Военна информация

Архив - от 1 до 15 ноември
 

 

Разработват първия водороден танк

15.11.2024, 20:10

Южнокорейската отбранителна индустрия обяви през миналата година, че започва разработването на първия в света боен танк, който ще се задвижва с водороден, а не с дизелов двигател. Танкът ще бъде с усъвършенствано 130-мм гладкоцевно оръдие, способно да поразява цели на разстояние 5 км. Танкът е проектиран по стелт технология и ще бъде по-невидим и тих от досегашните модели.
Танкът К3, оборудван с водородни клетки, трябва да замени дизеловите двигатели на настоящите танкове К2, предлагайки по-тиха и по-невидима работа на бойното поле. В същото време той ще отговаря и на глобалните цели за енергийна устойчивост. Качествата на новия танк предлагат стратегически предимства в съвременната война.
Очакваният дизайн на К3 предлага значителни експлоатационни ползи, включително способност за навигация по трудни терени и стръмни наклони. Новото 130-мм гладкоцевно оръдие предлага значително увеличение на огневата мощ на танка в сравнение с досегашния танк К2, чието оръдие е 120 мм. От корейската отбранителна компания разкриват, че плановете са в танка да бъде интегриран изкуствен интелект в системата му за управление на огъня. Тази функция, управлявана от изкуствения интелект, трябва да подобри възможностите на К3 за насочване и прецизност. Интегрирането на изкуствен интелект в системата за управление на огъня означава още, че танкът ще има предимство при превантивни удари и бърза оценка на заплахите на бойното поле. Производството на водородния танк е планирано за 2040 г.
Като временно решение най-напред компанията ще построи хибриден модел, съчетаващ дизелови и водородни системи. Преходната фаза ще позволи на южнокорейската армия да се възползва от предимствата на водородната технология, като същевременно се подготви за пълно преминаване към този енергиен източник. Представители на компанията потвърдиха, че хибридната версия ще започне да функционира скоро, подкрепяйки стратегическите цели на Южна Корея с намалени емисии, като същевременно поддържа стабилна военна ефективност.
Водородната горивна клетка работи чрез преобразуване на водорода и кислорода в електричество чрез електрохимична реакция. Тази технология, отделяща само вода и топлина, осигурява устойчив и незамърсяващ източник на енергия, идеален за приложения, изискващи ниско звуково и топлинно излъчване, което е най-подходящо за стелт военни операции.
В конфликт като този в Украйна например танкът К3 би предложил значителни стратегически предимства, особено по отношение на стелт, автономност и работоспособност във враждебна среда. Поради ниското си топлинно излъчване водородният танк ще бъде по-труден за откриване от инфрачервени системи за наблюдение, улеснявайки дискретни маневри, нощни патрули и проникване зад вражеските линии. Повишената му автономност също така ще позволи на бронираните части да проникват по-дълбоко във вражеска територия без често зареждане с гориво. Това е ценна способност в райони със сложни логистични вериги за доставки. Освен това производството само на водна пара без замърсяващи емисии би направило танка устойчив на влошена или замърсена среда, типична за градските и индустриалните райони, засегнати от война. Чрез намаляване на зависимостта от изкопаеми горива танкът ще облекчи логистичните изисквания и ще защити линиите за доставки, които често са уязвими за целенасочени атаки. Безшумната работа на водородната технология ще предложи решаващо предимство за засади или защита в гористи или градски райони, позволявайки на танка да остане незабелязан.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Вестник "Българска Армия", брой 46 (2024), 15 ноември, 2024 годинa (pdf)

 

Държавният глава удостои генералите Тотомиров и Стойков с Почетния знак на президента

15.11.2024, 16:05

В присъствието на курсанти от втори до пети курс на НВУ „Васил Левски“ с началник бригаден генерал Иван Маламов държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров и генерал от запаса Златан Стойков за значимия им принос към развитието и укрепването на Въоръжените сили и националната сигурност на България. Церемонията се състоя днес в Гербовата зала на президентството. Отличията се връчват и по случай предстоящия боен празник на Сухопътните войски – 19 ноември, когато се отбелязват 139 г. от славната победа на българската пехота при Сливница. Така президентът продължава политиката за отдаване на необходимото уважение на тези, които са допринесли в годините за развитието на Българската армия. В навечерието на празник ана ВВС – 16 октомври, той награди с Почетния знак на президента дейци на военната авиация. Това бяха генерал от запаса Михо Михов и полковник от запаса Владимир Пампоров. Тогава на церемонията бяха поканени курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“.  - (видео)
В словото си държавният глава заяви, че за него е чест  и удоволствие в навечерието на Празника на Сухопътните войски - 19 ноември, да удостои с Почетния знак на президента изявени командири и военни ръководители за техния достоен професионален и житейски път и значим принос за развитието на въоръжените сили и укрепването на отбранителните способности на страната. Той подчерта, че двамата генерали са отдали  най-активните години от своя живот на свещената кауза за защита на родината и са изминали с чест, отговорност и всеотдайност своя път от командири на взводове до командващи на сухопътни войски и до най-високите звания и длъжности в българската армия – началник на Генералния щаб и Началник на отбраната Техните знания, професионализъм, лидерство и човешки отношения са качествата, заради които продължават и днес да се ползват с уважението на своите подчинени, бе категоричен върховният главнокомандващ на Въоръжените сили.
За генерал-полковник от запаса Тотомиров президентът посочи, че на него се е паднала тежката отговорност да формулира стратегията за отбраната на страната след разпадането на Варшавския договор и то в условията на тежки финансови и ресурсни ограничения. В тази сложна обстановка вие отдадохте енергия и сили за съхраняване на отбранителните способности и в същото време за отваряне на българската армия към западните страни, което трасира и пътя ни за членство в НАТО, каза държавният глава, обръщайки се към генерала. Подчерта и неговата заслуга за запазване на армията от вътрешно-политическите борби в страната.
С вашите знания, професионализъм и натрупан опит вие успяхте да преминете през отговорната задача да ръководите трансформацията на подготовката на системата за командване и управление, на системата за планиране и програмиране по стандартите на НАТО, каза президентът, обръщайки се към  генерал от запаса Стойков. Посочи неговия принос за  подготовката и организацията на нашите контингенти зад граница и за тяхната успешна ротация, с което се издигна и международният престиж на Българската армия и авторитетът ни като надежден член на Алианса. И днес, подчерта в обръщението си президентът към генерал от запаса Стойков, продължавате със завидна енергия и ефективност да ръководите Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Благодаря на двамата генерали за техните активни позиции по проблемите на сигурността и отбраната, за възпитанието на българската младеж в дух на патриотизъм и родолюбие, както и за активната им позиция по редица обществени въпроси, каза още в словото си държавният глава. Вярвам, че именно приемствеността между поколенията е важният фактор за развитието на боеспособна българска армия, заяви той. С благодарност се обърна и към техните близки, семейства и съмишленици за това, че са ги подкрепяли през цялото време по този труден и нелек път на българския офицер, за да достигнат до позициите и смелите решения, които са вземали.
Във връзка с участието на курсантите от НВУ президентът изрази увереност, че именно приемствеността между поколенията е важният фактор за развитието на боеспособна Българска армия. Това бе един и от акцентите в думите на благодарност от името на удостоените на генерал-полковник от запаса Тотомиров. Получава се така, отбеляза той, че тук с генерал от запаса Стойков сме миналото на армията, а курсантите - нейното бъдеще. Генералът поздрави курсантите, че са избрали този оттговорен и труден път да станат офицери в Сухопътните войски на Република България. Каза още, че за тази професия се иска голяма мотивация при много несгоди, за да служат на нашия народ и родина. И продължи: „За тази професия е необходим голям боекомплект от знания, опит, контактуване с почти всички обществени науки, за да бъдат подготвени за посрещане на всякакви изненади“.
Почетният знак на президента е признание и чест не само за приноса ни към Българската армия, но и за всички офицери, сержанти и войници, с които сме работили в гарнизоните в страната, заяви още  генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров. За съжаление, отбеляза той, в последните години престижът на офицерската професия намаля, за което има много причини, но това ще се промени, защото държава, която не се грижи за своите офицери, е на загиване. От името на запасните офицери благодари на президента за издигането на авторитета на Българската армия и за това, че предпазва армията от „мераците на политиците да се намесват в кадровите разстановки на командния състав“.
Генералът подари на президента своята последна книга „Живот по гарнизони“. В нея, като своеобразен звет към онези, които се посвещават на военната професия, е препоръката му, че най-важното  при изграждането на професионалната кариера е да се ръководят от чиста съвест и здрав разум. Той лично връчи книгата и на всеки курсант.
В церемонията участваха още заместник-председателите на СОСЗР бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, полковник от запаса Младен Младенов и полковник от запаса Чавдар Петров, председателят на Българска военнополицейска асоциация, която е колективен член на СОСЗР, бригаден генерал от запаса Иван Мечков, полковниците от запаса Владко Владов и Богомил Гълъбов, дъщерата на ген. Тотомиров подполковник доц. Цветелина Тотомирова от ВМА, секретари и съветници на президента.
По-рано през деня държавният глава Румен Радев проведе среща с курсантите от Националния военен университет, научихме от президентската институция.. Обучението в НВУ учи на дисциплина и силен войнски дух и ще зареди сърцата Ви с любов към най-святата кауза – отечеството, заявил президентът на бъдещите офицери  и добавил, че тези добродетели се предават през поколенията още от опълченците и първите български капитани. Държавният глава припомнил емблематични исторически успехи на Сухопътните ни войски, постигнати благодарение на волята за победа и високия професионализъм на нашите предци.Той заявил, че съвременните военни конфликти налагат повишаване на изискванията към способностите и готовността на сухопътните войски, използването на  нови технологии и укрепване на киберзащитата. България полага усилия за поетапно модернизиране на въоръжените ни сили, посочил президентът и подчертал, че той и екипът му са последователно ангажирани с темата за увеличаване на средствата за отбрана в държавния бюджет.

Генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров е роден на 14 април 1943 г. в село Раброво, област Видин. През 1966 г. завършва Висшето народно военно училище „В. Левски“ във Велико Търново с профил мотострелкови, през 1975 г. – Военна академия „Г.С. Раковски“, а през 1986 г. – Военната академия на Генералния щаб „Ворошилов“ в Москва. Офицерската си кариера започва като командир на мотострелкови взвод в 12 мотострелкови полк, гр. Елхово. Преминава през редица основни командни длъжности в гарнизоните Елхово, Айтос, Ямбол, Сливен и София до Командващ Сухопътните войски. През 1994 г. е назначен за началник на Генералния щаб на БА и е удостоен с най-високото военно звание „генерал-полковник“. Ръководи трансформацията на Българската армия от дивизионно-полкова към корпусно-бригадна организация в условията на тежки бюджетни ограничения и сложна вътрешнополитическа обстановка. От 1997 е съветник по националната сигурност на Президента на Република България до 2001 г., когато излиза в запаса. В цивилния живот се отдава на активна преподавателска и публицистична дейност. Пише книги и статии по проблемите и перспективите на Българската армия, военната професия и националната сигурност. Взема дейно участие в живота на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Генерал от запаса Златан Кирилов Стойков е роден на 17 март 1951 г. в с Църварица, област Кюстендил. През 1973 г. завършва Висшето военно общовойсково училище „Васил Левски“ във Велико Търново, през 1980 г. – Военна академия „Г.С. Раковски“, а през 1995 г. – генерал-щабна академия в Москва. Офицерската си кариера започва като командир на взвод в предния отряд на 19 мотострелкови полк в гр. Сандански. Преминава през редица основни командни длъжности в гарнизоните Сандански, Сливница, Благоевград, Пловдив и София до началник на Главния щаб на Сухопътните войски. Ръководи структурните реформи по План 2004 в Сухопътни войски, подготовката за влизане в НАТО и трансформирането на системата за планиране и програмиране. През 2006 г. е назначен за началник на Генералния щаб на БА и е удостоен с най-високото военно звание „генерал“. Ръководи трансформацията на подготовката и процедурите за командване и управление в Българската армия по стандартите на Алианса. През май 2009 г. е назначен за Началник на отбраната. Излиза в запас през октомври 2010 г. и се включва активно в живота на Столичната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. През 2012 г. става неин председател, а през 2017 г. е избран за Председател на Съюза, която длъжност продължава да изпълнява до момента.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Великобритания спира производството на изтребителите Eurofighter Typhoon?

15.11.2024, 08:28

Производството на изтребителите Eurofighter Typhoon във Великобритания сега на практика е спряло. Такова предупреждение отправи синдикатът Unite, съобщава The Daily Telegraph.
През последните няколко години заводът в Престън в Северозападна Англия - част структурата на оръжейната корпорация BAE Systems - сглобяваше изтребители по договор с Катар, сключен преди седем години, се обяснява в публикацията. Тъй като обаче поръчката на обща стойност 6 млрд. паунда (7,7 млрд. долара) приключва и няма нови поръчки, "сглобяването на създадения във Великобритания Typhoon на практика е спряло".
Заводът, който работи в рамките на европейския консорциум Eurofighter, продължава да произвежда фюзелажи за Германия и Испания, но окончателното сглобяване на самолетите се извършва извън пределите на Великобритания.
В същото време, се казва в статията, работниците са обезпокоени от плановете на британското правителство да избере евентуално закупуването на многоцелеви изтребители F-35 от американската корпорация Lockheed Martin, вместо да произвежда Typhoon в страната.
"Все повече сме обезпокоени от съобщенията, че изтребителят Typhoon се изтегля от въоръжение в Кралските военновъздушни сили (ВВС), и че ще бъде заменен със самолетите F-35A, произведени в САЩ. Това може да стане съкрушителен удар за британската авиационна индустрия.
Също така, потенциално това може да сложи край на проектирането, производството и сглобяването на високоскоростни самолети в тази страна (Великобритания), което сериозно може да навреди на суверенния ни капацитет", цитира изданието писмо на члена на изпълнителния съвет на Unite Стив Макгинес, изпратено до Комисията по отбрана на британския парламент.
През последната година различни държави взеха решения да направят (големи) поръчки за закупуване на самолети F-35. А през април Сметната палата на САЩ публикува финансов отчет за най-скъпата оръжейна програма в света - бойните самолети (изтребители) F-35 Lightning II на американския концерн Lockheed Martin. Според изчисленията на федералното ведомство, разходите за експлоатация и поддръжка на F-35 до края на програмата, т.е. до 2088 г., ще достигнат 1,58 трилиона долара. Това е с 44% повече от предварителната оценка на Пентагона, дадена през 2018 г. Тогава Министерството на отбраната на страната обяви необходимостта да бъдат изразходени около 1,1 трилиона долара за F-35 за същия период.
Към април Министерството на отбраната на САЩ разполага(ше) с около 630 изтребителя F-35. До средата на 40-те години на този век Пентагонът възнамерява да закупи от Lockheed Martin почти 2500 самолети изтребители от този модел. При това, както отбеляза тогава Сметната палата на САЩ, въпреки значителното увеличение на разходите, оперативните характеристики на F-35 с течение на времето намаляват. - Още за Eurofighter Typhoon
Източник: https://money.bg/

 

Румъния спешно купува танкове от Южна Корея

15.11.2024, 08:07

Румъния обмисля потенциален договор с Южна Корея за закупуване на бойни танкове К2 на фона на дългия срок за доставка на американските танкове „Ейбрамс“, които се очаква да пристигнат в Румъния през 2026 г., съобщава новинарската телевизия Диджи 24, като се позовава на „Дифенс експрес“ (Defence Express), предаде БТА.
„Дифенс експрес“ е компания, която предлага медийни и консултантски услуги и си партнира с повече от 100 бизнес и други организации в Украйна и на други места по света.
Според „Дифенс експрес“ Румъния обмисля договор за закупуване на танкове К2 от Южна Корея, които могат да бъдат доставени за рекордно кратки срокове. Според заместник-министъра на отбраната на Южна Корея Сон Ил южнокорейските танкове може да бъдат доставени за няколко месеца, ако сделката бъде одобрена, за разлика от американските танкове „Ейбрамс“, чиято първа доставка се очаква през 2026 г.
През 2023 г. Румъния закупи от САЩ 54 бойни танкове „Ейбрамс“ за около 1,07 милиарда долара.
Производствените възможности на Южна Корея позволяват бързо задоволяване на нуждите на съюзниците от НАТО, а страната се ангажира да даде приоритет на нуждите на Алианса, посочва „Дифенс експрес“. Полша например получи първите си танкове и самоходни гаубици от Южна Корея само 102 дни след подписването на договора, припомня „Дифенс експрес“.
Интересът на Румъния към чуждестранни танкове, като K2, „Ейбрамс“ и евентуално „Леопард 2“, е повлиян от променящата се стратегия за гъвкавост на бойното поле и загубата на местен производствен капацитет за модернизация на танковете, отбелязва „Дифенс експрес“. Първоначалните обсъждания за закупуване на танкове K2 се проведоха още през декември 2022 г., но Румъния все още не е взела окончателно решение по въпроса. - Още за К2
Източник: https://fakti.bg/

 

Исторически календар

15.11.2024, 07:55

На 15 ноември 1861 година в Карлово е роден генерал-лейтенант Петър Тантилов (1861 – 1937).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879) и Офицерската артилерийска школа в Царское село, Русия (1884). По време на Сръбско-българската война (1885) командва 5-а батарея от 1-ви артилерийски полк при отбраната на левия фланг на Сливнишката позиция и овладяването на Пирот. След войната е командир на 2-ри и 3-ти артилерийски полк, от 1887 г. – инспектор и началник на артилерията. Под негово ръководство се въвеждат на въоръжение 12-см полски гаубици „Круп“ и 57-мм куполни оръдия „Грюзон“, създаден е Софийският арсенал за поправка на материалната част, съставя се първият устав на български език за строева служба в артилерията
От 1893 до 1899 г. е в запаса по собствено желание, след което командва новосформирания Планински артилерийски и 7-и артилерийски полк. Като инспектор на въоръжението в Българската армия (1908 – 1912) лично проверява познаването на оръжието от всички офицери, подофицери и войници.
През Балканските войни (1912 – 1913) е началник на артилерията в 3-та армия и участва в боевете при Ериклер, Лозенград, Бунархисар, Чаталджа и срещу сръбските войски. В Първата световна война (1915 – 1918) заема длъжностите началник на 1-ва софийска дивизионна област, на Нишкия укрепен пункт и на Главното тилово управление, български представител при военното управление в Румъния.
За големите си заслуги в създаването и укрепването на артилерийските войски е наречен „баща на българската артилерия“. Кавалер на военен орден „За храброст“ ІІІ степен 2 клас и ІV степен 2 клас.

На 15 ноември 1872 година в Шумен е роден генерал-майор Иван Русев (1872 – 1945).
Завършва Военното училище в София (1892) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1900). Служи в 7-и пехотен преславски полк (1892 – 1897) и Оперативната секция в Щаба на армията (1900 – 1901). Заема последователно длъжностите редактор на военните издания (1902 – 1903), началник-щаб на 2-ра бригада от 9-а пехотна плевенска дивизия (1904 – 1907), командир на дружина в 33-и пехотен свищовски полк (1907 – 1908), началник на мобилизационната част във Военното министерство (1908 – 1909), началник на Школата за запасни офицери (1910 – 1912).
През Балканската война (1912 – 1913) е началник-щаб на 8-а пехотна дивизия. Участва в Първата световна война (1915 – 1918) като началник-щаб на 2-ра армия (1914 – 1916) и командир на 7-а (1916 – 1917) и 2-ра пехотна дивизия (1917 – 1918).
На 20 октомври 1918 г. преминава в запаса. Главен директор на Трудова повинност (1920 – 1921) и един от главните организатори на военния преврат през 1923 г. От 1923 до 1926 г. е министър на вътрешните работи.
Осъден от Народния съд на смърт като народен представител в ХХV ОНС (1940 – 1944) и разстрелян на 1 февруари. С решение №243 от 12 април 1996 г. на Върховния съд се признава за невинен. Автор на „Движение напред на пехотния взвод“ (1914), „Добро поле и 2-ра пехотна тракийска дивизия“ (1921), „Осма пехотна тунджанска дивизия“ (1921) във войната срещу турците 1912 – 1913“ (1923), „Принос към историята на Втора армия във войната 1915-1918 г. Кн. І-ІІ“ (1928). Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. и ІV ст. 2 кл.

 

Междусъюзническата война

15.11.2024, 07:50

Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл........Прочети  още

 

114 години от първия полет на самолет над България

15.11.2024, 07:45

Преди 114 години, на 15 ноември 1910 г. над България е извършен първият официален полет* с апарат по-тежък от въздуха. Това става в покрайнините на София от руския летец Борис Маслеников с аероплан Farman III.
Полетите на Маслеников са организирани с помощта на капитан Васил Златаров, по онова време началник на Въздухоплавателното отделение към Железопътната дружина, част от Инженерни войски. Маслеников, който тогава е едва на 23 години, току-що е завършил пилотското си обучение във Франция и с новозакупения си самолет Farman III прави серия демонстрации на Балканите.
Идеята на капитан Златаров е да популяризира авиацията у нас. На 14 ноември 1910 г. е създаден Софийския аероклуб – нарочна организация, която да се грижи за провеждане на летателните демонстрации. Тя просъществува сравнително кратко и е разпусната в навечерието на Балканската война.
За целта на демонстративните полети е избрано полето край пехотния лагер и хиподрума в покрайнините на тогавашна София по пътя за село Княжево (днес там се намират кварталите „Лагера” и „Хиподрума”).
Маслеников извърша първия си полет на 15 ноември около 16 часа. Той трае едва 5 минути, но е приветстван от многохилядно множество. Събитието е рекламирано с афиши и съобщения във вестниците, а до него зрителите се допускат след плащане на входна такса. Той извършва още три полета сам, а при петия, на борда е и капитан Златаров.
На следващия ден, на полетите присъстват и цар Фердинанд и князете Борис и Кирил. В следващите дни на борда на биплана се качват мнозина за кратки полети, чиято продължителност е около 10 минути, а височината, на която се издига Маслеников е до 100 m. Обикновено се лети по протежение на пътя за Княжево.
На 20 ноември, Маслеников вози последователно княз Борис, княз Кирил и цар Фердинанд. За тях това не е първият полет със самолет. През лятото на същата година те правят полети в Белгия.
Последните полети са проведени на 25 ноември. Два дни по-късно, Маслеников заминава по посока Белград, където провежда също серия от демонстрационни полети.
Полетите на Маслеников се радват на небивал интерес и са широко отразени в тогавашната преса. Руският летец прави предложение на правителството – срещу 250 000 лв. той ще достави пет аероплана Farman и ще организира у нас работилница за тяхната поддръжка, както и школа за обучение на пилоти и механици. Правителството, обаче отклонява офертата. До изграждането на българската авиация има още повече от 18 месеца.
Все пак, през февруари 1911 г. руският летец е награден от цар Фердинанд с орден „За граждански заслуги“ за демонстрациите, които провежда през ноември 1910 г.
* – има индикации, че през 1910 г. над България е имало и по-ранни полети, но тези случаи трябва да се изследват внимателно за да се смятат за исторически факти.

 

Нa този ден през 1988 г. полита совалката "Буран"

15.11.2024, 07:42

На 15 ноември 1988 г. в СССР се осъществява единственият полет на безпилотната космическата совалка "Буран".
Корабът е изведен в орбита с помощта на ракета-носител "Енергия". Живото-поддържаща система не е поставена, нито е инсталиран софтуер, с който да функционират компютрите.
"Буран" обикаля Земята два пъти за 206 минутен полет. При връщането си изпълнява автоматично кацане на площадката до космодрума "Байконур", където въпреки скоростта на странично духащия вятър от 17 м/сек. каца само на 3 метра встрани и 10 м по-напред от обозначеното за кацане място.
След разпадането на СССР проектът „Буран“ първоначално е замразен, а към 1993 г. е прекратен. По план е трябвало да бъдат построени 5 орбитални кораба, от които са построени само два, а третият е недостроен. Първият кораб е единственият летял в Космоса. На 12 май 2002 г. е унищожен, в резултат на разрушаване на покрива на зданието, в което е съхраняван, като при това загиват осем работници.
Вторият кораб се намира в Казахстан на космодрума "Байконур" и се явява собственост на тази република. В началото на 1993 г. готовността му за полет е 95-97%. Третият кораб е недостроен. Степента му на готовност се е оценявала различно - от 30 до 50%. Продаден е на авиационен музей в Германия. - Още за „Буран“

 

 

Държавният глава ще удостои български генерали от запаса с Почетен знак на президента

14.11.2024, 16:27

На 15 ноември, петък, държавният глава Румен Радев ще удостои с Почетния знак на президента генерал о.з. Златан Стойков и генерал-полковник о.з. Цветан Тотомиров за значимия им принос към развитието и укрепването на Въоръжените сили и националната сигурност на Република България.

Отличията се връчват и по случай предстоящия боен празник на Сухопътните войски – 19 ноември, когато се отбелязват 139 г. от славната победа на българската пехота при Сливница.
Церемонията ще се състои в Гербовата зала на президентската институция от 11.10 часа.
Източник: president.bg

 

Япония и Южна Корея се присъединиха към САЩ в общи военноморски учения в изночноазиатски води

14.11.2024, 16:10

Япония и Южна Корея се присъединиха към САЩ в източноазиатски води в най-обхватните общи военноморски учения между трите държави, преди властта във Вашингтон да бъде предадена от оттеглящия се американски президент Джо Байдън на приемника му Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Ученията под наслов „Фрийдъм Едж“ (Freedom Edge), предвождани от американския самолетоносач „Джордж Вашингтон“ и неговите изтребители, във водите южно от Корейския полуостров и западно от главните японски острови, е по силата на споразумение от миналата година, сключено с посредничеството на Байдън от Сеул и Токио, които загърбиха дългогодишната си вражда и се съгласиха на тристранно сътрудничество по сигурността с Вашингтон.
Общи учения на силите на трите държави са планирани и за идната година, макар и засега нито Тръмп, нито номинираният от него за министър на отбраната – водещия в телевизия „Фокс нюз“ Пийт Хегсет, да са говорили за действия по план за национална сигурност в източноазиатския регион, „на прага“ на Китай, отбелязва Ройтерс.
При последната среща на висши представители на трите страни съветниците по националната сигурност на САЩ – Джейк Съливан, на Южна Корея – Шин Вон-сик, и на Япония – Такео Акиба, изразиха безпокойство от задълбочаващато се сътрудничество между Русия и Северна Корея, включително и от присъединяването на севернокорейски военнослужещи съм руската армия за сражения в Украйна.
След като Байдън напусне Белия дом, от тримата лидери, подписали тристранното споразумение в Кемп Дейвид миналата година, на поста си ще бъде само южнокорейският президент Юн Сук-йол, посочва Ройтерс, като допълва, че тогавашният премиер на Япония Фумио Кишида подаде оставка през септември тази година.
Посланикът на САЩ в Япония Рам Еманюъл заяви днес при посещението си на борда на самолетоносача „Джордж Вашингтон“, че тристранният пакт и произтичащото от него военно сътрудничество изпращат силно послание към Пекин.
„Не само нашите възможности за възпиране са по-големи и не само ние виждаме колко нарастват те, но добрата новина е, че това го вижда и Китай“, каза Еманюъл на борда на самолетоносача. До него на палубата стояха контраадмиралите от Япония – Такаши Мацуи, и от Южна Корея – Хур Сон-дже, а около тях бяха разположени изтребители Ф-18 и Ф-35.
„Това учение олицетворява способността ни да отговорим на севернокорейските провокации“, заяви на свой ред южнокорейският контраадмирал, визирайки обявените изпитания на междуконтнинентални балистични ракети от страна на Пхенян, обръща внимание Ройтерс. - (видео)
Източник: bta.bg

 

Гръцкият министър на отбраната представя план за реорганизация на армията

14.11.2024, 16:03

Философията на промените, които се планира да бъдат направени в гръцките въоръжени сили, за да отговорят на мисията си в 21-и век, ще представи днес министърът на националната отбрана на Гърция Никос Дендиас в комисията по външни работи и отбрана на гръцкия парламент, съобщава „Катимерини“.
Вчера той изложи плановете на министерството си и пред представители на политическите сили.
В рамките на реорганизацията се очаква да бъдат закрити 33 поделения, които са изгубили оперативна стойност, а до 2030 г. броят на закритите части е предвидено да достигне общо 132.
Промените ще засегнат и трите рода войски. Конкретно при сухопътните сили е предвидено да бъдат разпуснати поне шест пехотни полка.
В някои от поделенията, които ще бъдат закрити, личният състав не достига дори до 20 процента от щатния, а на много поделения се гледа единствено като средство за подкрепа на местната икономика. „Катимерини“ пише, че едно от граничните поделения в момента не съдържа нищо друго освен… фурна за хляб.
Целта е заетите бройки в поделенията да не бъдат под 70 процента от щатния личен състав.
По отношение на военновъздушните сили е планирано на въоръжение да останат само три типа изтребители – F-16, „Рафал“ и  бъдещите F-35. Самолетите „Мираж 2000-5“ ще бъдат продадени, изтребителите F-16 Block 50 ще бъдат модернизирани до варианта Viper, ще бъдат купени и още 6 „Рафал“. До края на годината ще бъдат снети от въоръжение всички изтребители F-4 Phantom.
В новата структура ще бъде определено, че постоянната разполагаемост на транспортни военни самолети C-130 и C-27 не трябва да бъде по-малка от 10-12 самолета.
За военноморските сили е предвидено да разполагат с 4 фрегати FDI („Белара“ – б.ред.), като при приемането на въоръжение на всяка от тях ще се изтегля една фрегата тип S. В близко бъдеще ще се вземе решение как да се процедира с корветите на въоръжение, а по-нататък – и с фрегатите „Констълейшън“ (Constellation).
За първи път новата структура включва пълен спектър на противовъздушната отбрана на три нива, която ще покрива цялото въздушно пространство на Гърция – както континенталната част на страната, така и всички острови в Егейско море. Ще има система за борба с дронове и противовъздушни комплекси с малък, среден и голям обсег. Явната цел на тези планове, както пише „Катимерини“, е намаляване на ролята, която в момента играят самолетите на ВВС за противовъздушната отбрана.
Плановете предвиждат постепенната замяна на противовъздушните системи „Тор“-M1 и „Оса“/AK (съветско и руско производство), както и „Хоук“ (американски), и укрепване на системите „Пейтриът“, които ще останат на въоръжение в продължение на още доста години.
Изглежда, че в плановете важно място заемат ПВО системите, които се разработват и произвеждат от израелски компании. Това се дължи както на много добрите връзки между Гърция и Израел, така и на ефективността на тези системи, която беше демонстрирана напоследък в конфликтите в Близкия изток. Голямо значение Гърция отдава на възможностите за съвместно производство.
Източник: bta.bg

 

Пентагонът купува два нови модела дронове по програмата си "Репликейтър"

14.11.2024, 15:54

Министерството на отбраната на САЩ обяви днес, че ще добави към арсенала на американската армия два модела дронове и нов мрежов софтуер в рамките на амбициозната си инициатива „Репликейтър“ (Replicator), чиято цел е хиляди дронове да влязат бързо във въоръжение, предаде Ройтерс. - (видео)
Американската заместник министърка на отбраната Катлийн Хикс каза, че дроновете „Гост Екс“ (Ghost-X) и С-100, произведени съответно от компаниите „Андюрил Индъстрийз“ (Anduril Industries) и „Пърформанс Дроун Уъркс“ (Performance Drone Works), са били избрани по програмата „Репликейтър“ за нуждите на проекта за оръжейни производители на американската армия за малки безпилотни летателни системи.
Обявената минала година програма „Репликейтър“ е амбициозен проект за бързо разполагане в армейския арсенал на голям брой евтини дронове със срок до август догодина, отбелязва Ройтерс.
Пентагонът предвиди разход от 500 милиона долара годишно по плана по въоръжение и предназначение на хиляди евтини и „умни“ бойни дронове, които да бъдат готови за действие в евентуален бъдещ военен конфликт.
„Репликейтър 1“ е пилотен проект за разрешаването на един сериозен проблем на Пентагона, който бъдещото правителство на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп би използвало, за да улесни запълването на американската армия с дронове, посочва Ройтерс.
Втората фаза на инициативата – „Репликейтър 2“, ще бъде насочена към обезвреждането на вражеските дронове. Днешното изявление на заместник-министър Хикс касае втория пакет от покупки в рамките на програмата „Репликейтър“.
Първият пакет включваше произведените от компанията „АероВайърнмънт“ (AeroVironment Inc) самоходни стрелкови системи „Суичблейд 600“ (Switchblade 600), които са в състояние да обикалят около целта в избиране на удобен момент за стрелба, обръща внимание Ройтерс.
Източник: bta.bg

 

Варна преди фотографията: Изглед на Варна от птичи поглед - литография на Едмънд Уокър от 1854 г.

