Военна информация

Архив - от 1 до 15 септември

 

 

Зейбеци - част от гарнизона на Варненската крепост по време на Руско-турската война от 1877-1878 година

15.09.2024, 21:26

Една гравюра на Шарл Моран от 1877 година
Les Zeibecks, troppes irrgulieres de la province d'Aidin (Asie Mineure), a Constantinople. D'apres un croquis de MM. Abdullah freres. // L'Illustration, Journal Universel, No 1794, Volume LXX, July 14, 1877, p. 21.
Зейбеклер (Зейбеци) са нередовни части (башибозук) от провинция Айдън (Мала Азия). По време на Руско-турската война от 1877-1878 г. зейбеците и черкезите са част от гарнизона на Варненската крепост.
В репортаж от Варна френското илюстровано списание „Илюстрасион“ (L'Illustration, Journal Universel) пише......Прочети още

 

Проведе се традиционната годишна среща на българските парашутисти „Пловдив-24”

15.09.2024, 21:10

В клуба на българските парашутисти в Пловдив на ул. „Братя Бъкстон” -61, се проведе традиционната годишна среща на българските парашутисти „Пловдив-24”.  Участваха представители на регионите в Пловдив, София, Карлово-Калофер, Варна, Плевен, Ст. Загора и др., съобщава председателят на Съюза на българските парашутисти полковник от запаса Сирмо Сирмов.
Ветераните парашутисти почетоха паметта на загиналите военни пилоти майор Петър Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин по време на тренировъчен полет на летище Граф Игнатиево.
Връчена бе членска карта на подполковник от запасда Минков от Плевен. Награден бе председателят на Общинската структура на СБП в Карлово, г-н Николай Нешев с рекламна фланелка на Съюза на българските парашутисти. Той бе удостоен за честна, доблестна, дългогодишна и достойна служба в редовете на Силите за Специални операции (ССО) на БА, посветена на защитата на Отечеството Република България, за принос в учредяването и организационното укрепване на Общинската структура на СБП в община Карлово, за активно му участие в изпълнение на годишните програми на Сдружението, популяризиране на историята и издигане престижа на българските парашутисти у нас и в чужбина.
Приветствие към участниците в срещата отправи командирът на СКСО генерал майор Явор Матеев. С него бяха и други офицери от Командването.
Източник: https://otbrana.com/

 

Окастрена от Меркел: Как Германия остана почти без оръжия?

15.09.2024, 21:02

Германия изостава фатално във въоръжаването си. Учени дават драстичен пример: Русия може само за 6 месеца да произведе всички оръжия, с които в момента разполага германският Бундесвер. Защо е така?
"За да възстанови предишните си запаси от оръжие, на Германия ще са ѝ необходими около 100 години" - това впечатляващо заглавие обиколи германските медии след публикуваното проучване за германските разходи за отбрана. Неговите автори твърдят, че най-голямата икономика от Европейския съюз все още недопустимо изостава в надпреварата във въоръжаването с Русия, въпреки че е създала специален фонд за превъоръжаване на Бундесвера в размер на 100 млрд. евро.....Прочети още

 

Япония възнамерява да закупи още девет въздушни танкера Boeing KC-46A

15.09.2024, 20:50

На 13 септември агенцията за сътрудничество в областта на отбраната на САЩ (DSCA) изпрати известие до Конгреса на САЩ, което касае предстояща продажба на Япония по програмата за външни военни продажби на САЩ (FMS) на девет допълнителни самолета-танкери Boeing KC-46A Pegasus. Тази доставка е одобрена от Държавния департамент на САЩ. Общата цена на предложената доставка ще бъде 4,1 милиарда долара. Машините ще бъдат оборудвани с бордови отбранителен комплекс Northrop Grumman AN/AAQ-24(V) Large Aircraft Infrared Countermeasures (LAIRCM).

 

Повече от 270 000 оръжия са откраднати или изчезнали в Украйна от 2022 г. насам

15.09.2024, 20:23

Повече от 270 000 оръжия са изчезнали или са били откраднати в Украйна от 2022 г. насам, съобщава украинското издание ФОКУС, позовавайки се на статистически данни от услугата Opendatabot, която проследява данните от държавните регистри.
„В Украйна от 24 февруари 2022 г. досега са изчезнали или са били откраднати повече от 270 хил. оръжия. Тази цифра е 40% от общия брой, регистриран в единния регистър на оръжията“, се посочва в съобщението на уебсайта на изданието.
За 2024 г. вече са изчезнали повече от 78 хил. единици оръжие. Сред липсващите ловните пушки са 27,9%, а автоматичните пушки са 27,8%.
Лидер сред изчезналите оръжия е моделът на автоматичната пушка АК-74 (51 008 единици), пистолетите ПМ и карабините SKS.
Ръководителят на Украинската асоциация на собствениците на оръжие Георгий Учакин подчерта, че всички автомати, загубени извън зоната на бойните действия, неизбежно се озовават на черния пазар.
През юли бившият австрийски външен министър Карин Кнайсъл заяви, че в близко бъдеще страните от Европейския съюз (ЕС) ще станат свидетели на увеличаване на престъпността и тероризма заради доставките на оръжие за Украйна. Тя отбеляза, че наемниците, които придобият боен опит по време на конфликта, неизбежно ще се върнат в страните си на произход.
Още през февруари заместник-постоянният представител на Русия в ООН Мария Заболоцкая отбеляза, че оръжията, доставяни на Киев от западните държави, се крадат и препродават на терористични групировки по целия свят. По думите на Заболотска Украйна е „корумпирана черна дупка“.
Западните държави увеличиха военната и финансовата подкрепа за Киев на фона на специалната операция на Русия за защита на Донбас, която беше обявена от руския президент Владимир Путин на 24 февруари 2022 г., след като ситуацията в региона се влоши поради обстрел от страна на украинските военни.
Източници: "Известия", focus.ua

 

Сръбското правителство даде старт на процедурата по въвеждане на задължителна военна служба

15.09.2024, 17:16

На специално заседание снощи сръбското правителство прие решение, с което разпорежда на министерството на отбраната да започне процедура по връщане на задължителната военна служба в страната, отменена през 2011 г., съобщи сръбската телевизия Б92, цитирана от БТА.
Премиерът Милош Вучевич (на снумката) каза, че службата ще има продължителност от 75 дни.
Вчера на церемония в Белград президентът Александър Вучич даде одобрението си на предложението за възстановяване на задължителната военна служба.
"Мисля, че до края на следващата седмица президентът на Сърбия ще бъде поканен като главнокомандващ да присъства на заседание на сръбското правителство, (на което) ще бъде прието предложение за допълнение на закона, с който отменихме задължителната военна служба, и ще я определим на 75 дни", каза Вучевич.
Той уточни, че намерението е задължителната военна служба да влезе в сила в средата на следващата година.
В момента се уточнява как наборниците, които са завършили технически специалности, да служат в съответните организационни единици на сръбската армия и на министерството на отбраната, които изискват по-специални технически умения.
Освен това Вучевич обяви, че на правителственото заседание е прието решение, което определя действията и мерките, които трябва да бъдат приложени от всички министерства по отношение на правната и социалноикономическата защита на сърбите в Косово, както и на сръбските национални интереси.
"Това е пряко свързано с петте области, за които президентът (Вучич) говори, с възстановяване на ситуацията преди едностранните действия на (косовското) правителство на Албин Курти".
Вучевич посочи, че създаването на специална прокуратура, която ще преследва извършителите на "криминални действия", свързани с Косово, е много важно. "Ние искаме да знаем отговорността на всеки, който извършва насилие срещу сърби, срещу сръбско имущество", каза премиерът на Сърбия.
Той обяви, че в сръбския парламент ще бъде внесено искане да бъдат обявени за невалидни всички актове, които са в противоречие с договореностите между преговарящите страни от "обявяването на т.нар. Косово".
Източник: https://dnes.dir.bg/

 

За уточнение: В програма, приета от правителството, бе заложено авиошоуто

15.09.2024, 11:53

Продължавам да слушам мнения и коментари във връзка с авиоинцидента на 13 септември с военен самолет, при който загинаха двама отлични пилоти. Започнаха да валят въпроси кой е заповядал да има авиошоу, едва ли не това било разпоредено от президента и т.н. За тези, които не знаят ще припомня следното.
От 1 февруари 2024 г. има Решение №77 на Министерския съвет за приемане на Национална програма с инициативи за отбелязване през 2024 г. на 20-ата годишнина от членството на Република България в НАТО. В програмата има две приложения за инициативите и за медийното отразяване. В приложения № 1 под т. 24 е записано: „Провеждане на открит летателен ден в Трета авиационна база, на който да бъдат поканени екипажи и авиационна техника от съюзнически и съседни държави за участие в летателни демонстрации и статичен показ“.
Така че т.нар. авиошоу е решение на правителството и не е приумица на този или онзи. Там е записано, че тази проява трябва да се проведе през юни и средства от бюджета не са необходими. За цялата програма бяха предвидени около 560 хил. лв.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Забравените герои на България: Генерал-лейтенант Атанас Григориев Назлъмов

15.09.2024, 09:07

Навършват се 161 години от рождението на генерал-лейтенант Атанас Григориев Назлъмов. Tой е роден на 15 септември 1863 г. в Болград, Бесарабия. Завършва Военното училище в София (1882) и като младши офицер получава назначение в 1-ви конен полк. През Сръбско-българската война (1885) е в разпореждане на командира на Западния корпус като ординарец при началника на левия фланг на Сливнишката позиция. Участва в боевете при Сливница и овладяването на Пирот.
След войната учи във Военна академия в Белгия. След първия курс се премества във Военната академия в Торино, Италия, която завършва през 1890 г. След това служи последователно като началник отделение при Щаба на войската (1898), командир на военен полк (1899) и помощник-началник Щаба на армията (1904). След това става началник на военното училище (1905), началник на Щаба на войската (1907-1910) и инспектор на конницата (1910-1912). На 15 ноември 1900 г. е произведен в чин полковник, а на 1 януари 1906 г. в чин генерал-майор.
През Балканската война (1912-1913) командва кавалерийската дивизия, която няма записани големи победи, но подпомага другите родове войски в изпълнението на крайната цел. През август 1913 т. се уволнява от армията по собствено желание, но при мобилизацията през 1915 г. получава назначение в тила на действащата армия. При започването на войната срещу Румъния (1916) е началник на отбраната на р. Дунав, между Силистра и Тутракан. По-късно командва войските, които действат на левия бряг на р. Дунав. След разформироването на 3-та армия (септември 1918) поема командването на окупационните войски в цяла Добруджа с правата на командващ армия. След войната се уволнява от армиятя. Умира през 1934 г. в София.
Награден е с военния орден „За храброст” III ст. 1 кл.; III ст. 2 кл.; IV ст. 2 кл.; ордена „Св. Александър” II ст. с мечове, със същия орден III ст. без мечове; народния орден „За военна заслуга” II ст.

 

Дирлевангер и бригадата му, от които бяха отвратени дори най-големите нацисти

15.09.2024, 09:04

СС Щурмбригада Дирлевангер се гордее със съмнителното отличие, че е най-кръвожадното звено на нацистката военна машина.
Известен със своята бруталност и открития си садизъм, проявен от командващия офицер – мъж, който преди това е затворен за изнасилване на младо момиче – действията на бригадата са толкова скверни, че дори много от горните етажи на самото нацистко главнокомандване са отвратени от тях.
И така, как възникна това звено, защо са толкова брутални членовете му и защо въобще им е позволено да бъдат брутални?.....Прочети още

 

Институцията казарма

15.09.2024, 08:54

Преди повече от половин век Джон Озбърн пише пиеса с показателното заглавие “Обърни се с гняв назад”. Днес, когато вече над десет години сме дистанцирани от една толкова впечатляваща част от миналото, каквато е срочната войнишка служба, е по-удачно да погледнем назад със смях.
Така както поколения мъже го правят всеки път, щом дружеският разговор се завърти в тази посока. В сладките раздумки за казармата винаги е преобладавало позитивното начало независимо от тежестта на службата; в паметта остава комичното, дори когато в безкрайните дни и нощи е отсъствало съвсем.
Целта на настоящата статия е именно такава - да хвърлим един поглед към казармата като институция, такава, каквато беше тя през един период от около 40 години. Да си спомним с усмивка за нещо, останало (може би) безвъзвратно в миналото. Да си припомним някои позабравени и останали завинаги в младостта на няколко поколения българи порядки, обичаи, традиции, които неизбежно са оставили отражение в тяхното формиране като хора и като мъже. Гледната точка ще бъде преимуществено тази на простия войник, а това означава обикновения човек.......Прочети още

 

Генерал Атанас Стефанов – любимецът на Борис III във всички войни

15.09.2024, 08:50

В родната история ще открием присъствието на личности, които остават завинаги в архивите, макар и тяхната роля да е често водеща. Атанас Стефанов Атанасов е точно такъв пример. Макар и неговият живот да е обвързан изцяло с войните на XX век.
Военната му кариера започва от най-ниското ниво, като до края на живота си ще достигне чин генерал-лейтенант. Не трябва да бягаме и от още една много важна подробност – семейството изиграва огромния роля и когато е захранено с правилните добродетели, то създава качествени хора.
В семейство, в което дядото е пример за селска възрожденска интелигенция ще открием, че именно той изиграва особена роля в образованието, религията и революционния комитет.....Прочети още

 

 

Нови партиди изтребители Су-57 и Су-35С за руските ВКС

14.09.2024, 23:15

ПАО «Объединенная авиастроительная корпорация» (ОАК, част от държавната корпорация Ростех) обяви на 12 септември 2024 г., че е предала на руските въздушно-космически сили партида от нови самолети Су-57 и Су-35С. Изтребителите Су-57 от пето поколение бяха приети от техническия състав, преминаха пълен цикъл на заводски изпитания и бяха тествани в различни режими на работа от пилоти на руското министерство на отбраната. Самолетите отлетяха към летищата за базиране. - (видео)

 

Истребител Спутников: Как СССР искаше да сваля чужди спътници

14.09.2024, 22:40

В първите следвоенни години (ВСВ) способността на Америка да събира разузнавателна информация за развитието на Съветския съюз е силно ограничена и единствените налични методи за въздушно наблюдение са балони, оборудвани с камери, и специализирани шпионски самолети. Балоните са неконтролируеми, ненадеждни и създават сериозни дипломатически проблеми, а височинните разузнавателни полети приключват на 1 май 1960 г., когато е свален самолет Lockheed U-2, а пилотът е заловен. В този момент върху американските отбранителни контрактори се оказва силен натиск да предоставят на САЩ и ЦРУ разузнавателна сателитна система – а Съветският съюз от своя страна има същата решимост да противодейства на такова американско сателитно наблюдение. Владимир Челомей обикновено се смята за първия конструктор в Русия, предложил идеята за противоспътникова система, която използва друг малък космически апарат, носещ взривен заряд. Първоначалното му предложение за „Истребител Спутников“ (ИС) е направено през 1959 г. Този малък апарат би бил насочен към целта от земята, след което ще премине към собствената си система, за да се донасочи......Прочети още

 

Германия е изпратила първи военен кораб през Тайванския проток от 22 години насам

14.09.2024, 21:25

Германия е изпратила първия си военен кораб през Тайванския проток от 22 години насам. Фрегатата Баден-Вюртемберг 222 и спомагателен кораб са преминали през пролива в петък, съобщава министърът на отбраната Борис Писториус на пресконференция в Берлин.
От Пекин междувременно коментират, че този ход представлява „риск за сигурността“ по протежение на Тайванския пролив и изпраща „неправилни сигнали“, съобщава Bloomberg. Китай допълва, че ще противодейства на всички заплахи и провокации.
Китайската народна освободителна армия е организирала морски и въздушни сили в района, за да следят и охраняват целия процес, според изявлението.
Ходът на Германия подчертава нарастващото желание на партньорите на САЩ да се противопоставят на президента на Китай Си Дзинпин и да изпратят кораби през един от най-натоварените морски пътища в света. Китай не претендира за суверенитет над пролива, но иска да регулира водния път и протестира срещу транзита от чужди сили.
В проливите няма т. нар. „международни води“, казва се в изявление на китайското посолство в Германия, публикувано на неговия уебсайт. Китайската страна настоява германската страна да избягва да пречи и да накърнява здравословното и стабилно развитие на двустранните отношения между двете страни, допълва се в съобщението.
„Свободата на корабоплаването не означава свобода да действате безразсъдно“, добавя Ву Киен, говорител на Министерството на националната отбрана на Китай, в изявление.
Държавите от Европейския съюз увеличават присъствието си в Индо-тихоокеанския регион в по-широк план тази година, според Тайванския институт за изследване на националната отбрана и сигурност.
Германия обмисляше изпращането на фрегата през Тайванския пролив преди няколко години, но отмени плана, тъй като тогавашният канцлер Ангела Меркел не искаше да дразни Китай, припомня агенцията. САЩ извършват редовен транзит през пролива, а Франция, Обединеното кралство и Канада изпратиха кораби през последните години.
Писториус алармира по-рано тази година за нарастващите военни амбиции на Китай в Индо-Тихоокеанския регион. Берлин се опитва да балансира опасенията за сигурността с важните си икономически отношения с Китай.
Източник: https://www.investor.bg/

 

САЩ одобряват потенциална продажба на самолети Ф-35 на Румъния

14.09.2024, 13:43

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния в сделка на стойност 7,2 милиарда долара, се казва в съобщение на Пентагона.
Главен изпълнител ще бъде компанията „Локхийд Мартин“. Поръчката включва и 33 самолетни двигателя от компанията „Прат и Уитни“, предаде Ройтерс.
„Този проект за продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като повиши сигурността на съюзник от НАТО, който е важна сила за политическата и икономическата стабилност в Европа“, се казва в изявлението.
Този договор бе обявен, след като тази седмица украински пилоти започнаха да се обучават на самолети Ф-16 в специален център в Румъния. Киев се стреми да ускори използването на тези ценни американски изтребители за отблъскване на руските удари.
Румъния заема стратегическа позиция на вход към Украйна и Черно море и иска да се превърне в „международен център“ за обучение за пилотиране на Ф-16.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се срещна с румънската си колежка Луминица Одобеску в четвъртък, като благодари на Букурещ за доставката на система за противоракетна отбрана „Пейтриът“ за Украйна.
Източник: bta.bg

 

Исторически календар

14.09.2024, 09:27

На 14 септември 1838 година в с. Къкрина, Ловешко, е роден Христо Иванов.
Известен сред другарите си като Големия, Книговезеца, Ловчалията и Войводата, той е сред най-забележителните дейци на българското националноосвободително движение, близък другар и съратник на Васил Левски.
Христо Иванов завършва взаимното училище „Свети Апостоли“ в Ловеч и се занимава с кожухарство и подвързачество. От края на 1860 г. пребивава в Белград, където усвоява модерния по онова време книговезки занаят. Работи като книговезец при различни майстори и в Сръбската правителствена книговезница. През 1862 г. постъпва в Първата българска легия и участва в сраженията за Белградската крепост. Тук се сближава с Васил Левски, с когото го свързва приятелство за цял живот, със Стефан Караджа и Матей Преображенски. След разпускането на Легията и кратък престой в Букурещ се установява в Пловдив, където по лична покана на Хр. Г. Данов започва работа в неговата книговезница. Съдейства за освобождаването на В. Левски от пловдивския затвор.
През 1867 г. Хр. Иванов постъпва във Втората българска легия и след положени изпити е произведен във военно звание капрал (ефрейтор). От 1868 г. работи като книговезец в Търново. Става един от основните сподвижници на Апостола в изграждането на Вътрешната революционна организация. Натоварен е с организирането на тайната полиция и има голям принос в създаването и функционирането на тайната поща по канала Търново – Русе – Гюргево – Букурещ. Полага основите на Търновския таен революционен комитет (1870 г.), придружава Левски при обиколките му из Търновско и Габровско и участва в събранията на местните комитети. Съзнателната му и предана революционна дейност е високо оценена от Левски, който го снабдява със специално пълномощно като негов помощник.
След избухването на Априлското въстание (1876 г.) Хр. Иванов ръководи чета в Троянския балкан. По време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.) участва в освобождаването на Ловеч и начело на доброволческа чета оказва ценна помощ на руското командване. В Сръбско-българската война (1885 г.) организира доброволческа чета в помощ на обсадения Видин. Деен член на Народно-либералната партия (стамболовисти) и народен представител от Ловеч в VI Обикновено народно събрание (1890 – 1893 г.). Умира в Търново на 29 януари 1898 г. Оставя ценни „Спомени“ за националноосвободителните борби.

На 14 септември 1860 година в Свищов е роден генерал от пехотата Димитър Гешов (1860 – 1922).
Завършва Пехотното юнкерско училище в Одеса, Русия (1880) и служи в 11-а пехотна орханийска дружина. Участва в Сръбско-българската война (1885) като ротен командир в 3-ти пехотен бдински полк и воюва при Брезник и Пирот.
След войната командва 3-ти пехотен резервен и 4-ти пехотен плевенски полк. От 1903 г. е командир на 1-ва бригада от 2-ра пехотна тракийска дивизия, с която воюва в Първата балканска война (1912 – 1913) в района на Родопите. През декември 1912 г. поема командването на 2-ра пехотна тракийска дивизия и се сражава при Сяр, Драма и Ксанти.
По време на Втората балканска война (1913) ръководи действията на дивизията при Криволак, Неготин и Калиманци, а в Първата световна война (1915 – 1918) – при Криволак, Дойран и Фурка. От декември 1916 до декември 1917 г. командва 1-ва армия и отстоява позициите при Дойран и р. Вардар, след което е назначен за началник на Моравската военноинспекционна област (1918 – 1919) и за инспектор на пограничните войски (1919).
На 1 юли 1919 г. е произведен в чин генерал от пехотата, а в края на годината е уволнен от армията. Награден е с военен орден „За храброст“ III степен 2 клас.

