Военна информация

Архив - от 1 до 15 януари

 

 

Френските зуави във Варна по време на Кримската война

15.01.2025, 18:04 

По време на Кримската война (1853-1856 г.) във френската армия се сражават 3 зуавски полка. Те са създадени на 13 февруари 1852 г., с декрет на президента на републиката Луи Наполеон, по предложение на военният министър генерал Сент Арно. Зуавските полкове са рекрутирани в Алжир - в провинциите Алжир, Оран и Константин.
Зуавските войници се отличават със своята колоритна (ориенталска) униформа. Къси куртки от тъмносиньо сукно, обшити с вълнен ширит (с ширина 12 мм) и фалшиви джобове (tombos) - червен за 1-ви полк, бял - за 2-ри и жълт - за 3-ти), къси жилетки без ръкави от тъмносиньо сукно с памучен гръб (sedria), широки шалвари от тухленочервено сукно пристегнати под колената (seroual), светлосин вълнен пояс (с ширина 0,40 м и дължина 4,80 м), черен кожен колан с бронзова катарама, кожени гамаши с естествен цвят (jambieres), бели кожени гети, черни обувки, червен фес  с тъмносин пискюл (chechia), тюрбан (cheche) от зелен памучен плат с дължина като на пояса, сиво синьо, дълго до кръста наметало с качулка (le caban a capuchon)......Прочети още (PDF)

 

Дневникът на камикадзето: Всички са били подготвени за смърт, най-младият - на 16 г.

15.01.2025, 17:30

Когато си мислите за пилот камикадзе, образът, който идва на ум, вероятно е крещящо лице, скрито от очила, което се впуска в смъртоносен сблъсък.
Или може би изобщо няма лице, а просто изтребител, който се врязва във военен кораб.
Вероятно не е тийнейджър, който плаче във влажен, полуподземен бункер с чаршафи, наметнати над главата.И със сигурност не е гимназист, галещ весело кученце само часове преди да се очаква да се превърне в пепел, докато потъва в американски самолетоносач.
Но това са някои от истинските лица на камикадзетата, които висят на стените на музея на военновъздушната база Каноя и музея на мира в Чиран, и двата разположени на японския остров Кюшу.......Прочети още

 

Министерството на отбраната на Германия и военните ще спрат да използват платформата "Екс"

15.01.2025, 17:18

Германското Министерство на отбраната ще спре да използва социалната платформа "Екс", която е обект на много критики, след като стана собственост на технологичния милиардер Илон Мъск, предаде ДПА.
Министерството съобщи, че в бъдеще вече няма да публикува активно в платформата, освен в "изключителни случаи", като например да даде отговор на кампании за дезинформация. Решението се отнася и за други акаунти, включително на германските въоръжени сили.
"Основната причина за това решение е, че според оценката (на министерството - бел. ред.) обективният обмен на аргументи става все по-труден", се казва в изявлението.
Вместо това занапред ведомството ще използва платформата за съобщения "УотсАп", за да предоставя информация за съответните новини и решения, взети от министъра на отбраната.
За "прозрачна и по-широка комуникация" ще продължат да се използват и различни други платформи, включително "Инстаграм", "ЮТюб", както и собственият сайт на министерството.
Евродепутатите призоваха неотдавна Европейската комисия да проведе разследване относно прозрачността на публикациите в "Екс" и дали Мъск не прокарва собствените си постове, за да достигне до по-голяма аудитория, което е в нарушение на законодателството на ЕС.

 

Франция поръчва учебно-тренировъчен самолет Pilatus PC-7 MKX

15.01.2025, 09:24

Главната дирекция на въоръженията (Direction générale de l'armement - DGA) на френското министерство на въоръжените сили обяви, че на 31 декември 2024 г. е възложила на Babcock International France Aviation (френския клон на британската група Babcock International) договор на стойност 795 млн. евро по програмата Mentor 2 за осъществяване на фаза първоначално летателно обучение на летателен състав за френските въздушнокосмически сили и военноморска авиация. Съгласно договора Babcock International France Aviation ще закупи 22 нови турбовитлови учебни самолета Pilatus PC-7 MKX от швейцарската компания Pilatus Aircraft и 12 наземни тренажьора от френската група Exail. Babcock International France Aviation ще осигурява първоначално летателно обучение в продължение на 17 години, като се ангажира да осигури 11 000 летателни часа на PC-7 MKX и 6 500 часа наземно обучение за 120 курсанта годишно. Договорът обхваща целия жизнен цикъл на самолета PC-7 MKX, симулатори, инфраструктура и наземно оборудване.

 

Хуго Шмайзер - "Истинския създател на АК-47". Реалност или поредната пропагандна лъжа?

15.01.2025, 08:50

През октомври 1946 г. реално Хуго Шмайзер пристига в СССР.
Версията "Как Хуго Шмайзер създава АК" е безспорно добре измислена, и за мнозина незапознати в тази сфера звучи доста логично.
При по-детайлно разглеждане на тази теория, тя се оказва напълно несериозна, поради ред исторически факти:
Шмайзер пристига в СССР с цел внедряване на пленена немска индустриална техника, а не конструиране на оръжие. Немския оръжейник през цялото време работи в град Ижевск (Русия), а АК се конструира от М.Т.Калашников в град Ковров (Украйна).
Нека разгледаме АК-47 и SТG-44 от чисто конструктивна гледна точка. Единствената реална прилика между двата автомата е това, че са един клас огнестрелно оръжие "Щурмова карабина". Цевната кутия на АК-47 се произвежда от фрезован метален блок, докато немския автомат е от щампована ламарина. Компановката на цевните кутии е коренно различна. Ударно-спусковия механизъм при тези два автомата, също се различава коренно. Възвратната пружина при АК се намира в цевната кутия, а при STG е разположена в приклада. Заключването на затворите, при двете оръжия се различава коренно: При затворът STG заключването се осъществява чрез пресичащ елемент, а при АК чрез завъртане. По различен начин се прикрепят и освобождават пълнителите. При стрелба със STG-44 се е давала специална огнеопорна ръкавица, защото дървена ложа при този автомат отсъства. При автоматична стрелба автоматът се нагрява силно и е било невъзможно да се държи дълго с голи ръце. При АК-47 има дървени ложа и полуложа, разположени върху цевта и газовата тръбичка, взаимствани от руската карабина СКС. Реално погледнато АК е доста по-доближаващ се технически до СКС, от колкото STG-44. Газовата, камера, бутало, тръбичка и самото ѝ крепление са взаимствани точно от СКС. По компановка на цевната кутия и позицията на възвратната пружина, също СКС се доближава много повече до АК, от колкото STG-44. Също така под цевта на АК и СКС е разположен шомпол, докато при STG-44 такъв отсъства.
Доста помия е излята по великия оръжеен конструктор М.Т.Калашников. В качеството на аргументи, подкрепящи тезата, че АК-47 е създаден от Хуго Шмайзер, Михаил Калашников е изкаран един крайно неук колхозник, неспособен да конструира оръжие. Тази теория разбира се няма общо с реалността. Калашников от ранна възраст започва работа в ЖП депо, и се занимава с поддръжката на сравнително сложна техника. Тази практика му дави високи познания. М.Т.Калашников показва своя конструкторски талант още преди войната, създавайки елемент по скоростните кутии на танковете, значително удължаващ техния ресурс. Също така разработва броят на фактическите изстрели за танковите оръдия. Калашников конструира прибор за отчитане на моторесурса при танковите двигатели. За последното изобретение, лично Генерал Жуков награждава Михаил Калашников. Този легендарен конструктор не се спира само до тук, той разработва картечен пистолети още в началото на 40-те като на пример картечен пистолет "Калашников" образец 1942 г.
След създаването на легендарния си автомат, Михаил Тимофеевич продължава да твори. В края на 50-те започва работа по една от най-разпространените съвременни картечници ПК образец 1960 г. Тази картечница получава огромно разпространение в цял свят, подобно на АК. След финализирането на ПК, Михаил Калашников започва да работи в екип с Евгени Драгунов по създаване на друго легендарно оръжие, а именно СВД. Това е само малка част, от многобройните проекти на този велик оръжейник.
В заключение ще кажа, че АК-47 е ДОКАЗАНО руско (съветско) оръжие, създадено от не кой и да е, а от легендарния конструктор М.Т.Калашников.
Доказателствата за способностите на Калашников са много и неоспорими. Чисто от техническа гледна точка, в АК не се наблюдават немски, типични за Шмайзер технически решения. - Още за АК
Източник: http://www.pan.bg, Кристиан Йорданов

 

Историята на Втората световна война.......

15.01.2025, 08:47

Полските танкове, които през 1938 година нахлуват в Чехословакия. А уж такава случка на случките въобще не съществуваше, м?!
Снимка: Polish National Digital Archive/Globallookpress

 

Военен календар

15.01.2025, 08:38

На 15 януари 1871 година в с. Баня, Разложко, е роден генерал-майор Йордан Венедиков (1871 – 1957).
Завършва Военното училище в София (1892) и Академията на Генералния щаб в Торино, Италия (1908). Като подпоручик в 1-ви конен полк се включва в борбите за освобождението на Македония и Одринско. Член на Върховния македоно-одрински комитет и участник в Четническата акция (1895). До 1912 г. служи в 3-ти конен полк, Кавалерийската школа, Кавалерийската инспекция и като командир на ескадрон в 1-ви конен полк, с който воюва в Балканските войни (1912 – 1913). През 1914 г. заема длъжността временен помощник-началник на Военноисторическата комисия към Щаба на армията.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) командва 4-ти конен полк и 1-ва бригада от Беломорската отбрана. От 16 март 1917 г. е главен редактор на военните издания „Отечество“, „Вяра и сила“, „Военни известия“ и „Походна войнишка библиотека“.
Излиза в запаса през 1920 г., но до края на живота си остава един от най-активните сътрудници на Военноисторическата комисия, на сп. „Военноисторически сборник“, сп. „Български воин“ и на в. „Народна отбрана“. С негово участие излизат капиталните трудове на комисията „История на Сръбско-българската война 1885 г.“ (1910), „Войната между България и Турция 1912 – 1913 г.“ (1928 – 1937), „Войната между България и другите балкански държави 1913 г.“ (1941), „Българската армия в Световната война 1915 – 1918 г.“ (1936 – 1943). Кавалер на военен орден „За храброст“ IV степен 2 клас.

 

 

Служба „Военно разузнаване“ отбеляза професионалния си празник

14.01.2025, 20:13

117-ата годишнина на българското военно разузнаване и празника на Служба „Военно разузнаване“ бяха отбелязани днес, 14 януари. Честването започна с молебен за здраве, отслужен от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий в присъствието на министъра на отбраната Атанас Запрянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, ръководния състав на Службата и представители на администрацията на президента. В знак на преклонение и почит бяха поднесени венци и цветя на паметниците на загиналите при изпълнение на служебния си дълг български военни разузнавачи.
Министър Запрянов даде висока оценка за цялостната дейност на Службата и изрази своята благодарност към ръководството и целия личен състав за ежедневните усилия при изпълнението на служебните задължения. Той подчерта, че и през изминалата година военното разузнаване е продължило да предоставя достоверна и навременна информация на държавното и военно ръководство при вземането на решения по гарантирането на националната сигурност и отбрана. „Службата продължава да се ползва с високо доверие и авторитет сред международните ни партньори. Запазват се и високите оценки от страна на партньорските служби по линия на двустранния обмен по актуални въпроси на сигурността“, допълни още министър Запрянов. Той подчерта водещата роля на военното разузнаване в осъществяването на евакуациите на български граждани от кризисните региони, както и в борбата с тероризма и рисковете и заплахите за сигурността на страната.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изрази своята увереност, че военното ръководство на Министерството на отбраната ще продължи да работи активно за осигуряването на приоритетите в областта на военното разузнаване. „Бих искал да изразя уважението и признателността си за това, което правите за отбраната и сигурността на България в национален и в съюзен формат. Днес повече от всякога предоставяната от вас информация е критично важна за способностите на Въоръжените сили. В сегашния комплициран свят, при толкова горещи точки в близки до нас региони, вашата дейност придобива още по-голям смисъл за предотвратяване на рисковете и заплахите пред системата за отбрана“, обърна се адмирал Ефтимов към личния състав.
Бригаден генерал Венелин Венев, директор на Служба „Военно разузнаване“, приветства присъстващите и благодари на целия личен състав за професионализма и целеустремеността при изпълнение на ежедневните задачи. Той акцентира на множеството успешно изпълнени задачи през изминалата година, както и на интензивното сътрудничество със съюзническите и партньорските служби в рамките на НАТО и ЕС. Бригаден генерал Венев подчерта и огромната подкрепа, която Службата получава от висшето държавно и военно ръководство.
По повод на 117-ата годишнина от създаването на военното разузнаване бяха наградени военнослужещи и цивилни служители за постигнати високи резултати.
През 1908 г. на 12 януари (нов стил) влиза в сила Указ № 190 на княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция. През 1997 г. датата 12 януари е обявена с министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. за официален празник на българското военно разузнаване.
Източник: mod.bg

 

България купува от САЩ ракети "Javelin" за над 110 млн. долара

14.01.2025, 20:03

Очаква се в сряда правителството да предложи на парламента да одобри договор със САЩ за закупуването на противотанкови ракети "Джавлин" (Javelin FGM-148F).
Това трябваше да стане още миналата година, но сделката беше отложена, за да може плащанията да започнат през 2025 година.
Договорът е за около 115 млн. долара, като Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на ракети за България още през септември миналата година.
Сделката е част от пакета за закупуването на бронирани машини “Страйкър“ за около 1.2 млрд. долара. Освен машините страната ни реши да закупи с отделни договори ракети "Джавлин" (Javelin) и артилерийско и стрелково въоръжение.
Ракетите Javelin FGM-148F и оборудването към тях е на очаквана обща стойност от 114 млн. долара.
България е поръчала 218 ракети Javelin FGM-148F и 107 единици от тяхното оборудване.
Πpoизвoдcтвoтo на ракетите започва от 1994 г., a oт 1996 г. ĸoмплeĸcът e пpиeт нa въopъжeниe в САЩ. Ефективността им е доказана по време на различни военни конфликти, включително в Украйна.
Следващите три години се очертават като критични за военните разходи, тъй като ще трябва да се изплащат вноски по големите договори от модернизацията на армията.
Източник: mediapool.bg

 

Излезе годишният Global Firepower Index, който представя военните способности на държавите въз основа на доста голяма група параметри. Рейтингът не е безспорен, но е доста популярен.

14.01.2025, 16:43
 

Съливан: ВСУ изпитват недостиг на кадри, затова трябва да се намали възрастта за мобилизация

14.01.2025, 16:07

Съветникът на президента на САЩ по националната сигурност и отбрана Джейк Съливан отбелязва, че недостигът на жива сила във Въоръжените сили на Украйна остава остър проблем въпреки значителната военна помощ от Запада. Съливан коментира войната в Украйна в интервю за Bloomberg, предава Европейская правда.
Съливан посочва, че Украйна вече е намалила мобилизационната възраст от 27 на 25 години, но добавя, че проблемът с кадрите в украинската армия се е променил с течение на времето.
"През последната година той се влоши и необходимостта Украйна да може да окомплектова изцяло своите бригади и батальони, тъй като ние им предоставихме огромно количество боеприпаси и военно оборудване, от които те се нуждаят, се увеличи", коментира Съливан.
Съветникът по националната сигурност на Байдън отбелязва, че новият екип на Доналд Тръмп също е бил информиран за тези проблеми.
"Дадохме ясно да се разбере, включително публично, че наличието на жива сила е остър проблем. И това е нещо, с което Украйна ще трябва да се справи, дори когато ние даваме своя принос, за да им осигурим необходимите оръжия".
В същото време той потвърждава, че това е "суверенно решение, което трябва да бъде взето от украинската страна и е необходимо".
Бъдещият съветник по националната сигурност на Доналд Тръмп Майк Волц също заяви по-рано, че Украйна трябва да намали мобилизационната възраст до 18 години, за да привлече стотици хиляди нови военнослужещи и да стабилизира фронтовата линия.
През изминалата година имаше публични и непублични призиви от страна на САЩ към Украйна да намали мобилизационната възраст до 18 години с аргумента, че недостигът на личен състав на фронтовата линия става критичен и затова Русия успява да си осигури напредък на изток, допълва украинската медия.
Според съобщения в медиите споровете относно количествените показатели на мобилизацията и мобилизационната възраст са довели до напрежение между президентите на Украйна и САЩ.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

България поема командването на международната група

14.01.2025, 16:00

Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония по сдаването на командването ѝ от страна на Република Турция и приемането му от Република България ще се състои на 15 януари в Щаба на военноморските сили във Варна. В присъствието на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев и на командирите на ВМС на България, Румъния и Турция български военноморски офицер ще поеме командването на групата за следващите шест месеца до 02.07.2025 г. , когато то ще бъде прието от Румъния.
Принципът за ротационно командване на групата е залегнал в меморандума за нейното създаване, подписан в началото на 2024 г. Комитетът на MCM BLACK SEA се състои от командирите на Военноморските сили на страните участници и е отговорен за разработване на цялостни насоки и указания, осигуряващи ефективното ѝ функциониране.
В рамките на срещата на 15 януари ще бъде извършен отчет за дейността на групата по време на проведените три активации под командването на Република Турция в периода от 02.07.2024 до 02.01.2025 г., ще бъдат обсъдени въпроси и предложения, насочени към повишаване ефективността и ефикасността на групата за следващите 12 месеца, шест от които ще са под българско командване.

 
 

35 училища получават финансиране за лятно обучение във Военния университет

14.01.2025, 09:24

Провеждането на Модул 2  от Националната програма на МОН и МО „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия“ в НВУ „Васил Левски“ е предвидено във времето от 1 юли до 14 септември т.г. За финансиране за лятното обучение са класирани 35 училища в страната, става ясно от сайта на МОН. Модулът предвижда дейности, свързани с видове специфична военна подготовка; военна топография; военна история и др. Темите се реализират чрез определен брой часове за теоретична и за практическа подготовка. Програмата за заниманията на учениците с конкретните теми и часове ще бъде предоставена на всеки ръководител на група при пристигане на място в НВУ „Васил Левски” – гр. Велико Търново. Военният университет вече има богат опит в този вид подготовка на ученици.
За финансиране за Модул 1 от програмата „Запознаване на учениците с военното дело и със славното историческо минало на Българската армия и споделяне на добри практики“ са класирани 47 училища. Той трябва да завърши до 30 юни т.г. В него са заложени дейности за събиране на информация, свързана с конкретни личности и/или паметници, посветени на бойната слава на българската армия, в населеното място/областта, в което се намира училището; провеждане на интервюта с наследници на участници във войните за национално обединение; грижа за войнишки паметник или паметник, посветен на конкретна личност, свързана с историческото минало на българската армия; посещения на музеи и/или културно-исторически обекти в населеното място/областта, свързани с историческото минало на българската армия; разработване на информационни материали (вестник, табла, флаери и др.) или на сайт, свързани с историческото минало на българската армия.
За първия модул, който се провежда от МОН са предвидени 100 хил. лв., а за втория, който е предоставен на МО и ще бъде в НВУ „Васил Левски“ – 200 хил. лв. Очаква се реализирането на програмата да допринесе за придобиване на нови компетентности в областта на гражданското образование и патриотичното възпитание на учениците, както и за провеждане на дейности, свързани със съхраняването на историческата памет за българската армия и за подвизите на българските воини. Изпълнява се на територията на Република България и обхваща училища, в които се обучават ученици от VIII до XII клас.
През лятото на 2024 г. общо 350 учители и ученици от 35 училища в цялата страна преминаха през занятия по начално военно обучение в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. Момичетата и момчетата от 32 различни населени места на България бяха разделени на 35 отбора, като всеки от тях остана в НВУ по една седмица. Времето на учениците и учителите беше разпределено почти като графика на курсантите.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Как България удължи Първата световна с 2 години – несъстоялото се българско покаяние

14.01.2025, 09:18

Кръглите годишнини от големите събития винаги са повод не само за припомнянето им, а за размисли и изводи от преживените преди време големи сътресения. Изводи и поуки – обаче не за нас, а за големите виновници – Великите сили. Те да се поучат, нали? А ние? Големите, общоевропейските поуки от Голямата Война отдавна са направени. Няма да ги повтаряме.
А няма ли такива, предизвикани от специфично българското участие в касапницата? Като че ли 99% от писанията у нас са все за героичните наши защитници на Н-ския връх или стоицизма на обоселите ни войници от Н-ския полк на Солунския фронт......Прочети още

 

Великите авантюристи: Гаджал Войвода – войникът на XIX век

14.01.2025, 09:11

Историята на света е изпъстрена с разкази за слава и величие, падение и гибел. Тези велики разкази се пишат от личности, надарени с дързост, хъс и амбиция, способни да рушат империи и да заличават цивилизации. Имената на неколцина сред тях са добре известни в цял свят, но освен хора като Кортес и Писаро, световната история пази спомена за още десетки велики откриватели, авантюристи и завоеватели, които пренаписват съдбите на цели региони.
Тяхната история е показателна за начинът, по който се развиват цивилизациите. Тя демонстрира неограничените възможности на човешкия дух и амбиция. Съдбата на тези личности ни помага да разберем епохата, в която са живели и в която са изковали своята легенда и ни дава възможност да потърсим героите на своята собствена епоха.......Прочети още

 

Исторически календар

14.01.2025, 09:07

Ф. Рузвелт и У. Чърчил с висши офицери, Казабланка, 14.01.1943 г.От 14 до 24 януари 1943 година в Казабланка, Мароко, се провежда конференция на западните съюзници. На срещата американският президент Франклин Рузвелт, британският премиер Уинстън Чърчил и членовете на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ и Великобритания планират бъдещите съвместни военни операции в Европа. Те се споразумяват за „последователно разрушаване и разстройване на военната, промишлената и икономическата система на Германия“ чрез по-нататъшно засилване на общото стратегическо авиационно настъпление срещу Германия и нейните европейски съюзници.
Една от целите на въздушната настъпателна операция „Пойнт Бланк“ е изваждането от строя на нефтопреработващите заводи в района на Плоещ и сриването на превоза на гориво по Дунав, което открива ново активно въздушно направление за България. Главно съдържание в бойната дейност на българската авиация през периода от август 1943 до август 1944 г. съставляват действията на изтребителите за отразяване ударите на англо-американската авиация при прелитането й над територията на страната за нанасяне на въздушни удари по обекти в Румъния и по столицата София.