14.11.2024, 09:40

Литографията „A Birds-Eye view of the City of Varna” (Изглед на Варна от птичи поглед) е работа на английския художник Edmund Walker (Едмънд Уокър, 1814-1882), гравьор към литографската фирма „Day & Son” (Дей и син, Лондон). Тя е издадена от издателство „Lloyd Brothers & Co” (Лойд Брадърс и Ко, Лондон) на 22 юни 1854 г. в два варианта - тонирана (ръчно оцветена) и черно-бяла. Литографията е в два размера: 290 х 510 мм (405 х 545 мм) и 460 х 645 мм. Литографията е издадена в началото на Източната (Кримската) война (1853-1856 г.), за да задоволи интереса на английската публика към Варна - сборен пункт и главна база на съюзническите английски, френски и турски войски преди отплаването им към Крим.
Изборът на Варна е предопределен от нейните природни дадености. Градът е най-голямото турско пристанище по Западното Черноморие - крепост с шестхиляден гарнизон. Варна е на няколкодневен преход от Силистра и Шумен - големите турски крепости, преграждащи пътя на руската армия към Балкана. При пълното превъзходство на английския и френския флот в Черно море двете крепости стават за руснаците главни обекти в настъплението им към Константинопол (Истанбул).
Литографията представя Варна (Варненската крепост) от птичи поглед, гледана от югоизток. На преден план е Варненският залив, изпълнен с ветроходи и параходи. Вляво, в местността „Карантината“ и на пясъчната коса, разделяща Девненското езеро от Черно море) са разположени палаткови лагери на части от английската армия. В средата е представен оттокът, свързващ Девненското езеро с Черно море (река Девня / река Варна), каменният мост над него (Таш кюпрю) и кеят. На нос Галата е представена фарова кула, в близост до която на висока мачта се вее турското (червено) знаме с полумесец и звезда. В действителност през 1854 г. на нос Галата е нямало фар (той е открит за навигация на 15 август 1863 г.).
Под литографията има обяснителен текст (легенда) в 19 точки. Дадени са и разстоянията в мили от Варна до Силистра, Тутракан, Олтеница, Русчук, Гюргево, Шумен (главната квартира на главнокомандващия турската Дунавска армия Омер Лютфи паша), Константинопол (Истанбул), взети от карта на Европейска Турция (Map of Turkey in Europe).
Автор на рисунката „A Birds-Eye view of the City of Varna” е Натаниел Уиток (Nathaniel Whittock, 1791-1860). Тя е прехвърлена върху литографски камък от Едмънд Уокър. Уокър никога не е посещавал Варна, английската публика, за която е предназначена литографията – също.
Източник: http://morskivestnik.com, Анастас Ангелов

 

Исторически календар

14.11.2024, 09:30

На 14 ноември 1857 година в Стара Загора е роден генерал-лейтенант Михаил Савов.
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург през 1885 г. Служи в Източнорумелийската милиция.
По време на Сръбско-българската война командва войските при левия участък на Сливнишката позиция, които отблъскват противника и успешно отбраняват София. От 1886 г. е помощник на военния министър, а от 1888 г. – почетен флигел адютант на княз Фердинанд I.
Като военен министър през 1891 – 1894 г. и 1903 – 1907 г. допринася за организационното изграждане на Българската армия и нейното модернизиране. Въвежда дивизионната организация и разделя страната на три военни инспекционни области. В периода между двата министерски мандата е началник на Военното училище в София.
Назначен на 22 септември 1912 г. от цар Фердинанд І за помощник-главнокомандващ на Действащата армия, генерал М. Савов организира бързото провеждане на мобилизацията за Първата балканска война и ускореното съсредоточаване на частите в районите за настъпление. В хода на войната осъществява стратегическото ръководство и взаимодействие на българските войски на Тракийския и Македонския оперативен театър. Подписва Протокол за сключване на примирие с Османската империя на 20 ноември 1912 г. и участва в преговорите за мир в Лондон през май 1913 г.
Той е един от главните инициатори за започването на Втората балканска война. Със съгласието на цар Фердинанд І, на 15 юни 1913 г. заповядва нападение срещу сръбските и гръцките войски в Македония. Поради неуспеха на бойните действия е освободен като помощник-главнокомандващ, а след войната – уволнен от действителна служба и съден от Държавния съд като виновник за първата национална катастрофа.
През 1920 – 1923 г. Михаил Савов заема поста пълномощен министър във Франция, където остава да живее до смъртта си на 21 юли 1928 г. В своето предсмъртно завещание пожелава бюстът му да бъде обърнат към Македония, а на пиедестала да се гравират думите „На грядущите поколения да реализират идеята, към която са обърнати моите очи…“. Тленните му останки са пренесени и погребани в София на 19 август 1928 г.
С президентски указ № 436 от 20 декември 2012 г. генерал-лейтенант Михаил Савов е награден посмъртно с орден „Стара планина“ I степен с мечове за изключително големите му заслуги при планирането и осъществяването на военните операции през Първата балканска война 1912 – 1913 г. Кавалер на военния орден „За храброст“ ІІ степен и на ІІІ степен 2 клас

Англо-американската авиация нанася първия масиран въздушен удар срещу София.На 14 ноември 1943 година започва най-мащабната въздушна настъпателна операция срещу България.
Главен обект на бомбардировките е София, а основната цел – да се застави правителството да скъса с Оста. До 17 април 1944 г. общо 2000 самолета на англо-американската авиация нанасят 7 дневни и 5 нощни удара с 8800 фугасни и няколко хиляди запалителни бомби. Пуснати над предимно граждански обекти те убиват 836 и раняват 1025 столичани. Частично или напълно разрушени и опожарени са 12 567 жилищни, промишлени и обществени сгради, сред които тези на Министерския съвет, Народното събрание, БАН, Светия Синод, Археологическия музей, Държавната печатница, католическата катедрала „Свети Йосиф“, Народния театър, Столичната библиотека, в която изгарят 40 000 книги, Етнографския музей, Софийската синагога, църквата „Свети Спас“, двореца „Врана“ и др. Пилотите от 6-и изтребителен полк предприемат 273 излитания срещу многократно превъзхождащите ги сили на противника и свалят 30 негови самолета. На 20 декември 1943 г. поручик Димитър Списаревски извършва първия в историята на българската авиация въздушен таран. За първи път в историята на световната бойна авиация на 30 март 1944 г. поручик Христо Костакев сваля два бомбардировача с една атака. На 17 април 1944 г. поручик Неделчо Бончев извършва втори въздушен таран. Изключителна смелост проявяват поручик Стоян Стоянов, подпоручик Петър Бочев и капитан Чудомир Топлодолски, постигнали най-много въздушни победи. Завинаги в небето над София остават 16 български летци, посмъртно повишени в по-горен чин и наградени с военен орден „За храброст“.

Англо-американската авиация нанася първия масиран въздушен удар срещу София.
Бойният ред на противника включва 91 средни бомбардировача Б-25 „Мичъл“, прикривани от 49 тежки изтребителя П-38 „Лайтнинг“. Ударът е нанесен от изток около 12,30 ч. с 606 фугасни бомби, пуснати над Малашевци, Орландовци, Централни гробища, кварталите „Хаджи Димитър“, „Надежда“, „Индустриален“ (между западния бряг на Владайска река и Малашевци), „Безжичен телеграф“, „Булина ливада“ (Красна поляна), над Централна жп гара и гара Военна рампа. Загиват 32 души, ранени са 120, разрушени са 44 и остават необитаеми 129 сгради. Падналите в района на Централна гара 26 бомби разрушават железопътната и телеграфната работилница, прекъсват всичките четири коловоза източно от моста над шосето София – Орландовци, повреждат 23 вагона. Българските Ме-109 Г-2 от 3/6 изтребителен орляк (летище Божурище) излитат минути преди първите бомби да паднат над столицата. Поради късното оповестяване 13-те пилоти не успяват да противодействат ефективно, а липсата на модерна оптическа и радиоапаратура влияе негативно върху действията на зенитната артилерия.
Съюзническата авиация губи три повредени бомбардировача Б-25 и един свален от подпоручик Михаил Григоров изтребител П-38. При захождане за кацане след раняване във въздушен бой загива фелдфебел Йордан Тодоров от 3/6 изтребителен орляк.

На 14 ноември 1912 г. е предприет първият в световната военна история опит за „едновременен разузнавателен полет с три типа самолети – „Албатрос“, „Воазен“ и „Блерио“.
Те излитат по предварително уточнени различни маршрути и през определени малки интервали от време. Мисията и на трите самолета е наблюдение край Одрин.
Те са пилотирани от поручик Радул Милков, поручик Стефан Калинов и италианеца Джовани Сабели. Наблюдатели са поручиците Таракчиев, Митев и Лулчев.
Поради лошите метеорологични условия, гъстата мъгла и силния вятър те се завръщат петнадесет минути след началото на мисията над обекта Кадън кьой.

 

 

Флотът на Южна Корея за първи път изстреля дрон с фиксирани крила от кораб

13.11.2024, 21:06

Военноморските сили на Република Корея за първи път изстреляха успешно безпилотен летателен апарат с фиксирани крила от борда на кораб. Южнокорейският флот използва прототип на безпилотния летателен апарат “Mojave”, разработен от американската компания “General Atomcs”. Той е изстрелян от десантен кораб ROKS DOKDO (LPH-6111) в Японско море. По време на целия полет дронът поддържаше връзка с кораба и централното командване на ВМС и успешно се приземи във военноморската база край град Поханг, съобщава агенция “Йонхап”.
Както отбелязва агенцията, Южна Корея се опитва да развива технологията на безпилотните летателни апарати, която започва да играе все по-голяма роля във военните сили по света. По-специално южнокорейските военни работят върху методи за подобряване на взаимодействието между управляемото и неуправляемото военно оборудване.
Безпилотният самолет Mojave е с размери 9 на 16 м, има височина на полета приблизително 3 км, скорост 260 км/ч и общ полезен товар до 1,6 тона. Той може да се използва за бойно разузнаване, електронна война, радио- и радиотехническо разузнаване и други цели.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Политическата криза в България отложи военна сделка за $114 млн.

13.11.2024, 20:37

Πpaвитeлcтвoтo тpябвaшe днec дa oдoбpи peшeниe зa oдoбpявaнe нa пpoeĸт нa дoгoвopa зa пpидoбивaнe нa yпpaвляeми пpoтивoтaнĸoви paĸeти Јаvеlіn oт CAЩ. Toвa e пopeднa cтъпĸa в paмĸитe нa cдeлĸaтa, ĸoятo цeли дa дaдe нa въopъжeнитe ни cили cъвpeмeннa cиcтeмa зa бopбa c вpaжecĸaтa бpoниpaнa тexниĸa.
Toвa oбaчe нe ce cлyчи, тъй ĸaтo пpoeĸтът бeшe изтeглeн oт внocитeля cи - вoeнния миниcтъp Aтaнac Зaпpянoв. Πpичинaтa - мaлĸo ocтaвaщo вpeмe зa paтифиĸaция в пapлaмeнтa пpeз тaзи гoдинa.
Πapaмeтpитe ca яcни oщe oт ceптeмвpи, ĸoгaтo Дъpжaвният дeпapтaмeнт oдoбpи eвeнтyaлнaтa пpoдaжбa нa 218 paĸeти мoдeл FGМ-148F, 107 ĸoмaндни мoдyлa и дoпълнитeлнo oбopyдвaнe зa oĸoлo 114 млн. дoлapa.
Paĸeтитe би тpябвaлo дa ca чacт oт въopъжeниeтo нa нoвитe бoйни мaшини нa пexoтaтa Ѕtrуkеr, ĸoитo пpeдcтoи дa бъдaт дocтaвeни.
"Πpeдлoжeнaтa пpoдaжбa щe пoдĸpeпи цeлитe нa външнaтa пoлитиĸa и нaциoнaлнaтa cигypнocт нa CAЩ, ĸaтo cпoмoгнe зa пoдoбpявaнe нa cигypнocттa нa cъюзниĸ нa HATO, ĸoйтo e вaжнa cилa зa пoлитичecĸaтa и иĸoнoмичecĸaтa cтaбилнocт в Eвpoпa. Πpeдлoжeнaтa пpoдaжбa щe пoдoбpи дългocpoчния oтбpaнитeлeн ĸaпaцитeт нa Бългapия зa зaщитa нa нeйния cyвepeнитeт и тepитopиaлнa цялocт и зa yдoвлeтвopявaнe нa нeйнитe нaциoнaлни oтбpaнитeлни изиcĸвaния", пoдчepтaxa пpeди двaмa мeceцa oт Baшингтoн.
Пpoeĸтът щe ce paтифициpa дoгoдинa, посочи mоnеу.bg.
"Днec тoй бe изтeглeн oт зaceдaниeтo нa Mиниcтepcĸия cъвeт oт миниcтъpa нa oтбpaнaтa Aтaнac Зaпpянoв, пopaди пpeплaниpaнe нa cxeмaтa зa плaщaнe. Πpичинaтa зa изтeглянeтo e нeдocтaтъчнoтo тexнoлoгичнo вpeмe дo ĸpaя нa гoдинaтa зa paтифиĸaция oт Hapoднoтo cъбpaниe и пocлeдвaщo плaщaнe", oбяcнявaт oт вeдoмcтвoтo.
Taĸa c нoвaтa cxeмa oтпaдa тpaншът, плaниpaн зa тaзи гoдинa, a в нaчaлoтo нa cлeдвaщaтa e пpeдвидeнo плaщaнeтo нa 55 млн. лeвa. Πo тoзи нaчин "ce гapaнтиpa, чe paтифиĸaциятa и плaщaнeтo щe ce извъpшaт в eднa гoдинa, пpи aĸтyaлнo дoгoвopeнa cъc CAЩ cxeмa".
Cпopeд oтĸpити изтoчници, пo-гoлямaтa чacт oт пpoтивoтaнĸoвитe paĸeти нa нaшитe въopъжeни cили ca oт cъвeтcĸo вpeмe.
Cтapитe cиcтeми "Maлютĸa" и "Фaгoт" ca пpoизвeждaни и y нac пo лицeнз, a ocвeн тoвa имa oщe cтoтици бpoйĸи "Koнĸypc", "Щypм", "Meтиc" и "Бacтиoн". Toвa ca ĸoмплeĸcи c тexнoлoгия в нaй-дoбpия cлyчaй oт нaчaлoтo нa 80-тe и paзчитaт или нa диcтaнциoннo yпpaвлeниe, или нa лaзepнo нacoчвaнe.
Haшитe cyxoпътни cили имaт и нeycтaнoвeн бpoй мoдepни изpaeлcĸи ĸoмплeĸcи Ѕріkе NLОЅ Мk.5, ĸoитo мoгaт дa yнищoжaвaт тaнĸoвe нa нaд 30-ĸилoмeтpoвa диcтaнция.
Paзpaбoтĸaтa нa пpoтивoтaнĸoвия ĸoмплeĸc Јаvеlіn зaпoчвa пpeз 1983 г., ĸoгaтo aмepиĸaнcĸaтa apмия oбявявa ĸoнĸypc зa нacлeдниĸ нa изпoлзвaния дoтoгaвa М47 Drаgоn.
Техаѕ Іnѕtrumеntѕ пeчeлят cъc cвoятa ĸoнцeпция зa paĸeтa c инфpaчepвeнo нacoчвaнe, ĸoятo e изцялo нa пpинципa "изcтpeляй и зaбpaви" - cлeд лoĸaлизиpaнeтo нa цeлтa и ocъщecтвявaнeтo нa пycĸ, paзчeтът мoжe вeднaгa дa нaмepи yĸpитиe oт eвeнтyaлeн oтвeтeн oгън или дa ce пoтъpcи нoвa мишeнa. Toвa e мнoгo пo-eфeĸтивнo oт "ocвeтявaнeтo" нa вpaжecĸия тaнĸ c лaзep или изпpaщaнeтo нa ĸoмaнди ĸъм бoeпpипaca пo ĸaбeл, ĸaĸтo e пpи Drаgоn.
Дoпълнитeлнa зaщитa дaвa и cиcтeмaтa зa изcтpeлвaнe, пpи ĸoятo caмият двигaтeл нa paĸeтaтa зaпoчвa дa paбoти мaлĸo cлeд нaпycĸaнeтo нa ycтaнoвĸaтa. Taĸa ce мacĸиpa пoзициятa ѝ.
Јаvеlіn в ceгaшнaтa cи мoдифиĸaция лeти нa дo 2500 мeтpa, ĸaтo пopaзявa тaнĸoвe и бpoнeтpaнcпopтьopи oтгope (ĸъдeтo зaщитaтa e нaй-cлaбa) или yĸpeплeния c фpoнтaлeн yдap. Бoйнaтa глaвa e двyĸoмпoнeнтнa, ĸaтo тaĸa лиĸвидиpa зaщитaтa нa т.нap peaĸтивнa бpoня.
Πpoизвoдcтвoтo зaпoчвa пpeз 1994 г., a oт 1996 г. ĸoмплeĸcът e пpиeт нa въopъжeниe. Днec paзвитиeтo нa пpoeĸтa e в pъцeтe нa cъвмecтнo пpeдпpиятиe нa Rауthеоn и Lосkhееd Маrtіn.
"Бoйнoтo ĸpъщeниe" нa Јаvеlіn e пpeз 2003 г. в Иpaĸ, ĸaтo пъpвитe пopaзeни цeли ca мoдифициpaни иpaĸcĸи тaнĸoвe T-62 и T-72. Cпopeд Lосkhееd дo 2019 г. paĸeтитe ca били изпoлзвaни ycпeшнo в oĸoлo 5000 cлyчaя. Дo aвгycт 2021 г. дocтaвeнитe бpoйĸи ca 50 000.
Cвeтoвнa cлaвa ĸoмплeĸcът пoлyчи пoĸpaй eдин oт ĸлиeнтитe cи - Уĸpaйнa. Јаvеlіn и дpoнoвeтe Вауrаktаr бяxa ocнoвнитe cpeдcтвa, c ĸoитo Kиeв oтби пъpвия pycĸи yдap пpeз зимaтa и пpoлeттa нa 2022 г. Taнĸoвитe eĸипaжи нa Mocĸвa - твъpдe злe oбyчeни и oбopyдвaни, и дo мoмeнтa твъpдe чecтo пpиĸлючвaт вoeннaтa ĸapиepa и житeйcĸия cи път cлeд cpeщa c paĸeтитe - въпpeĸи нeпpeĸъcнaтитe oпити c пoлeви мoдифиĸaции дa ce пoдoбpи зaщитaтa нa мaшинитe им.
Cпopeд зaпaдни oцeнĸи oĸoлo пoлoвинaтa ocнoвни бoйни тaнĸoвe нa aгpecopa мoдeл T-72 и 75% oт T-80 ca били yнищoжeни дo мoмeнтa в xoдa нa ĸoнфлиĸтa. Зaтoвa и нa фpoнтa ce изпpaщaт и извaдeни oт cĸлaдoвeтe cтapи мaшини.
Јаvеlіn мнoгo дoбpe paзĸpи и глaвнaтa cлaбocт нa pycĸитe тaнĸoви дизaйни - cъxpaнявaнeтo нa бoeĸoмплeĸтa нeзaщитeн вътpe в мaшинaтa. Peзyлтaтът - yнищoжитeлнa дeтoнaция и лeтящи виcoĸo в нeбeтo мнoгoтoнни ĸyпoли.
Πoпyляpнocт пpидoби cъздaдeнa в Уĸpaйнa "иĸoнa" нa cв. Јаvеlіn - Cвeтa Бoгopoдицa c пycĸoвa ycтaнoвĸa в pъĸa.
Източник: https://fakti.bg/

 

Литовският министър на отбраната каза, че изграждането на база за разполагане на германска бойна бригада върви по план, въпреки предизвикателствата

13.11.2024, 20:15

Литовският министър на отбраната Лауринас Касчунас днес призна, че има проблеми пред изграждането на инфраструктурата за планираното разполагане на германска военна част в балтийската страна, която е член на ЕС и НАТО, предаде ДПА.
Той изрази увереност, че работата ще бъде завършена до края на 2027 г. „Съгласен съм, притеснени сме, но можем да свършим всичко навреме“, добави Касчунас.
Министърът отговори на коментарите, направени от президента Гитанас Науседа по-рано тази седмица, когато той каза, че има забавяне в подготовката и Литва може малко да изостане от плановете.
Германското правителство се съгласи да разположи за постоянно в Литва независима оперативна бойна единица след руската инвазия в Украйна. Бригадата с до 5000 войници ще пристигне там през 2027 г. Около 3000 от тях ще бъдат дислоцирани в база и тренировъчна зона, които предстои да бъдат изградени в Руднинкай и за които днес беше представено проучване на градското планиране.  Според проучването зоната ще обхваща около 190 хектара площ. Министерството на отбраната във Вилнюс каза, че това е най-големият военен инфраструктурен проект в историята на Литва. Касчунас оцени разходите за него на около 950 милиона евро.
Литовският министър на отбраната изрази увереност, че нито рухването на коалиционното правителство в Германия, нито политическата ситуация в Литва, ще окажат влияние върху плановете.
Социалдемократическа партия на Литва, която спечели парламентарните избори през октомври, се съгласи да включи в коалиционното си правителство партия, чийто лидер е подведен под съдебна отговорност за предполагаеми антисемитски коментари. Това предизвика критики, включително в Германия.
Източник: bta.bg

 

Американска база за противоракетна отбрана беше открита в Полша

13.11.2024, 20:11

База, която е част от американската система за противоракетна отбрана, на която Москва гледа с лошо око, беше открита днес в Полша, за да допълни системата, която вече функционира в Турция, Румъния и Испания, предаде Франс прес.
„Това е събитие от историческо значение за сигурността на Полша, САЩ и НАТО“, заяви полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш по време на церемония в базата Реджиково в присъствието на висши полски политици и американски военни ръководители.
Базата функционира от юли миналата година и е част от проекта за колективна отбрана на Атлантическия алианс. Тя е част от мрежата от радари и системи за противоракетна отбрана, която Вашингтон започна да изгражда преди петнадесет години, за да се предпази от заплахи с балистични ракети, идващи от страни извън евроатлантическата зона, по-специално от Иран.
Разполагането ѝ в Европа винаги е предизвиквало враждебна реакция от страна на Русия, която вижда в него заплаха за собствената си сигурност, въпреки уверенията на НАТО, че тя по никакъв начин не е насочена срещу нея. Днес Москва изрази отново протест срещу присъствието на базата, намираща се на 230 км от руския анклав Калининград.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи церемонията като приближаване на американската военна инфраструктура в Европа към границите на Русия и увери, че Москва ще вземе подходящи мерки, за да запази съотношението на силите.
В Полша вече са разположени 10 000 войници на САЩ, припомня АФП.
Източник: bta.bg

 

Резервистките организации на Албания и България подписаха споразумение за сътрудничество

13.11.2024, 20:05

Днес в Тирана бе подписано Споразумение за сътрудничество между на Националната асоциация на военнослужещите от резерва (НАВРА) и Съюза на офицерите и сержантите от запаса резерва (СОСЗР). Церемонията се проведе в района на Министерството на отбраната, където е и офисът на албанската резервистка организация. Документът бе подписан от президента на НАРВА подполковник от резерва Хомид Гояни и председателя  на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков. В него се предвиждат редица прояви за установяване на тесни връзки между организациите и обмяна на опит и становища по редица въпроси, свързани с военнослужещите от резерва. На срещата присъстваха още полковник от запаса Младен Младенов, заместник-председател на СОСЗР, подполковник от резерва Арбен Молай, генерален секретар на НАРВА, вицепрезидентите подполковник от резерва Лилиана Кономи (Меро) и подполковник от резерва Енвер Аждари, както и други представители от албанска страна.
Срещите през втория ден от визитата на българската делегация показаха, че тук Министерството на отбраната и Генералният щаб  разчитат много на подкрепата на Националната асоциация на военнослужещите от резерва и й осигурява всички условия за ефективна работа. Това стана ясно при разговорите със заместник-министъра на отбраната Дориан Тола, директора на Генералния щаб бригаден генерал Александър Пандо и началника на Центъра на набиране на военнослужещи полковник Фейдел Сироко. Както у нас, така и в Албания, стои сериозно въпросът за изграждане на необходимия Резерв на Въоръжените сили. Правят се редица постъпки в това отношение от политическото и военното ръководство на армията, включително и от законов характер. Търсят се най-добрите стимули за привличане на кандидати. Министерският съвет е одобрил законопроект, озаглавен "За организацията и функционирането на резервните сили в Република Албания". Той определя правилата за структуриране и управление на резервната служба на Албания, правата, задълженията и отговорностите на гражданите, държавните органи и частните субекти, участващи в мобилизацията. Резервните сили ще се състоят от 25% от действащите военнослужещи, приблизително 2100 души, като по този начин ще се осигури необходимият капацитет за бърза реакция при извънредни ситуации. Отчита се, че процесът няма да бъде лек, но както казаха от политическото и военното ръководство, за постигане на целта те се нуждаят от опита, предложенията и активността на тези, които са били в армията, т.е. на членовете на НАРВА.
Ген. Стойков сподели опита на България по набирането на кадри за резерва. Той удостои с почетни знаци на СОСЗР директора на Генералния щаб бригаден генерал Александър Пандо, началника на Центъра на набиране на военнослужещи полковник Фейдел Сироко и президента на НАРВА подполковник от резерва Хамид Гояни. Отправи покана към домакините за връщане на визитата в България. От своя страна президентът на НАРВА удостои с почетен плакет председателя на СОСЗР.
След обяд българската делегация посети новия Музей на Въоръжените сили на Албания, който се намира на около 8 км. от центъра на Тирана. Направиха впечатление неговите мащаби и богата експозиция в помещенията и района му.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Генерал-майор Явор Матеев отива в Брюксел с по-високo военно звание