 

Преди 80 години излиза първият брой на в. „Народна войска“

14.09.2024, 09:23

Днес е Кръстовден. Празникът е установен във връзка със знаменателни събития в историята на Христовата църква: чудодейното явяване на Светия кръст на император Константин Велики, намирането на Светия кръст на Голгота от майката на Константин Велики царица Елена, посетила светите места в Палестина, връщането на животворящия Кръст от персийски плен през XVII век.
Днес е и важна дата за военната ни история. Краткото прекъсване на периодиката на военните вестници у нас е преустановено с излизането на първия брой на в. „Народна войска“ на 14 септември 1944 г. Разпространението му има адрес – окопите на фронта, където българската войска участва в заключителния етап на Втората световна война.
На 14 февруари 1892 г.  излиза първият брой на в. „Военни известия”, първообразът на в. „Българска армия”. Със заповед на министъра на отбраната Стефан Янев в началото на тази година 14 февруари бе обявен за Празник на военните медии – в. „Българска армия“ и Военният телевизионен канал. Това стана по повод 130-ата годишнина от издаването на първия брой на в. „Военни известия“.
През 1919 г Министерството на войната преименува изданието на „Народна отбрана” и му дава задачата, като независим военен всекидневник, да защитава българската войска от обвинения и нападки от страна на партийни централи и всички, които търсят виновник за националните катастрофи за сметка на българската армия.
През годините по-нататък официалният вестник на Министерството на отбраната е имал  различни наименования – „Народна войска” „Народна армия” и сега „Българска армия”. Неговата функция винаги е била и е една и съща – да отразява и популяризира  българското военно дело, да защитава честта и достойнството на българския воин.

 

 

Унгария получи първия военнотранспортен самолет KС-390

13.09.2024, 20:47

На 5 септември 2024 г. в унгарската авиобаза Кечкемет се проведе церемония по посрещане на първия среден военнотранспортен самолет KC-390 Millenium, произведен от бразилската компания Embraer. Унгарските ВВС поръчаха две такива машини с договор от 2020 г.. Самолетът с унгарски бордов номер "610" (сериен номер 39000014) и запазващ бразилската регистрация RT-ZHP излетя от Бразилия и влезе в състава на 101-ва авиационна бригада на ВВС на Унгария, дислоцирана в авиобаза Кечкемет. Министърът на отбраната на Унгария Кристоф Салай-Бобровницки взе участие в церемонията по посрещане на самолета. - (видео)

 

Удар за Украйна: Германия отказа да й изпрати ракети с далечен обсег

13.09.2024, 20:17

Германският канцлер Олаф Шолц потвърди отказа на Берлин да изпрати ракети с далечен обсег на Украйна, дори когато други западни сили обсъждаха възможността Киев да има по-голяма свобода да използва такива оръжия, предаде АФП.
„Германия е взела ясно решение за това какво ще направим и какво няма да направим. Това решение няма да се промени“, заяви Шолц, запитан по въпроса на пресконференция.
Лидерите на Съединените щати и Великобритания трябваше да се срещнат на 13 септември във Вашингтон, за да обсъдят дали да позволят на Киев да изстрелва предоставени от Запада ракети с далечен обсег към Русия - опция, която доведе до покачване на напрежението в отношенията с Москва.
Посещението на министър-председателя Киър Стармър при президента Джо Байдън идва в момент, когато Киев все повече настоява за разрешение да използва оръжията и да си осигури западната помощ за сваляне на руски ракети и дронове.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че даването на зелена светлина на Украйна да използва оръжия с голям обсег ще означава, че НАТО е „във война“ с Москва.
Съединените щати и Великобритания предоставиха на Украйна съответно ракети с голям обсег ATACMS и Storm Shadow.
Германия обаче неколкократно отказа да изпрати на Киев своите ракети с голям обсег „Таурус“ поради опасения от ескалация на конфликта.
Запитан за разговорите във Вашингтон, говорителят на Шолц Щефен Хебестрит заяви, че "оръжията, които САЩ и Великобритания обсъждат в момента, са с по-голям обсег от всички, които Германия е доставяла".
Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че това, за което се договарят Съединените щати и Великобритания, „си остава тяхна работа“.
Той добави още, че разрешаването на Украйна да нанася удари по цели в Русия би било „напълно в съответствие с международното право“.
Германия е вторият по големина донор на военна помощ за Украйна след САЩ, но планира да намали наполовина бюджета си за тази помощ през следващата година.
Шолц е подложен на вътрешен натиск по този въпрос, тъй като партиите, които се противопоставят на подкрепата на Берлин за Киев, постигнаха значителни успехи на ключовите регионални избори в началото на септември.
Правителството обаче настоява, че е напълно ангажирано да подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“.
Източник: https://trud.bg/

 

Военен самолет падна край Граф Игнатиево, има загинали

13.09.2024, 15:34

Министърът на отбраната Атанас Запрянов отменя авиошоуто в Трета авиационна база заради катастрофа в 12:30 ч. с учебно-бойният самолет L-39, съобщиха от Министерството на отбраната.
Учебният самолет L-39ZA (р.н. 207, MSN: 035207) се е разбил в авиобаза "Граф Игнатиево" при изпълнение на сложна маневра на пределно малка височина. При инцидента не се е задействал катапултът, респективно парашутите не са се отворили, цитира свои източници "По света и у нас". Машината е била пилотирана от двама летци -
майор Петко Димитров Димитров и старши лейтенант Венцислав Атанасов Дункин. Загиналите мъже са били инструкторите в 12-та авиобаза в Долна Митрополия.
Инцидентът е станал при подготовката на утрешните демонстрации край Граф Игнатиево. В момента се провежда разследване.
Взети са мерки за локализиране на пожарите и установяване на причините за инцидента, добавят от МО.
По-рано днес президентът Румен Радев участва като втори пилот в демонстрационен полет на изтребител F-16 в авиобазата по покана на Военновъздушните сили на САЩ.
За утре там беше планирано провеждането на летателен ден по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години от приемането на самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили.
„L-39ZA „Албатрос“ е високоманеврен реактивен учебно-боен самолет, предназначен за първоначално и напреднало летателно обучение, както и за първоначално обучение и усъвършенстване на летателните умения на екипажите по бойно използване“, посочват от Министерството на отбраната. Българската поръчка за този тип самолети датира от 1985 г. – общо 36 самолета, разпределени в две ескадрили. - (видео)
Първата от тях е от състава на втори и учебно-боен авиополк (УБАП), базиран на летище „Каменец“. Тя получава 12 самолета през 1986 г. и още няколко през 1987 г. Втората ескадрила получава 12 броя L-39 ZA през 1990 г. През 1987 г. е доставен и тренажор TL-39, монтиран във ВНВВУ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, коментира авиофорум „Гражданска авиация“. След ремонта от 2013-2016 г., машините получават удължен общ технически ресурс до 32 години и междуремонтен ресурс от 7,5 години и 1500 часа, което се случи първо. Удължаването на ресурса е удостоверено чрез издаване на специален бюлетин от AVА за самолетите, на които е извършен капитално-възстановителния ремонт (в съответствие с разработена от фирмата програма SLEP). В този бюлетин изрично е упоменато, че удължаването на ресурса остава валидно при условие, че самолетите се експлоатират съгласно предписанията на производителя. Това означава, че се спазват ограниченията, залегнали в експлоатационната документация и при ремонта на машините се влагат само одобрени от производителя нови и/или ремонтирани резервни части за поддържане на летателната годност. Това изискване има за цел да изключи използването на агрегати, ремонтирани или произведени от неоторизани източници, които могат да компроментират летателната годност.
По време на ремонта също е извършена и малка модернизация на самолетите - на тях е монтирано ново оборудване, включващо цифрово устройство за запис на полетните данни (заедно с него е доставена и наземна система за анализ на полетните данни) и устройство за измерване и записване на претоварванията в полет, чиято информация се анализира след това от производителя.
Така възстановените самолети се използват в т.нар. курсове за интензивна летателна дейност в Долна Митрополия - подготовка на млади и перспективни пилоти, предназначени за последващо преминаване на МиГ-29 и Су-25, и в перспектива също на нов многоцелеви изтребител.

Източник: https://glasove.com/

 

Вестник "Българска Армия", брой 37 (2024), 13 септември, 2024 годинa (pdf)

 

Формирования на Сухопътните войски проведоха командно-щабно учение „Приливна вълна 24-II“

13.09.2024, 08:43

Двудневно компютърно-подпомагано командно-щабно учение „Приливна вълна 24-II“ се проведе в района на Учебен център „Анево“. Основни участници бяха военнослужещи от щаба на 3-и механизиран батальон от състава на 61-а механизирана бригада на Сухопътните войски. В учението се включиха и поддържащи формирования от щабен батальон, 3-и механизиран батальон и рота „Военна полиция“ на бригадата. Екип от Националния военен учебен комплекс „Чаралица“ осигуряваше системата за реални симулации JCATS. Офицер, планиращ учението беше командирът на 61-а механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, а офицер, провеждащ учението - началникът на щаба полковник Калин Карадимов.
Компютърно-подпомаганото учение e базирано на единен сценарий, разработен от Командването на Сухопътните войски и доразвит от щаба на 61-а механизирана бригада. Основният фокус беше планиране и провеждане на отбранителна операция в състава на Сухопътния компонент, с провеждане на контраатака и овладяване на населен пункт.
Участниците в „Приливна вълна 24-II“ постигнаха поставените цели при отлична организация. Учението допринесе за повишаване на способностите на щаба на 3-и механизиран батальон да планира и управлява участието на подчиненото му формирование в хода на операцията и да организира взаимодействието с щаба на бригадата.
Източник: https://www.mod.bg/

 

Китайският министър на отбраната призова големите държави да поемат водеща роля за опазване на глобалната сигурност

13.09.2024, 08:17

Китайският министър на националната отбрана Дун Цзюн заяви днес, че големите държави трябва да поемат водеща роля за опазване на глобалната сигурност, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че Дун е направил тези коментари в ключово важна програмна реч пред Сяншанския форум за сигурност в Пекин – най-голямата ежегодна проява на военната дипломация в Китай.
„Големите държави трябва да поемат водеща роля в опазването на глобалната сигурност, да се откажат от мисленето с нулев резултат и да се въздържат от тормоз на малките и слабите“, каза китайският министър.
В един многополюсен свят „никой не може да си позволи да бъде страничен наблюдател“, добави той.
„Държавите, независимо дали са големи или малки, развити или развиващи се, трябва да имат равни права да участват и да изразяват нуждите си, да отстояват легитимните си права и интереси“, каза Дун.
Източник: bta.bg

 

 

Великобритания може да строи атомни бойни кораби

12.09.2024, 21:14

Кралските военноморски сили на Великобритания поискаха от отбранителната индустрия да бъдат проучени възможностите за строителство на атомни надводни бойни кораби. Това е част от “дългосрочен” план за развитие на способностите на КВМС на Великобритая, пише „Дейли Телеграф“. Към момента ядрено задвижване имат единствено подводни лодки от състава на флота.
Сега по искане на КВМС Министерството на отбраната очаква да получи актуализирани данни за възможностите за използване на реактори от четвърто поколение на надводни кораби. Том Шарп, бивш командир на КВМС, описа искането като “разумно планиране”, но предупреди за разходите, свързани с подобно развитие. „Не говорим за изграждане на флот от ядрени крайцери в близко бъдеще“, каза той. „Добра новина е да има някой в ​​ъгъла на щаба на ВМС, който гледа толкова напред и не се увлича от ежедневните операции на флота.“, допълни Шарп.
“При подводниците ползите са огромни, така че много от тях използват този тип задвижване. При надводните кораби оперативните ползи са много по-малки, така че разходите се появяват по-рано”, добави Шарп. Според искането за проучване, издадено от военното ведомство, чийто краен срок е до 9 октомври тази година: „Основната цел е да се събере подробна информация за дизайна на ядрените реактори от четвърто поколение, тяхната осъществимост за големи надводни кораби (включително спомагателни кораби) и потенциал, предимства и недостатъци, свързани с тяхната експлоатация.”
„Има тонаж, над който съотношението се променя в полза на ядреното задвижване, и той е около 80 000 тона. Ето защо американските 100 000-тонни самолетоносачи го имат, но нашите 65 000-тонни го нямат“, каза Шарп. Той добави, че 42 000-тонният “Шарл де Гол” е скъпа аномалия за ядрената енергия.
Пийт Сандман, военноморски експерт, каза, че се съмнява, че Обединеното кралство скоро ще види кораб с ядрен двигател поради огромните разходи, които ще възникнат при въвеждането и поддържането на такава напреднала технология.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Президентът ще лети с F-16 над Пловдив по покана на САЩ

12.09.2024, 20:23

Утре в авиобаза "Граф Игнатиево“ държавният глава Румен Радев ще направи демонстрационен полет на изтребител F-16 по покана на Военновъздушните сили на САЩ.
В авиобаза "Граф Игнатиево“ държавният глава ще удостои с Почетен знак на президента бригаден генерал Тад Кларк, командир на 31-во изтребително авиокрило от Военновъздушните сили на САЩ в авиобазата в Авиано, Италия. Отличието е за значимия му принос към стратегическото сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.
На 14 септември, събота, от 10.00 часа президентът Румен Радев ще посети открития летателен ден в авиобаза "Граф Игнатиево“ по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години от приемането на самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Der Spiegel: САЩ вероятно ще разположат в Германия ракети Dark Eagle, които са способни да стигнат до Москва

12.09.2024, 20:10

Берлин и Вашингтон се споразумяха, че американски крилати и балистични ракети ще бъдат разположени на германска територия за първи път от Студената война насам. Според анализатори Пентагонът иска да разположи ракети Dark Eagle, способни да достигнат цели дълбоко в руската територия, пише Der Spiegel.
В споразумението, постигнато между САЩ и Германия, много неясно се посочва, че в допълнение към крилатите ракети Tomahawk и ракетите с малък обсег SM-6 се планира разполагането на "хиперзвукови оръжия, които в момента се разработват". Експерти като Улрих Кюн, ръководител на отдела за контрол на въоръженията и изследвания в областта на новите технологии в Института за изследване на мира и политиката на сигурност (IFSH) към Хамбургския университет, обаче са категорични: споменатите хиперзвукови оръжия са балистичните ракети Dark Eagle.
Досега за това оръжие се знае много малко. Новата хиперзвукова система на американците се състои от ракетен двигател (бустер) и специална бойна глава, която се отделя, когато горивото в бустера свърши. Бойната глава остава маневрена докрай и е в състояние да избегне опитите за прехващането ѝ.
Смята се, че Dark Eagle може да се издигне в екзосферата, която започва на височина от около 400 км, и да се устреми към целта си с над 6000 км/ч - пет пъти по-бързо от звука. "Една хиперзвукова ракета може да лети дори по-бързо", твърди Маркус Шилер, експерт по ракети и преподавател в университета на Бундесвера в Мюнхен, допълва УНИАН.
"Двама автори от авторитетния лондонски изследователски център IISS дори смятат, че американските оръжия имат обсег на действие над 3000 км. Изстреляни от Германия, тези ракети биха могли да достигнат цели дълбоко в Русия, включително Москва", пише Spiegel.
Публикуваната от вестника карта с обозначен на нея обсег на ракетите Dark Eagle обаче показва, че те ще достигнат не само Москва, но и Урал.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Руски и китайски бойни кораби проведоха стрелби в Японско море в рамките на учението „Океан-2024“

12.09.2024, 12:51

Кораби на китайските и руските военноморски сили проведоха артилерийски стрелби в Японско море в рамките на учение“, съобщи руското Министерство на отбраната, цитирано от ТАСС.
„Корабите на ВМС на Русия и ВМС на Китай в Японско море извършиха артилерийски стрелби по морски и въздушни цели по време на стратегическото командно-щабно учение „Океан-2024“, се казва в съобщението.
Руско-китайският отряд бойни кораби тренират плаване в различни формации, организирайки противовъздушна отбрана, както и такава срещу подводници и мини. Действайки под единно управление, екипажите на корабите са отразили въздушна атака на макет на противников самолет, преминали са минно опасен район и са унищожили плаваща морска мина.
Руските и китайски моряци също са се обучавали за борба с високоскоростни безекипажни катери, безпилотни летателни апарати и са провели нощни стрелби по морски цели.
Съвместният руско-китайски отряд бойни кораби включва три корвети и спомагателни кораби на Тихоокеанския флот, а от страна на Китай са задействани два ескадрени миноносци, фрегата и снабдителен кораб.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Сам пристигна: как през 1969 г. СССР се сдобива с таен американски дрон

12.09.2024, 08:50

През ноември 1969 г. в Съветския съюз от Съединените щати пристига невероятен коледен "подарък" - елегантна летяща машина, много подобна на известния стратосферен разузнавач SR-71 Blackbird ("Черна птица"), само че по-малка - с дължина само 3 м
Това е безпилотният разузнавач D-21, разработен от компанията Lockheed, където е създаден и Blackbird ("Черната птица"), пише The National Interest. Устройствата са сходни по дизайн и предназначение: шпионски полет със свръхзвукова скорост и на огромна надморска височина, като единствената разлика е, че след изпълнение на мисията SR-71 се връща в базата, а D-21 пуска касетата със заснетия филм и се самоунищожава. Дронът тръгва от специално оборудван Blackbird. По-късно е разработена опция за стартиране от B-52.
Първият боен полет на устройството завършва сконфузно. Тръгвайки от Blackbird, D-21B (вариант с ракетен ускорител) прелита над Китай, снима ядрен полигон близо до езерото Лобнор, а след това по неизвестна причина не се връща по обратния курс, а продължава да лети до изразходване на горивото и каца в околността на Байконур. Съветските инженери проучват апарата много внимателно.
"Той представляваше голям интерес за съветската авиационна промишленост, тъй като беше доста компактна машина, оборудвана със съвременна разузнавателна техника и проектирана за дълги разузнавателни полети с висока свръхзвукова скорост при условия на силно кинетично нагряване", казват руските авиационни историци Ефим Гордън и Владимир Ригмант, цитирани от The National Interest .
С решение на Министерския съвет на СССР от 19 март 1971 г. в Съветския съюз започва разработването на стратегическия дрон "Ворон", подобен на D-21. Носителят на апарата трябва да бъде ракетоносецът Ту-160.
И американските, и съветските дронове обаче стават жертва на напредъка в областта на спътниците шпиони. Кадрите от космоса и в двете страни са признати за по-обещаваща насока и безпилотните проекти са затворени. "Ворон" така и не е построен. Две дузини D-21 се съхраняват в "гробището за самолети" - американската авиобаза "Дейвис Монтен".
Източник: https://bg.rbth.com/

 

На този ден през 1683 г. полски крал спасява Виена от османците

12.09.2024, 08:44

На 12 септември 1683 г. приключва двудневната битка за Виена. До нея се стига, след като Османската империя е обсаждала града в продължение на 2 месеца.
Битката спира повторния опит на Османската империя да превземе австрийската столица. Първият е през далечната 1529 г. Сражението поставя началото на хегемонията на Хабсбургската династия в Централна Европа.
Виновникът за поражението на османците е полският крал Ян III Собиески (на картината). Той е командващ на обединените полско – австрийско - германски сили срещу османската армия, ръководена от великия везир Кара Мустафа паша.
Тази победа не само спира експанзията на Османската империя в Европа, но и осигурява международен престиж на Полша, която получава славата на „предна крепост на християнството“.
Обсадата на Виена започва на 14 юли 1683 г. Близо 90 000 османска армия, включително 12 000 еничарски корпус пристига пред стените на града.
Преди да дойде развръзката виенчани са разрушили къщите извън града, оставяйки празна равнина, която да изложи турците на ответен огън, ако се опитат да щурмуват града. Кара Мустафа паша нарежда създаването на мрежа от окопи, чрез които турците постепенно се приближават до градските стени. Оръдията на турците са остарели, а стените на Виена подсилени, поради което турците се съсредоточават върху копането на тунели и поставянето на мини, с които да взривят стените.
Кара Мустафа паша може да нареди щурмуване на града от армията си, която превъзхожда защитниците в съотношение 20:1, но това би му коствало големи загуби в жива сила, което великият везир иска да избегне. Според някои историци Кара Мустафа паша е искал да запази богатствата на града, които са щели да попаднат в ръцете на войниците, ако им е било заповядано да превземат града с щурм.
На 11-ти септември 1683 г. идва помощ в лицето на европейската армия от около 84 000 души. Битката е забележителна и с най-голямата кавалерийска атака в историята.
Турците понасят около 15 000 жертви, 5 000 пленени заедно с всички оръдия. Съюзниците дават около 4500 жертви (убити и ранени). Въпреки разгрома и отстъплението турците намират време да избият пленниците си, с изключение на благородниците, които могат да им донесат голям откуп.
В чест на Ян Собиески австрийците издигат църква на хълма Каленберг, северно от Виена. Железопътният маршрут от Виена до Варшава също носи неговото име, както и съзвездието Скутум Собиескии (Щитът на Собиески).
Тъй като Собиески поверява кралството си в ръцете на Богородица (Ченстоховската Богородица или Богородица от Ченстохова) преди битката папа Инокентий XI обявява празника на Святото име на Мария, който се чества само в Испания и Неаполитанското кралство, е валиден за цялата католическа църква.
Празнува се на 12 септември.

 

Преди 66 години в бойния строй на българските ВМС постъпват на въоръжение подводници проект 613

12.09.2024, 08:38

През 1958 г. две подводници проект 613 от състава на 131 отделен дивизион подводни лодки на КЧФ (гр. Одеса) след ремонт са подготвени за предаване на българските ВМС: С-244 (въведена в строя на 31.08.1956 г.) и С-245 (въведена в строя на 14.09.1956 г.) с командири съответно капитан II ранг Николай А. Шашков и капитан II ранг Александр Д. Шароваров.
На 12 септември 1958 г. в тържествена обстановка във Военноморска база Варна е издигнат българският военноморски флаг над двете средни подводни лодки, които получават бордови номера С-41 и С-42 и имена „Победа“ и „Слава“. Подводниците са зачислени в бойния състав на ВМС на 20.09.1958 г. заедно с новополучените един СКР проект 50 („Смели“) и други кораби. Дивизионът е преподчинен пряко на командващия Флота като 8 одпл (осми отделен дивизион подводни лодки).........Прочети още (pdf)

 

Пентагонът дава 1,2 млрд. долара за производство на ракети AMRAAM, включително за България

12.09.2024, 08:22

Министерството на отбраната на САЩ възложи на американската компания Raytheon договор на стойност почти 1,2 млрд. долара за производство на ракети "въздух-въздух“ тип AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile), включително и за България.
Това се посочва в изявление, публикувано от пресслужбата на Пентагона.
Според информацията договорът, който е на обща стойност 1 195 985 081 долара, предвижда производството на ракети AMRAAM и свързаното с тях оборудване  в Тусон, Аризона, и се очаква да бъде завършен до 31 януари 2027 г.
Този договор включва некласифицирани чуждестранни военни продажби за Бахрейн, Белгия, България, Канада, Финландия, Унгария, Италия, Япония, Холандия, Норвегия, Катар, Саудитска Арабия, Сингапур, Южна Корея, Испания, Швейцария, Украйна и Обединеното кралство.

