|
Архив - от 16 до 31 март
|
|
|
|
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков представи новия началник на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Стоян Шопов
|
31.03.2025, 18:54 |
Пред личния състав на Командването на Сухопътните войски днес, 31 март, беше прочетена заповед на министъра на отбраната Атанас Запрянов за изпълнение на Указ на президента на Република България Румен Радев за назначаването на бригаден генерал Стоян Шопов за началник на щаба на Сухопътните войски.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Дешков връчи нагръдния знак на Командването на бригаден генерал Шопов и каза: „Командната група е пълна. Казвам „добре дошъл“ на бригаден генерал Шопов и се радвам, че е част от нашия екип.
От своя страна бригаден генерал Шопов благодари на Ръководството на Сухопътните войски за оказаното му доверие. „Цялата ми служба е преминала в Сухопътните войски. Благодаря на Ръководството за възможността, отново да продължа службата си в Сухопътните войски, където се чувствам в свои води. Уверен съм, че ще се справим с предизвикателствата и съм убеден в успеха на всички нас в съвместната ни работа“, каза бригаден генерал Шопов.
Със заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, подполковник Павел Ников е назначен за главен експерт в Канцеларията на командира на Сухопътните войски.
Източник: landforce.armf.bg
|
|
MilitaryWatch: Военновъздушните сили на Република Китай получават първите изтребители F-16 Block 70
|
31.03.2025, 16:59 |
Базираните в Тайван военновъздушни сили на Република Китай получиха първия от 66-те изтребителя от четвърто поколение F-16 Block 70, поръчани през 2019 г. Американският конгресмен Уилям Тимънс потвърди доставката на 28 март, съобщава Military Watch Magazine. Според Министерството на националната отбрана на Република Китай всички 66 F-16 се очаква да бъдат доставени до края на 2026 г., като самолетите са предназначени да заменят проблемните изтребители Mirage 2000, доставяни от Франция, които страдат от изключителна аварийност и проблеми с остаряването.
Доставките на F-16 Block 70 ще осигурят на военновъздушните сили на Румъния един от най-големите флотилии F-16 в света с над 200 изтребителя, след като 140 самолета F-16A/B бяха доставени на службата от средата на 90-те години. Въпреки че по-голямата част от F-16 в експлоатация по света днес се считат за остарели, F-16 Block 70 е най-способният вариант и може да се похвали с подобрен вариант на двигателя F110, F110-GE-129, както и корпус от висок композитен материал, който намалява нуждите от поддръжка, и AN/APG-83 AESA, който революционизира ситуационната осведоменост на класа. AN/APG-83 и усъвършенстваната нова авионика също са интегрирани в по-старите изтребители F-16A/B на военновъздушните сили на Румъния, като ги довеждат до стандарт, наричан F-16V. Във време, когато операторите на F-16 по целия свят постепенно извеждат от експлоатация застаряващия клас изтребители, Република Китай остава единственият голям оператор, който разширява своя флот, до голяма степен поради невъзможността да закупи по-модерни изтребители F-35 от пето поколение.
Въпреки че F-16 Block 70 представлява голямо подобрение за Военновъздушните сили на Република Китай, самолетът е изключително превъзходен от противниковите изтребители, изпратени от Военновъздушните сили на Китайската народна освободителна армия през Тайванския проток, като изтребителя J-20 от пето поколение. Съществуването на две китайски военновъздушни сили отразява факта, че страната остава официално в състояние на гражданска война, като съперничещите си правителства в Пекин и Тайпе претендират, че са единствените законни правителства на китайската нация.
Въпреки че Съединените щати официално не признават Република Китай, а администрациите на Джордж У. Буш и Барак Обама преди това отхвърлиха исканията за доставка на F-16, администрацията на Доналд Тръмп разреши продажбата през 2019 г., след като отхвърли усилията на Тайпе да се сдобие с по-способния изтребител от пето поколение F-35. Счита се, че F-35 е единственият изтребител в света, способен да се противопостави на модерни изтребители, използвани от ВВС на НОАК, като J-20. Понастоящем китайският континент е на път да започне да разполага с първите в света изтребители от шесто поколение в началото на 2030 г., след като представи два отделни проекта, които са в процес на летателни изпитания през декември 2024 г. - Още за F-16
Източник: https://trud.bg/
|
|
За военното обучение на българските ученици преди 90 години
|
31.03.2025, 16:41 |
В последно време отново се заговори за готовността на населението при евентуални военни действия. Дори ЕК смята за необходимо всеки гражданин на ЕС да разполага с хранителни и питейни запаси поне за 72 часа в случай на криза като природно бедствие, война или въоръжено нападение. У нас все повече се поставя въпросът за началното военно обучение на младите хора. Поглеждаме в архивите с помощта на полковник от запаса Илия Дейков, бивш началник на Оперативния архив на Българската армия.
Периодът е по времето на гражданската война в Испания, която се води от 1936 г. до 1939 г. и малко преди избухването на Втората световна война. На 18 юли 1936 г. българският цар Борис III издава Указ №310, който утвърждава Наредбата-закон за противовъздушната и химическа защита на населението в Царството. Въз основа на него са разработени правилници и инструкции за защита на цивилното население, материалните и културните ценности в Царството, като са разпоредени задълженията на въоръжените сили, и на държавните служби.........Прочети още
|
|
Руската армия получи първата партида изтребители Су-35С за тази година
|
31.03.2025, 16:19 |
Руските въоръжени сили са получили първата партида изтребители Су-35С за тази година, предава ТАСС, като се позовава на съобщение на "Ростех“.
Обединената авиостроителна корпорация (ОАК, част от "Ростех“) е предала първата партида изтребители Су-35С на руските Въздушно-космически сили (ВКС) през тази година. Това е съобщено в пресслужбата на Ростех.
"Обединената авиостроителна корпорация“ е предала на руските ВВС първата партида нови многоцелеви изтребители Су-35С през тази година. Изтребителите от поколение 4++ са преминали пълен цикъл заводски изпитания, приети са от техническия състав и са изпитани в различни режими на работа от пилоти на руското министерство на отбраната. Самолетите са излетели на летището за базиране“, се посочва в съобщението.
Според първия заместник генерален директор на "Ростех“ Владимир Артяков предприятията на държавната корпорация разполагат с нови партиди самолетни системи в различна степен на готовност. Те ще бъдат прехвърлени в рамките на тазгодишната държавна поръчка за отбрана. Според него пилотите оценяват високо характеристиките на Су-35С. "Изтребителите са оборудвани с модерно въоръжение и системи за информация и целеуказване на далечни разстояния“, цитира думите му държавната корпорация. - Самолетът е предназначен за постигане на превъзходство във въздуха, унищожаване на наземни и надводни цели денем и нощем при прости и сложни метеорологични условия. В същото време машината е способна да действа на големи разстояния от базовото летище“.
В същото време, според генералния директор на ОАК Вадим Бадеха, производството на бойни самолети ще бъде увеличено през тази година. "Нашата основна задача е да увеличим темповете на строителство на търсени военни продукти. На първо място това се отнася за самолетите Су-34, Су-35, Су-57. За всеки от тези типове планираме да увеличим обема на производството през тази година. За да осигурим създаването на тази техника, ще продължим да разширяваме производството“, отбеляза той.
Су-35 (по кодификацията на НАТО - Flanker-E+) е руски многоцелеви свръхманеврен изтребител с управляемо векторно насочване на тягата от поколение 4++. В състава на руските въоръжени сили той носи индекса Су-35С.
Предназначен е за постигане на превъзходство във въздуха чрез унищожаване на пилотирани и безпилотни летателни апарати с управляеми ракети на дълги, средни и къси разстояния, в маневрен бой на дълги и къси разстояния, в автономни и групови операции, както и за поразяване на надводни и наземни цели с всички видове оръжия при всякакви метеорологични условия, а също и на наземни инфраструктурни обекти, покрити от ПВО и разположени на значително разстояние от родното летище.
Максималното тегло при излитане е 34,5 тона, а максималната скорост може да достигне 2,5 хил. км/ч. Обхватът варира от 1,5 до 4,5 хил. км, а практическият таван на самолета е 20 хил. метра.
Су-35 е способен да използва цялата гама от съществуващи и бъдещи оръжия "въздух-въздух“ и "въздух-земя“, включително високоточни оръжия. Основното въоръжение на Су-35С се състои от 30-милиметрово самолетно оръдие ГШ-30-1, ракети "въздух-въздух“ с малък, среден и голям обсег, противокорабни ракети Х-31, Х-35У или Х-59М, както и различни видове прецизни и неуправляеми боеприпаси. Самолетът също така интегрира системата за информация и управление ИУС-35 и радар с фазирана решетка с обхват на откриване на цели от 100 до 400 км. - Още за Су-35
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
На този ден: Полагат се основите на Българската армия
|
31.03.2025, 15:57 |
На този ден през 1878 година на наборен принцип е създадена Българската земска войска, чиято първа рота се формира в Пловдив. По-късно тя става Българска армия. Основа за изграждането на земската войска става Българското опълчение, участвало в Руско-турската освободителна война (1877-1878). Още в първата точка на Правилата за военнослужещите изрично се подчертава, че в състава на Българската земска войска служат всички постоянни жители на княжеството независимо от тяхното вероизповедание (в това число и мюсюлмани), но само ако са на възраст от 20 до 30 години. Войниците е трябвало да взимат участие в охраната на реда, безопасността и спокойствието в родния си край.
Междувременно главнокомандващият руската Дунавска армия генерал-адютант Едуард Тотлебен разпорежда за нуждите на новоформиращата се Българска земска войска да бъдат отпуснати значителни количества въоръжение, облекло и различно по вид снаряжение. Един от началниците на земската войска в България е бил генерал-майор Пьотр Паренсов, който е и първият български военен министър. Числеността е възлизала на около 25 500 души, от които около 23 000 българи и 2400 руси (300 офицери и 2100 унтерофицери), зачислени във войската поради липсата на достатъчно военно обучени български кадри.
|
|
|
|
Кой ще плати сметката за по-високите разходи за отбрана в ЕС?
|
30.03.2025, 19:30 |
Идването на новата власт в САЩ и сигналите ѝ, че може би предстои отдръпване на американското военно присъствие в Европа предизвика бурни реакции на стария континент. На 4 март президентът на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен официално обяви инициативата „ReArm Europe” с бюджет 800 милиарда евро за подобряване на европейския отбранителен капацитет. Като част от тази инициатива беше решено и че страните членки на Европейския съюз трябва да увеличат разходите си за отбрана с поне 1.5% от БВП. За тази цел ЕК дори дава изключение от фискалното правило за дефицита – разходи на дефицит, които отиват за отбрана просто няма да се отчитат когато се оценява дали дадена страна изпълнява правилата на ЕС.
Но изключенията от формалните правила (които така или иначе почти не се спазват), не променят финансовите реалности. Дори ЕК селективно да не отчита една част от дефицита, това не важи за дълговите пазари. Ако дефицитът ти расте, инвеститорите със сигурност ще искат по-високи лихви. Фискалните дефицити сред страните членки на ЕС вече са дълбоки така или иначе. Дори в Германия, традиционният фискален „отличник“ сред големите страни, бюджетният дефицит е близо 3% от БВП. За цялата еврозона средният бюджетен дефицит бе 3.6% от БВП през 2023 г., а средно за ЕС – 3.5%. Все още няма окончателни данни за 2024, но очакванията са средният дефицит и в двете да не падне под 3% от БВП.......Прочети още
|
|
Българският отбор се завърна от Световните военни игри в Люцерн със златни медали
|
30.03.2025, 19:11 |
Представителният отбор на Въоръжените сили на Република България се завърна от Петите световни зимни военни игри, които се проведоха в Люцерн, Швейцария. Българските състезатели бяха посрещнати днес, 30 март, на летище „Васил Левски“ в София.