13.11.2024, 20:02

Кабинетът предлага Божидар Бойков да бъде назначен на длъжността  „Командир на Съвместното командване на специалните операции“ Министерският съвет прие Решение за предложение до Президента на Република  България за издаване на указ, с който да освободи генерал-майор Явор Матеев от  длъжността „Командир на Съвместното командване на специалните операции", да го назначи  на длъжността „Военен представител на началника на отбраната във Военния комитет на  НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз" и го удостои с висше офицерско звание  „генерал-лейтенант“, считано от 19.12.2024 година.
Кабинетът предложи Божидар Бойков да бъде назначен на длъжността „Командир на Съвместното командване на специалните операции“ и да го удостои с висше офицерско  звание „бригаден генерал“, считано от 19.12.2024 г.
Флотилен адмирал Георги Пенев е предложен за удостояване с висше офицерско  звание ,,контраадмирал“, считано от 19.12.2024 година.
Министерският съвет предлага също да бъде освободен генерал-лейтенант Цанко Стойков от длъжността „Заместник-началник на отбраната" и от военна служба, считано от 05.01.2025 година, поради навършване на пределната възраст за военна служба.
Генерал-майор Красимир Кънев е предложен за освобождаване от длъжността  „Командир на Съвместното командване на силите". Кабинетът предлага да бъде назначен на  длъжността „Заместник-началник на отбраната" и да бъде удостоен с висше офицерско  звание „генерал-лейтенант", считано от 05.01.2025 година.
Министерският съвет предлага бригаден генерал Станимир Христов да бъде  освободен от длъжността „Началник на щаба на Сухопътните войски" и назначен на  длъжността „Командир на Съвместното командване на силите", както и да бъде удостоен с  висше офицерско звание „генерал-майор", считано от 05. 01.2025 година.
Бригаден генерал Христо Ганецовски е предложен за освобождаване от длъжността  „Заместник-командир на Съвместното командване на силите" и от военна служба, считано от  06.01.2025 година, поради навършване на пределната възраст за военна служба.
Правителството предлага да бъде освободен флотилен адмирал Галин Манев от  длъжността „Началник на щаба на Съвместното командване на силите" и назначен на  длъжността „Заместник-командир на Съвместното командване на силите", считано от  06.01.2025 година.
Полковник Христо Христов е предложен за назначаване на длъжността „Началник на щаба на Съвместното командване на силите" и за удостояване с висше офицерско звание „бригаден генерал“, считано от 06.01.2025 г.
Източник: https://otbrana.com/

 

Румъния гласува законопроект за закупуване на 32 изтребителя F-35

13.11.2024, 13:46

Румънският Сенат ще гласува днес законопроект за закупуване на 32 изтребителя от пето поколение F-35. Законопроектът бе одобрен вчера от Камарата на депутатите, а Сенатът е решаващият орган в този случай. Законопроектът е в изпълнение на концепцията за реализиране на оперативни способности за противовъздушна отбрана с многоцелеви самолет от пето поколение.
Законопроектът предвижда правителството на Румъния да възложи на правителството на САЩ договори от типа писмо за оферта и приемане за закупуване на 32 самолета F-35, двигатели, боеприпаси, първоначална логистична подкрепа, постоянен достъп до глобалната верига за поддръжка на F-35, оборудване и услуги за обучение на екипажи, помощен персонал и авиационен инженерен и технически персонал, криптографско оборудване със специален режим, специализирана помощ и изпълнение на проекти за промишлено сътрудничество, състоящи се в трансфер на технологии и продукти. Необходимите средства ще бъдат осигурени от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на националната отбрана или чрез заеми или гаранции по заеми, предоставени от правителството на САЩ, или чрез комбинация от тях. Предлага се също така Министерството на националната отбрана и Министерството на икономиката, предприемачеството и туризма да сключат споразумения с производителя на самолета F-35 за осъществяване на проекти за промишлено сътрудничество.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Балканският Дахау е най-големият грях на Хърватска – дори немските нацисти се срамуваха от него

13.11.2024, 08:31

Този материал не се препоръчва за хора със слаби нерви, налични са кадри с насилие. Не се препоръчва на лица под 18-годишна възраст.
В хода на Втората Световна война ще открием, че Германия извършва редица престъпления срещу човечеството, следвана от СССР и САЩ. Войната няма красиво лице и често ще се връщаме към истории за Дахау, Катинското клане и още много други. Интересен факт е, че нито един от посочените лагери не може да стъпи на малкия пръст на истински грозната картина, която носи името – Ясеновац.
Вярвате или не, съществува концентрационен лагер, който не е създаден от германците, не е създаден и от руснаците. Един от най-свирепите лагери, който успява да изуми дори самите нацисти, е изграден изцяло от Хърватска. Според данните е 10-я най-голям в Европа и е основан от хърватските фашисти. В своя стремеж да успеят да се докажат като отделна и независима сила, спазваща всички наредби на Нацистка Германия, надзирателите там успяват да станат по-големи вярващи и от самия папа, но в негативния смисъл........Прочети още

 

Американски самолетоносач се включва във военни учения с Южна Корея и Япония

13.11.2024, 08:00

Южнокорейските военни заявиха, че ще проведат тридневно съвместно учение със САЩ  и Япония, започващи днес, с участието на изтребители и самолети за морско патрулиране, както и американският самолетоносач „Джордж Вашингтон“, предаде Ройтерс.
Учението „Freedom Edge“ е в отговор на това, което южнокорейските военни заявиха, че са заплахи от страна на Северна Корея, която неотдавна извърши изпитание на междуконтинентална балистична ракета, което предизвика осъждане от страна на Сеул, Токио и Вашингтон.
Ученията се провеждат и след като Държавният департамент на САЩ заяви, че войници от Северна Корея са започнали да участват в бойни операции в Русия във войната с Украйна.
Тристранното учение следва първия кръг, проведен по-рано тази година, след като лидерите на трите държави се споразумяха на среща на върха през 2023 г. да провеждат ежегодни тренировъчни учения.
Пхенян отдавна осъжда съвместните учения между Южна Корея и САЩ, като ги нарича репетиция за инвазия.
В изявление от вчера  ВВС на САЩ заявиха, че ще извеждат от експлоатация своите самолети A-10 Thunderbolt II в ключови региони, включително Южна Корея, през фискалната 2025 г. като част от стратегия за модернизиране. - Още самолетоносачи
Източник: bta.bg

 

 
 

Forbes: Тайван е помогнал за превъоръжаването на Украйна – голяма пратка HAWK разрешава криза на ВСУ

12.11.2024, 21:20

Без много реклама Тайван вероятно се превърна в един от най-големите поддръжници на украинските ВВС. Бившият служител на Пентагона Тони Ху разкри, че Тайван е дал излишните си батареи за противовъздушни ракети HAWK на украинската армия.
Както пише Forbes, коментарите на Ху потвърждават предишни изявления за сделка между Украйна и Тайван с посредничеството на САЩ. Посочва се, че тайванските ракети MIM-23 Homing All-the-Way Killer, както и техните пускови установки и радари, ще допълнят допълнителните HAWK, дарени на Украйна от Съединените щати и Испания.
ВСУ вече може да разположи до 15 батерии Raytheon HAWK, всяка с най-малко шест пускови установки с три ракети и свързани радари. В началото на пълномащабната война Киев разполагаше с около 50 батареи ЗРК – предимно С-300 и други съветски модели. Според изчисленията на изданието, HAWK може да съставляват една трета от въоръжението на украинските сили за ПВО.
Въпреки че този тип оръжие е на повече от 60 години, той е прост, надежден и много мобилен. HAWK е лесен за надграждане и се представя добре срещу по-бавни дронове, крилати ракети и пилотирани самолети. Освен това боеприпасите му са съвместими с американо-норвежката зенитно-ракетна система NASAMS, с която разполага и Украйна.
Миналото лято американски служители преговаряха с колегите си в Тайван за обратно изкупуване на около дузина батерии HAWK от общо около сто пускови установки, които тайванските сили започнаха да извеждат от експлоатация през 2015 г.
Тогава голяма партида HAWK трябваше да помогне на Киев да разреши назряващата криза, тъй като украинските сили за ПВО се движеха към неизбежно изчерпване на запасите от ракети за С-300 и батареите на системата за ПВО "Бук". Оттогава Украйна интегрира широк набор от чужди ракети, пускови установки и радари в своя въздушен щит.
"Колкото повече различни системи за ЗРК работят в Украйна, толкова повече различни ракетни запаси и производствени линии може да използва, за да въоръжи тези системи с резервни ракети, тъй като те отблъскват почти ежедневните руски атаки с ракети и дронове. Десетки държави използват или експлоатират батареи HAWK. Украйна трябва да бъде в състояние да достави стотици ракети със или без пряко участие на САЩ“, отбелязва Forbes.
Както се добавя, HAWK не е в същия клас като най-добрата украинска система за ПВО Patriot, която има обсег до 160 км с бордова радарна система за самонасочване. HAWK може да удари до 50 км или повече чрез насочване на енергия от наземен радар, отразявана от въздушна цел.
Основният недостатък на тази система е, че нейният радар е чувствителен към смущения. Това обаче може да се реши чрез интегриране на стари ракети и пускови установки с по-добър радар от NASAMS.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Полша няма да сваля руски ракети и безпилотни самолети в небето на Украйна

12.11.2024, 21:19

Полша няма да сваля руски ракети и безпилотни самолети в небето над Украйна. Това заяви началникът на Генералния щаб на полските въоръжени сили генерал Вислав Кукула, пише Rzeczpospolita.
"Нашата позиция и тази на съюзниците е ясна. Ние няма да направим това. Днес нашата отговорност за защитата на небето на съюзниците се определя от нашите граници“, заявява Кукула.
В същото време Кукула отбелязва, че Полша е "заплашена“ от война и това е "действителната опасност пред страната“.
"За мен най-важният въпрос е друг. В дългосрочен план ще успеем ли да изградим устойчивост на държавната система и способност на въоръжените сили да елиминират тази заплаха и кога?“, добавя началника на Генерален щаб на Полша.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Швеция подписа споразумение за намерения за закупуване на военнотранспортни самолети Embraer C-390

12.11.2024, 21:00

На 9 ноември 2024 г. министрите на отбраната на Бразилия и Швеция подписаха споразумение за намерения, според което Бразилия ще закупи допълнителен брой изтребители JAS-39E/F Gripen от шведската група Saab AB, а Швеция ще закупи средени военнотранспортени самолети C-390 Millenium, произведени от бразилската компания Embraer. Споразумението бележи официалния избор от министерството на отбраната на Швеция на C-390 като нов военнотранспортен самолет за шведските ВВС.

 

Ще видим ли скоро първия европейски военен кораб на бъдещето? Страните от ЕС започват работа по проекта

12.11.2024, 08:20

Все по-гоолям става натискът върху ЕС да даде приоритет на военния си суверенитет се засилва. Ще видим ли скоро първия европейски военен кораб на бъдещето? Европейската агенция по отбрана съобщи, че страните членки вече работят по проект за следващо поколение боен кораб, който се очаква да бъде готов през 2040-те години, пише Euronews.
Това става ясно на тазгодишното издание на Euronaval, едно от най-големите европейски изложения за военноморска техника, проведено в Париж, на което се обсъдиха надеждите за сътрудничество в европейската морска отбранителна индустрия.
Текущи конфликти, като войната в Украйна, и заявеното намерение на президента на САЩ Доналд Тръмп да ограничи американската военна подкрепа за ЕС, подтикнаха мнозина да смятат, че е време Европа да изведе на преден план собствената си независимост в сферата на отбраната.
"Ако искаме да се конкурираме с Китай, САЩ и Индия, не можем да действаме разпокъсано. Необходимо е Испания, Италия, Франция и други страни да работят заедно, ако искаме да създадем европейски флот, способен да отговори на бъдещите предизвикателства", според Хюг д'Аржентре, в интервю за Euronews.
"Мечтаем за съвместно създадена европейска фрегата. Няколко държави вече са опитали да стартират такъв проект, но досега не е успял да се реализира. Надяваме се, че един ден ще го постигнем," добави той.
През лятото се състояха първоначални разговори, при които страните-членки поставиха изискване бъдещият кораб да бъде "умен" - тоест да включва иновативни технологии като изкуствен интелект.
Тепърва в Брюксел министрите на отбраната на ЕС ще обсъдят проекта, като е възможно и подписване на писмо за намерения.
Източник: https://money.bg/

 

Индия получава от Русия две фрегати със свръхзвукови ракети

12.11.2024, 08:10

Индийските военноморски сили (ВМС) ще получат в края на ноември построената в Прибалтийския корабостроителен завод "Янтар" (Калининград) бойна фрегата с ракети по проекта 11356 Tushill. Това съобщи The Times of India, позовавайки се на източници от Министерството на отбраната на Индия.
"Фрегатата Tushill в края на този месец ще бъде предадена на индийския екипаж, който през юли беше в Русия, за да въведе в експлоатация кораба", казва източникът на изданието. "По този повод ще бъде организирана церемония с участието на индийския министър на отбраната Раджнат Сингх (на снимката), който ще посети Русия в началото на декември, за участие в заседанието на Междуправителствената индиийско-руска комисия за военно-техническо сътрудничество."
Очаква се втората фрегата с ракети - Таmаl, да бъде предадена на индийските военноморски сили в началото на 2025 г., добавя източникът.
И двата бойни кораба, построени по технологията "стелт", ще бъдат снабдени с различни видове оръжия, включително свръхзвукови крилати ракети BrahMos, които са руско-индийско производство.
В рамките на договора с Русия, още две фрегати по проекта "11356" сега се строят в корабостроителницата Goa Shipyard Limited в Индия, като се използват руски технологии. По данни на източници от Министерството на отбраната на Индия, първият кораб, произведен в корабостроителницата в Гоа, ще бъде доставен на индийските ВМС през 2026 г., а вторият - шест месеца по-късно.
През ноември 2018 г. Русия и Индия подписаха договори за доставка на четири фрегати по проекта "11356". Сделката предвиждаше строителството на две фрегати в Русия в корабостроителницата "Янтар", както и на други две фрегати в индийската корабостроителница Goa Shipyard Limited.
Фрегатите по проекта "11356" са предназначени за нанасяне на удари по кораби и подводници на противника както в близка зона, така и в по-далечна зона, и за борба с въздушни цели. Фрегатите от този тип са въоръжени със 100-милиметрова артилерийска установка А-190, ракетни ударни и зенитни комплекси, торпедно въоръжение. На тях могат да бъдат базирани хеликоптери за борба с подводници.
Източник: https://money.bg/

 

127 години Военноморска база Варна

12.11.2024, 07:37

Днес се отбелязват 127 години от създаването на Военноморска база – Варна.
Базата е формирана с княжески указ № 40 от 12 ноември 1897 г. (18 години след създаването на флот на Дунав). С него се постановява създаването на Морска част с щаб във Варна. И преди тази дата военноморски флагове се веят над няколко съда, базирани в морския град, но получаването на построения в Бордо учебен крайцер „Надежда“ (1898 г.), включването във флота на 6-те миноносци – „Дръзки“, „Смели“, „Храбри“, „Строги“, „Летящи“ и „Шумни“ (1908 г.), както и някои други кораби, бележи важен етап в развитието на флота.
Бойното му кръщение през Балканската война превръща торпилирането на турския крайцер „Хамидие“ от миноносеца „Дръзки“ на 21 ноември 1912 г. в най-голямата българска морска победа. До излизането на България от Първата световна война във военния флот на Черно море, чиито приемник е днешната Военноморска база Варна, много неща се случват за пръв път – семафорно – наблюдателна служба, минно заграждение, монтиране на корабна радиостанция, подводно плаване, морски десант, използване на морска авиация, начало на миночистачната и противоподводна дейност. От „флотския район“ водят началото си Флотския арсенал, Морските специални школи, водолазното дело. Военните моряци дават жертви и на сухопътните фронтове.
Преживял най-тежкия си период от около 20 години след Ньойския договор, който всъщност го ликвидира, военният флот намира сили да участва активно във Втората световна война. До 1925 г. във Варна се базират новите стражеви кораби „Беломорец“ и „Черноморец“, четири ведети (катери) и учебния кораб „Асен“. В навечерието на войната във флотския район са доставени 3 торпедни катера тип „Люрсен“ и 4 – тип „Пауер“, 2 минни заградителя – „Дунав“ и „Свищов“ и 12 миночистачни катера, построени във флотския арсенал. В първата част на войната, като съюзник на Германия, флотът отбранява крайбрежието, минира акватории, охранява конвои и води борба с подводниците на противника. След включването на България в антихитлеристката коалиция от 1944 до 1948 г. военните моряци, предимно от базата, изпълняват важна военнополитическа и икономическа задача – водят борба с минната опасност на Черно море и Дунав. Унищожени са хиляди мини, преведени зад трал са десетки конвои, отново са дадени жертви. Един от най-отличилите се през войната кораби – миночистачът „Христо Ботев“, и днес е в състава на базата като спомагателен катер.
След войната Военноморска база Варна многократно получава кораби и техника предимно от бившия Съветски съюз, Полша, ГДР и от собствено производство. В нея служат най-големите бойни кораби – два ескадрени миноносеца, три стражеви кораба, една фрегата, корвети, миночистачи, торпедни катери, спомагателни кораби. Част от корабите, усвоявани в базата, след това попълват морските поделения в Бургас, Созопол и Балчик. В периода след 1950 г. във Варна се съсредоточават последователно 2 проекта торпедни катери, които през 60-те години стават основата на съединението леки сили в Созопол.
Базата развива своята структура, усвоява нови задачи, формира кадри, усъвършенства военноморската наука. Хиляди млади хора се учат на мъжество, професионализъм и родолюбие. Един от тях – старшина I степен Димитър Димитров, на 4 март 1965 г. с цената на живота си спасява екипажа и кораба, на който служи, от гибел.
След първия командир на Морската част – французинът на българска служба капитан II ранг Пол Пишон, още 32 флотоводци са били начело на поделението. То дава на България повече от половината адмирали, получили това звание за цялата история на флота.
Най-големият кораб във флотската летопис – ескадреният миноносец „Георги Димитров“ за първи път през 1957 г. напуска пределите на Черно море, за първи път през 1966 г. поход в Средиземно море извършват стражевите кораби „Дръзки“ и „Смели“, а кораби от съединението многократно осъществяват бойна подготовка в отдалечени райони, участват в крупни национални и международни учения. С кораби от Черноморския флот на СССР са осъществени плавания на 8 обединени ескадри в Средиземно море (1980 – 1987 г.) и 2 в Черно море (1988 и 1989 г.) - Още за ВМБ Варна

 

МиГ-21 в България - Началото

 

На 12 ноември 1963 г. майор Иван Бедрозов извършва първия полет с МиГ-21 в България. С това започва 52-годишната история на експлоатацията на типа у нас.
С 227 доставени машини МиГ-21 е вторият по многобройност (след МиГ-15) боен самолет, който е бил на служба у нас. Да си спомним как започва историята на този знаменит изтребител у нас.
През 1961 г. българската военна авиация вече е изцяло реактивна. На въоръжение са около 288 бойни самолета (75 МиГ-19, 71 МиГ-17, 108 МиГ-15 и още 34 спарки МиГ-15).
През 1962 г. идва ред и на България да получи един от най-съвременните самолети от арсенала на съветската военна авиация – МиГ-21. ........Прочети още

 

Исторически календар

12.11.2024, 07:30

На 12 ноември 1867 година в Севлиево е роден генерал от пехотата Стефан Нерезов (1867 – 1925).
Завършва Военното училище в София (1888) и Италианската академия на Генералния щаб в Торино (1896). Служи като младши адютант в 3-а пехотна балканска дивизия (1898 – 1899), старши адютант на 2-ра бригада от 6-а пехотна бдинска дивизия (1899 – 1900), инспектор на класовете във Военното училище (1900 – 1902), ротен командир в 14-и пехотен македонски полк (1902). На 1 януари 1903 г. постъпва в свитата на княз Фердинанд, а две години по-късно командва дружина в 1-ви пехотен софийски полк. От януари 1908 г. е началник на Оперативна секция в Щаба на армията, а от 1 юни 1909 г. – командир на 8-и пехотен приморски полк. През 1911 г. е назначен за началник на Оперативното отделение и помощник-началник на Щаба на действащата армия.
Участва активно в изпълнението на плана за съсредоточване и водене на бойните действия по време на Балканската война (1912 – 1913).
В Междусъюзническата война (1913) замества отстранения генерал Фичев на поста началник на Щаба на действащата армия.
През Първата световна война (1915 – 1918) е командир на 9-а пехотна плевенска дивизия (1915 – 1916), командващ 3-а армия на Добруджанския фронт (ноември 1916 – декември 1917), началник на Моравската военна област (декември 1917 – юли 1918) и командващ 1-ва армия на Южния фронт (юли – септември 1918).
След войната е инспектор на пехотата (декември 1918 – ноември 1919) и началник на Щаба на армията (2 ноември 1919 – 3 септември 1920). Със заповед от 3 септември 1920 г. е повишен в звание генерал от пехотата и уволнен от армията. Убит при атентата в църквата „Св. Неделя“ в София (16 април 1925). Награден с военен орден „За храброст“ ІІ ст., ІІІ ст. 1 кл. и ІІІ ст. 2 кл.

На 12 ноември 1885 г., в Сливен е роден Продан Стоянов Таракчиев.
Завършва гимназия в родния си град. След дипломирането си постъпва във Военното училище, произведен е в чин подпоручик през 1908 г. и назначен в 11-и пехотен сливенски полк. След конкурсен изпит през есента на 1911 г. е изпратен да изучава балонно дело във Въздухоплавателната школа в Санкт Петербург, Русия. Там усвоява теорията и техниката на въздухоплаването. Прекъсва обучението си и се завръща в България, за да участва в Балканската война. Лети като наблюдател в състава на 1-во аеропланно отделение. На 16 октомври 1912 г. поручик Радул Милков заедно с поручик Продан Таракчиев извършват първия разузнавателен боен полет със самолет „Албатрос-Ф2“ над Одрин – гара Караагач – Кадън кьой – Папаз тепе. До временното примирие на 17 ноември 1912 г. Продан Таракчиев изпълнява още два бойни полета. В началото на декември 1912 г. е доставен подареният от Русия змейков балон и се сформира втора балонна станция. За неин командир е назначен поручик Продан Таракчиев, който до края на войната участва в извършените въздушни наблюдения.
След края на Балканските войни завършва аеропланен курс в Русия и в началото на 1915 г. се дипломира като пилот. През Първата световна война е в състава на 1-во аеропланно отделение. На 21 април 1916 г. капитан Продан Таракчиев с наблюдател поручик Стефан Зарзанов излитат със самолет ЛВГ-Б2 от летище Белица и провеждат първия въздушен бой в историята на българската авиация.След войната за кратко време е началник на Аеропланното училище, а по-късно на Аеропланната работилница в Божурище. След уволнението си през 1920 г. работи в Дирекцията по въздухоплаване. Представител е на „Аерофлот“ в България. Произведен в чин полковник от ВВС на НРБ през 1948 г. Умира на 28 април 1957 г.

 

 

Успешен финал на "Посейдон 2024"

11.11.2024, 21:30

Завърши българо-румънското учение „Посейдон 2024”, в което взеха участие кораби и личен състав от ВМС на България, Румъния, Белгия, Гърция, Италия, Франция, САЩ, Латвия, Турция, Военноморското командване на НАТО и Противоминната военноморска група в Черно море ( MCM BLACK SEA), съобщават от ВМС.  
Учението бе наситено с много динамика и действия, както на море, така и на брега. В пълен обем бяха изпълнени всички задачи, поставени на подчинените сили. Корабите от оперативното съединение и Противоминната корабна група (MCM Black Sea) проведоха учения и тренировки в различни условия на бързо изменяща се среда.
Съвместните водолазни екипи успешно изпълниха задачите по подривна дейност, търсене и унищожаване на дънни неконтактни и плаващи мини. Многонационалните водолазни разчети усъвършенстваха уменията си по провеждане на водолазна дейност и извършване на взривни дейности под вода, прилагайки процедурите и стандартите на НАТО.
Учението постави акцент и на бойните действия срещу минната заплаха и снижаване на въздействието й върху свободата на корабоплаването в морските пространства.
Направеният непосредствено след края на учението извод, е че сценарият на учението осигури на участниците необходимата обстановка за провеждане на тактически действия в рамките на самостоятелна морска операция за осигуряване на морския суверинитет.
Предварителните впечатления на групата за разбор и анализ в ръководството на учението недвусмислено сочат към извода за поддържането на много добро ниво на подготовка и готовност на всички участващи сили за изпълнение на свойствените задачи.
Източник: https://otbrana.com/

 

Британският министър на отбраната очаква САЩ да останат ангажирани с НАТО и Украйна при Тръмп

11.11.2024, 20:54

Британският министър на отбраната Джон Хийли изрази очакване екипът на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп да запази ангажимента на Вашингтон към НАТО и, колкото дълго е необходимо, към Украйна в конфликта ѝ с Русия, съобщава Ройтерс, цитирано от БТА.
Помолен да коментира дали подкрепата за Киев е отслабнала след победата на републиканеца на американските избори, Хийли отвърна в интервю за "Скай нюз": "Що се отнася до президента Тръмп, той осъзнава, че страните гарантират сигурността си чрез сила, както и чрез съюзи като НАТО."
"Очаквам САЩ да останат редом до съюзниците си, като Великобритания, и да подкрепят Украйна, колкото дълго е необходимо, за да може тя да отблъсне инвазията на (руския президент Владимир) Путин," добави Хийли.
Той също така отбеляза, че американският ангажимент към НАТО и европейската сигурност ще остане твърд и при управлението на Тръмп, но посочи, че за известно време европейските държави ще трябва да увеличат разходите си за отбрана.
"Не очаквам САЩ да обърнат гръб на НАТО. Те осъзнават важността на алианса и разбират значението на това да се избягват бъдещи конфликти в Европа", каза още Хийли.
Междувременно, главнокомандващият украинските сили генерал Олександър Сирски съобщи, че руските войски се опитват да настъпят в Курска област и добави, че Москва е струпала десетки хиляди войници в този граничещ с Украйна регион.
"По заповед на военното си ръководство те се опитват да изтласкат нашите подразделения и да настъпят дълбоко в контролираните от нас територии," написа Сирски в приложението "Телеграм".
През август силите на Киев нахлуха в пограничната руска Курска област и превзеха редица селища. Това бяха първите действия от страна на Украйна на руска територия от началото на войната през 2022 г.
Изследване на "Грийнпийс" показва, че НАТО все още има военно надмощие над Русия, съобщава ДПА. Според анализаторите Херберт Вулф и Кристофър Щайнмец, "няма нужда Германия да увеличава военните си разходи за постоянно", тъй като това би довело до орязване на социални разходи, включително за образование и опазване на околната среда.
Източник: https://fakti.bg/

 

Концернът "Калашников" съобщи с колко е надминал приходите си спрямо миналата година

11.11.2024, 14:13

Руският концерн "Калашников" е увеличил приходите си с 58% през първите 10 месеца на 2024 г. в сравнение със същия период на 2023 г. Това се казва в официално съобщение на концерна.
"Размерът на приходите на базата на резултатите от изпълнението на договорните задължения на концерна "Калашников" за 10-те месеца (януари-октомври) на тази година с 14,5% надхвърли рекордната стойност на показателя за цялата 2023 година.
В същото време, ръстът на приходите за 10-те месеца в сравнение със същия период на миналата година, е с внушителните 58%."
През оставащите два месеца на 2024 година, от "Калашников" очакват да се запазят високите темпове на доставка на военна продукция за клиентите на концерна.
От "Калашников" допълват, че високият ръст на обема на военната продукция и на приходите е станал възможен основно заради разширението на капацитета на заводите на концерна, в рамките на реализацията на комплексен инвестиционен проект.
Ще припомним, че за полугодието на годишна база, концернът "Калашников" беше увеличил своето военно и гражданско производството с 50%, според официалната информация от юли. Произведената за периода януари-юни военна и гражданска продукция във физическо изражение беше с 50% повече на годишна база.
Концернът "Калашников" беше увеличил със 70% приходите си за първото полугодие на 2024 г. в сравнение със същия период на миналата година.
Източник: https://money.bg/

 

„УЗИ“ – израелският красавец с чешки корени

11.11.2024, 10:33

В периода 1947–1949 г. получилият офицерско звание Узиел Гал взема участие в конкурса по създаване на нови стрелкови оръжия за нуждите на израелската армия. Представените идеи от талантливия лейтенант бързо привличат вниманието на армейското командване, което дава зелена светлина на изработването и изпитването на новия му картечен пистолет.
Като участник в боеве в различни условия на обстановката – близки престрелки, нощни операции, действия в населени места, лейтенант Гал успял да осъзнае важността на малките габаритни размери на оръжието и бързината на неговото презареждане. В това отношение той оценявал високо качествата на чешкия картечен пистолет Sa vz. 23, като в новата конструкция внедрил редица технически решения на чешкия си колега......Прочети още

 

Легендарният Т-55 остава най-популярният танк в Африка

11.11.2024, 10:30

Разработен през втората половина на 1950-те години, съветският среден танк Т-55 все още е най-разпространената бойна машина от този клас на африканския континент.
В момента тази техника, произведена в СССР, а също и по лицензи в Полша и Чехословакия, продължава да е на въоръжение в над 25 страни. Според различни оценки най-малко 2500 машини остават в експлоатация, пише "Российская газета".
Най-големият парк принадлежи на Египет, който има повече от 800 "петдесет и петици". Известно е, че има няколко опита за модернизирането им, както самостоятелно, така и с помощта на западни специалисти.
Например германците са предложили да увеличат огневата мощ чрез инсталиране на 105-мм оръдие, допълнителна броня и по-мощен двигател. Също така трябвало да се заменят и прицелите. По ред причини, главно поради високата цена, този проект не е реализиран. Въпреки че някои от машините все пак получават нови оръдия и средства за комуникация. После са проведени работи по подсилване на защитата.
Алжирските сили продължават да използват 270 T-55МВ с "реактивна броня" "Контакт".
Либийската Джамахирия при Муамар Кадафи се сдоби с 2200 Т-55. Към днешна дата танковете, оцелели след битките от гражданската война, се използват от формированията на Правителството на националното съгласие и силите на фелдмаршал Хафтар. Последният наскоро проведе учения с участието на тези машини.
Т-55 воюват в Ангола, Конго, Мозамбик, Нигерия, Чад и Етиопия. Интересно е, че в някои страни има само няколко бронирани машини от този тип в експлоатация, например в Централноафриканската република има четири от тях, в Екваториална Гвинея - три, в Того - два, а в Лесото има един танк.
Имайки предвид ситуацията в Африка, може да се приеме, че тази техника ще остане в експлоатация в продължение на много години напред. - Още за Т-55

 

 

Asia Times: Новата Студена война води до гореща нова надпревара в ядрените оръжия

10.11.2024, 20:57

Световните ядрени гиганти показват мускули в нови изпитания на ракети с голям обсег, докато играта с високи залози за възпиране и надмощие навлиза в опасна нова фаза на Студената война.  
САЩ, Русия и Китай наскоро демонстрираха своите ядрени способности в изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети (ICBM) и стратегически учения, отразяващи продължаващите усилия на всяка нация да модернизира и подобри своите способности на фона на нарастващото глобално напрежение, пише Asia Times.......Прочети още

 

Германия получава ПВО система Arrow-3 от Израел през 2025 г.