 

 

Норвегия вдига ограниченията за износ на отбранителна продукция за Турция

11.09.2024, 21:02

Норвегия вдигна наложените през 2019 г. ограничения за износ на отбранителна продукция и многоцелеви стоки за военна употреба за Турция, съобщи днес норвежкото правителство, цитирано от Ройтерс.
"Това означава, че Mинистерството на външните работи вдига ограниченията от 2019 г. и се връща към обичайната лицензионна практика спрямо Турция", посочи в изявление норвежкото министерство.
Норвегия се присъедини преди пет години към други европейски държави, които прекратиха продажбата на оръжия за съюзничката си в НАТО Турция заради военната офанзива на Анкара срещу кюрдските сили в Северна Сирия.
В отделно изявление турското Външно министерство заяви, че приветства взетото решение.
Източник: bta.bg

 

Столтенберг ще предаде на Рюте щафетата в НАТО на 1 октомври

11.09.2024, 20:50

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще предаде поста на 1 октомври на своя приемник Марк Рюте. Това се посочва в съобщение на алианса.
Предвижда се двамата да участват в церемония по този случай и да произнесат слова. Предаването на поста ще се извърши в присъствието на участниците в Северноатлантическия съвет – представителите на държавите от пакта. Столтенберг и Рюте ще направят обръщение към служителите в централата на НАТО в Брюксел.
Йенс Столтенберг (65 г.) застана начело на НАТО на 1 октомври 2014 г. като 13-ия генерален секретар на военно-политическия съюз. Мандатът му бе удължаван неколкократно и в досегашната история на алианса той е на второ място по продължителност на заемане на длъжността – 10 години, като по-дълго начело на пакта е бил само нидерландецът Йозеф Лунс (между 1971 и 1984 г. – 13 години).
Марк Рюте (57 г.) бе премиер на Нидерландия в продължение на 14 години (между 2010 и 2024 г.). Преди година той изрази готовност да оглави алианса и успя да получи единодушна подкрепа до срещата на върха на НАТО във Вашингтон в началото на юли тази година.
Източник: bta.bg

 

Руски стратегически ракетоносци Ту-160 с авиосъпровод взеха курс към Баренцово и Норвежко морета

11.09.2024, 20:15

Стратегическите ракетоносци Ту-160, придружени от самолети Су-35С и Су-30СМ, прелетяха над неутралните води на Баренцово и Норвежко море в рамките на командно-щабните учения Океан-2024, съобщава "Интерфакс“.
"Два стратегически ракетоносеца Ту-160 на далечната авиация на руските въздушно-космически сили изпълниха полет във въздушното пространство над неутралните води на Баренцово и Норвежко море в състава на блока за командване и управление "Океан-2024“. При изпълнение на полетната мисия екипажите отработиха учебни въпроси за нанасяне на въздушни удари с крилати ракети с въздушно изстрелване по критични цели на условен противник“, съобщи руското министерство на отбраната.
От ведомството отбелязаха, че изтребителният ескорт е осигурен от екипажи на самолети Су-35С и Су-30СМ от Военно-космическите сили на Русия.
"Продължителността на полета беше повече от девет часа. Всички полети на самолетите на руските въздушно-космически сили се извършват в строго съответствие с международните правила за използване на въздушното пространство“, посочва руското военно ведомство.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

В Сухопътните войски започна обучение на резервисти за срочна служба в доброволния резерв

11.09.2024, 19:53

Обучение резервисти за изпълнение на срочна служба в доброволния резерв започна в Пето бригадно командване – Плевен. Обучението ще продължи до 10 март 2025 г. и ще премине в три етапа – начална военна подготовка, специална военна подготовка и колективна подготовка, съобщават от КСВ.
Началната военна подготовка ще продължи един месец и след нея обучаемите ще положат изпит и военна клетва. Следва двумесечна специална военна подготовка, която ще приключи с изпит за придобиване на военно-отчетна специалност.  
Последният етап на обучението - колективна подготовка, ще се проведе в рамките на три месеца и също ще завърши с изпит. По време на този етап резервистите ще надграждат придобитите основни индивидуални и специални умения през предходните етапи на обучението и ще формират бойни способности за срочна служба в доброволния резерв в състава на механизирано формирование. Успешно завършилите курса ще получат удостоверение за премината срочна служба в доброволния резерв.
Източник: https://otbrana.com/

 

ISW: Русия и Китай засилиха военното сътрудничество

11.09.2024, 13:18

Русия и Китай продължават да развиват военнотехническо сътрудничество в различни направления. Както пише базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), на 10 септември заместник-държавния секретар на САЩ Кърт Кембъл заяви, че Китай предоставя "много значителна“ подкрепа на руската отбранителна индустрия в замяна на класифицирана руска военна технология, предава УНИАН.
Според него Китай не само доставя продукти с двойна употреба на Русия, но също така полага "значителни усилия, за да помогне за поддържането, развитието и разнообразяването на елементи от руската военна машина“. В отговор Русия изпраща в Китай подводници, разработки на самолети и ракетни технологии, които преди това не желаеше да споделя с Пекин.
Но китайски официални лица продължават да отричат ​​подкрепата за руските военни усилия и твърдят, че Китай остава "безпристрастен“ в позицията си по отношение на войната на Русия в Украйна.
Изявлението на Кембъл дойде на фона на международните военноморски учения "Океан-2024“, които в момента се провеждат в Тихия и Северния ледовит океан, както и в Средиземно, Каспийско и Балтийско море. Водени са от Русия.
В навечерието на ученията руският президент Владимир Путин обвини САЩ, че оказват натиск върху Русия и Китай, което налага провеждането на съвместни военноморски учения.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Тайвански изтребител падна в морето при тренировъчна мисия, пилотът е спасен

11.09.2024, 08:03

Тайвански изтребител Dassault Mirage 2000-5Ei (Registration: 2047) се разбил вчера близо до северозападния бряг на Тайван, предаде Ройтерс, като се позова на тайванската Централна информационна агенция.
Тайванското министерство на отбраната каза, че изтребителят френско производство е извършвал нощно учение, когато е загубил мощност и е паднал в морето. Пилотът е успял да се катапултира.
Спасители намерили пилота в съзнание няколко часа по-късно. Той бил откаран до пристанище с плавателен съд на бреговата охрана, а след това – откаран в болница.
През последните години имаше няколко случая на катастрофи на тайвански военни самолети, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg

 

124 години от рождението на авиоконструктора Лавочкин

11.09.2024, 07:27

На 11 септември 1900 г. е роден Семьон Алексеевич Лавочкин - руски авиоконструктор, член-кореспондент на Академията на науките на СССР (1958 г.).
Завършва Московското висше техническо училище през 1927 г. От 1935 г. е главен конструктор, ръководител на конструкторско бюро. Под негово ръководство са създадени изтребителите "ЛаГГ-3" (заедно с В. П. Горбунов и М. И. Гутков), "Ла-5", "Ла-7" и много техни модификации, които имат високи бойни качества и са използвани по време на Втората световна война.
След войната създава реактивни самолети (Ла-15 и др.), сред които и първия експериментален свръхзвуков самолет в СССР, както и няколко типа ракети "земя-въздух". - Още самолети Ла

 

 

Планираните за месеца стрелби на „Батмиш“ започват на 11 септември

10.09.2024, 20:30

Център за подготовка на специалисти обяви датите на планираните за септември стрелби на Огневи комплекс „Батмиш“ край Сливен. Ученията ще се провеждат на 11, 12, 25 и 26 септември от 8.30 до 13.30 часа.
За да не се допускат инциденти, живеещите в този район трябва да се съобразяват с предупредителните табели и да не навлизат в забранителните зони. Собствениците на ферми трябва да предприемат мерки за защита на животните си.

 

Нидерландия одобри използването на своите F-16 от ВСУ за удари на територията на Русия

10.09.2024, 20:20

Нидерландия одобри използването на прехвърлени на Украйна оръжия за атаки срещу цели, разположени на територията на Руската федерация. Това изявление направи в интервю пред FAZ министърът на отбраната на страната Рубен Брекелманс.
"Украйна има право да използва нашите оръжия на руска територия за отбранителни цели в съответствие с международното право“, подчерта официалният представител.
Той добави, че това одобрение важи и за изтребителите F-16. Брекелманс също призова други западни страни да последват примера.
"Ако Украйна, която има право на самоотбрана, бъде атакувана от гранични райони или от руски летища, същото важи и за вражеските ракети – те могат да бъдат прехванати от нашите оръжия над Русия. Одобрението важи и за изтребители F-16“, добави холандският министър на отбраната.

 
 

Започна летателното учение „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортна авиация”

10.09.2024, 17:03

В изпълнение на „План за дейността на Военновъздушните сили през 2024 г.” и заповеди на министъра на отбраната, в периода от 03.09. до 20.09.2024 г. на летище Безмер и във временно резервирани зони от въздушното пространство на Република България започна летателното учение „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортна авиация” 2024-3 (ETAP-C 24-3). В него участва авиационна техника, екипажи и личен състав от ВВС на Република България, Федерална република Германия, Румъния, Република Литва и Република Полша, Европейския център за тактически въздушен транспорт (Сарагоса) и Европейското командване по въздушен транспорт (Айндховен).
За ръководител на учението е определен полковник Лазарин Лазаров – командир на военно формирование 24900-София.
Цели на учението са повишаване на оперативната съвместимост при участие в многонационални операции със страни съюзници; повишаване на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка на определения за участие личен състав от ВВС; усъвършенстване на тактико-специалната и летателната подготовка на летателния състав от изтребителна авиация за изпълнение на прехват на транспортни самолети; усъвършенстване на теоретичната и тактико-специалната подготовка на разчетите от ЗРВ за работа по ниско-летящи, малоскоростни цели; усъвършенстване на процедурите във ВВС по всестранно логистично осигуряване и оказване на поддръжка като страна домакин.
По време на ETAP-C 24-3 българските ВВС (военно формирование 24900 – София) ще изпълняват следните задачи:
• Полети по маршрут на малка и пределно малка височина;
• Десантиране на парашутисти;
• Превоз на товари;
• Тренировъчни заходи за симулирано десантиране на товари;
• Преодоляване на ПВО, включващо наземни средства и изтребители.
• Тактически заходи за кацане;
• Операции по обслужване на самолета от наземния технически състав;
Източник: af.armf.bg/bg

 

Русия обяви започването на стратегически военноморски учения

10.09.2024, 13:33

Военноморските сили на Русия започнаха стратегически учения в Тихия и Северния ледовит океан, както и в Средиземно, Балтийско и Каспийско море, съобщи Министерството на отбраната, цитирано от Ройтерс.
В ученията участват повече от 400 кораба и подводници и 90 000 души персонал, се казва в изявлението на ведомството.
Руската държавна новинарска агенция ТАСС уточнява, че сред задачите на стратегическото командно-щабно учение „Океан-2024“ е да се провери готовността на командния състав на руския военноморски флот да управлява разнородни групи сили, както и интегрираното използване на високоточни оръжия.
„Основните задачи на стратегическото командно-щабно учение „Океан-2024″ са да се провери готовността на ръководството на обединенията и съединенията на военноморския флот на Русия за управление на разнородни групи сили в зоните им на отговорност, за решаване на нестандартни оперативни задачи, за използване на високоточни оръжия, съвременни и модерни оръжия и военна техника по време на практическата част на учението, както и за разширяване на сътрудничеството с военноморските сили на страните партньори при решаване на съвместни задачи в море“, се казва в изявлението на руското Министерство на отбраната, цитирано от ТАСС.
Източник: bta.bg

 

Черногорският парламент одобри споразумение с Франция за придобиването на два патрулни катера

10.09.2024, 13:18

Черногорският парламент одобри споразумение между правителствата на Черна гора и Франция за сътрудничество в областта на отбраната за закупуване на два патрулни кораба за Черна гора, предаде агенция МИНА.
Споразумението беше подкрепено вчера от 43-ма депутати.
На дебата в парламента присъства и министърът на отбраната на Черна гора Драган Крапович, който каза, че сътрудничеството между Франция и Черна гора в областта на отбраната се основава преди всичко на сътрудничеството на военноморските сили.
Той допълни, че работна група от представители на министерствата на финансите и на отбраната, които са проучили пазара, са провели разговори с фирми, от кои потенциално могат да бъдат закупени патрулните катери, и офертата на фирма „Кершиш“ отговаря най-добре на изискванията.
Крапович отбеляза, че френската страна е посредник между Черна гора и корабостроителницата и че стойността на доставката няма да надвишава 120 милиона евро.
„Новите патрулни кораби трябва да имат способността да изпълняват специфични операции в морето, като защита на националните интереси в открити води, контрол на морския трафик, защита на военноморските сили, както и военни операции в морето“, поясни Крапович.
Крапович каза, че настоящите приоритети в развитието на армията на Черна гора и ограничените бюджетни средства са изместили фокуса на развитието на флота през предходните години и добави, че наличните към момента кораби са строени предимно през 80-те години на миналия век.
Източник: bta.bg

 

Кипър и САЩ подписаха отбранително споразумение, очертаващо начините за борба с регионални кризи

10.09.2024, 08:28

Кипър и Съединените щати подписаха рамково споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, което очертава начините, по които двете страни могат да подсилят отговора си на регионални хуманитарни кризи и безпокойства по отношение на сигурността, включително в резултат на климатичните промени, предаде Асошиейтед прес.
Кипърският министър на отбраната Василис Палмас и заместник-министърът на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност Селест Уоландър приветстваха споразумението днес като важен момент в разрастващите се кипърско-американски връзки през последните години, довели до премахването през 2022 г. на десетилетното американско оръжейно ембарго, наложено на средиземноморската страна.
„Република Кипър е силен партньор на Съединените щати в Европа и Източното Средиземноморие и играе ключова роля на границата между Европа, Северна Африка и Близкия Изток“, посочи Уоландър след разговорите с Палмас.
Американският официален представител оцени Кипър за това, че е действал като сигурно убежище за американски цивилни граждани, евакуирани от Судан и Израел през миналата година, и за ключовата му роля в създаването на морски коридор към Газа, през който до палестинската територия са изпратени повече от 20 милиона килограма хуманитарна помощ.
Палмас от своя страна заяви, че Кипър ще продължи да върви към „по-тясно, по-силно и ползотворно двустранно сътрудничество в областта на отбраната със Съединените щати“.
Според съвместното изявление споразумението предвижда също така съвместна работа за справяне със „злонамерени действия“ и укрепване на начините за по-добро взаимодействие на кипърската армия със силите на САЩ.
Източник: bta.bg

 

Официална безпаметност. Защо България предава Русия

10.09.2024, 08:17

Руснаците и българите имат стари национални, културно-езикови и духовни връзки. Сега малцина помнят, че по времето на руския княз Святослав Игоревич (велик княз киевски 945-972 г.) русите и българите-славяни са били практически един народ.
Когато воините на Святослав воюват в България, те почти с нищо не се различават от местното население. Българите наскоро са приели християнството и в селските местности все още са свежи езическите култове (включително култа към Перун), а езикът, духовните и материалните традиции са били общи. Руснаците и българите са принадлежали към една етнокултурна и езикова общност.
Не е учудващо, че самият Святослав възнамерява да пренесе столицата на Рус на Дунав, в България......Прочети още

 

Капитан-лейтенант Тодор Николов Цонаков

10.09.2024, 08:08

Историята обикновено отразява значими събития, разказва за бележити личности, прославили се със своя героизъм и саможертва или с новаторското си мислене. Обикновените хора, които без шум изпълняват задълженията си, рядко намират място в нея.
Настоящият разказ е за Тодор Цонаков - морски офицер, участник във войните за национално обединение от 1912 - 1918 г. В тези войни той не се отличава в бойни действия, но пресъздава значими епизоди от тях в картини и рисунки.
Данните за него са основно от служебния му списък като морски офицер и от съхранените във фонда на Военноморския музей документи, писма, снимки и репродукции на негови рисунки.
Тодор Николов Цонаков е роден на 14 октомври 1869 г. в Русе. Начална морска подготовка получава в Мореходните класове към Петербургския речен яхтклуб. За постъпване в тези класове, освен свидетелство, че умеят да четат и пишат, от кандидатите се изисква и свидетелство за проведени предварителни плавания. С предимство са тези с по-голям морски плавателен стаж, като се предпочита службата на ветроходите, пред тази на параходите.
Тодор Цонаков плава на руската военна тримачтова винтова шхуна „Компас“ от 26 май 1890 до 5 септември 1890 и на руския военен крайцер II ранг „Азия“ от 6 май 1892 до 28 септември 1892 г......Прочети още

 

Исторически календар

10.09.2024, 08:02

На 10 септември 1905 г. в с. Поповяне, Самоковско, е роден Кръстю Антонов Атанасов.
Завършва основно училище в съседното село Ковачевци, а гимназия в Самоков. От 1921 г. учи в Морското училище във Варна. Заедно с група ученици се явяват на летище Казанлък, за да помагат като аеромонтьори. Младият Кръстьо Атанасов се запалва по авиацията и три пъти кандидатства в Авиационното училище. На третия опит е приет и през 1928 г. полага първия си пилотски изпит. Завършва Военното училище в София на 6 август 1932 г., 51-ви випуск и получава чин подпоручик. Поручик от 3 октомври 1935 г., капитан от 6 май 1941 г., майор от 1ноември 1944, подполковник от 9 август 1945 г.
Изпратен в Полша през 1934 г., където се обучава в школа за висш пилотаж. Веднага след завръщането си е назначен за инструктор в Изтребителната школа в Пловдив, а след това за началник на Висша изтребителна школа – Карлово.
През 1940 г. е определен за командир на 682-ро ято, въоръжено с най-новите изтребители Месершмит 109 Е. От 1942 г. е началник на Школа за висш пилотаж в Долна Митрополия. На 9 август 1944 г. става командир на 3/6 изтребителен орляк на мястото на заболелия капитан Чудомир Топлодолски. Във въздушни боеве в група има свалени два тежки бомбардировача и два повредени. След 9 септември 1944 г. командва Изтребителния полк и участва до края на Втората световна война в бойни полети за осигуряване бомбардировъчната, щурмовата авиация и сухопътни войски.
Полковник Кръстю Атанасов се пенсионира през 1948 г. като най-възрастния летец-изтребител до този момент във Въздушни войски, награден е с два ордена „За храброст”. Умира на 3 април 1978 г.

 

 

Президентът Румен Радев удостои военнослужещи с висше офицерско звание

09.09.2024, 11:50

Президентът Румен Радев удостои военнослужещи с висше офицерско звание на церемония  в Гербовата зала на „Дондуков“ 2.
Държавният глава назначи досегашния заместник-началник по учебната и научната част на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ капитан I ранг Калин Калинов за началник на висшето учебно заведение и го удостоява с висше офицерско звание „флотилен адмирал“.
Президентът назначи заместник-командира на 24-а авиационна база полковник Димитър Павлов за командир на базата и със същия указ го удостоява с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Командирът на Мобилната комуникационно-информационна система полковник Теодор Тодоров става командир на Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана и получава висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Румен Радев удостои началника на Националната служба за охрана (НСО) бригаден генерал Емил Тонев с висше офицерско звание „генерал-майор“. Той е началник на НСО от 2020 година.
Новите звания и длъжности са израз на заслужена оценка за вашата всеотдайна работа и усилия за развитието на Въоръжените сили и укрепване на системата за защита на националната сигурност, каза президентът в словото си.
"Безпрецедентното влошаване на глобалната среда за сигурност и широкият спектър от нововъзникващи рискове и заплахи поставят нови, все по-високи изисквания към отбранителните способности на страната, към още по-голяма координация и взаимодействие между различните елементи от системата за защита на националната сигурност, към ускоряване на модернизацията на Българската армия и повишаване на оперативната съвместимост с нашите съюзници", коментира Румен Радев. - (видео)

 

9 септември - повратна дата в историята ни

09.09.2024, 11:37

На 9 септември се навършват 80 години от най-противоречивата дата в най-новата история на България, която продължава да разделя обществото.
За мнозина тази дата е свързана с коренна промяна - премахване на капиталистическия строй и изграждането на едно по-справедливо социално общество - комунистическото. За други 9 септември е черна дата, кървав преврат довел до ликвидирането на демокрацията и частната собственост, почернил живота на стотици хиляди българи.
В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев.
Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.
Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и са постепенно поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. "Народен съд" в края на 1944 г. Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 40 000 души. Осъдените на смърт от Народния съд са 2 730 души - министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.
Събитията от 9 септември 1944 г. все още не са получили единодушната оценка на историците. В историографията отпреди 1971 г. по пропагандни причини се твърди, че това е народно въстание. Оттогава до 10 ноември 1989 г. събитията на тази дата получават определението "социалистическа революция".
След политическата промяна от 1989 г. събитието е определяно като "военен преврат".
След 1944 година, 9-ти септември се отбелязва като Национален празник на Народна република България до 1990-та година.
*********
България се присъединява към Антихитлеристката коалиция.
На 9 септември 1944 г. отговорността за бъдещето на страната преминава в ръцете на Отечествения фронт. Получил подкрепата на СССР, САЩ и Великобритания, кабинетът на Кимон Георгиев се ангажира да спаси България от поредната национална катастрофа като я присъедини към Антихитлеристката коалиция. По време на разговорите между представители на новото българско правителство и командващия 3-ти украински фронт маршал Фьодор Толбухин, проведени на 10 септември в румънския гр. Черна вода, се разискват условията за примирието и участието на България във войната против Германия. Предложеното от българската делегация военно съдействие е прието и от 18 септември Българската армия преминава в оперативно подчинение на командващия 3-ти украински фронт. Българо-югославското военно взаимодействие е узаконено с подписаното на 5 октомври 1944 г. в гр. Крайова, Румъния, Споразумение между председателя на Националния комитет за освобождение на Югославия маршал Й. Б. Тито и министъра без портфейл Добри Терпешев. То дава възможност на България да воюва срещу Германия и да постигне по-благоприятни позиции при обсъждането на мирния договор. Процесът на присъединяване завършва с подписаното в Москва на 28 октомври 1944 г. Съглашение за примирие между правителството на България, от една страна, и правителствата на Съветския съюз, Великобритания и САЩ, от друга.