 

 

План на обсадата на Варненската крепост от времето на Руско-турската война от 1828 - 1829 година

13.01.2025, 18:17

Планът на обсадата на Варненската крепост по време на Руско-турската война от 1828-1829 г. е публикуван в атлас със заглавие: „Карти и планове към описанието на Турската война от 1828 и 1829 г. / Съставител Н. Лукянович. Санкт Петербург, 1844 г. Атласът е приложение към книгата на капитан Николай Андреевич Лукянович „Описание на Турската война от 1828 и 1829 г.“. Съставен от гвардейския капитан Лукянович. Санкт Петербург, в печатницата на Едуард Пратс“ в 4 части (1844 и 1847 г.). Атласът е библиографска рядкост. Тук представеният план на Варненската крепост е от атласа съхраняван в Държавната обществена историческа библиотека на Русия в Москва (Государственная публичная историческая библиотека в России).
Планът е неоцветен (черно-бял). Линейният мащаб е във версти (2 версти) (1 верста е равна на 1066,8 м). Планът е южно ориентиран (посоката юг е горе). Той обхваща територията между Черно море (Часть Чернаго Моря) на изток, до Девно (Девня) на запад, и от Франки (Франга) на север, до височината Курт тепе (Гора Куртепе) и Мимисофларъ (Мемиш Софулар/Приселци) на юг. Върху него са нанесени всички села в околностите на Варна (част от които днес са изчезнали): на север от Девненското езеро (Лиманъ Девно) – Пашакиой (Паша кьой/кв. „Владиславово“ на гр. Варна), Гайдолы (Голям Аладън/Страшимирово?), Девно (гр. Девня), Франки (Франга/Буюк Франга/кв. „Каменар“ на гр. Варна); на юг от Девненското езеро – Галата (кв. „Галата“ на гр. Варна), Пейнерджи (на южния бряг на Варненското езеро), Ешекъ (на южния бряг на Варненското езеро), Османджи (край пътя от Константиново за Аврен, изчезнало през 1837 г.), Гебеджи (Гебедже / гр. Белослав), Кюкледжи (Кьоклюджа/Звездица), Гасанларъ (Хаджи-Хасанлар/Хаджи-Синанлар / Бенковски), Авренъ (Аврен).
Във Варненския залив са нанесени два пристана (Пристань) – на север от Варненската крепост пристана на адмиралтейския кораб „Париж“, под командването на капитан I ранг Дмитрий Егорович Балзам, и пристана в южния край на залива в местността „Карантината“.
На картата са нанесени и фортове на запад и северозапад от крепостта, окопите на руската армия и пътищата от крепостта водещи към Каварна на север, Гебедже (Белослав) и Козлуджа (Суворово) на запад и към Бургас и Константинопол на юг.  
Обсадата на Варненската крепост (22 юли – 29 септември/11 октомври 1828 г.) се ръководи от вицеадмирал княз Александър Сергеевич Меншиков и неговият началник-щаб генерал-майор Василий Алексеевич Перовски, а след раняването на княз Меншиков – от граф Михаил Семьонович Воронцов (18 август – 29 септември/11 октомври 1828 г.).
Съгласно клаузите на Адрианополския мирен договор – 2/14 септември 1829 г., руските войски се оттеглят от Варна на 19 септември (1 октомври) 1830 г., след получаването на част от военната контрибуция – 400 хиляди златни холандски дуката.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Германският министър на отбраната каза, че разходите за отбрана трябва да продължат да се увеличават

13.01.2025, 18:05

Германският министър на отбраната Борис Писториус призова страната да увеличи разходите си за отбрана над целта на НАТО от 2% от БВП, предаде ДПА.
Миналата година Германия отдели 2% от БВП за отбрана за пръв път от Студената война насам, но Писториус каза, че са нужни много повече инвестиции за германските въоръжени сили, за да може страната да се справи със заплахите, пред които Европа в момента е изправена.
„Увеличаването на военния капацитет на Бундесвера през следващите години, при това колкото се може по-бързо, е най-големият приоритет в момента“, заяви Писториус в германския град Касел, където официално предостави на Украйна първата от десетки модерни самоходни гаубици, които Германия й беше обещала.
„Ще продължим да работим по този начин и през 2025 година. Знаем, че през следващите години ще трябва да инвестираме в сигурността си още повече“, каза той. „Тези 2% може да са само началото. Ще трябват доста повече, ако искаме да продължим по този път и да стигнем целта, която имаме“, уточни министърът.
Източник: bta.bg

 

Русия съобщи за "първото в историята" изстрелване на хиперзвукова ракета "Кинжал" от Су-34 "в бойни условия"

13.01.2025, 16:08

Руските военни съобщават, че за първи път успешно са изстреляли хиперзвукова балистична ракета "Кинжал“ от бомбардировач Су-34 "в бойни условия". Този тип ракети, които могат да носят ядрени бойни глави, обикновено се изстрелват от бомбардировачи Ту-22М3 или МиГ-31К. Руски изтребител-бомбардировач Су-34 "за първи път успешно" е използвал комплекс "Кинжал" в бойни условия, съобщава руската държавна информационна агенция ТАСС, като се позовава на статия във вестника на руските въоръжени сили "Красная звезда".
"Екипажът на самолета Су-34 под командването на полковник Максим Стефанов по време на "специалната военна операция" (войната в Украйна) успешно използва за първи път в бойни условия хиперзвуковия авиационен ракетен комплекс "Кинжал", се посочва в статията, посветена на наградения пилот-изпитател на Руската федерация Максим Стефанов.
Според представените от руските военни спецификации хиперзвуковата балистична ракета "Кинжал" има обсег на действие над 2000 км и може да лети със скорост, надвишаваща десет пъти скоростта на звука.
Тя може да маневрира по време полета си по траекторията и може да носи конвенционални или ядрени бойни глави. Традиционният носител на ракетите "Кинжал" е МиГ-31К или бомбардировачът Ту-22М3. При успешно изстрелване от бомбардировач Су-34 ракетата "Кинжал"  може да се възползва от по-големия обсег на полета на Су-34 и по-малкия радарен отпечатък, според няколко канала за анализ на данни от открити източници (OSINT).
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ отбеляза тържествено патронния си празник

13.01.2025, 16:00
На 13 януари 1851 г. в Копривщица  се ражда Тодор Каблешков - апостол от Априлското въстание и автор на историческото “Кърваво писмо”. Днес при тържествена обстановка Висшето транспортно училище отбеляза своя патронен празник. То приема името на Тодор Каблешков, като Полувисш желедопътен институт, през 1967 г. През 1984 г. прераства във Висше военно транспортно училище, а от 1 септември 2000 г. със закон, приет от Народното събрание, училището се девоенизира, но продължава да носи името на Тодор Каблешков, който постъпва като ученик - телеграфист в Одринската железопътна гара през 1873, бързо е преместен като телеграфист в Пловдив, после в Белово, където скоро става и началник на гарата.
В празника, както всяка година, се включиха членовете на Клуба на офицерите и сержантите от запаса и резерва от Войските на Министерството на транспорта и ВТУ, който е в състава на Столичната организация на СОСЗР. Те и останалите гости бяха поздравени от ректора на училището проф. д-р инж.-икон. Даниела Тодорова. Това е нашето огромно семейство, посочи тя, което с всяка година се разширява все повече. Без всички вас Висшето транспортно училище е просто висше училище, бяха част от нейните думи на благодарност към тези, които са учили, завършили и служили в него и сега поддържат традициите.
Преминало през различни етапи на развитие, днес учелището е авторитетно висше учебно заведение, което подготвя високо квалифицирани кадри за всички сфери на транспорта и не само на него, подчерта в приветственото си слово майор от запаса Иван Омайски, председател на Клуба на офицерите и сержантите от запаса и резерва от Войските на Министерството на транспорта и ВТУ.  2025 - та  за ВТУ е година, в която то пътува по 103-ия коловоз, припомни той. Ние сме тук и винаги ще бъдем тук и заедно с вас по достоен начин ще отбелязваме нашия патронен празник, гордеем се с вашите успехи, заяви мойор Омайски, обръщайки се към проф. Тодорова.
От ръководството на училището, клуба и гостите бяха поднесени венци и цветя на паметника на Тодор Каблешков, който се намира в района на училището.  Венец бе поставен и на паметника на българския революционер в Борисовата градина в столицата.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Италия получи БМП Lynx за тестване преди доставки

13.01.2025, 09:30

Германската Rheinmetall даде назаем верижна БМП KF41 Lynx на италианската армия за тестване, докато Италия се готви да подпише договор на стойност 500 млн. евро за първата партида от бойните машини до средата на 2025 г. БМП KF41Lynx, даден назаем, идва от завода на Rheinmetall в Унгария, която е първият клиент на новата машина.
БМП KF41 Lynx бе изпратена на 30 декември 2024 г. до полигона Montelibretti край Рим, където ще бъде подложена на тестове от експерти от армията и от италианския отбранителен гигант Leonardo.
„Армейските инженери и изпитателите ще се запознаят с Lynx и ще извършат серия от оценки, за да тестват мобилността, защитата, огневата мощ и оперативната съвместимост на машината.
Тя ще замени старите верижни БМП Dardo и е в крак с изискванията на НАТО. Италия планира да придобие 1050 нови БМП Rheinmetall Lynx чрез програма на стойност 15 млрд евро. Първата машина ще бъде доставена след 2 години. Италианската армия също така ще закупи 280 танка Rheinmetall Panther KF51 за 8 млрд. евро, като първият ще бъде доставен след около три години.
През октомври Rheinmetall и италианската Leonardo обявиха ново съвместно предприятие, чрез което ще се обединят в разработването и конструирането на двете бойни машини. Италианската фирма ще осигури въоръжение и електроника за създаването на италианизирани версии на машините. Съвместното предприятие ще започне да работи до края на януари 2025 г.
Leonardo и Rheinmetall заявиха, че виждат потенциал за експорт на двете бойни машини в италиански вариант отвъд покупките на Италия. В интервю за германското издание Börsen Zeitung през декември 2024 г. главният изпълнителен директор на Rheinmetall Армин Папергер прогнозира, че съвместното предприятие ще има поръчки за 50 млрд. евро през следващите 10 години.
Източник:https://armymedia.bg, Димитър Ставрев

 

Швеция ще се включи с до три военни кораба в засиленото присъствие на НАТО в Балтийско море

13.01.2025, 09:25

Швеция ще се включи с до три военни кораба в усилията на НАТО да засили присъствието на алианса в Балтийско море, докато се опитва да предпази подводната инфраструктура от саботажи, предаде Асошиейтед прес като се позова на изявление на правителството.
Шведската армия ще участва и с един самолет за наблюдение, се посочва още в правителственото изявление.
Бреговата охрана на страната ще даде на разположение четири кораба, с които да се наблюдава Балтийско море, а други седем плавателни съда ще бъдат поставени в готовност.
Швеция стана 32-рия член на военния алианс през март миналата година, след като към НАТО се присъедини и съседната ѝ Финландия заради пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Правителството съобщи, че това ще бъде първия път, в който Швеция като съюзник на НАТО ще допринесе с въоръжени сили за отбрана и възпиране.
Решението бе взето след поредица от инциденти в Балтийско море, които предизвикаха опасения за възможна руска активност в региона, отбелязва АП.
От 2023 г. насам в Балтийско море са повредени десет кабела, като са засегнати Естония, Финландия, Швеция, Германия и Литва. В поне два инцидента са участвали кораби, които по-късно са обвинени, че са влачили котвите си по дъното на морето, припомня АП.
Източник: bta.bg

 

Исторически календар

13.01.2025, 09:08

На 13 януари 1880 година в Пловдив е роден подполковник Александър Морфов (1880 – 1934).
Завършва Българската униатска гимназия в Одрин (1899), където изучава основни музикалнотеоретични дисциплини и флейта, и Военното училище в София (1902). Служи в 1-ви пехотен софийски и в 25-и пехотен драгомански полк, като ротен командир в Школата за запасни офицери и във Военното училище и като командир на 7-а пехотна дружина.
Сражава се във войните за национално обединение (1912 – 1918), а през 1922 г. преминава в запаса и се отдава на музикално творчество. Един от пионерите на българската хорова музика, участвал в създаването на Съюза на народните хорове (1926).
Наречен „баща на българската войнишка песен“, той е автор на повече от 40 военни марша (12 – по негов текст), сред които „Ний ще победим“ (1900), „Марш на македонските революционери“ („Изгрей, зора на свободата“), „Срещен марш“ и др. Кавалер на военен орден „За храброст“ ІV степен.

Александър Морфов умира на 19 април 1934 г. в София.

Със заповед на министъра на войната генерал-лейтенант Теодоси Даскалов от 13 януари 1941 година е учреден „Възпоменателен знак за пострадалите от войните“.
Изготвен в два варианта, той е раздаван до края на Втората световната война като „израз на отличие и похвала към ранените и убитите във време на война по нашите бойни полета“. Когато се дава за раняване, кръстът е покрит със светлосин емайл, а върху щита се изписва цифра „1“, „2“ или „3“, в зависимост от броя на раняванията. Върху предназначения за близки на загинали знак кръстът е покрит с черен емайл, изображение на кръст е поставено и върху щита вместо цифра. Според замисъла на създателите на отличието, поставените върху него изображения символизират отечеството, монарха, славата, страданието, смъртта и войната. Право да получат и носят възпоменателния знак имат ранените във войните за национално освобождение и обединение, както и наследниците на загиналите. Всички носители на знака получават специален документ – легитимация, издадена от Общия съюз на пострадалите от войните в България, която удостоверява правото на наградения да носи отличието.
На 25 март  2014 г., със заповед на министъра на отбраната на Република България Ангел Найденов учреденият през 1941 г. „Възпоменателен знак за пострадалите от войните“ е възстановен  като ведомствена награда на Министерство на отбраната. Под името „Знак за пострадалите във военен конфликт, мисия и операция“ той, подобно на предходния знак, също се изготвя в два варианта – за ранени и за загинали. Автор на проектите е художникът Александър Занков. Дава се „в израз на благодарност към военнослужещите и цивилните служители от Въоръжените сили, ранени или загинали при изпълнение на служебния им дълг при военен конфликт, при участие в мисия, операция зад граница или за принос в националната сигурност в мирно време“.

 

 

Корпусна структура на ВС на Украйна

12.01.2025, 18:07

Прочети още

 

САЩ отказаха на руски дипломати да почетат на място загинали пилоти от Червената армия

12.01.2025, 09:30

На руски дипломати беше отказано разрешение да пътуват до Елизабет Сити, за да участват в възпоменателна церемония по повод 80-ата годишнина от смъртта на съветските пилоти, участващи в проекта Zebra за превоз на американски хидроплани Catalina до СССР. - (видео)
"Американските власти се опитват да пратят в забвение историята на сътрудничеството между Москва и Вашингтон през Втората световна война", се казва в изявление на руската дипломатическа мисия в САЩ, публикувано в събота.
„Тъжно е, че на Запад се опитват да пренапишат историята, омаловажавайки най-великия подвиг на съветския народ в победата над нацистките орди и спасяването на много „неарийски“ народи от унищожение, отбелязват от посолството. - Намирайки се в САЩ, ние остро усещаме желанието на местната политическа върхушка да остави в забрава страниците на руско-американския съюз по време на Втората световна война. Ясно потвърждение е отказът да се одобри пътуването на руски дипломати до Елизабет Сити (Северна Каролина) за провеждане на възпоменателна церемония.“
„Служителите на посолството, сънародниците ни, живеещи в Съединените щати, и грижовните американци, които свято почитат паметта на събитията от Великата отечествена война полагаме усилия да съхраним историческата истина и да прославим подвига на поколението победители. Почитаме героите от онези болезнени години, които с цената на живота си освободиха света от нацистката мръсотия", подчертава дипломатическата мисия.
„На 11 януари, на 80-ата годишнина от смъртта на съветските пилоти - участници в проекта Зебра“ за превоз на хидросамолети тип Каталина в СССР в Елизабет Сити благодарните потомци отдадоха почит на доблестта и смелостта на нашите предци. В знак на памет и скръб във водата бяха спуснати алени карамфили."
Както е отбелязано в съобщението, „на този ден през 1945 г., по време на излитане от река Паскотанк, става самолетна катастрофа, при която загиват четирима войници от Червената армия: командирът - капитан Николай Чиков, навигаторът - капитан Владимир Левин, бордовият инженер - лейтенант Дмитрий Медведев и бордовият механик - лейтенант Афанасий Бородин, както и навигаторът на британските ВВС - Лейтенант Питър Натарос."
Както подчертаха от посолството, "Проект Зебра" е един от символите на военното братство на СССР и САЩ, които се бориха рамо до рамо срещу нацистките палачи“, а също така „служи като пример за единството на две страни, които успяха да преодолеят различията в битка срещу общ враг.”
"В годината на 80-годишнината от Великата победа е особено важно да си припомним уроците на историята, да се борим срещу всякакви опити за оправдаване на нацистките престъпници и техните съучастници и още повече да ги поставяме на подиум, както се прави в Украйна. Необходимо е да разкажем на подрастващото поколение за трагичните събития от миналото, като работим заедно за увековечаване на паметта на героите от онези години“, отбелязват от дипломатическата мисия.
Източник: https://fakti.bg/

 

Франция се изтегли и от втората си военна база в Чад

12.01.2025, 08:57

В събота Франция предаде втората си военна база на властите в Чад като част от споразумението с властите на страната за изтегляне на военните си сили, съобщава АФП.
Припомняме, че в края на ноември африканската страна внезапно прекрати военното сътрудничество с бившия си колониален владетел, а френските войски започнаха да напускат страната в края на декември.
"Днес отбелязваме предаването на базата Абече", каза министърът на отбраната Исака Малуа Джамус по време на официална церемония.
Той го нарече ключова стъпка, "която води до окончателното и пълно изтегляне на тази армия".
Около 100 войници напуснаха базата Абече в събота, а конвоите с оборудване заминаха в петък вечерта.
Джамус добави, че крайният срок от 31 януари за Франция да премахне силите завинаги е "наложителен", "необратим" и "не подлежи на обсъждане". Френската армия имаше около 1000 служители в Чад.
"Партньорствата се развиват, но приятелството остава между нашите две нации, както и солидарността между две суверенни нации, които ще продължат да се движат напред рамо до рамо, както винаги", каза представителят на френското посолство Фабиен Талон на събитието.
Френски войници и бойни самолети са били разположени в Чад почти непрекъснато от независимостта на страната през 1960 г., помагайки за обучението на чадската армия.
Самолетите също осигуряваха въздушна подкрепа, която се оказа решаваща в няколко случая за спиране на бунтовниците, които се опитваха да завземат властта.
Източник: https://news.bg/

 

Празник на българското военно разузнаване

12.01.2025, 08:32

С княжески указ № 190 от 31 декември 1907 г. е създадена Разузнавателна секция към Оперативното отделение на Щаба на армията. На 12 януари 1908 г. указът влиза в сила, а от 1997 г. тази дата се отбелязва като официален празник на военното ни разузнаване. По време на Балканската война (1912 – 1913) за първи път е осъществено въздушно разузнаване и са направени опити за радиосмущения, подслушване и прехващане на чужд радиообмен.
В хода на Първата световна война (1915 – 1918) към армиите и щабовете на дивизиите функционират разузнавателни служби. Съгласно клаузите на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919) Разузнавателната секция е разформирана. През 1939 г. възобновява дейността си, а през 1940 г. е реорганизирана в самостоятелен Разузнавателен отдел към Щаба на войската с три отделения.
След Втората световна война (1939 – 1945) той прераства в Разузнавателен отдел на Генералния щаб, чиято задача е водене само на външно разузнаване. От март 1950 г. се нарича Разузнавателно управление на Генералния щаб. В негово подчинение преминава парашутно-разузнавателен батальон (1951), формирана е отделна разузнавателна ескадрила за оперативно разузнаване, създаден е отряд за радиотехническо разузнаване (1957) и е открита школа за подготовка на кадри (1972). На основата на Разузнавателното управление се създава Главна дирекция „Военна информация“ (1999), която по-късно е трансформирана в Служба „Военна информация“ (2000). Днес главните приоритети в дейността й се определят от участието на България в колективната европейска и евроатлантическа система за сигурност.
С министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. 12 януари е обявен за официален празник на българското военно разузнаване.