10.11.2024, 20:50

Министерството на отбраната на Израел започна съвместната подготовка с Федералното министерство на отбраната на Германия за първоначалното разполагане на израелската система за прихващане на ракети Arrow-3 на германска земя през 2025 г. Това съобщи агенция Ройтерс.
Системата Arrow, която включва прехващачите Arrow-2 и Arrow-3, е разработена в сътрудничество между Израел и Съединените американски щати за противодействие на заплахи от балистични ракети с голям обсег.
Израел, с одобрението на САЩ, се съгласи миналата година да продаде системата Arrow-3 на Германия в сделка на стойност 3,5 милиарда долара, най-голямата в отбранителна индустрия на страната от Близкия изток.
Германия и нейните съседи в Европа увеличават разходите си за отбрана след началото на войната на Русия в Украйна.
Arrow е горният слой на противоракетната отбрана на Израел, заедно с Железния купол, който унищожава заплахи с малък обсег като минохвъргачки и ракети, и прашката на Дейвид, прихващаща заплахи със среден обсег.
ow-2 прихваща балистични ракети на големи разстояния, докато по-новата Arrow-3 е специализирана в унищожаването на ракети, преди да навлязат отново в земната атмосфера.
Източник: https://news.bg/

 

Приоритет в Украйна е мирът, а не връщането на територия

10.11.2024, 20:32

Старши помощник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп заяви в интервю, излъчено в събота, че приоритетът на новата администрация на САЩ в Украйна ще бъде установяването на мир, а не възстановяването на изгубена територия, включително Крим. Брайън Ланза, дългогодишен стратег на Републиканската партия, каза пред BBC, че администрацията на Тръмп ще поиска от украинския президент Володимир Зеленски „реалистична визия за мир“.
„И ако президентът Зеленски дойде на масата и каже, добре, можем да имаме мир само ако имаме Крим, той ни показва, че не говори сериозно. Крим го няма“, каза той. „И ако това е вашият приоритет да си върнете Крим и да накарате американски войници да се бият за връщането на Крим, вие сте сами.
Той каза, че приоритетът е "мирът и спирането на убийствата".
„Това, което ще кажем на Украйна, е, знаете ли какво виждате? Какво виждате като реалистична визия за мир? Това не е визия за победа, но е визия за мир. И нека започнем честния разговор."
Русия анексира полуостров Крим през 2014 г.
Зеленски многократно е казвал, че мирът не може да бъде установен, докато всички руски сили не бъдат изгонени и цялата територия, превзета от Москва, включително Крим, не бъде върната. Неговият „план за победа“, представен миналия месец, поддържа тази разпоредба, както и поканата за Украйна да се присъедини към НАТО, отдавна отхвърляна от Русия.
Източник: https://www.dnes.bg/

 

Десети батальон участва в тържествата за Освобождението на Враца

10.11.2024, 17:10

Военнослужещи от 10-ти механизиран батальон от състава на 3-то бригадно командване участваха в тържественото честване посветено на 147 години от Освобождението на град Враца, съобщават от формированието. В знак на признателност на паметника на „Вестителя на свободата” бяха положени венци и цветя от представители на Община Враца, областната администрация в града, 10-ти механизиран батальон, от институции, училища, детски градини и признателни граждани.
На 5 ноември във Военен клуб – Враца, бе откират фотоизложба с почти всички спасени български полкови знамена. Идеята на ръководството е да напомнят, че в Националния Военноисторически музей са изложени пленени бойни знамена на всички армии, които са воювали с България, но трофейно българско знаме няма в нито един военен музей по света. Освен това във Враца са преименувани две улици в кв. Сениче, в чест на подвизите на 35-ти Пехотен врачански полк и поручик Ангел Янчев.
Експонирането на 12 фотоси на спасените български полкови знамена е част от кампанията "Знание! Памет! Вдъхновение!" на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“. Бойното знаме е част от атрибутите на българската войска още от през ранното Средновековие. По време на шипченските боеве през 1877 г., знамето е свалено от пръта и заровено на тайно място.
Източник: https://otbrana.com/

 

Франция ще предаде на Украйна нова партида крилати карети SCALP

10.11.2024, 13:05

Френският министър на отбраната Себастиен Лекорню обяви, че е подписал нов договор за прехвърляне на десет ракети SCALP, които президентът Еманюел Макрон беше обещал на украинския лидер Володимир Зеленски. Това ще позволи на украинските въоръжени сили да нанасят удари зад фронтовата линия, пише Le Journal du Dimanche.
"Трябва да запазим помощта си в дългосрочен план. Военната подкрепа е много важна и дори когато войната в Украйна приключи, трябва да продължим да подкрепяме украинската армия. Ще продължим програмата за обучение в Източна Франция, където 2 000 украински войници се обучават в бригади под ръководството на френски войници и с френско оборудване. С настъпването на зимата ударите на Русия по украинската територия вероятно ще се засилят. Отново ще доставим  преносими зенитно-ракетни комплекси "Mistral“ за защитата на зоните на военни действия“, посочва министъра.
Той посочва, че е наивно Европа да делегира сигурността си на САЩ, като всяка страна трябва да укрепи собствения си военен капацитет, като отдели повече средства, както и да разполага с напълно боеспособни въоръжени сили.
"Нека помислим отново и се поставим на мястото на американците: трябва ли данъкоплатците от Аризона или Невада да финансират сигурността на поляците или германците? В рамките на единна глобална организация и пред лицето на нови заплахи е съвсем естествено европейците да поемат отговорност за собствената си сигурност. Това е борба, която президентът Макрон води от 2017 година насам. Франция, със своята ядрена възпираща сила, армия, и независима отбранителна индустрия, е разработила уникален модел. Този модел сега трябва да вдъхнови други европейски държави“, добавя Лекорню.
Източник: https://www.focus-news.net/

 
 

Спират Първата световна заради Коледа през 1914 г.

10.11.2024, 08:35

Утре, 11 ноември, се навършват 106 години от края на Първата световна война. Конфликтът започва от Балканите, кръвопролитните военни действия продължават 4 години от 1914-а до 1918-а, а загиналите по бойните полета са 17 милиона души. Ето някои любопитни факти за войната и за българското участие в нея.
Тази война променя изцяло хода на човешката история и е в резултат на стремежа на Великите сили да преразпределят зоните на световно влияние и ресурси. Сраженията се водят между два противникови лагера – Антантата, в която влизат основно Франция, Русия, Великобритания, Сърбия и са подкрепени от много други държави, и Централните сили – Германия, Австро-Унгария, Османска империя и България. В боевете участват повече от 70 милиона войници. По-голямата част от тях са европейци. Сражения се водят на три континента – Азия, Африка и Европа.
За символична причина за войната се смята Сараевският атентат на 28 юни 1914 година, при който сръбски терорист убива австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд. Като последствие на убийството Австро-Унгария обявява война на Сърбия. Останалите държави се включват, всяка да защити своите съюзници.
Първата световна война е първа в много отношения. Това е войната, която се води за първи път на три континента. В нея за първи път масово се използват, след като военните са се поучили две години по-рано от българския опит, самолети за военни действия. В този период за първи път се използват и танкове и огнехвъргачки. По време на тази голяма война се използват за първи път и кучета водачи, които да помагат на ослепените войници. Кучета са били използвани за свръзка между командването и фронта, носейки нареждания до предните линии в капсули, прикрепени към телата им. Що се отнася за медицината, по време на войната за пръв път влизат в употреба кръвните банки. По фронтовете в Западна Европа немската армия става първата военна сила, употребила химично оръжие. През 1918 г. Удроу Уилсън става първият американски президент, посетил европейска държава. Сраженията се характеризират с така наречената позиционна война. Огромни окопи опасват цяла Европа, като постепенно от усилени боеве битките се израждат във война на изтощение.
Пъpвaтa cвeтoвнa вoйнa e къpвaв вoeнeн кoнфликт, нeвиждaн пo cвoитe мaщaби и дaдeни жepтви дo oнзи мoмeнт – 17 милиона. Oбявeнa кaтo „вoйнaтa, кoятo щe cлoжи кpaй нa вcички вoйни“, тя e изпълнeнa c кyп любoпитни фaкти.
Един от тях е коледното примирие, сключено още в началната година на войната. Moжe дa изглeждa нeмиcлимo в нaши дни, нo пpeз 1914 г. къpвaтa cвeтoвнa вoйнa вpeмeннo e пpeкpaтeнa зapaди … Koлeдa. Ha 24 дeкeмвpи вoювaщитe дoтoгaвa бpитaнcки и нeмcки вoйници ce cъбиpaт зaeднo във Флaндpия, пeят кoлeдни пecни, игpaят фyтбoл, paзмeнят cи пoдapъци. Двeтe cтpaни жeлaят пoвeчe oт вcичкo дa бъдaт oтнoвo щacтливи и бeзгpижни, мaкap и caмo зa някoлкo чaca. - (видео)
Cпopeд cлyxoвeтe, нeмцитe пъpви иницииpaли идeятa зa пpимиpиe, зaпявaйки кoлeдни пecни. Ha cвoй peд, кaтo ги чyли, бpитaнцитe cъщo зaпoчнaли дa пeят и тoгaвa гepмaнcкитe вoйници ги пoкaнили дa пpeкapaт пpaзника зaeднo. Лeгeндaтa paзкaзвa, чe eдин бpитaнeц зaявил, чe пo-cкopo щe yмpe, oткoлкoтo дa пee нa нeмcки eзик. Toгaвa нeизвecтeн нeмeц c чyвcтвo зa xyмop мy oтвъpнaл: „Aкo гo нaпpaвиш, тoвa cъc cигypнocт щe ни yбиe!“. Taкa двaмaтa ce пoчyвcтвaли мaлкo пo-cпoкoйни, a cлeд тaзи cлyчкa oтишли зaeднo дa yкpacят колeднa eлxa. Пpимиpиeтo пpoдължилo дo 1 янyapи, cлeд кoeтo вoйницитe oтнoвo зaпoчнaли дa ce избивaт eдни дpyги.
Колкото и невероятно да звучи, но все още има неизбухнали снаряди от военните действия. Днес, 104 гoдини cлeд кpaя им, откриват останали бомби и мини, paзпoлoжeни пo cтapитe бoйни пoлeтa нa Фpaнция и Бeлгия. Зa нeщacтиe, и дo днec тe oтнeмaт живoти, нaй-чecтo нa фepмepи, paбoтeщи нa пoлeтo.
След включването на САЩ на страната на Антанта през 1918 година Централните сили капитулират една по една, като краят на войната е поставен на 11 ноември 1918 година с подписаното от Германия примирие.
Войната слага край на четири империи – Германската, Австро-Унгарската, Руската и Османската. Нарушени са моралните и религиозните възгледи на цяло едно поколение.
А къде сме ние в тази война? Историкът академик Георги Марков го е казал със сърцето и ума си: „Печелим битките. Но губим войната. Юнаци, вие изпълнихте дълга си към Отечеството! Вечна ви слава и спете в мир!“
Всъщност изборът и намесата на България в Първата световна война са със съдбоносни последици, които ще тегнат върху плещите и на бъдещите поколения. Разпъната на три фронта от Македония до Добруджа и през Влашко до Молдова, българската армия отстоява свещеното право на национално обединение. Ходът на Първата световна за нашата войска е изпълнен с изненадващи поврати, когато тя печели своите битки на Балканите, но краят ще бъде решен на Западния фронт. Българските воини записват с кръвта си славни подвизи от Тутракан до Дойран, които ще останат в нашата народна памет като неразрушими опори на националната гордост. Ноември 1919 г. обаче в парижкото предградие Ньой на Сена България е жестоко наказана от Съглашението, въпреки нейния стремеж към национално освобождение и обединение, защото геополитиката и стратегията зачеркват морала чрез отмъстителен вик „Победените са виновни и ще платят за всичко! Да, те плащат „с лихвите”, но Голямата война е последвана от друга – Най-голямата война и силата на правото продължава да се замества от правото на силата.
Първата световна война променя завинаги Европа и света. Изчезват империи, прекрояват се граници, появяват се нови държави. Възникват агресивни идеологии и социални системи – „диктатурата на пролетариата“ в Съветска Русия, националсоциализмът в Германия, фашизмът в Италия… Идеите за следваща война, която ще донесе победа на победените в Първата световна, остават, изострят се и се задълбочават. Парижката мирна конференция, свикана след войната във Версай (18 януари 1919 г.) посява в следвоенния свят семена на омраза и взаимно недоверие, на шовинизъм и реваншизъм, а на България отнема надеждата за постигането на национално обединение. И още нещо – краят на войната слага край и на няколковековното господство на Стария континент над останалата част на света.
Източник: https://trud.bg

 

39 години от първия полет на БТС-002

10.11.2024, 08:30

Преди точно 39 години, на 10 ноември 1985 г., своя първи полет прави експерименталният апарат БТС-002, който е част от съветската програма „Буран”.
Апаратът полита от летището на научно-изследователския институт Громов в Жуковски, край Москва. В кабината са двама пилоти-изпитатели Игор Волк и Римантас Станкявичюс. Полетът преминава нормално, като е достигната височина от 1500 m, скорост от 480 km/h и полетно време от 12 минути.
БТС-002 (Большой транспортный самолёт второй) е пълноразмерен летящ аналог на съветската совалка „Буран”. Неговото предназначение е да се отработват кацанията с апарата, които стават при планиране, а при „Буран” трябва да има и автоматичен режим за кацане.
БТС-002 отговаря абсолютно точно на „Буран”, както по размери, така и по маса и има неговата система за управление. За да може да оперира сам, в опашната част са монтирани четири реактивни двигателя АЛ-31, като сумарната им тяга достига 40 тона. Резервоарът за керосин е поставен в товарния отсек на совалката. Апаратът не е херметичен, а двучленният екипаж разполага с катапултни кресла К-36.
Строителството на БТС-002 приключва през 1984 г. и през декември същата година са направени първите рулирания.
Между ноември 1985 и април 1988 г. са извършени общо 24 полета, като е натрупан нальот от общо осем часа. При десетия полет, който става факт на 16 февруари 1987 г., е отработено и първото напълно автоматизирано кацане. Последните рулирания с апарата са от декември 1990 г., след което той е изваден от експлоатация, а днес може да бъде видян в техническия музей в германския град Зинсхайм.
Съветската совалка „Буран” прави един, единствен полет в космоса на 15 ноември 1988 г. На борда няма екипаж и той е извършен изцяло в автоматичен режим, включително и кацането на летището в Байконур. - Още Космос

 
Какво става в Трета армия на 10 ноември 1989 година?
10.11.2024, 08:23

На 10 ноември 1989 г. новината е, че пленумът на ЦК на БКП е удовлетворил „молбата на другаря Тодор Живков да бъде освободен като генерален секретар  и член на Политбюро на ЦК на БКП”. Другото решение е, че на негово място е избран Петър Младенов. От този ден България тръгва по т.нар. преход към демокрация. Какво прави армията тогава?
Отварям книгата на армейски генерал Йордан Мутафчиев „На главното направление”. Той е последният военен министър у нас. След него армията се ръководи от цивилни политици. По това време, като генерал-летенант, е командващ на Трета армия, чийто щаб е в Сливен. (Б.а. – припомням този случай, писал съм и друг път за него. Ген. Мутафчиев почина на на 24 май 2015 г.)
На 10 ноември 1989 г., пише генералът, в гарнизонния стол на Сливен празнувахме рождения ден – 50-годишния юбилей, на началник-щаба на армията генерал-майор Люцкан Люцканов. (Б.а.- генерал Люцканов е роден на 8 ноември. Уволнява се като командващ Сухопътните войски. Беше председател на Клуб „КСВ” в СОСЗР, но, за съжаление, вече не е между нас. Почина на 24 януари 2018 г.) Тържеството било обявено за 18 ч. Около този час всички поканени пристигнали. Нямали ги само секретарят на градският комитет на партията Симеон Славов и кметът Николов. Те се появили към 19 ч. и на забележките, че на такива отговорни лица не е позволено да закъсняват, отговорили: „Като ви кажем защо закъсняваме, ще ни простите.” От тях, спомня си армейски генерал Мутафчиев, най-напред разбрахме, че в София се е провел пленум на ЦК на БКП, но не и какви са били решенията му.
Късно вечерта, а може би и към полунощ, на генерал Мутафчиев се обажда дежурният по щаб, че го търси министърът на отбраната армейски генерал Добри Джуров. Обадих се на министъра по закритата свръзка, пише авторът на „На главното направление”, обясних му повода на нашето събиране. Министърът попитал кои присъстват и по-точно дали там са командирите на дивизии и бригади. След като получил утвърдителен отговор казал: ”Продължете си срещата, но не прекалявайте. Предупредете командирите след прибирането им по гарнизоните, да не се отлъчват без необходимост от тях. Същото се отнася и за вас и заместниците ви.” Не уточнил защо. Пожелал приятно прекарване и с това разговорът приключил. На следващата сутрин разбрахме за смяната на Тодор Живков и причината за средношното обаждане, уточнява авторът.
На другия ден генерал Мутафчиев разговаря в кабинета си с началника на политическия отдел полковник Стоимен Стоименов. (Б.а. - по-късно генерал-майор. Напуска МО, като заместник-началник на Служба „Военна информация”. Беше съветник по националната сигурност на президента и съвтник в парламента. Днес е пенсионер на свободна практика с активна гражданска позиция.)
В първите дни след промяната трудно се ориентирахме в обстановката, посочва авторът. Армията винаги е стояла встрани от обществените процеси, продължава той, и може би бе по-изненадана от останалите членове на обществото. Опитахме се, казва генералът, да направим свой анализ на обстановката и изводи за своята работа. Нямаше никакви указания от старшите инстанции, но, отбелязва той, това не означаваше, че трябва да останем в, да го наречем, „изчакващо бездействие”. На началниците на отдели били дадени указания да подготвят свои доклади, в които да се спрат основно на настроенията на колективите и отражението им в дейността на поделенията.
На следващия ден в своя кабинет генерал Мутафчиев провел съвещание със заместниците си и началниците на отдели. Направил кратък политически обзор и анализ на обстановката в армията. Настроенията били приповдигнати. Трябваше, пише той, да ги използваме в интерес на нашата работа и да не допуснем отрицателно влияние на новия полъх върху дисциплината, на – не дай си Боже, и до усложняване на живота в поделенията.
Един от изводите на това съвещание е, че започналото политиканстване и началните поряви на различна политическа ориентация ще доведат до задълбочаване на противоречията и повишаване на отрицателното влияние на всички тези фактори , ако не се вземат навременни мерки. В новите условия в работа на щаба на армията трябвало да се засили конкретността и взискателността, а членовете му да стоят по-близо до подчинените им поделения, да изучават обстановката в тях, своевременно и адекватно да реагират на нарушенията.
Няколко дни по-късно пристигнали някакви инструкции и указания за провеждане на събрания, на които да се сведат решенията на пленума. Голямата машина за „розови сънища” се беше задвижила, пише генерал Мутафчиев. Най-напред тези указания били изпълнени от градската партийна организация, на която имало и представители на щаба на армията.
Първата реакция, подчертава авторът, беше поголовно отричане на всичко, постигнато в страната, включително и направеното от армията. По-нататък, все на тази база, посочва той, се стигна и до етапа да се постави под съмнение самото съществуване на армията. Критикуваха се годността и качествата на командния състав да изпълнява задачите си, както в новото и сложно време, така и в бъдеще.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

 

САЩ отказаха приоритетна доставка на ATACMS на Киев

09.11.2024, 20:47

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин отхвърли неотдавнашното искане на Владимир Зеленски за приоритетно предоставяне на тактически ракетни системи ATACMS на Украйна, заобикаляйки други клиенти. Това съобщи The Wall Street Journal, цитирайки двама американски официални лица.
Според тяхната информация, ръководителят на Пентагона отбеляза, че за да изпълни искането на Киев ще е необходимо да се нарушат дългогодишни споразумения с други купувачи и че Зеленски „иска твърде много“.
В допълнение, вестникът съобщава, че Пентагонът разполага с ограничено количество резерви от боеприпаси, които може да предостави на Украйна за изтребители F-16.
Вашингтон също възнамерява да изпрати на Киев повече от 500 ракети-прехващачи за системите за противовъздушна отбрана Patriot и NASAMS, съобщава WSJ, като се позовава на високопоставен представител на американската администрация. Прехващачите се очаква да пристигнат през следващите седмици.
Източник: https://fakti.bg/

 

Израел подписа споразумение за закупуване на 25 изтребителя F-15IA

09.11.2024, 20:22

Израелското министерство на отбраната обяви на 7 ноември 2024 г. за сключването на споразумение с правителството на САЩ (под формата на обмен на писма Letters of Offer and Acceptance - LOA) за доставка на Израел на 25 нови многоцелеви изтребители Boeing F-15IA Advanced по линия на Американска програма за военни продажби (FMS), с опция за допълнителни 25 самолета. Цената на споразумението е 5,2 милиарда долара и ще бъде платена за сметка на американската военна помощ за Израел.

 

Ще доизгради ли Доналд Тръмп „анакондата“, започната от Джо Байдън?

09.11.2024, 13:11

Напоследък вниманието на повечето страни е съсредоточено върху конфликта в Украйна, войната на Израел в Газа и Ливан и, разбира се, върху ожесточената схватка в САЩ между националния промишлен капитал и глобалисткия финансов, защитавани съответно от Републиканската и Демократическата партия. Независимо от посочените текущи събития усилията за формиране на военнополитически съюзи продължава, а заедно с това и подготовката за трета световна война.
Днес на планетата се води ожесточена хибридна война, наричана „трета световна“, което не е коректно. Всъщност хибридната война (хибрид означава кръстоска) е комбинация от бойни действия, преки или чрез посредници, и противоборство в политиката, икономиката и идеологията, като второто предшества въоръжената борба........Прочети още

 

Завръщането на минохвъргачките

09.11.2024, 08:47

Минохвъргачка от ново поколение поразява цел с шест мини едновременно и стреля във всички посоки, въртейки се на 360 градуса.
През септември в САЩ започнаха интензивни демонстрации със 120-милиметрова минохвъргачка NEMO при различни огневи задачи. Минохвъргачката е разработена от финландската отбранителна индустрия. В САЩ тя е интегрирана на американската верижна бронирана многоцелева машина (AMPV) и комбинирана със системата за управление на огъня.

Минохвъргачката е куполна и на практика представлява дистанционна оръжейна станция с тегло 1500 кг.......Прочети още

 

Генерал Рaйнхард Гелен и първото немско разузнаване след Втората Световна война

09.11.2024, 08:34

Един генерал струва много повече от един войник, а когато е готов да смени флага, за който се сражава, цената му се повишава значително. През далечната 1944 г. е ясно за всички в щаба на Нацистка Германия, че тази война върви към своя край и няма да завърши с победа. В този момент има твърде много кадри, които преценяват, че е по-добре да мислят за своите спасителни маршрути. Мнозина бягат в Южна Америка и Близкия изток.
Мартин Борман решава да създаде група „Odessa“, като акроним на „Organization of Former SS Members“. Немските генерали и командири ще се опитат да избягат от гнева на СССР, но фокусът на тази история е насочен именно към Бордман и неговите хора, поставени в една особено добра позиция – да срещнат съюзниците от другата страна.
Благодарение на закона за свобода на информацията в САЩ, някои любопитни погледи попадат на името Райнхард Гелен – един от най-добрите разузнавачи на Вермахта по време на Втората Световна война. И по някаква причина се оказва, че същият човек не просто прави кариера, а след време прилага наученото в една друга разузнавателна агенция – ЦРУ.......Прочети още

 

Delta Force – бойната единица на САЩ, която реално не съществува

09.11.2024, 08:30

Частните военни компании са известни като онази фракция, която може да получи зелена светлина за абсолютно всичко. Понякога е странно, че една от най-елитните съществува под командването на САЩ, но правителството отказва да признае за нейното съществуване. И сигурно се чудите коя точно е тази организация? Не е изненада, че става въпрос за така наречените Delta Force.
Това е военната организация, която преминава през най-крутите мерки, разполага с възможно най-добрите оръжия и отговаря за своите действия само пред един човек в света.
Известни са като Delta Force, но реално имат официално име – Special Forces Detachment-Delta или Tier One Special Mission Unit under Joint Special Operation Command. Въпросната организация често се свързва и с така наречените Зелени барети, дори споделя някои от техните военни структури, но въпреки това остава различна......Прочети още

 

Заседнали американски кораби осигуряват победа за съюзниците по време на Втората световна война край плажа „Омаха”

09.11.2024, 08:26

Често пъти случайности, определят развръзката на някоя битка и дори хода на войната, а от там и самата история. Такъв е и случаят с битката при плажа „Омаха”.
След като американският флот търпи поражение капитаните на миноносците решават да приближат своите кораби толкова близо до брега, че те почти засядат, но това им дава възможност да хванат на прицел германските стрелкови позиции с пряк огън, който се оказва смъртоносен.
Какво следва от това ще научите само, ако прочетете текста по-долу до край. Той е откъс от книгата „Двайсетте битки, които промениха света”......Прочети още

 

 

Южна Корея: Незабавно ще нанесем удар по Северна Корея с американско ядрено оръжие

08.11.2024, 20:54

Президентът на Южна Корея Юн Сук-йол заяви днес, че в рамките на съюза си със САЩ страната е готова да отвърне на удара, ако Северна Корея се опита да извърши ядрена атака срещу нея, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Според американското списание "Нюзуик" Юн също така е заявил, че Южна Корея може да разчита на американските ядрени оръжия за защита на страната и не се нуждае от свои собствени. „Вярвам, че би било ирационално те да решат да извършат ядрена атака срещу Република Корея, а ако го направят, базираният на ядрена сила съюз Република Корея-САЩ, незабавно ще нанесе удар по Северна Корея с американско ядрено оръжие", е цитиран от "Нюзуик" да казва президентът Юн Сук-йол.
Северна Корея опита да покаже военна мощ, след като на 31 октомври тества нова междуконтинентална балистична ракета, наречена Hwasong-19, на фона на обвиненията от Вашингтон и Сеул, че е изпратила войски в помощ на Русия в Украйна. Консерваторът Юн заема по-твърда позиция от последните си предшественици по отношение на Северна Корея, която продължава да развива своя арсенал от ядрени оръжия и балистични ракети в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
Сеул се стреми да продължи да подобрява отношенията си с Вашингтон, надграждайки 70-годишния съюз за сигурност, който е отново е на фокус, след като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп спечели втори мандат в Белия дом. Пхенян и Сеул де юре все още са във война, тъй като конфликтът им през 1950-53 г. приключва ссамо с примирие, но не и с мирен договор, отбелязва Ройтерс.
Източник: https://fakti.bg/

 

Колумбия купува Gripen?