 

Боевете на 15-а пехотна охридска дивизия при Прилеп

09.09.2024, 11:32

Български войници на Охридското езеро, май 1941 г.От 9 септември 1944 година 5-а армия в Македония започва да се оттегля към довоенните граници, при което се стига до стълкновения с германски части и съединения. Особено ожесточени боеве в района на Прилеп водят 15-и дивизионен артилерийски полк и две дружини от 45-и и 54-и пехотен полк в състава на 15-а пехотна дивизия.
Командирът на дивизията полковник Димитър Младенов решава да води упорита отбрана до пристигането в Прилеп на другите части от дивизията, след което да продължи изтеглянето към заповядания район. По негова заповед на 9 септември войските на Прилепския гарнизон нападат немския батальон „Щрошке“ и пленяват 300 души, 60 моторни коли и складовете му. Немското командване оценява, че войските на 15-а пехотна дивизия сериозно застрашават оттеглянето на групата армии „Е“ и от 10 до 16 септември привлича допълнително към Прилеп три батальона, два артилерийски дивизиона и други сили, от които формира бойните групи „Гулман“ и „Пабст“. При поддръжката на изтребително-щурмова авиация тези бойни групи в продължение на 4-5 дни атакуват частите на 15-а пехотна дивизия. На 19 септември основната група на дивизията начело с командира полковник Димитър Младенов напуска Прилеп и заема за отбрана превала Мукос, с. Ореховац и прохода Плетвар. На 21 септември под прикритието на 10-и граничен участък българските части започват да се оттеглят към Велес. През следващия ден групата преминава р. Вардар между Велес и Градско и движейки се южно от Щип, се насочва към планината Плачковица. На 30 септември дивизията се съсредоточава в района на гара Симитли.
От 9 до 23 септември 1944 г. Прилепският гарнизон блокира пътя Прилеп – Велес и спира изтеглянето на шест германски дивизии от групата „Е“ към Белград. При изтеглянето си от Вардарска Македония 15-а пехотна дивизия губи 138 убити, над 200 ранени и около 4500 пленени при Битоля. Загубите на противника възлизат на 1350 убити, ранени и пленени.

 

Създателят на първата българска картечница

09.09.2024, 11:28

Капитан Христо Николов Спасов е роден през 1894 г. в Самоков.
През 1900 г. баща му – останалият без работа гайтанджия Никола Спасов Чешмеджийски, заедно жена си и четирите си деца (две момчета и две момичета) се преселва от Самоков в софийския квартал Лозенец и започва работа като шлосер във Военния арсенал. Покрай баща си малкият Христо надниква в тайните на оръжията и за пръв път прави от отпадъчни материали малък топ, който изпробва пред приятелите си от махалата.
Той завършва гимназия и през 1912 г. постъпва в подготвителен клас на Военното училище. През Първата световна война (1915-1918 г.) Христо получава офицерско звание подпоручик и е назначен за взводен командир в картечна рота.
На фронта вижда как с развети бойни знамена българските роти и дружини атакуват на нож противника. Те са близо до първите му окопи, когато отсреща затракват смъртоносно вражеските картечници, подавят атаката и принуждават нашите атакуващи вериги да залегнат. Френските картечници «Хочкис", «Пюто" и «Сентетиен" стрелят с дълги редове, без прекъсване, а българските «Максим» отказват периодично и блокират........Прочети още

 

“Оръжие да не се използва”: Как СССР обявява война на България

09.09.2024, 09:23

По повод тоталното разделение сред българите 80 години след промяната на 9 септември 1944 г. и предизвикалата много коментари позиция на нашето Външно министерство, че „Съветската армия е окупирала България“, предлагаме един интересен коментар на известния руски автор Дмитрий Окунин за случилото се в онези години.
Преди 80 години Съветският съюз обявява война на България. Ответна нота от страната, в която бушува вътрешна политическа криза няма. Части от Червената армия навлизат на нейната територия, без да срещнат съпротива. И само след четири дни, в резултат на преврат, организиран от антифашистите под ръководството на комунистите, на власт идват просъветските сили. Ето и подробности за онези събития тогава........Прочети още

 

На този ден преди 62 години в рамките на секретната операция „Анадир“ в Куба са доставени първите балистични ракети

09.09.2024, 09:15

Министерството на отбраната на Русия преди време публикува официални данни за загубите на съветски граждани в Куба по време на острата фаза на Карибската криза. По данни на ведомството, от 1 август 1962 година до 16 август 1964 година в Куба са загинали 64 съветски граждани.
Проведената операция е отговор на разполагането на американски ракети в Турция и Италия, а също на заплахата от американското военно нахлуване в Куба. По-рано точният брой загуби на съветски военнослужещи по време на операцията не са публикувани.
Точно преди 62 години, на 9 септември 1962 година, в рамките на секретната операция „Анадир“ в Куба бяха доставени първите съветски балистични ракети, след което СССР достави и ядрени бойни глави за тях. Прехвърлени са два вида балистични ракети със среден обсег на действие: Р-12 (с радиус над 2 хиляди километра) и Р-14 (над 4 хиляди километра) с ядрени бойни глави с мощност 1 мегатон всяка. Общо е било планирано да се развърнат 40 РСД (24 единици Р-12 и 16 - Р-14).
Идеята за разполагането на ракети с ядрени бойни заряди принадлежи на първия секретар на ЦК на КПСС и председател на Съвета на министрите на СССР Никита Хрушчов. - Още за операция „Анадир“

 

 

Министър Запрянов: Имаме и артилерия свръх запас, която също се поддържа

08.09.2024, 20:38

Минималните разходи, които да отделяме за отбрана, трябва да нараснат на 2.5 % от БВП. Това обясни пред БНР Атанас Запрянов, слубен министър на отбраната.
"Руската агресия срещу  Украйна генерира необходимост от много по-големи способности и това води до увеличение на военните разходи в някои страни. Полша стигна 4.7% от БВП. Гърция и Турция отдавна харчат над 2.5%, Румъния – също.
НАТО вече говори за 2% като минимум. Препоръката е много скоро да вземе решение за нарастване на разходите за отбрана - не по-малко от 2.5%".
Засега не предлагаме на българския парламент да връща наборната военна служба, посочи още той в предаването "Неделя 150".
"Самият парламент направи промяна в заплащането на военнослужещите от първи януари следващата година. Политическото очакване е с увеличението на заплатите да повишим интереса към въоръжените сили и да попълним вакантните си длъжности в близките няколко години".
Но ако това не стане, въпросът за връщането на наборната военна може да дойде на дневен ред, обясни министърът.
"Засега и войната в Украйна показа, че професионалните въоръжени сили доминират.
Въпросът за наборната военна служба не стои, дори държавите, които я връщат, го правят под друга форма–в някои страни е на доброволен принцип, в други е само за първоначална военна подготовка".
Атанас Запрянов коментира военната помощ, която страната ни изпраща на Украйна.
"В нашите въоръжени сили цялото въоръжение и техника, включително и самоходните гаубици, са налични. Имаме военновременни формирования, които ако се наложи да ги мобилизираме, и за тях имаме такава артилерия налична. Имаме и артилерия свръх запас, която също се поддържа. По никакъв начин не се нарушава нашата окомплектованост".
Министърът посочи, че напрежението в политическия живот у нас не оказва влияние нито върху него, нито върху ведомството, което ръководи.
"Въоръжените сили са деполитизирани. За нас нещата се развиват нормално, но като гражданин мога да кажа, че за България би било хубаво да има политически избрано правителство с дългосрочен хорозонт. Това е добре и за отбраната".
Той смята, че  превъоръжаване на българската армия не се случва с бавни стъпки.
"Въвеждането на нови технологии, преди всичко безпилотните системи, в тази война, която Русия води срещу Украйна, доведе до промяна във възгледите за водене на бойните действия, но класическите бойни системи въобще не отпадат. Нашата отбранителна стратегия, както и натовската, набляга на комплексно използване на въоръжените сили.
България купува наистина най-доброто за средствата, които иска да похарчи. Аз, като министър се доверявам на военната експертиза".
Армията има визия да се въоръжава с модерни средства за водене на война, отбеляза Запрянов.
"Дроновете са предвидени в програмата за превъоръжаване. Искаме да преминем кам нова артилерийска система в сухопътните войски".
Държавите членуват във военно-политически организации, за да изградят въоръжени сили и в рамките на колективната отбрана. По този начин военните способности стават поносими за бюджета, каза още той.
Източник: https://otbrana.com/

 

"Нюзуик": САЩ разполагат нови ядрени бомби в Европа, три пъти по-мощни от бомбата в Хирошима

08.09.2024, 13:18

Джо Байдън задвижи процеса на модернизиране на американския ядрен арсенал на европейска земя.
Нови, по-мощни ядрени бомби се очаква да бъдат доставени във военни бази в Белгия, Германия, Холандия, Италия и Турция.

Тези нови бомби ще имат мощност до 50 килотона (еквивалент на три пъти експлозията в Хирошима), съобщи Newsweek........Прочети още

 

Вижте първите руски подводници

08.09.2024, 08:08

Руските инженери и подводничари от XIX в. са пионерите, които се престрашават да навлязат в дълбините с първите предшественици на съвременните подводници.
Макар наистина животът да се е зародил в моретата, хиляди години те са постоянен източник на голяма опасност и обаяние заради загадката, която крият.
При все това водните маси винаги са били полезна функция за военните, предлагайки им възможност да извършат внезапни атаки и след това незабелязано да се оттеглят.
Дори войските на Александър Македонски използват куполи, пълни в въздух, за да се движат под водата с разузнавателни цели. Бойците на древна Рус пък дишат през тръбички, докато са скрити в засада край брега на някоя река.
Също ката самолетния парашут, подводният апарат, който се движи самостоятелно, е създаден преди векове от изобретателни мечтатели. В началото на XVIII в., през епохата на техническите иновации и създаването на имперския флот по време на управлението на Петър Велики, един дърводелец на име Ефин Никонов работи по създаването на "таен кораб" от този тип......Прочети още

 

Защо британски войски нападат Русия през 1918 година?

08.09.2024, 08:05

Войници на Негово Величество се сражават срещу Червената Армия на север и на юг в Русия, в Средна Азия, Кавказ и в Далечния изток. Боеве се водят и в град Царицин, който след няколко десетки години ще стане известен на цял свят като Сталинград.  
Причината за интервенцията на държавите от Антантата в Русия по време на заключителния етап на Първата световна война изобщо не е ненавистта към комунизма, макар тя също да изиграла роля.
Главният мотив е била политиката на дошлите на власт болшевики, които обявяват курс на оттегляне на страната от войната срещу Централните държави........Прочети още

 

Забравените герои на България: Генерал от пехотата Велизар Манолов Лазаров

08,09.2024, 08:02

Днес се навършват се 156 години от рождението генерал от пехотата Велизар Манолов Лазаров. Той се ражда на 8 септември 1868 г. в София.
Участва в Сръбско-българската война (1885) като доброволец. Завършва Военното училище в София (1889). Служи в пехотата.

На 2 август 1892 г. е произведен в чин поручик, а на 1 януари 1899 г. в чин капитан. Командва рота в 1-ви пехотен Софийски полк (1900) и служи във Военното училище (1909).
През Балканската война (1912-1913) е командир на дружина в 14- ти пехотен Македонски полк. По време на Първата световна война (1915-1918) е комендант на София. От 1916 г. е командир на 1- ви пехотен Софийски полк, с който се сражава в Добруджа, а през следващите години на Южния фронт. Произведен е в чин генерал-майор.
След войната командва 1- ва пехотна Софийска дивизия (1919-1921), а по-късно е назначен за началник на Софийския гарнизон (1923-1929). Умира в София на 6 април 1941 г.
Награден е с военния орден „За храброст” IV ст. 2 кл.; орден „Св.Александър” I ст.; народния орден „За военна заслуга” 5 кл. на военна лента, 5 кл. на обикновена лента и ордена „За заслуга” на обикновена лента.

 

8 септември: Преди 80 г. войските на 3-ти Украински фронт навлизат в България

08.09.2024, 07:58

На 8 септември 1944 г. войските на 3-и Украински фронт навлизат в България и я окупират, без да срещнат съпротива. Това става след като на 5 септември Съветския съюз обявява война на България. Също на 8 септември България обявява война на Германия и по този начин държавата ни е сама срещу всички участници във войната. Трети Украински фронт настъпва основно през Добруджа със силите на три общовойскови армии: на десния фланг с 46 А, в центъра с 57 А и с лявофланговата 37 А. Последната с ускорен марш се дислоцира в района на Бургас, Казанлък и Ямбол, с цел да замести полковете на 3-та пехотна Балканска дивизия на Прикриващия фронт срещу Турция. До края на окупацията през декември 1947 г. 37 А е основната окупационна войска у нас.
Твърденията, че българският народ отива да посрещне руските войски само от любопитство, както е направило през април 1941 г. при навлизане на германците, не са верни. Първо, по онова време народът все още е настроен русофилски, а не германофилски; Второ, народът по време на войната е оголял и обосял – германските задължения за изнесени български стоки по клирингови взаимоотношения надхвърлят тогавашни 100 млн. долара; Трето, частите на Съветската армия са посрещнати с цветя от ликуващ народ, който се надява на положителни промени............ Прочети още

 

 

108-та годишнина от Добричката епопея

07.09.2024, 21:56

На 7 септември 2024 година, по случай 108-та годишнина от Добричката епопея, представителна част от Военноморските сили участва във военен ритуал на Мемориала в памет на загиналите от VI пехотна Бдинска дивизия за освобождението на Добруджа, издигнат край с. Козлодуйци, Добричка община, съобщават от ВМС.
Строят на почетния караул беше приет от капитан I ранг Борислав Великов, командир на военноморска база Варна.
Свещеници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва, след което пред паметните плочи на мемориала бяха положени венци и цветя. Оркестрант от Представителния духов оркестър на Военноморските сили изпълни траурен сигнал, а присъстващите на ритуала отдадоха своята почит към загиналите герои с едноминутно мълчание.
На тържественото събитие присъстваха представители на държавната и местна власт, на неправителствени организации и съюзи, жители и гости на селото.

 

Освободиха командир на американски боен кораб, който се снима с оръжие с монтиран назад телескопичен мерник

07.09.2024, 15:04

Военноморският флот на САЩ отсвободи от длъжност командира на разрушителя USS John S. McCain (DDG-56) Камерън Ийст. Преди няколко месеца публикувана от него снимка в социалните мрежи го показа с оръжие с монтиран назад телескопичен мерник, което създаде вълна от подигравки онлайн. - (видео)
За решението за уволнението на командира медии в САЩ обявиха, че е свързано със „загуба на доверие“ и е взето от контраадмирал Кристофър Александър, командващ ударната група на авионосеца USS Theodore Roosevelt (CVN-71).
Командването на USS John S. McCain (DDG-56) е временно поверено на жена – кап. I ранг Алисън Кристи.
Пентагонът не е посочил публично пряка причина за отстраняването на Йейст от поста. Американското военно ведомство обаче не отрича наличието на връзка между това решение и появата през пролетта на снимка на Йейст в интернет, на която той, докато е на борда на кораб в открито море, гледа през оптичен мерник, монтиран към него в грешния край на автоматична пушка. Публикуването на тази снимка почти веднага предизвика много подигравки в интернет, включително в официалните ресурси на морската пехота на САЩ. А членът на Камарата на представителите на САЩ Майк Колинс (R-Ga.) публикува фотографски колаж в X (бивш Twitter) през април, изобразяващ пистолет с дуло, насочено към посоката на стрелеца. „Нов служебен пистолет, предоставен на Военноморския флот“, озаглави изображението законодателят.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Джак Матлок, последният посланик на САЩ в СССР: Сбъркахме с разширяването на НАТО. Влязохме във война срещу Русия, която не е в интерес на никого

07.09.2024, 09:42

94-годишният Джак Ф. Матлок (роден на 1 октомври 1929 г.) е дипломат, който е служил на първа линия на американската дипломация по време на Студената война и е последният посланик на Съединените щати в Съветския съюз (от 1987 г. до 1991 г.).
В това ексклузивно интервю, което даде на Оливие Берюйе за френския сайт Élucid, той изобличава абсурдната западна политика, провеждана в контекста на войната в Украйна.
С опита си от един особено напрегнат период от съвременната история, Матлок бие тревога и ни приканва да преразгледаме истинското значение на дипломацията: „Лошият мир е по-добър от войната“. Ето някои акценти.......Прочети още

 

Варна върху картата на Албино де Канепа от 1489 година

07.09.2024, 08:41

Албино де Канепа (Albini de Canepa) е генуезки картограф, за който се знае твърде малко.
Картата (Canepa portolan chart) е на два пергамента (фино обработена овча кожа), залепени в средата. Тя е с размери 80 х 120 см и е датирана от 1489 г. Картата се съхранява в библиотеката Джеймс Форд Бел на Университета в Минеаполис, Минесота (САЩ) (University of Minnesota Libraries, James Ford Bell Library) https://umedia.lib.umn.edu/item/p16022coll251:106
Картата е украсена с винетки (изгледи) на градове, като най-голямата е на родният град на картографа - Генуа, над който се вее знамето на града - червен кръст върху бял фон. Картата е украсена с красиви шатри и две компасни рози с 16 посоки, ориентирани на север.
С червено мастило, знак за значими градове и пристанища, по западния бряг на Черно море са нанесени нос Калиакра (chaliacra), Варна (varna), Несебър (mesenbre) и Инеада (stagnera). Над генуезките търговски пунктове в района на Черно море, Албино де Канепа е представил знамето на Генуа - червен кръст върху бял фон.
Топоними по западния бряг на Черно море: grosea (лиман Синое), zanauarda (нос Мидия), costansa (Кюстенджа), pangala (Мангалия), loxilucico (нос Шабла), chaliacra (нос Калиакра), gauarna (Каварна), carbona (Балчик), castrici (резиденция „Евксиноград“), varna (Варна), rosico (на южния бряг на Варненския залив в местността „Карантината“), galato (нос Галата), maro (Черни нос), lanisa (Обзор), cauo delemano (Емона), mesenbre (Несебър), lasillo (Поморие), poro (Бургас), scafida (Димчево), asine (Маслен нос), verduizo (нос Урдовиза), gatopoli (Ахтопол), stagnera (Инеада).
Източник: https://morskivestnik.com, Анастас Ангелов

 

Исторически календар

07.09.2024, 08:36

На 7 септември 1940 година България си възвръща Южна Добруджа.

След премахването на ограничителните военни клаузи през 1938 г., възвръщането на Южна Добруджа се превръща в главна стратегическа цел на българската външнополитическа програма за мирна ревизия на Ньойския договор.
Основен обект на дипломатическата акция е Германия, която оказва силен натиск върху Румъния и я принуждава да се съгласи на преговори по Добруджанския въпрос, започнали на 19 август 1940 г. в румънския гр. Крайова. В състава на българската делегация, предвождана от пълномощния министър Светослав Поменов, са включени командващият 3-та армия генерал-лейтенант Георги Попов и началникът на Оперативното отделение полковник Иван Попов. Участието им в българо-румънските преговори допринася за очертаването на граничната линия в зависимост от топографските и тактическите условия и изгодите за отбраната на страната.
На 7 септември 1940 г. в 15. 20 ч. двете страни подписват договор, който възстановява границата между България и Румъния от 1912 г. и донася националното освобождение на Южна Добруджа. Към Отечеството е възвърната територия от 7696 кв.км, населена изключително с българи и отнета с Ньойския договор (1919) в противовес на всякакви исторически и етнически реалности.
Възвръщането на областта е сред най-значимите събития в живота на Третата българска държава и остава единствената териториална придобивка за страна от Тристранния пакт, призната от държавите на Антихитлеристката коалиция.

7 септември 1916 година е денят, в който Добрич бе България.

Тогава е кулминацията на боя при Добрич, по-известен като Добричката епопея. Боевете обхващат дните от 5 до 7 септември 1916 г. Тогава Българската армия се сражава в хода на Първата световна война. В него части от Трета Българска армия отблъскват настъплението на румънци и руснаци и с победата си допринасят за освобождението на Южна Добруджа.
През септември 1916 г. Южна Добруджа получава своето освобождение благодарение на победоносния ход на Българската армия, активно подпомагана от местното население. Това са дни на себеотрицание, мъжество и храброст. Героичният ход на Трета българска армия, известен като Добричката епопея, е едно от най-великите дела за свободата на България, пред което днес признателните потомци сведоха чела в знак на признателност.