Отборът, състоящ се от 18 спортисти от Центъра за елитен спорт на Министерството на отбраната, участва в пет зимни дисциплини. Българските военни спортисти спечелиха три златни, един сребърен и един бронзов медал, което постави страната ни на пето място в класирането по нации.
В Световните военни игри участваха над 1400 спортисти от 43 държави по целия свят. По време на посрещането на отбора, бригаден генерал Станимир Йорданов, директор на Дирекция „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната, поздрави състезателите за отличното представяне. - (видео)
|
|
Politico: Полша е в трескава подготовка за война
|
30.03.2025, 19:02 |
Откакто Полша обяви целта си да обучи всеки възрастен мъж за война, притежаването на полски паспорт придобива различен характер. Статутът на холивудски звезди не прави изключение, пише европейската редакция на Politico.
"Наистина няма от какво да се страхуваме!“ Полският министър-председател Доналд Туск се закани на американския актьор Джеси Айзенбърг във видео в социалните мрежи. По-рано този месец 41-годишният Айзенбърг получи полско гражданство за ролята си в "Истинска болка“ - номинирана за "Оскар“ драма за отчуждени еврейски братовчеди, които се събират отново за обиколка на страната, посветена на Холокоста.
Дни след като Айзенберг получи гражданство, Туск разкри плановете си за драматично военно разширяване.
"Ще ви дадем такова обучение, че новата роля на Джеймс Бонд? Тя е ваша!“ заяви Туск. Полският премиер подчерта, че обучението е доброволно.
Полша прекара почти два века като колония на Москва и запазва дълбоко вкоренена войнственост към страната. Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. ускори тази тревога.
В момента Варшава е най-големият доставчик на средства за отбрана в НАТО - 4,7 % от БВП, разполага с най-голямата армия в ЕС и харчи милиарди евро за самолети, ракети, танкове, артилерия и др.........Прочети още
|
|
Украйна е съгласувала атака по Кримския мост в тайно сътрудничество със САЩ
|
30.03.2025, 18:46 |
Представителите на САЩ и Украйна са съгласували атака по Кримския мост с ракети ATACMS, сочи мащабно разследване на The New York Times, което показва, че съюзниците са водели редовно разговори за възможни цели и тактики на бойното поле. Това е ставало в базата на американските войски в Европа във Висбаден. За тези срещи са били наясно само малък кръг от съюзниците. Авторът е провел повече от 300 разговора и интервюта с представители на различни държави и институции, а подготовката на материала е отнела повече от година.
Днес тези разкрития са болезнени за Украйна и европейските съюзници на фона на промяната в политиката на Белия дом, отбелязва още изданието. Публикацията разкрива някои от по-любопитните резултати и операции от тайното сътрудничество.
Една от тях е план за атака към моста, свързващ Крим с Русия, който е включвал удар с ракети ATACMS и морски дронове, които да се взривят в основите на моста. Тя е трябвало да се проведе през август 2024 година.
Русия обаче е засилила защитата на основите и американците са настоявали операцията да бъде отменена. В крайна сметка са се съгласили целта да бъде ударена само с ракети, но е имало минимални щети.
Понякога украинците трябва да се опитат, за да се уверят, че имаме право, коментира по повод операцията американски военен пред NYT.
Официално САЩ се противопоставяше на удари по Кримския мост заради психологическите последствия и възможността това да предизвика ескалация на военните действия. Официално има и само две атаки срещу моста, които доведоха до временно затваряне и спиране на движението. Първата беше извършена през октомври 2022 година с микробус с експлозиви, който се взриви по време на преминаване на влакова композиция с горива. Според военни анализатори тази атака е причинила промени в конструкцията и сега жп линията не може да бъде използвана ефективно.
Втората беше през 2023 година и тогава бяха разрушени части от пътното платно.
Източници на NYT свидетелстват още, че потопяването на крайцера "Москва" е изненадало американските военни. На първо място украинците въобще не са споделили, че подготвят такава мащабна операция. От друга страна америкаците не са знаели, че Украйна притежава ракети ("Нептун"), които могат да потопят кораб. Всъщност те въобще не са искали в тези първи дни на войната да дадат възможност на Киев да разбие мита за непобедимостта на руската армия.
От Министерството на отбраната на САЩ съобщиха, че са предоставили 66,5 млрд. долара под формата на оръжия за Украйна през трите години на война. Но всъщност свидетствата на военни пред американското издание показват, че това, което в по-голяма степен е помогнало на украинската армия да устои на многократно по-силния враг, е подкрепата с разузнавателна информация, както и с плановете за нападение.
В първите дни Украйна разчита също така и на смелостта и находчивостта на своите военни, както и на неподготвената руска войска. Тогава бяха поразени множество командни центрове и убити висши руски офицери.
NYT разказва, че сътрудничеството между украинските и американските военни не е безоблачно - често в Киев не могат да се съгласят с контрола , който им оказват и смятат, че сдържат настъплението им, а американците не разбират защо украинците не могат просто да приемат добрите съвети. Постепенно двете страни изграждат доверие една към друга.
С годините украинците действат все по-независимо от американците, но често ги обвиняват, че не им предоставят нужните оръжия. Всъщност това е повтаряно многократно и публично, особено при провала на лятната офанзива през 2023 година.
В публикацията се посочва, че една от причините е несъгласието на Украйна и част от висшето ръководство с предложената от американците цел - Мелитопол. Но данните от воеите действия оттогава показаха, че украинските военни се сблъскаха с отбранителната линия на руския ген. Суровикин, който използва паузата през зимата на 2023 година за подсилване на позициите на руснаците.
Взривяването на стената на яз. Каховка също блокира настъплението на украинците в тази зона.
Източник: https://www.investor.bg/
|
|
Атина превъоръжава армията си с 3,6 млрд. евро
|
30.03.2025, 18:33 |
Поради стратегическото място на Гърция Европейската комисия отпуска 3,6 милиарда евро за превъоръжаване на армията, съобщават гръцките медии, които цитират правителствени източници. Атина отделя 2,6% от брутния вътрешен продукт за модернизиране на армията в последните две години.
Средствата ще бъдат предназначени най-вече за противовъздушна и противоракетна отбрана, за артилерийски системи, дронове и киберсигурност.
Атина предвижда инвестиции в снабдяване с нови модерни оръжия, обучение на военните, както и реконстукции на военни бази. Задължително условие е армията да се снабдява с оръжие и нова техника, произведени в европейски компании, посочват в коментар специалистите. Предвидени са също средства за повишаване заплатите на военните и привличане на повече млади хора в армията.
Премиерът Кириакос Мицотакис вече обяви, че от следващия месец заплатите на военните се увеличават до 20% в зависимост от сектора, в който служат.
Това предизвика недоволство и искане за повишаване на заплатите и в други сектори. Вчера на демонстрации учителите поискаха също по-високо заплащане.
Опозицията изтълкува покачването на заплатите на военните като сигнал за предсрочни парламентарни избори.
Източник: https://www.cross.bg/
|
|
Изглед на Варна откъм морето - 1877 година
|
30.03.2025, 17:37 |
 |
Vista general de Varna, tomada desde el mar. // La Ilustracion Espanola y Americana, Cronica ilustrada de la Guerra de Oriente, Ano XXI. Madrid, 30 de noviembre de 1877, Numero XLIV, p. 341.
Автор на гравюрата е испанският илюстратор Мануел Нао (Manuel Nao, 1843-1884). Тя е публикувана в списание „Испанска и американска илюстрация“ (La Ilustracion Espanola y Americana). Гравюрата представя изглед на Варна откъм морето по време на Руско-турската война от 1877-1878 г. На преден план - военни параходи и търговски ветроходи. Високо над жилищните сгради се извисяват островърхите минарета на джамии, едната с разрушен връх (Кърък-джами) и часовниковата кула (Сахат куле).
Източник: https://morskivestnik.com, Атанас Ангелов
|
|
81 години от най-тежката бомбардировка на София
|
30.03.2025, 17:30 |
Това е най-тежката варварска бомбардировка над София, но извършената евакуация проваля плановете на противника да предизвика големи човешки жертви.
На 30 март 1944 година столицата е нападната от 450 бомбардировача Б-24 „Либърейтър, Б-17 „Флайнг Фортес”, Б-25 „Митчел” и „Халифакс”, които се охраняват от около 150 изтребителя Р-38 „Лайтинг”. В 9,45 ч. София е бомбардирана както при варварската бомбардировка на Дрезден с т.н. „бомбен килим”. В 10,10 ч. градът е бомбардиран повторно. Хвърлени са около 3000 фугасни и около 30 000 запалителни бомби, разрушени са 3575 сгради. Извършената евакуация на София проваля плана на нападателите да убият голяма част от населението – жертвите са 139 загинали и неизвестен брой ранени. Същия ден е бомбардиран град Ниш. При с. Пишурка са пуснати 64 бомби.
В отбранителните боеве вземат участие 1/6, 2/6 и 3/6 орляци, водени от своите командири - капитаните Русев, Бошнаков и Топлодолски. 1/6 орляк излита от летище Марно поле, Карловско, с 28 „Девоатин"-а, а 2/6 орляк (базиран на летище Враждебна) излита с 25 самолета - 19 Ме-109 Г-2 и 6 „Девоатeн"-а. Дислоцираният на летище Божурище 3/6 орляк излита с 20 Ме 109Г-6. От Изтребителната школа в Долна Митрополия излита една четворка от учебно-бойни изтребители „Авиа" Б-135 начело с капитан Кръстю Атанасов (началник на школата), в която влизат още пилотите инструктори: поручик Петър Манолов и фелдфебелите Йордан Фердинандов и Недю Колев.
На този ден българските летци изтребители свалят 4 бомбардировача. Особено се отличава подпоручик Христо Костакев, който улучва една крепост, която експлодира във въздуха, и разрушава още една, летяща до нея.
Другите два бомбардировача са свалени от поручик Неделчо Бончев и подпоручик Виктор Атанасов. Повредени са 9 бомбардировача. Свалени са и 3 изтребителя П-38 „Лайтнинг" - от поручиците Богдан Илиев и Васил Шишков и от подпоручик Генчо Димитров. Повредени са 3 противникови изтребителя.
Загиват поручик Иван Бояджиев и фелдфебелите Йордан Кубадинов и Христо Цанков. С парашут скачат подпоручиците Божидар Кузмов и Иван Касиянов. - (видео)
|
|
Военен календар
|
30.03.2025, 17:26 |
На 30 март 1935 година в София е създадена общовойскова химическа рота.
Специалното подразделение е включено в състава на 1-ви инженерен полк, а през май 1937 г. към него е открита Школа за запасни подофицери, подготвяща помощни кадри за химическата защита на войските. На 18 август 1949 г. ротата е реорганизирана в самостоятелна общовойскова химическа дружина, дислоцирана последователно в Брезник, Пазарджик и Карлово. По-късно (октомври 1951) от нея се сформират Народно военно химическо училище и 59-и отделен батальон за химическа защита, който от 1959 г. окончателно е предислоциран в Горна Оряховица.
През 1971 г. поделението прераства в полк за химическа защита, а през 1998 г. – в полк за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗ и Е). От юли 2007 г. химическото подразделение в Горна Оряховица е реорганизирано в батальон към 38-и полк за ЯХБЗ и Е – Мусачево.