08.11.2024, 20:34

Колумбия ще купи неназовано количество от многоцелевия шведски изтребител Saab Gripen. Това е съобщило шведското национално радио SR, цитирано от Reuters, позовавайки се на собствени източници.
Говорител на Saab е отказал конкретен коментар, като се е ограничил само със заявление, че с Колумбия се водят разговори за продажбата на изтребители Gripen. Не става ясно за кой вариант на изтребителя са разговорите, но се предполага, че е за актуалната версия E/F.
Военният министър на Колумбия Иван Велазкез е заявил, цитиран от Reuters, че когато бъде взето окончателно решение за покупката на нови изтребител, тази информация ще бъде споделена официално.
ВВС на Колумбия разполагат с една ескадрила изтребители Kfir C.12. Въпросът за замяната на типа виси от доста години. През 2019 г., оригиналният производител, IAI предложи дълбоко модернизиран Kfir, но офертата не бе приета от колумбийското правителство.
В края на 2022 г. стана ясно, че Колумбия води сериозни разговори със Saab и Dassault за съответно Gripen и Rafale, но без конкретен резултат, поради липса на достатъчни финансови средства. Тогава разговорите бяха за 16 изтребителя.
Saab не успяват да привлекат нов клиент за Gripen от почти 10 години, като последната сделка бе за 36 броя Gripen E/F за Бразилия.
Източник: https://aero-bg.com/

 

Нидерландия подписа за 12 броя H225M

08.11.2024, 20:25

Нидерландия подписа договор за доставка на 12 вертолета Airbus Helicopters H225M, които ще бъдат използвани за специални операции. Това се случи на 5 ноември 2024 г.
Сделката бе подписана по време на провеждащото се в Париж изложение Euronaval. 12-те вертолета ще бъдат доставени между 2030 и 2032 г. В договора, чиято стойност не се посочва, е включен първоначален период на техническа поддръжка и съпътстващи стоки и услуги.
Нидерландия избра H225M за заместник на сега експлоатираните дузина AS 532U2 в ескадрилата за специални операции номер 300 на Кралските нидерландски ВВС. Оригинално са доставени 15 вертолета между 1996 и 1997 г. Типът трябваше да бъде свален от въоръжение около 2015 г., но проблемите със заместникът му NH90 отложиха това, а в последствие страната се отказа от чисто транспортната версия на хеликоптера и остави замяната на AS 532 за в бъдеще.
Първоначалната програма предвиждаше покупката на 14 вертолета, но по обясненията на МО на страната, наличните финансови средства не са позволили доставката на две машини, тъй като оборудването за мисията се е оказало по-скъпо от очакваното.
От Airbus Helicopters обявиха, че ще работят заедно с Кралските нидерландски ВВС около нагласянето на холандските H225M, за да могат те най-пълно и точно да отговарят на нидерландските изисквания.
H225M е последното развитие на семейството Puma/Cougar. Построени са 350 броя, които се експлоатират в 12 страни.
Източник: https://aero-bg.com/

 

Във Велико Търново ще бъде асемблирането на бойните машини „Страйкър“

08.11.2024, 20:20

Министърът на отбраната Атанас Запрянов посети днес, съобщава Пресцентърът на МО, предприятието „ТЕРЕМ ИВАЙЛО“ ЕООД – Велико Търново. Министър Запрянов и ресорният заместник-министър Аделина Николова се запознаха на място с подготовката на дружеството от следващата година да асемблира всички варианти на бойните машини „Страйкър“, които предстои да бъдат получени по договора за модернизация на Сухопътните войски. С ръководството на дружеството бяха обсъдени сроковете по подготовка на инфраструктурата и готовността на инженерно-техническия състав. От юни т.г. в дружеството вече се изпълняват различни видове дейности.
Пристигането на оборудването за първите машини „Страйкър“ е планирано за края на второто тримесечие на 2025 г. До тогава „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД трябва да има готовност за успешно изпълнение на дейностите по асемблиране на машините.
Веднага след подписването на договора за придобиване на бойните машини „Страйкър” започна и подготовката на „ТЕРЕМ ХОЛДИНГ“ за изпълнение на дейностите им по проекта. Подписани бяха документи и споразумения, които дават възможност на „ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ“ ЕАД да получава официална техническа документация. Уточнени бяха изискванията за наличие на инфраструктура, универсални инструменти и съоръжения. През октомври т.г. бе подписан рамков договор между производителя „General Dynamics Land Sysytems“ – Канада и „ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ“ ЕАД. За подготовка на инфраструктурата „ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ“ ЕАД сключи договор за проектиране с „ПРОНО“ ЕООД. Като част от проекта е включено разработването на количествено-стойностна сметка за размера на финансовите средства за реконструкция, модернизация и ново строителството. Подготвени са помещенията, които ще бъдат използвани при асемблирането на машините. На финален етап е голяма част от подготовката на халетата на базата.
Източник: https://otbrana.com/

 

Израелският парламент одобри назначаването на Кац за нов военен министър

08.11.2024, 08:42

Кнесетът (парламентът) одобри назначаването на Израел Кац за нов министър на отбраната на Израел, а Гидеон Саар за ръководител на външното министерство на еврейската държава, съобщи Ynet.
Заседанието на парламента започна веднага, след като вечерта на 7 ноември влезе в сила решението на премиера Бенямин Нетаняху за освобождаването на предишния ръководител на министерството на отбраната Йоав Галант. Парламентът одобри промени в кабинета в съответствие с решението на правителството и след подписването на коалиционно споразумение с партията на Саарланд "Нова надежда - десни статисти", посочва Ynet.
Назначаването на нови министри е подкрепено от 58 народни представители, опозицията не е участвала в гласуването. В съответствие с коалиционното споразумение друг депутат от партията Нова надежда - Зеев Елкин беше утвърден за министър в Министерството на финансите, отговарящ за възстановяването на райони в северната и южната част на Израел, съобщава порталът.
Във вторник вечерта израелският премиер обяви решението да освободи Галант от поста министър на отбраната и да назначи на негово място външния министър Израел Кац. В същото време Нетаняху покани министъра без портфейл Гидеон Саар да оглави външнополитическия ресор. Оставката на Галант влезе в сила вечерта на 7 ноември, 48 часа след като министърът беше уведомен за решението на премиера. - (видео)

 

Вестник "Българска Армия", брой 45 (2024), 8 ноември, 2024 годинa (pdf)

 

На този ден

08.11.2024, 08:09

На 8 ноември 1912 година миноносецът „Дръзки“ торпилира турския крайцер „Хамидие“. На 7 ноември египетските кораби „Акдениз“ и „Карадениз“, натоварени с 80 оръдия и боеприпаси за турските войски при Чаталджа отплават от Кюстенджа (дн. Констанца, Румъния) за Истанбул. За да осигури безпрепятственото им плаване турското командване блокира Варна като единствена база на българския флот. Вечерта на 7 ноември изходът от Варненския залив е наблюдаван от минния крайцер „Берк-и-Сатвет“ и миноносеца „Ярхисар“, а зад тях е разположен „Хамидие“. Около 20 часа „Ярхисар“ се насочва към устието на река Камчия, „Берк-и-Сатвет“ – на север от Варненското пристанище, а крайцерът – към нос Калиакра. В 22, 25 ч. отрядът миноносци под командването на капитан ІІ ранг Димитър Добрев напуска със загасени светлини Варненското пристанище и през северния проход на минното заграждение поема курс на североизток. Задачата е при откриване на противника да бъде атакуван от малка дистанция – първоначално бойните, а след това и транспортните кораби. В 00, 30 ч. на 8 ноември на около 32 мили (59, 3 км) източно от Варна е забелязан силуета на големия боен кораб „Хамидие“, въоръжен с 22 оръдия, два торпедни апарата и с екипаж от 400 души. Първи стреля от 600 м корабът „Летящи“, след него „Смели“ – от 300 м, а „Строги“ – от 150-200 м. В боя се включва и „Дръзки“, командван от мичман І ранг Георги Купов. Торпедният изстрел е даден в 0, 46 ч. от около 60-100 м. Торпедото попада в носовата част на „Хамидие“ и прави пробойна с размери около 10 кв. м. Убити са 8, а ранени – 32 души. Пораженията на „Дръзки“ са минимални – един 47 мм снаряд пробива димохода му. Победата на българския флот издига духа на войските ни при Чаталджа и оказва влияние върху сключването на по-благоприятно примирие. - Още за "Дръзки"

 

Варна върху две картини на Максим Воробьов от времето на Руско-турската война от 1828-1829 г.

08.11.2024, 08:04

Картината „Вид военного телеграфа под Варною“ се съхранява в „Государственный Русский музей“ (Държавен руски музей, Санкт Петербург). Тя е рисувана по поръчка на генерал-адютант Александър Христофорович Бенкендорф, началник на Императорската главна квартира. Картината е поглед от „Турна тепе“ (Жеравен връх) с военния телеграф и императорската палатка към Варненската крепост, обстрелвана от руския флот.
През 1828 г. (по време на Руско-турската война от 1828-1829 г.) Максим Воробьов, художник пейзажист, професор в Художествената академия в Санкт Петербург, е командирован към Главната квартира на Втора армия (армията на Балканите).
При обсадата на Варна (22 юли - 29 септември (11 октомври) 1828 г.) Воробьов се намирал (заедно с императора) на адмиралтейския кораб „Париж“. Тук той прави много рисунки* и акварелни етюди, послужили за основа на неговите картини: „Вид военного телеграфа под Варною“ (1829), „Берег моря близ Варны“ (1828-1829), „Взрыв города Варны“ (1830),  „Вид близ Варны на берегу Чёрного моря“ (1832) и други.

 

Картината „Взрыв города Варны“ била нарисувана по незапазена рисунка, направена от Воробьов в хода на войната (21 септември / 3 октомври) 1828 г. Картината е поглед от Варненския рейд към взривената от мина Варненска крепост.
На преден план е представен адмиралтейския кораб „Париж“. В далечината гъстият дим и прах от взривения бастион.
Между двата кораба (вдясно) - „Турна тепе“ (Жеравен връх) с бялата императорска палатка.
Източник: http://morskivestnik.com, Анастас Ангелов
 

„Летящите банани“ Н-21 и грешната им употреба във Виетнамската война

08.11.2024, 07:55

На 21 декември 1962 г. група от 15 „Летящи банани“ – името на транспортните хеликоптери H-21, се подготвят за излитане от военната база в Плейку от Южен Виетнам. Обикновено максималният брой във формация е около 12 хеликоптера, но 15 е нереална гледка за абсолютно всеки. Мисията на летателните апарати е да прави курсове от базата до джунглите на Северен Виетнам, където трябва да се разтовари военния персонал.
На 12 декември базата е преведена под бойна тревога, военният персонал трябва да се подготви за мисия, а детайлите ще бъдат предадени малко по-късно. Военното командване в помощ на Виетнам призовава всички 30 H21 за транспортирането на бойците от 81-а и 8-а транспортна бригада. В историята на Виетнамската война това ще бъде една от най-големите мисии и транспортът на огромна войска по въздух. Нарежданията са изпратени само до офицерите, които трябва да се запознаят с тяхната задача – да отговарят за логистиката и да водят сражението. Повече подробности се очаква да бъдат обявени......Прочети още

 

 

Индонезия поръча две малки корвети от Турция

07.11.2024, 21:10

На 30 октомври 2024 г. в турската корабостроителница Sefine Shipyard в Aлтинова на азиатския бряг на Мраморно море се проведе церемония за първото рязане на стомана и началото на строителството за индонезийския флот на първата от двете поръчани малки корвети по проекта FACM-70 (индонезийско обозначение на проекта е KCR-70M). Министерството на отбраната на Индонезия по-рано подписа необявен договор за строителството на два кораба от проекта FACM-70 с консорциума от турски корабостроителници TAIS, който включва в състава си и Sefine Shipyard.

 

Южна Корея възнамерява да закупи още четири самолета Boeing E-7 AWACS

07.11.2024, 20:53

На 4 ноември 2024 г. Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната на Министерството на отбраната на САЩ (DSCA) уведоми Конгреса на САЩ за планираната възможна продажба на Южна Корея чрез програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ (FMS) на четири самолета за ранно предупреждение във въздуха и управление на Boeing E-7 (Boeing 737 AEW&C). Тази продажба е одобрена от Държавния департамент на САЩ. Общата стойност на предложената доставка се оценява на 4,92 милиарда долара, включително пакети за обучение и техническа поддръжка.

 

Правителството отпусна средства на 33 общини за изучаване историята на армията

07.11.2024, 20:27

С правителствено постановление от днес са одобрени  допълнителни трансфери в размер 80 941 лв. за финансово осигуряване на дейности по Националната програма „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“. Те са за първия модул на програмата „Разработване на училищни проекти, свързани с изследване на историческото минало на българската армия“. Разпределени са по бюджетите на 33 общини. Програмата е разписана за учебната 2024 – 2025 година  и за бюджетни години 2024 и 2025. Структурирана е в два модула.  Модул 1 трябва да завърши до 30.06.2025 г., а модул 2 е във времето от  01.07.2025 г. до 14.09.2025 г. Общият бюджет е 300 хил. лв. За първия модул, който се провежда от МОН са предвидени 100 хил. лв., а за втория, който е предоставен на МО и се провежда в НВУ „Васил Левски“ – 200 хил. лв.
За първия модул са заложени дейности за събиране на информация, свързана с конкретни личности и/или паметници, посветени на бойната слава на българската армия, в населеното място/областта, в което се намира училището; провеждане на интервюта с наследници на участници във войните за национално обединение; грижа за войнишки паметник или паметник, посветен на конкретна личност, свързана с историческото минало на българската армия; посещения на музеи и/или културно-исторически обекти в населеното място/областта, свързани с историческото минало на българската армия; разработване на информационни материали (вестник, табла, флаери и др.) или на сайт, свързани с историческото минало на българската армия.
През втория модул са предвидени дейности, свързани с видове специфична военна подготовка; военна топография; военна история; представяне на добри практики от реализираните дейности по модул 1. Предвидените теми се реализират чрез определен брой часове за теоретична и за практическа подготовка. Програмата за заниманията на учениците с конкретните теми и часове ще бъде предоставена на всеки ръководител на група при пристигане на място в НВУ „Васил Левски” – гр. Велико Търново.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Колко смъртоносна е руската RS-28 Sarmat?

07.11.2024, 17:30

В продължение на десетилетия Русия се опитва да създаде най-големия ядрен арсенал в света.

Този стремеж продължава и до днес, като страната разработва внушителен заместител на съветската ракета R-36M.

Официално известна като RS-28 Sarmat и наричана от западните сили „Satan II“, междуконтиненталната балистична ракета е една от най-смъртоносните в света.
Нека да я разгледаме........Прочети още

 

Турската армия е осмата най-мощна в света и трета в НАТО

07.11.2024, 17:05

Турция заема осмо място в света и трето в НАТО в списъка за 2024 г. на най-силните армии, публикуван от базираното в САЩ издание "Глоубъл файърпауър" (Global Firepower), предаде БТА.
"Индексът на мощта" (цифрова оценка, представяща военната мощ на дадена страна, при която по-ниската стойност показва по-силна армия) на Турция през 2024 г. е изчислен на 0,1697, а военните ѝ разходи са били в размер на 40 млрд. долара. Това я нарежда на осмо място сред страните от целия свят и на трето в НАТО по мощ на въоръжените сили. В НАТО тя е изпреварена единствено от САЩ и Обединеното кралство, които са съответно на първо и шесто място в глобалната класация.
САЩ са лидер с индекс на мощта 0,0699 и разходи за отбрана от 831 млрд. долара, следвани от Русия с индекс 0,0702 и разходи от 109 млрд. долара и Китай с индекс 0,0706 и разходи на стойност 227 млрд. долара. На следващите места се нареждат Индия (индекс 0,1023 и разходи от 74 млрд. долара), Южна Корея (индекс 0,1416 и разходи от 44,7 млрд. долара), Великобритания (индекс 0,1443 и разходи от 62,8 млрд. долара) и Япония (индекс 0,1601 и разходи 53 млрд. долара). Челната десетка на най-силните армии в света завършва с Турция, Пакистан и Италия.
България е на 62-ро място в класацията на общо 145 страни с индекс на мощта 1,0132. Сред държавите от Балканите освен Турция по-предни места заемат също Гърция (на 32-ро място), Румъния (47) и Сърбия (56). На по-задни позиции от България обаче са Хърватия (66-то място), Албания (90), Словения (91), Република Северна Македония (110), Босна и Херцеговина (116), Черна гора (129) и Косово (135).
Изготвянето на класацията и определянето на оценката на всяка страна се базира на повече от 60 отделни фактора като технологична база, брой на военните, финансово състояние, логистика, мобилност и географско местоположение на страните. - Още за ВС на Турция
Източник: https://fakti.bg/

 

„Посейдон“ излезе на море

07.11.2024, 13:14

Започна активната част на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024”. На 6 ноември корабите от оперативните сили, ръководени от командира на тактическата група капитан I ранг Павлин Щерев, заедно с Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), напуснаха пристанище Бургас и пунктовете за постоянно базиране в Бургас и Варна и излязоха на море, съобщава Пресцентърът на МО.
Действията на оперативното съединение включват изпълнение на задачи и упражнения по противоминно-подводно обследване, провеждане на кораб през предварително протрален (обезопасен) канал, бойни действия срещу въздушен противник и противодействие на асиметрични заплахи. Отработват се и процедури по осигуряване на водолазни дейности и оказване на медицинска евакуация на пострадали водолази на море.
Минният ловец „Струма“, базовият миночистач „Прибой“ от състава на българските ВМС и базов миночистач „Николеску“ от ВМС на Румъния изпълняват процедурите по приемане и предаване на товари на море по способите „кораб-вертолет“ и „кораб-кораб“, елементи на сложно морско маневриране и организиране на отбраните и защитите на група кораби на котвена стоянка.
Тази година за първи път освен провеждането на епизоди на море са планирани и брегови центрове за теоретична подготовка и практическо отработване на взривяване на морски мини или миноподобни обекти.
Основните усилия на участниците са насочени към усъвършенстване на нивото на оперативната съвместимост, както и подготовка на личния състав на тактическо ниво при провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат.
Източник: https://otbrana.com/

 

НИК 421 отплава от Варна на третата си експедиция до Антарктида

07.11.2024, 09:10

Научноизследователският (НИК 421) кораб „Св.св. Кирил и Методий“ отплава днес на третата си експедиция за Антарктида. Тържественият ритуал по изпращането му ще се проведе от 12 часа на Морската гара във Варна, уточниха от Висшето военноморско училище (ВВМУ) в града. Така ще бъде поставено началото на 33-тата българска експедиция до Ледения континент.
Преди отплаването на борда на НИК 421 ще бъде открита лаборатория "ЕндуроСат". Станцията е за приемане, обработка и анализ на данни от космически базирани системи за наблюдение на земната и морската повърхност. Освен това тя позволява наблюдение на корабния трафик, ледоход, замърсявания и на хидрометеорологичната обстановка.
Екипажът на „Св.св. Кирил и Методий“ ще бъде от 34 души, от които три дами, според командира на кораба кап. II ранг Радко Муевски. Очаква се плавателният съд да застане на котва край българската база на остров Ливингстън след около 50-53 дни. По думите на капитана престоят на Ледения континент ще бъде около 45 дни.
И по време на тази експедиция на борда на НИК 421 ще има курсанти – практиканти, каза пред БТА началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Калин Калинов. 20 младежи, от които двама румънци, ще плават до Картахена, Испания, след което ще се завърнат във Варна. Други четирима младежи ще бъдат на борда на НИК 421 по време на цялото пътуване. - (видео)
Източник: https://www.bta.bg/

 

80 години от смъртта на Рихард Зорге

07.11.2024, 08:53
На днешната дата през 1944 г. е обесен Рихард Зорге - руски разузнавач и журналист.
Внук е на Фр. Зорге - ученик и съратник на К. Маркс и Фр. Енгелс. Зорге е мобилизиран в немската армия през 1914 г. и участва в Първата световна война. Член е на Независимата социалдемократическа партия от 1917 до 1919 г., членува в Германската комунистическа партия от 1919 г. Пропагандист е във Вупертал и Франкфурт на Майн, редактор на комунистическия вестник в Солинген. От 1924 г. е в СССР. Член е на КПСС от 1925 г.
През 30-те и 40-те години на миналия век е разузнавач на СССР в Германия, Япония и други страни. Успява да получи сравнително точна информация за броя на немските дивизии, съсредоточени през лятото на 1941 г. на границите на СССР, за датата на нахлуването на войските и за планираните военни действия.
През октомври 1941 г. е арестуван от японската полиция, през септември 1943 г. осъден на смърт и обесен. Погребан е в Токио.
 

Забравените герои на България: Генерал-майор Йордан Тимофеев Венедиков

07.11.2024, 08:50

Навършват се 67 години от смъртта на генерал-майор Йордан Тимофеев Венедиков.
Той е роден на 15 януари 1871 г. в с. Баня, Петричко. Завършва Военното училище в София (1892) и Генаралщабна академия в Торино, Италия (1908). На 2 август 1892 г. е произведен в чин подпоручик. През 1895 г. участва във въстание в Македония, а през 1896 г. в арменското въстание в Цариград, а по-късно и в Илинденското (1903). На военна служба постъпва отново през 1896 г. На 2 август е произведен в чин поручик, на 30 декември 1908 г. в чин майор. Служи в кавалерията: в 3- ти конен полк (1900) и в Кавалерийската школа в София (1904). Става адютант в Кавалерийска инспекция (1909) и командир на ескадрон в 1- ви конен полк (1910).
През Балканската война (1912-1913) с чин майор командва ескадрон в Кавалерийската дивизия, взема участие в сраженията около Лозенград и Люлебургас. През 1914 г. е произведен в чин подполковник.
По време на Първата световна война (1915-1918) командва 4- ти конен полк от Кавалерийската дивизия, с който се сражава в Македония и Добруджа. През март 1917 г. до юли 1918 г. е Главен редактор на военните издания, след това командва пехотна бригада. През 1918 г. е произведен в чин полковник.
От армията се уволнява през 1919 г., като работи във Военно-историческата комисия. Изследва войните през 1885 и 1912- 1913 г. През 1936 г. е произведен в чин генерал-майор (о.з.). Член е на Историческото дружество. Умира на 7 ноември 1957 г. в София.
Награден е с военния орден „За храброст” IV ст.; орден „Св.Александър” III ст.; народния ордена „За военна заслуга” III ст. и IV ст.

 

Как Червената армия пленява първото знаме на Вермахта

07.11.2024, 08:45
Точно преди 83 години се случва събитие, което постави основата на един от най-символичните епизоди на легендарния Парад на победата. През есента на 1941 г. части на Червената армия пленяват първите бойни знамена на настъпващите нацистки войски. Наскоро открити документи от военните години разказват как се е случило това.
Бойното знаме на военно формирование е символ на неговата военна чест, достойнство и слава. Това е знак, който обединява военна част и показва принадлежността ѝ към въоръжените сили на държавата. Не е изненадващо, че знамето има специално място във военната церемония. Например, добре познатият израз „преклони знамената“ означава да се признаеш за победен, да се подчиниш на силата на врага, тоест да бъдеш победен в битка или война. Но загубата на знамето става много по-голям срам, а залавянето му в битка, напротив, е голяма чест........Прочети още
 

7 ноември 1917 г. Октомврийската революция в царска Русия

07.11.2024, 08:40

На 7 ноември 1917 г. започва Октомврийската революция в Русия. В Петербург болшевиките на Владимир Ленин и Лев Троцки свалят правителството на Александър Керенски.
Революцията довежда до създаването на Съветския съюз - първата комунистическа държава в света, както и първата от класическите тоталитарни системи на ХХ в.
На 16 март 1917 г. абдикира последният руски император Николай II. Властта в Русия е поета от временното правителство на Керенски. Малко след това в Петроград пристига Ленин. Той констатира, че има великолепна възможност малобройната, но дисциплинирана комунистическа партия да вземе властта.
Първият опит за въстание през юли 1917 г. се проваля и вождът на революцията е принуден да се укрива. Но вторият опит през октомври 1917 г. вече е успешен. Начало на въоръжената акция дава залпът на крайцера „Аврора”. С щурм, въпреки липсата на съпротива, е превзет Зимният дворец и са арестувани членовете на Временното правителство. Начало на въоръжената акция дава залпът на крайцера „Аврора”. Ключова роля в болшевишкия преврат изиграва Лев Троцки, чието истинско име е Лейба Давидович Бронщейн.
В качеството си на председател на Петроградския съвет на работническите и войнишките депутати той е на практика военен ръководител на преврата. Именно по негови указания първо са атакувани ключови обекти като Централната поща, Държавната банката, гарите и др. Болшевиките бързат да сложат ръка и върху всички търговски и частни банки, бижутерийните магазини, сейфовете на големите търговски предприятия, частните взаимоспомагателни каси, банковите филиали в заводите.
Установена е „диктатура на пролетариата”, създадено е първото съветско правителство - Съвет на народните комисари начело с Ленин.
По негова заповед на 6 януари 1918 г. е разпуснато законно избраното чрез свободни и демократични избори Учредително събрание. Последица от октомврийския преврат е разрушителната гражданската война в Русия.
Създадената през октомври 1918 г. от Ленин първа в света Социалистическа държава на работниците и селяните всъщност представлява германски протекторат чак до разгрома на Германия, през ноември 1918 г. Немците осигуряват на новия режим военна и материална помощ. Финансовата подкрепа за болшевиките започва още от края на 1914 г. Според германските официални документи болшевиките са получили 72 млн. златни марки, като по-голямата част от сумата е връчена след 7 ноември 1917 година. Финансирането е прекратено през юли 1918 г., когато е убит германският посланик в Москва граф Мирбах.
Идеята, че революцията била организирана от световното еврейство, се появила малко по-късно, около 1918 г., когато Троцки поел военното министерство на новосъздадената Съветска държава. Сред комисарите и началниците на различни политически управления действително имало много евреи. Но този факт не бил свързан с митичния “световен заговор”, а с факта, че евреите в царска Русия били една от дискриминираните и преследвани нации. Протестните настроения в еврейските кръгове били по-популярни отколкото в руското общество. Но имало недоволни и сред другите малцинства в Русия – фини, латиши, литовци, естонци.
Историците в цял свят смятат тезата за “еврейската революция” в Русия за нищо повече от мит. Според тях Великата октомврийска социалистическа революция е чисто руски феномен. На Запад дори не обособяват двете революции – Февруарската и Октомврийската, а обсъждат само една революция – от 1917 г. Историците посочват като причини за нея: социалните, класовите и икономическите проблеми в самата Русия. Обясняват природата на революцията с положението на работниците, с не докрай разрешените въпроси за собствеността на земята, с националните проблеми в отделните райони, плюс огромното натоварване на руското общество, свързано с участието на страната в Първата световна война. Русия била изтощена от загубите, от постоянните поражения; настроенията сред армейските части били крайно лоши; след три и повече години война Русия не искала повече да воюва.