 

 

Остин: Използването на US оръжие за удари в Русия няма да промени значително ситуацията в Украйна

06.09.2024, 21:09

Използването на предоставени на Киев американски оръжия за нанасяне на удари на далечни разстояния в Русия няма да промени значително ситуацията в Украйна, заяви министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, предаде Ройтерс. По този начин той деликатно се противопостави на желанието на Киев за премахване на ограниченията върху употребата на тези оръжия, отбелязва агенцията.
Говорейки пред репортери след среща в американската военновъздушна база в западния германски град Рамщайн, посветена на помощта за Украйна, Остин подчерта, че не конкретното оръжие ще промени ситуацията.
Остин също така заяви, че Русия е преместила своите планиращи бомби отново отвъд обхвата на ракетите ATAКМС. Остин добави, че самата Украйна разполага със значителни възможности за атакуване на цели далеч отвъд обхвата на британските крилати ракети "Сторм Шадоу".
Източник: БТА

 

Министрите на отбраната на България и на ФРГ Атанас Запрянов и Борис Писториус подписаха Програмно споразумение за съвместната покупка на зенитно-ракетни комплекси IRIS-T

06.09.2024, 19:20

България продължава да оказва подкрепа на Украйна в изпълнение на решенията на Народното събрание. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 6 септември, в своето изказване на заседанието на министрите на отбраната във формат Контактна група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна, ръководена от САЩ. Форумът се проведе в авиобаза „Рамщайн“, Федерална република Германия. В контекста на търсенето на съвместни решения в подкрепа на украинската страна беше и проведената двустранна дискусия между делегациите на България и Украйна.
В рамките на форума министър Запрянов проведе двустранна среща с федералния министър на отбраната на ФРГ Борис Писториус. Бяха обсъдени ключови въпроси в сферата на отбраната, както и възможностите за разширяване и надграждане на военното сътрудничество в области от взаимен интерес.
Министър Атанас Запрянов и министър Борис Писториус подписаха „Програмно споразумение между Федералното Министерство на отбраната на Федерална република Германия и Министерството на отбраната на Република България за съвместната покупка на IRIS-T SLM системи, съгласно Меморандума за разбирателство относно съвместното закупуване на наземни системи за противовъздушна отбрана в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“.
Общата цел на страните, които участват в инициативата на ЕС, е да се насърчи сътрудничеството в областта на отбраната чрез съвместно възлагане на обществени поръчки за оперативно съвместими и взаимнозаменяеми оръжейни системи.
Проектът за инвестиционен разход за придобиването на зенитно-ракетни комплекси „IRIS-T“ беше приет от Народното събрание на 8 август тази година. Целта е да се преодолее дефицитът от способности на българските Военновъздушни сили за зенитно-ракетно прикритие чрез технологично обновяване и постигане на оперативна съвместимост в съюзническата система за противовъздушна и противоракетна отбрана. Реализацията на проекта е продиктувана преди всичко от необходимостта от изграждането и поддържането на способности за противовъздушна отбрана, гарантиращи суверенитета и териториалната цялост на страната.
Източник: mod.bg

 

Великобритания ще изпрати 650 ракети на Украйна в рамките на поредния пакет помощ, каза британският министър на отбраната

06.09.2024, 09:13

Великобритания ще изпрати 650 ракети на Украйна в рамките на поредния пакет помощ на стойност 162 млн. британски лири (213 млн. долара) за отбраната на страната срещу Русия, предаде ДПА, като се позова на изявление на британския министър на отбраната Джон Хийли преди започващата днес среща на така наречения формат от Рамщайн в Германия.
Хийли ще обяви най-новия пакет помощи на Великобритания за украинските въоръжени сили на днешната среща между министрите на отбраната на страните от Контактната група за военна помощ на Украйна в американската военновъздушна база "Рамщайн" в Западна Германия.
"Този нов ангажимент ще даде важен тласък на украинската противовъздушна отбрана и ще демонстрира ангажимента на новото ни правителство да засили подкрепата за Украйна", заяви Хийли преди срещата.
Очаква се 650-те леки многоцелеви ракетни системи LLM да бъдат доставени до края на годината и да допринесат за повишаване на способностите за противовъздушна отбрана на Украйна, която продължава да се защитава от руското нахлуване. Великобритания преди е изпращала стотици такива ракетни системи на Киев и се очаква най-новата доставка да бъде първата част от усилията за увеличаване на европейското отбранително производство в помощ на страната.
Помощта се финансира основно чрез най-новия пакет помощ от 3 млрд. британски лири (3,95 млрд. долара) годишно за Украйна като част от приноса на Норвегия и други страни.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Исторически календар

06.09.2024, 09:00

На 6 септември 1891 г. във Варна е роден Атанас Григоров – създателят на първия български водосамолет. Участва в Балканските войни. От 7 юни до 12 ноември 1917 г. специализира в Германия, а от 21 юни до 31 август в работилницата на аеропланната фабрика Albatros-Flugzeugwerke GmbH, разположена на проливите Категат и Скагерак, където се строят водосамолети.
След завръщането си в България организира ремонтната работилница към водолетище „Пейнерджик“ до Варна. През 1923 г. по настояване на началника на гражданската авиация летецът Асен Агов, Атанас Григоров е назначен в Аеропланната работилница в Божурище. Тук той предлага своя проект за водосамолет.
Машината е построена в Божурище, а за основни материали са използвани липа и ясен. Водосамолетът е двуместен с двигател „Мерцедес“ 150 к.с и развива скорост до 135 км/ч. Максималната далечина на полета е 300 км. През 1924 г. на водолетището край Варна са проведени първите изпитания. С него бързо се набира височина, лесно се изпълняват различни маневри във въздуха, показва стабилност при кацане във вода, а за излитане са му необходими само 50-60 м.
Водосамолетът получава името „Лейтенант Ляпчев“ и е зачислен към Морската въздухоплавателна служба. За жалост експлоатацията му не е дълга. През 1924 г. силна буря разбива вратата на хангара и корпусът и крилата на водосамолета са разрушени така, че тяхното възстановяване се оказва невъзможно.
Атанас Григоров умира през 1959 г.

 

Тутраканската крепост се строи три години, за да падне за 3 дена

06.09.2024, 08:56

Между 2 и 6 септември, преди повече от век, архивите разказват историята за Тутраканската битка или операция, напомняща за един отдавна чакан реванш между България и Румъния. Сражението се води около 5 дена, а резултатът, освен победа, е и възможност за западните медии да погледнат за първи път най-грозното лице на войната. Историята на това сражение започва още през 1913 г. с внезапното нападение на Румъния, която бърза да нападне в гръб и да изпълни своята уговорка от тайния план за унищожаването на страната.
В разгара на Междусъюзническата война ще открием, че румънците наистина успяват да вземат с лекота територия, която дълго време ще стои като отворена рана за обществото, управляващите и войниците. Въпреки съвършената подготовка и желанието за сражение, България за първи път е изтощена от тежките битки и подло предателство, но  реваншът се подготвя и само 3 години по-късно ще открием, че армията бързо ще напомни на гостите, че е време да се върнат от другата страна на Дунав. В този период става ясно, че северната съседка се старае да инвестира средства и хора в укрепването на новите територии, а Тутракан се превръща в една почти съвършена крепост.........Прочети още

 

Зеленски иска да въвлече САЩ и НАТО в открита война с Русия. Какъв ще бъде отговорът на Москва?

06.09.2024, 08:47

Защо вече две и половина години Украйна не обявява война на Русия? Не го прави, защото това не е от полза за САЩ/НАТО. В противен случай, при оказваната помощ на Украйна, те щяха да бъдат въвлечени във войната като преки участници. Без обявяване на война, те само оказват помощ на жертва, но с нахлуването на територията на съседната страна без обявяване на война и одобряването му от Йенс Столтенберг, НАТО фактически стана съучастник, при това в терористична операция, както я определи Русия. Тя действително е такава, защото домовете на хората се унищожават с право мерене на артилерията и танковете, т.е. нарочно, защото вече са отвлечени над 2000 мирни жители, защото тези жители, които не се подчинят, са малтретирани и разстрелвани, защото къщите им са разграбвани. Това не е война по международните правила, а е чист тероризъм. Всичко това се прави, както се изрази пред Индипендънт Михаил Подоляк, съветник на началника на кабинета на президента Зеленски, „за да принудим Русия да влезе в преговорния процес“. Тя обаче не се впечатлява особено от желанието на Киев. Напротив, убедително доказва, че няма намерение да остави без отговор извършваните престъпления в Курска област спрямо мирните жители.....Прочети още

 

 

Defense Express: ВСУ използват полски танкове Twardy в Курската операция

05.09.2024, 21:28

В рамките на операцията си в Курска област Въоръжените сили на Украйна използват, наред с другото, произведени в Полша танкове PT-91 Twardy, които са прехвърлени в началото на 2023 г., пише украинската медия Defense Express.
Полската страна не регламентира използването на такива танкове в битките срещу руска територия, тъй като полското ръководство се ръководи от следния принцип: "след физическото прехвърляне на оръжието на украинските военни, то вече не е полска собственост, така че Украйна има право да се разпорежда с него както намери за добре", пише украинската медия.
Специфичното тук е, че полските дипломати са заявили този принцип в разговор с журналисти от румънската медия Defense Romania. "От това можем да заключим, че изказването на този принцип, който се отнася до действията на Украйна на бойното поле, е от известно значение и за двустранните отношения между Полша и Румъния", се посочва в публикацията.
В същото време от украинската Defense Express отбелязва, че например не се разкрива приблизителният брой на танковете PT-91 Twardy, които Въоръжените сили на Украйна в момента могат да използват в Курска област. "Това навежда на мисълта, че става дума по-скоро за политически въпрос, отколкото за фактор, който би могъл да окаже мащабно влияние върху хода на събитията на бойното поле", заключава украинската медия.
Освен това тук е трудно да се установи хронологията, дали танковете PT-91 Twardy са били използвани от първите дни на бойните действия в Курска област или тези танкове са били въведени в експлоатация в този район малко по-късно.
В своя материал румънските журналисти използват данни, според които Украйна може да е получила няколко десетки (т.е. до 100) танка PT-91 Twardy от Полша, както и 250 танка Т-72M1, допулват от Defense Express.
"От горното следва също така, че оценката на полските наблюдатели през март 2024 г., че танковете PT-91 Twardy могат да бъдат използвани за набег от руски доброволци, е била погрешна", пише в заключение украинската медия.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Британски хеликоптер падна в Ламанша! Служител на Кралските военноморски сили загина

05.09.2024, 20:54

Служител на Кралските военноморски сили на Великобритания загина, след като хеликоптер AgustaWestland AW101 Merlin HC4 падна в Ламанша по време на нощен тренировъчен полет, предаде Прес асосиейшън/ДПА, пише БТА.
На борда на вертолета е имало трима души, двама от които са били спасени и откарани в болница, съобщи британското министерство на отбраната.
Хеликоптерът "Мерлин" се разбил край бреговете на Дорсет снощи по време на учебен полет от самолетоносача "Кралица Елизабет", казаха Кралските военноморски сили.
В момента се води разследване на причините за злополуката.
Семейството на загиналия, чиято самоличност не бе разкрита, е било уведомено.
"Дълбоко съм натъжен да чуя за трагичната смърт на служител на Кралските военноморски сили. Мислите ми са със семейството и близките в този болезнен момент", написа в публикация в "Екс" британският премиер Киър Стармър. Той също така отдаде почит на екипажа на кораба, "особено онези, които са участвали в операцията по издирване и спасяване". - (видео)

 

Вестник "Българска Армия", брой 36 (2024), 5 септември, 2024 годинa (pdf)

 

Сърбия вероятно ще върне задължителната военна служба и тя ще трае 75 дни, каза сръбският президент

05.09.2024, 17:16

Сръбският президент Александър Вучич съобщи днес, че „вероятно“ ще бъде взето решение за връщане на задължителната военна служба, която ще трае 75 дни, предаде белградската агенция Бета.
„Днес разговаряхме за военната служба и вероятно ще вземем това решение. Оценките са, въпреки че все още не са приключени разговорите, че военната служба ще продължава два месеца, плюс 15 дни за упражнения – общо 75 дни. Мисля, че това е минимумът, нещо, което всеки може да даде на страната си“, посочи Вучич, който посети днес членовете на сръбската армия в планината Гучево.
Той допълни, че военната служба ще бъде задължителна за мъжете и доброволна за жените, както и че страната ще осигури „не незначително финансово обезщетение за работата в казармите“.
„Разглеждаме всички страни и скоро ще излезем пред вас (с информация) колко и как ще бъде платено, за да осигурим най-добрите условия за нашите войници. Трябва да запазим младите хора, свързани с ИТ сектора и да им предоставим специални условия, за да не се налага да преминават пехотинско обучение, а в тези 75 дни да допринесат със знанията си“, отбеляза Вучич.
Той допълни, че е „договорен“ и ремонт за казармите в Сомбор, Суботица, Кладов, Пирот и Прибой.
Източник: bta.bg

 

Последен полет на командира на авиобазата в Крумово с вертолет Bell 206

05.09.2024, 16:38

На 5 септември командирът на 24-та авиационна база – Крумово бригаден генерал Димитър Иванов изпълни последен полет с вертолет Bell 206, съобщават от формированието. На мероприятието присъстваха семейството му и целият личен състав на авиобазата. В емоционална реч бригаден генерал Иванов разказа интересни моменти от военната си кариера и благодари на военнослужещите и цивилните служители за добрите отношения по време на съвместната работа. Последваха подаръци от присъстващите и снимки за спомен.
Бригаден генерал Димитър Иванов е роден на 12 септември 1966 г. в гр. Съединение, Област Пловдив. През 1989 г. завършва ВНВВУ "Г. Бенковки", Долна Митрополия, а през 1997 г. – Военна академия „Г. С. Раковски”, София. През 2009 г. завършва стратегически курс „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” във ВА „Г. С. Раковски”.
През военната си кариера той е бил командир на звено във 2ибае – 25 ИБАП, заместник-командир, а по-късно и командир на 1ибае – 25 ИБАП; заместник-командир на отдел „Бойна подготовка” в управлението на КТА, заместник-командир на отдел „Подготовка и използване на войските” той и началник на отделение летателна подготовка в управлението на КТА, старши инспектор пилот в отделение летателна подготовка в КТА; началник на щаба, а по-късно и командир на 16-та ТРАГР – Враждебна. През 2015 г. става заместник-командир на 24-та авиационна база, а от 2016 г. е командир на 24-та авиационна база.
През 1998 г. бригаден генерал Димитър Иванов е награден с „Кристална купа” на Президента на Република България и флагче за І място в авиационните състезания „Висини-98”. През 2008 г. получава почетен знак „Свети Георги” – ІІ-ра степен от Министъра на отбраната на Република България. През 2016 г. получава награден знак „За вярна служба под знамената” – ІІ-ра степен от Министъра на отбраната на Република България.
Бригаден генерал Димитър Иванов е летец-пилот І клас. Летял е на самолети L-29, L-39, МиГ-23БН, Су-25, Ан-26, Ан-30, Ан-2, РС-12 и вертолет Bell 206.

 

Япония и Австралия постигнаха споразумение за увеличаване на съвместните военни учения

05.09.2024, 12:40

Япония и Австралия постигнаха днес споразумение да увеличат съвместните си военни учения на фона на срещата между министри от правителствата на двете страни, по време на която бяха изразени опасения от неотдавнашните навлизания на Китай в японското въздушно пространство и японските териториални води, предаде Асошиейтед прес.
Японската министърка на външните работи Йоко Камикава и японският министър на отбраната Минору Кихара се срещнаха днес на редовна среща на високо равнище с австралийските си колеги - министърката на външните работи Пени Уонг и министъра на отбраната Ричард Марлес в австралийския крайбрежен град Куинсклиф край Мелбърн, щата Виктория.
Те обсъдиха по-тясното сътрудничество в областта на сигурността в контекста на общата подкрепа на министрите за мира и стабилността в Тайванския проток и безпокойството относно все по-агресивните териториални претенции на Китай в Южнокитайско и Източнокитайско море.
Министрите се договориха за по-активно участие в учения с участието на японските и австралийските военновъздушни сили, след като миналата година стелт изтребители "F-35A Lighting II" на двете страни се включиха в тренировъчни маневри над Япония в рамките на учението "Бушидо Гардиън".
През следващата година Австралия ще участва за първи път в "Ориент шийлд" - най-голямото годишно полево учение на сухопътните сили на САЩ и на японските сухопътни сили за самоотбрана.
Австралия и Япония също така планират включването на амфибийната бригада за бързо разгръщане на японските сили за самоотбрана в ежегодните учения на американските морски пехотинци в град Дарвин в австралийската Северна територия.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Шолц приветства направената от Германия "важна стъпка" по повод разполагането на нова система за ПВО

05.09.2024, 08:55

Германските военни въведоха днес на въоръжение първата си система за противовъздушна отбрана ИРИС-Т (IRIS-T SLM) в присъствието на канцлера Олаф Шолц, предаде ДПА.
В речта си в Тодендорф в северната провинция Шлезвиг-Холщайн Шолц заяви, че новата система има за цел да „поддържа сигурността и мира в Европа“.
Германският канцлер подчерта, че Русия под ръководството на президента Владимир Путин от години се превъоръжава, включително в Калининград – руски ексклав на брега на Балтийско море.
„Той е преместил ракети в Калининград – на 530 км по права линия от Берлин. Би било нехайно да не реагираме по подходящ начин“, заяви Шолц.
Новата система ИРИС-Т е разработена от германския производител Diehl Defence. Германското правителство вече е доставило четири от новите системи, както и три свързани с тях зенитно-ракетни комплекса IRIS-T SLS на Украйна, където те са били използвани поне 250 пъти за отблъскване на руски крилати ракети и безпилотни летателни апарати, заяви канцлерът.
Новата оръжейна система ще стане и основен компонент от Европейската инициатива „Небесен щит“ – съвместна система за противовъздушна отбрана, инициирана от Берлин.
В момента в Тодендорф се изгражда и тренировъчен център, в който се обучават украински войници.
Източник: bta.bg

 

Още за първото българско морско минно заграждение (1912 г.)

05.09.2024, 08:46

За използването на парните катери „Амалия“ и „Войвода“ в началото на Балканската война (1912 - 1913 г.) като катамаран - минен заградител, има публикация, в която съавтор съм и аз. Когато през 2006 г. съвместно с д-р М. Кръстева подготвяхме официалното издание „Военноморските сили на България 1879 - 2006 г.“ (с. 6, 9) това твърдение вече се бе превърнало в азбучна истина. Това, което редактирахме, бе в промяната: вместо „минен плот“ ние приехме „катамаран - минен заградител“. Подобно определение приема Ил. Тодоров (Българските кораби, С., изд. Техника, 1981, с. 58), като използва израза „своеобразен катамаран“. Това определение е по-правилното, защото под „плот“ част от моряшкото съсловие разбира и „сал“.........Прочети още

 

Исторически календар

05.09.2024, 08:42

Дело Жулев e роден на 05 септември 1930 г. в с. Лесичево, Пазарджишко.
Баща му майор Георги Жулев загива в Испанската гражданска война. През 1947 г. като ученик в Пазарджишката гимназия Дело Жулев участва в бригадирското движение при изграждането на ж. п. линията Перник – Волуяк. По това време лети и в пловдивския аероклуб.
През 1948 г. постъпва в летателната школа към Дирекцията на въздушните съобщения в София. Там изпълнява първия си самостоятелен полет на самолет По-2 и извършва първия си скок с парашут. През 1950 г. е произведен в чин подпоручик и е назначен в 27-и лекобомбардировъчен нощен разузнавателен полк на летище Стара Загора. През същата година заминава на курс в СССР за изучаване на реактивните самолети МиГ-15.
След обучението е назначен за старши пилот в изтребително звено и заместник-командир на изтребителна ескадрила със самолети МиГ-15 в летище Граф Игнатиево. През 1953 г. е назначен за командир на ескадрила в летище Узунджово, а през 1956 г. преминава офицерски летателно-тактически курс в Липецк, СССР. От 1959 г. майор Д. Г. Жулев заема длъжността командир на 21-ви иап на летище Узунджово. През 1965–1968 г. той е слушател във Военната академия „Г. С. Раковски“ в София. От 1968 г. е на работа в щаба на ПВО и ВВС. През 1971–1973 г. е слушател в Генералщабната академия „Суворов“ в Москва.
След завръщането си в България е назначен за командир на 2-ра дивизия ПВО в Ямбол. През 1975 г. е повишен в звание генерал-майор. На 04. 03.1976 г. в 13.18 ч. със самолет МиГ-17Ф, при прелитане от летище Равнец за летище Безмер в сложни метеорологични условия над местността „Бакаджика“, радиовръзката с генерал Дело Жулев прекъсва. На място е констатирано, че самолетът се е снижил и ударил във височината, а генералът е загинал.

На 5 септември 1893 година в Стара Загора е роден генерал-майор Димитър Айранов (1893 – 1950).
Завършва Военното училище в София (1912). Служи в свитата на цар Борис ІІІ (1929) и заема длъжностите командир на Автомобилната дружина (1932), командир на 2-ри инженерен полк (1935), началник отделение в Инженерна инспекция (1935) и командир на 4-та пехотна дивизия, с която влиза във възвърнатата Южна Добруджа (1940). От 11 август 1941 г. до 9 септември 1944 г. е командир на Въздушните войски.
Разработва и внедрява мирновременната и военновременната структура на българската авиация. С негова заповед през март 1943 г. започва строителството и организационното изграждане на летище Граф Игнатиево.
Уволнен е от армията на 13 септември 1944 г., а на 15 март 1945 г. Народният съд го осъжда на доживотен затвор. Умира при неизяснени обстоятелства.

1916, 5 – 6 септември
Трета българска армия атакува и овладява Тутраканската крепост. В румънския план за водене на войната Тутракан е предвиден да бъде опорен пункт в отбраната до подвеждането на руски войски, а в последствие – плацдарм за общо настъпление на юг до линията Русе – Шумен – Варна. Замисълът на българското командване включва нанасяне на внезапен и бърз удар срещу модерното фортификационно съоръжение с многочислен гарнизон. Оперативна заповед № 17 от 3 септември на командващия
3-та армия предвижда извършване на главен удар със силите на 4-та пехотна дивизия в южния сектор на крепостта, атакуване на източния сектор от 1-ва пехотна бригада (1-ви и 6-и полк) на 1-ва пехотна дивизия и провеждане на демонстративни действия пред западния. За общ командир на войските е определен генерал-майор Пантелей Киселов. Щурмът на крепостта започва в 06.30 ч. с непосредствена артилерийска подготовка за разрушаване на фортовете. Под прикритието на артилерийския огън войските на 4-та пехотна дивизия достигат телените мрежи, където до 11 ч. са направени проходи и овладени фортовете № 5, 6, 7 и 8 в участъка на пробива. На 6 септември настъплението продължава и до 18, 00 ч. противниковата съпротива е напълно сломена. Овладяването на Тутраканската крепост само за два дни е една от големите победи на българската армия през Първата световна война (1915 – 1918). Румънската армия дава около 7500 убити, ранени и безследно изчезнали. В плен попадат 450 офицери, над 28 000 войници и огромно количество оръжие и боеприпаси. Загубите на българската армия възлизат на 1764 убити и безследно изчезнали и 7353 ранени. На мястото на форт № 6 от румънската укрепителна линия е разположен мемориалът „Военна гробница – 1916 г.“, където са погребани над 8000 воини от различни националности.