Днес личният състав на Войските за ЯХБЗ и Е поддържа готовност за защита на населението и армията в мирно и военно време като многократно проявява висок професионализъм при оказване на помощ в бедствия, катастрофи и аварии. Датата 19 юни, на която със заповед на Министъра на войната № 279 от 1918 г. е разкрит първият щат за военен химик в Министерството на войната, е обявена за професионален празник на Войските за ядрена, химическа, биологическа защита и екология. - Още за ХВ
|
На 30 март 1922 година е учреден знак „За спасяване на знаме“.
Съгласно клаузите на Солунското примирие от 29 септември 1918 г. намиращите се на запад от Скопския меридиан български войски остават в положението на заложници и се задължават да предадат на неприятеля оръжието и знамената на частите. Бойните светини са закопавани в земята и крити под дрехите в продължение на месеци във военнопленническите лагери, но нито едно от тях не попада
в ръцете на противника.
България, дори и в изключително трудните за страната следвоенни години, не забравя своите храбри синове, като ги поощрява морално за техния подвиг. Със заповед № 67 от 30 март 1922 г. министърът на войната Константин Томов обявява учредяването на специален знак „За спасяване на знаме“, създаден по проект на военния художник Борис Денев и причислен към военния орден „За храброст“. Със същата заповед е учредена и специална „Възпоменателна гривна“ като отличие за спасените знамена.
С поръчаните от Министерството на войната и изработени през 1924 г. в Австрия знаци „За спасяване на знаме“ са наградени около 50 души офицери, подофицери и войници, които с риск за живота си спасяват бойните знамена на девет пехотни полка – 1-ви пехотен софийски, 3-ти пехотен бдински, 6-и пехотен търновски, 8-и пехотен приморски, 15-и пехотен ломски, 19-и пехотен шуменски, 35-и пехотен врачански, 51-ви пехотен вардарски и 52-ри пехотен моравски полк.
|
|
|
|
Ще се превъоръжаваме, но нямаме армия
|
29.03.2025, 14:17 |
Цяла Европа се превъоръжава, и ние барабар Петко с мъжете. Тук щръква един сюжет за творчеството на абсурдизма. Ще наливаме пари в нещо, което не съществува. Или поне го чакаме като в "Очакване на Годо".
Славната някога българска армия днес е шепа платени наемници. На твърда заплата, хранят се на порцион получават и други екстри. В замяна маршируват по парадите......Прочети още
|
|
Военен календар
|
29.03.2025, 13:50 |
На 29 март 1945 година Първа българска армия провежда Мурската настъпателна операция. Тя е част от Виенската настъпателна операция на 2-ри и 3-ти украински фронт и включва действия по спомагателното направление на фронта Капошвар – Нагканижа – Грац. На 29 март в 3, 00 ч. 1-ва българска армия преминава в общо настъпление, отхвърля прикриващите части на противника и до края на деня овладява немската отбрана западно от канала Риня Патак. На 30 март сутринта предприема енергично преследване на противника, а на 31 март вечерта първоешелонните дивизии излизат пред укрепената линия „Маргит“. Настъплението продължава с пробива на укрепената линия „Маргит“, форсирането на канала Принципалис и на р. Мур. След като преследват оттеглящия се противник, съединенията на 1-ва българска армия достигат рубежа Велики Ког–Ястребци – Шаловци и преминават временно към отбрана. Върховният главнокомандващ на съветската армия издава 3 последователни заповеди, с които Москва салютира победите на 1-ва българска армия (на 30 март с 20 залпа от 224 оръдия, на 31 март с 12 залпа от 124 оръдия и на 2 април с 12 залпа от 124 оръдия). В Мурската настъпателна операция са нанесени чувствителни загуби на противника и с цената на 3978 убити, ранени и безследно изчезнали български воини е освободена част от Югозападна Унгария.
|
|
Как Червената Армия и българите освободиха Унгария - преди 80 години започва операция Нагиканиджа-Керменда
|
29.03.2025, 13:47 |
На 29 март 1945 г. съветските, българските и югославските войски започват операцията Нагиканиджа-Керменда. По време на настъплението към нацистката позиция югозападно от езерото Балатон, съюзниците пробиват засилената отбрана и окупират нефтодобивните райони, в близост до гр. Нагиканиджа, като лишават германците и унгарците от важен източник на гориво. В България тази операция се счита за една от най-важните и най-успешните след излизането на страната от нацисткия блок.
Съвместна операция на съветските, българските и югославските войски
На 29 март 1945 г., на 1364-ия ден от Втората световна война, започва операцията Нагиканиджа-Керменда като част от стратегическата настъпателна операция във Виена, провеждана от войските на 2-ри и 3-ти Украински фронт. Боевете се водят на левия фланг на съветските войски, настъпващи в посока на австрийската столица. Това е съвместна операция на силите на Червената армия и 1-ва българска армия, с подкрепата на югославските партизани. Съюзниците се стремели да отсекат германските, хърватските и унгарските части от петролните находища в района на Нагиканиджа. Петролът е бил нужен на армейската група “Юг” и затова се е защитавал от внушителни сили......Прочети още
|
|
Преди 49 години във ВМС е приет хидрографският кораб „Адмирал Бранимир Орманов”
|
29.03.2025, 13:42 |
На днешната дата преди 49 години във ВМС е приет хидрографският кораб „Адмирал Бранимир Орманов”. Хидрографският кораб проект 861-МВ „Адмирал Бранимир Орманов” е построен в гр. Гданск, Полша, по поръчка на ВМС.
Приет е на 23.03.1976 г. Вдигането на българския военноморски флаг става на 29 март 1976 г., а през 1986 г. му е присвоено името „Адмирал Бранимир Орманов”.
Корабът има водоизместване 1533 т., дължина 73,34 м и широчина 10,8 м. Снабден е с два двигателя 6TD48 „Згода-Зулцер” с обща мощност 4400 кс, като развива максимална скорост 17,38 възла.
Има два дизелови генератора с мощност 250 и 60 KW. Район на действие – 10 000 мили (при скорост 12 възла), автономност – 25 денонощия. Корабът разполага с хидрографска апаратура, океанографска лебедка, катер, кранбалки, електрическа хидрографска лебедка, електромагнитен измервател на течения „ГМ-15”, съдови вълнограф „ГМ-16”, две радиолокационни станции „Дон” и една РЛС „Печора”, една РЛС „Sperry”.
През 1982–1984 г. са монтирани два преносими зенитно-ракетни комплекса „Стрела 2М-МТУ-4У”. Съдът е оборудван с електронно-изчислителна техника през 1988 г. През 2000 г. след модернизация на ехолота е монтиран GPS.Хидрографският кораб „Адмирал Бранимир Орманов” извършва редовни проучвания на нашите териториални води и шелфа.
През септември 1998 г. той участва в експедиция под егидата на ЮНЕСКО край нос Галата.
На 19 юни 2008 г. след успешната служба, неговият флаг е снет и корабът е изведен от строя.
Във Военноморския музей се пазят както неговият флаг, така и камбаната му.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
На този ден през 2004 година България е приета за пълноправен член на НАТО
|
29.03.2025, 13:37 |
На 18 март 2004 г. Народното събрание на Република България ратифицира Северноатлантическия договор, а на 29 март 2004 г. ратификационните документи по присъединяването са депозирани във Вашингтон.
С този акт страната ни пое ангажимента да развива и укрепва принципите и целите на Договора и да допринася за засилване на солидарността между съюзниците за отстояване на свободата и тяхното общо наследство, основаващо се на ценностите на демокрацията, свободата на личността и върховенството на закона.
Днес България участва активно в политическия диалог, обмена на информация и координацията в рамките на Алианса, както и в операциите и мисиите на НАТО. - Още за НАТО
|
|
|
|
Севернокорейски самолет за ДРЛО и управление
|
28.03.2025, 19:17 |
 |
Севернокорейската информационна агенция ЦТАК информира, че пред Ким Чен-ун са проведени първите демонстрации на севернокорейския самолет за далечно радиолокационно откриване и управление, построен на базата на съветския военно-транспортен самолет Ил-76МД.
|
|
Горбачов улеснява кариерата на предателя Гордиевски
|
28.03.2025, 18:56 |
В Обединеното кралство почина Олег Гордиевски, бивш полковник от КГБ, човекът, нанесъл най-големите щети на съветското разузнаване в цялата му история. Каква грешка са допуснали кадровиците на КГБ, назначавайки го, с какви качества е постигнал блестящата си кариера и какъв е бил истинският мотив за предателството му?
Олег Гордиевски, предател на родината и един от най-известните дезертьори от съветския период, почина във Великобритания, в Съри, недалеч от Лондон, на 86-годишна възраст. Съществува мнение, че той може да бъде смятан за най-голямата къртица в съветското разузнаване, съперничеща си само с генерала от ГРУ Дмитрий Поляков и Олег Пенковски, въпреки че всяко предателство е индивидуално по мащаба на щетите и подобни сравнения са некоректни. Но в резултатите и последиците от предателството винаги има една обща черта: тези хора винаги умират сами и няма нито един човек, който да скърби за тях.........Прочети още
|
|
Първият F-16 пристига у нас на 2 април
|
28.03.2025, 17:20 |
Първият самолет F-16 трябва да пристигне в България на 2 април, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в Търговище. По думите му, самото пристигането на самолета не го прави веднага български. Има процедура, която изисква време. Необходимо е да се изпълни документалното му предаване. Официалната церемония е планирана за 12 април, посочи министърът.
Атанас Запрянов коментира още предложението в България да бъде сформиран многонационален морски координационен център за осигуряване безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море, което обяви министър-председателят Росен Желязков след срещата „Мир и сигурност за Украйна“ в Париж вчера.
„В България функционира морски координационен център, който работи 24 часа, седем дни седмично. Той изпълнява функцията на координационен център за наблюдение на морските пространства и проследяване на корабоплаването. Ако се организира военноморска операция по сигурността в Черно море, освен нашите, турските и румънските кораби, които са в групата за противоминна защита, ще се включат и други страни“, каза министър Запрянов.
По думите му, оперирането в българските морски пространства – Западното Черноморие, ще изисква такава координация. „Именно това предлагаме ние – този координационен център, който функционира, който е оборудван по натовски стандарти, да бъде използван, като там могат да се привлекат и специалисти от други държави, които да участват в една такава операция. Имаме наличен ресурс и предлагаме той да бъде използван, вместо тепърва да се създава нещо ново - това е най-евтино решение“, обясни министърът на отбраната.
Той изтъкна, че сигурността на въздушното пространство на България и на морското пространство е част от националната сигурност на страната. По тази причина България трябва да участва активно, но приветстваме и усилията на други държави, които могат да допринесат затова, каза още Запрянов.
Министър Атанас Запрянов беше в Търговище за среща с работници на „Терем – Хан Крум“, след поредица протести на заетите в завода с настояване за изплащане на забавени работни заплати и осигуряване на трудова заетост.
Източник: БТА
|
|
Отбелязваме 133 години от рождението на генерал-полковник Владимир Стойчев
|
28.03.2025, 11:25 |
Генералът между две епохи. Така го нарекоха учениците от Спортно училище „Ген. Владимир Стойчев“ в столицата. Днес те и техните учители отново бяха пред паметника на своя патрон, за да отбележат 133 години от неговото рождение, които се навършват на 7 април. Освен цветя и венци, имаше специално подготвена програма от тях, с която припомниха живота на бележития българин. Заедно с тях бяха членове на Съюза на ветераните от войните на България, начело с председателя доц. д-р Иван Сечанов и заместник-председателите Мария Стоянова и полковник от запаса Петър Пандурски. Освен ветеран от Втората световна война, доц. д-р Иван Сечанов е бил и лекар в БОК, когато председател е ген. Стойчев.