 

Ухажването на България в навечерието на Първата Световна война

07.11.2024, 08:37

Първата Световна война може да се разглежда много сериозно от всеки истински анализатор, който търси основните причини за поредната национална катастрофа, която ще последва след нея. Във време, в което света вярва, че тежката индустрия ще позволи издържането и воденето на по-дълга и сериозна война, можем да забележим, че България се намира в окото на бурята. Отпускането на примката и воденето на междусъюзническа война, се оказва пагубно.
Погледът на съседките е много ясен, те не желаят да имат силен съюзник в този глобален конфликт, те искат само да разграбят територията и бързо да я поделят. Единственият апетит, който стои в този момент, преди повече от век е обединение на териториите, в които има многобройно българско население. Водената политика за включването на България в Първата Световна война продължава точно с това изкушение и всеки има огромното желание да използва военната сила на страната за свои собствени цели, като не забравя да предлага именно това......Прочети още

 

 

 

Нови допълнителни възнаграждения за гвардейците

06.11.2024, 22:00

Въвежда се ново допълнително възнаграждение за носене на дежурство „Караул № 1 в сградата на Администрацията на Президента на Република България“ в размер на 80 лв. Това е записано в проекта на измененията на Наредба № Н-15 от 2010 г. за условията, размерите и реда за изплащане на допълнителни възнаграждения за специфични условия при изпълнение на военната служба на военнослужещите и за специфични условия на труд на цивилните служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на  министъра на отбраната и Българската армия.
И още – за уеднаквяване на  допълнителните месечни възнаграждения за всички  военнослужещи в Националната гвардейска част за подготовка за  провеждането на официални церемонии и военни ритуали в размер 200 лв.
И още едно ново допълнително възнаграждение в размер на 80 лв. за всяко  участие на военнослужещите от НГЧ в представителни и официални  церемонни, протоколни мероприятия и военни ритуали с национално и  държавно значение.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Newsweek: Съединените щати не възнамеряват да прехвърлят крилати ракети Tomahawk в Украйна

06.11.2024, 21:28

Украйна иска прехвърлянето на американски крилати ракети Tomahawk, чиито характеристики са сравними с руския "Калибър", пише Newsweek. Съединените щати обаче няма да доставят тези ракети на Киев: американците просто имат твърде малко от тях.
Киев открито заявява, че иска от САЩ ракети Tomahawk с голям обсег. Но е малко вероятно да получи тези ударни оръжия с морско базиране, приблизително еквивалентни на руския калибър, въпреки че те биха могли да дадат на Украйна определени предимства във въоръжен конфликт.
В края на октомври The New York Times съобщи, че украинският президент Владимир Зеленски, като част от своя „план за победа“, е поискал от Съединените щати ракети Tomahawk.
„Планът за победа“, изготвен под ръководството на Зеленски, беше представен на украинските законодатели и чуждестранните донори на Киев миналия месец. Но реакцията беше много хладна, въпреки че сега настъпи критичен момент във въоръжения конфликт в Украйна. Русия напредва в източната част на страната и перспективите за военна помощ на Киев на фона на президентските избори в САЩ са крайно несигурни.
Един анонимен висш изпълнителен директор на САЩ каза пред The New York Times, че искането за Tomahawk е напълно нереалистично. Редакторите на Newsweek поискаха коментар от Белия дом и Пентагона по този въпрос.
Зеленски потвърди пред репортери, че е поискал Tomahawk от Вашингтон и каза: „Това беше поверителна информация между Украйна и Белия дом. Означава ли това, че няма нищо поверително между партньорите?“
Tomahawk е далекобойно оръжие с прецизно насочване, разположено на американски надводни кораби и подводници. Обхватът на различните варианти на ракети варира леко, но като цяло Tomahawk може да порази на разстояние до 2500 километра. Това е много по-голямо от обсега на тактическата балистична ракета ATACMS от 480 километра. Такива ракети бяха доставени от САЩ на Украйна в ограничени количества.
Западните и американските забрани не позволяват на Киев да използва оръжия с голям обсег, прехвърлени от неговите съюзници, за да нанесе удари по важни руски цели на няколко стотин километра дълбоко в тази страна. Киев шумно настоява тези ограничения да бъдат премахнати, но Вашингтон все още не е отговорил наполовина.
„След като Украйна получи Tomahawk, това би било чудесен начин да ги използваме“, каза Уилям Фрийър, изследовател по националната сигурност в Съвета по геостратегия на Обединеното кралство, „Това може да направи руските активи и военна инфраструктура уязвими на големи разстояния, както и увеличаване на натоварването на руските системи за противовъздушна и противоракетна отбрана“.
Русия разполага със собствен запас от крилати ракети, изстрелвани от подводници и надводни кораби, включително ракети "Калибър", които тя често използва, за да нанася удари по Украйна от Черно море. Украинските лидери казват, че понякога Русия изстрелва повече от определен тип ракети, като например "Калибър", и след това си взема почивка, за да попълни запасите си.
Според Фрайър "Калибър" играят важна роля в руските удари, а обсегът им на изстрелване е приблизително същият като на Tomahawk.  „Заплахата от „Калибър“ не трябва да се подценява, но бойните характеристики на Tomahawk са по-впечатляващи“, каза той.
Киев може да използва Tomahawk, за да удари руските линии за доставки и да осуети руските атаки срещу разкъсаната от война страна. „Това ще й даде значими резултати на бойното поле“, каза Фрайър. Въпреки това той отбеляза, че Съединените щати разполагат с ограничен запас от крилати ракети за наземно нападение, тъй като Америка ги е изчерпала „значително“ през последните години.
„Предвид факта, че Съединените щати трябва да имат значителни резерви от ракети в случай на непредвидена ситуация с Китай, е напълно неясно колко такива ракети могат да прехвърлят в Киев, дори ако успеят да преодолеят страха от ескалация“, Фрайър каза. Съединените щати смятат Китай за „нарастваща заплаха“ и обръщат все повече внимание на военната активност на Пекин.
Съединените щати и техните съюзници са използвали ракети Tomahawk в битка повече от 2300 пъти, според производителя на ракетата, отбранителния гигант Raytheon. Има няколко разновидности на Tomahawk, включително новата модернизирана серия Block V, която Съединените щати прекараха няколко години в подобряване.
"Какъвто и да е изходът, конфликтът в Украйна е ярко напомняне колко важна е ракетната технология. Страните от НАТО имат ограничени ракетни запаси и ограничени производствени възможности и тази ситуация трябва да бъде коригирана", каза Фрайър.
Източник: https://trud.bg/

 

Military Watch Magazine: Руските танкове Т-80БВМ са доказали своята висока ефективност в Украйна

06.11.2024, 21:20

Произведените в Русия танкове Т-80БВМ са доказали високата си ефективност в зоната за специални операции в Украйна, пише Military Watch Magazine.
Военната техника на модела Т-80БВМ е най-скъпият клас танкове в момента в руските въоръжени сили. Изданието отбелязва, че през 2010 г. Русия е планирала да извади Т-80 от въоръжение, но в зоната за специални операции в Украйна те са показали своята мобилност и голям боен потенциал, особено в сравнение с други класове танкове. Поради това през 2023 г. производството на оборудване е възобновено.
Танковите части на руската армия T-80BVM успешно са прекъснали украинска офанзива в южната част на Донецка област, според скорошен доклад на руското министерство на отбраната. „Екипажи на танкове Т-80БВМ от бойна група „Изток“ от Приморския край осуетиха нападение на украински военни формирования в южно-донецкия район на специалната военна операция. Разузнаването засече струпване на украински войски на един от участъците на линията на бойните действия. След проверка и уточняване на разузнавателните данни е взето решение за нанасяне на огнево поражение на противника, планиращ настъпление, планираната атака на украинските военни формирования е осуетена с точен огън на танкове Т-80БВМ от открити огневи позиции. Противникът понесе загуби в жива сила и техника“, съобщиха от ведомството. Добавя се, че след бойната задача екипажите на танковете бързо са напуснали огневите си позиции, изтегляйки се в зона за изчакване, за да избегнат ответния огън на украинската артилерия. Танковете се поддържаха в бойна готовност в зоната за изчакване и презареждаха боеприпасите си, пише още изданието.
T-80BVM е най-скъпият клас танкове в момента на въоръжение в руската армия, като производството на превозните средства е значително по-скъпо от производството на по-новите танкове T-90M поради техните скъпи газотурбинни двигатели. Преди ескалацията на военните действия в Украйна, в началото на 2010 г. беше широко съобщено, че руската армия обмисля постепенно изваждане от експлоатация на Т-80, като голяма част от флота беше пенсиониран през това десетилетие. Въпреки превъзходната си мобилност и по-големия боен потенциал от всички останали класове руски танкове, Т-80 не се смяташе за икономически ефективен поради високите оперативни разходи на двигателя и изисквания за поддръжка в сравнение с дизеловите двигатели на Т-72, ​​Т-90 и Т-14. Много високите характеристики на Т-80 в Украйна обаче подхраниха голямото търсене на танка и демонстрираха явните му предимства пред другите класове танкове. Това доведе до решение, обявено през септември 2023 г., че работата е започнала за  рестартиране на производството на T-80  след близо три десетилетия.
Тъй като руската армия продължава да получава нови танкове T-80BVM за използване в Украйна, персоналът постоянно свидетелства за високите им характеристики. Командир на руската армия, участващ в битка с украински части, включително доставени от Германия танкове Leopard,  подчерта  отличната мобилност на класа спрямо Leopard, когато беше интервюиран от местни медии в края на 2023 г. Той отбеляза: „Същите Leopards се давят в калта, те постоянно, постоянно се давят. Можем да ги вадим от калта.Нашето превозно средство е с газов турбинен двигател, не се страхува от кал и киша, лети над всички дупки разлика, която позволява на нашите танкови части да действат при всякакви метеорологични условия, да подкрепят пехотата и да преодоляват вражески окопи и землянки, без да забавят темпото. По-специално, всички немски танкове използват дизелови двигатели, които не са толкова подходящи за осигуряване на повишена мощност за преминаване през труден терен или бързо покриване на земя, както газотурбинните двигатели, използвани от T-80 и американския M1 Abrams, пише Military Watch Magazine. - Още за Т-80
Източник: https://trud.bg/

 

„Посейдон“ продължи с предпоходна конференция

06.11.2024, 21:08

Работата на ръководството, планиращия състав и участниците в българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024” продължи вчера с Предпоходна конференция и работни срещи, които се проведоха в Конгресния център на Пристанище Бургас, съобщават от ВМС.
В конференцията, която се провежда преди началото на изпълнението на планираните сериали на море, участваха офицерите от Щаба на оперативното съединение, командирът на Противоминна военноморска група в Черно море MCM Black Sea и командирите на тактически групи.
На нея беше представен реда за изпълнението на предстоящите през следващите дни учения и упражнения.
В докладите си представителите на щабовете и командирите дадоха висока оценка на проведената предварителна подготовка като предпоставка за успешно изпълнение на поставените задачи на море.
Директорът на учението капитан I ранг Павлин Петков пожела на участниците безаварийно плаване и  успешно изпълнение на поставените задачи. Той подчерта важността на стриктното спазване на правилата на безопасност и прилагане на процедурите на НАТО по командване и контрол на корабоплаването в Черно море.
Източник: https://otbrana.com/

 

Военното министерство подписа с полска компания заремонт на 6 двигателя за МиГ-29

06.11.2024, 20:51

Министерството на отбраната (МО) сключи договор с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr2 S.A. за основен/капитално-възстановителен ремонт (КВР) на шест двигателя РД-33, сер. 2, за самолети МиГ-29 за възстановяване на техния междуремонтен ресурс и междуремонтен срок на служба. Договорът е публикуванв регистъра за обществени поръчки.
В договора е записано, че максималният срок за извършване на КВР на всеки един двигател ще бъде не по-голям от девет месеца, считано от датата на предаване на съответния двигател за ремонт. Общата цена за изпълнение на предмета на договора е 10 020 000,00 (десет милиона и двадесет хиляди) евро без ДДС. В случайна забавено или неточно изпълнение полската фирма дължи 0,1 % неустойка за всеки просрочен ден от стойността на забавената услуга.
МО обяви обществената поръчка за ремонт на шест двигателя за самолети МиГ-29 в началото на април тази година.
В средата на август 2023 г. Министерството на отбраната отново подписа договор за ремонт на шест двигателяза МиГ-29 с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. Тогава от МО посочиха, че целта навъзлагането на обществената поръчка е осигуряване на летателната годност на самолетите МиГ-29 до постиганена оперативни способности за носене на бойно дежурство с новата бойна платформа F-16 Block 70. Стойносттана договора, подписан миналата година, е 9 552 000,00 евро без ДДС.
На 23 октомври т.г. военното министерство съобщи за успешен тестови полет на първия български изтребителF-16 Block 70. Той беше извършен на 22 октомври 2024 г. в производствената база на компанията-производител „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, САЩ. България трябва да получи 16 изтребителя F-16.
Догодина очакваме да приемем на въоръжение новата ни бойна платформа F-16, каза служебният министър наотбраната Атанас Запрянов по-рано тази година. В края на юни капитан Александър Велинов стана първият български пилот, завършил успешно обучението си за водач на група F-16 в Тусон, щата Аризона, САЩ. Очаква се, както е по договор, до края на следващата година България да разполага с осем самолета F-16 и да има 14 обучени пилоти, каза министър Атанас Запрянов през април тази година.
Източник: 24chasa

 

ВМС участва в Отбелязването на 580 г. от битката при Варна

06.11.2024, 13:17

На 8 ноември от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-та годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди и ще продължат с отслужване на панихида от свещенослужителите при храм „Св. Димитър“ в памет на загиналите воини.
Веднага след ритуала, от 12:30 часа,  ще бъде открита изложбата „Варна. Последната битка“. Тя разказва за организирането и реализирането на последните кръстоносни походи на Балканите (1443 – 1444) като опит за противопоставяне на османската инвазия. За първи път пред варненската публика в изложбата ще бъде представен първият исторически трактат, посветен на България „За древността на бащината земя и за българските дела“ на Петър Богдан Бакшев. Написан, за да привлече вниманието на западното християнство към съдбата на българите, трудът е още една стъпка в помощ на дипломатическата мисия на чипровския революционер, книжовник и духовник, целяща осъществяването на нова европейска военна коалиция срещу Османската империя.
В експозицията са представени още средновековно въоръжение и снаряжение, монети, накити и предмети от бита, сред които халкинчата ризница, шлем, алебарда, железни бойни ядра, монети, голям двузъб ключ и др., които илюстрират времето на последните кръстоносни походи на Балканите.  
Изложбата „Варна. Последната битка“ е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН и регионалните исторически музеи в Русе, Силистра, Шумен, и може да бъде разгледана до края на януари 2025 г.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Пропагандата на Гьоблес превръща немското общество в убийци

06.11.2024, 09:37

В края на Втората Световна война, когато германците осъзнават, че целият свят е настръхнал срещу тях, отчаяните мерки започват да се предприемат по всички параграфи. Един чутовен фанатизъм най-накрая ще използва дори децата за бой, но преди това ще има въвеждането и на други интересни мерки за действие. Когато започват бомбардировките над немска територия, повечето съюзници се озовават в един особен и специално подготвен ад.
Противовъздушната защита на Германия може да се смята за особено добра по това време. Стотици пилоти предпочитат да скочат от самолета и да се надяват, че ще оцелеят на вражеска територия. На земята обаче ги чака друга изненада. Местното население по никакъв начин не прави престоя им малко по-добър. Някои пилоти си спомнят, че освен псувните и плюенето, често към главите им политали и камъни......Прочети още

 

Защо им е нов калибър на руските автомати?

06.11.2024, 09:35

Може би основният калибър на руските стрелкови оръжия ще бъде променен и това ще засегне легендарните автомати “Калашников”. Поне оръжейниците правят съответните изявления. Защо в момента менят калибъра на автоматичните оръжия в СССР, какъв може да бъде новият калибър и защо се предполага такава реформа?
Един патрон за двама - основният калибър на автоматичните оръжия в руската армия от 1974 г. е патронът с калибър 5,45 х 39 мм, създаден за щурмова пушка AK-74. В същото време са запазени и боеприпасите от 7,62 мм патрони, използвани от автоматите АКМ и АК-47. По ред причини предимството е дадено на по-малкия калибър, но се запазва и по-тежкият.........Прочети още

 

На тази дата

06.11.2024, 09:33

На 6 ноември 1915 година загива Христо Чернопеев (Черньо Пеев) – деец на националноосвободителното движение в Македония и Одринско.
Роден през 1868 г. в с. Дерманци, Ловешко, той завършва ІІІ прогимназиален клас в Плевен, отбива редовната си военна повинност и остава на служба като унтерофицер и фелдфебел от 15-и пехотен ломски полк.
През 1899 г. напуска армията, за да се включи в македоно-одринското освободително движение. Войвода на чета в Кукушко (1900), Горноджумайско (1901 – 1902) и по време на Илинденско-Преображенското въстание (1903). След Младотурската революция (1908) участва в създаването на Народната федеративна партия (Българска секция) и на Българската народна македоно-одринска революционна организация (1910).
В Първата балканска война (1912 – 1913) начело на голяма чета подпомага действията на Родопския отряд при освобождаването на Банско, Разлог, Кавала и др., а във Втората балканска война (1913) – действията на 27-и чепински и на 28-и стремски полк в Радовишко, Македония. За бойните си заслуги е произведен в подпоручик (1913). Народен представител в ХVІ и ХVІІ Обикновено народно събрание.
След включването на България в Първата световна война (1915) се отказва от депутатския имунитет, за да замине на фронта като командир на 1-ва рота в 6-и пехотен македонски полк. Загива в бой с френска войскова част при Криволак в Македония. През 1945 г. гробът му в двора на църквата „Успение Богородично“ в щипския квартал Ново село е заличен от югославската власт. Кавалер на войнишки кръст „За храброст“ ІІІ степен.

 

89 години от първия полет на Hawker Hurricane

06.11.2024, 09:29

На 6 ноември 1935 г. първи полет прави прототипът на витловия изтребител моноплан Hawker Hurricane – машина, която често е засенчвана от появилия се малко по-късно Supermarine Spitfire, но която има важно място в Кралските ВВС в първите години на Втората световна война.
Първият прототип, носещ борден номер K5083, е произведен през август 1935 г. в завода на Hawker в Кингстън, след което е превозен на части и сглобен на летището в Бруклендс в края на октомври. След две седмици наземни тестове и рулирания, първият полет става факт на 6 ноември 1935 г. Машината е пилотирана от капитан Джордж Булман.
В началото на 30-те години на миналия век Кралските ВВС разполагат с едва 13 ескадрили биплани, като Hawker Fury, Hawker Demon и Bristol Bulldog. По това време пари и желания за сериозни технически иновации няма. В началото на 1934 г. Въздушното министерство на Великобритания пуска спецификация F.7/30, която цели създаването на изтребител с максимална скорост от 400 km/h и който да е въоръжен с четири картечници.
Главният конструктор на Hawker Сидни Кам има готовност да създаде изтребител моноплан, но се сблъсква със скептицизъм на много нива и предлага подобрена версия на моноплана Hawker Fury. Проектът му е отхвърлен и в крайна сметка, по спецификация F.7/30 е приет на въоръжение друг биплан – Gloster Gladiator.
Кралските ВВС и Въздушното министерство, обаче започват да си дават сметка, че в бъдеще ще има нужда от по-скоростен и по-тежко въоръжен изтребител. В края на 1934 г. е пусната спецификация F.5/34, която цели създаването на скоростен изтребител с осем картечници, а през януари 1935 г. е дадена нова спецификация (F.36/34), която цели създаването на едноместен еднодвигателен моноплан изтребител с осем картечници.
Паралелно с това Кам работи усилено по създаване на моноплан изтребител. Той първоначално е задвижван от Rolls-Royce Goshawk, но след това се минава на новия и непроверен Merlin. Така и се стига до създаването на Hawker Hurricane.
Заводските му изпитания приключват през пролетта на 1936 г., след което прототипът е предаден за изпитания от Кралските ВВС. Те приключват с повече от положителна оценка, въпреки капризите на мотора Merlin. През юни е дадена първата поръчка за общо 600 изтребителя.
Hurricane се появява почти паралелно с доста по-съвършенния Spitfire, но първоначално той получава приоритет в производството, а причината за това е прозаична – изделието на Hawker е много по-просто и евтино за производство, а Кралските ВВС имат отчаяна нужда от модерни изтребители в голямо количество.
Първият сериен Hurricane полита през октомври 1937 г., а към средата на следващата година на въоръжение са вече 50 самолета.
Изтребителят се сражава от първия ден на британското участие във Втората световна война. По време на Битката за Англия, 31 от общо 61 изтребителни ескадрили с които разполагат Кралските ВВС са въоръжени с Hurricane. Макар и засенчен от Spitfire, изтребителят става работния кон на британците по време на битката, като повече от половината въздушни победи са на сметката на летци, които ползват Hurricane.
Изтребителят, обаче бързо достига максимума, който може да се изстиска от конструкцията. Наличните машини се насочват към второстепенни задачи и фронтове, а новите варианти са предназначени основно за удари по земни цели.
Производството е спряно през 1944 г. след 14 487 произведени бройки.
Източник: https://aero-bg.com/

 

 

Учредиха юбилеен медал „80 години от победата“

05.11.2024, 18:39

Съюзът на ветераните от войнитe в България (СВВБ) учреди юбилеен медал „80 години от Победата“, който да се връчи на всички ветерани и на активни деятели на военно-патриотичната организация. Това стана днес на заседание на Централния управителен съвет, който прие „Оценка за дейността на СВВБ за родолюбивото и военно-патриотично възпитание на народа и подрастващото поколение“. И възложи  на Изпълнителното бюро да разработи План за отбелязване на 80 години от Победата през 2025 г., който да се приеме на първото заседание на ЦУС през 2025 г. Акцентите ще бъдат върху отбелязване на 80 години от Дравската епопея, 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, 9 май – Ден на Победата, 17 юни – 80 години от посрещане на Първа българска армия в София от фронта, автопоход „По бойния път на Първа българска армия“,  поклонение край с. Страцин, РСМ и др. Предстои включване  в отбелязването на 140 години от Сръбско-българската война и 110 години от началото на участието на България в Първата световна война........Прочети още

 

Сикорски не изключва НАТО да прихваща ракети над Украйна

05.11.2024, 17:22

Въпросът за прихващането на руски ракети във въздушното пространство над Украйна от страни-членки на НАТО поражда сложни дискусии за границите на правото на самоотбрана. Това подчерта министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски, съобщава TVN24.
"Имаме ли право да свалим такава ракета едва след като мине нашата граница? В това няма съмнение, но само тогава може да се случи това, което се случи в Пшеводов. Отломките може да причинят значителни щети, наранявания или дори смърт“, отбеляза той.
Министърът добави, че може да има различни мнения относно това предложение, направено от Украйна.
"Това е въпрос на споразумение и дискусия между нашите съюзници, а другата седмица ще се проведе следващата среща на министрите на НАТО“, припомни Сикорски.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Полша планира да инвестира 750 милиона долара в увеличаване на производството на боеприпаси

05.11.2024, 16:05

Полша планира да инвестира 3 милиарда злоти (750 милиона долара) в увеличаване на производството на боеприпаси с цел да си осигури достатъчно запаси в случай на нападение от страна на Русия, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикуван късно снощи законопроект.
Откакто Москва започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., Полша е страната от НАТО, която отделя най-много средства за отбрана спрямо размера на икономиката си, като в бюджета й за 2025 г. са предвидени 4,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) за военни разходи, отбелязва Ройтерс.
„Законопроектът има за цел да даде възможности за предоставяне на финансиране за дейности, насочени към увеличаване на капацитета за производство на боеприпаси“, се посочва в текста, като се подчертава особената нужда от разширяване на сектора за производството на едрокалибрени снаряди, за да се увеличи потенциалът на полските въоръжени сили.
Според уебсайта на правителството, то се стреми законопроектът да бъде приет в рамките на четвъртото тримесечие.
Някои официални представители на НАТО смятат, че Кремъл може да бъде военно готвен да атакува страните от алианса в рамките на пет до осем години, щом възстанови силите си след войната в Украйна. Москва неведнъж е отхвърляла предположенията на Запада, че може да обмисля нападение срещу страна членка на алианса.
През септември Марчин Идзик, член на управителния съвет на държавната Полска оръжейна група (Polska Grupa Zbrojeniowa), заяви пред Ройтерс, че Варшава възнамерява да увеличи производството на 155-милиметрови артилерийски снаряди.
Източник: bta.bg

 

САЩ са готови да продадат на Южна Корея отбранителни системи за 5 милиарда долара

05.11.2024, 16:00

САЩ предложиха да продадат на Южна Корея оборудване и системи за ранно предупреждение и въздушен контрол на стойност близо 5 милиарда долара, включително четири самолета, предаде Франс прес.
Вчера Държавният департамент съобщи, че е одобрил продажбата на четири самолета E-7 за ранно предупреждение и контрол, десет самолетни двигателя и други системи и помощни компоненти на приблизителна стойност 4,92 млрд. долара.
Съобщението идва на фона на изстрелян залп от балистични ракети с малък обсег от Северна Корея рано тази сутрин, само няколко часа преди президентските избори в САЩ, съобщи южнокорейската армия.
„Предложената продажба ще подобри способността на Република Корея да посрещне настоящи и бъдещи заплахи чрез осигуряване на подобрени възможности за разузнаване, наблюдение и въздушно предупреждение и контрол“, се казва в изявление на Държавния департамент.
Американското оборудване също така ще „повиши оперативната съвместимост на военновъздушните сили на Република Корея със САЩ в областта на командването, контрола, комуникациите, компютрите, разузнаването, наблюдението и разузнаването“, се допълва в изявлението.
Самолетите за предупреждение и контрол, известни като „Уеджтейлс“ (Wedgetails), ще позволят на Южна Корея да открива ракети по-бързо и на по-големи разстояния, отколкото с наземните радарни системи.
Южнокорейската администрация, отговаряща за програмата за обществени поръчки в областта на отбраната засега не е коментирала, но АФП съобщава, че „Боинг“ е една от компаниите, които се разглеждат за проекта на Сеул за самолет за ранно предупреждение.
В четвъртък разполагащата с ядрени оръжия Северна Корея изпробва новата си междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво, която според нея е най-модерната в арсенала ѝ.
Източник: bta.bg

 

Русия изстреля ракета „Союз“ с два спътника за наблюдение на пространството около земята и 53 малки спътници, включително два ирански

05.11.2024, 08:08

Русия изстреля рано тази сутрин ракета „Союз“ с два спътника, предназначени за наблюдение на космическото пространство около земята, както и 53 малки спътника, включително два ирански, съобщи руската космическа агенция „Роскосмос“, предаде Ройтерс. - (видео)
Ракетата-носител „Союз-2.1“, която излетя от руския космодрум „Восточний“, изведе в орбита и два сателита „Йоносфера М“, които ще станат част от космическата система за за наблюдение на йоносферата на земята, допълни „Роскосмос“.
Всеки от двата сателита тежи по 430 кг и ще работи в орбита на височина от около 820 км, съобщи агенция Интерфакс.
Сред останалите 53 малки спътника са два ирански, както и първият руско-китайски спътник на студенти. - Още Космос
Източник: bta.bg

 

Турската система за борба с дронове TUZOQ се продава успешно в чужбина

05.11.2024, 08:03

Турската компания „Байгалата Интърнешънъл“ (Baygalata International), подизпълнител в отбратилената индустрия, разработи система за борба с дронове, наречена TUZOQ, като противодействие срещу нарастващите заплахи от дронове, понеже наличните в търговската мрежа дронове могат лесно да бъдат модифицирани и снабдени с експлозиви и бойни глави, поставяйки под риск сигурността, предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Системата TUZOQ е разработена с цел откриване, дефиниране, възпиране и унищожаване.
Противодронната система е в състояние да открива и дефинира 500 дрона едновременно в радиус от 5 километра благодарение на своя софтуер, радар, електрооптична камера, радиочестотен сензор, заглушител, спуфер, микровълнови излъчватели и различни варианти за унищожаване.
„Байгалата“ определя новата система като „най-всеобхватно интегрираното решение в света“ сред системите за противодействие на дронове.
Причината за създаването на противодронната система е превръщането на  дроновете в незаменими оръжия за близък бой, особено във войната между Русия и Украйна. Самата система е комбинация от други системи с различни задачи и възможности със софтуер, създаден специално за TUZOQ.
Разработката на TUZOQ започна през февруари миналата година.
Базираната в Истанбул компания „Байгалата“ произвежда уникални решения в сътрудничество с големи турски производители в проектирането, моделирането, интеграцията и софтуерната инфраструктура, като фирмата има за цел да изведе продуктите на турската отбранителна промишленост на неизследвани пазари.
Фирмата се занимава със системи за борба с дронове, гранична сигурност, модернизация на хеликоптери и др.
Освен решения в областта на отбраната „Байгалата“ има за цел да разработи решения за защита на летища, атомни електроцентрали и други изключително важни сгради.
Основните марки на „Байгалата“ са TUZOQ, TUWEK, BayGun и BayAmmo, а освен това фирмата разработи две различни уникални оръжия и има международни патенти.
Компанията има за цел да увеличи международните си продажби и маркетингови дейности като отговор на нарастващата нужда от противодронни системи и планира да инсталира общо 50 системи TUZOQ през следващите две години, като поне 12 от тях са планирани да бъдат многопластови интегрирани системи.
Системата за борба с дронове TUZOQ беше изнесена в Бангладеш и „Байгалата“ получи две нови поръчки от Африка.
Източник: bta.bg

 

Днес е празникът на Военната полиция

05.11.2024, 07:58

Служба "Военна полиция" е структура специализирана за опазване на реда и сигурността в Министерството на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и в Българската армия и за гарантиране на сигурността на техния личен състав.
Тя е част от въоръжените сили, на пряко подчинение на министъра на отбраната. Тя действа самостоятелно или съвместно с други служби за сигурност и за опазване на обществения ред.
Със заповед на министъра на отбраната № ОХ – 708/10.10.2008 г. 5 ноември е обявен за празник на служба "Военна полиция".............Прочети още

 

Исторически календар

05.11.2024, 07:50

На 5 ноември 1887 година в Пловдив е роден генерал от артилерията Георги Попов (1887 – 1953).
Завършва Военното училище в София (1907) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург (1914). Участва във войните за национално обединение (1912 – 1918) като офицер от артилерията и началник на строева секция в щаба на 8-а пехотна дивизия.
След края на Първата световна война е началник на секция и отделение в Щаба на армията (1918 – 1921), командир на 8-а пехотна дружина (1921 – 1923), началник на 6-и пограничен сектор (1931 – 1933), командир на 8-и пехотен полк (1933 – 1934), помощник-началник на Щаба на армията (1935), командващ 3-та армия (1935 – 1940).
Включването му в състава на българската делегация, която води преговори за възвръщането на Южна Добруджа, допринася за очертаване на граничната линия в зависимост от топографските и тактическите условия и изгодите за отбраната на страната. От 11 септември 1940 г. е генерал-губернатор (управител) на възвърнатата територия. Ръководи военната операция по нейното заемане (21 септември – 1 октомври 1940 г.) и лично командва колоната, настъпваща в направлението Варна – Балчик – Добрич. Като управител на Южна Добруджа организира настаняването, оземляването и реинтегрирането на завърналите се от Северна Добруджа близо 68 000 българи.
На 6 август 1941 г. е произведен в най-висшето звание – генерал от артилерията, но на 11 август с. г. подава оставка и по собствено желание преминава в запаса, с което открито изразява несъгласие с политиката на обвързване със силите на Оста (Германия, Италия, Япония).
Представител на България при Съюзническата контролна комисия (1944 – 1946). Кавалер на военен орден „За храброст“ ІV степен 1 клас и ІV степен 2 клас. Умира на 10 октомври 1953 година в София.