1944, 5 септември
България излиза от Тристранния пакт. По решение на правителството страната прекратява дипломатическите отношения с Германия и й обявява война, която по тактически причини, свързани с изтеглянето на българските войски от Македония, трябва да влезе в сила на 8 септември. Същият ден (5 септември) в 19.00 ч. Съветският съюз обявява война на България, а в 11.00 ч. на 8 септември предните части на 3-ти украински фронт пресичат румънско-българската граница. Правителството на прозападната опозиция начело с Константин Муравиев нарежда да не се оказва съпротива на Съветската армия и веднага иска примирие, а на 7 септември прекъсва дипломатическите отношения с правителствата на Италия, Хърватска и Словакия. Отменени са всички ограничения върху българските евреи, възстановени са правата на политическите партии, разпуснати са организациите с фашистка и националсоциалистическа идеология, разформирана е жандармерията и е разпуснато ХХV ОНС. На 8 септември 1944 г. регентът проф. Богдан Филов подава оставка под натиска на правителството. В страната е обявено военно положение.

 

Отплаването на съюзническите армии от Варна и Балчик по време на Кримската война - 5 септември 1854 година

05.09.2024, 08:37

На този ден през 1854 г., по време на Кримската война (1853-1856 г.), съюзническите армии - 56 053 войници и офицери (28 223 французи, 20 830 англичани и 7 000 турци), 128 полеви и 90 обсадни оръдия, натоварени на 89 военни и 267 търговски кораба, в три конвоя, отплават от Варна и Балчик към Крим. Първи, на 5 септември, от Балчик отплават французите и турците. Англичаните отплават от Варна за Балчик на 5 септември, и оттам на 7 септември, за сборния пункт определен от маршал Сент-Арно, край остров Фидониси (Змейний), срещу устието на река Дунав. На 14 септември 1854 г. съюзническите армии дебаркират в залива Каламита (Old Fort) при Евпатория......Прочети още

 

 

Полша планира да увеличи производството на боеприпаси

04.09.2024, 20:48

Полша иска да увеличи производството си на 155-милиметрови артилерийски снаряди с надежда да осигури достатъчно доставки, ако Русия нападне НАТО, заяви високопоставен служител, цитиран от Ройтерс.
Някои служители на НАТО твърдят, че Кремъл може да е готов да атакува страни от НАТО след пет до осем години, когато Москва ще е възстановила силите си след войната в Украйна. Москва редовно отхвърля западните предложения, че може да обмисли нападение срещу НАТО.
"Амбицията ни е в рамките на пет до осем години да имаме възможност да запълваме полските складове успоредно с постигането на пълен, независим капацитет за производство на боеприпаси в Полша", заяви пред Ройтерс Мачей Иджик, член на борда на държавната Полска група за въоръжение.
Търсенето на 155-милиметрови артилерийски снаряди рязко нарасна след нахлуването в Украйна през февруари 2022 година. Запасите на съюзниците за собствената им отбрана се изчерпаха, тъй като те спешно изпратиха снаряди в Киев.
Подобно на много свои съюзници, Полша изпрати част от собствените си запаси от 155-милиметрови снаряди в Украйна.
Иджик заяви, че Полската група за въоръжение все още се нуждае от 24 месеца, за да стартира производството на всички необходими части, и си поставя за цел да бъде в състояние да произвежда около 100 000 броя годишно.
Един от елементите, които липсват в полския капацитет, е начинът за производство на многобазово гориво, като Полша обмисля да закупи технологията, необходима за производството, или да създаде съвместно предприятие с вече утвърден производител.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Белгия подменя над 30 на сто от състава на въоръжените сили за няколко години

04.09.2024, 20:42

Белгия ще успее да изпълни целта си да привлече във въоръжените сили нови 10 000 души между 2021 г. и 2024 г., съобщи министърът на отбраната Людиви Дедондер, цитирана в местни медии. Тя допълва, че за догодина са обявени още над 4500 свободни места.
Търсят се основно войници, но има места също за цивилни длъжности и за запасняци. Медиите отбелязват, че страната успява да привлече голямо количество желаещи, но проблем е текучеството. Белгийските въоръжени сили наброяват около 26 000 служители, от които цивилните са около 1500 души.
През август медии съобщиха, че от Белгия се очаква спешно да повиши разходите за отбрана, а в противен случай е възможно военното командване на НАТО да напусне централата в Монс. Цитираните данни показват, че засега белгийските разходи за отбрана са около един процент от БВП и спадат, докато преди 10 години алиансът си постави двойно по-висока цел. Според изчисленията на белгийското правителство, страната ще постигне поставената задача след още 10 години.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Германия и Литва ще подпишат споразумение за разполагането на 5000 войници в Литва

04.09.2024, 20:37

Литва и Германия планират да подпишат споразумение за разполагането и правомощията на германска военна бригада в балтийската страна идната седмица, каза днес литовският министър на националната отбрана Лауринас Касчунас, предаде „Болтик Нюз Сървис“, цитирана от ДПА.
Междуправителственото споразумение, което се очаква да бъде подписано на 13 септември, ще определи използването на базите и пристигането, движението и отпътуването на германските войски в натовската страна.
Споразумението ще включва и създаването на образователни и медицински учреждения за войските.
В отговор на променилата се обстановка в областта на сигурността в Европа, след като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., Германия взе решение за постоянното разполагане на бойна бригада в Литва. Очаква се тя да бъде разгърната през 2027 г.
По план до 5000 войници ще бъдат разположени в страната, от които 80% ще бъдат в Руднинкай, а останалите – в Рукла. Предварително командно съединение с около 20 военнослужещи пристигна на 8 април и се очаква в края на октомври да пристигнат още 120 войници.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Награждават началника на ВМА с орден "За военна заслуга" I степен, с мечове

04.09.2024, 20:24

Министерският съвет предлага на президента на Република България за издаване на указ за награждаване на началника на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н. с орден "За военна заслуга" I степен, с мечове.
Предложението на правителството е във връзка с проявените от него изключително големи заслуги към Република България в развитието на науката и практиката в сферата на военната медицина и здравеопазването.
Проф. Мутафчийски е пръв във въвеждането на революционни техники, равнявайки се по най-иновативното медицинско знание и практика в света, затвърждавайки лидерските позиции на Военномедицинска академия като високотехнологична болница, мощен диагностично-лечебен и учебно-научен комплекс в системата на българското здравеопазване - военно и цивилно, прилагайки световните постижения в медицинската наука. Проф. Мутафчийски е сред доайените в българската хирургия.

 

САЩ не изключват възможността за съвместно производство на оръжия с Тайван

04.09.13:36

САЩ не изключват възможността за съвместно производство на оръжия с Тайван. Това заяви новоназначеният директор на Американския институт в Тайван Реймънд Грийн, предаде "Ройтерс".
Пред медиите в Тайпе Грийн каза, че Съединените щати са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжия за Тайван, въпреки липсата на официални връзки с острова.
"Сега САЩ работят с редица партньори, с които разглеждат възможностите за разширяване на нашето съвместно производство на военни доставки и Тайван може да бъде един от тези партньори в бъдеще", обясни Грийн, но без да навлиза в подробности.
Също така той посочи, че поддържането на "стратегически баланс" в региона ще насърчи отношенията между двете страни.
Китай засили военния и политическия натиск срещу демократично управлявания Тайван през последните години и през май проведе военни учения около острова след встъпването в длъжност на новия президент Лай Чинг-те, който Пекин определи като "сепаратист".
Китай никога не се е отказал от използването на сила, за да постави острова под свой контрол, докато правителството на Тайван обеща да се защитава, като отхвърля китайските претенции за суверенитет.
Припомняме, че Китай наложи санкции на редица оръжейни американски компании, които продаваха оръжия на Тайван. Сред тях беше и Boeing.
Източник: https://news.bg/

 

От 2300 до 2370 лева ще бъде основното месечно възнаграждение на войниците

04.09.2024, 13:05

Министерството на отбраната е готово с прогнозните разчети на основното месечно възнаграждение на военнослужещите, съобразно заеманата длъжност и присвоеното военно звание от 1 януари 2025 г. Това става ясно от писмен отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на председателя на Комисията по отбрана Христо Гаджев по чието предложение и на други народни представители бе променен Законът за отбраната и въоръжените сили през април т.г.
Прогнозните разчети на основното месечно възнаграждение на военнослужещите, съобразно заеманата длъжност и присвоеното военно звание от 1 януари 2025 г. са следните:
- За войниците (матросите)- от 2300 до 2370 лв., като средното увеличение е с 47 процента;
- За сержантите (старшините) – от 2395 до 2485 лв., като средното увеличение и 45 процента;
- За офицерските кандидати – от 2520 до 2630 лв., като средното увеличение  и с 45 процента;
- За младшите офицери – от 2830 до 2950 лв., като средното увеличение е с 30 процента;
- За старшите офицери – от 3000 до 4050 лв., като средното увеличение е с 27 процента;
- За висшите офицери – от 4250 лв. до 6700 лв., като средното увеличение е с 27 процента.
Окончателните размери на основните месечни възнаграждения да военнослужещите ще бъдат определени и обявени в акт на министъра на отбраната след обнародването на Закона за държавния бюджет за 2025 г. в Държавен вестник и други нормативни документи на Министерския съвет, се уточнява в отговора.
Считано от 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение по ал. 1 за най-ниската длъжност се определя ежегодно въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, съобразно данни от Националния статистически институт, която е 2296 лв., като основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата, както следва: за офицери - не по-малко от 1,2; за офицерски кандидати, сержанти и войници - не по-малко от 1,0, е записано в закона.
Що се отнася до формирането на заплатите на цивилните служители в МО, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, коeто също ще претърпи промени на основата на измененията и допълненията на закона, отправихме въпроси към Министерството на отбраната и очакваме отговорите, за да запознаем нашите читатели. Попитахме как измененията в ЗОВСРБ (ДВ, бр. 38/30.04.2024 г.) ще се отразят върху сега действащите  механизми за формиране на работните  заплати на цивилните служители от МО и БА, включително и на назначените по допълнителни разписания на длъжностите. И второ - как ще процедира Министерството на отбраната по отношение на измененията в Закона за висшето образование в частта на заплатите на научно-преподавателския състав.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

В Русия почина генералният конструктор на атомни подводници Игор Спаски

04.09.2024, 08:39

Академик Игор Спаски, работил дълго време като генерален конструктор на Централното конструкторско бюро по морска техника (ЦКБ МТ) "Рубин“, почина на 98-годишна възраст. Това съобщава ТАСС, позовавайки се на източник от корабостроителната индустрия.
Губернаторът на Санкт Петербург Александър Беглов изрази съболезнования за смъртта на Спаски.
"В продължение на десетилетия Игор Дмитриевич Спаски не само създава нови поколения подводници, но и поддържа екип от съмишленици, предавайки им своя безценен опит. Той формира цяла школа от учени и дизайнери, които продължават работата му и днес. Почетен гражданин на Санкт Петербург, Игор Дмитриевич винаги е бил с града. Той запази конструкторското си бюро и го направи най-доброто в страната. Истински патриот на Ленинград-Петербург, той помогна за възстановяването на исторически паметници, създаде нови уникални пространства и извърши мащабна благотворителна дейност. Неговото наследство са не само технологиите, които все още изпреварват времето си, но и хората, които той вдъхнови с примера си“, отбеляза Беглов.
От 1983 г. до 2007 г. заема длъжността генерален конструктор на Централното конструкторско бюро "Рубин". Въз основа на проекти, създадени под ръководството на Игор Спаски, са построени над 200 атомни и дизелово-електрически подводници, по-специално стратегически атомни подводни крайцери от проекта 667БДР "Калмар“, проект 941 "Акула“, проект 667БДРМ "Делфин“, атомни подводниракетни крайцери проекти 949 "Гранит" и 949А "Антей", дизелово-електрически подводници проекти 877, 636.
През 2018 г. Спаски е удостоен с почетното звание Герой на Руската федерация. Герой на социалистическия труд (1978), носител на два ордена на Ленин (1970, 1978), орден на Октомврийската революция (1986), два ордена на Червеното знаме на труда, руски ордени за заслуги към Отечеството II степен (2002) ), Почет (2010). - Още руски подводници
Източник:https://www.focus-news.net/

 

Парламентът на Румъния одобри предаването на система за ПВО Patriot на Украйна

04.09.2024, 08:31

Депутатите от румънския парламент одобриха с мнозинство законопроект за предаване на американските зенитно-ракетни системи (ЗРК) Patriot на Украйна, съобщава агенция Agerpress.
В документа се отбелязва, че предаването на оръжия на Украйна ще "укрепи партньорството“ между Румъния и Съединените щати. В проекта също така се подчертава, че правителството ще възстанови отбранителната способност на страната чрез закупуване на подобна система с финансиране "от външни безвъзмездни източници“. За предаването на системата за противовъздушна отбрана на украинските въоръжени сили ще са необходими 60 милиона долара.
Членът на опозиционния Алианс за единство на румънците Мирча Челару разкритикува това решение. Според него е недопустимо "държава с катастрофален бюджетен дефицит“ да направи такъв подарък и след това да обещае да възстанови отбранителната си способност "от несигурни източници“.
Румъния реши да прехвърли една система за противовъздушна отбрана Patriot на Украйна в края на юни. И в началото на септември румънското правителство одобри законопроект за прехвърляне на тази установка в Украйна.
Източник:https://www.focus-news.net/

 

Финландия планира повече средства за отбраната

04.09.2024, 08:15

Финландското правителство планира да похарчи повече средства за членството на страната в НАТО, за отбраната и сигурността през 2025 г., като в същото време ще намали социалните разходи, за да овладее  фискалния дефицит, предаде Ройтерс.
Коалицията на министър-председателя Петери Орпо (на снимката) въведе реформи на пазара на труда и съкращения на социалните помощи, които разгневиха синдикатите и те започнаха широкомащабни стачки през март и април.
Финландската икономика е в рецесия от миналата година насам заради високите лихвени проценти и последиците от войната на Русия в Украйна, а правителството заяви, че са необходими реформи за повишаване на производителността и намаляване на дефицита.
Държавните фискални разходи през 2025 г. трябва да се увеличат до 88,8 млрд. евро (98,08 млрд. долара) спрямо прогнозираните 88,0 млрд. евро за настоящата  година, като дефицитът ще намалее до 12,2 млрд. спрямо 12,7 млрд. евро според последните прогнози за 2024 г., заяви днес министърът на финансите Рика Пура.
Правителството заяви, че разходите на Финландия за отбрана ще се увеличат с 488 млн. евро до 6,5 млрд. евро главно поради
придобиването на нови изтребители. Разходите, произтичащи от членството на Финландия в НАТО, към което тя се присъедини миналата година в отговор на нахлуването на Русия в Украйна, ще се увеличат с 67 млн. евро спрямо тази година.
Правителството обеща и повече пари за граничните и полицейските сили.
„В тази епоха ние изразходваме много средства и време, за да гарантиране и изграждане на сигурност за нашите граждани и нашия дом страната“, каза премиерът Петери Орпо.
Дясната коалицията на Орпо, която встъпи в длъжност миналата година, имаше вече въведе мерки за строги икономии и данъци, които имат за цел да да балансират бюджета с 9 млрд. евро до 2027 г.
Източник: bta.bg

 

 

ВМФ на РФ - корабен състав към 01.09.2024 г.

03.09.2024, 22:10
 
 

Франция отчита катастрофален бюджетен дефицит от близо 6 процента от БВП

03.09.2024, 21:45

Публичният дефицит на Франция тази година може да бъде много по-лош от прогнозирания, тъй като страната очаква по-малко данъчни приходи, отколкото се смяташе досега, пише европейската редакция на Politico.
Бюджетният дефицит - разликата между това колко една страна харчи и получава - може да достигне 5,6 процента от БВП на страната вместо предварително прогнозираните 5,1, според бележка, изпратена в понеделник от френското финансово министерство до законодателите, отговарящи за бюджета.
В документа се подчертава, че цифрата не е официалната прогноза за дефицита на страната, а просто прогнозиран най-лош сценарий.
Мрачното предупреждение идва, докато Франция е без правителство и е подложена на засилен контрол от ЕС, известна като процедура за прекомерен дефицит, за преразход през 2023 г.
Франция вече преразгледа целта си за дефицит за 2024 г. от първоначалните 4,4% от БВП на 5,1%. Тя също така пропусна целта си за дефицит миналата година (5,5 процента от БВП вместо 4,9 процента).
Правителството в оставка даде да се разбере, че ще бъде отговорност на неговия наследник да представи бюджета за 2025 г. и да адресира плановете си за разходи на Европейската комисия като част от процедурата за прекомерен дефицит.
Франция трябва да изпрати на Брюксел многогодишен план за съкращаване на разходите до 20 септември, но този срок може да бъде удължен до 15 октомври. Според френското законодателство правителството трябва да представи бюджета на парламента до 1 октомври.
За да ускори нещата, правителството в оставка започна подготвителна работа, като предложи да замрази разходите на същото ниво като тази година (492 милиарда евро), вместо значително да ги съкрати.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

За отбраната трябва да се мисли реално, а не само пожелателно

03.09.2024, 20:40

Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в първата лекция при откриването на новата академична година във ВА „Георги С. Раковски“. 2 процента от БВП обаче няма да стигнат, необходими за минимум 2,5 на сто и ние работим за това още в бюджета за 2025 г. посочи той. 2 процента от БВП за отбрана е санитарния минимум, който не ни позволява да направим крачка напред, подчерта въl втората лекция началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
След няколко месеца ще имате не само нови знания, но и нова техника. С тези думи министърът, който е и бивш началник на академията, се обърна към новоприетите слушатели. И още – заплати, обвързани с база равна на средната работна заплата за страната за вторито тримесечие на предходната година. Работим и за нов социален пакет, кака още министърът. Той благодари на председателя на Комисията по отбрана Христо Гаджев, който също бе в академията, за промените в Закона за отбраната и въоръжените сили в интерес на заплащането на военнослужещите и цивилните служители и гласуваните решения за ускоряване на модернизацията на Въоръжените сили. От своя страна адмирал Ефтимов благодари за оптимизма на министъра на отбраната........Прочети още

 

Навършват се 25 години от създаването на бригада „Югоизточна Европа“

03.09.2024, 20:36

Заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов участваха днес, 3 септември, в тържествената церемония по повод 25-ата годишнина от създаването на Бригада „Югоизточна Европа“ (ЮИЕ). Събитието се проведе в щаба на бригадата в Куманово, Република Северна Македония. В него участие взе и представителен блок от 2-ра Тунджанска механизирана бригада.
По време на тържествената церемония бяха отбелязани постиженията на бригада „Югоизточна Европа“ през изминалия четвърт век и бяха очертани перспективите за бъдещото й развитие. Наградени бяха представители на щаба на бригадата, сред които и българските офицери, заемали ръководни позиции, както и настоящият и бивши командири на бригадата.
За изключителен принос за изпълнение на задачите на бригадата посмъртно беше връчена грамота на генерал-майор Нейко Ненов, командир на бригадата в периода 2005 – 2007 г.
********
Бригада „Югоизточна Европа“ започва дейността си през август 1999 г. България беше първата страна-домакин на многонационалния й щаб, който беше разположен в гр. Пловдив.
Източник: mod.bg

 

Ритър: Военната помощ за ВСУ от САЩ и Европейския съюз е на ръба на изчерпване

03.09.2024, 15:12

Военната помощ за Въоръжените сили на Украйна от САЩ и Европейския съюз е на ръба на изчерпване, което води до намаляване на обемите на доставките.

Това каза енсионираният офицер от разузнаването на американската армия Скот Ритър говори канала Reporterfy Media & Travel в YouTube.
„Европа и Съединените щати изчерпаха способността си да продължат да доставят военна техника в количествата, необходими за предотвратяване на изчерпването на украинските въоръжени сили в този конфликт. Това е много скъпо оборудване и веднага щом влезе в битка, то се унищожава“, подчерта Ритер........Прочети още

 

През 1941-1944 г.: Дали Царство България е неутрално по отношение на СССР?