 

Английско-Афганската война и единственият оцелял, който да разкаже

12.01.2025, 08:27

Съществуват страни, за които се твърди, че никога не са били завладявани. Въпреки тежките сражения, както и огромните човешки жертви, картата на света познава някои много костеливи орехи, а техните подвизи могат да се смятат за особен успех в редица случаи. Една такава държава е именно Афганистан. И докато опитът за съветска инвазия продължава да бъде пресен и незабравим, като една от най-слабите възможни функции в това отношение, не трябва да забравяме, че руснаците не са единствените хора, които са направи грешката да нападнат някогашната империя. Сериозен позор може да бъде забелязан и от английска страна в средата на XIX век.
Първата Английско-Афганска война е следствие на голямата надпревара между английската и руската корона за разширяване на влиянието в Азия. По това време опитите на Русия да разшири влиянието си в Индия остават без успех и са значително кратки, а междувременно британците не спират да наблюдават този гигант и да го смятат за основен враг. Мнозина очакват проявата на първата „студена война“ между двете страни, а с влошаващото вътрешно политическо състояние на Индия, англичаните очакват сериозна експанзия и атака от Русия, при това директно през Афганистан.......Прочети още

 

 

Най-голямото оръдие на Хитлер

11.01.2025, 17:05

През 30-те години на миналия век Франция създава система от масивни укрепления, наречена линията Мажино, която да защити страната от нахлуване от изток. Тези укрепления са едни от най-непревземаемите в този момент - с дълбоки подземни бункери, съвременни защитни кули, помещения за пехотинци, барикади, артилерийски и противотанкови оръдия и т.н.
Нищо, което немският Вермахт има в арсенала си, не е в състояние да проникне зад тази страхотна защита, пише profit.bg. За да намери решение на този проблем, Хитлер се обръща към производителя на оръжие Krupp.
Инженерът на компанията Ерих Мюлер изчислява, че пробиването на седем метра стоманобетон, или един метър от стоманена броня, е нужно оръжие с огромни размери. То трябва да има вътрешен диаметър от повече от 80 см и дължина повече от 30 метра, ако изстрелва боеприпаси с тегло 7 тона всеки от разстояние повече от 40 километра, извън обхвата на френската артилерия.
Самото оръжие би тежало над 1300 тона и трябва да бъде транспортирано на части от железница. Когато тези цифри са представени на Хитлер, той ги одобрява и конструирането на огромното оръжие започна през 1937 г.
За малко повече от две години то е готово. Лично Алфред Круп води фюрера на изпитателната площадка в началото на 1941 г., за да наблюдава тестовете. Той нарича огромното оръдие Schwerer Gustav, или "тежкия Густав", на баща му Густав Круп. - (видео)
Schwerer Gustav е абсолютно чудовищно оръжие. Той е толкова голям и тежък, че не може да се движи. За тестовете е разглобен и натоварен в 25 товарни автомобила, които го транспортират до тестовата площадка, за да бъде сглобен на място - задача, която изисква 250 работници и отнема близо три дни.
За цялото време и пари, изразходвани за изграждането на оръжието, то върши малко работа на бойното поле и не прави абсолютно нищо срещу французите, за чието нападение първоначално е предвидено.
Германия вече е нахлула във Франция през 1940 г., преди оръжието да е готово, просто като заобикаля линията Мажино, което прави системата от сложни укрепления напълно безполезна.
Вместо това Schwerer Gustav е разположен на източния фронт край Севастопол в Русия по време на обсадата през 1942 г. Четири хиляди мъже работят пет седмици, за да го подготвят за стрелба.
През следващите четири седмици той изстрелва 48 боеприпаса към отдалечени укрепления и унищожава склад за подводни боеприпаси, разположен на 30 метра дълбочина, с най-малко 10 метра бетонна защита. - Още артилерия

 

Първи страници от историята на Морското училище

11.01.2025, 17:00

Първият български офицер, началник на Машинната школа, е завършилият в Русия инженер-механик мичман I ранг (ст. лейт.) Константин Божков (1885 -1886 г., 1999-1900 г.).
На снимката: мичман I ранг Божков с ученици от випуск 1886-1992 г., (1887 г., Русе) .......Прочети още

 

Aydinlik: Модернизацията на американските бомби B61 превръща Турция в мишена в евентуална ядрена война

11.01.2025, 16:28

Решението на САЩ да модернизират ядрените си бомби от типа B61 до версията B61-12 превръща Турция в мишена при евентуална ядрена война, тъй като петдесет такива бомби са разположени във военновъздушната база "Инджирлик" в Адана, в южната част на страната, пише вестник Aydınlık.
Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ (NNSA) обяви, че работата по ядрената бойна глава B61-12 е завършена, 17 години след началото на работата по проектирането и разработката. Работата, която започна през 2008 г., имаше за цел да удължи експлоатационния живот на B61 с поне 12 години чрез обновяване, повторна употреба или подмяна на всички ядрени и неядрени компоненти на B61-20.
Рисковете, които западните държави, начело със САЩ, създават по границите на Русия, могат да доведат до практическия въпрос за използване на ядрено оръжие от страна на Русия, заяви по-рано руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков.
"САЩ модернизираха своите ядрени бомби от типа B61 и ги усъвършенстваха до версията B61-12. Петдесет бомби в базата "Инджирлик" са снабдени с "опашен ротор", за да се увеличи смъртоносният им ефект. Новата цел е през 2026 г. да започне производството на B61-13, която е 24 пъти по-мощна от бомбата, използвана в Хирошима.
В този период, когато се обсъжда използването на ядрени оръжия, всички погледи са насочени към ядрените бомби в базите на НАТО и САЩ. Бомбата B61 се намира и в базата "Инджирлик“ в Адана. Общо в Европа има 180 такива бомби, 50 от които се съхраняват в Турция“, пише вестникът.
Вестникът отбелязва, че "ядреното напрежение“ между Русия и Запада се увеличава заради войната в Украйна.
"В дебата за използването на ядрени оръжия се сещам за думите на генерал Тод Уолтърс, командващ европейските сили на САЩ/НАТО, върховен главнокомандващ на Съюзните сили в Европа (SACEUR). На 27 март 2020 г. Уолтърс направи следните изявления пред Сената на САЩ: "Подкрепям първата употреба на ядрени оръжия като част от гъвкав отговор“. Направените изявления и увеличаването на бомбеното въоръжение превръщат Турция в мишена в евентуална ядрена война“.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Бундесверът създава вътрешни войски за охрана на стратегически обекти в Германия

11.01.2025, 13:37

Германските въоръжени сили възнамеряват да сформират специален, четвърти род войски, чиято задача ще бъде да охраняват критична инфраструктура и ключови военни обекти, съобщи армейски говорител, цитиран от ДПА и БТА.
В личния състав на новата дивизия вътрешни войски ще влизат както резервисти, така и военнослужещи на действителна военна служба, а подразделението ще има свое единно командване. Тя ще бъде задействана само частично.
Предвижда се формированието да застъпи на бойно дежурство в състава на сухопътните сили на Бундесвера от 1 април.
Миналата година министърът на отбраната Борис Писториус нареди реорганизация за укрепване на отбранителните способности на Бундесвера чрез изграждането на единно оперативно командване.
Писториус мотивира промените с актуалната международна среда и произтичащите от нея заплахи, а също и с нуждата от поддържане на повишена боеспособност, която да позволи на Германия да оцелее във военно отношение в случай на отбранителна война.
Общо със сухопътните, военноморските и военновъздушните сили, плюс медицинските и другите спомагателни подразделения личният състав на Бундесвера наброява 260 000 души. В това число влизат и цивилните служители.
Съгласно новата структура вътрешните войски ще преминат на подчинение на сухопътните сили от 1 април, като се планира числеността им да нарасне още.
В сегашния си състав германските сухопътни сили включват общо 3 дивизии, състоящи се от около 20 000 военнослужещи.
Сформирането на четвърта със задачата да пази вътрешната сигурност на Германия представлява значително укрепване на способностите на Бундесвера, отбелязва ДПА.
Източник: https://epicenter.bg/

 

Екипажът на НИК-21 изпълнява задачи по плана на експедицията

11.01.2025, 13:26

По време на престоя си в залива (калдерата) „Порт Фостър“ на вулканичния остров Дисепшън научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 (ник 421) извърши дейности съгласно плана за изпълнение на 33-тата българска антарктическа експедиция, съобщават от ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“.
Корабът застана на котва непосредствено пред испанската антарктическа база (ИАБ) „Габриел де Кастиля“, след което екипажът, съвместно с личния състав на базата, проведе карго операция по разтоварване на строителни материали, елементи, инструменти и оборудване.
Същевременно екипажите на работните лодки на ник 421 и палубната команда осигуриха пробонабиране по научните проекти, провеждани от борда на кораба. По този начин доц. д-р Светослав Георгиев Димов от катедра „Генетика“ на Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и д-р Весна Мачич (Vesna Macic) от Института по морска биология в Котор, Черна гора, попълниха необходимия им набор от проби от о. Дисепшън, съгласно проектите и разшириха ареала на своите научни изследвания и наблюдения. Орнитолозите гл. ас. д-р Боян Мичев и проф. д-р Илия Ватев проучиха установени и потенциални местообитания за гнездене на птици. При провеждането на дейностите Димитър Пантелеев извърши наблюдения върху социалната динамика, междуекипната работа и взаимодействието между екипажа на ник 421, научните работници и персонала на ИАБ по проекта си „Замръзнало наследство – разказ за българските изследователи в Антарктида“.
След успешното завършване на съвместната карго операция, екипажът на ник 421 беше поканен от командира на ИАБ „Габриел де Кастиля“ – подполковник Хавиер Морено (Javier Moreno), на официално посещение, в знак на дългогодишното добро сътрудничество и приятелство между антарктическите програми на Испания и България. Също така с цел развитие на взаимоотношенията с аржентинската антарктическа програма, представители на екипажа на ник 421 извършиха посещения на снабдителния кораб „Пуерто Аржентино“ от Военноморските сили на Аржентина (Armada Argenitna) и сезонната аржентинска полярна база на острова – база „Дисепшън“ (Base Decepcion).
Източник: https://otbrana.com

 

Формулата за определяне на военните заплати се променя веднъж на 20 години

11.01.2025, 13:20

Когато очакваме новите военни заплати, които ще са с около 30 на сто по-големи, ще ви върна 20 години назад. И тогава ставаше дума за средна заплата, по-точно за средната бюджетна заплата, като база за изчисляване на най-ниското възнаграждение на военнослужещите. На 26 април 2005 г. тогавашните депутати по предложение на Цонко Киров промениха Закона за отбраната и въоръжените сили. Вдигнаха коефициентите при изчисляване на заплатите на офицерите, сержантите и кадровите войници, съответно от 2 на 2,1; от 1,3 на 1,4 и от 1 на 1,2. И записаха, че тази поправка влиза в сила от 1 януари 2006 г. Тогава законът регламентираше, че месечният размер на възнагражденията се определя на базата на данните за средното месечно възнаграждение на заетите  в бюджетната сфера, съобразно данните на НСИ.  Сметките бяха, че с новите коефициенти офицерите ще вземат 5 процента повече, сержантите – 7, а войниците – 20, което се аргументираше с повишените изисквания към кадровите войници.
На 20 декември 2005 г., обаче, Народното събрание прие Закона за държавния бюджет за 2006 г. С него то промени Закона за отбраната и въоръжените сили, като регламентира, че базата за определяне на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещите ще се утвърждава ежегодно със закона за държавния бюджет. Така средната бюджетна заплата отпадна като норма в законовия текст. Също в тогавашния закон за бюджета депутатите записаха, че базата за определяне на основното месечно възнаграждение на офицерите, сержантите и войниците  от 1 януари 2006 г. е 278 лв. След 6 месеца тя бе вдигната на 295 лв.  За 20 години тя стигна до 380 лв.
Вдигането на заплатите винаги се свързва с недостатъчния брой военнослужещи. Както и за предотвратяване на масово напускане.
Така стана преди 12 години. Народното събрание промени Кодекса за социално осигуряване и от 1 януари 2013 г., освен 27 години осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени във Въоръжените сили за придобиване право на пенсия на военнослужещите, въведе  и възраст. В края на 2012 г. този факт предизвика поне шест събития. Сред военнослужещите настъпи тревога и стотици от тях предпочетоха да се уволнят, притеснени от несигурното си бъдеще в армията. Директорът на дирекция „Управление на човешките ресурси” в МО Иван Иванов подаде оставка. Напрежението в армията принуди президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Росен Плевнелиев лично да участва в последния за годината Съвет по отбрана, за да изрази своята тревога от напускането на млади и добре подготвени офицери. Финансовият министър Симеон Дянков се съгласи военните заплати през 2013 г. да нараснат с 9 на сто, а на цивилните служители – със 7 процента. Министърът на отбраната Аню Ангелов отдаде заповед за награждаване на всички в МО и армията, с което се опита да потуши недоволството. От 1 декември бяха повишени компенсационните суми с 15% за лицата, които живеят на свободен наем, и изравнени два от най-важните гарнизони - Карлово и Казанлък с областните градове.
Имаше предложения базата за определяне на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещите да бъде колкото минималната работна заплата.
Върху този вариант бяха разсъжденията във внесения от правителството в парламента Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2016 г. Отчиташе се, че ниското заплащане е основната причина за големия, около 20 процента, некомплект от военнослужещи.  От 2013 г. основните месечни възнаграждения на военнослужещите не са променяни, се посочваше в тогавашния доклад. Увеличаването на основно месечно възнаграждение, се отбелязваше по-нататък, може да бъде осъществено чрез привеждане на базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност към размера на минималната работна заплата за страната. От 1 януари 2009 г. до 31 декември 2014 г. базата не бе променяна и бе в размер на 376 лв. През 2009 г. тя бе определена при минимална работна заплата за страната за 240 лв. и беше по-голяма от нея.  През 2017 г., обаче, базата бе в размер на 380 лв., като изостана чувствително от  минимална работна заплата за страната, която бе 460 лв.
При обсъждането на Законопроекта на държавния бюджет за 2022 г. министърът на отбраната Стефан Янев поставя въпроса за промяна на формулата за определяне на военните заплати и за база да се вземе минималната работна заплата за страната.  „В момента трябва да помислим от чисто политическа гледна точка дали ще променим този механизъм. Той вероятно ще премине през, първо, един много строг анализ от гледна точка дали да продължим да ползваме тази формула, или да преминем към базово заплащане, формиране на заплатите, което се базира на минималната работна заплата и автоматично през годините след това да вървим напред. Затова, защото критериите, които се използват в момента, и коефициентите са някак си от въздуха“, коментира министърът.
Как е след 20 години?
На 26 април 2024 г. 49-ото Народно събрание прие промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, които влязоха в сила от 1 януари 2025 г., и определи, че базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещите се определя ежегодно въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година. Националният статистически институт обяви, че средната работна заплата за второто тримесечие на 2024 г., т.е. предходната, е 2296 лв.
Законът конкретизира, че военнослужещите имат право на основно месечно възнаграждение, състоящо се от възнаграждение в съответствие със заеманата длъжност и възнаграждение за присвоеното им военно звание. И още - месечното възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата, както следва: за офицери - не по-малко от 1,2; за офицерски кандидати, сержанти и войници - не по-малко от 1,0.“ Стипендията на курсантите за подготовка за изпълнение на военна служба като професия ще бъде не по-малко от 0, 25 от базата. Базата ще се определя ежегодно през първия месец на всяка година с акт на министъра на отбраната. Месечното възнаграждение на военнослужещите не може да бъде по-малко от предходната година.
Остава военнослужещите да си получат новите възнаграждения. И да видим как това увеличение ще се отрази на дефицита от личен състав.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Исторически календар

11.01.2025, 08:51

На 11 януари 1900 година в Шумен е роден генерал-майор Петър Хаджииванов (1900 – 1984).
Завършва Военното училище (1920) и Военната академия в София (1928). Служи като помощник-началник на секция в Генералния щаб (1928 – 1930), командир на рота в Школата за запасни офицери (1930 – 1931), преподавател в офицерския и подофицерския курс в Пехотната школа във Велико Търново (1931 – 1934), инспектор на класовете във Военната академия (1934 – 1936), началник на Разузнавателната (1936 – 1938) и Оперативно-мобилизационната секция в щаба на 7-а пехотна дивизия (1938 – 1940), началник на Учебното отделение в Щаба на войската (1940 – 1944). През юни 1944 г. е назначен за началник-щаб на 16-а пехотна дивизия, а през октомври с. г. – за началник-щаб на 4-а армия.
Участва в заключителния етап на войната срещу Германия (1944 – 1945). От 16 февруари 1945 г. заема длъжността началник-щаб на 1-ва българска армия. След войната е началник на Школата за запасни офицери (1946) и на Военната академия (1946 – 1948).
Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. 2 кл. и ІV ст. 1 кл. Автор на „Кратка история на Отечествената война“ (1958), „Приносът на българския народ за разгрома на фашистка Германия“ (1964), „До Алпите с Първа българска армия“ (1975).