На 5 ноември 1943 година е формиран е 2-ри български корпус с щаб в Драма.
След капитулацията на Италия (8 септември 1943 г.) немските войски, съсредоточени на Халкидическия полуостров, се изтеглят и прехвърлят на Източния фронт.
Принудена от съюзническите си задължения България увеличава своята военна ангажираност в отбраната на беломорския бряг и формира 2-ри български корпус (7-а, 16-а и 28-а пехотна дивизия, Беломорски флот, придадени части), който да окупира Халкидическия полуостров и част от Гърция между реките Струма и Вардар, но без Солун.
Корпусът, оперативно подчинен на командващия германската група армии „Е“ с щаб в Солун, се задължава да осигурява прикритието, охраната и отбраната на беломорското крайбрежие между Дедеагач и нос Епаноми, включително островите Самотраки и Тасос, от евентуален англо-американски десант в Пелопонес и Тесалия.
От 9 септември 1944 г. води бойни действия срещу оттеглящите се от Гърция немски части, а в края на същия месец е преименуван на 7-а армия със задача да прикрива южната граница. След успешния британски десант в Пелопонес (4 октомври 1944 г.) започва оттеглянето на българските армейски тилови части, а на 9 октомври и евакуацията на гражданските учреждения. По време на срещата в Москва (9 октомври 1944 г.) Чърчил и Сталин се договарят България да бъде включена в съветската зона на влияние, а Гърция – в британската.
На 11 октомври от името на трите велики сили българското правителство е уведомено, че в 15-дневен срок трябва да приключи с изтеглянето на войските си от Западна Тракия. Със заповед на командващия 7-а армия ген.-майор Асен Сираков бойните части се насочват към довоенната българо-гръцка граница и до 25 октомври се прибират с цялото си имущество и въоръжение. Част от тях се включват в първия период на войната срещу Германия. Към края на ноември 1944 г. 7-а армия е разформирана.

 

Стигнахме дъното. В новия парламент няма нито един доскорошен офицер от армията

05.11.2024, 07:30

Оказва се, че за партиите и коалициите доскорошните офицери от Въоръжените ни сили не са достойни за законодателна дейност. На 11 ноември президентът Румен Радев свиква новоизбраното Народно събрание. Сред депутатите, които ще положат клетва да служат на род и Родина, няма да има нито един генерал, адмирал или офицер. Дали това ще е добре за решенията на парламента в интерес на отбраната и въоръжените сили? Предстои да видим. Факт е, обаче, че липсват депутати, които поне в близките години да са се сблъсквали на терен с проблемите на армията и на хората в нея. Остава да разчитаме на един Христо Гаджев, който действително не само познава материята, но и направи много в тази сфера. Не е така при МВР, разбира се. Затова няма как да се чудим защо законовата промяна за повишаване заплатите във вътрешното министерство беше направена близо три месеца преди това да се случи за отбраната.
Останаха доста назад в годините, когато генерали и адмирали се радваха на доверието на избирателя. Няма да има в 51-то Народно събрание такива като генералите от запаса Михо Михов, Симеон Симеонов,  Константин Попов, Кольо Милев или адмирал от запаса Пламен Манушев. Последният, който държеше фронта бе полковник от запаса Александър Александров. Тепърва депутатите ще трябва да четат докладите за състоянието на отбраната и въоръжените сили, за да опознаят военните проблеми и да правят своите предложения. Да се надяваме, че това ще се случи бързо. В противен случай всички усилия на Министерството на отбраната за повишаване интереса към военната професия ще се окажат напразни.
Изтопчник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

 

Филипинските въоръжени сили започнаха двуседмични учения в Южнокитайско море

04.11.2024, 20:23

Филипинските въоръжени сили започнаха днес двуседмични учения, които ще включват симулация на превземането на остров в спорното Южнокитайско море, предаде Асошиейтед прес.
Маневрите вероятно ще бъдат посрещнати с неодобрение от Китай, отбелязва АП.
Повече от 3000 военнослужещи от филипинските Сухопътни войски, както и от военноморските и военновъздушните сили, ще вземат участие в ученията, които според Манила не са насочени срещу никоя държава.
Китай укрепва военните си сили и става все по-настойчив в преследването на териториални претенции в Южнокитайско море, за което претендира почти изцяло. Напрежението доведе до зачестили конфронтации, предимно с Филипините и Виетнам. В дългогодишните териториални спорове също са замесени Малайзия, Индонезия, Бруней и Тайван, посочва АП.
„Нашата мисия днес е много ясна, да се подготвим цялостно да отговорим на всякакви външни заплахи, които биха могли да оспорят нашия суверенитет“, заяви началникът на въоръжените сили на Филипините генерал Ромео Браунър младши на церемонията по откриването на ученията.
Маневрите ще включват учения с бойни стрелби и за десант на плаж. В Южнокитайско море филипинските сили ще симулират поемане на контрол над остров, заяви пред репортери полковникът от филипинската армия Майкъл Логико.
Запитан как може да реагира Китай, Логико изрази очакване китайските въоръжени сили да предприемат наблюдение от разстояние, но добави, че вероятно няма да предприемат враждебни действия.
Китай се противопоставя на подобни бойни учения в Южнокитайско море, особено ако в тях участват американски и съюзнически сили, отбелязва АП.
През следващата година силите на САЩ и Филипините планират да проведат най-големите си годишни бойни учения, които се очаква да включват маневри в оспорвани райони в Южнокитайско море.
Източник: bta.bg

 

Как Сухопътните войски ще честват своя боен празник - 19 ноември

04.11.2024, 20:15

Сухопътните войски отбелязват 139-ата годишнина от Сръбско-българската война (1885 г.) и честват своя боен празник за отбелязване на славните победи при Сливница, Гургулят, Мека Црев, Три уши и Видин с поредица от мероприятия, съобщава Пресцентърът на МО
Честването на празника стартира с военно-приложен многобой за купата на командира на Сухопътните войски. Състезанието се проведе на учебен полигон „Сливница“ и в него участваха отбори от Сухопътните войски.
По традиция, в навечерието на празника, на 15 ноември 2024 г. на учебен полигон „Сливница“ ще се проведе турнир по стрелба с пистолет „Зиг зауер“ за журналисти и членове на Асоциацията на военните аташета, акредитирани във и за Република България. След награждаването командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков ще отговори на въпроси на присъстващите журналисти.
В памет на генерал-майор Нейко Ненов - командир на Сухопътните войски от 2012 г. до 2014 г.,  ще се проведе турнир по тенис  в гр. Бургас, спортен клуб „Авеню“ (на 16 и 17 ноември 2024 г.).
На 19 ноември офицерите, сержантите и цивилните служители от командването на Сухопътните войски, генерали от запаса, ръководили през годините най-големия вид въоръжени сили, представители на Асоциацията на Сухопътните войски и ученици от 10 и 11 клас от училища в София, Сливница, Елин Пелин и с. Гара Елин Пелин ще преминат по стъпките на сливнишките герои от Сливница до Гургулят. Ще бъдат поднесени венци и цветя на местата, на които през 1885 г. са се провели най-решителните боеве от Сръбско-българската война. Пред Пантеона на загиналите в Сръбско – Българската война край Гургулят ще бъдат представени образци на въоръжение и техника на Сухопътните войски, както и фотоизложбата „Сухопътни войски - ние сме там, където има нужда от нас“. Военнослужещи от Сухопътните войски ще бъдат отличени с награди от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски за проявен професионализъм при изпълнение на служебните задължения.
За тържественото отбелязване на празника на Сухопътните войски в гарнизоните и населените места са организирани празнични концерти на военните духови оркестри на открито, срещи с ветерани от войните, офицери и сержанти от резерва и представители на военно-патриотичните съюзи, походи до исторически места и полагане на венци и цветя пред паметници на българската бойна слава и герои от войните, ден на отворените врати с показ на въоръжение и бойна техника и спортни състезания, с участие на ученици от местните училища.
********
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет № 477 от 1992 г. и Заповед № 3478 на министъра на отбраната от 1992 г. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота провежда решителното сражение при Сливница. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 г. Впоследствие с победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен.        
Източник: https://otbrana.com/

 

Индонезия и Русия провеждат съвместни учения в Индийския океан

04.11.2024, 17:30

Военноморските сили на Индонезия и Русия провеждат първите си съвместни военни учения в Яванско море, пише Ройтерс, позовавайки се на съобщение от индонезийския флот, цитирано от Фокус.
Съвместните учения се провеждат след обещанието на президента на Индонезия Прабово Субианто за "по-тесни“ връзки с Русия в областта на отбраната.
Маневрите ще се провеждат в Яванско море близо до индонезийския град Сурабая, източно от столицата Джакарта, до петък, след като четири руски военни кораба пристигнаха в неделя, съобщиха от индонезийските ВМС.
"Руски военни кораби дойдоха отдалеч в Индонезия и за първи път провеждаме съвместни учения, които имат за цел да подобрят дипломатическите отношения между Индонезия и Русия“, заяви командирът на индонезийските ВМС Дених Хендрата.
В изявлението се съобщава, че представител на руската делегация е заявил, че учението е предназначено за обмен на знания между двата флота.
Посланикът на Русия в Индонезия Сергей Толченов подчерта, че маневрите не са насочени срещу никоя държава и могат да "гарантират сигурността и стабилността в региона“.
През юли, когато посети Москва, Прабово Субианто нарече Русия свой "голям приятел“.
Индонезия провежда военни учения и с други държави. Ежегодните учения Super Garuda Shield със Съединените щати се провеждат от 2006 г. досега, а през 2024 година участват над 4500 военни.
Източник: https://fakti.bg/

 

Варна преди фотографията: Немска гравюра от 1840 г. - руският император Николай I приема ключовете на Варненската крепост

04.11.2024, 17:08

Гравюрата (с неизвестен автор) представя руският император Николай I на кон, с част от войските си, приемащ ключовете на Варненската крепост на 29 септември (11 октомври) 1828 г. от капудан паша Иззет Мехмед (Topal Іzzet Mehmed Pasa). На заден план - Варненската крепост с 4 извисяващи се над крепостните стени островърхи минарета на джамии. В залива - руският военен флот.
На 30 септември (12 октомври) във флота и в обсадния лагер е отслужен молебен за превземането на Варна. В 11 часа на адмиралтейския кораб „Париж“ пристига гръцкият митрополит Филотей с хляб и сол и поздравява императора за превземането на Варна. На 1 (13) октомври императорът със своя щаб, придружен от адмирал Грейг и чуждите посланици се отправя на брега, където към тях се присъединяват великият княз Михаил Павлович и граф Воронцов*.
Иван Василев Ботянов (Иван Васильев Ботьянов), чиновник от Министерството на външните работи, ориенталист, преводач от източни езици при щаба на адмирал А. С. Грейг (командир на руския Черноморски флот) пише в своите записки за влизането на руските войски (и император Николай I) на 1 (13) октомври 1828 г. във Варненската крепост:
„После удаления капудана-паши из крепости, вся остальная част наших войск, вступив в нее, заняла и цитадель; и тогда же на главном бастионе поднят был Императорский флаг, при появлении которого произведен был со всего флота и с сухопутных батарей салют; в то же самое время граф Воронцов поднес Государю ключи крепости Варны“.
За влизането на император Николай I и неговият щаб във Варна на 1 (13) октомври 1828 г. Иван Василев Ботянов пише:
„Господарят, съпроводен от адмирал Грейг, целия свой щаб и чуждестранни посланици, с присъединилите се велик княз Михаил Павлович и граф Воронцов, направи тържествено влизане във Варна. Господарят първо се отправи към църквата, по чуден начин оцеляла от разрушения, в която беше отслужено, от същия митрополит, благодарствено молебствие за подарения от Бог успех и победа. При прославянето за дълголетие на Господаря и на целия августейши дом, бе направен салют от крепостта и целия наш флот с всички оръдия“
* Обсадата на Варненската крепост (юли 1828 г. - 29 септември (11 октомври 1828 г.) се ръководи от вицеадмирал княз Александър Сергеевич Меншиков и неговият началник-щаб генерал-майор Василий Алексеевич Перовски, а след раняването на княз Меншиков - от граф Михаил Семьонович Воронцов (18 август - 29 септември/11 октомври 1828 г.).

 

Увеличаване на бюджета за отбрана на 3 процента от БВП не е необходимо за момента, заяви румънският премиер по време на посещение в Париж

04.11.2024, 16:10

Увеличаване на бюджета за отбрана на 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) в предстоящия период не представлява необходимост, тъй като приоритет номер едно за Румъния в момента е покриването на инвестициите в инфраструктурата чрез еврофондове и средства от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), заяви румънският премиер Марчел Чолаку, който е на работно посещение във Франция, предаде Аджерпрес.
Чолаку, придружен от министъра на отбраната Анджел Тълвар и други членове на кабинета, посети днес 29-тото издание на световното изложение за военноморско оборудване EURONAVAL 2024, където разгледа щандовете на редица компании, включително на AIRBUS, Naval Group, Thales и MBDA.
Попитан по време на посещението на салона EURONAVAL 2024 дали съществува план за увеличаване на бюджета за отбрана на 3 процента от БВП в предстоящия период, румънският премиер посочи, че това не е приоритет за Румъния в момента.
"Няма необходимост, мисля, че приоритет номер едно за Румъния в момента е да покрие инвестициите в инфраструктурата чрез еврофондовете и чрез НПВУ. Също така видяхте един нов подход и с един нов директен заем от правителството на САЩ след жеста, направен от Румъния с даряването на една система "Пейтриът" (на Украйна), много страни вече помогнаха на Румъния, за да покрие съответната сума и мисля, че вече е покрита. Значи, имаме един много по-добър подход", посочи Чолаку.
През 2023 г. Румъния обяви, че вече е започнала да отделя по 2,5 процента от БВП за отбрана.
Миналата седмица Норвегия съобщи, че ще допринесе със 127 милиона долара за закупуването на система "Пейтриът" за Румъния, след като Букурещ дари една такава система на Украйна.
На въпрос дали бюджетът за отбрана ще бъде увеличен на 3 процента от БВП през 2026 г., Чолаку каза, че следващият премиер ще даде отговор по тази тема.
"Твърдо съм убеден, че бъдещият премиер ще даде своята визия. Това, което искам от бъдещия министър-председател, е да имаме многогодишен бюджет - за всичките четири години, по системата на Европейската комисия", посочи Чолаку.
В края на ноември и началото на декември в Румъния ще се състоят президентски и парламентарни избори, а Чолаку, който е лидер на Социалдемократическата партия, е кандидат за президент.
Източник: https://www.bta.bg/

 
Австралия предлага на военнослужещите парични бонуси, за да се справи с недостига на личен състав в отбраната
04.11.2024, 16:00

Австралия ще похарчи 600 млн. австралийски долара (395 млн. щатски долара) за набиране на резервисти в отбраната и за парични бонуси за задържане на войниците в редиците си, предаде Ройтерс.
При прегледа на отбранителните сили на Австралия миналата година беше отчетен като приоритетен проблем недостигът на желаещи да служат в армията, въпреки че правителството увеличи бюджета за отбрана до рекордните 51,5 млрд. австралийски долара годишно, модернизира северните си военни бази и придобива способности за нанасяне на удари на далечни разстояния.
Планът за работната сила в отбраната, който се очаква да бъде публикуван утре, посочва конкурентният национален пазар на труда и рекордно ниските нива на безработицата като фактори, оказващи натиск върху способността на отбраната да привлече необходимият й брой служители, става ясно от откъси от документа, с които се запозна Ройтерс.
Въведената миналата година схема за бонуси ще бъде удължена до 2028 г. и ще бъде разширена до средните звена на армията, като ще предлага 40 000 австралийски долара на служителите на отбранителните сили, които остават в редиците й, за да "бъде преодолян недостигът" на личен състав в армията, се казва в плана.
Министерството на отбраната има за цел да постигне постоянен брой на личния състав в отбраната от 69 000 души до началото на 2030 г., с обща численост на военни и цивилни, работещи в сектора, от около 100 000 души до 2040 г., се казва в плана.
През юни броят на постоянните служители в отбраната е бил около 57 000, което оставя незаети предвидени длъжности, посочва Ройтерс.
Австралия изразходва до 368 млрд. австралийски долара за придобиване на ядрени подводници в рамките на партньорството АУКУС със САЩ и Великобритания, а също така е отделила 74 млрд. австралийски долара за ракетни системи в отговор на нарастващото напрежение с Китай в Индо-тихоокеанския регион.
Австралия днес отмени многомилиарден договор за военни сателити с "Локхийд Мартин", като заяви, че вместо това ще насочи вниманието си към мултиорбитална система за повишаване на силата и прецизността на австралийските отбранителни сили.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Министърът на отбраната за критичната летищна инфраструктура във връзка с идването на F-16 Block 70

04.11.2024, 15:42

На 23 октомври Министерският съвет взе решение, с което определи наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор в случаите по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки за изграждане на критична летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолети F-16 Block 70 и тяхното въоръжение във военно формирование 28000 - Граф Игнатиево.

За какво става дума? В отговор Ви предоставяме изказването на министъра на отбраната Атанас Запрянов от стенограмата на правителственото заседание, с което той аргументира необходимостта от вземане на това решение........Прочети още

 

Австралия скъса многомилиарден договор с американската корпорация „Локхийд Мартин“

04.11.2024, 09:21

Австралия отмени многомилиарден съвместен проект с корпорацията „Локхийд Мартин“ за военен сателит. Министерството на отбраната в Канбера обяви днес, че въоръжените сили на страната ще се пренасочат към различна система на няколко орбити, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
„Локхийд Мартин Австралия“ миналата година спечели конкурс за сателитна комуникационна система на геостационарна орбита, като проектът трябваше да предостави на Австралия първата ѝ суверенна спътникова комуникационна система. Проектът за сателит на единична орбита с „Локхийд Мартин“ е отменен, съобщи австралийското Министерство на отбраната в днешно изявление.
„С ускоряването на космическите технологии и с еволюцията на заплахите в Космоса, откакто проектът стартира, преценихме, че геостационарни спътникови комуникационни системи на една орбита не съвпадат със стратегическите приоритети“, пише в документа. Вместо това Австралия ще постави ударение върху способности на няколко орбити, за да увеличи устойчивостта на силите си за отбрана.
По-рано австралийският премиер Антъни Албанезе (на снимката) заяви, че макар и националният бюджет за отбрана да се увеличава, правителството му преразпределя приоритетите за изразходване на средствата.
Когато проектът на „Локхийд Мартин“ беше обявен миналата година, властите съобщиха, че това ще е споразумение за няколко милиарда долара, но в днешното изявление на Министерството не бяха посочени никакви конкретни стойности на проекта. Все пак в документа беше посочено, че за космически способности ще бъдат отделени между 9 и 12 млрд. австралийски долара (10,7 – 14,3 млрд. лв.).
Източник: https://fakti.bg/world/

 

56 години от първия полет на L-39

04.11.2024, 08:48

Преди повече от половин век, на 4 ноември 1968 г., първи полет изпълнява първия прототип на реактивния учебно-тренировъчен самолет L-39.
Първият прототип на самолета, получил звучното име „Албатрос” и означение L-39 X-01, остава за наземни изпитания. Вторият прототип е заложен през пролетта 1968 г. Събитията от Пражката пролет и нахлуването на армиите на страните членки на Варшавският договор през 1968 г., колкото и странно да е, не се отразяват върху темповете на работата. Това което се оказва реална пречка е закъснението в доставката на двигателя АИ-24ТЛ от СССР. За да не се бавят летателните изпитания, на първият летателен прототип L-39 X-02 e решено да се постави двигател местно производство AI-25W.
На 25 октомври започват наземните изпитания на прототипа на заводското летище. На 4 ноември 1968 г. в 9 часа и 15 минути местно време летецът-изпитател Рудолф Духон, за първи път издига във въздуха L-39. При излитането задкрилките не са спускани и са изпробвани едва на височина 1000 m. За качествата на самолета говори факта, че след спускането им пилотът поддържа минимална устойчива скорост на хоризонтален полет от 160 km/h. След 35 минути във въздуха първият полет приключва успешно.
Общо в изпитанията са задействани пет летящи и два наземни прототипа. Серийното производство стартира през 1972 г.
L-39 е строен в две основни версии – базовата учебно-тренировъчна версия L-39C и по-сериозно въоръженият учебно-тренировъчен L-39ZO/ZA. В края на 80-те години на миналия век конструкцията е развита в подобрения L-59, а през 90-те се появява и чисто бойната едноместна версия L-159. Построените самолети от фамилията L-39 са над 3000.
Компанията Aero Vodochody наскоро рестартира производството на типа и започна да предлага усилено най-новото развитие на самолета L-39NG. - Още за L-39.
Източник: http://aeropress-bg.com/

 

Българската армия провежда Чаталджанската операция (4-5 ноември 1912 г)

04.11.2024, 08:44

Спечелените от Българската армия победи при Лозенград, Бунархисар и Люлебургаз заставят Османската империя да направи предложение за спиране на военните действия и сключване на примирие, което цар Фердинанд І отхвърля. В резултат на това турското командване предприема мерки за защита на столицата и формира Чаталджанската армия в състав от шест корпуса със 190 000 души личен състав и 350 оръдия.
Заслепен от блясъка на тържественото влизане в Цариград, върховният главнокомандващ пренебрегва трезвите гласове на преобладаващата част от генералите, че армията е покосена от холера и че липсва редовно муниционно и продоволствено снабдяване. В изпълнение на заповяданото от него на 24 октомври 1912 г. всеобщо настъпление започва усилен марш-маньовър към силно укрепените турски позиции на Чаталджа.
На 31 октомври Съединените армии (1-ва и 3-та) под командването на генерал-лейтенант Радко Димитриев излизат пред Чаталджанския отбранителен рубеж, който отстои на 48 км от Цариград и представлява система от 29 укрепления. Подготовката на операцията е кратка и незавършена, а замисълът за пробиване на противниковата отбрана – недостатъчно материализиран със сили. Съединените армии при Чаталджа разполагат със седем пехотни и една кавалерийска дивизия – около 118 000 души с 462 оръдия. Съотношението в пехота е 1,6:1 в полза на турците, в артилерия – 1,3:1 в полза на българските войски. На 3 ноември, въпреки състоянието на войските, помощник-главнокомандващият генерал-лейтенант Михаил Савов отдава заповед за ускорена атака.
Настъплението на 1-ва и 3-та армия започва в 05, 00 ч. на 4 ноември. Подложени на силен артилерийски огън частите форсират реките Карасу, Катарчису и Лазаркьойска. През нощта срещу 5 ноември 29-и пехотен ямболски полк овладява форта Илеритабия. Българските войски се сражават храбро, но понасят тежки загуби от огъня на турската артилерия и се оттеглят на изходното положение. На 5 ноември българското Главно командване прекратява операцията и се съгласява на преговори за спиране на военните действия. В двудневните боеве общите загуби на Съединените армии достигат 17 500 души, от които 1480 убити, 1400 изчезнали, 1600 умрели от болести и рани и около 13 000 ранени. Загубите на турците от бойните действия са около 3500 души, а с тези от холерната епидемия достигат до 22 000 души.
На 20 ноември 1912 г. балканските съюзници сключват примирие с Османската империя, а на 3 декември с. г. в Лондон започват мирни преговори.

 

 

Корабите от MCM Black Seaм пристигнаха в пристанище Бургас

03.11.2024, 21:32

Корабите от Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea) в пристанище Бургас, за да участват в българо-румънското противоминно учение „Poseidon 2024”. По този повод на 04.11.2024 г. от 11:00 до 11:30 ч. в Конгресния център на Пристанище Бургас ще се проведе пресконференция на ръководителя на учението, командира на Противоминната военноморска група в Черно море и командирите на чуждестранни кораби с представители на средствата за масова информация.
Същия ден, малко по-късно, от 12:30 ч. пред Културния дом на нефтохимика ще бъде открита фотоизложба по повод 80-та годишнина на Военноморска база Бургас - наследник на Българския Военноморски флот. Духовият оркестър на Община Бургас ще изнесе концерт.
На снимките се вижда и моторният катер „Колокита“, който е осигуряващ учението плавателен съд и често може да бъде видян в ролята на „совалка“ между Пристанище Бургас и Пункта за базиране Атия.
Източник: https://morskivestnik.com/

 

Руски Су-57 за първи път е забелязан в Китай

03.11.2024, 21:12

Руски Су-57 е бил забелязан за първи път в Китай. Това може да означава, че Москва планира да разшири още повечев сътрудничеството си с Пекин, пише Defense Express. - (видео)
Су-57 извърши демонстрационен полет по време на подготовката за авиокосмическото изложение Airshow China 2024 в Джухай. Руските медии пишат, че това може да е предсериен изтребител Т-50-4 с бордов номер 054.
В Руската федерация Су-57 се класифицира изтребител от пето поколение, но за Defense Express принадлежи към поколението 4++. Това, според тях, се доказва и от факта, че Москва го използва за изстрелване на ракети Х-59, които не влизат във вътрешните отсеци.
В средата на 2019 г. Китай спря производството на J-20 с руски двигатели, а през 2021 г. беше представен обновеният J-20A с WS-10C Taihang, припомня изданието.
Пристигането на руския Су-57 на изложение в Китай може да показва желанието на Руската федерация да покаже публично на Пекин, че този изтребител вече се е доказал в бойни условия, смятат от изданието. Освен това Русия може да намеква за разширяване на сътрудничеството с Китай във военно-промишления комплекс.
Китай продължава публично да отрича факта на сътрудничество с Руската федерация. Въпреки това през 2023 г. Китай помогна на Русия да произведе оръжия за войната срещу Украйна, включително Ми-17, Су-35 и С-400, пишат от изданието. - Още за Су-57
Източник: https://www.focus-news.net/

 

42 години от придобиването на българските МиГ-25

03.11.2024, 08:51

На 3 ноември 1982 г. на летище Толбухин (Добрич) кацат закупените за България три броя самолети МиГ-25РБ и един МиГ-25У (учебен). Предназначението на самолета е за изпълнение на фото и радиотехническо оперативно разузнаване и в качеството си на бомбардировач. С основни ешелони на летене от 19 000 до 24 000 м и скорости до 3000 км/час самолетът е недосегаем за противниковите противовъздушни средства по това време. Освен разузнавателното оборудване той може да носи и бомбов товар до пет тона. Самолетите са в състава на 26 разузнавателен авиополк в сформираното звено за оперативно разузнаване, пряко подчинено на Генералния щаб на БНА (Българската народна армия). Бордни номера: за МиГ-25РБ – 731,736, 754 за МиГ 25У – 51.
Първият полет се осъществява на 8 декември 1982 г. с учебния МиГ-25У. Самолетът е пилотиран от полк. Влаю Генов и руския изпитател майор Мироненко. В рамките на 30-35 минути екипажът извършва полет над България на височина 22 000 м и скорост до 2500 км/ч.
Самолетите МиГ-25РБ и МиГ-25У в България изпълняват преди всичко разузнавателни задачи за нуждите на българската армия и Варшавския договор. Те са най-скъпата авиационна техника на Балканския театър на войната. На 12 април 1984 г. губим МиГ-25РБ с борден номер 736. Експлоатацията на самолетите продължава до месец май 1991 г. В резултат на настъпилите промени през 1990 г. и скъпата поддръжка се взема решение МиГ-25 да бъдат разменени със СССР за пет самолета МиГ-23МЛД .
Тактико-технически характеристики на МиГ-25:
- Страна производител – СССР
- Разпереност – 14,10 м
- Дължина – 22,30 м
- Носеща площ – 61,40 м2
 -Маса празен – 19500 кг
- Максимална стартова маса – 41200 кг
- Максимална скорост – 3200 км/ч
- Статичен таван – 23000-25000 м
- Динамически таван – 37000 м
- Далечина на полета -1600 км
- Двигател: 2 х Р-15Б-300 с тяга по 11 200 кг./114.5 кН
- Разузнавателна апаратура: система за радиотехническо разузнаване „Вираж СРС-4А“, аерофотокамери АФА-А-72, А-10/10 и др. с възможности в инфрачервения сектор
- Въоръжение – до 10 бомби с калибър 250-500 кг. - Още за МиГ-25

 

На тази дата

03.11.2024, 08:46

На 3 ноември 1869 година в Гюргево (дн. в Румъния) е роден полковник Васил Златаров (1869 – 1932).
Завършва Военното училище в София (1891) и Въздухоплавателната школа в Гатчина, Русия, която подготвя офицери за управление на балони (1903). Служи в инженерни войски. По време на първото международно изложение в Пловдив (1892) лети четири пъти с балона „Ла Франс“ на френския въздухоплавател Еужен Годар.
На 23 февруари 1906 г. е назначен за командир на новосформираното Въздухоплавателно отделение. Под негово ръководство и с помощта на поручик Йордан Казанджиев е конструиран първият наш сферичен балон „София-1“ (1912).
Участва в Балканската война (1912 – 1913) като началник на Въздухоплавателния парк, състоящ се от три аеропланни и две балонни отделения. Заедно с италианския пилот Джовани Сабели летят със самолет „Блерио“ над Одрин, разузнават и извършват бомбардиране на противников обект (17 ноември 1912).
През Първата световна война (1915 – 1918) е командир на Въздухоплавателната дружина към Инженерни войски. След войната преминава в запаса. Автор на „Записки по въздухоплаване“.
Умира на 17 май 1932 г. в София.