Участниците във военно-родолюбивата проява бяха поздравени от министъра на младежта и спорта Иван Пешев, неговия заместник Стоян Андонов и директора на училището Борис Борисов. Възпоменателната проява е част от инициативите на СВВБ за отбелязване на 80 години от участието на Българската армия във Втората световна война. Преди няколко дни на честване в Централния военен клуб бе обявено, че СВВБ удостоява посмъртно с юбилеен медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025 г.).
***
Владимир Стойчев е роден на 07.04.1892 г.
Завършва Терезианската полувоенна академия във Виена, а след това Военното училище и Военната академия в София.
Взема участие в Балканските войни (1912–1913) и в Първата световна война (1914–1918).
Като отличен ездач и спортист, Владимир Стойчев представя страната на олимпиадите в Париж (1924) и Амстердам (1928), и на други международни конни състезания.
В периода 1930–1934 г. е военно аташе във Франция и Великобритания. През 1934 г. става началник на Софийската кавалерийска школа. Заради своята противомонархическа дейност е уволнен от армията и от спортен клуб АС-23 през 1935 г. и през следващите години неколкократно е интерниран.
През 1944 г. става член на БКП и Бюрото на Националния съвет на Отечествения фронт. По време на участието на България в окончателния разгром на хитлеристка Германия (1944–1945) е командир на Първа българска армия. Под негово командване тя достига най-далечния рубеж на българската войска-Австрийските Алпи. На 8 май 1945 генерал-лейтенант Стойчев подписва споразумение за демаркация с командващия Осма британска армия генерал Кейтли. На 24 юни 1945 г. той е единственият чужденец, участвал в Парада на победата на СССР над Третия райх в Москва.
След 9-ти септември 1944 г. става председател на футболният отбор АС-23, а през ноември и на обединения Чавдар (София).
От 1945 г. до 1947 г. Владимир Стойчев е политически представител на България във Вашингтон и в Организацията на обединените нации (ООН). След завръщането си в България е избран за председател на Върховния комитет за физкултура и спорт при МС. От 1952 г. до 1982 г. е председател на Българския олимпийски комитет (БОК), а до 1990 г. е негов почетен председател. През 1952 г. е избран за член на Международния олимпийски комитет (МОК), какъвто продължава да бъде до 1987 г. Народен представител в XXVII, XXVIII, XXIX, XXX, XXXI, XXXII, XXXIII, XXXIV и XXXV Народно събрание между 1949 и 1990 г.
Умира на 27 април 1990 г. в София.
На 22.10.2014 г. бе открит бюст паметник на ген. Стойчев пред сградата на Министерство на младежта и спорта. Валидирана е пощенска марка с лика на ген. Владимир Стойчев на 24.02.2017 г. - Още за ген. Стойчев
|
|
Казармата?
|
28.03.2025, 11:18 |
Ще я връщат, няма да я връщат. Всеки си коментира, както намери за добре. Само че казармата си я има. Много са казармите в България. Някои се ползват, други се рушат, изоставени от човешка грижа. Казармата не е отивала никъде, за да я връщаме. Тя е просто един обект (сграда, помещение) за продължително разполагане на личния състав на военни формирования.
Смята се че думата „казарма“ в българския език влиза през руския, където е дошла от немския (Kaserne). Произходът й, вероятно е от испанското caserna („голяма къща“) или италианското casa d’arma (букв. „дом на оръжието“, от casa – къща, дом, сграда; и arma – оръжие).
Казармите са известни още в Римската империя. Зад стените им се намирало всичко, което е необходимо на войниците за ежедневието им – пекарни, обущарници и т.н. Първоначално имали вид на малко градче с отделни къщи, оградени зад стена. Едва в края на ХVІІ в., с възникването на постоянната войска, се развива строителството на казарми в познатия им днес вид.
Това е за казармите. Те се строят, оборудват и поддържат. Трябват и на професионалната армия. Добрите условия в тях са една от предпоставките за привлекателността на военната професия. Инвестирането в нови или обновени казарми си заслужава. На първо четене бих дал за пример войсковия район на 1-ва група „Специални сили“ от състава на Съвместното командване на специалните операции в град Банкя, който бе открит наскоро. Има, разбира се, и много други подобрения в механизираните бригади, в авиационните и военноморските бази.
Толкова за казармата. Сериозните коментатори и анализатори не би следвало да я използват вместо наборна военна служба, срочна служба в доброволния резерв и изобщо военна служба. Днес зад стените на т.нар. казарма е много, много по-различно от римско време, а дори и от преди 2008 г., когато отпадна задължителната наборна военна служба у нас. Значи няма и няма как да я връщаме тази казарма. Тогава какво ще връщаме? Нищо, поне според днешното правителство и подкрепящото го мнозинство.
Да, казармите се строят. А хората? Тук няма да защитавам един или друг принцип на изграждане на армията – наборен, професионален или смесен. Само ще припомня какво пише в приетата в началото на март Национална отбранителна стратегия. Това е позицията на правителството, т.е. на министрите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и Има такъв народ. Следователно и на тези политически сили. Те са категорични, че мирновременният състав на въоръжените сили ще се комплектува на професионален принцип и ще се докомплектува с личен състав и техника чрез създаване и поддържане на доброволен резерв. Той ще се състои от доброволен резерв и запас. Доброволният резерв е предназначен за комплектуване на въоръжените сили в мирно време, а запасът – във военно време.
И сега да се върнем към темата за връщането на казармата. На въпроса, който често се задава от обществото дали ще има задължителна военна подготовка на гражданите или връщане на наборната военна служба, отговорът е: „Повишаване подготовката на резерва чрез прилагане на ефективни форми за военна подготовка на българските граждани на доброволен принцип и адаптиране на нормативната уредба, уреждаща задължителна подготовка на запаса в мирно време“.
До тук за казармата и службата. А който иска да напълни казармата с хора, без да връща задължителната наборна военна служба, нека да промени социалното законодателство. Да върне не казармата, а стария режим за придобиване право на пенсия на военнослужещите без разлика на офицер, сержант и войник. Тогава ще забравим за некомплекта във войската.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Путин пусна на вода атомна подводница
|
28.03.2025, 09:20 |
Президентът на Русия Владимир Путин вчера участва в спускането на вода на ядрена подводница, оборудвана с хиперзвукови ракети „Циркон“, които могат да се движат няколко пъти по-бързо от скоростта на звука, предаде Ройтерс.
Руските информационни агенции, позовавайки се на видеовръзка от арктическото пристанище Мурманск, съобщиха, „че Путин е пуснал на вода плавателен съд, наречен „Перм“ на името на град в Урал. - (видео)
Руските агенции отбелязват, че „Перм“ е първата атомна подводница, която е спусната на вода и ракетите „Циркон“ са на борда й като стандартно оборудване.
Ракетите „Циркон“ са с обсег на действие 900 км и тяхната скорост прави много трудни противодействието срещу тях, посочва Ройтерс.
„Перм“ е шестата подводница в руския флот от клас „Ясен“ и „Ясен-М“, построени от корабостроителницата Севмаш край Мурманск.
Докато е бил в Мурманск, Путин е посетил подводницата „Архангелск“, която е от същия клас като „Перм“, съобщи ТАСС. Ракетите „Циркон“ могат да се смятат за стратегически поради тяхната мощност, точност и скорост. Затова е окуражаващо, че те се инсталират на атомни подводници, заявил Путин, докато разговарял с моряците от „Архангелск“, посочва ТАСС.
Руският президент също е разгледал предприятието „Атомфлот“, което контролира проектите за руските атомни ледоразбивачи. - Още за проект 885М
Източник: bta.bg
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 13 (2025), 28 март, 2025 годинa (pdf)
|
|
Военен календар
|
28.03.2025, 08:48 |
На 28 март 1887 година в Копривщица е роден поетът Димчо Дебелянов (1887 – 1916).
Завършва Първа мъжка гимназия в София и следва в Юридическия и Историко-филологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Участва в Балканските войни (1912 – 1913) като редник от 22-ри пехотен тракийски полк и воюва при Берово, Демир Хисар и Булаир. Завършва Школата за запасни офицери в Княжево и е произведен в чин подпоручик (1914).
По време на Първата световна война (1915 – 1918) работи във Върховната сметна палата и не подлежи на мобилизация. През януари 1916 г. подава оставка и заминава на фронта по собствено желание.
Загива на 2 октомври 1916 г. като командир на рота от 22-ри пехотен тракийски полк в ожесточено сражение срещу английски части близо до с. Горно Караджово (дн. Моноклисия, Гърция). Погребан е в двора на църквата „Благовещение“ в Демирхисар (дн. Сидирокастро, Гърция), а на 23 август 1931 г. костите му са пренесени в Копривщица и с военни почести положени в двора на църквата „Успение Богородично“.
|
|
|
|
Втората фрегата от проект 11356, която се строи в Индия, беше спусната на вода.
|
27.03.2025, 16:59 |
 |
На 22 март 2025 г. индийската държавна корабостроителница Goa Shipyard Limited (GSL) в Гоа проведе церемония по спускането на вода на втората фрегата Tavasya от руския проект 11356 (тип Talwar) със строителен номер 1259, която се строи там с руска помощ за индийския военен флот.
|
|
Учение "Морски щит 25" започва в Черно море край Румъния
|
27.03.2025, 16:25 |
Над 2300 военни от Румъния и други 11 страни партньорки ще участват в многонационалното учение “Морски щит 25” (“Sea Shield 25”), което ще се проведе от 31 март до 11 април, съобщи Главният щаб на военноморските сили на Румъния, предаде Аджерпрес.
Учението, организирано от румънските военноморски сили, е най-голямото подобно събитие през тази година, отбелязва щабът, информира БТА.
В него, освен домакините от Румъния, участват военнослужещи от Албания, България, Канада, Франция, Гърция, Италия, Великобритания, Нидерландия, Испания, Съединените щати и Турция, се уточнява в съобщение на щаба.
Румънските военноморски сили ще участват в учението с над 1600 военни и 80 технически средства, от които 28 морски и речни плавателни съдове, два хеликоптера и мобилен зенитно-ракетен отряд.
Церемонията по откриване на многонационалното учение “Морски щит 25” ще се състои на 31 март в пристанище Констанца, се отбелязва в съобщението.
|
|
Великите авантюристи: Василий Чуйков – бранителят на Сталинград
|
27.03.2025, 15:42 |
Историята на света е изпъстрена с разкази за слава и величие, падение и гибел. Тези велики разкази се пишат от личности, надарени с дързост, хъс и амбиция, способни да рушат империи и да заличават цивилизации. Имената на неколцина сред тях са добре известни в цял свят, но освен хора като Кортес и Писаро, световната история пази спомена за още десетки велики откриватели, авантюристи и завоеватели, които пренаписват съдбите на цели региони.
Тяхната история е показателна за начинът, по който се развиват цивилизациите. Тя демонстрира неограничените възможности на човешкия дух и амбиция. Съдбата на тези личности ни помага да разберем епохата, в която са живели и в която са изковали своята легенда и ни дава възможност да потърсим героите на своята собствена епоха.