 

През 1956 г. приключва безславната служба на торпедните катери „Пауер” в нашия флот

11.01.2025, 08:46

На 30 август 1956 г. временно изпълняващият длъжността командващ ВМС капитан І ранг Янков издава секретната Заповед № М-0237, съгласно която стражевите катери тип „Пауер“ с тактически номера 431 и 432 се бракуват, снемат се от отчет и се заличават от списъците на флота.
Съгласно същата заповед трябва: „Да се снемат от корабите всички видове имущества - годни и негодни за употребление, като палубите и надстройките се ремонтират до състояние да не пропущат в кораба вода от плиски и дъжд.
Корпусите да се предадат на поделение 20230 за използването им като мишени при провеждането на торпедни стрелби“. В заповедта конкретно е посочено как трябва да се постъпи с всички останали части от двата катера......Прочети още

 

 

Нова подводница приеха Военноморските сили на Индия

10.01.2025, 18:24

Индийските военноморски сили получиха последната от шестте поръчани дизелово-електрически подводници Scorpene. Това съобщи Mazagon Dock Shipbuilders Limited (MDL), държавната компания, в чиито корабостроителници бе построена последната лодка. - (видео)
Подводницата ще плава под името Vaghsheer (Вагхшир). Тя бе спусната на вода на 20 април 2022 г. и до момента премина през всички необходими изпитания и тестове. „Доставката на шест подводници – Kalvari, Khanderi, Karanj, Vela, Vagir и сега Vaghsheer, потвърди членството на Индия в изключителната група на страните, които строят подводници“, се казва в изявление на MDL.
Тези подводници са способни да водят борба с надводни кораби и подводници, да събират разузнавателна информация, да поставят мини и да извършват наблюдение. Подводниците са въоръжени с противокорабни ракети Exocet SM39 и противоторпедни системи C303/S.
„Днес MDL е в състояние да построи едновременно 10 големи бойни кораба и 11 подводници. В ход са допълнителни програми, които значително ще разширят капацитета на корабостроителницата и ще гарантират, че тя ще отговори на изискванията на утрешния ден“, се казва още в съобщението.
През 2005 г. Индия подписа договор с френската Naval Group за строителството на шест подводници клас Scorpene (клас Calvary). Първата от подводниците от клас „Калвари“, построена в съоръженията на MDL в Мумбай, беше въведена в експлоатация през 2017 г. Новата серия трябва да замени остарелите руски подводници клас „Кило“, които са на въоръжение в индийските ВМС.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Бивш US военен и сенатор: Ние хвърлихме Украйна във война заради огромни пари

10.01.2025, 18:05

Истанбулските споразумения бяха изключително изгодни за Украйна, но САЩ и Великобритания решиха да не пропуснат шанса да направят пари и наредиха на Зеленски да започне война. Това заяви бившият американски сенатор и полковник в оставка от армията на САЩ, Ричард Блек в ефир на канала Dialogue Works.
"Украинският народ беше против войната, руският народ също не искаше война, президентът Путин не искаше война. НАТО и САЩ искаха война", обяснява Блек, който освен всичко друго, е и ветеран - пилот на боен хеликоптер от морската пехота във Виетнам.
"Зеленски и Путин изпратиха свои представители за преговори. Те се срещнаха и два месеца след началото на войната двете страни почти се договориха за споразумение. Беше печеливша сделка, не унижи нито една от страните. Това може да означаваше загуба на територия в рускоезичните региони, но беше приемливо", обяснява бившият сенатор.
"И те почти бяха подписали окончателното споразумение и бяха на път да сключат мир, когато Великобритания, в координация с Белия дом, изпрати Борис Джонсън, който нареди на Зеленски да спре тези мирни преговори", категоричен е той.
"Джонсън даде да се разбере, че в тази война са заложени твърде много пари. Лондон и Уолстрийт видяха потенциала за огромни печалби и на Зеленски беше наредено да спре тези мирни преговори и да започне война. И това се случи", разказа Блек.
Бившият сенатор подчерта - западните бизнесмени не се интересуват от това колко хора умират.
"Поне по 500 хиляди загинаха и от двете страни. А американският народ изобщо няма нужда от това. Украйна не представляваше особен интерес за САЩ. Това са огромни финансови интереси, тези хора не ги е грижа дали всички тези мъже, жени и деца са умрели.
Същото важи и за Държавния департамент, Пентагона, ЦРУ – тях не ги е грижа колко украинци умират. Те просто принуждават Украйна да намали наборната възраст, въпреки че населението на Украйна вече изчезва", коментира още Ричард Блек, който има 269 бойни мисии като пилот на хеликоптер във Виетнам и е носител на медала "Пурпурно сърце".
Въпреки че избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп обещава мир с Русия, той назначи русофоба Кийт Келог за главен преговарящ, коментира още бившият сенатор.
"Загрижен съм, че Тръмп избра пенсионирания генерал Кийт Келог за свой преговарящ за мир. Той винаги е говорил презрително за Русия като държава, говореше много унизителни неща за тях, че са безполезни, че са просто някаква армия и куп петролни кладенци", обясни Блек.
Бившият полковник от армията припомни, че санкциите не са сринали руската икономика.
"Това са просто глупости, защото никоя страна няма повече природни ресурси от Русия, поради което тя не се разпадна. Те отглеждат собствена храна, торове и изнасят стомана и дървен материал. Те произвеждат оборудване, те произвеждат всичко. Затова е тревожно, когато човек, който не е склонен към мир, става преговарящ", добави бившият сенатор.
Според Ричард Блек би било по-добре Доналд Тръмп лично да се ангажира с преговорите с Владимир Путин. - (видео)
Източник: https://epicenter.bg/

 

България участва в най-мащабното за 2025 година учение на НАТО „Steadfast Dart 25“

10.01.2025, 17:50

„Steadfast Dart 2025“ (STDT25) е най-голямото учение на НАТО за 2025 година с реално развръщане на формированията от Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Force - ARF), което ще се проведе на териториите на България, Гърция и Румъния през първото тримесечие на 2025 г. В него участват около 10 000 военнослужещи от 9 съюзнически държави - България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, съобщава Пресцентърът на МО.
Учението е планирано от Върховното главно командване на съюзните сили на НАТО в Европа (SHAPE) и се провежда от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP). „Steadfast Dart 2025“ е основното учение в периода на дежурство на Съюзните сили за реагиране на НАТО - стратегически сили с висока степен на готовност, способни да действат в различни домейни в по-кратък срок.
Целта на учението е да се тестват способностите и процедурите за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (ARF), оперативната съвместимост между участниците и страните домакини.
В учението участват военновъздушни, сухопътни, военноморски и сили за специални операции; 17 кораба; над 20 самолета и вертолета, в това число изтребители EF2000, F16, AV 8B HARRIER и транспортни самолети A400; повече от 1500 единици бойна техника, включително танкове, ракетни установки за залпов огън, самоходни артилерийски установки, бойни машини на пехотата (БМП) и бронирани транспортни средства (БТР).
„Steadfast Dart 2025“ демонстрира единството, решимостта и силата на НАТО да защитава свободата и териториалната цялост на държавите-членки, общите ценности и международния правов ред. То отговаря на политиката на НАТО за провеждане на отбранителни учения при съблюдаване на принципите за прозрачност и пълно зачитане на международните договорености.
Разполагането на Съюзническите сили за реагиране (ARF) от Франция, Италия, Испания, Словения, Турция и Обединеното кралство Великобритания в рамките на учението ще се извърши от началото на януари до началото на февруари 2025 г. на територията на България, Гърция и Румъния. В тази връзка през територията на нашата страна от 12 януари до 9 февруари 2025 г. към Румъния ще преминат участниците в учението с лично оръжие, боеприпаси и бойна техника от състава на въоръжените сили на Испания - до 100 военнослужещи и до 290 бойни и транспортни машини, на Италия - до 200 военнослужещи и до 90 бойни и транспортни машини, на Гърция - до 50 военнослужещи и до 25 бойни и транспортни машини, на Турция - до 60 военнослужещи и до 12 бойни и транспортни машини, от Обединеното кралство - до 900 военнослужещи и до 450 бойни и транспортни машини, и от Нидерландия - до 10 военнослужещи и до 6 транспортни машини. От 22 февруари до 30 март те ще преминат обратно от Румъния, за да се завърнат в пунктовете си за постоянна дислокация.
В рамките на учението от 3 до 28 февруари на територията на България ще бъдат разположени елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF) от състава на въоръжените сили на Испания, Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Италия (NRDC-ITA), щабни офицери от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP) и др. Общо в нашата страна ще пребивават до 460 военнослужещи с личното им оръжие и боеприпаси, до 95 бойни и транспортни машини; до 2 вертолета NH90; до 2 транспортни самолета A400 „AIRBUS“ и до 6 самолета AV-8 „HARRIER“.
Броят на участниците в учението, пребиваващи в страната, както и на транзитно преминаващите от Гърция и Турция към Румъния и обратно, няма да надвишава международните договорености.
Приемането на елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF), участници в учението STDT25, и осигуряването на тяхната поддръжка като страна домакин ще допринесе за утвърждаване ролята на България като значим съюзник на Югоизточния фланг на Алианса.
От българска страна в учението STDT 25 ще участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Предвижда се в средата на февруари да бъде организиран медиен ден в рамките на учението в района на Специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“.
От 12 до 14 януари предстои придвижването на първите военни автоколони по републиканската пътна инфраструктура за участие в учението на територията на Румъния. Те са от състава на въоръжените сили на Италия и ще бъдат охранявани и ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“. Точните маршрути за придвижване на военните колони ще бъдат определяни в зависимост от актуалната пътна обстановка в координация с Главна дирекция „Национална полиция“ и Агенция „Пътна инфраструктура“.
Източник: https://otbrana.com

 

Близо 140 млн. лв. е инвестирало МО през 2024 г. за подобряване на военни бази

10.01.2025, 17:46

Разходите, които МО е извършило през миналата година за подобряване на военни бази, са в размер на 139, 962 млн. лв. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител Димчо Димчев по време на парламентарни контрол. 108, 299 млн. лв.от тях  са инвестирани в авиобаза „Граф Игнатиево“. През 2024 г. МО е издало 40 разрешения за строеж за нови сгради и реконструкции на съществуващи. 30 са приетите и въведени в експлоатация строежи. Обектите със степен на завършеност на строително-монтажните работи над 90 процента са 8.
През 2025 г., отбеляза министърът, ще продължи дейността по изпълнение на договорите за осигуряване на необходимата инфраструктура. Приоритетно усилията ще бъдат насочени към инфраструктурно осигуряване на основните проекти за модернизация на Българската армия – за самолетите Ф-16, за многонационалните модулни патрулни кораби и за основната бойна техника за изграждане на батальонните бойни групи за Сухопътните войски.
Предвидена е, стана ясно от отговора, да се изгради инфраструктура за настаняване и осигуряване на Многонационалната бойна група на НАТО на наша територия във войскови район „Кабиле“. В рамките на този проект за осигуряване на военнослужещите от Българската армия със съвременни условия за обучение и подготовка е предвидено изграждането на нова инфраструктура на съществуващите военни формирования. Условията на нашето формирование и многонационалното ще бъдат едни и същи, подчерта министърът.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

НВУ „Васил Левски“ вече ще има помощник-ректор

10.01.2025, 17:44

Помощник-ректорът ще подпомага началника (ректора) на Университета по административни и финансови въпроси и въпроси по управление на имуществата, свързани с изпълнение на проекти, финансирани по национални и международни програми. Това е записано в в променения  Правилник за устройството и дейността на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“, който е обнародван в днешния брой на Държавен вестник.
Какви са аргументите за въвеждането на новата длъжност? В последните години НВУ непрекъснато разширява сътрудничеството и се превръща във все по-разпознаваем партньор за национални и чуждестранни висши училища и институции при изпълнение на проекти, финансирани по национални и международни програми в областта на образованието, науката и иновациите, се посочва в мотивите за промените. От 2018 г. Университетът е участвал като координатор и партньор в изпълнението на повече от 10 национални и международни проекта, като в настоящия момент в НВУ „В. Левски“ се изпълняват 2 национални и 2 международни проекта. Изпълнението на посочените проекти изисква решаването на редица специфични задачи, за което се предвижда функционално да бъдат вменени за изпълнение от конкретно длъжностно лице на ръководно ниво от Университета. Разкриването на длъжността „помощник-ректор“ е по смисъла на Закона за висшето образование, чиито отговорности пряко ще бъдат свързани с административните и финансови въпроси и въпроси по управление на имуществата на университета, при изпълнение на проекти, финансирани по национални и международни програми.
Въвеждат се и други текстове, които са свързани с промените в Закона за отбраната и въоръжените сили и правилника за прилагането му.  Една от тях е предвидената възможност за курсанти, отстранени от обучение поради слаб успех или напуснали по собствено желание, да могат да бъдат възстановени като курсанти, съответно да бъдат приети повторно. Друга е правото на военнослужещите, обучаващи се за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ в професионално направление „Военно дело“ да прекъсват обучението си за времето, когато са в състава на български или многонационални военни формирования при участие в операции и мисии извън територията на страната, както и на територията на страната в състава на многонационални военни формирования при провеждане на операции или мисии.
Определят се още и условията и редът за продължаване на обучението на курсанти, при прекъсване поради временна неработоспособност и при бременност, раждане и отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст. В съответствие с нормативната уредба се регламентират правомощията и редът за работа на Съвета на настоятелите.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Германия ще инвестира 400 млн. евро в модернизиране на военноморската авиация

10.01.2025, 17:26

Германия планира да инвестира около 400 млн. евро в нови военноморски самолети и модернизация на военновъздушни бази, съобщи министърът на отбраната Борис Писториус по време на посещение на база в Северно море, предаде ДПА.
Писториус заяви, че през следващото десетилетие инвестициите ще превърнат военноморската авиобаза Нордхолц, разположена в окръг Куксхафен, в най-модерното военно летище в Европа.
В момента се модернизира цялата оръжейна система на военноморската авиация. Базата трябва да бъде оборудвана с осем самолета за морско патрулиране Боинг Пи-8 Ей Посейдон, както и с 49 хеликоптера Ен Ейч 90 на „Ен Ейч Индъстрийс“.
Хеликоптерите включват 18 броя от варианта Ен Ейч 90 Сий Лайън и 31 броя от въоръжения вариант Ен Ейч 90 Сий Тайгър.
Новите хеликоптери и самолети ще изискват и нова инфраструктура в базата.
Според германските военноморски сили задачите на военновъздушната база Нордхолц включват наблюдение на големи водни площи и водене на морска война от въздуха срещу цели над и под повърхността.
Военноморските летци извършват и спасително-издирвателни операции, както и транспортиране на персонал и оборудване, отбелязва ДПА.
Източник: bta.bg

 

Александър фон Фалкенхаузен – немският генерал, който командваше турци и китайци, а след това се опълчи и на Хитлер

10.01.2025. 17:18

Александър фон Фалкенхаузен е личност, която не може да бъде игнорирана с лека ръка, но в епохата на твърде много герои, остава прикрит или просто забравен. В своята активна кариера ще води турците срещу Великобритания, както и китайските националисти срещу инвазията на Япония, малко по-късно ще помилва британски заложници и ще участва в конспирацията около премахването на Хитлер – последната за жалост се проваля, но там всичко е въпрос на късмет. Наричат го ветерана от Първата Световна война с глава на лешояд, като най-вероятно това ще ни подскаже, че не е един от най-красивите капитани във времето на две войни. Според американския генерал Джоузеф Стилуел, Александър ще бъде един от най-големите злодеи, ходели по тази земя.
През 1953 г. президента на Тайван – част от Китай, ще изпрати благодарности за 75-я рожден ден на Фалкенхаузен, както и сумата от 12 000 долара. След войната е ясно какво точно ще се случи с всички немски войници. Фалкенхаузен се смята за герой в Китай и злодей в Белгия, но благодарение на Куиан Юулинг – известна още като „Китайската женска версия на Шиндлер“, германецът ще успее да пропусне 12-годишната присъда като потенциален военен престъпник на тогавашния флаг.
Кой е той обаче? Ако разгледаме малко по-подробно неговото родословно дърво, бързо ще открием, че има роднински връзки с Карл Вилхелм Фридрих – маркграф на Брандерург-Ансбах. Александър е роден от Елизабет Вюнш, любовница на въпросния и с това е до някаква степен официален член на пруското краслко семейство. Логично е, че още преди да се роди, от него се очакват големи дела, а във времето, същият изобщо не разочарова. Фалкенхаузен е роден на 29 октомври 1878 г. в Блументал. Той е второто от предстоящите седем деца на бароновото семейство. Записан е в класическа немска гимназия и на 12-годишна възраст е преместен във военна академия във Валхщат като кадет.......Прочети още

 

Исторически календар

10.01.2025, 17:17

На 10 януари 1882 г. във Враца е роден Йордан  Казанджиев. Завършва Военното училище в София, а през 1908 г. Въздухоплавателна школа в Санкт Петербург, Русия, като балонист. Заедно с Васил Златаров през 1912 г.  построяват първия български сферичен  балон „София-1“ с обем 640 м3. Назначен е за командир на балонното отделение към Въздухоплавателния парк. По време на Балканската война, на 15 октомври 1912 г. в 9.00 ч., поручик Казанджиев се издига с балона на височина 600 м. и извършва първото въздушно наблюдение над Одрин.  В хода на войната капитан Казанджиев  изпълнява въздушни наблюдения в продължение на 10 бойни дни. През Първата световна война  балонното отделение отново се ръководи от капитан Казанджиев. С новопостроения змейков балон „Солун“ се извършват наблюдения и коригиране огъня на артилерията в поддръжка на Първа българска армия в  районите на Цариброд и Пирот. След влизането на Румъния във войната балонното отделение се пребазира на Добруджанския фронт и изпълнява задачи от района на Русе. Активно участва в превземането на крепостта  Тутракан, пробива на Кубадинската позиция, наблюдения в районите на Тулча.От 31 декември 1916 г. капитан Казанджиев е назначен за командир на новосформираната Балонна група, в чийто състав влизат 1-во и 2-ро балонно отделение с балон „Солун“ и новополучения балон от Германия „Одрин“, разположени в района на Тулча. До август 1918 г. изпълняват бойни задачи на  Добруджанския фронт, след което са прехвърлени на Солунския фронт, където воюват  до края на войната.
Капитан Казанджиев извършва най-много бойни полети с балон, създава и обучава балонни класове, автор е на първите български учебници и инструкции по въздухоплаване.

 

81 години от най-тежката бомбардировка над София

10.01.2025, 17:14

Днес се навършват 81 години от най-тежкото и кръвопролитно въздушно нападение над София от времето на Втората световна война.
При комбинираната атака на 10 януари 1944 година над столицата са изсипани 1800 бомби, 750 души загиват, ранените са над 700, а една четвърт от сградите в града са напълно сринати или частично разрушени.
Градът е атакуван от 180 американски бомбардировача и 100 изтребителя. Срещу тях противовъздушната отбрана на града изпраща 39 прихващача. България губи само един самолет срещу 31 на сметката на противника.
Жителите на града обаче са ужасени - огромна част от жертвите на нападението са цивилни граждани, а оцелелите са принудени да търсят спасение чрез евакуация. - Още за бомбардировките през ВСВ

 

Гърция получи последния от общо 24 поръчани френски изтребителя "Рафал"

10.01.2025, 09:27

Военновъздушните сили на Гърция получиха днес още един самолет „Рафал“ (Rafale), който е последният от покупката на общо 24 френски изтребителя, съобщава електронното издание на в. „Катимерини“.
Едноместният самолет пристигна днес във военновъздушната база Танагра след полет от базата Мериняк в Бордо, Франция.
Изданието отбелязва, че този самолет е част от допълнителна поръчка, с която броят на самолетите „Рафал“ за гръцките военновъздушни сили беше увеличен от 18 на 24.
Изтребителите бяха поръчани от Франция през март 2022 г. заедно с три фрегати FDI.
В рамките само на четири години Гърция се снабди с напълно оборудвана ескадрила изтребители „Рафал“, което съществено променя баланса на силите в Егейско море и Източното Средиземноморие, отбелязва „Катимерини“.
Договорът за първата партида изтребители „Рафал F3R“ беше подписан през януари 2021 г. Тя се състои от 12 малко употребявани и шест нови самолета, които заедно с въоръжението им, първоначалната поддръжка, обучението на пилоти и техници и необходимата инфраструктура в Танагра, струват около 2,5 млрд. евро. От 18-те самолета 14 са едноместни, а четири са двуместни.
Първият „Рафал“ беше доставен на Гърция през юли 2021 г. Първите шест самолета останаха във Франция за обучение на пилоти и бяха посрещнати в базата Танагра през януари 2022 г.
Два месеца по-късно Атина направи допълнителна поръчка за още шест нови изтребителя „Рафал“ на стойност 1,09 млрд. евро, така че числеността на ескадрилата да се увеличи до 24.
Източник: bta.bg     
    

 

Финландия възнамерява удължи срока на затварянето на границата си с Русия

10.01.2025, 09:23

Финландското правителство обяви, че възнамерява да удължи затварянето на границата си с Русия, удължавайки срока на действие на спорен временен закон, който позволява на граничарите при определени условия да не допускат лица, търсещи убежище, на територията на Финландия предаде Франс прес.
Временният закон закон влезе в сила на 22 юли в отговор на наплива от лица, търсещи убежище, пристигнали на границата с Русия през есента на 2023 г.
Хелзинки настоява, че пристигането им е организирано от Москва, обвинение, което Кремъл отрича.
Финландското вътрешно министерство заяви, че затварянето на границата и новият закон са сложили край на използването на имиграцията за натиск.
Според съобщението за пресата министерството желае да „удължи валидността“ на този закон, въпреки че служител на министерството заяви пред АФП, че предстои да се направи оценка във връзка с продължителността на това удължаване.
„Ситуацията със сигурността на източната граница на Финландия е напрегната, но стабилна за момента. Въпреки това трябва да бъдем подготвени а да посрещнем бързи и критични промени“, заяви вътрешната министърка Мари Рантанен. През декември 2023 г. Хелзинки затвори за неопределен срок 1340-километровата си граница с източната си съседка.
Засега балтийската страна няма намерение да отваря границата, подчерта министърката.
Както експерти, така и самото финландско правителство признаха, че предизвикващият противоречия временен закон не съответства на Конституцията и на международните ангажименти на Финландия в областта на правата на човека. Предвидените в него мерки са предназначени да противодействат на това, което според финландските власти са „хибридни руски атаки“, за срок от един месец, само в обособени райони на страната и ако се прецени, че суверенитетът и сигурността ѝ са застрашени. Тогава ще могат да кандидатстват само уязвими лица, търсещи убежище, като деца и хора с увреждания. Допускането им ще е по преценка на граничните служители и решенията им няма да могат да бъдат обжалвани.
Източник: bta.bg    
     

 

Вестник "Българска Армия", брой 2 (2025), 10 януари, 2025 годинa (pdf)

 

 

Руснаците наближават Покровск и Купянск, положението на ВСУ е критично

09.01.2025, 15:47

Руските сили са на 3 км. от ключовия град Покровск (Красноармейск) и на 2 км. от Купянск. Това съобщават украински източници, цитирани от "Фокус".
Руската армия е засилила обстрела на Покровск в Донецка област. Градът е без осветление, газоснабдяване и водоснабдяване, съобщава началникът на военната администрация на град Покровск Сергей Добряк в ефира на радио "Свобода". Той е допълнил, че руските войски се намират на разстояние по-малко от 3 км от града.
"Ситуацията с обстрелите се влошава, те зачестиха, това са както КАБ-ове (управляеми авиобомби), така и артилерия, особено дразнещи са безпилотните FPV дронове. Няма място в града, което да не е обстрелвано от артилерия или дронове", заявява той.
По данни на местната военна администрация в града все още остават 7200 души. Въпреки липсата на електричество, отопление и водоснабдяване, в Покровск работят няколко аптеки, градската болница работи в ограничен режим, един клон на пощата и няколко магазина. "Евакуацията на жителите продължава, но вече в различен формат", се допълва в съобщението.
Фронтовата линия вече е на два километра от Купянск. Положението в близост до града е много трудно. Това съобщава началникът на военната администрация на град Купянск Андрий Беседин, предава РБК-Украйна.
Според него руснаците постоянно се опитва да провеждат щурмови операции. "Само през вчерашния ден имаше повече от 12 щурмови действия в направлението Петропавловка-Голубивка. Това направление се намира в централната част на Купянск", казва Беседин.
"Врагът се опитва да достигне до главния път Сватово-Купянск, за да се добере до самия град. Ситуацията е много сложна и в района Загризово-Лозова-Кругляковка. Там врагът постоянно провежда атаки, за да достигне левия бряг на река Оскол", допълва Андрий Беседин.
Източник: https://epicenter.bg/