 

 

На Архангелова задушница бе почетена паметта на воините, загинали за Родината

02.11.2024, 18:37

Снимки: МО и Емил РангеловС военни почести и заупокойни панихиди днес във всички гарнизони в страната бе отдадена признателност към военнослужещите, загинали във войните за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време.
В София заупокойната панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница беше отслужена от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища.
На ритуала присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, представители на военно-патриотични съюзи и родолюбиви организации.
В знак на преклонение пред паметта на героите бяха отдадени военни почести и бяха поднесени венци и цветя. В ритуала участваха военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
Източник: https://otbrana.com/

 

САЩ изпращат бомбардировачи B-52 и военни кораби в Близкия Изток

02.11.2024, 16:42

Съединените щати ще изпратят стратегически бомбардировачи B-52, изтребители, самолети за презареждане с гориво във въздуха и разрушители в Близкия Изток, пише Reuters.
Това ще се случи в рамките на ротация на американските военни, тъй като ударната група на самолетоносача "Ейбрахам Линкълн“ се подготвя да напусне региона.
В изявление на Пентагона се казва, че разгръщането ще се осъществи през следващите месеци.
"Ако Иран, неговите партньори или проксита използват този момент, за да атакуват американски военни и интереси в региона, САЩ ще предприемат всички необходими действия, за да ги защитят“, се казва в изявление говорителят на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър.
От началото на войната между Израел и ХАМАС миналата година, САЩ разположиха два самолетоносача през различен период от време в Близкия Изток.
Последната ротация на американските сили в региона, следва пряката размяна на огън между Израел и Иран. Еврейската държава се бори и с подкрепяните от Иран – ХАМАС в Ивицата Газа и "Хизбула“ в Ливан и нанесе удари в Йемен, след като беше атакуван от подкрепяните от Иран йеменски бунтовници.
Съединените щати обещаха да помагат за защитата на Израел от нападения и да защитават американските сили в Близкия Изток, които бяха атакувани от подкрепяни от Иран групировки на територията на Сирия, Ирак, Йордания и край бреговете на Йемен.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Първата фрегата FDI започва морски изпитания

02.11.2024, 13:07

В Лориен (Франция) фрегатата Amiral Ronarc’h на френските ВМС започна ходови (морски) изпитания. След спускането й на вода (в края на 2022 г.) това е нов крайъгълен камък в програма FDI, предшестван от спускането на двете FDI фрегати на гръцките ВМС. Ходовите изпитания позволяват на екипажа да тества всички системи и оборудването в реални условия. Резултатите от изпитанията й– ще бъдат от полза за бъдещите фрегати на френските и гръцките ВМС. За разлика от стандартните начални тестове нейните ще надхвърлят обичайния набор от навигация и движение, като ще се тества и бойната управляваща система в реални условия на море.
Фрегатата FDI е многофункционален боен кораб за мисии в открито море, способен да действа самостоятелно или като част от корабна тактическа група във всички домейни – противокорабна, ПВО, противоподводна защита, борба с асиметрични заплахи и използването на Сили за специални операции (ССО). Обединявайки най-доброто от френските военноморски технологии в компактна платформа, FDI е мощна и иновативна фрегата, проектирана да се справя с постоянно развиващите се заплахи. Проектирана и произведена изцяло дигитално, тя е първата фрегата, която има напълно цифрова архитектура. Това позволява безпроблемно да се интегрират появяващите се технологични и оперативни новости. FDI гарантирано може да се справи с всички настоящи и бъдещи заплахи от целия спектър, с 360° покритие във всички честотни ленти и да обработва и анализира непрекъснато нарастващо количество данни.
FDI са първите френски фрегати защитени срещу киберзаплахи с двойно резервирана ИТ архитектура с 2 центъра за данни, които хостват по виртуален начин ИТ приложенията на кораба.
FDI притежава истински портал за борба с асиметричните заплахи. Той координира борбата с малки въздушни и надводни заплахи, включително надводни дронове.
Фрегатите имат AESA радар от ново поколение Thales Sea Fire с 4 фиксирани панела, който съчетава управлението на бордовите оръжия от всички класове и генерирането на опозната картина на въздушната и надводната обстановка.
Фрегатите FDI са мощно въоръжени (противокорабни ракети Exocet MM40, ПВО ракети ASTER, торпеда MU90, артилерия от различен калибър) и в същото време осигуряват базиране на авиационен флот – тежък хеликоптер от 10-тонен клас (настоящите NH90 TTH Caïman Marine или бъдещите H160 Guépard Marine) плюс дронове. Корабът осигурява базиране и на ССО с 2 RHIB.
Фото Naval group
Източник: https://armymedia.bg, Димитър Ставрев

 

Роботизирани платформи за разузнаване и логистика

02.11.2024, 13:04

American Rheinmetall Vehicles в партньорство с Textron Systems спечели един от двата договора, възложени по програмата на СВ на САЩ за превозно средство за транспортиране на малко многоцелево оборудване (S-MET). Безпилотното наземно превозно средство (UGV) ще осигури на армията гъвкава и способна платформа, способна ефективно да транспортира провизии и оборудване през пресечен терен, за да поддържа бойни операции.
Компанията ще произведе и достави 8 прототипа на СВ през 2025 г. за тестване, оценка в конкуренция с платформата, доставена от втората избрана компания, преди армията да избере една от двете платформи и да възложи пълномащабно производство.
Rheinmetall има значителен опит в разработването на безпилотни наземни превозни средства на базата на семейството машини Mission Master, които обхващат набор от модулни, автономни платформи, предназначени за различни мисии като разузнаване, наблюдение, борба с дронове и логистична поддръжка. Решението за програмата S-MET използва новаторския напредък в безпилотната технология, реализиран в Mission Master. Целта е да се създаде UGV, способна да отговори на уникалните изисквания на програмата S-MET.
Платформата също така използва много разработени и вече в серийно производство търговски компоненти от инвентара на СВ или търговските ATV решения, което стимулира достъпността и надеждността благодарение на уникална композитна структура и високотехнологичните материали.
Textron Systems предоставя на екипа повече от 3 десетилетия опит в проектирането, производството, внедряването и поддръжката на безпилотни платформи за СВ, ВВС и ВМС. Дъщерното й дружество Howe&Howe има обширни познания в роботиката и системната интеграция. То е разработило доказаните и изпълняващите много мисии наземни роботизирани платформи RIPSAW® M5/M3 за програмата за армейска роботизирана бойна машина (RCV) на САЩ. На база на архитектурата за управление, разработена за нея, превозното средство за S-MET на двете компании осигурява еднаквост. Така операторите използват общ интерфейс както за RCV, така и за S-MET. Този подход намалява цялостното натоварване на обучението и увеличава максимално направените инвестиции.
Източник: https://armymedia.bg, Димитър Ставрев

 

Двубоят между броня и снаряд

02.11.2024, 12:58

Rheinmetall успешно завърши разработването на най-новото поколение бронебойни 120-мм кинетични танкови снаряди KE2020Neo (eKE – enhanced Kinetic Energy), които са готови за тестване. Те могат да се сравнят с най-съвременните технологии, като динамични танкови защити. В резултат на това Бундесвера (германските въоръжени сили) и британската армия възложиха на компанията договори да произведе тестови образци на новите боеприпаси.
Официалният договор за новите кинетични снаряди бе подписан през септември 2020 г. от Федералната служба за оборудване, информационни технологии и поддръжка на работа на Бундесвера и подразделението Rheinmetall Waffe Munition GmbH, с което започна работата по разработването им.
Новите KE2020Neo с калибър 120×570 мм продължават успешната серия снаряди с кинетична енергия, създавани от германския концерн. Благодарение на използването на нови технологии високоякостната волфрамова бойна глава ще може да прониква през най-новите и перспективните танкови динамични защити.
Първото поколение кинетични снаряди, което бе прието на въоръжение, бе DM13. То бе последвано от по-мощния снаряд DM23 в средата на 80-те години на ХХ век, а по-късно и от варианта DM33.
Rheinmetall разработи 2 типа кинетични боеприпаси с подобрени характеристики, когато танкът Leopard 2 бе модернизиран до версия A6. Това бяха снарядите DM53 и DM63, приети на въоръжение от Бундесвера. Снарядът DM63 вече се предлага във версия A1, съвместима с REACh (Регулацията на ЕС за тестове, употреба и забрана на използването на химикали). Подобреният снаряд DM73 в момента е най-модерната итерация, която е приета на въоръжение в Бундесвера за използване от L55A1, ново 120-мм гладкоцевно танково оръдие с повишено налягане на Rheinmetall.
Договорът за производство на тестови снаряди подчертава водещата роля на Rheinmetall в бронираните машини и въоръжението за тях. 120-мм гладкоцевна технология на Rheinmetall включва оръдието Rh120 и свързаното с него семейство боеприпаси. Оръдието е стандартно за основните бойни танкове в НАТО и в Западния свят поради своята повишена бойна ефективност. То се използва наред с други в основните бойни танкове на НАТО – германските Leopard 2 и американските M1 Abrams. В момента то се интегрира и в най-новия вариант на британския основен боен танк – Challenger 3.
Източник: https://armymedia.bg/

 

„Страйкър“ придобива кинетична и енергийна система за борба с дронове

02.11.2024, 12:54

Две американски отбранителни компании обявиха успешните демонстрации на бойна стрелба с нови системи за кинетично поражение и с насочена енергия, монтирани върху бронетранспортьор „Страйкър“, предназначени да неутрализират безпилотни летателни апарати от първа до трета група.
По време на демонстрациите пред служители на американската армия в Ню Мексико 26-киловатовата лазерна система на „Страйкър“ унищожи множество дронове. Освен елиминирането на въздушни заплахи от дронове демонстрацията включваше и наземни сблъсъци с лазера и 30-милиметровото дистанционно управлявано оръжейно устройство, интегрирано върху машината. Демонстрацията беше двудневна и всички дронове бяха унищожени.
Освен 30-милиметровата оръжейна станция за кинетично въздействие върху заплахите при изпитанията беше тествана и 70-милиметрова ракетна система за прецизно поразяване на цели. Тази система използва лазерен насочващ модул, инсталиран на ракетата. Това повишава значително точността в сравнение с традиционните неуправляеми ракети и намалява косвените щети при бойни операции. По време на тестовете „Страйкър“ разполагаше и със система, осигуряваща цялостна 360-градусова ситуационна осведоменост.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Морски дронове завладяват океана

02.11.2024, 10:20

Безпилотните надводни плавателни апарати навлизат все по-масово както в отбранителните индустрии, така и на въоръжение във военноморските сили на редица държави като САЩ и Украйна. В САЩ създават три ескадри от безпилотни автономни плавателни разузнавателни съдове, а в Украйна вече една ескадра от такива съдове действа ефективно в Черно море.
В САЩ една нововъзникнала компания наскоро представи най-големия си безпилотен плавателен съд. Компанията планира да произведе стотици от новия плавателен дрон. Корабът се казва „Корсар“ и изпитанията с него са започнали в Мексиканския залив. Нововъзникналата (стартъп) отбранителна компания разработи третия си най-голям безпилотен, автономен плавателен съд в отговор на намеренията на Пентагона за масово въвеждане на въоръжение във военноморските сили на безпилотни плавателни съдове. Новият безпилотен съд „Корсар“ има дължина 7,31 м. Според компанията производител „Корсар“ може да измине над 1850 км без зареждане с гориво с максимална скорост 65 км/ч. Като при това може да носи 453 кг полезен товар. Може да поддържа широк спектър от мисии – „от осведоменост за морската област до предоставяне на кинетични и некинетични ефекти“.
„Корсар“ е най-големият безпилотен автономен плавателен съд, пуснат от компанията производител. Следват го по-малкият 4,2-метров Cutlass и още по-малкият 1,8-метров Spyglass. Те също бяха представени тази година преди „Корсар“.
Според компанията всички тези плавателни автономни платформи са проектирани да изпълнят оперативните изисквания на американския флот и неговите съюзници „за възпиране на противниците и за умножаване на силата“ на флота.
Тази малка, но напориста компания, базирана в щата Тексас, се е съсредоточила в голяма степен върху програмата Replicator на Пентагона. Програмата е много амбициозна и възнамерява да създаде рояци от хиляди безпилотни автономни платформи за възпиране на противника. От компанията заявяват още, че „Корсар“ е отговор на потребностите на американския флот да притежава достатъчно автономни платформи, които могат да бъдат произведени в големи количества без компромис с надеждността и възможностите им. Чрез „Корсар“ трябва да се реализира визията на военноморските сили за създаване на хибриден флот от пилотирани и безпилотни системи.
Инициативата Replicator на Пентагона е програма, която цели бързото развитие и разполагане на безпилотни системи и други технологии за укрепване на военната мощ на Съединените щати. Основната идея е да се създадат масово произвеждани автономни системи, които да бъдат използвани в конфликти и операции, за да се противодейства на нарастващите глобални заплахи.
Тази инициатива обединява усилията на различни военни и индустриални партньори и поставя акцент върху иновации, автоматизация и използване на нови технологии, включително изкуствен интелект. Логиката зад проекта е, че с бързото производство и интеграция на нови системи армията може да подобри оперативната си ефективност. Въпреки че конкретни детайли за специфични технологии и реализации не са широко разпространени публично, инициативата Replicator е част от по-широката стратегия на Пентагона да адаптира към съвременните изисквания отбранителните си способности срещу глобалните заплахи.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Варна преди фотографията: Предаването на Варненската крепост на 11 октомври 1828 г – една гравюра на Венцел Побуда от 1840 г.

02.11.2024, 09:42

На 29 септември (11 октомври) 1828 г., след 3-месечна обсада по време на Руско-турската война от 1828-1829 г., Варна е превзета от руските войски. Най-голямата турска крепост и пристанище по западния бряг на Черно море, прикриваща един от пътищата, водещи към столицата на Османската империя е в руски ръце. Крепостта капитулира и командирът на гарнизона - капудан паша Иззет Мехмед (Topal Іzzet Mehmed Pasa), предава ключовете на крепостните порти.
Венцел Побуда представя предаването на Варненската крепост на руски генерал (граф Воронцов), пред една от крепостните порти от капудан паша Иззет Мехмед, който държи в ръце поднос с ключовете на крепостта. Това е представата на немския художник за капитулацията на Варна.
Всъщност церемония по предаване на Варненската крепост на сушата не е имало. Ключовете на крепостта са предадени на 29 септември (11 октомври) в 1 часа след обед на борда на адмиралтейския кораб „Париж“.
Иван Василев Ботянов, чиновник от Министерството на външните работи при щаба на адмирал А. С. Грейг (командир на руския Черноморски флот) пише в своите записки за влизането на руските войски (и император Николай I) на 1 (13) октомври 1828 г. във Варненската крепост:
„После удаления капудана-паши из крепости, вся остальная част наших войск, вступив в нее, заняла и цитадель; и тогда же на главном бастионе поднят был Императорский флаг, при появлении которого произведен был со всего флота и с сухопутных батарей салют; в то же самое время граф Воронцов поднес Государю ключи крепости Варны“ (И. В. Ботьянов. Пребывание императора Николая Павловича на Черноморском флоте в 1828 году. // Морской сборник, 1869, Т. 103, № 8, с. 27).
Източник: http://morskivestnik.com, Атанас Ангелов

 

Как USS William D. Porter щеше да убие Франклин Рузвелт

02.11.2024, 09:35

Каква е мечтата на всеки един немец по време на Втората Световна война? Това е мечтата да успеят да премахнат американския президент Франклин Рузвелт. Историята обаче ни показва, че има достатъчно случаи, в които немските войници са били доста близо до изпълнението на тази история, но те никога не са се доближавали до самите американци. Точно така, има момент в историята, когато американския флот е много близо до изпълнението на немската мечта. Нека започнем от самото начало:
На 6 юли 1943 г. USS William D. Porter (DD-579) познат още като кораба „Willie Dee“ е готов да влезе в бой. Корабът взима своето име от един морски офицер на флота със същото име. Поставен е под командването на лейтенант-командир Уилфред А. Уолтър. Уили Ди скоро се превръща в един от най-верните кораби и по някаква причина се озовава на грешното място в грешното време. Това е един от най-опасните кораби на американската флота, готов да унищожи дори Рузвелт.......Прочети още

 

Исторически календар

02.11.2024, 09:30

На 2 ноември 1861 година в с. Бейдаут, Тулчанско (дн. в Румъния), е роден генерал-лейтенант Вичо Диков (1861 – 1928).
Шестнадесетгодишен участва в Руско-турската война (1877 – 1878) като доброволец в корпуса на генерал Цимерман. Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879), Стрелковата офицерска школа в Ораниенбаум, Русия (1883) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1890).
През Сръбско-българската война (1885) командва 7-и пехотен преславски полк, с който се сражава при Сливница (5 – 7 ноември). Има голям принос за заемането на височината Вишая и осигуряване тила на Сливнишката позиция. Взима участие в детронирането на княз Александър І (1886) и бунта на офицерите русофили (1887), след което емигрира в Русия и постъпва в руската армия.
Завръща се в България през 1898 г. и служи като щабен офицер. От 1905 до 1907 г. е командир на 6-а пехотна бдинска дивизия, след което заема длъжностите началник на 3-а военна инспекционна област (януари – март 1907), началник на Щаба на армията (март 1907 – ноември 1907), началник на Военното училище (ноември 1907 – април 1910), началник на Главното интендантство (1910 – 1912).
По време на Балканската война (1912 – 1913) е началник на Главно тилово управление, а в Междусъюзническата война (1913) поема командването на 4-а армия. Под негово ръководство тя отбранява Калиманската позиция срещу сръбските войски, а по-късно заедно с 2-ра армия настъпва срещу гръцките части в Кресненското дефиле. На 5 август 1913 г. е произведен в чин генерал-лейтенант, а на 2 септември 1913 г. излиза в запаса. Награден с военен орден „За храброст“ ІІ ст. и ІІІ ст. 2 кл.

На 2 ноември 1885 година започва Сръбско-българската война.
Съгласно плана на сръбското командване на главното направление Пирот – Сливница – София настъпва Нишавската армия, а северно от Стара планина – Тимошката армия.
Срещу този замисъл българското главно командване противопоставя активна отбрана за спиране настъплението на противника, прегрупиране на войските и създаване на условия за преминаване в решително контранастъпление. След тридневни боеве на прикриващите отряди (2, 3 и 4 ноември) Нишавската армия овладява височините западно от Сливница. От 5 до 7 ноември 1885 г. българските войски водят Сливнишкото отбранително сражение срещу основните сили на Нишавската армия, разгромяват противника и създават условия за преминаване в контранастъпление, завършило с двудневното сражение при Пирот (14 – 15 ноември). Тимошката армия не успява да превземе Видинската крепост, където защитниците под командването на капитан Атанас Узунов принуждават противника да се оттегли.
Войната завършва с победа за България и след 15-дневни кръвопролитни боеве се сключва примирие (16 ноември 1885). Загубите на България възлизат на 700 души убити и 4 500 ранени, а на Сърбия – 746 убити и 4 570 ранени.

 

 

Наградиха екипажа на гръцка фрегата за защита на корабоплаването в Червено море

01.11.2024, 21:31

С медал на Европейската военноморска операция “Щитове” (Aspides) бе награден екипажът на гръцката фрегата HS SPETSAI (F-453), съобщиха от пресслужбата на базирания в Гърция щаб на мисията, която цели защита на корабоплаването във водите на Червено море и Аденския залив. Командващият операция “Щитове” контраадмирал Василеос Грипарис награди екипажа на HS SPETSAI с медал, се посочва в съобщението.
HS SPETSAI, заедно с други средства на “Щитове”, защитава търговските кораби и живота на моряците от заплахи и подкрепя мисията на ЕС за гарантиране свободата на корабоплаването в Червено море и Аденския залив.
EUNAVFOR ASPIDES допринася за регионалния просперитет и икономическия растеж, като осигурява безопасността на жизненоважни морски търговски маршрути.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

ВМФ на РФ - корабен състав към 01.11.2024 г.

01.11.2024, 21:17
 

Лавров: Турция иска да посредничи за мир, а продължава да продава оръжия на Украйна

01.11.2024, 21:11

Руският външен министър Сергей Лавров определи като „изненадващ" факта, че Турция се опитва да посредничи за прекратяване на войната, докато продължава да продава оръжия на Украйна.
„Турските оръжия се използват от украинските въоръжени сили за убийството на руски военнослужещи и цивилни. Като се имат предвид изявленията на турската администрация, че е готова да предостави посреднически услуги, тази ситуация не може да не предизвика изненада", каза Лавров в интервю за турския вестник „Хюриет".
Той отбеляза, че Украйна иска да използва западни оръжия с далечен обсег на действие, за да атакува Русия.
Руският топ дипломат подчерта, че украинският президент не е отменил указа за забрана на преговорите с Русия, като добави: „В такава ситуация е малко вероятно посредническите усилия на която и да е държава, включително и на Турция, да се увенчаят с успех".
Външният министър коментира и процеса на нормализиране на отношенията между Турция и Сирия.
„Различията в позициите на Дамаск и Анкара доведоха до застой в преговорния процес. Сирийското правителство настоява, че първо трябва да се изясни въпросът за изтеглянето на турските военни части от територията на Сирийската арабска република. Турция потвърждава принципния си ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Сирия, но предлага въпросът за изтеглянето на войските да бъде разгледан по-късно", обясни Лавров.
„Приветстваме интереса на Турция към сближаване с БРИКС. Това потвърждава привлекателността на групата, която се основава на зачитане на Устава на ООН, откритост, прагматизъм и не се насочва към трети страни", добави той.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Полша отговори възмутено на Зеленски за МиГ-29: "Животът е жесток, ние също сме фронтова държава"

01.11.2024, 20:45

Украинският президент Володимир Зеленски обвини Полша, че въпреки споразуменията Варшава е намерила причин да не прехвърли старите си изтребители МиГ-29 на Киев. Полският външен министър Радослав Сикорски изясни позицията на страната си.
Както пише polsatnews.pl, ръководителят на външното министерство подчерта, че въпреки че съседната държава е в трудна ситуация, Полша е положила значителни усилия да подкрепи Украйна в началото на пълномащабното нахлуване на Руската федерация.
"Като Запад ние изпратихме на Украйна помощ в размер на 200 милиарда евро... Сред страните, които помагат на Украйна, ако вземем предвид военната, финансовата, икономическата, хуманитарната помощ и помощта за украинските бежанци, пропорционално на БВП, Полша е направила за Украйна повече от която и да е друга страна“, заяви възмутен министърът.
Според Сикорски Варшава може да се гордее с тази проява на солидарност. Той припомни прехвърлянето на почти 300 танка, както и голямо количество тежка техника и самолети.
"Ние се опитваме да помогнем, но ние също сме страна на първа линия и Русия ни заплашва и не всичко е възможно“, заключи външният министър.
Припомняме, че полският президент Анджей Дуда заяви, че страната му не е в състояние да прехвърли изтребители МиГ-29 на Украйна, както беше договорено през юли.
"Дадохме каквото можахме. И го дадохме бързо и наистина го дадохме, когато беше необходимо. И аз лично смятам, че това е нашата голяма гордост. Просто минаха две години оттогава. Въпреки че ми е трудно, със съжаление трябва да кажба, че животът е жесток“, отбеляза той.
Зеленски остро разкритикува тази позиция на Полша.
"Много искахме да вземем МиГ-ове от Полша, но те не можаха да ни ги дадат, защото нямаха достатъчно свои. Затова се разбрахме с НАТО те да им изпратят полицейска мисия, както на нашите балтийски приятели... Договорихме се за това. И после какво? Полша даде ли ни самолети? Не. Намериха ли друга причина? Да", заяви президентът.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Започва серия от учения на „Корен“

01.11.2024, 13:50

На полигона са осигурени необходимите условия за тактическите действия и бойните стрелби
От 4 ноември 61-ва Стрямска механизирана бригада и Центърът за подготовка на специалисти (ЦПС) от състава на Сухопътните войски започват поредица от учения. Те ще продължат до 14 ноември. Подготвени ли са хората от полигон „Корен“ да приемат формированията? Какво е извършено досега?
„Проведохме работни срещи в 61-ва бригада и при нас на полигона. След като редица въпроси бяха уточнени, започнахме да решаваме задачите. Всичко, което беше предвидено, трябва да се изпълни“, заявява командирът на учебен полигон „Корен“ подполковник Христо Василев......Прочети още

 

Вестник "Българска Армия", брой 44 (2024), 1 ноември, 2024 годинa (pdf)

 

Русия: САЩ и НАТО "кроят планове" за промяна на режима на Черноморските проливи

01.11.2024, 09:15

САЩ техните съюзници в НАТО "кроят планове“ за промяна на режима на Черноморските проливи и използване на европейските вътрешни водни пътища за военни цели за достъп до Черно море. Това заяви помощникът на президента на Руската федерация и председател на Морската колегия Николай Патрушев на среща в Крим по въпросите на корабостроенето, предава ТАСС.
"САЩ и техните съюзници в НАТО правят всичко възможно да запазят господството си, включително в Световния океан. Кроят планове: да разширят военноморското си присъствие в Черно море; да се промени режимът на Черноморските проливи, установен с Конвенцията от Монтрьо; за използването за военни цели на вътрешните водни пътища на Европа за достъп до Черно море през Дунав“, уточни представителят на Кремъл.
Патрушев отбеляза, че намаляването на ролята на Русия в Черноморския регион е едно от направленията на действие на "враждебните западни държави“ в контекста на тяхната политика, насочена към нанасяне на стратегическо поражение на страната.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“

01.11.2024, 08:57

Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.
Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на БТА. С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда. Далечината на подводното ѝ плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев. Последното ѝ плаване е във Варненския залив на 21 декември 2010 г. Подводницата „Слава“ е дарена през януари 2013 г. на община Варна (вместо подводницата „Надежда“) за музей на българското подводно плаване. В началото на 2019 г. е сключен договор между Община Варна и фондация „Белославско стъкло“ за превръщането на подводницата в музеен експонат. В края на ноември м.г. „Слава“ е пребазирана на последния си пристан в Белослав.
Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници. Едва през 1954 г. ВМС получават три подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали три различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с четири подводници, от които към 2004 г. са останали „Слава“ и „Надежда“. - Още български подводници
Източник: bta.bg

 

Изповедта на Махмуд Мухтар за падането на Лозенград през Балканската война

01.11.2024, 08:50

Със сигурност мнозина са чували за военното чудо, което българската армия постига в Балканската война. Погледът на световните медии е насочен именно към този свиреп военен конфликт. Всеки военен стратег ще остане без думи, спрямо изпълнението на всяко сражение, а на днешната дата в историята ще обърнем внимание на бързото неутрализиране на Лозенград.
Генерал-лейтенант Радко Димитриев остава в историята като един от най-жестоките палачи на турската армия, а що се отнася до Лозенград, там няма място за лъжи. Абдулах паша има тежката задача да се изправи срещу онзи народ, който е търпял зверства V века. Веднъж щом силите са изравнени и българската армия е добре въоръжена, историята бързо променя своя курс, както ще забележим в следващите редове.
Турският главнокомандващ не се намира в особено добро положение, моралът на войниците му отдавна не е на необходимата висота, а липсата на артилерия ще натежи в бъдещето сражение. Междувременно родната армия прави един сериозен маратон, при това в много тежки условия. Според различни изчисления, скъсяването на разстоянието става с изминаването на около 40 километра на денонощие в рамките на пет дена.......Прочети още

 

На този ден

01.11.2024, 08:40

На 1 ноември 1911 г. италианският младши лейтенант Джулио Гавоти (Julius Gavotti) извършва първата в световната авиационна история бомбардировка от въздуха с моноплан "Етрих Таубе” (Etrich Taube), като хвърля 4 ръчни гранати Cipelli в района на Триполи (3 по турския лагер Аин Зара и 1 по оазиса Таджера, където са съсредоточени около 1500 турски войници. Това става по време на започналата на 29 септември итало-турска война в Северна Африка.
Първопроходците
Запазено е писмото на Джулио Гавоти до баща му, в което той подробно описва този полет /преразказано със съкращения/: Решава да експериментира хвърляне на бомби от самолет, тъй като нямало други. Близо до седалката си приковава кутия, облицована с кожа и вата. В нея слага три сферични бомби с тегло по около 1,5 кг. Четвъртата бомба Гавоти поставя в джоба на коженото си яке. В другия джоб пъха малка картонена кутия с 4 детонатора с гърмящ живак. Излита успешно и се насочва право към морето. Минава над кораба „Сицилия”, закотвен западно от Триполи. Когато набира 700 м. се отправя към линията на италианските предни постове. Взема курс към оазиса Аин Зара, където предишните дни е видял вражески лагер с около 2000 войници. Когато оазисът се появява пред погледа му, той поема управлението на самолета само с една ръка. Отваря кутията, изважда бомба и я полага на коленете си. Изважда кутията с детонаторите, измъква един и го захапва. Затваря кутията, поставя детонатора в бомбата и поглежда надолу към земята. От оазиса го разделя само една миля, вече перфектно наблюдава двата лагера, вижда арабските палатки. Взема бомбата с дясната си ръка, със зъби издърпва предпазителя и хвърля бомбата пред крилото. Следи я с поглед няколко секунди, докато изчезне. След това съзира в средата на малкия лагер тъмен облак от взрива. Оттам отива над оазиса на Триполи. Командването отчита резултатите като отлични...............Прочети още

 

 

Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.

 





{START_COUNTER}