През вече далечната 1996 г., историкът Орландо Фиджис публикува своя монументален труд за Революцията в Русия от 1917 г. и последвалата я Гражданска война, правдиво озаглавен „Човешката трагедия“. В рамките на 7 години, над 7 000 000 души загиват в хода на една от най-кървавите трансформации на държава, култура и общество, познати на човечеството. В тези трудни и ужасни времена, в Русия израства едно поколение, което е видяло ужаси и лишения, непонятни за европейския ум. Израства и едно поколение, което живее с надеждата, че Революцията ще донесе онази бленувана социална справедливост, която убягва на руския народ още от времето на Царя-Освободител. Това е поколение на герои, на злодеи, на смели и решителни мъже и жени, а също и на безгръбначни твари и подлеци. Това е поколение, което мечтае и бленува, но което плаща с кръв, пот и лишения за своите блянове. В това паметно поколение, това изгубено поколение, се раждат хора, които не могат да бъдат пренебрегнати с лека ръка като поредните „болшевики“ или „съветски креатури“. Излишно е тук да говорим за престъпленията на руския комунизъм. Факт е обаче, че сред всички тях, все пак изпъкват фигури, които с достойнството си и твърдото придържане към своите принципи и идеали, печелят уважението и на приятели, и на врагове. Един от тези славни герои без съмнение е Василий Чуйков.........Прочети още
|
|
На днешната дата през 1999 г. е свален американския "невидим" самолет F-117
|
27.03.2025, 15:37 |
На 27 март 1999 г. самолет F-117 “Стелт” от ВВС на САЩ, извършващ бомбардировки над Косово, е свален от сръбската противовъздушна отбрана.
Самолети на НАТО, включително F-117 “Стелт”, атакуват позиции на сръбските войски в Косово на 24 март 1999 г. Бомбардировките са част от операцията на алианса, обявена в защита на интересите на косовското албанско население в района. Бомбардировките продължават до 10 юни 1999 г., когато Белград се съгласява да оттегли силите си от Косово. На територията на областта са разположени многонационални сили под командването на НАТО. Администрацията на Косово е поета от мисия на ООН /ЮНМИК/. Армията за освобождение на Косово, демилитаризирана през септември 1999 г., се трансформира в Корпус за защита на Косово с цивилни служители. През февруари 2000 г., институциите на “Република Косово” са разпуснати. От друга страна, мисията на ООН формира автономни институции - президент, парламент и правителство. - Още за F-117
|
|
На този ден през 1968 година загива първият космонавт Юрий Гагарин
|
27.03.2025, 15:34 |
 |
На 27 март 1968 г. загива първият летец-космонавт в света Юрий Гагарин по време на тренировъчен полет с учебно-боен изтребител МиГ-15УТИ заедно с инструктора си полковник Владимир Серьогин. По това време Гагарин е заместник-директор на Центъра за подготовка на космонавти край Москва, който по-късно получава неговото име.
Катастрофата става в 10:31 ч. сутринта в района на село Новосьолово на 18 км от град Киржач, Владимирска област. Телата на Гагарин и Серьогин са кремирани и прахът им е погребан в стените на Кремъл на Червения площад в Москва.......Прочети още
|
|
|
|
Верижна многоцелева бронирана платформа Patria FAMOUS
|
26.03.2025, 21:00 |
 |
Друга нова разработка на финландската група Patria, която привлече широк интерес, беше верижната многоцелева бронирана платформа, представена на демонстрационното мероприятие Arctic Event 2025, проведено в Рованиеми (Лапландия, Финландия) от 17 до 19 март 2025 г. Тя е създадена в рамките на европейската програма FAMOUS и представлява своеобразно прераждане на ново техническо ниво на популярния съветски верижен брониран влекач МТ-ЛБ. Тази машина е предмет на статията на Паоло Валполини „Patria FAMOUS, от демонстратор до „много повече от прототип“ в изданието European Defense Review (EDR).
|
|
Сделката на САЩ с Турция за F-35 остава несигурна
|
26.03.2025, 18:30 |
Развитието на ситуацията по отношение на потенциалната отмяна на санкциите, наложени на Турция по силата на Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), и продажбата на изтребители F-35 на Анкара продължава да е нестабилно, като през последните часове от Вашингтон се появиха противоречиви прогнози. Въпреки че източници посочват, че се полагат усилия за проучване на пътищата за отмяна на санкциите, в правителството на САЩ се формира значителна съпротива. Съветниците на президента Доналд Тръмп частно уверяват събеседниците си, че придвижването напред на продажбата на изтребителите няма да бъде лесен процес, пише електронното издание на в. Kathimerini.
Източници във Вашингтон съобщават, че тази седмица Тръмп може да получи брифинг от Държавния департамент по въпроса. Това се случва след краткия му телефонен разговор с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, след който той поиска по-обстойна оценка. Противно на представянето на разговора от турското президентство като дълъг и съдържателен, източници потвърдиха пред Kathimerini, че разговорът е продължил само седем минути.
Няколко фактора допринасят за сегашната нерешителност в администрацията на САЩ. Те варират от подкрепата на Турция за Хамас до последните събития след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Въпреки това най-влиятелният фактор за формиране на позицията на администрацията остава Израел.
Съобщеното от президента на САЩ желание да преразгледа въпроса първоначално изненада Израел. Според източници на Kathimerini по време на неотдавнашната им среща във Вашингтон Тръмп е уверил израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, че продажбата на F-35 на Турция не стои на дневен ред. Този ангажимент временно е успокоил опасенията в израелските дипломатически кръгове и влиятелното произраелско лоби в САЩ. Внезапното съживяване на въпроса обаче отново разпали опозицията, като Нетаняху лично изрази загриженост при неотдавнашния си разговор с държавния секретар на САЩ Марко Рубио.
Основният аргумент, представен от израелските служители, е, че доминиращата роля на Турция в Сирия на практика я поставя на границата с Израел и оборудването на Анкара с модерни американски военни технологии може да представлява значителен риск за националната сигурност. Като се имат предвид по-широките регионални последици, този аргумент не е нещо, което Белият дом може лесно да пренебрегне, особено в този критичен момент.
В крайна сметка в днешен Вашингтон окончателното решение е на Тръмп. Докато Ердоган представяше исканията си, Тръмп само ги потвърди, заявявайки, че ще ги „разгледа“.
Междувременно турският външен министър Хакан Фидан повтори позицията на Анкара в поредица от срещи в Държавния департамент, като подчерта необходимостта от рестартиране на отношенията между САЩ и Турция, особено чрез засилено сътрудничество в областта на отбраната, което би наложило отмяна на санкциите и ограниченията върху продажбите на военни технологии.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Събират в алманах историята на Инженерните войски
|
26.03.2025, 18:10 |
Клубът на офицерите и сержантите от запаса и резерва от Инженерни войски „Генерал Георги Вазов“ подготвя Алманах на инженерните войски от Българската армия в периода 1878-2025 г. Първата книга „Инженерни офицери в периода 1878-1945 г“ бе представена вчера в централата на СОСЗР от председателя на клуба полковник от запаса Георги Стоичков, съобщава в страницата на клуба полковник от запаса проф. Георги Бахчеванов.
Авторите на алманаха офицерите от запаса Тодор Тодоров и Янко Янков споделиха, както за трудностите при подготовката на книгата, така и за удовлетворението от крайния резултат. Същите сами са финансирали издаването на книгата.
Добри думи за идеята, книгата и авторите казаха бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, председател на Столичната организация на СОСЗР и генерал - лейтенант от запаса Кирил Цветков, почетен председател на Асоциацията на Сухопътни войски. Ген. Цветков сподели ценен опит, свързан с подготовката и издаването на следващите части от книгата.
Генерал-майор от запаса Георги Георгиев поздрави авторите и информира за лановете за разработване и издаване на История на инженерни войски. Срещу скромна сума участниците в срещата станаха притежатели на книгата. Тържеството завърши с чаша вино и сладки приказки.
|
|
Швеция бърза да увеличи разходите за отбрана до 3,5% от БВП до 2030 г.
|
26.03.2025, 14:49 |
Швеция планира да повиши разходите си за отбрана до 3,5% от БВП до 2030 г., което е по-голямо и по-бързо увеличение от планираното по-рано като част от най-голямото превъоръжаване на страната след Студената война. Това обяви премиерът Улф Кристершон, цитиран от "Ройтерс".
Досега се прогнозираше разходите за отбрана да достигнат 2,4% от БВП през тази година и 2,6% през 2028 г., но правителството призна, че ще е необходимо по-голямо увеличение на фона на предупрежденията на САЩ, че европейската сигурност вече не може да бъде основният фокус на Вашингтон.
Правителството смята, че НАТО скоро ще постави цел за държавите членки да разходват между 3% и 4% от БВП, а Швеция ще изпълни новата цел, като временната оценка е 3,5%, отбеляза Кристершон.
"Трудно е да се знае какво ниво ще бъде определено. Ние настояваме то да бъде достатъчно високо, за да увеличи значително способността на европейските страни от НАТО да защитават Европа", посочи той.
Скандинавската страна, която не е била във война от два века насам, удвои средствата за отбрана през последните четири години, тъй като се стреми да подсили армията си, в която не беше инвестирала след разпадането на Съветския съюз.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че страните от НАТО трябва да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП от настоящата цел от 2% и предупреди, че САЩ може да не защитават тези, които изостават.
Ниският държавен дълг на Швеция я прави по-способна да направи това от много други европейски страни, а правителството и основната опозиция миналата година разкриха планове за облекчаване на правилата за бюджетни разходи, за да се улесни превъоръжаването, подобно на това, което Германия прави сега.
Кристершон посочи, че правителството и антиимиграционната партия на шведските демократи, която го подкрепя в парламента, са се съгласили да помогнат за финансирането на превъоръжаването чрез набиране на заеми от около 300 милиарда шведски крони (29,9 милиарда долара) за период до 2035 г.
"Една нова и широкообхватна ситуация в политиката за сигурност изисква нови решения, както спешни, така и дългосрочни", отбеляза той.
Източник: https://news.bg/
|
|
Президентът назначи офицери на генералски и адмиралски длъжности
|
26.03.2025, 14:32 |
От 1 април предстоят доста промени сред висшия команден състав. Днес президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев удостои военнослужещи с висши офицерски звания. Със свои укази той ги назначи на нови длъжности.
Новите звания и назначения са признание за всеотдайната служба на тези офицери и за демонстрираните ръководни и професионални качества, за техния принос за развитие на Въоръжените ни сили, каза президентът поздравявайки генерал-майор Николай Русев, генерал-майор Митко Григоров, бригаден генерал Николай Кебапчиев, флотилен адмирал Радко Пенев и бригаден генерал Станчо Кайков. Той им пожела да служат все така с чест и достойнство на България.
Държавният глава припомни, че тези назначения идват в момент на рязко влошаване на средата за сигурност, на разширяване на спектъра на рискове и заплахи пред националната и колективна сигурност на все по-широкото използване на правото на силата в международните отношения. В хода на разгарящите се около нас конфликти, продължи той, интензивно навлизат нови технологии и нови способи за водене на бойни действия, възникват нови родове войски, военното дело става все по-сложно. „Тази сложна предизвикателна среда налага нови и все по-високи изисквания към отбранителните ни способности на Въоръжените ни сили, към ускоряване на процесите на модернизация и ефективно въвеждане в строя на нова военна техника, преосмисляне на стратегиите, тактиките и доктрините, адаптиране системата на военното ни образование, усъвършенстване на системите за планиране и подготовка на подчинените формирования и тяхната моивация, повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието с нашите съюзници в НАТО и все по-растящата активна роля на Въоръжените ни сили за изграждане на новата Европейска архитектура за сигурност“, подчерта президентът Радев. И най-вече, отбеляза той, тази нова сложна среда поставя все по-високи изисквания към личните и професионални качества на командния и ръководния състав от Българската армия.