 

Германски гигант инвестира стотици милиони евро в завод за снаряди в Литва

09.01.2025, 15:36

Проектът за германско-литовския артилерийски завод в Байсогала продължава да се развива, съобщиха от енергийната компания от балтийската страна EPSO-G.
Тя, германският военен концерн Rheinmetall и друга местна фирма от сектора на отбраната - Giraitės ginkluotės gamykla, подписаха споразумение, с което разпределят участието в дружеството Rheinmetall Defence Lietuva, която ще построи завод за производство на артилерийски снаряди калибър 155 мм.
Локацията на новия завод не е изненадваща. Литва е една от държавите, които подкрепят най-силно Украйна във войната ѝ с Русия. От нея Киев получи зенитно-ракетни комплекси, бронирани машини, боеприпаси, системи за борба с дронове и други. С дарения от литовските граждани е закупено военно оборудване за украинската армия на стойност над 40 милиона евро.
Иначе казано, литовските снаряди от натовски калибър имат голям пазар в непосредствена близост.
Според споразумението, Rheinmetall ще притежава 51 процента от акциите. 48 процента ще бъдат собственост на EPSO-G Invest, а 1 процент - на Giraitės ginkluotės gamykla.
"В края на ноември подписахме договор за наем на парцел за бъдещия завод в област Радвилишкис и за закупуване на 155-милиметрови боеприпаси. С подписаното споразумение с нашите литовски партньори завършихме още един много важен етап и сега ще планираме строителството на новия завод и ще го подготвим за експлоатация заедно", посочи Армин Папергер, председател на борда на Rheinmetall.
"Енергийната независимост и сигурност на Литва са неразделни една от друга и това са основните стратегически направления на групата EPSO-G. В този проект ще използваме натрупания си опит в изпълнението на стратегически инфраструктурни енергийни и охранителни проекти", коментира на свой ред Томас Варнецкас, изпълнителен директор на EPSO-G Invest.
Според Виолета Кашетиене, временен управител на Giraitės ginkluotės gamykla, участието на завода за въоръжение Giraitė в този проект е значителна стъпка, която открива нови възможности за сътрудничество с един от световните лидери в отбранителния сектор.
Очаква се съоръжението край Байсогала да започне работа след две години и след завършването си ще може да произвежда десетки хиляди артилерийски снаряди калибър 155 мм годишно.
Според предварителните изчисления общите инвестиции в съоръжението могат да достигнат около 260 милиона евро. Очаква се заводът да създаде поне 150 нови преки работни места в региона.
Източник: https://money.bg/

 

Генералният секретар на НАТО се опитва да убеди Тръмп да улесни достъпа на европейските страни до американски оръжия

09.01.2025, 15:22

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте днес заяви, че се опитва да убеди спечелилият изборите в САЩ Доналд Тръмп да улесни достъпа на европейските партньори до американски оръжейни системи, предаде ДПА.
По думите на Рюте европейските съюзници вече инвестират стотици милиарди долари в американската отбранителна индустрия.
Той обаче смята, че много повече може да бъде постигнато, ако американският отбранителен сектор бъде либерализиран и бъде премахната необходимостта за получаване на одобрение от Конгреса, Пентагона и Белия дом.
Рюте посочи търсенето от страна на Европа на ракетни отбранителни системи „Пейтриът“ (Patriot). „Те струват по два милиарда. Така че това са много пари за САЩ и за американската икономика“, отбеляза той.
Към момента обаче придобиването на системи „Пейтриът“ в Европа отнема изключително дълго време, посочи генералният секретар.
Инициативата на Рюте идва в момент, когато се очаква, че Тръмп ще окаже допълнителен натиск върху европейските съюзници, които харчат относително малко за отбрана, отбелязва ДПА.
Тръмп отдавна критикува членовете на НАТО, че не инвестират достатъчно в отбраната и разчитат прекалено много на САЩ за своята отбрана. През първия си мандат той дори заплаши да изтегли САЩ от НАТО заради този проблем.
Във вторник Тръмп призова съюзниците от НАТО да поставят цел за изразходване на 5% от БВП за отбрана, което е повече от настоящата цел от 2%. Очаква се Рюте да коментира този призив по-късно днес.
Източник: bta.bg

 

Военните окръжия в страната извършват актуализация на запаса за военните формирования

09.01.2025, 15:15

Централното военно окръжие и неговите структури всяка година извършват актуализиране на базата данни за техника и хора от резерва и запаса, които се водят на военен отчет, в изпълнение на разпоредби на Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България, съобщава Пресцентърът на МО.
Във връзка с осъществяване на ежегодното актуализиране на запасните и техника-запас, необходими за комплектуване на военните формирования, в периода от януари до април 2025 г. военните окръжия в страната ще изпращат известия до определен брой запасни и собственици на техника-запас.
След получаване на известието от експертите в офисите за военен отчет в общините/районите към военните окръжия в страната, гражданите могат да осъществяват контакт по телефон за уточняване на точното време на явяване.
Дейността по актуализиране на списъците на длъжностите за запасни и техника-запас за военните формирования е рутинна за военните окръжия и се извършва ежегодно още от създаването им.

 

Швеция купува танкове за 2 млрд. долара

09.01.2025, 09:46

Шведската армия ще купи танкове от германо-френския производител на отбранителна техника KNDS на стойност 22 милиарда шведски крони (1,97 милиарда долара). Това обяви министърът на отбраната Пал Джонсън, цитиран от "Ройтерс".
Поръчката e била направена в края на декември и включва 44 танка Leopard 2 A8, както и подобрения на 66 съществуващи танка.
"Това е абсолютно необходима инвестиция", подчерта Джонсън и добави, че танковете ще помогнат на Швеция да изпълни целта си да удвои размера на своята армия.
Източник: https://news.bg/

 

144 години от създаването на Военноморското училище

09.01.2025, 09:30

Началото е в Русе на 9 януари 1881 г. Преди няколко дни на тържествена церемония за награждаване на контраадмирал от запаса Румен Попов и вицеадмирал от запаса Пламен Манушев с почетния знак на президента, в присъствието на курсанти от Военноморското училище, държавният глава Румен Радев каза с днешна дата: „ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ е най-високотехнологичното висше учебно училище в България, заело второ място в световната класация сред морските университети“.
Първото техническо училище в България е създадено на 9 януари 1881 г., когато с Циркуляр №7/16 януари 1881 г. на Военното министерство на Княжество България се обявява, че се формира Морско училище. Основите на родното морско образование са положени в град Русе, а за инициатор на формирането му историята посочва капитан-лейтенант Александър Егорович Конкевич, „заведующ“ Флотилията и Морската част (официалното название на ВМС на България през ХІХ в.).
От 3.12.1904 г. то е вече Машинно училище при флота – средно техническо училище за обучение на механици за военния и гражданския флот, държавните железници, въздухоплаването и др.
През 1942 г. се преобразува във Военноморско на Негово Величество училище, с шестгодишен гимназиален и висш курс на обучение: във Висшия навигационен отдел се подготвят специалисти с висше специално морско образование, а във Висшия технически отдел (от 1943 г.) – и кадри с висше специално морско техническо образование.
През 1949 г. приемникът на българската морскообразователна традиция става Народно военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“, а от 1956 г. му е даден статут на висше инженерно морско учебно заведение и неговото име е Висше народно военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“.
От 1991 г. името на учебното заведение е Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“...... Прочети още

 

Исторически календар

09.01.2025, 09:20

Парад на Школата за запасни офицери в Скопие на 14 август 1916 годинаНа 9 януари 1901 година с указ на княз Фердинанд е създадена Школа за запасни офицери. Придадена към Военното училище школата подготвя бъдещи взводни командири – запасни подпоручици в пехотата със срок на обучение 11 месеца. През 1908 г. се обединява с Школата за запасни подпоручици в артилерията.
Около 20 хиляди нейни възпитаници, сред които и много представители на българската интелигенция, защитават блестящо офицерската чест и името на военноучебното заведение във войните за национално обединение (1912 – 1918). През 1943 г. към Военноморското училище във Варна е открит Морски отдел на ШЗО за подготовка на запасни офицери за флота. На 2 юни 1945 г. формированието е преименувано на Народна школа за запасни офицери „Христо Ботев“, която през 1950 г. се премества от София във Велико Търново, а през 1961 г. – в Плевен.

 

На този ден през 1878 г. руските войски удържат победа в битката при Шипка-Шейново

09.01.2025, 09:16

Шейновска битка е заключителното усилие на Южния руски отряд за разгрома на Централната османска армия в Руско-турската война (1877-1878 г.).
През нощта на 8 срещу 9 януари турският военачалник Вейсел паша прегрупира своите сили. Шейновският лагер е укрепен с четири табура свалени от Шипченския проход. В 6:30 часа започва атака срещу лявата руска колона като последователно пренася удара от десния към левия руски фланг.
Особено ожесточен е боят при гората край село Секерчево (днешното Хаджидимитрово). Турците са отбити и са заети негови редути от втората му отбранителна линия. Обхванати са двата му фланга от източната страна на Шейновския лагер.
Предприета е атака и на село (днес град) Шипка. След забелязано масово отстъпление на турски части, лявата колона в 10 часа преминава в настъпление срещу западната страна на лагера. Овладени са първите траншеи и е отбита последвалата конраатака. Руските дружини атакуват и превземат централния Шейновски редут №2.
Към 14 часа части на лявата и дясната колона се съединяват южно от превзетото село Шипка. Вражеските сили в Шейновския лагер са разкъсани, като е провален опитът на Вейсел паша да възстанови връзката между турските части. Принуден е да съсредоточи останалите му сили около командния си пункт при местността Косматка и да поиска капитулация.
Към 12 часа в атака срещу турските сили на Шипченския проход преминава и централната колона. С цената на 1 507 убити и ранени тя сковава силите на турската групировка и не допуска тя да окаже помощ на Шейновския лагер.
Изправен пред неминуемо поражение, към 15 часа Вейсел паша изпраща парламентьор при генерал-лейтенант Михаил Скобелев с предложение за капитулация. Предложението е прието с условие да се предадат и частите при Шипченския проход.
Шейновската битка завършва с пленяването на цялата Централна османска армия (трима паши, 765 офицера и 22 хил. войника). Броят на убитите и ранените е 4000 души. Турция се лишава от най-боеспособната си армия към началото на 1878 година. Окончателно е разкъсана отбранителната турска линия по Стара планина и вече е открит пътят за настъпление в Тракия и към Цариград. Общите руски загуби са 5 107 убити и ранени.

 

Четири мита за България по време на Втората световна война

09.01.2025, 08:13

Прeз пocлeднитe някoлкo гoдини, при нaй-мaлкoтo влoшaвaнe нa oтнoшeниятa мeжду Бългaрия и Руcия, руcкoeзичният вaриaнт нa интeрнeт типичнo избухвa c възмущeниe. Нeгoдувaниeтo e cтaндaртнo: „Ниe ги ocвoбoдихмe, a тe ни прeдaдoхa“, „Кaктo в Първaтa, тaкa и във Втoрaтa cвeтoвнa вoйнa ce бoрихa cрeщу нac“ ... Вcичкo тoвa ce кaзвa бeз cянкa нa cъмнeниe и вceки oт тeзи „eкcпeрти oт дивaнa”, бeз дa зaбeлязвaт, вкaрвaт клин в рoднинcкитe oтнoшeния мeжду бългaрcкия и руcкия нaрoд.
Тoзи мaтeриaл нa vitbiсh.оrg цeли дa рaзвeнчae някoи oт нaй-пoпулярнитe митoвe в Интeрнeт зa „прeдaтeлcтвoтo“ нa Бългaрия и бългaритe във Втoрaтa cвeтoвнa вoйнa и дa припoмни някoлкo зaбрaвeни фaктa......Прочети още

 

На 9 януари 1892 г Българската армия минава от полкова към дивизионна организация

09.01.2025, 09:08

Българската армия е създадена от Българското опълчение на основата на "Временните правила за Българската земска войска" от 25 април 1878 г. и със заповед № 1 от 15 юли същата година на руския императорски комисар княз Александър Дондуков-Корсаков (на снимката). Първоначално се нарича Българска земска войска. От 17 декември 1879 г., когато влиза в сила Привременното положение за Българската войска, се нарича Българска войска (или армия). Попълването на числения състав става на териториален принцип, като територията на Княжеството е разделена на три военни отдела: Западен, Източен и Софийски. Офицерският състав се комплектува от възпитаниците на Военното училище в София. През 1880 г. влиза в сила Законът за новобранците, според който в Княжеството се въвежда всеобща задължителна военна повинност.
С княжески указ от 12 октомври 1884 г. се преминава от дружинна към полкова структура в армията. Формирани са 8 пехотни и 2 артилерийски полка, към които са придадени една пионерна дружина и морска част. По същото време в Източна Румелия част от въоръжените сили действат като милиция. След Съединението на Източна Румелия с Княжество България 1885 г. армията е реорганизирана в 12 полка. През 1889 г. е извършена нова реорганизация на въоръжените сили, според която има вече 24 пехотни, 4 конни, 6 артилерийски и един пионерен полк. Според Закона за въоръжените сили от 15 декември 1891 г. армията се състои от Действаща – със срок на служба 10 години, от които 4 редовна, а останалите – в запас, и Резервна, със срок на служба 8 години.
В организационно отношение за посочените формирования се възприема дивизията. Формирани са 6 пехотни дивизии, като всяка от тях включва две бригади. Всяка бригада включва два полка, а всеки полк – две дружини. Освен пехота всяка дивизия обхваща по един артилерийски полк, конна сотня, транспортна рота и дивизионна болница. Конните полкове са обединени в кавалерийска дивизия, пионерният полк е разгънат в пионерна бригада, а крепостните батареи – в крепостни батальони. Предвижда се по време на война общата численост на въоръжените сили на Княжеството да достигат 318 570 души. Страната е разделена на 6 дивизионни области и се запазва системата на кадровото попълване на армията да става по териториален принцип. Непосредственото ръководство на армията се осъществява от Генерален щаб. - Още за СВ

 

 

Министрите на отбраната на пет държави от ЕС ще се срещнат във Варшава, Украйна също е поканена

08.01.2025, 21:03

На 13 януари министрите на отбраната на Полша, Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство ще се срещнат във Варшава. Министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров ще се присъедини към разговорите онлайн. Това е заявил полският министър на националната отбрана Владислав Косиняк-Камиш, съобщава РБК-Украйна, позовавайки се на 300polityka.pl.
"В понеделник следващата седмица поканих министрите на отбраната на Германия, Франция, Обединеното кралство и Италия да участват във видеоконференция с украинския министър Умеров. Следователно в понеделник ще има много важна среща на Групата на петте“, заяви Косиняк-Камиш.
По думите му по време на срещата министрите ще обсъдят и промените, които настъпват в САЩ, т.е. встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
"Групата на петте" ще се събере след срещата във формата "Рамщайн“ ще се проведе на 9 януари. На срещата ще присъства и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който ще проведе последната си среща на този пост.
По време на срещата в "Рамщайн" се планира да бъде изготвен план за отбранителните способности на Украйна до 2027 г. По-специално САЩ може да обявят значителен пакет от помощи за Киев.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

САЩ се очаква да обявят още един пакет военна помощ за Украйна, на стойност 500 милиона долара

08.01.2025, 20:46

САЩ се очакват да отпуснат на Украйна допълнителен пакет военна помощ, на стойност 500 млн. долара, като предоставеното въоръжение бързо ще бъде изтеглено от наличните запаси в момент, когато правителството на президента Джо Байдън се стреми да постави Киев в по-силна преговорна позиция преди встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, съобщиха двама американски служители, цитирани от Асошиейтед прес.
Обявяването на помощта се очаква да бъде направено по време на последното пътуване на американския министър на отбраната Лойд Остин за среща с Контактната група за отбрана на Украйна - обединение от около 50 партньорски държави, което Остин формира няколко месеца след като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., за да координира оръжейната подкрепа за Киев.
Утрешната среща е 25-ото и потенциално последно събиране на ръководената от САЩ група, тъй като участващите държави очакват да разберат дали тя ще бъде продължена при управлението на Тръмп.
„Нашият фокус ще бъде върху запазването на инерцията, постигането на резултати и изпращането на ясно послание: Международната общност е твърдо решена да подкрепи Украйна“, заяви Остин пред пътуващите с него журналисти.

 

Планираните стрелби на „Батмиш“ продължават и през 2025 година

08.01.2025, 17:55

Центърът за подготовка на специалисти обяви датите за месец януари на планираните стрелби на Огневи комплекс „Батмиш“ край Сливен. Учения ще се провеждат  на 9, 14, 15, 16, 17, 22, 23, 28, 29 и 30 януари – от 9 до 14 часа, а на 10, 13, 20, 21, 24, 27 и 31  януари – от 9 до 16 ч.
За да се избегнат инциденти, живеещите в този район трябва да се съобразяват с предупредителните табели и да не навлизат в забранителните зони.
Собствениците на ферми трябва да предприемат и адекватни мерки за защита на животните си.

 

661 военнослужещи са упражнили правото си на пенсия

08.01.2025, 15:30

Към декември 2024 г. 661 военнослужещи са упражнили правото си на пенсия по чл. 69 от КСО. Това става ясно от писмен отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на народния представител Мартин Димитров от ПГ „Продължаваме промяната – Демократична България“. Цивилните служители, упражнили правото си на пенсия, във Въоръжените сили са 3079. По чл. 69 от КСО са 2015, по чл. 68 – 976, и по  пар. 4  - 88.  В търговските дружества – публични предприятия към Министерството на отбраната са 836. В Закона за отбраната и въоръжените сили е записано, че министърът на отбраната може да получи служебно от Националния осигурителен институт информация относно наличието на упражнено право на пенсия от военнослужещия. Националният осигурителен институт предоставя информацията безвъзмездно в 14-дневен срок от получаване на искането.
Народният представител Мартин Димитров е задал такъв въпрос на министъра на вътрешните работи Атанас Илков, но срокът за отговора е 13 януари.
Източник: https://otbrana.com/

 

Одобрен е международен договор в сферата на отбраната

08.01.2025, 15:26

Министерският съвет на Република България одобри международен договор (Letter of Offer and Acceptance -LOA) BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“ по Програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби. С решението се предлага на Народното събрание, на основание чл. 85, ал.1, т.4 и т.7 от Конституцията на Република България, да ратифицира със закон този договор.
Международният договор е изготвен във връзка с изпълнение на Актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“, приет с Решение на 44-тото Народно събрание на 19 юли 2018 г. Реализирането на договора ще позволи новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби на Военноморските сили на Република България да придобият способности за комуникационна сигурност и осъществяване на защитен обмен на тактически данни.
С друго решение правителството прие доклад на министъра на отбраната за упълномощаване да изготви и подпише искания до правителството на САЩ и до Комитета за управление на програмата „Мултифункционална система за обмен на информация“ за разрешаване на временно предоставяне ползването на трети страни на оборудване, документация, информация и софтуер за система за обмен на информация Link-16, придобивани от Република България с договор по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales-FMS).
Реализирането на решението ще подпомогне изпълнението на приоритетния за Министерството на отбраната актуализиран Проект за инвестиционен разход ,,Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“.
Източник: МС

 

Генерал-лейтенант Цанко Стойков е предложен за удостояване с орден „За военна заслуга“ 1 степен

08.01.2025, 15:24

Министерският съвет прие Решение за предложение до Президента на Република България за издаване на указ за награждаване с орден „За военна заслуга“, 1 степен на генерал-лейтенант Цанко Стойков за постигнати високи резултати по време на службата си в Българската армия, за дългогодишна и безупречна служба, за принос към опазване на националната сигурност и обществения ред в Република България, проявено трудолюбие и чувство на отговорност, заслуги за издигане авторитета на въоръжените сили, Министерството на отбраната и Българската армия пред партньорите ни от НАТО и ЕС и по повод освобождаване от военна служба и преминаване в запаса.

