.
|
|
На този ден през 1944 г. Вермахтът започва операция в Ардените – последното настъпление на Хитлер
|
16.12.2024, 08:00 |
На 16 декември 1944 г. Вермахтът предприема операция Wacht am Rhein (Стража на Рейн) в Ардените – западната част на Белгия – с цел да промени обстановката на Западния фронт, да разгроми англо-американските сили в Белгия и Холандия и да освободи сили за Източния фронт.
Немското настъпление обаче завършва със съкрушителен провал и стратегическата инициатива окончателно преминава у съюзниците.
Към края на 1944 г. Вермахтът практически проиграва всички сражения на Западния фронт и войските на Съюзниците достигат до границите на Германия.
Съюзната авиация регулярно извършва масирани нападения, разрушаващи военната промишленост, инфраструктурата и градовете.........Прочети още
|
|
|
|
Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.
|
|
|