03.09.2024, 09:00

В последните години, особено около датата 5 септември, рязко се увеличи публикуването на материали, посветени на темата „Защо СССР обяви война на неутралната към нея България“. Тук ще се опитам да покажа, че Царство България не е неутрално към СССР през годините 1941-44, когато Третият райх воюва със СССР. Това ще направя на основа на дейността на България в Черно море, т.е. на фона на морската война на Третия райх срещу СССР в Черно море. Има и много други факти доказващи, че България не е неутрална към СССР, но те са за дейността на вермахта в сухопътните граници на България, но това излиза извън поставените от мен рамки на този материал.
За да се счита една държава неутрална в случай на военни действия, тя следва да спазва Хагската (V) конвенция относно правата и задълженията на неутралните държани, приета през 1907 г., а също и Хагската (XIII) конвенция относно правата и задълженията на неутралните държави в случай на морска война, приета през 1907 г. И двете конвенции са ратифицирани от Княжество България през 1908 г. Всички Хагски конвенции са били валидни по времето на Втората световна война, други подобни международни договори към това време няма разработени.......Прочети още

 

На този ден кавалерията на генерал Колев посича румънска бригада

03.09.2024, 08:56

На 3 септември 1916 г. Първа конна дивизия под командването на ген.-майор Иван Колев, която едва предния ден започва бойни действия срещу Румъния в Първата световна война, разгромява със сабите си румънска бригада от 19-а пехотна дивизия в паметен бой между Карапелит и Кочмар.
Генералът лично предвожда кавалеристите си, удряйки противниковата колона във фланг. След страшния удар на бойното поле остават посечени над 600 румънски трупа, а повече от 1000 войници са взети в плен. Ефектът от поражението е толкова голям, че още същата вечер румънците изоставят Добрич.
Трябва да се отбележи, че генералът не е получил задачата от командването, а сам проявява инициатива и поема отговорност, след като разкрива румънския замисъл бригадата да бъде изпратена в помощ на обсаждания от българите Тутракан............Прочети още

 

 

Токио може да достави първи бойни кораби в чужбина след края на Втората световна война

02.09.2024, 20:59

Правителството на Япония е подало заявка за участие в търг за строителство на бойни кораби за Военноморските сили на Австралия. Тяхното командване вече е снабдено с документация за най-новите ракетни фрегати от клас “Могами” (Mogami), съобщава вестник Йомиури. За корабите от този клас се твърди, че имат изключително ниски радарни отпечатъци и мощен боен комплекс, включващ подводни и надводни безпилотни апарати.
В търга участват още Германия, Испания и Южна Корея. Австралия възнамерява да придобие 11 военни кораба. Окончателното решение се очаква да бъде взето през следващата година.
Ако Япония успее да пребори конкуренцията, това може да бъдат първи военни кораби, които Токио ще достави в чужбина след края на Втората световна война. Според вестника, страната е готова да се съгласи и на съвместно строителство на фрегати от този клас, което да се провежда в заводи в Австралия.
Фрегатите от клас “Могами” са проектирани от най-голямата японска инженерна корпорация Mitsubishi Heavy Industries. До 2032 г. ВМС на страната ще получат 22 кораба от този тип. На Австралия е предложен съд с дължина на корпуса 142 метра и водоизместимост около 4,9 хиляди тона.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Нов командир на военноморска база Варна

02.09.2024, 15:59

Днес  се състоя церемония по подписване на акт за сдаване и приемане на длъжността Командир на военноморска база Варна между капитан I ранг Костадин Димитров и капитан І ранг Борислав Великов, съобщават от ВМС.
На тържеството присъстваха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, заместник-командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби  капитан І ранг Павлин Петков, командирът на Военноморска база Бургас капитан І ранг Петър Петров, о.з. флотилен адмирал Коста Андреев, офицери от Щаба на Военноморските сили и командири на военни формирования, дислоцирани във Военноморска база Варна. Беше обявена заповед на началника на отбраната за назначаване на капитан І ранг Борислав Великов за командир на военно формирование 32140 – Варна.
От името на личния състав на Военноморска база Варна капитан І ранг Великов изказа своята признателност и благодарност на капитан I ранг Димитров за неговата досегашна служба и му поднесе почетен плакет.
Източник: https://otbrana.com/

 

Началникът на отбраната пожела успех на новия ни контингент в KFOR

02.09.2024, 15:56

Тържествен ритуал за изпращането на български военен контингент за участие в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR), в състава на Регионално командване „Запад“, се състоя днес в Асеновград. Тържествено слово произнесе началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, съобщава БТА.
“Поздравявам ви с поетата отговорност да представлявате страната ни в мисията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово. Вие сте вторият български контингент, който ще изпълнява задачи в състава на Регионално командване “Запад”. Предстои ви отговорна мисия, в която трябва да утвърдите авторитета и професионализма на българските воини. Аз съм убеден, че ще се справите, защото знам, че българските военнослужещи проявяват своя характер и добродетели при изпълнение на задачите си по всяка една от мисиите на въоръжените сили. Контингентът е съставен от военнослужещи от различни формирования, но подготовката и успешната сертификация показаха добър синхрон. Когато встъпите в изпълнение на задачите си в Косово, отстоявайте авторитета на Българската армия и на България. Спазвайте строга дисциплина, подкрепяйте се един друг, утвърждавайте името на България и на българския войник”, каза адмирал Ефтимов.
От името на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов на контингента беше връчена икона на св. Георги Победоносец.
В него са включени военнослужещи от Четвърти артилерийски полк, 101-ви алпийски полк и 110-и логистичен полк от състава на Сухопътните войски, както и от Мобилната комуникационна и информационна система на Съвместното командване на силите. Те ще изпълняват задачи по подпомагане на сигурността в района, патрулиране, наблюдение в зоната за отговорност.
Национален командир на контингента е подполковник Цветомир Деянов от Съвместното командване на силите. Командир на националния поддържащ елемент и помощник национален командир на контингента е майор Милен Златев, а командир на маневрената рота е капитан Калоян Димитров. И двамата военнослужещи са от състава на Четвърти артилерийски полк.
Към военнослужещите се обърна и кметът на Асеновград Христо Грудев. Днес се събираме тук с гордост и вълнение, за да изпратим нашите смели мъже и жени, които ще поемат отговорната мисия да служат на мира и стабилността в Косово. Вашата задача не е лека, но е от изключителна важност не само за региона, в който ще действате, но и за нашата страна, за нашия град и за света, каза Христо Грудев.
След това свещеноиконом Йордан Георгиев и други духовници отслужиха тържествен молебен за здраве и лека служба на контингента. Беше връчена и икона на св. Георги на командира на контингента - майор Милен Златев.
В края на молебена отец Йордан Георгиев се обърна съм военнослужещите. Търсете Бога и неговата правда, бъдете бдителни, помагайте си, върнете се с пълни редици. Нито за миг не забравяйте, че вкъщи вашите мислят за вас. Подарявам ви икона на св. Георги Победоносец, която е обходила много свети места, за да ви бъде небесен закрилник и покровител. На добър и спасителен час с божията помощ, каза свещеникът.
Ритуалът по изпращането завърши с тържествен марш на военнослужещите.
Участието на български военни контингенти в Стабилизиращите сили на НАТО в Косово започва през февруари 2000 г. с инженерно-строителен взвод. През годините задачите и числеността на контингентите са променяни, като досега в операцията на НАТО в Косово са участвали над 1800 военнослужещи.

 

Исторически календар

02.09.2024, 12:51

На 2 септември 1896 г. в София е роден Асен Христов Йорданов.
Учи последователно в София, Враца и Свищов. На 15 години, през 1912 г. прави опити да конструира планьор и да полети с него. При посещението си във Франция посещава като слушател училището за пилоти на известния френски летец-конструктор Луи Блерио в парижкото предградие Етамп. Завръщайки се в България, се записва доброволец в Балканската война като аеромеханик в Аеропланното отделение.
На 10 август 1915 г. построява първия български самолет, с който Радул Милков извършва успешен изпитателен полет. По-късно 10 август е обявен за ден на българското самолетостроене. Записва Аеропланното училище, което завършва година по-късно, и е произведен в чин подпоручик летец-пилот. Участва в Първата световна война в състава на 1-во аеропланно отделение. След Ньойския договор Асен Йорданов е демобилизиран.
През 1921 г. правителството на Александър Стамболийски осигурява 6000 долара за участието в околосветска обиколка със самолет на Асен Йорданов и Александър Стоянов. Обиколката трябва да започне от САЩ, но не се осъществява. Асен Йорданов остава в Америка, за да не се завърне в родината до края на живота си. Успява да започне работа в самолетостроителната компания „Къртис Райт“ пръвоначално като чертожник, след това като летец- изпитател и инструктор. Завършва химия, физика и аероинженерство. Работи като конструктор в заводите „Боинг“, „Къртис“, „Дъглас“, „Пайпър“ „Локхийд“ със значителен принос в разработката на бойните самолети Боинг Б-17 „Флайнг Фортрес“, Боинг Б-29 „Сюпърфортес“, Локхийд Р-38 „Лайтнинг“, Р-40 и особено на пътническия и военно-транспортен самолет Дъглас ДС-3 „Дакота”. Създател на основните принципи на инструменталното(сляпо) летене. През 1941 г. в Ню Йорк основава авиационна компания – „Джорданов Авиейшън Корпорейшън“, с основна дейност създаване и разпространение на авиационна техническа литература за комплексно обучение на военни и граждански пилоти и механици. Издава 9 книги, преведени на всички основни езици, дори на японски и китайски. Компанията просъществува до 1950 г.
Асен Йорданов е награден със званието „почетен гражданин“ на Ню Йорк, вписан е в Златната книга на Америка за високи заслуги към авиацията, в залата „Слава на въздуха” е поставен негов барелеф. Умира на 18 октомври 1967 г. в Ню Йорк.

На 2 септември 1888 година в с. Горско Сливово, Севлиевско, е роден генерал от пехотата Теодоси Даскалов (1888 – 1945).
Завършва Военното училище (1907) и Военната академия в София (1928). Участва в Първата балканска война (1912 – 1913) като командир на батарея от 5-и артилерийски полк. Сражава се при Лозенград, Люлебургаз и Чаталджа.
През Първата световна война (1915 – 1918) командва отделение от 5-и артилерийски полк в боевете за Добрич, Кубадин и Черна вода. При управлението на БЗНС е уволнен от армията и излиза в запаса (1920 – 1924). След възвръщането му служи в Шуменския укрепен пункт (1924) и в 4-ти пехотен полк (1925).
Последователно заема длъжностите главен редактор на военните издания (1927 – 1928), началник на отделение в Щаба на войската (1928 – 1929), началник-щаб на 4-та пехотна дивизия (1929), командир на 5-и артилерийски полк (1929 – 1930), преподавател във Военното училище (1930 – 1931), инспектор на класовете във Военното училище (1931 – 1932), военен аташе в Рим (1932 – 1934), началник-щаб на Трета военноинспекционна област (1934 – 1935), командир на 5-а пехотна дивизия (1935 – 1936) и началник на Четвърта военноиспекционна област (1936 – 1938). На 24 януари 1938 г. е назначен за Министър на войната. Ръководи модернизирането на Българската армия след Солунското споразумение (31 юли 1938 г.), отменило военните ограничения на Ньойския договор (1919). Участва в изготвянето на нов „Закон за военните сили на Царство България“ (1940), с който се възстановява задължителната военна повинност. Организира заемането на възвърнатата към България Южна Добруджа (1940) и на предоставените за временно администриране територии на Вардарска Македония, Западна Тракия, Западните покрайнини и Поморавието (1941), както и включването им във военнотериториалното деление на страната. На 11 април 1942 г. е повишен в чин генерал от пехотата и освободен от длъжността министър на войната поради колебанията му в правилността на провежданата политика.
За дейността му в правителството на Богдан Филов, обвързало България с Третия райх и обявило война на Великобритания и САЩ, е осъден от Народния съд на смърт (1 февруари 1945). С решение №172 от 26 август 1996 г. на Върховния съд присъдата е отменена.
Автор е на трудовете „Тактика на артилерията. Записки“ (1932), „Артилерията в боя“ (1937), „Подготовката на държавата за война“ (1943), „Театърът на войната през 1915 г.“ и др., на статии във вестник „Народна отбрана“ и в списанията „Военен журнал“, „Артилерийски преглед“ и „Съвременна пехота“. Награден е с военен орден „За храброст“ IV степен 1 и 2 клас.

 

Кой вербува ген. Заимов и Боевой за съветската разведка

02.09.2024, 12:47

Азорски и Боевой - това са конспиративните имена на ген. Владимир Заимов и д-р Александър Пеев, които заемат почетно място в историята на световното разузнаване.
Помислете си само - на ген. Заимов е присъдено най-високото съветско отличие Герой на Съветския съюз, същото, което получава и разузнавач № 1 на Втората световна война Рихард Зорге. А Боевой е отличен с най-високия съветски орден "Ленин".
Много се знае за тях и дейността им, но не е толкова известно, че и двамата, и не само те, са вербувани за съветското разузнаване  от младия български писател Кръстьо Белев (1908-1978) (на снимката).
Той е Август. А едва е навършил 30 години. Написал е за краткия си живот дотогава няколко книги, които се посрещат много добре от литературната критика - сега, разбира се, и те са "забравени".
Много са знаците на преклонение и почит към делото на Заимов в Съветския съюз. Достатъчно е да си спомните частичка от неговите шифрограми до центъра в Москва, за да се разбере защо.Сред тях е и информацията, която той предава на съветското висше ръководство, че на 22 юни 1941 г. Германия ще нападне СССР......Прочети още

 

На този ден преди 79 години капитулира Япония

02.09.2024, 12:42

Смята се, че Втората световна война започва на 1 септември 1939 г. с нападението на Германия срещу Полша. Според китайските историци войната започва през 1931 г., когато японските войски нахлуват в Манджурия. През 1941-42 г. Япония окупира значителна част от Китай.
За това помага правителството на маршал Петен в Южна Франция, което пропуска нейните войски през Виетнам, тогава френска колония.
Япония притежава многобройна армия (над 5 млн.), много добре обучена и въоръжена. Всеки генерал, офицер и войник е готов да даде живота си, за да се разпространи властта на обожествявания микадо (император Хирохито) над цяла Азия и тя да бъде включена в поднебесната империя, насочват се дори към Австралия.
Японският войник е обучен да се сражава до последния си дъх, предаването в плен се смята за позорна измяна към императора, родината и народа, има десетки хора-камикадзета, които при необходимост стават живи торпили.
През 1941 г. японските самолети нападат и почти напълно унищожават американския боен флот, базиран в Пърл Харбър на Хаваите. Преди това, през 1938-39 г., Япония прави няколко опита да нахлуе в Съветския съюз, но претърпява поражения, най-сериозните от които са тези при езерото Хасан и река Халкин Гол. След това между Москва и Токио е сключен договор за ненападение, който включва и сигурността на Монголия. Нещата започват да придобиват неблагоприятен обрат за страната на Изгряващото слънце, когато САЩ обявяват война на Япония. Американската индустрия преминава на военни релси и започва да произвежда в големи количества ръчно оръжие, боеприпаси, танкове, самолети, оръдия, кораби и самолетоносачи. Американската тихоокеанска армия тръгва в настъпление. Първите й успехи са превземането на Маршаловите и Соломоновите острови, които стават бази на флота и авиацията. В голямата морска битка при Миндао американците губят един самолетоносач и 8 кораба, а японците съответно 4 и 14. Американците придобиват превъзходство във въздуха благодарение на по-многобройните и усъвършенствани самолети. С цената на големи жертви - 32 хил. убити и 14 хил. ранени, превземат японските острови Окинава, които са само на 650 км от Токио. Това им дава възможност през февруари-март 1945 г. да осъществят мащабни бомбардировки от въздуха над японската столица. Освен бомби с тротил, използват и такива с наскоро открития напалм, които причиняват големи щети, защото значителна част от сградите са дървени и те пламват като факли. Във военните хроники това е записано като сриването на Токио. Въпреки това духът на армията и населението остава висок независимо, че започва да се чувства остър дефицит от продоволствие. Развръзката обаче наближава.
В началото на май Германия капитулира. Японците са изтласкани от цяла Югоизточна Азия. В Манджурия обаче е елитната 2,5-милионна квангтунска армия, в Корея има още 100 хил., в Япония се провежда нова мобилизация и под знамената се стичат още 400 хил. На Подстдамската конференция (16 юли-2 август) новият президент на САЩ - Хари Труман, настоява пред Сталин Съветският съюз колкото се може по-скоро да се включи във войната срещу Япония и получава съгласието на чичо Джо, както те го наричат. Събитията се развиват със светкавична бързина.
На 6 август американците пускат първата атомна бомба над Хирошима. На 8 август Съветската армия напада квангтунската в Манджурия, а след това и тази в Корея. На 9 август американците хвърлят втора атомна бомба над Нагасаки. При тези обстоятелства на 14 или 15 август император Хирохито обявява капитулацията на Япония. Тя е официално подписана от министъра на външните работи Мамору Шигемицу в 10 ч. на 2 септември 1945 г. на борда на американския линеен кораб "Мисури", акостирал в Токийския залив. С това се слага краят на Втората световна война. Япония е окупирана от американски войски, а императорът се отказва от божествения си произход. Стотици генерали и офицери си правят харакири, за да запазят самурайската си чест.
Оказва се обаче, че не за всички японци войната е свършила. Командири на взводове и роти, които краят на войната е заварил във временните японски владения в различни страни, не признават капитулацията. За известно време те са били господари над местното население и не искат да се откажат от привилегированото си положение. Превръщат се в нещо като подобие на партизански отряди, които години наред след 1945 г. продължават да воюват. Постепенно те са ликвидирани, но има и уникални случаи, два от които приключват чак през 1974 г. Лейтенант Онода Хиро до март 1974 г. се укрива на филипинския остров Лубанг и се предава едва когато идва висш военен от Токио, а филипинският президент обявява, че е амнистиран за деянията си. В Индонезия "воюва" пак до 1974 г. сержант Никамура Теруо. И двамата са посрещнати в страната си като национални герои.

 

Отличия за български военнослужещи от състава на KFOR

02.09.2024, 12:12

Български военнослужещи от състава на мисията на НАТО в Косово-KFOR получиха медали за значителен принос към усилията за осигуряване на сигурна и безопасна среда за всички общности, населяващи Косово.
Церемонията се проведе на 31 август 2024 г. Медалите  са връчени от полковник Роко Мундо, командващ Регионалното командване „Запад“ в знак на признание за отличното изпълнение на задачите, става ясно от съобщението на сайта на KFOR.

 

 

Втората построена в Индия ядрена подводница Arighaat беше въведена в строя

01.09. 2024, 21:55

На 29 август 2024 г. във Висакхапатнам се проведе церемония за въвеждане в състава на индийския флот на втората построена в Индия атомна подводница S 81 Arighaat. Индийският министър на отбраната Раджанат Сингх присъства на церемонията.

Лодката е построена в държавното корабостроително предприятие Ship Buying Center (SBC), разположено във Висахапатнам, и представлява модифицирана версия на първата индийска атомна подводница S 80 Arihant, построена там, която беше пусната в експлоатация през август 2016 г.

Подобно на Arihant, втората Arighaat е ядрена ракетна подводница, носеща проектирани от Индия балистични ракети K-15 или K-4. Програмата за изграждане на ядрени подводници се извършва в Индия в дълбока секретност и не е публикувана официална снимка на Аригхаат.

 

50 години ЗРК „Куб“ в България

01.09.2024, 21:14

На 30 август се навършват 50 години от създаването на 97 отделен зенитно-ракетен дивизион „Куб“. Това е първото военно формирование у нас, въоръжено със зенитно-ракетния комплекс 2К12 „Куб“. С него се поставя началото на нов етап в развитието на родната противовъздушна отбрана (ПВО), в който тя се насища с високо мобилна техника с много сериозни бойни възможности.
Постепенно „Куб“-овете (от няколко модификации) формират основата на армейската ПВО, а когато след 2002 г. са преподчинени на Военновъздушните сили (ВВС), тези комплекси и разчетите им си спечелват славата на тяхната „желязна пехота“.
Преминали известна модернизация с тях продължава да се носи бойно дежурство, активно се участва в национални и международни учения, и почти ежегодно се доказват в стрелби на полигон Шабла, в състава на Първа зенитно-ракетна база.......Прочети още

 

С участието на армията бе чествана Тутраканската епопея

01.09.2024, 14:12

В Мемориалния комплекс “Военно гробище - 1916” в тутраканското село Шуменци днес се проведе традиционният Национален събор-възпоминание “108 години Тутраканска епопея”.   Отслужена бе панихида в памет на загиналите за свободата на Добруджа. В събитието се включиха директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ генерал-лейтенант от запаса Димитър Илиев, началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев и други представители на Министерството на отбраната, офицери и курсанти от НВУ „Васил Левски“, членове на военно-патриотични съюзи, включително на НД „Традиция“, ръководители на местни и държавни власти, гости от съседна Румъния и др.
Събитието е посветено на битката при Тутракан през 1916 г., в която победата на българската храбра войска поставя началото на Освобождението на Южна Добруджа. На Мемориалния комплекс бяха поднесени венци и цветя.
Снощи в храм "Св. Георги" в село Шуменци бе отслужена панихида от отец Михаил в памет на загиналите във войните дайдърчани, съобщават от Община Тутракан. Събитието бе уважено от кмета на Община Тутракан д-р Димитър Стефанов, генерал-майор от запаса  Груди Ангелов, представители на Историческия музей в Тутракан, както и от жители на село Шуменци. В знак на почит към загиналите бяха поднесени венци на паметника в центъра на село Шуменци.
Източник: https://otbrana.com, Снимки: Старшина от запаса Валери Савов

 

Ядрените влакове на СССР – убийците на Европа

01.09.2024, 12:08

От 1987 до 1991 г. в СССР работи уникален проект в областта на военната стратегия: Боен железопътен ракетен комплекс (БЖРК). Тези влакове, маскирани като обикновени товарни, извършват непрекъснати пътувания из целия Съюз, от Владивосток, до Калининград, носейки на борда си разрушителни оръжия - ядрени ракети "Молодец". Защо изобщо са необходими тези превозни средства?
Идеята за военни влакове не е нова: в Съединените щати тази концепция възниква по време на Гражданската война, когато се появяват първите бронирани такива машини. В Русия по подобен проект започва да се работи в края на 19 век, когато империята придобива от Франция артилерийски установки на железопътни платформи, които стават основа за последващото развитие в тази сфера........Прочети още

 

Ерата на асовете може би приключи над небето на Виетнам – първият американски ас ще се окаже и последният

01.09.2024, 08:29

От Виетнамската война насам често има още един особен период за авиаторите – Ерата на асовете. По това време и двете велики сили – СССР и САЩ ще се опитат да премерят сили в небето над всяка гореща точка. Апогоеят на въздушните битки със сигурност ще бъде точно тази война в Азия, но след нея сякаш започва успокояването на нервите. Нито един американец все още не е успял да намери правилното противодействие срещу Микоян-Гюревич и техният МиГ.
Един от най-близките с титла за ас е Цезар Родригез, но за съжаление има само 3 попадения. Цезар успява да извоюва своите победи в рамките на 90-те години и то за едно цяло десетилетие. Каква е причината? Тя не е една, а няколко – на първо място СССР не иска да хвърля повече ръкавицата на американците във въздушни двубои. По това време и ПВО системите стават изключително качествени, радарите също започват да помогат за защита, следователно въздушните дуели сякаш напускат полесражението......Прочети още

 

На 1 септември 1878 година е сформирано Военното училище

01.09.2024, 08:25

Със Заповед № 14 по Военното управление на Българската земска войска, издадена от императорския руски комисар в България княз Александър Дондуков-Корсаков, е назначен първият команден състав на Софийското военно училище. За негов началник е определен гвардейския капитан Николай Флейшер (на снимката - от 1.09.1878 до 21.05.1819 г).
Първият район на училището е зад днешния Централен военен клуб, където на 26 ноември то е официално открито и осветено. На 10 май 1879 г. завършва първият випуск офицери в състав 165 души, който дава на България талантливи и смели военачалници.
В Сръбско-българската война (1885) и по време на Балканските войни (1912 – 1913) целият личен състав на училището получава назначение в частите на войската. През периода 1915 – 1918 г. са произведени четири випуска, които воюват по фронтовете на Първата световна война. На 9 април 1924 г. XXI Обикновено народно събрание приема специален Закон за признаване на училището за висше специално учебно заведение. От 1928 г. в него се обучават кадри за Въздушните и Морските войски, а след Втората световна война става основно учебно заведение за подготовка на офицерски кадри за Сухопътните войски.
На 18 февруари 1945 г. за патрон на училището е определен Апостолът на свободата Васил Левски. От есента на 1958 г. то е преместено във Велико Търново. През юни 2002 г. военните училища във Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия са обединени в Национален военен университет „Васил Левски“. Военното училище „Васил Левски“ е наградено с военен орден „За храброст“ І степен.