 

Разрешава се пребиваването на територията на България на съюзнически въоръжени сили, във връзка с в учение на НАТО

08.01.2025, 15:22

Министерският съвет на Република България прие решение, с което разрешава преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически въоръжени сили, във връзка с участието им в учението на НАТО „STEADFAST DART 2025“ (STDT25).
STDT25 е учение на НАТО с реално развръщане на формированията от Съюзните сили за реагиране (ARF) на териториите на Република България, Република Гърция и Румъния през първото тримесечие на 2025 година. То се планира от Върховното главно командване на съюзните сили на НАТО в Европа (SНАРЕ) и се организира от Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол (JFCNP). STDT25 е основното учение в периода на дежурство на Съюзните сили за реагиране.
Приемането на елементи от Съюзните сили за реагиране на територията на Република България за участие в учението STDT25 и осигуряването на поддръжка от страната домакин на тези сили на НАТО ще допринесе за утвърждаване ролята на страната ни като значим съюзник на Югоизточния фланг на Алианса.
С решението се разрешава пребиваването на съюзнически въоръжени сили, участници в учението на НАТО STDT25 на територията на Република България и транзитно преминаване на съюзнически въоръжени сили в посока от Република Гърция и Република Турция през Република България за Румъния и обратно. Броят на участниците в учението, пребиваващи в страната няма да надвишава международните договорености.
Приемането на решението не води до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.
Източник: МС

 

Тръмп заяви, че страните членки на НАТО трябва да отделят по 5 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана

08:01.2025, 15:09

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп каза, че страните членки на НАТО трябва да отделят по 5 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана в сравнение със сегашните 2 процента, предадоха световните агенции. Той направи това изказване на пресконференция в имението му Мар а Лаго в щата Флорида, отбелязват Франс прес и ДПА.
„Всички те могат да си го позволят, но трябва да са 5 процента, а не 2 процента от БВП“, каза Тръмп. „Аз съм този, който ги накара да плащат по 2 процента“, добави той, цитиран от двете агенции.
Тръмп отдавна критикува НАТО, като твърди, че много европейски страни са гратисчии, които не си плащат, а разчитат на американските данъкоплатци.
На предизборен митинг миналата година той каза, че ще „насърчи“ Русия „да прави каквото си иска“ със страните членки на НАТО, които не отделят достатъчно за отбрана.
Източник: bta.bg

 

Малки – големи, кораби и моряци

08.01.2025, 15:02

Малките самостоятелни единици във Флота са в по-голямата си част катери на ОХРА - тема, която съм повдигал и в други свои разкази.

Капитан I ранг Георги Радев Георгиев (светла му памет!) като командир на ОХРА - Варна, обичаше да казва: „Аз командвам 18 вимпела, какво са там някакви си 5-6 (визирайки, другите дивизиони)“.
„Те са дребни наглед и невзрачни, защото
Нямат бомби, торпеда и мини, дула…
Анекдоти за тях се разказват из флота -
Службата там е от втора ръка….“.........Прочети още

 

Исторически календар

08.01.2025, 15:00

На 8 януари 1861 година в Сопот е роден генерал-майор Димитър Кирков (1861 – 1918).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879). Служи в сапьорната рота на Източнорумелийската милиция в Пловдив, с която като неин командир участва в Сръбско-българската война (1885). До началото на 1912 г. командва 7-и пехотен резервен, 22-ри пехотен тракийски и 21-ви пехотен средногорски полк, 1-ва бригада от 2-ра пехотна тракийска и 2-ра бригада от 5-а пехотна дунавска дивизия. На 18 януари 1912 г. е назначен за началник на 8-а пехотна тунджанска дивизия.
През Първата балканска война (1912 – 1913) планира и ръководи действията на дивизията при щурма и превземането на Одринската крепост (11 – 13 март 1913 г.), а във Втората балканска война (1913) – действията срещу гръцките войски край Серес и Щип. От 1915 до 1917 г. е началник на Главното интендантство в Министерството на войната, след което преминава в запаса.
Кавалер на военен орден „За храброст“ ІІІ степен 2 клас. С президентски указ № 445 от 20 декември 2012 г. е награден посмъртно с орден „Стара планина“ І степен с мечове за изключително големите му заслуги при планирането и осъществяването на военните операции през Първата балканска война.

 

 

Келог отлага посещанието си в Украйна

07.01.2025, 16:38

Специалният пратеник на Доналд Тръмп за Украйна Кийт Келог отлага посещението в страната до встъпването в длъжност на новия президент. Това съобщава Ройтерс като се позовава на четири източника.
През декември агенцията съобщи, че в рамките на усилията за прекратяване на войната в Украйна Келог е планирал да посети Киев в началото на януари, за да се срещне с украинското ръководство. Екипът му също така е работил по организиране на визити в Рим и Париж, където са били планирани срещи с европейски лидери. Москва не е била включена в маршрута на Келог.
Доналд Тръмп обеща да сложи край на войната в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, ако не и преди това. Бивши служители на разузнаването и националната сигурност изразиха съмнение, че подобен подвиг може да бъде извършен, защото руският президент Владимир Путин би имал малко причини да седне на масата за преговори при условия приемливи за Киев.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Румъния ще получи още една система за ПВО „Пейтриът“

07.01.2025, 16:35

Министерство на отбраната на САЩ е възложило договор на стойност 946 милиона долара на оръжейната компания „Рейтиън Текнолъджис“ (Raytheon Technologies) за доставка на Румъния на допълнителна система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, а срокът за финализиране на договора е 31 декември 2029 г., съобщава новинарският сайт Хотнюз, позовавайки се на изданието „Дифенс пост“. Споразумението ще бъде третата поръчка на системи „Пейтриът“ за Румъния след предишните покупки през 2017 г. и 2020 г.
Компанията „Рейтиън“ обяви, че ще си сътрудничи с румънски фирми от оръжейната индустрия, за да осигури адекватна верига за доставки за системите „Пейтриът“, предназначени за Румъния.
„Пейтриът“ е основата на противовъздушната отбрана за 19 страни, а системата продължава да демонстрира ефикасността си срещу съвременните въздушни заплахи и масираните и комплексни атаки“, отбелязва „Рейтиън Текнолъджис“.
Съобщението за възлагането на договора беше публикувано в сайта на министерството на отбраната на САЩ, като в него се отбелязва, че срокът за завършването му е 31 декември 2029 г.
Румъния дари една ракетна система земя-въздух  „Пейтриът“ на Украйна през септември м.г. Разходите за дарението, поети от Румъния, се оценяват от Министерството на националната отбрана на около 60 милиона долара.
Министерството обаче отбеляза, че е необходимо възстановяване на „способностите за наземно базирана противовъздушна отбрана чрез покупка от правителството на САЩ посредством програмата за чуждестранни военни продажби (FMS) на система, подобна на дарената, основно от външни безвъзмездни източници, използвайки специфичните механизми на FMS и възможностите за външно финансиране в рамките на международните партньорства за подкрепа на Украйна“.
На 29 октомври 2024 г. Норвегия обяви намерение да подкрепи Румъния със 127 милиона долара за покупката на нова система „Пейтриът“, която да замени дарената на Украйна. Румъния подписа споразумение за над 3,9 милиарда долара за седем нови системи „Пейтриът“ в най-съвременната налична конфигурация. До момента са доставени четири системи „Пейтриът“ (първата – през 2020 г., втората и третата през 2022 г., а четвъртата – през 2023 г.), като една от тях беше дарена на Украйна през есента на 2024 г.
Последните три системи „Пейтриът“, купени от Румъния, ще пристигнат едва след 2027 г., тъй като сроковете за доставка на някои типове военна техника от последно поколение станаха много дълги в цял свят в следствие на ситуацията със сигурността, възникнала в резултат на войната на Русия срещу Украйна, посочва Хотнюз.
Източник: https://armymedia.bg/

 

The Independent: Ситуацията на фронта в Украйна рязко се изменя в полза на Русия

07.01.2025, 15:56

През първите месеци на 2025 г. ситуацията на украинската фронтова линия може драстично да се промени, пише Том Уотлинг в The Independent. Руските войски напредват на запад в Украйна и освен това постепенно си връщат контрола над района на Курск, признава авторът на британското издание.
До февруари 2025 г., когато ще се навършат три години, откакто Владимир Путин изпрати войски в Украйна и започна своята специална операция, ситуацията на фронтовата линия може да се промени драматично.
На този етап руските войски бавно, но сигурно се придвижват на запад и също така постепенно намаляват украинския контрол над граничния район на Курска област.
Фактът, че руснаците не постигнаха по-голям успех, свидетелства преди всичко за устойчивостта на украинските войници, въпреки че много от тях се бият без почивка от няколко години. Друга причина е разнобоят в руската армия под ръководството на главнокомандващия Путин.......Прочети още

 

Израел загърбва САЩ и купува хиляди тежки бомби от местна компания

07.01.2025, 15:49

Израелското министерство на отбраната подписа две сделки с израелската военна технологична компания Elbit Systems за придобиване на хиляди тежки бомби и създаване на нов завод за производство на суровини, съобщава "Таймс ъф Израел".
Споразуменията възлизат на 1 милиард шекели (275 милиона долара).
Министерството подчерта, че сделките са "от решаващо значение за подобряване на оперативната издръжливост на израелските отбранителни сили и способностите за изграждането им".
Съгласно първото споразумение Elbit ще достави хиляди тежки бомби, използвани от израелските ВВС. Това очевидно ще намали нуждата на Израел да разчита на Съединените щати, които в края на пролетта задържаха пратка с такива боеприпаси.
Съгласно второто споразумение Elbit ще създаде "национален завод за производство на суровини, доставяни главно от чужбина преди войната".
"Новото съоръжение ще включва усъвършенствани производствени линии за енергийни материали, които израелската отбранителна индустрия използва", уточниха от министерството и добавиха, че се очаква проектът да "укрепи независимостта на местното производство и да намали зависимостта от вносни суровини".
Източник: https://news.bg/

 

Преди 110 години се формира Беломорската част на българския флот

07.01.2025, 15:30

Преди 110 години на брега на Егейско море се формира Беломорската част на Българския флот.
От началото на 1915 г., когато Първата световна война в Европа е вече в ход, за първи път Флотът установява по-трайно свои подразделения на егейския бряг. Това е Беломорската част, сформирана с височайш указ № 96 от 31 декември 1914 г., последван от Заповед по флота № 5 от 7 януари 1915 г. От 1 януари е назначен и началникът на Беломорската част – капитан лейтенант Никола Фурнаджиев.
Частта е придадена към десета Беломорска дивизия и основните ѝ задачи включват постоянно наблюдение, участие в отразяване на евентуален противников десант с портовата и минната рота, както и миниране на крайбрежието на Бяло море. Но фактически не се осигуряват достатъчно сили и ресурси като ефективен корабен състав, с който флотските подразделения да реализират географския потенциал на Беломорието.
Първоначално личният състав е от едва 74 души, а плавателният парк от 4 лодки. Когато мобилизацията преди влизането на България в Първата световна война приключва, в Беломорската част се числят 7 офицери и 237 подофицери и моряци. Беломорската част изпълнява своите задачи съвместно с пехотните сили в района. Те се изправят заедно срещу последиците от бомбардировките откъм морето срещу Дедеагачу, Макри, Порто Лагос, Кавала и други крайбрежни селища и гари.
След неуспеха на съглашенските сили в продължителната Дарданелска операция, в началото на 1916 г. войсковите части насочват усилията си към блокада на бреговете в Източното Средиземноморие, включително и Беломорския бряг. През пролетта на 1916 г. частта е снабдена с минимално оборудване и морски мини, с което се предприема изграждането на минни заграждения пред Дедеагач , а по-късно и пред Порто Лагос. Това става с катерите „Делфин“ и „Искра“ под непрекъснатите наблюдения, опити за противодействие и обстрелване от крейсеруващите противникови кораби и хидроплани.
Въпреки подчертано отбранителните задачи на Беломорската част, благодарение на нейните действия са регистрирани и безспорни успехи: на 8 февруари 1917 г. противников хидроплан, атакувал крайбрежния пост „Лефтери“ е свален след обстрел с пушечен огън от нашите моряци; на 4 май 1917 г. противников кораб се взривява на българското минно заграждение, а през декември 1917 г. при опит да избегне минираните зони стражеви кораб засяда в околията Енос, където бива изоставен.
Освен преките загуби за врага се постига и друг косвен, но значителен ефект от добре изградените минни заграждения – отдалечаването на линията на блокадата от нашите брегове.
През октомври личният състав и имущество на Беломорската част са прехвърлени във Варна, а през април 1920 г. частта е разформирована.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

В навечерието на празника на ВВМУ президентът награди двама адмирали от запаса

07.01.2025, 15:09

Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев продължава създадената от него традиция в навечерието на армейски празници да награждава офицери от запаса. Днес той удостои с Почетния знак на президента контраадмирал от запаса  Румен Попов и вицеадмирал от запаса Пламен Манушев за вярната и достойна служба в Българската армия и за значимия им принос към развитието и укрепването на Въоръжените ни сили. Отличията бяха връчени на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2. Те са и по случай предстоящата годишнина от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ на 9 януари 1881 г.  В навечерието на празника на ВВС държавният глава удостои със същото отличие генерал от запаса Михо Михов и полковник от запаса Владимир Пампоров, а преди празника  на Сухопътните войски - генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров и генерал от запаса Златан Стойков.
В церемонията участваха курсанти от ВВМУ, началникът на училището флотилен адмирал проф. Калин Калинов, съветници и секретари на президента вицеадмирал Митко Петев, Димитър Стоянов, Илия Милушев, Стефан Годжевъргов и др.При предишните награждавания в Гербовата зала вече бяха курсанти от ВВВУ „Г.Бенковски“ и НВУ „В.Левски“. Днес имаше обогатяване на церемонията с участието на гвардеец, който подаваше на президента отличията за връчване.
В началото на словото си президентът отправи поздравления във връзка с предстоящия празник на ВВМУ. За него той каза, че то е най-високо технологичното висше училище в България, взело уверено второ място в световната класация сред морските университети. Със своята висока професионална ерудиция и лидерски качества удостоените офицери от запаса заслужиха уважението и обичта на своите подчинени и се превърнаха в пример за поколения, посветили живота си на Военноморските ни сили, каза държавният глава. Той посочи, че контраадмирал Попов е участвал активно във възстановяването на подводния флот на България. Ако неговата корабна и щабна служба е с безспорен принос за развитие на ВМС, то апогеят на кариерата му са годините, в които бе началник на ВВМУ, бе акцентирано в словото на президента. Във връзка с това държавният глава благодари на контраадмирал Попов за полагането на стабилните основи на това висше учебно заведение, за неговата прозорливост и всеотдайност, за да се превърне днес във военното учебно заведение, с което цяла България се гордее. Поздрави го и за неговите книги и статии, наситени с житейска мъдрост и висок професионализъм. Благодари му и за активните позиции, които заема в интерес на отбраната и сигурността на България. (Б.р. последната длъжност на контрадмирал Попов във Въоръжените сили е началник на ВВМУ от 1982 до 1990 г. Той бе представен и като активен член на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и почетен член на Съюза на подводничарите в България.)
Пътят на вицеадмирал Манушев, като офицер от ВМС, бе извървян с чест и достойнство в сложно динамично време на преход и адаптация на Въоръжените ни сили към новите реалности, подчерта президентът. Той изрази признателност, че вицеадмиралът е положил изключително много усилия за интегрирането на Военноморските ни сили, а като заместник-началник на отбраната и на Въоръжените ни сили към колективната система за отбрана и сигурност на НАТО и ЕС. По време на съвместната ни служба във Въоръжените сили се убедих, че успяхте в най-трудното – да водите с личен пример, каза президентът Румен Радев, който е генерал-майор от запаса, бивш командир на ВВС, обръщайки се към вицеадмирал Манушев. Внимание заслужава, продължи той, и Вашата активна обществена дейност, като заместник-областен управител и като народен представител в три състава на Народното събрание. Благодари му, че продължава да е активно ангажиран с въпросите на отбраната и изграждането на съвременни отбранителни способности на България. (Б.р. – последната длъжност на вицеадмирал Манушев въ Въоръжените сили е заместник-началник на отбраната от 1 декември 2011 г.  до 17 октомври 2012 г. когато е освободен от длъжност и от военна служба. Той е почетен гражданин на родния си град Генерал Тошево.)
Като знак на признателност и уважение към труда на стотиците мъже и жени, които изградиха стопанската и военна мощ на България, приемам това отличие, каза в словото си контраадмирал Попов. Те, продължи той, успяха със знания, труд и воля постепенно да направят България една морска държава. Изрази надежда, че българската държава ще продължава да подкрепя развитието на Военноморското училище като научна и учебна институция и посочи курсантите, като каза „Това е морското бъдеще на България! Да се погрижим за него“.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Командването на СКС е в пълен състав

07.01.2025, 15:05

Командирът на Съвместно командване на силите (СКС) генерал-майор Станимир Христов  официално представи пред личния състав новото ръководство на Командването.
Заместник-командир е флотилен адмирал Галин Манев, който досега бе началник на Щаба на СКС.

Бригаден генерал Христо Христов е новият началник на Щаба на СКС.

Полковник Иван Райков е заместник-началник на Щаба по операциите на СКС.

Генерал-майор Христов представи и новия началник на отдел "Логистика" на СКС полковник Ангел Петров, съобщават от Командването.

 
 

Влязоха в сила новите допълнителни възнаграждения за гвардейците

07.01.2025, 09:12

Въвежда се ново допълнително възнаграждение за носене на дежурство „Караул № 1 в сградата на Администрацията на Президента на Република България“ в размер на 80 лв. Това е записано в публикуваните в днешния бной на Държавен вестник измененията на Наредба № Н-15 от 2010 г. за условията, размерите и реда за изплащане на допълнителни възнаграждения за специфични условия при изпълнение на военната служба на военнослужещите и за специфични условия на труд на цивилните служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на  министъра на отбраната и Българската армия.
И още – за уеднаквяване на  допълнителните месечни възнаграждения за всички  военнослужещи в Националната гвардейска част за подготовка за  провеждането на официални церемонии и военни ритуали в размер 200 лв.
И още едно ново допълнително възнаграждение в размер на 80 лв. за всяко  участие на военнослужещите от НГЧ в представителни и официални  церемонни, протоколни мероприятия и военни ритуали с национално и  държавно значение.
Промените в наредбата влизат в сила от деня на обнародването в Държавен вестник, т.е. от днес.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Чехия съобщи, че за първи път от 2005 г. е изпълнила препоръката на НАТО за 2 процента от БВП за отбрана

07.01.2025, 08:28

Чехия е изпълнила през миналата 2024 година препоръката на НАТО за изразходване на поне два процента от брутния вътрешен продукт на страната за отбрана за първи път от близо две десетилетия, предаде ДПА, като се позова на съобщение от вчера на чешкото Министерство на отбраната.
Предишната година, в която Чехия е достигнала препоръчания от алианса праг от 2%, е била 2005-а, пояснява агенцията.
Разходите за отбрана за миналата година възлизат на 166,8 милиарда чешки крони (6,9 милиарда долара), обяви Министерството на отбраната. Това съответства на 2,09 процента от БВП според изнесените данни от Министерството на финансите.
„Това не беше никак лесно“, заяви министърката на отбраната на Чехия Яна Чернохова. Тя благодари на военнослужещите и на цивилните на щат в армията за тяхната всеотдайност.
Източник: bta.bg

 

 

Запрянов: Военните ще получат увеличение на заплатите, ако законопроектите за бюджета се приемат

06.01.2025 , 18:47

Военнослужещите ще получат увеличение на заплатите, ако законопроектите за бюджета на служебния кабинет бъдат приети. Това каза пред журналисти служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Той участва в традиционния богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, предаде БТА.
В края на 2024 г. Министерският съвет внесе в Народното събрание законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.
От 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се образува всяка година въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, реши парламентът през април 2024 г. Основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата - за офицери не по-малко от 1,2, а за офицерски кандидати, сержанти и войници - не по-малко от 1,0. Най-ниското основно месечно възнаграждение на военнослужещите от 1 януари 2025 г. ще бъде от 2300 лв. до 2370 лв., посочи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов миналата година.
Тази година е особена обнадеждаваща, защото трябва да получим първите бойни самолети, първите бойни машини, корабите – това са реалистични неща, но за всичко това трябват пари. Основният проблем на нашата армия е некомплектът, коментира днес военният министър. "Приветствах и първия бюджет, основния и временния бюджет, който правителството предложи на Народното събрание в частта „социални разходи“, защото в нашата армия в определени формирования имаме доста сериозен некомплект“, заяви Запрянов.
По думите му за Националната гвардейска част некомплектът е 62%. Социалните разходи са жизненоважни, за да окомплектоваме армията, каза Запрянов.
Предвиденото увеличение на заплатите не увеличава военните разходи на 3% или 4% от брутния вътрешен продукт, то ще бъде направено в рамките на 2 - 2,5%. Ние сме предложили едно балансирано увеличение за сметка на намаляване на капиталовите разходи. Дупката в държавния бюджет по никакъв начин не е от заплатите на военнослужещите, обясни Атанас Запрянов.
Тази година ще имаме осем пилоти за изтребителите F-16, продължава подготовката и много скоро ще се върнат и следващите. За първите осем самолета ще имаме и пилоти в края на тази година, каза министърът.
В края на декември 2024 г. Атанас Запрянов посочи, че общо 18 летци са изпратени за обучение на F-16 в САЩ, като двама от тях са завършили основния курс за този тип самолет.
Ремонтът на авиобаза Граф Игнатиево продължава и в края на месеца ще има нова инспекция по отношение на сертифицирането на обектите. Последните договори, които сключихме миналата година, завършват основното оборудване – укритията за самолетите, временните хангари, коментира още Атанас Запрянов.
На въпрос на БТА кога ще бъдат обявени рокадите в ръководството на Военновъздушните сили Запрянов отговори, че планът за разстановка на висшия състав е готов. Той е приет на Съвета по отбрана, предвидени са такива промени. Аз се колебая това да го стартирам като служебен министър на отбрана и се надявам, че ще има политически избрано правителство, министър на отбраната, който да прегледа този план за разстановката на Висшия команден състав тази година, коментира министърът и добави, че не касае само разстановки във Военновъздушните сили. Ако няма редовен кабинет, ще трябва служебният министър да прави и следващата разстановка, добави Атанас Запрянов.
В моите правомощия е да взема кадрови решения и аз ще взема такива, заяви Атанас Запрянов в средата на ноември 2024 г. по време на официалното представяне на резултатите от проверката във Военновъздушните сили (ВВС) след катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA Albatros през септември, при която загинаха двама пилоти.
Източник: https://epicenter.bg/

 

Специализиран екип от Сухопътни войски обезвреди невзривени боеприпаси, открити в Перник

06.01.2025, 18:10

Военнослужещи от 78-ми батальон за осигуряване от състава на Сухопътните войски унищожи днес, 6 януари, на учебен център „Сливница“ две некорозирали учебни ръчни гранати Ф-1 със запалки. Ръчните гранати са намерени на 5 януари по време на почистване на стара къща в квартал „Мошино“, град Перник, и са транспортирани при спазване на всички мерки за безопасност до района на учебния център. Ръководител на специализирания екип е старши лейтенант Владислав Ставрев.
Военнослужещите действаха по заповед на командира на Сухопътните войски.