Убеден съм, че с натрупаните от вас знания, опит и демонстрирани лидерски качества, ще съумеете да ръководите успешно тези сложни процеси, ще допринесе съществено за повишаване отбранителните способности на Въоръжените ни сили, се обърна държавният глава към новоназначените офицери. Той изрази увереност, че удостоените с по-високи звания, няма да пожалат сили и енергия за справяне с новите предизвикателства. Президентът се обърна с думи на благодарност и към техните семейства и близки за неотклонната подкрепа по наситения с предизвикателства командирски и житейски път.
Благодарствени думи за признанието към хората, които са му дали оценка, повярвали са му и са му гласували доверие, изрази генерал-майор Русев. (Б.р. – повече за словото на новия командир на ВВС в следваща публикация.)
В церемонията в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 участваха още министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министрите на отбраната Аделина Николова и Радостин Илиев, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Николай Доцев заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев, заместник-командирът на СКС флотилен адмирал Галин Манев, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Здравко Пехливанов и др. Екипът на президента бе представен от секретаря по сигурност и отбрана Димитър Стоянов, вицеадмирал Митко Петев – съветник на Върховния главнокомандващ на Въоръжените сили по военната сигурност, съветниците по сигурност и отбрана Илия Милушев и Стефан Годжевъргов и др.
*******
Със свой указ държавният глава назначи за командир на Военновъздушните сили бригаден генерал Николай Русев, като го освобожди от длъжността командир на 3-та авиационна база и го удостои с висше офицерско звание „генерал-майор“.
Президентът назначи бригаден генерал Митко Григоров за заместник-командир на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солун и го освобожди от длъжността директор на дирекция „Логистика“ – Министерство на отбраната, като го удостои с висше офицерско звание „генерал-майор“.
Полковник Николай Кебапчиев бе назначен за командир на Командване за логистична поддръжка и удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Държавният глава назначи капитан I ранг Радко Пенев за командир на флотилия бойни и спомагателни кораби и го удостояи с висше офицерско звание „флотилен адмирал“.
За началник на Националния военен университет „Васил Левски“ президентът Румен Радев назначи полковник Станчо Кайков, който бе удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Честваме Деня на Тракия
|
26.03.2025, 12"10 |
Днес, 26 март, е Денят на Тракия. Отбелязваме го в чест на подвига на българските воини, паднали край Одрин и из тракийските полета. Почитаме и паметта на хилядите българи - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България и запазили родовата си памет.
Датата 26 март (13 по ст. ст.) през 1913 г. символизира две съдбовни събития: на бойната слава на българската войска и на стремежът на тракийските българи към свобода и присъединяване към отечеството. След падането на Одрин на същата дата по същество завършва Балканската война и се ускоряват преговорите за мир в Лондон между Отоманската империя и балканските съюзници. Така на 17/30 май е подписан договор за мир, чл. 2 на който гласи : "Н. В. императорът на отоманите отстъпва на Т. величества съюзените владетели всички територии на своята империя върху европейския континент-на запад от линията Енос от Егейско море и Мидия до Черно море, с изключение на Албания." В договора се изказва yвepeнocт, че ще настъпят вечен мир и приятелство както между сегашните владетели, така и между техните наследници.
Това е най-голямото, бленувано обединение на българските земи, защото освен Източна и Беломорска Тракия и голяма част от Македония, България запазва Южна Добруджа и Западните покрайнини. Общата територия на страната достига 180 хил. кв. км. И понеже договорът е подписан не само от Турция, България, Сърбия, Гърция и Черна гора, но и от шестте велики сили в Европа, той не подлежи на ратификация, т.е. е окончателен.
Ликуват не само тракийските българи, ликува целият български народ. За съжаление общонародната радост продължава caмo един месец. На 16 юни 1913 г. започва Междусъюзническата война, която завършва с поражение за България и загубване на голямата част от нейните придобивки.
Още от 1914 г. българите обявяват датата 26 март за Ден на Тракия. От 2006 г. той е официално признат и от Министерския съвет на България. Така че вече е общобългарски празник. - (видео)
|
|
|
|
Първите бойни машини от завода на IAG в Бургас - за клиент в Европа
|
25.03.2025, 18:22 |
5 месеца, след като откри първия си български завод в Бургас, International Armored Group вече произвежда първа серия бронирани машини Guardian Xtreme в него.
Става дума за устойчиво на мини и обстрел превозно средство, което може да превозва 10-12 войници с пълно бойно снаряжение в рамките на бойни и наблюдателни мисии за целите на отбраната и борбата с организираната престъпност.
Допълнително може да се монтира дистанционно управляема бойна установка, инфрачервена система за нощно виждане, гранатомет и други. Заради изключително богатия набор от възможни конфигурации, цената на Guardian Xtreme варира от 1 млн. евро до 15 млн. евро.
Машините, които се произвеждат в момента в Бургас, са за клиент в Европа, научи Money.bg.
От компанията посочиха, че в Бургас съвместно работят местни специалисти и опитни инженери и техници от другите им заводи зад граница. Освен това, IAG обявиха, че си партнират с български фирми и например 65% от компонентите на дроновете им могат да се изработват у нас.
Компанията се е договорила за съвместни разработки с Института по отбрана "Цветан Лазаров" и Военна Академия "Г. С. Раковски" за научни разработки и съвместни проекти.
Вече има и конкретни перспективни изделия, които са плод на общите усилия с фирми от отбранителната ни индустрия. Това са 120, 82, 81-мм самоходни минохвъргачки, 107-мм реактивна система за залпов огън, бронирани автомобили с противотанкови управляеми комплекси и разузнавателни автомобили.
"Изграждането на модерна военна промишленост в България не е разход, а инвестиция. Силната армия помага и на индустрията, която в международен план ще допринесе страната да защити и икономическите си интереси, освен отбранителните", коментира собственикът на IAG д-р Антон Стефов.
Според него съвместната работа с български поддоставчици може да свали цената на продукцията при запазване на качеството, но трябва да се ускори процесът на издаване на разрешителни за внос и износ, който в момента е "необичайно забавен".
Източник: https://money.bg/
|
|
 |
|
Президентът Румен Радев ще удостои военнослужещи с висши офицерски звания
|
25.03.2025, 17:35 |
На 26 март, сряда, от 09.00 часа президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев ще удостои военнослужещи с висши офицерски звания. Церемонията ще се състои в Гербовата зала на „Дондуков“ 2.
Със свой указ държавният глава назначава за командир на Военновъздушните сили бригаден генерал Николай Русев (на снимката), като го освобождава от длъжността командир на 3-та авиационна база. Румен Радев удостоява бригаден генерал Русев с висше офицерско звание „генерал-майор“.
Президентът назначава бригаден генерал Митко Григоров за заместник-командир на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солун и го освобождава от длъжността директор на дирекция „Логистика“ – Министерство на отбраната. Държавният глава удостоява бригаден генерал Григоров с висше офицерско звание „генерал-майор“.
Полковник Николай Кебапчиев се назначава за командир на Командване за логистична поддръжка и ще бъде удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Държавният глава назначава капитан I ранг Радко Пенев за командир на флотилия бойни и спомагателни кораби и го удостоява с висше офицерско звание „флотилен адмирал“.
За началник на Националния военен университет „Васил Левски“ президентът Румен Радев назначава полковник Станчо Кайков, който ще бъде удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
|
|
Укази на президента за назначаване и освобождаване на висши офицери
|
25.03.2025, 17:30 |
В днешния брой на Държавен вестник са публикувани укази на президента за освобождаване и назначаване на офицери на генералски и адмиралски длъжности. Всички укази влизат в сила от 1 април. Очаква се тези дни държавният глава Румен Радев да връчи пагоните на повишените в звание. - (видео)
Указ № 36 за назначаване на капитан І ранг Радко Димитров Пенев за командир на флотилия бойни и спомагателни кораби и удостояването му с висше офицерско звание „флотилен адмирал“, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 37 за освобождаване на флотилен адмирал Велко Петров Велков от длъжността командир на флотилия бойни и спомагателни кораби и от военна служба, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 38 за назначаване на полковник Методи Петров Орлов за временно изпълняващ задълженията на вакантната длъжност командир на 3-та авиационна база, считано от 1 април 2025 г., до назначаване на титуляр, за срок не по-дълъг от една година.
Указ № 39 за освобождаване на бригаден генерал Николай Русев Русев от длъжността командир на 3-та авиационна база, назначаването му за командир на Военновъздушните сили и удостояването му с висше офицерско звание „генерал-майор“, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 40 от 18 март 2025 г. за освобождаване генерал-майор Димитър Христов Петров от длъжността командир на Военновъздушните сили и от военна служба, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 41 за назначаване на бригаден генерал Стоян Георгиев Шопов за началник на щаба на Сухопътните войски, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 42 за освобождаване на генерал-майор Валентин Игнатов Кръстев от длъжността заместник-командир на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солун, Гърция, считано от 1 август 2025 г.
Указ № 43 за назначаване на полковник Николай Георгиев Кебапчиев за командир на Командване за логистична поддръжка и удостояването му с висше офицерско звание „бригаден генерал“, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 44 за освобождаване на бригаден генерал Тодор Димитров Тодоров от длъжността командир на Командване за логистична поддръжка и назначаването му за директор на дирекция „Логистика“ – Министерство на отбраната, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 45 за освобождаване на бригаден генерал Митко Стефанов Григоров от длъжността директор на дирекция „Логистика“ – Министерство на отбраната, считано от 1 април 2025 г., назначаването му за заместник-командир на Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Солун, Гърция, считано от 1 август 2025 г., и удостояването му с висше офицерско звание „генерал-майор“, считано от 1 август 2025 г
Указ № 46 за освобождаване на бригаден генерал Иван Георгиев Маламов от длъжността началник на Националния военен университет „Васил Левски“, считано от 1 април 2025 г.
Указ № 47 за назначаване на полковник Станчо Митев Кайков за началник на Националния военен университет „Васил Левски“ и удостояването му с висше офицерско звание „бригаден генерал“, считано от 1 април 2025 г.
|
|
Началниците на отбраната на Великобритания и Франция се срещнаха в Лондон, за да обсъдят гаранциите за сигурност за Украйна
|
25.03.2025, 17:22 |
Началниците на отбраната на Великобритания и Франция вчера се срещнаха отново в Лондон, за да обсъдят гаранциите за сигурност при евентуално примирие в Украйна, които може да даде „коалицията на желаещите страни“, която се опитват да сформират Париж и Лондон, предаде Франс прес.
Срещата е третата подобна, откакто британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон предприеха действия за съставянето на тази коалиция, чиято цел би била да възпира Москва от нарушаване на евентуално примирие.
Лондон и Париж се заеха с тази инициатива, след като правителството на американския президент Доналд Тръмп започна директни разговори с Русия за слагане на край на войната в Украйна.
„Двете ядрени сили на Европа полагат допълнителни усилия за изграждането на по-силно и по-дълбоко партньорство, което да изиграе фундаментална роля за сигурността на континента“, каза след срещата началникът на отбраната на Великобритания адмирал Тони Радакин (на снимката).