 

Сълзите на Беслан не са изсъхнали

01.09.2024, 08:22

Първи септември е празничен ден в Русия - започва учебната година. Вече 20 години обаче това е и ден на траур. На 1 септември 2004 година в град Беслан, Северна Осетия, терористи превзеха училище номер едно и взеха 1128 души за заложници. Повечето от тях - деца.
Три дни терористите ги държат в сградата на училището, отказвайки им дори вода. На 3 септември стават експлозии и пламва пожар, в резултат на което сградата частично е разрушена. Федералните сили започват атака.
По време на стрелбата са убити 28 терористи. Единственият бандит, заловен жив - Нурпаши Кулаев, е арестуван и осъден на доживотен затвор. Загива всеки четвърти заложник.
Общо при този терористичен акт живота си загубиха 334 души, от тях 186 деца на възраст от 1 до 17 години.............Прочети още

 

Снайперската пушка B&T SPR 300, Швейцария

01.09.2024, 08:15

Снайперската пушка SPR 300 (Special Purpose Rifle, 300 е обозначението на калибърa в английската система от мерки) e разработена и произведена от швейцарската оръжейна компания Brugger & Thomet AG.
B&T SPR 300 е компактно, безшумно бойно снайперско оръжие, предназначено за контраснайперска борба, елиминиране на терористи, опасни престъпници, които са взели заложници, деактивиране на детектори за движение, алармени системи, осветление, а също така успешно решава и на други задачи на малък обхват до 150 m.
Пушката B&T SPR 300 се използва там, където се изискват скритост и много висока точност в комбинация с безшумен изстрел, чиято сила не надвишава тази на изстрел от въздушна пушка. Изпълнява се в калибър 7,62 mm с патроните .300 AAC Blackout и .300 Whisper, които в този случай са взаимозаменяеми.
Пушката B&T SPR 300 работи на принципа на надлъжно плъзгащ се въртящ се затвор с кратък гладък ход, заключващ отвора на патронника на 3 бойни упора. Приемникът е изработен от дуралуминий с твърдо покритие с анодизиране. Бързоразглобяема с полимерна регулируема пружина двунога е монтирана на специална тръбоподобна поставка в предната част, която, ако е необходимо, се сгъва напред по цевта. Върху резбата на цевта е завинтен шумозаглушителят. Ресурса на заглушителя е за най-малко 10 000 изстрела. Всеки модерен телескопичен мерник може да бъде монтиран върху направляващата шина на Picatinny с дължина от 410 mm. Тази дължина на водещата шина позволява допълнително инсталиране на нощни прибори, ако е необходимо. Стандартният мерник на пушката е дневен оптичен мерник Meopta 1,5-6x42. Няма открити мерници. От двете страни на ложата в предния й край са фиксирани тактически блокове, съдържащи две 95-mm направляващи, върху които могат да се монтират допълнителни аксесоари, например лазерен целеуказател, фенерче и т.н. Пълнителят за 10 патрона е изработен от устойчива полупрозрачна пластмаса. Има гилзосъбирач, лесно закрепващ се към специален адаптер пред прозореца за извличане на изразходваните гилзи. Трипозиционният плъзгач на предпазителя е разположен от дясната страна на оръжието над спусъка. Положението на предпазителя е ясно видимо благодарение на ярките визуални обозначения в червено и бяло, както и по индикатора за положението му. Спускането е едностепенно, по подразбиране е настроено на сила от 1,4 kg, която е оптимална за постигане на максимална точност. Спусковата скоба е широка, подходяща за стрелба с ръкавици. Пистолетната ръкохватка тип САА е с променливи модули, които стрелецът избира сам, като взема предвид индивидуалните анатомични характеристики на дланта си за максимален комфорт и ергономичност. По желание тя може да бъде заменена, с която и да е пистолетна ръкохватка от пушката AR-15. Сгъвайки се на шарнир вдясно отстрани, прикладът се регулира по дължина, по височина на гребена под бузата на стрелеца и по положение на амортизиращия задтилък. Ако е необходимо транспортиране, оръжието се разглобява на основните компоненти и се побира в компактен мек калъф за оръжие, удобен за носене.
Пушката B&T SPR 300 е достъпна само за представители на полицията/органите на реда, както и за военните. B&T SPR 300 е на въоръжение в специалните полицейски звена на Швейцария, Германия, Дания, Швеция, Норвегия, Франция и други европейски страни, както и Канада.
Характеристиките й са: калибър 7,62 mm; боеприпаси .300BLK; .300 Whisper (шепот); дължина (приклад разгънат/ прибран) 1032/761 mm; дължина на цевта 250 mm; тегло (без двунога и мерник) 3,97 kg; капацитетът на пълнителя е 10 или 20; ефективното разстояние на стрелбата е 150 m. - Още снайпери

 

Колко струва едно напълно обучено военно куче?

01.09.2024, 08:12

Войната е ад. Всеки, който се докосне до нея, може да почувства това. Включително животните. В продължение на десетилетие САЩ не са спирали да разчитат на специално обучени военни кучета. Те съпътстват въоръжените сили по време на всички мисии, като тези в Ирак и Афганистан. Сега обаче Пентагонът предприема стъпки за връщане на голяма част от кучетата в САЩ. В момента в армията на САЩ има около 1600 военни кучета. Те се подвизават на два фронта – директно на бойното поле и в подкрепа на завърнали се ветерани. В Афганистан има около 1 куче на всеки трима американски военни. Тези кучета са особено ценен ресурс. Във времена, в които тероризмът започва да се превръща в ежедневие, търсенето на обучени кучета, които могат да откриват бомби в населени места, нараства главоломно.
Едно добре обучено военно куче струва около 25 хил. долара на свободния пазар, пише Bloomberg. Освен от военните, кучетата се ползват и от частни охранителни фирми. Поради наличието на четириноги войници министерството на отбраната на САЩ се е снабдило с манекени, наподобяващи кучета, за да обучава своите военни медици да оказват първа помощ на паднали в бой кучета.
Засиленото търсене на обучени кучета се оказва доходоносен бизнес за компании като TraumaFX, които произвеждат моделите на кучета, използвани за обучение. Компанията, която наема холивудски филмови дизайнери, вече разполага с шест вид кучешки кукли. Моделът K9 Hero на компанията струва около 20 хил. долара. Манекенът имитира всичко до най-малки подробности – от дишане до мимики. Изкуствените кучета дори кървят реалистично, ако се налага за целите на обучението. Голямото търсене на тренирани кучета може да е провокирано и от недостига на подобен ресурс.
По данни на Air Force армията на САЩ използва понастоящем 38% по-малко кучета спрямо войната в Афганистан. Въпреки, че САЩ разчитат на военни кучета, страната не е сред лидерите по създаване на четириноги специалисти. Повечето военни кучета в САЩ са внос от Централна и Източна Европа, където обучаването на кучета има сериозна традиция. Армията на САЩ прави 4 курса годишно до Европа, за да набавя нови попълнения в редиците си. Това провокира притеснения, че страната става зависима от чуждестранно ноу-хау. Веднъж, когато Пентагонът плати около 25 хил. долара за обещаващо куче, отделя допълнителни 42 хил. долара за обучение, свързано с откриване на експлозиви и наркотици, което се провежда в Lackland Air Force Base в Сан Антонио, Тексас. Някои кучета се подлагат на втори рунд тренировки, свързани с граничен патрул, обезвреждане на враг или директно нападение. За допълнителното обучение на едно такова мултифункционално куче са необходими около 120 дни.
Когато целият тренировъчен процес приключи и се тегли чертата, излиза, че едно обучено куче струва колкото малка ракета. Командирите в американската армия знаят колко скъпо е едно такова куче, но не само поради разходите му за обучение, а и поради приноса му за морала на военнослужещите.
„Военните третират кучетата си като злато”, казва Боб Брайън, съосновател на НПО, което търси домове на пенсионирани кучета. По думите му, едно тренирано куче се очаква да бъде на разположение за период от 8-9 години. Това обаче не се случва често. 60% от разпределените по домове пенсионирани кучета са извън играта не поради старост, а поради контузии и наранявания. Оказва се, че военните кучета често страдат от разкъсани сухожилия, проява на спонтанна агресия и поради някаква причина – високи разпространение на ракови заболявания. Брайънт разкрива и друга тъмна тайна. Когато военно куче умре в битка, често водачът му също загива с него. - Още служебни кучета

 

На този ден през 1939 г. започва Втората световна война

01.09.2024, 08:09

С нападението на Германия над Полша е поставено началото на Втората световна война. Във Втората световна война е вземат участие 61 държави. Военните действия се водят на териториите на 40 държави, на морски и океански театри. Воюващи страни са държавите от т. нар. Ос - Германия, Италия, Япония, Унгария, Финландия, Румъния, България, Словакия, Хърватско, Испания; другата воюваща страна включва Англия, Франция, СССР, САЩ, Полша, Чехословакия и др.
В навечерието на войната в Москва се водят преговори между Великобритания, Франция и СССР за сключване на военния пакт срещу Германия и нейните съюзници. Неясната и недостатъчно твърда и искрена позиция на съветската делегация проваля преговорите. На 23 август 1939 г. в Москва е сключен пактът за ненападение между Германия и СССР, наречен пакт Молотов - Рибентроп. На 26 август са оформени тайните клаузи на пакта. Двете тоталитарни държави си поделят Европа и се договарят за съвместни действия при постигане на интересите.
На 1 септември 1939 г. Германия напада Полша и до 15 септември я завладява. На 3 септември Великобритания и Франция обявяват война на Германия, но не предприемат решителни действия до май 1940 г. На 17 септември СССР напада Полша от изток и за кратко време окупира останалата част от страната, като между Вермахта и Червената армия се установява демаркационна линия; в Брест се провежда съвместен парад на Вермахта и Червената армия.

 

На днешната дата преди 136 години е роден бележития летец Симеон Петров

01.09.2024, 07:39

На 1 септември 1888 г. в Русе е роден Симеон Константинов Петров. Завършва Военното училище в София през 1907 г. и служи в 4-ти артилерийски полк. През 1912 г. завършва летателната школа на Луи Блерио в Етамп, Франция. Извършва първото принудително кацане на самолет със спрял мотор. Получава бревет № 68 на Аероклуба на Франция и международен бревет № 949 от 25 юли 1912 г. на FAI. На 13 август 1912 г. извършва първия самостоятелен полет на български авиатор в родното небе с аероплан „Блерио-ХXI“. При обявяване на мобилизацията на българската армия за Балканската война на 17 септември 1912 г. е командир на аеропланното отделение. Командирован в Русия за закупуване на 15 нови самолета. Завръща се на 21 октомври 1912 г. и се включва в бойните действия като пилот в състава на Аеропланното отделение на летище Мустафа паша. Извършва 2 разузнавателни полета над Одрин. На 3 ноември 1912 г. поручик Симеон Петров прелита със самолет „Блерио-ХІ“ на летище Чорлу в състава на Второ аеропланно отделение. Участва в поддържане бойните действия на 1-ва и 3-та българска армия на Чаталджанския фронт. В периода от 14 януари до 15 март 1913 г. извършва 11 разузнавателни полета над Чаталджанската позиция и един в района на Цариград .
Във Втората балканска война 2-ро аеропланно отделение се пребазира на летище Сливница. Симеон Петров изпълнява 4 разузнавателни полета в районите на Пирот, Враня и Ниш.
На 22 ноември 1915 г. капитан Симеон Петров е назначен за началник на Аеропланното училище. Под негово ръководство се изгражда летище Божурище. В края на1918 г. е назначен за командир на 1-во аеропланно отделение и участва в Първата световна война до нейния край. След войната е демобилизиран. Създава акционерно дружество за производство на грамофонни плочи „Симонавия“ през 1924 г., което съществува до неговата национализация през 1947 г. Основава се Държавното предприятие „Балкантон“. За негов технически ръководител е назначен Симеон Петров. Умира през 1950 г.
/Музей на авиацията – Крумово/

 

Преди 41 г. съветската ПВО сваля над Сахалин южнокорейски Боинг 747

01.09.2024, 07:00

На 1 септември 1983 г. в последните часове на нощта съветската ПВО сваля южнокорейски Боинг 747-230B над остров Сахалин, след като се е отклонил от маршрута странично с 500 км. „Боингът” извършва рейс KAL-007 по маршрута Ню Йорк – Сеул (с дозареждане с гориво в Анкоридж), но навлиза в затворено за полети въздушно пространство на СССР, прелита над няколко съветски военни обекта, поразен е от изтребител-прехващач Су-15 с две ракети, след което пада в океана и се разбива югозападно от остров Сахалин близо до остров Монерон. Загиват всичките 246 пътници и 23-членен екипаж. Сред жертвите е членът на Камарата на представителите на САЩ Лари Макдоналд.
Предистория
Това е втори пореден инцидент с южнокорейски самолет „Боинг“ над въздушното пространство на СССР. Първият е на 20 април 1978 г. над Карелия, в близост до база на Северния флот на Бяло море, когато Боинг-707 е поразен от изтребител с ракета Р-60 и аварийно каца на съветска територия.
На 4 април 1983 г. американска авионосна група начело с авионосеца „Ентърпрайз” на 300 км. от Южните Курили изпълнява планови полети. Тогава звено от 4 палубни изтребителя F-14 се отправя за Южните Курили и нарушава преднамерено държавната граница на СССР, като изпълнява боен завой над спорните с Япония територии и веднага се отдалечава. Независимо че съветските изтребители не са имали теоретична възможност да реагират, цялото командване на ПВО в Далечния Изток е наказано. Това предварително изостря обстановката.
В добавка през цялото лято в района непрекъснато курсират американски военни самолети: разузнавателни RC-135 и противолодъчни „Орион”, а понякога съветската ПВО я „опипват” стратегическите скоростни самолети SR-71.
Начало на инцидента
„Боингът” изобщо започва полета си с отклонение на север от зададената пътна линия. Рейсът трябва да тръгне от радиомаяк Бетел, но вместо това той минава 20 км. северно. Това трудно е могло да остане незабелязано от екипажа и съветските радиолокационни постове са обърнали внимание на тази нередност.
По това време във въздуха се намира американски самолет-разузнавач RC-135, който започва да се сближава с ”Боинга”. Те се събират толкова близко, че отметките на радарните екрани се сливат.
След като се разделят единия взема курс към територията на СССР, а другият поддържа курс близо до международното въздушно трасе. Това е моментът, в който съветската ПВО разменя целите, като взема пътническия самолет за разузнавателен. За това спомага и обстоятелството, че самолетите са със сходни габарити и конфигурация, като дават почти еднакви по големина и яркост радарни отметки.
На територията, над която преминава, се намират военни обекти, поради това в този район са забранени полетите на чужди самолети. При приближаването на Камчатка за прехват излитат 6 изтребителя МиГ-23. Те многократно предават на лайнера радиосъобщения за нарушаване на въздушните граници на СССР, но реакции не последват.
Следваната пътна линия излиза в международно въздушно пространство над Охотско море и изтребителите се връщат в авиобазата.
За 4 часа след излитането от Анкоридж самолетът вече се е отклонил на 300 км. от курса, като се насочва към остров Сахалин.
Срещу ”Боинга” излитат два изтребителя-прехващача Су-15 съответно в 3:42 и 3:54 ч. местно време.
В 4:16 ч. лайнерът повторно навлиза във въздушното пространство на СССР над остров Сахалин. Земна радиостанция го информира на аварийна международна честота за нарушението. Тук отклонението от маршрута достига 500 км.
Тежкият жребий да свали ”Боинга” се пада на земестник-командира на 777-и изтребителен авиополк подполковник Генадий Осипович. Той настига нарушителя и известно време го съпровожда. Когато получава команда да стреля на поражение, той се бави около 15 сек. с надежда да се случи чудо. Чудото наистина става, командата за стрелба е отменена, но летецът получава нова: да застави нарушителя да кацне на съветска територия.
Осипович доближава кабината на лайнера до пределно възможно разстояние (все още е нощ!), но не вижда осветените илюминатори, защото щорите им са спуснати. Той подава международно установените сигнали на самолет-нарушител чрез аеронавигационното си осветление и последователни странични наклони. Реакция не последва.
След това Осипович получава команда да открие предупредителен огън. Той пуска няколко серии с оръдията, като изстрелва 243 снаряда (по 82 на секунда). Сред снарядите няма трасиращи, а само бронебойни и осколочно-фугасни, затова пък заревото нощем от четирите цеви е впечатляващо. Отново няма реакция.
В това време самолетът-нарушител започва да намалява скоростта до 400 км/ч (приборна), която е извън възможностите на тежкия изтребител, заплашва го влизане в свредел. Осипович докладва, а в земния команден пункт това е оценено като опит да се измъкне. (По-късно е установено, че ”Боингът” същност започва да набира височина, за да премине в друг височинен коридор.)
В 4:26 ч подполковник Осипович получава повторна заповед за ракетен пуск. С форсиран завой Су-15 излиза зад ”Боинга” на около 2 км и изстрелва две ракети: дясната е с радиолокационна глава и улучва опашката с кормила за управление, а лявата, с инфрачервена глава, попада в крайния ляв двигател и го откъсва заедно с част от крилото.
Самолетът планира 7-8 мин. от височина 9000 метра и пада в океана.
Последици
След като става известно, че е свален пътнически „Боинг” и е определено ориентировъчно мястото на падане, започва търсене на отломките от съветски, американски и южнокорейски съдове. Поради изострените отношения между страните, действията не са координирани. Всяка страна се надява да намери улики да защити своята теза, като взаимно се дезинформират.
След два месеца търсене съветски водолази намират всички бордови прибори, включително бордовите самописци (”черните кутии”), обаче те стават публично достъпни чак при второто разследване на Международната организация на гражданската авиация (ИКАО) през 1993 г.
Още на 2 септември 1983 г. Федералното управление за гражданска авиация на САЩ закрива пряката авиолиния R-20 от Анкоридж за Сеул, обаче под натиска на авиокомпаниите, губещи един от най-кратките маршрути между Аляска и Източна Азия, я открива на 2 октомври.
През 1986 г. СССР, САЩ и Япония създават единна система за следене на движението на авиационния транспорт над северната част на Тихия океан. Освен това е установена пряка връзка между диспечерските служби на трите страни.
ИКАО провежда първото си разследване веднага след произшествието. Второто стартира след като президентът Борис Елцин в началото на 1993 г. предава копия от всички записи на ”черните кутии” и копия на всички разговори между командните пунктове в Далечният Изток през нощта срещу 1 септември.
Бордовите самописци показват, че ”Боингът” през цялото време е летял с постоянен магнитен курс 245°, вероятно с включен автопилот. До попадането на ракетата в самолета пилотите са били спокойни и са водели делнични разговори. Нищо не свидетелства, че те са знаели за отклонението на самолета или са видели прехващача Су-15.
Втората комисия идва до извода, че най-вероятната причина за отклонението по маршрута е неправилното настройване на автопилота на ”Боинга” и след това екипажът не е изпълнявал съответните проверки за уточняване на текущите координати. От това следва, че нарушаването на въздушното пространство не е умишлено. Този извод обаче предполага недостатъчна компетентност или небрежност на южнокорейския екипаж.
На 7 ноември 1988 г. окръжният съд на окръг Колумбия в САЩ отказва да ограничи горния таван на компенсациите, искани от роднините на американските пътници от авиокомпанията Korean Air. Съдът счита, че съответната конвенция не може да бъде приложена, тъй като в действията на пилотите са налице признаци за съзнателно пренебрегване на задълженията им (willful misconduct). Съдът указва, че след инцидента с южнокорейския ”Боинг” през 1978 г. пилотите на компанията трябвало да се запознаят с методите на действие на съветските прехващачи.
Алтернативни версии
Алтернативна версия може да бъде прочетена на линка https://en.wikipedia.org/wiki/Korean_Air_Lines_Flight_007_alternative_theories.
На линка https://www.airforce.ru/history/kal007/ може да бъде намерена в превод на руски книгата „Сахалинский инцидент. Истинная миссия рейса KAL 007” от Мишел Брюн.
Брюн твърди, че на 1 септември 1983 г. въздушното пространство на СССР са нарушили и са свалени от съветската ПВО минимум девет самолета. Там се твърди, че южнокорейският Боинг-747 от рейс KAL 007 всъщност е свален много по-южно от точката, призната в официалната версия (примерно с около 400 мили или 640 км.), тоест над територията на Япония и то не от съветските ВВС.
Като обосновка се сочи фактът, че при издирвателните работи около остров Монерон не е намерен нито един труп на пътник, вдигнат е обаче стабилизатор на свръхзвуков самолет.
Авторът твърди, че отломките не могат да бъдат отнесени на юг, тъй като в тази местност има постоянно течение от юг на север. Едновременно с това Брюн твърди, че многократно е намирал парчета от материал с клетчата структура (от която е изработена обшивката на ”Боинга”) в зоната на прибоя в рибарските села в околностите на Ниигата.
Също така се твърди, че ”сваленият Боинг” е влизал във връзка с Ниигата 50 мин. с`лед своята гибел от ракетите на Г. Осипович, след което той действително изчезнал. В района на Ниигата, според твърдения не Брюн, са намерени отломки от американска ракета.
/По материали в интернет/

 

 

Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.

 





{START_COUNTER}