 

Исторически календар

06.01.2025, 08:30

На 6 януари 1896 година в София е роден генерал-лейтенант Иван Маринов (1896 – 1979). Син е на генерал-майор Кръстю Маринов – прославения защитник на Видинската крепост по време на Втората балканска война (1913). Завършва Военното училище (1915) и Военната академия в София (1930). Специализира във Франция (1924 – 1925) и Италия (1932 – 1933).
Участва във войните за национално обединение като доброволец от 1-ви конен полк (1912 – 1913), командир на взвод в 15-и пехотен полк (1916) и летец-пилот във 2-ро аеропланно отделение на летище Удово (1917 – 1918). В периода между двете световни войни е летец-пилот на летище Божурище (1918 – 1927), офицер в Щаба на войската (1931 – 1934), инспектор на класовете във Военното училище (1934 – 1935), началник на Разузнавателната секция към Щаба на войската (1935 – 1936), военен аташе във Франция (1936 – 1939), началник-щаб на 3-та армия (1939), началник на Снабдителния отдел в Дирекция на гражданската мобилизация (1939 – 1940). Член на офицерската организация „Военен съюз“ от 1927 г.
По време на Втората световна война командва 6-а пехотна бдинска дивизия (1940 – 1942), която от януари 1941 г. е в състава на Първи корпус в Сърбия, и 15-а пехотна охридска дивизия в състава на Пета армия в Македония (1942 – 1944). На 6 май 1943 г. е повишен в чин генерал-майор. От 2 до 9 септември 1944 г. заема длъжността министър на войната в правителството на Константин Муравиев. Нарежда оттеглянето на Пета армия от Македония, а след обявената от СССР война на България (5 септември) издава заповед за „неоказване съпротива на съветските войски“. През нощта на 8 срещу 9 септември съдейства при завземането на властта от лявата политическа коалиция „Отечествен фронт“.
С указ № 16 на Регентите от 9 септември 1944 г. се създава ново Главно командване и длъжността Главнокомандващ на Българската войска, който да ръководи нейната подготовка и бойни действия в заключителния етап на Втората световна война в Европа. На поста е назначен генерал-майор Иван Маринов, пряко подчинен на отечественофронтовското правителство, а от 17 септември с. г. – оперативно подчинен на Главнокомандващия Трети украински фронт маршал Ф. Толбухин. Организира мобилизацията, планирането на военните действия и съсредоточаването на определените за настъпление войски. Утвърждава „План на Щаба на Главното командване за настъпление на българските войски на Запад“, който предвижда разгромяване на част от балканските сили на Вермахта. Осъществява взаимодействие между българското Главно командване и командването на Трети украински фронт. На 18 ноември 1944 г. е повишен в генерал-лейтенант.
След края на Втората световна война в Европа до излизането му в запаса (28 февруари 1946 г.) генерал Маринов е главен инспектор на войската. Като пълномощен министър на НР България във Франция през 1946 – 1947 г. участва активно в подготовката на българската делегация за Парижката мирна конференция. В периода 1950 – 1953 г. преподава история на военното изкуство във Военна академия „Георги Раковски“. От 1963 г. до края на живота си е заместник-председател на Военноисторическото научно дружество. Умира в София на 18 август 1979 г.
Автор на книгите „Отстъплението на 4-а армия от Брегалница 1913 г.“, „Общоевропейската война. Източният военен театър (1914 – 1918)“, „Тактика на въздушната война“ и др.
Генерал-лейтенант Иван Маринов е кавалер на ордените „За храброст“ (ІІІ степен 1 клас и ІV степен 2 клас), „За военна заслуга“ (ІІ степен) и „Народна република България“ (І степен). За приноса му в разгрома на Третия райх като главнокомандващ Българската армия на 9 август 1945 г. е удостоен с І степен на най-високото съветско военно отличие – орден „Суворов“. Учреден през юли 1942 г., с него са наградени само 30 чуждестранни военачалници от армиите на антихитлеристката коалиция.

 

46 години от приемането на въоръжение на F-16A във ВВС на САЩ

06.01.2025, 08:25

На днешната дата през 1979 г. на въоръжение във ВВС на САЩ постъпва първият изтребител F-16A.
До сега са произведени над 4500 самолета от този тип в различни модификации. Изтребителят е на въоръжение във ВВС на 26 държави и е най-масовият боен самолет, който към момента се намира в експлоатация.
В различни аварии и катастрофи до сега са загубени 650 изтребителя F-16, което е 14.4% от общо произведените.
След над 40 години производство на F-16 във Форт Уърт (щат Тексас) /последният произведен там F-16 е на 14 ноември 2017 г. и е предназначен за Ирак/, Lockheed Martin премества производствената линия в Грийнвил (Южна Каролина), която бе въведена в експлоатация през декември 2019 г..
Първите самолети от последната версия F-16V от там ще излязат през 2020 г. и са в рамките на договор с Бахрейн, следват и тези за Словакия и България. - Още за F-16

 

 

Вестник "Българска Армия", брой 1 (2025), 3 януари, 2025 годинa (pdf)

 

Пилотът, който можеше да спре атаката над Пърл Харбър

05.01.2025, 21:04

Всяка катастрофа може да бъде проследена и анализирана, поне няколко пъти, за да се извлекат всички възможни страни, както и да се провери какво е можело да се предотврати и какво – не. Ако попитате коя е най-голямата военна трагедия на САЩ, най-вероятно ще чуете легендите за Пърл Харбър, но с малко по-задълбочен анализ бихте могли да откриете и още едно име – Кърмит А. Тейлър. Това е първи лейтенант, който поема смята в съботната сутрин от 4 до 8 часа сутринта в авиационния център на Хавайските острови.
В 3 часа сутринта, Кърмит се качва на автомобила си и пътува  към въпросната станция – датата е 7 декември 1941 г. Информационният център разполага с най-добрата и съвременна техника за прихващането на въздушни атаки и полети, насочени към Хаваи. Количеството радари изобщо не е за подценяване и устройствата присъстват дори във военноморската база на Пърл Харбър. Задачата на анализаторите е да проверяват кои летателни апарати са се насочили към базите. Персоналът трябва да прецени дали става въпрос за приятелски или вражески самолет и в такива моменти трябва да активира защитата......Прочети още

 

The Sunday Times: Великобритания е уязвима и НАТО ще настоява Стармър да увеличи разходите за отбрана

05.01.2025, 20:37

НАТО ще настоява пред британския премиер Кийр Стармър да увеличи значително разходите за противовъздушна и противоракетна отбрана, тъй като разследване на Sunday Times разкрива, че Великобритания е все по-уязвима от нападения с балистични ракети. Искането ще бъде отправено официално тази година, когато военният съюз ще изпрати на членовете си актуализирани изисквания за развитие на въоръжените сили, в които ясно ще бъдат посочени областите, на които те трябва да дадат приоритет.
Някои членове на Северноатлантическия алианс смятат за недостатъчно състоянието на противовъздушната отбрана на Великобритания, която практически няма средства за защита от балистични ракети, пише The Sunday Times.
Редица страни от НАТО наскоро изразиха разочарование, че Обединеното кралство не допринася достатъчно за отбранителните системи, за да защити Европа от ракетни атаки с голям обсег, според източници на вестника в британския отбранителен сектор.
Одитът на отбраната на Великобритания, който е иницииран от правителството на премиера Кийр Стармър, също установява, че страната не разполага с наземни способности за противовъздушна отбрана, за да защити критична инфраструктура или населени места от балистични ракети, пише изданието.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Износът на отбранителната индустрия на Турция е достигнал рекордните 7,2 милиарда долара миналата година

05.01.2025, 16:48

Износът на отбранителния и аерокосмически сектор на Турция за миналата година възлиза на рекордните 7,2 милиарда долара, което е скок от 29 на сто спрямо предходната година, съобщи ръководителят на секретариата на турската отбранителна индустрия Халук Гьоргюн, цитиран от Анадолската агенция.
Това постижение надхвърля с 11 на сто годишната цел за експорт на отбранителния сектор от 6,5 милиарда долара, написа в петък Халук Гьоргюн в профила си в социалната мрежа Екс.
По думите му благодарение на дейностите и контактите в областта на международното сътрудничество турските компании са имали възможност да изнасят в целия свят.
Халук Гьоргюн подчерта, че отбранителният сектор е ангажиран с иновациите.
Решени сме да открием нови хоризонти, да подобрим рекорди и да пренесем технологичната мощ на Турция в бъдещето, начело с продукцията на нейната отбранителна промишленост и модерни технологии, каза той.
Гледайки напред, фокусът на индустрията остава върху запазването на инерцията и увеличаването на износа на продукти с висока добавена стойност. През 2025 г. ще продължим да работим със същата решителност за постигане на трайно увеличение на износа, подчерта Халук Гьоргюн. - Още ВПК на Турция
Източник: bta.bg

 

От днес: Промени в Щаба на отбраната

05.01.2025, 16:42

Както е по закон от днес, на рождения си ден, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков преминава в запаса поради навършване на пределна възраст за военно звание. Освободен е с указ на президента. С друг указ също от днес за заместник-началник на Щаба на отбраната е назначен досегашният командир на Съвместното командване на силите генерал-майор Красимир Кънев със звание „генерал-лейтенант“.
Ще припомня какво каза новият заместник-началник на отбраната на 19 декември м.г. в Гербовата зала на президентството, когато получи от държавния глава Румен Радев пагоните на генерал-лейтенант: „Ние военнослужещите се заклеваме един път, някои от нас преди повече от 40 години. Единствената клетва, в която декларираме, че ще отдадем дори живота си – това е военната клетва. И това не са само празни думи. Ние виждаме как показват това с делата си наши колеги при учения и тренировки, при операции и мисии на територията на страната и извън нея. Така че приемете нашата увереност, че тези думи не са напразно и в името на страната си ние ще дадем, ако се наложи дори и живота си.“
И още нещо от думите на ген. Красимир Кънев: „Като ръководители в досегашните ни структури, знаем, че стабилността на една повърхност се определя от три точки. Командирът, ръководителят и той трябва да седне на стол, който има три точки, които да го крепят. От нашия опит в последно време се очерта, че това са ресурсите, времето и хората. И като че ли никога те не се случват едновременно. Ако времето, като качество, ние можем да контролираме по обясними причини, можем да приоритизираме нещата, за да не изпълняваме субективно поставени и насочени в неправилните цели задачи. При ресурсите, като че ли в последно време, има една тенденция на пречупване, т.е. промяна на отрицателния тренд, но натрупаните години на недостиг все още влияят върху решенията и дейностите ни. И като че ли най-сложният проблем е личният състав – мотивиран и подготвен. Може би това трябва да бъде първи наш приоритет, който да бъде решен така, че най-после столът на ръководителя да не се клати.
Мирът и сигурността не са дадени. Виждаме го от конфликтите, които са около нас. Виждаме, че военният инструмент на националната мощ все повече се използва за решаване на политически и национални амбиции. Ние трябва да допринесем, в новото си качество, за развитието на този инструмент и да не забравяме какво сме казали в първата си клетва. Ако трябва, дори ще дадем живота си, в името на Родината!“
На генерал-лейтенант Цанко Стойков да честитим 62-рия рожден ден, а на генерал-лейтенант Красимир Кънев – успех на новата длъжност!
********
С Указ № 274 генерал-лейтенант Цанко Иванов Стойков е освободен от длъжността заместник-началник на отбраната и от военна служба, считано от 5 януари 2025 г.
С Указ № 275 генерал-майор Красимир Маринов Кънев е освободен от длъжността командир на Съвместното командване на силите, назначен е за заместник-началник на отбраната и удостоен с висше офицерско звание „генерал-лейтенант“, считано от 5 януари 2025 г.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Украйна ще получи първите френски изтребители Mirage 2000-5F през януари

05.01.2025, 09:00

Докато Русия засилва въздушните си удари срещу граждански обекти в Украйна, започва обратното броене между Киев и Париж. През януари 2025 г. "Повитряни Сили Збройних Сил України“ (Военновъздушните сили на Украйна) трябва да получи първите си три изтребителя Dassault Aviation Mirage 2000-5F, пише специализираното издание Avions Legendaires.
Тези изтребители, взети от запасите на френските военновъздушни и космически сили, са модифицирани с помощта на DGA, за да бъдат много повече от прехващачите, които са в момента. В крайна сметка около десет самолета от този тип ще носят украинска маркировка.
Те са плод на продължителни преговори между Еманюел Макрон и Володимир Зеленски. Президентите на Франция и Украйна превърнаха Mirage 2000-5F в една от отличителните черти на военната помощ от Франция, подобно на оръдията Cesar и танковете AMX-10RC преди него.
За разлика от последните, при които обучението на украинския личен състав отнемаше само няколко седмици, на пилотите на ВВС на Украйна им бяха необходими няколко месеца, за да се научат да маневрират с едноместния изтребител с делтакрило.
Това е много далеч от МиГ-29, Су-24, Су-25 и най-вече от Су-27, които все още са на въоръжение в Украйна. Макар че първоначално Mirage 2000-5F може да изглежда като малък и лек изтребител в сравнение с МиГ-29 и Су-27, украинските пилоти бързо осъзнават, че той е и страховит самолет, предназначен за навлизане във вражеска територия.
По всяка вероятност първите три самолета ще бъдат доставени преди 20 януари 2025 г. Някои източници дори предполагат, че те вече се намират в Украйна, но в момента се използват само за тренировъчни полети.
Не бива да се забравя, че Франция е оптимизирала въпросните Mirage 2000-5F, така че да могат да носят и изстрелват крилати ракети SCALP-EG и Storm Shadow... които всъщност са едно и също оръжие, в зависимост от това дали сте французин или британец. Украйна разполага и с двете версии.
Dassault Aviation Mirage 2000-5F ще бъде вторият "западен" изтребител, който ще бъде доставен на украинците след General Dynamics F-16AM/BM Fighting Falcon, и следователно първият, който е проектиран и построен в Европа.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

На 5 януари 1860 година е роден генерал-лейтенант Георги Вазов

05.01.2025, 08:45

На тази дата през 1860 година в Сопот е роден генерал-лейтенант Георги Вазов (1860 – 1934).
Завършва Пехотното юнкерско училище в Одеса (1880) и Николаевската военна инженерна академия в Санкт Петербург (1888). В навечерието на Сръбско-българската война (1885) организира инженерното оборудване при Елхово, Тополовград и Котленския проход. По време на войната е в авангардния отряд на майор Петко Стоянов и се сражава при Цариброд и Пирот. От 1886 г. преподава фортификация във Военното училище в София. Участва в детронирането на княз Александър І (9 август 1886 г.), а след контрапреврата емигрира в Русия и служи като военен инженер. След завръщането си в страната (1897) е офицер за особени поръчки при Военноинженерната инспекция, командир на 2-ра пионерна дружина, началник и инспектор на Инженерните войски.
В навечерието на Първата балканска война (1912 – 1913) заема длъжността началник на Военните съобщения и етапите към Тиловото управление, а след превземането на Лозенград (9 ноември 1912 г.) – губернатор на Източна Тракия. На 19 януари 1913 г. е назначен за командващ войските в най-големия сектор при обсадата на Одринската крепост – Източния, където се нанася главния удар при общия щурм на крепостта (13 март 1913 г.). След превземането й поема командването на Одринския гарнизон, а на 16 април 1913 г. – цялото управление на новоосвободените земи в Тракия.
От 28 юни до 22 август 1913 г. е министър на войната, след което преминава в запаса. Автор на „Кратко упътване за действие против крепостите и атаката им“ (1909), „Спомени от Балканските войни“ (1929), „В пустините на Средна Азия“ (1939) и др. Кавалер на военен орден „За храброст“ ІІІ и ІV степен.

 

Най-използваният пистолет за охрана

05.01.2025, 08:42

Това е Glock 17, който е официално признат за най-употребяваният и известен пистолет, използван за охрана в света. Само в САЩ той заема 65% от пазарния дял на пистолети за охранители и правоприлагащи органи, пише security.bg. И не само там, а и в целия свят, Glock 17 остава предпочитано оръжие за множество национални въоръжени сили, цивилна самоотбрана и охранителни фирми.
Произвеждан е в компанията Glock Ges.m.b.H, Австрия, а негов създател е инженерът и основател на компанията – Гастон Глок. Предимствата на Glock 17 са, че е сравнително лек за подобен пистолет и е с изключително изчистен и удобен дизайн, без излишни бутони, предпазители, ръчки, което улеснява употребата при бърза стрелба.
За възможностите си и качествата си Glock 17 се продава на добра цена (около 1000 - 1200 лв.). Поддръжката му е евтина и това, че e един от най-разпространените пистолети му дава възможност за лесно намиране на резервни части, както и възможност за модификация чрез всевъзможните аксесоари, произведени специално за него.
Друг любопитен факт е, че от 1992 година до днес са продадени над 350 000 пистолета Glock, в над 45 страни от целия свят. Що се отнася до модела, то пистолетът е създаден да отговаря на 17 критерия, изготвени от австрийската армия, по повод желанието ѝ, през 1980-а да поднови пистолетите си. Основните от тях са пистолетът да бъде самозараждащ се и да отговаря на стандартите за боеприпаси на НАТО - 9×19mm Parabellum. - Още за Glock

 

Варна преди фотографията: Предаването на Иззет капудан паша с останалите му 300 верни войни

05.01.2025, 08:37

Abzug des Capudan Pascha mit den ihm treugbliebenen 300 Turken aus Varna. Wien, bei A. Tessaro. Предаването на Иззет капудан паша с останалите му 300 верни войни. Ръчно оцветена гравюра (щампа) с размери 14,7 х 19,4 см.
Гравюрата е издадена през 1828 г. във Виена от австрийския издател Антон Тесаро (Anton Tessaro).
На 29 септември (11 октомври) 1828 г., след почти 3 месечна обсада по време на Руско-турската война от 1828-1829 г., Варна е превзета от руските войски. Крепостта капитулира и командирът на гарнизона - Иззет Мехмед Капудан паша (Topal Іzzet Mehmed Pasa), предава ключовете на крепостните порти.........Прочети още

 

109 години от рождението на Добри Джуров

05.01.2025, 08:34

Добри Маринов Джуров е български политик, член на Политбюро на ЦК на БКП и министър на народната отбрана. Участник в Съпротивителното движение по време на Втората световна война, партизанин и командир на Партизанска бригада "Чавдар". Български офицер, армейски генерал и военен деец.
Роден е на 5 януари 1916 година в село Врабево, Троянско. Учи в семинария, от която е изключен за комсомолска дейност. Става член на РМС (1932) и на БРП (1938). През 1937 година е осъден на 1 година затвор, след който е войник в Двадесет и пети пехотен драгомански полк (1939 – 1940).
След военната си служба Джуров се включва активно във Военната организация на БКП в София. През 1942 година е интерниран в лагера „Кръсто поле“, откъдето успява да избяга и става партизанин. От септември 1942 година е политкомисар, а от април 1944 година – командир на партизанска бригада „Чавдар“. Ранен на 3 май 1944 г. и губи връзка с бригадата до 9 септември 1944 г.
След завземането на властта на 9 септември 1944 година Джуров е обявен за полковник, известно време работи в Министерството на вътрешните работи като началник на Областното управление на МВР в София (1944-юли 1945), а през юли 1945 година е прехвърлен във войската.
От август 1945 до декември 1947 година завършва Военната академия „Фрунзе“ в СССР. Между декември 1947 и март 1948 г. командва четвърта пехотна преславска дивизия. От март 1948 до януари 1948 г. е командир на трета пехотна балканска дивизия. От януари 1949 г. е началник-щаб на Втора армия, а от февруари 1950 г. е командир на армията. Oт 14.04.1951 до 08.08.1956 г е командващ на Трета армия.
Става заместник-министър на отбраната през 1956 г. Завършва Генералщабната академия на СССР през 1959 г.
От 1958 година е кандидат-член, а от 1962 година – член на ЦК на БКП. Народен представител е в 5, 6, 7, 8, 9-то народни събрания и 7-мо велико народно събрание.
От 17 март 1962 до 22 ноември 1990 година Джуров е министър на народната отбрана. Той е заемалият най-дълго време длъжността военен министър на България – 28 години, 8 месеца и 5 дни, като през това време достига военно звание армейски генерал (1964). Става кандидат-член (1974) и член на Политбюро на ЦК на БКП (1977 – 1990).
Добри Джуров играе активна роля в отстраняването на Тодор Живков от ръководството на БКП. Остава военен министър до септември 1990 година и член на Централния комитет на БКП, преименуван във Висш съвет на Българската социалистическа партия. На 10 януари 1991 година напуска по свое желание парламента и се оттегля от обществения живот.
Недоволен е от положението в България през 1990-те години. По думите на дъщеря му Аксиния той се е сринал, когато вижда офицери да ровят по кофите.
Добри Джуров умира на 17 юни 2002 година в София. Погребан е с военни почести в присъствието на няколко хиляди граждани.
Удостоен е с почетните звания „Герой на Народна република България“ (1976) и „Герой на социалистическия труд“ (1986), с 3 ордена „Георги Димитров“, 2 ордена „Ленин“, орден „13 века България“. Връчено му е военно отличие „Маршалска звезда“ за военното звание армейски генерал на 8 май 1978 г.