„Разговорите, които проведохме днес, допринасят за определянето на облика на бъдещето военно сътрудничество между Великобритания и Франция, както и на нашите общи усилия за оказване на подкрепа на Украйна посредством военна помощ днес и след каквото и да било мирно споразумение“, изтъкна Радакин.
Канцеларията на Киър Стармър уточни, че САЩ ще продължат да получават информация за срещите, посветени на военно планиране.
Според Лондон повече от 30 страни са готови да се включат по един или друг начин в коалицията на желаещите, която да даде гаранции за сигурността на Украйна.
Източник: bta.bg
|
|
54 години от първия полет на Ил-76
|
25.03.2025, 17:12 |
Преди повече от половин век, на 25 март 1971 г., първия си полет прави транспортния самолет Илюшин Ил-76. Това става факт от несъществуващото вече летище Худинка, в Москва.
Експерименталният завод на Илюшин, където се строи прототипа, се намира край Худинка, а изпитателната програма трябва да се проведе от тестовия център „Громов” в Жуковски, край съветската столица. Затова и първият полет на типа, реално е прелитане от Худинка за ценъра „Громов”.
Командир на екипажът е легендарния летец-изпитател Едуард Кузнецов. На борда се намират още втори пилот Г. Волохов, щурман В. Милютин, борден инженер И. Якимца и радистът И. Кондуров. Полетът трае едва 20 минути, но всичко по него е нормално.
Ил-76 започва да се замисля в средата на 60-те години на миналия век, като основното му предназначение ще бъде да обслужва въздушно-десантните войски. Машината трябва да може да десантира хора и товари, както и да се оперира от къси и лошо подготвени площадки.
През ноември 1967 г. със задачата официално е натоварено конструкторското бюро на Сергей Илюшин. За главен конструктор е назначен Хенрих Новожилов.
Освен първият прототип, който има цивилна съветска регистрация СССР-86712, в изпитанията са задействани още два прототипа – единият полети февруари 1973 г., а другият през май същата година.
Заводските изпитания приключват през септември 1974 г., а държавните през декември. Налетени са 1676 часа в рамките на 964 полета. Серийното производство стартира през същата година в Ташкентския авиационен завод.
След базовата версия, която е известна просто, като Ил-76, през 1978 г. започва серийното производство на подобрения Ил-76М, който има повишен полезен товар. Паралелно с това започва и строителството на цивилната версия Ил-76Т. Тя се различава най-вече по отсъствието на оръдейна установка и кабина на стрелеца, която се намира в опашната част при военната версия. В началото на 80-те започва производството на доработените версии Ил-76МД и Ил-76ТД.
Междувременно, Ил-76 става основа за редица специални варианти, като летящия радар А-50 и танкерът Ил-78.
След разпада на СССР Ил-76 намира огромно разпространение на цивилния каргопазар, където остава популярен избор и до днес.
Производството приключва в Ташкент през 2011 г., след построяването на около 960 машини. През 2010 г. в завода „Авиастар-СП” стартира производството на основно обновения модел Ил-76МД-90А. - Още за Ил-76
|
|
Военен календар
|
25.03.2025, 16:59 |
На 25 март 1856 година в Русе е роден капитан Марин Маринов (1856 – 1885).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879). Служи като адютант в 23-а пехотна русенска дружина (1879 – 1880), флигел-адютант на княз Александър I (1880 – 1883) и младши офицер в 1-ва пехотна софийска дружина (1883).
През 1883 г. е изпратен на практическо обучение в Русия и зачислен във 2-ри императорски лейбгвардейски стрелкови батальон на руската армия в Царское село (дн. Пушкин). Завършва Офицерската пехотна стрелкова школа в Ораниенбаум (дн. Ломоносов), Русия, (1884), след което отново заема длъжността флигел-адютант в свитата на княз Александър I .
На 30 август 1885 г. е повишен в чин капитан и назначен за командир на 3-ти пехотен бдински полк, с който воюва в Сръбско-българската война (1885). Участва в боевете при Врабча (3 ноември) и на Сливнишката позиция (5 – 7 ноември).
Води полка в атаката на височината Три уши край Сливница, където е ранен тежко (7 ноември). Умира от раните си на 18 декември 1885 г. в София. Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. .........Прочети още
|
На 25 март 1859 година в Горна Оряховица е роден генерал-лейтенант Анастас Бендерев (1859 – 1946).
Участва в подготовката и провеждането на Априлското въстание като член на Горнооряховския революционен комитет и въстаник в четата на Георги Измирлиев.
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879), Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия, (1883) и Офицерската кавалерийска школа в същия град (1884).
През 1879 – 1886 г. служи в 3-та търновска и 6-а шуменска батарея, в 1-ви и 2-ри конен полк, Конвоя на княза и като началник на Военното училище (10 – 28 октомври 1885).
По време на Сръбско-българската война (1885) командва десния участък на Сливнишката позиция и предприема активни бойни действия срещу противника, които са решаващи за изхода на войната. На 31 декември 1885 г. е назначен за помощник на военния министър, а на 5 юли 1886 г. – за член на Главния военен съд. Взима активно участие в детронирането на княз Александър І (9 август 1886).
След неуспеха на преврата емигрира в Русия (1887), приема руско поданство и постъпва в руската армия. Участва в Руско-японската (1904 – 1905) и Първата световна война (1914 – 1918) като достига до чин генерал-лейтенант.
През 1919 г. се завръща в България и се занимава с научноизследователска дейност в областта на военната история. Автор на „Военна география и статистика на Македония“ (1890, на руски език), „Сръбско-българската война 1885 г.“ (1892, на руски език), „История на Българското опълчение и Освобождението на България 1878-1878 г.“ (1930) и др. Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст.
|
На 25 март 1919 година в Стара Загора е роден поручик Веселин Рачев (1919 – 1944).
Завършва 60-и випуск на Военното училище в София (1941). Служи в снабдителния отдел на Въздушни войски и като взводен командир във 2-ри линеен полк. Специализира висш пилотаж в Школата за летци-изтребители в гр. Каша, Унгария (дн. Кошице в Словакия), след което е назначен за пилот-изтребител във 2/6 изтребителен орляк на летище Враждебна.
На 17 април 1944 г. съюзническата авиация провежда последния масиран дневно-нощен удар срещу България и пилотите от 2/6 изтребителен орляк първи пресрещат противника в небето над София. Изненадан от силното изтребително прикритие на съюзниците, орлякът се разделя на две групи, които преследват и атакуват противниковите самолети до отлитането им в района над Кюстендил.
В този бой българската изтребителна авиация губи 6-ма пилоти, сред които и поручик Рачев, чийто самолет е свален край Дупница.
Със Заповед на Министъра на отбраната от 1992 г. посмъртно е повишен в чин полковник. Награден с военен орден „За храброст“ ІV ст.
|
Личната гвардия на Хитлер
|
25.03.2025, 16:50 |
В охранителния полк, а впоследствие и първа бронетанкова дивизия СС „Лейбщандарт Адолф Хиттлер“, чиято задача е личната охрана на фюрера, подбирали елита на германската младеж.
Преглеждали дори зъбите
Историята на създаването на охранителното подразделение на А. Хитлер започва през първата половина на 20-те години, когато бъдещият Фюрер все още не е дошъл на власт. В едно от произведенията си Хитлер пише, че след като излиза от затвора „Ландсберг“, той формира малък охранителен отряд от лоялни към него съратници. Според собствените признания на нацисткия лидер в него влизат хитлеристи, които са способни да се подчиняват безпрекословно и ако е необходимо са готови да убият дори собствените си братя. При подбора в „Лейбщандарт“ стриктно се спазват расовите и идеологически стандарти, които нацистите съблюдават.
Когато подразделението за лична охрана започва да се ръководи от бъдещия лидер на СС Хайнрих Химлер се установяват критерии за кандидатите за тази част. Височина – от 1 м. 70 см., липса на славянски и азиатски черти на лицето, пропорционално телосложение. Изискванията за кандидатите са да бъдат в добра физическа форма, без физически недостатъци и да имат идеално здраве. Преди да започне Втората световна война в „Лейбщандарт“ не приемат кандидати, дори ако има само един пломбиран зъб.
Проверка до пето коляно
В средата на 30-те години на XX век изискванията към подбора в „Лейбщандарт“ стават още по-трудни. Кандидатът се задължава да представи пред специална комисия документално потвърдена информация за своите предци до пето коляно (за войници – от началото на XIX век, за офицерите – от 1736 г.). Ако комисията открие съмнителни данни за кандидатите- междурасови бракове при техните предци, то приемът им в „Лейбщандарт“ е автоматично спиран. Всички, които криели подобна информация или предоставяли неверни сведения били изключвани от подразделението.
Охранителите на Хитлер дори не можели да си изберат съпруга по тяхно желание. Щабът на „Лейбщандарт“ изисквали архивна справка и за нейните предци, както и снимка на момичето в бански костюм – ако кандидатката не съответства на арийската представа за външност, тя също се отхвърля.
Къде и как са се обучавали „асфалтовите войници“
В своите книги историкът Волфганг Акунов пише, че полкът лична охрана на Адолф Хитлер е разквартируван в Лихтерфелдските казарми. Самите военнослужещи са набирани изцяло от академиите за обучение на Хитлерюгенд. Според писателя, войниците от Вермахта иронично наричат бъдещата лична охрана на фюрера „асфалтови войници“, заради парадните им черни униформи и излишната, според тях, строева подготовка, която е била на особена почит сред офицерите в това подразделение.
Лейбщандарт Адолф Хитлер
От другите военни формирования от Третия райх са на мнение, че във военната школа в Лихтерфелд обръщат твърде голямо внимание на расовата чистота на кадетите, както и на строевите упражнения и маршировката, като същевременно омаловажават значението на военната подготовка. Въпреки всички тези мнения в кадетската академия се отделя сериозно внимание на атлетиката и като цяло на физическите упражнения.
Кои са обектите, които са охранявани от „Лейбщандарт“
Авторът на книгата „Третият райх“ Владимир Булавин посочва показанията на началника на личната охрана на Хитлер щандартенфюрер Йохан Ратенхубер, които той предоставя на СМЕРШ през 1945 г.
Както споделя Йохан Ратенхубер фюрерът пребивава основно в Берлин и Оберзалцберг, където се намира планинската му резиденция Бергхоф. Охраната се осъществява от 81 войници и един офицер от СС „Лейбщандарт Адолф Хитлер“. Освен това щандартенфюрер Ратенхубер отговаря за охраната на високопоставени лица от Третия райх, както и за мюнхенската резиденция на Хитлер.
Източник: http://worldrubric.com/
|
|
|
|
Расте броят на кандидатите за курсанти и военнослужещи
|
24.03.2025, 17:40 |
В ход е ранният прием на кандидат-курсанти в трите висши военни училища в страната. Със заповед на министъра на отбраната, за учебната 2025/2026 година, са обявени 394 места за курсанти: 272 за Националния военен университет „Васил Левски“ (НВУ), 66 за Военновъздушното училище „Георги Бенковски“ (ВВВУ) и 56 за Военноморското училище „Н. Й. Вапцаров“ (ВВМУ), съобщава ИЦ на МО.
До момента, чрез териториалните структури на Централното военно окръжие, са подадени документи от над 360 кандидати за курсанти, което свидетелства за повишен интерес към военната кариера. „Най-голям е броят на кандидатите от областите София, Плевен, Пловдив и Ямбол“, коментира началникът на Централно военно окръжие полковник Георги Георгиев.
Между 750 и 800 лв. е ежемесечната стипендия и допълнителна стипендия за отличен успех в размер на 200 лв. са само част от привилегиите, които получават курсантите във ВВУ.