 

 

Параходът „Хималаи“ във Варна по време на Кримската война

04.01.2025, 20:42

Сред корабите, посетили Варненското пристанище по време на Кримската война (1853-1856 г.), е и английският параход „Хималаи“ (Himalaya). Той е построен в Блекуол, Лондон (Blackwall, London) от компанията “C. J. Mare & Co.” (Чарлз Джон Маре и Ко.) като пътнически кораб за Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. На 18 февруари 1854 г. параходът е купен от  английското правителство за военния флот.
Параходът „Хималаи“ е железен, винтов кораб с водоизместване от 3 550 тона, с парен двигател със 750 к. с., с допълнително ветрилно стъкмяване и скорост от 13 възела. Параходът има екипаж от 213 души, каюти за 200 пътници от първа и втора класа, и може да превозва до 2000 войника. Той е най-големият парен кораб в света за своето време (1854 г.).
„Хималаи“ пристига във Варна от Корк (Cork), южна Ирландия на 12 юни 1854 г. с 5-и драгунски, гвардейски полк (5th Royal Inniskilling Dragoon Guards) и всичките им коне на борда, без да спира в междинни пристанища.
Специалният военен кореспондент на вестник „Таймс“ Уилям Хауърд Ръсел пише:
„Войските продължават да пристигат всеки ден. На 12-ти 5-и драгунски полк, който напусна Корк на 28-и май, беше разтоварена от „Хималаи“ след най-бързия преход, познат досега, от Ирландия до България“. (The British Expedition to the Crimea. By W. H. Russell, LL.D, The “Times” Special Correspondent. A Revised Edition. London, G. Routledge & Co, 1858, p. 62).
На 5 септември 1854 г. параходът „Хималаи“, натоварен с 8-ми полк на Кралските ирландски хусари (8th King’s Royal Irish Hussars) напуска Варненското пристанище и се отправя за Балчик, и оттам на 7 септември за Крим.
Франсес Дъбърли (Frances Isabella Duberly), жена на ковчежника на 8-ми полк на Кралските ирландски хусари капитан Хенри Дъбърли (Henry Duberly), пише в своя дневник:
„Петък, 1-ви септември [1854 г.]. Ембаркирането започна в шест часа. Докато войските се нижеха надолу капитан Локууд, един от адютантите на лорд Кардиган, пристигна със заповед от лорд Лукан, че никой офицер няма право да качи на борда повече от един кон; тези, които са качили повече, ще трябва да ги върнат обратно на брега. Каква приятна новина за мен! Но нямах време да мърморя, вместо това се покатерих на каруцата, пълна с багаж, и прикрита колкото мога, се спуснах към брега. Лорд Лукан, който беше там, оглеждаше всяка жена дали не е скрита изискана дама, но огледът му бе напразен и аз, давейки се от смях, преминах бързешком край коня му в лодката. Тук екипажът ме посрещна много гостоприемно, дадоха ми вода и ми направиха комплимент за бистрата кожа на страните ми, която „не изглеждала, сякаш съм се трудила усилено под слънцето“ и накрая ме качиха благополучно на борда на „Хималаи“, където бях незабавно отведена до каютата си.
Вторник, 5-ти. Пазя каютата откакто съм на борда. Спокойно можем да се молим за „всички пленници и затворници“. След волния ми живот под „благословеното небе“ да бъда херметично запечатана в тясната каюта на един кораб. Не мога да дишам, дори и когато провра главата и раменете си навън през люка.
… Днес дойде сигнал да продължим към залива на Балчик и след като се закачихме към № 78, с Конотските щурмоваци на борда, дадохме пара да се присъединим към ескадрата, плаваща от Варна. До Балчик стигнахме за около два часа и видът на залива, претъпкан с кораби от всевъзможен вид, от трипалубни военни кораби до най-малките парни речни влекачи, изпълни ума с възхищение пред великолепните военноморски сили на Англия“.
(Journal kept during the Russian war, from the departure of the army from England in April, 1854, to the fall of Sebastopol. By Mrs. Henry Duberly. London, Longman, Brown, Green, and Longmans, 1855, p. 72-74).
Източник: https://www.maritime.bg, Анастас Ангелов

 

Целта на Русия в битката със Запада е преразглеждане на резултата от Студената война и създаване на триполюсен свят

04.01.2025, 20:22

Вече трета година Русия води битка с обединения Запад, която обхваща военната, политическата, икономическата, финансовата, идеологическата и агитационно-пропагандната област и става все по-ожесточена. Анализът на досегашните резултати от нея дават основание да се определят две основни цели, които Русия се стреми да постигне. Те са: преразглеждане на резултатите от края на Студената война, завършила в началото на 90-те години на ХХ век, и създаване на триполюсен свят през настоящето столетие, в който тя да има самостоятелно участие като суверенна страна.
На 2 и 3 декември 1989 г. край Малта се провежда среща между американския президент Джордж Буш-старши и ръководителя на СССР Михаил Горбачов. Най-важният резултат от нея е ликвидиране на социалистическите страни от Източна Европа, разпускане на Варшавския договор и разпадане на Съветския съюз. На 25 декември 1991 г. над Кремъл е свалено знамето на СССР и е заменено с руския държавен флаг, използван до 1917 г.  Смята се, че този акт не само е официален край на Студената война между САЩ и СССР, но и началото на нова Русия........Прочети още

 

Сърбия разполага с една от най-добрите в Европа системи ракети "земя-въздух"

04.01.2025, 19:57

Министерството на отбраната на Сърбия на 2 януари обяви, че китайските системи за противовъздушна отбрана със среден обсег HQ-22 вече са напълно оперативни. Висши офицери смятат, че те са революционизирали способността на въоръжените сили на страната да защитават националното въздушно пространство, пише Military Watch.
Китайските тежки транспортни самолети Y-20 транспортираха  първата от ракетните системи в Сърбия в началото на април 2022 г., по-малко от две години след като бе потвърдено, че Сърбия ги е поръчала.  
Придобиването се сблъска със значителна съпротива от европейските съседи на Сърбия и от Съединените щати, въпреки че закупуването на HQ-22 се смяташе за по-малко политически спорна алтернатива на предишните планове за придобиване на руски системи С-300 или С-400.
Коментирайки въвеждането в експлоатация на системите, Министерството на отбраната отбеляза: „С въвеждането на ВВС и ПВО на въоръжение с новия зенитно-ракетен комплекс FK-3 [HQ-22] системата за контрол и защита на въздушното пространство е значително подобрена в Република Сърбия.”
Докато ракетната мрежа земя-въздух на Сърбия преди това далеч не беше забележителна дори по стандартите на други европейски държави, въвеждането на HQ-22 превърна мрежата й в една от най-страхотните на континента.
HQ-22 е способен да атакува почти всички видове самолети, както и крилати и балистични ракети, движещи се със скорости до 3 Маха и на височини до 27 километра. Съобщава се, че обсегът на поразяване на ракетите за закупената от Сърбия система е 100 километра.  При първата доставка на системите сръбският президент Александър Вучич отбеляза, че те осигуряват „мощно възпиращо средство“ срещу потенциални нападатели.
„Вече няма да позволим да бъдем боксова круша за никого“, каза президентът по това време, очевидно имайки предвид 78-дневна бомбардировъчна кампания, проведена от НАТО през 1999 г. срещу Югославия. Смята се, че историческият спомен за бомбардировките, включващи  използване  на силно токсичен обеднен уран срещу цивилни райони и удари по  сгради на медии  и  открити пазари, е накарал Сърбия да постави силен акцент върху противовъздушната отбрана въпреки ограничения бюджет за отбрана.
Източник: https://www.dnes.bg/

 

САЩ планират да продадат на Израел оръжия на стойност 8 милиарда долара

04.01.2025,  19:44

Правителството на САЩ планира да продаде на Израел оръжия на стойност 8 милиарда долара, предаде Ройтерс.
Администрацията на американския президент Джо Байдън, чийто мандат изтича на 20 януари, е уведомила Конгреса на САЩ за предложена продажба на оръжие за споменатата сума, уточни агенцията, като се позова на официален американски представител.
В пакета влизат боеприпаси за изтребители и бойни хеликоптери, информира американското издание „Аксиос“, цитирано от Ройтерс.
Сделката трябва да бъде одобрена от комисии към двете камари на Конгреса – Сената и Камарата на представителите.
Според „Аксиос“ в продажбата влизат артилерийски снаряди и ракети въздух-въздух за изтребители, използвани за защита от дронове, както и бомби с малък калибър и с бойни глави.
„Президентът даде да се разбере, че Израел има право да защитава своите граждани в съответствие с международното право и международното хуманитарно право, както и да възпира агресия от страна на Иран и неговите марионетни групировки“, заявява американски правителствен служител, цитиран от „Аксиос“.
Държавният департамент засега не е коментирал информацията, посочва Ройтерс.
Източник: bta.bg

 

Последният "Рамщайн"? САЩ подготвят последна среща на съюзниците за Украйна преди завръщането на Тръмп

04.01.2025, 14:13

Министърът на отбраната на Съединените щати Лойд Остин ще свика среща на съюзниците на Украйна във военновъздушната база "Рамщайн" в Германия следващия четвъртък (9 януари), за да обсъди военната помощ - само дни преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом за втори президентски мандат, пише американската редакция на Politico.
На срещата на т.нар. контактна група за отбрана на Украйна Остин ще води дискусия между министрите на отбраната на повече от 50 държави за 25-и път, откакто Русия започна тоталната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
Последното пълноценно заседание се проведе през септември. Президентът на САЩ Джо Байдън трябваше да председателства срещата на ниво лидери на групата по време на тридневното си посещение в Германия през октомври, което в крайна сметка бе отменено поради последиците от урагана Милтън.
След победата на Тръмп на изборите през ноември не е свиквана нито една среща на групата в пълен състав.
Свободният алианс - известен още като формат "Рамщайн", наречен на името на военновъздушната база, в която обикновено се свиква - се ръководи от Министерството на отбраната на САЩ от началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна.
Оттогава насам той е основното средство за координиране на западната военна подкрепа във всички области - от противовъздушната отбрана до войната с дронове и киберсигурността.
Все още не е ясно дали Тръмп, който многократно е заявявал, че ще прекрати войната бързо след встъпването си в длъжност, ще продължи инициативата. Някои официални лица искаха НАТО да поеме ръководството на платформата, за да се увери, че тя ще продължи да функционира - със или без подкрепата на следващия американски президент.
По-рано тази седмица Байдън обяви близо 2,5 млрд. долара нова военна помощ за Киев.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

София отбелязва освобождението си пред паметника на българския опълченец

04.01.2025, 12:00

Всяка година на 4 януари София чества освобождението си от турско робство. Днес се навършват 147 години от навлизането на руските войски под командването на генерал Йосиф Владимирович Гурко.
Датата 4 януари винаги е отбелязвана тържествено от Столична община, военно-патриотични и други неправителствени организации, представители на духовенството и обикновени граждани. По традиция се отслужва молебен в църквата “Света Неделя” в памет на жертвите в Руско-турската освободителна война. Провежда се литийно шествие до паметниците на ген. Гурко и на Цар Освободител, което е съпроводено с празнично биене на камбаните на централните софийски храмове. Пред паметника на българския опълченец се организира празнична програма.
За паметника на българския опълченец в София
На правоъгълен пиедестал се издига бронзова статуя на българския опълченец (обща височина 7 м.). За модел на скулптурата е послужила фигурата на българския опълченец от известната картина на чешкия художник Ярослав Вешин „Самарското знаме” (1911). На четирите страни на постамента са поставени четири барелефа със сцени от Руско-турската освободителна война. Три от тях са направени по известните картини „Защитата на Орлово гнездо” (на руския художник Алексей Попов, 1893 г.) – на лицевата страна, „Освещаване на знамето на Българското опълчение в присъствието на великия княз и неговата свита” в гр. Плоещ (гравюра в „The Illustrated London News” от 28 май/9 юни 1877 г.) - на източната и „Зимното преминаване на руските войски през Троянския проход в Стара планина (гравюра на Патюшин по рисунка на Н. Каразин в „Илюстрованная хроника войны“ №48, 1877 г.) на западната. Барелефът на гърба на паметника изобразява карта с пътя на опълченските дружини от Руско-турската освободителна война.
Погледнат отгоре, постаментът заедно със стилобата (площадката със стъпалата) има формата на ордена „Кръст за храброст”. До паметника е поставен малък скален къс донесен от връх Шипка (както указва табелата на него). Паметникът е дело на скулптора Николай Савов, художник-реставратора Емил Чушев и архитектa Владимир Станимиров. За място е избрана градинката срещу „Дома на Москва в София”.
Идеята за изграждането на паметника възниква през 03.03.2005 г. Създаденият инициативен комитет и фондация „Героите на България” откриват подписка за набиране на парични средства, в която взимат участие 3 000 души. Най-малката дарена сума е била 2 лева, а най-голямата - 50 000 лева. В създаването на паметника има роля и Фонда на потомците на героите от Руско-турската война 1877-1878 г., чийто президент е правнучката на подп. Калитин - Ирина Калитина-Каховска. В ръководството на фонда участват и потомци на ген. Столетов, ген. Радецки и граф Игнатиев.
В паметника са вградени 12 бронзови капсули с имената на 12-те хиляди опълченци, участвали във войната, урна с пръст от местата на битките, кутия с послание към бъдните поколения и списък на всичките 3000 дарители за изграждане на паметника. Капсулите са поставени лично от президента Георги Първанов, Любомир Коларов, Николай Цонев, ген. Златан Стойков, Бойко Борисов, ген. Сим. Петковски и др. в специалната ниша на пиедестала (под барелефа с картата).
Паметникът е открит тържествено на 24. 08. 2008 г. в присъствието на президентът, кметът на София, министърът на отбраната, началникът на Генералния щаб на Българската армия, директорът на Националния исторически музей, председателят на Народното събрание и е осветен от Сливенският митрополит Йоаникий.
В състава на руската войска е включена българска част, носеща името Българска земска войска със собствени униформи и собствено знаме - Самарското. 12 000 опълченци организирани в 12 дружини се проявяват със своята храброст в боевете при Шипка, Шейново, Нова Загора, Стара Загора, Търново и др. И до ден днешен българският опълченец е символ на храброст и идеал за войник.
На картината „Самарското знаме” на Ярослав Вешин е изобразен прочутият опълченец Никола Корчев, който в битката при Стара Загора успява героично да спаси от пленяване Самарското знаме след гибелта на подп. Калитин. Никола Корчев е роден през 1836 г., т.е. е на 41 години когато участва в Руско-турската война. Ярослав Вешин се вдъхновява за картината си когато вижда вече възрастният опълченец със знамето на честванията на вр. Шипка през 1902 г.
Източник: https://otbrana.com/

 
Руското министерство на отбраната каза, че силите му са свалили 8 американски ракети АТАКМС и установили контрол над селище в Източна Украйна
04.01.2025, 11:00

Руските сили са установили контрол над селището Надия в източната част на контролираната от Русия Луганска област в Украйна и са свалили 8 ракети с голям обсег АТАКМС - Армейски тактически ракетни системи (ATACMS), произведени в САЩ, предаде Ройтерс, като се позова на днешно съобщение на министерството на отбраната в Москва.
Според руското военно ведомство системите му за противовъздушна отбрана са свалили 10 украински дрона над руска територия тази сутрин, включително 3 над северната част на Ленинградска област. В резултат на украинската атака летище "Пулково" в Санкт Петербург временно е спряло сутринта всички пристигащи и заминаващи полети.
По повод на съобщенията за прехванатите от руските противовъздушни сили осем американски ракети АТАКМС, изстреляни от Украйна срещу нейната територия, агенция Франс прес отбелязва, че това е вид атака, която Москва представя като червена линия в конфликта.
"Силите за противовъздушна отбрана унищожиха осем тактически ракети АТАКМС и 72 дрона на украинските въоръжени сили", се казва в съобщението на руското министерство на отбраната, цитирано от ТАСС. Руската армия не уточнява дали тази нова украинска ракетна атака е причинила жертви или материални щети, отбелязва АФП.
Ройтерс посочва, че не е в състояние да провери веднага информациите от бойното поле.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Доклад на ЦРУ от 3 юли 1952 г. за граничната охрана на българското черноморско крайбрежие

04.01.2025, 10:00

Докладът на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ е от 3 юли 1952 г.
Той е разсекретен и достъпен в електронната библиотека Internet Archive от 26 август 2017 г. Документът е от 6 страници и съдържа данни за граничната охрана на българското черноморско крайбрежие.
Тук, на български език, публикуваме частта от доклада, отнасящ се до отряда гранична охрана Бургас (18 гранични поста, под командването на комендатура Варна - от Иракли до българо-румънската граница и 5 гранични поста, под командването на комендатура Несебър - от Несебър до Емине)*.
Името на агента (източника), съставител на доклада, е скрито. Към юли 1952 г. за ЦРУ не е имало тайни за охраната на българското черноморско крайбрежие......Прочети още

 

На този ден през 1944 година англо-американската авиация подновява масираните въздушни удари над България

04.01.2025, 09:09

Анализирайки бомбардировките през ноември – декември 1943 г., командването на западните съюзници констатира, че те не са постигнали предвиждания резултат – капитулацията на германския сателит, поради което трябва да бъдат продължени с нанасянето на още по-мощни удари. Основните усилия са пренасочени от важни военностратегически обекти към граждански с цел „прякото подавяне моралния дух на населението“, като е предвидено бомбардировките да бъдат и дневно-нощни.
На 4 януари 1944 г. към София се насочват 108 тежки бомбардировача Боинг Б-17 („Летяща крепост“), прикривани от изтребители, но гъстата мъгла над Западна България осуетява планираната атака. След като кръжат четвърт час над столицата, част от американските екипажи хвърлят бомбения си товар над Своге, Реброво и Мездра. Група от 40 „Летящи крепости“ се изтегля на юг и в 12, 03 ч. засипва беззащитната Дупница със 150 фугасни бомби. Прикриващите изтребители обстрелват с бордното си въоръжение от пределно малка височина улиците и къщите. Жертвите сред мирното население възлизат на 59 загинали и 33 ранени. Разрушени са 40 сгради, а 65 остават необитаеми. Поради липса на подходящо оборудване за действия над облаци българската противовъздушна артилерия и изтребителна авиация не са в състояние да отразят ударите на противника.

 

Корабен състав на ВМФ на Русия към 01.01.2025 г.

04.01.2025, 08:00
 

 

Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.

 





{START_COUNTER}