Освен това, завършилите получават диплома за висше образование с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по военна специализация и по гражданска специалност. Всеки курсант получава гарантирана професионална реализация като офицер в Българската армия след дипломирането.
Други предимства, които курсантите получават, са съвременно обзаведени безплатни общежития, столово хранене, униформено облекло, достъп до интернет, центрове с условия за спорт, фитнес зали, плувни басейни, полигонна и тренажорна база, възможност за участие в съвместни обучения с държави членки и партньори на НАТО, също така изучаване и използване на различни видове техника и въоръжение.
Повишеният интерес се посреща с удовлетворение от ръководствата на трите висши военни училища. Те ще имат възможност да избират по-мотивирани и подготвени бъдещи офицери.
„Обявеното в края на 2024 година увеличение на заплатите, съчетано с предприетата от МО рекламна кампания „Присъедини се към Българската армия. Дай на уменията си по-висша цел“, доведоха до значително нарастване броя на кандидатите за военна служба“, допълва полковник Георгиев. Средно, за всяко свободно място се борят около трима кандидати.
Наскоро приключи конкурсът на Военновъздушните сили, с който бяха обявени 117 длъжности за войници. Беше постигнат изключителен успех – над 500 кандидати подадоха документи. В момента са обявени конкурси на Националната гвардейска част и Сухопътните войски. На по-късен етап се очакват обяви и на Военноморските сили, Съвместното командване на силите и Съвместното командване на специалните операции.
Повече информация може да получите на сайта на Централно военно окръжие (www.comd.bg) и на национален телефон: 0700 20407.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
Производителят на камиони Iveco продава военния си бизнес за €1,5 милиарда - кои са потенциалните купувачи
|
24.03.2025, 17:35 |
Италианският производител на камиони Iveco Group иска да продаде военния си сегмент за сумата около 1,5 млрд. евро, пише Bloomberg, позовавайки се на свои информирани източници. През февруари Iveco обяви, че обмисля да отдели военния си сегмент.
Компанията води преговори с потенциални купувачи, включително с Leonardo, която може да подаде оферта заедно с германския оръжеен концерн Rheinmetall, който е нейн партньор в съвместно предприятие за производство на танкове в Европа. Съвместното предприятие може да бъде използвано като база за обединяване на усилията за осъществяване на сделката, твърдят източниците.
Същевременно Iveco също така оценява евентуален интерес от страна и на други оръжейни компании и инвестиционни фондове.
Обаче някои потенциални кандидат купувачи са се въздържали от подаване на оферти заради високите ценови очаквания на компанията Iveco, твърдят източниците на агенцията.
Компанията Leonardo, чийто основен акционер е италианското правителство, от миналата година насам периодично е обсъждала с Iveco закупуването на военния сегмент, но досега страните също не могат да се споразумеят за цената.
Италианският Corriere della Sera писа наскоро,че от посочената сделка може би са заинтересовани икомпаниите: KNDS NV, BAE Systems Plc и Czechoslovak Group.
Източник: https://money.bg/
|
|
Сухопътните сили на Филипините и САЩ започнаха съвместните учения САБАК-2025
|
24.03.2025, 17:24 |
Сухопътните сили на Филипините (ССФ) и Тихоокеанското командване на Сухопътните сили на САЩ започнаха днес Учения „Салакниб“ и „Баликатан“ (САБАК) 2025, целящи засилването на способностите на сухопътната отбрана, предаде филипинската новинарска агенция ФНА.
Говорителят на ССФ полк. Луи Дема-ала заяви, че заместник-командващият на ССФ генерал-майор Леодевик Гунид е наблюдавал началото на ученията във Форт Магсайсай в провинция Нуева Еция.
Около 5000 войници – 3000 от ССФ и 2000 от Тихоокеанското командване на Сухопътните сили на САЩ – участват в частта на ученията „Салакниб“.
САБАК-2025 събира заедно ССФ и Тихоокеанското командване на Сухопътните сили на САЩ на съвместни учения в ключови части на Филипините. Ученията, представляващи продължителна операция, се фокусират върху засилването на съвместните операции в различни среди, засилвайки способностите за водене на бойни действия и демонстрират силния двустранен ангажимент към опазването на териториалната цялост на Филипините“, заяви полк. Дема-ала.
Той заяви, че мобилизираните части ще участват в обмен на експертиза и отработване на методи за водене на бойни действия.
Полк. Дема-ала заяви, че първата фаза на ученията – „Салакниб“ се провежда от днес до 11 април, докато втората част от 15 май до 20 юли във Форт Бонифацио в град Тагиг, както и в зоната на отговорност на базираната в град Изабела Пета пехотна дивизия и на базираната в Нуева Еция Седма пехотна дивизия.
Междувременно тазгодишното учение „Баликатан“ трябва да се проведе от края на април до началото на май.
Полк. Дема-ала заяви, че САБАК-2025 цели засилването на готовността за отбрана и ще предостави важни умения в сферата на хуманитарната помощ за цивилни, информационните операции и контраразузнаването.
По време на ученията ще се засили капацитетът за оперативно командване и контрол на комбинираните типове въоръжени сили при операции в голям мащаб, при използването на истински боеприпаси и при поддържащите операции на въоръжените сили.
„Въоръжените сили на Филипините продължават да развиват и подобряват способностите си в партньорство със съюзниците си. Чрез съвместните учения САБАК-2025 Сухопътните сили допълнително засилват готовността си да реагират на изменящите се заплахи и да поддържат жизненоважната си роля за отбраната на филипинската суша като част от по-широката мисия на Въоръжените сили на Филипините в операциите за външна сигурност“, заяви полк. Дема-ала.
Източник: bta.bg
|
|
Новият австралийски бюджет ще ускори увеличаването на разходите за отбрана
|
24.03.2024, 09:03 |
Австралия ще ускори разходите си за отбрана с 1 милиард австралийски долара (580,4 милиона евро) във федералния бюджет, който се очаква да бъде гласуван утре, за да повиши военния си капацитет, включително производството на управляеми оръжия, базата за подводници на АУКУС и програмата за фрегати, заяви министърът на отбраната Ричард Марлес, цитиран от Ройтерс.
Австралия и други съюзници в областта на сигурността са подложени на натиск от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп да увеличат разходите за отбрана.
Марлес заяви авиошоу в Авалон, щата Виктория, че федералният бюджет ще съдържа увеличение от 10,6 млрд. австралийски долара (6,152 милиарда евро) за отбрана през следващите четири години, което е част от предварително обявеното увеличение от 50 млрд. австралийски долара (29,02 милиарда евро) за десет години.
Според министър Марлес това е най-значителното увеличение на разходите за отбрана след края на Втората световна война.
От 2027 г. в рамките на програмата АУКУС в най-голямата военноморска база на Австралия ще се разполагат на ротационен принцип до четири ядрени подводници, командвани от САЩ и една от Великобритания.
По-ранното изразходване на средства ще ускори и закупуването на фрегата за австралийския флот, добави министърът.
Австралия съобщи днес, че е получила първите две от общо 42 пускови установки за високомобилни артилерийски ракетни системи (ХАЙМАРС), поръчани от „Локхийд Мартин“, а производството на управляеми ракетни системи с многократно изстрелване ще започне в страната още тази година.
Източник: bta.bg
|
|
Военен календар
|
24.03.2025, 08:45 |
На 24 март 1892 година в Сараево, Босна, е роден генерал-полковник Владимир Стойчев (1892 – 1991).
Завършва Терезианската полувоенна академия във Виена (1911), Военното училище (1913) и Военната академия в София (1930). Като юнкер участва в Балканските войни (1912 – 1913) и командва картечен ескадрон в 1-ви конен полк.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) воюва в състава на 8-и конен полк и на Гвардейския конен полк. В периода 1919 – 1935 г. служи в различни кавалерийски части, участва в международни конни състезания и заема длъжността военен аташе в Париж (1931 – 1932) и Лондон (1932 – 1933). През 1935 г. е уволнен от армията за антимонархическа дейност, а през 1937 – 1944 г. – интерниран в Малко Търново.
На 14 септември 1944 г. е назначен за командващ 1-ва армия, с която воюва в Страцинско – кумановската настъпателна операция (8 октомври – 19 ноември 1944). От 21 ноември 1944 г. поема командването на 1-ва българска армия и провежда Сремската настъпателна (22 – 29 декември 1944), Дравската отбранителна (6 – 19 март 1945) и Мурската настъпателна операция (29 март – 14 април 1945). Той е единственият чуждестранен висш офицер, който участва в Парада на победата в Москва (24 юни 1945).
След войната е дипломатически представител на България в САЩ и ООН (1945 – 1947) и председател на Българския олимпийски комитет (1951 – 1982). Награден с военен орден „За храброст“ ІІ ст., ІІІ ст. 1 кл. и ІV ст.
|
Преди 823 години цар Калоян превзема Варна и отмъщава на византийците
Нa 24 мaрт 1201 г. Цaр Кaлoян прeвзeмa Вaрнa oт визaнтийцитe. Прeз 1201 гoдинa Бългaрия, пoд упрaвлeниeтo нa цaр Кaлoян, e във възхoд. Пo тoвa врeмe cилнaтa крeпocт Вaрнa e влaдeниe нa Визaнтия. Тя e нa вaжнo cтрaтeгичecкo мяcтo и прeдcтaвлявa зaплaхa зa бългaрcкaтa държaвa. Крeпocттa e зaщитeнa oт мoрeтo oт eднa cтрaнa, и oт рoв oт другитe три cтрaни.
Цaр Кaлoян oбcaждa Вaрнa oт 3 cтрaни. Гaрнизoнът oкaзвa cилнa cъпрoтивa. Тoгaвa бългaритe пocтрoявaт виcoкa oбcaднa кулa кoлкoтo cтeнитe и я прeoбръщaт в рoвa. Тaкa тя ce зaкрeпя нa cтeнaтa нa крeпocттa и пo нeя бългaритe нaхлувaт в крeпocттa, кaтo я прeвзeмaт зa 3 дни.
Кaлoян зaпoвядвa плeнeнитe рoмeи дa бъдaт хвърлeни в рoвa и дa бъдaт зaтрупaни живи c пръcт. Гeoрги Aкрoпoлит пишe: „Тoй oтмъщaвaл прoчee, кaктo кaзвa, зa злинитe, кoитo импeрaтoр Вacилий извършил cпрямo бългaритe. И кaтo кaзвaл, чe Вacилий ce нaрeкъл Бългaрoубиeц, ceбe cи нaзoвaвaл Рoмeoубиeц“.
Зa oбcaдaтa нa Вaрнa пишe визaнтийcкият иcтoрик Никитa Хoниaт: „Бeз дa ce уплaши oт cвeтocттa нa дeня (билo Вeликдeн) и бeз дa ce зacрaми oт имeтo Хриcтoвo, кoeтo тoй (т.e. цaр Кaлoян) прoизнacяшe caмo c уcтa, пoдтиквaн oт кръвoжaдни дeмoни, блъcкaшe в рoвa вcички, кoитo бeшe зaлoвил живи, и хвърляшe пръcт, дoкaтo изпълни рoвa. Тaкa мяcтoтo cтaнa oбщ грoб.
Cлeд кaтo рaзруши крeпocтнитe cтeни, тoй ce зaвърнa в Мизия, кaтo oтпрaзнувa дeня c тaкивa жeртви и кървaви пoмeни. “ В крaя нa 1201 г. мeжду Бългaрия и Визaнтия зaпoчвaт прeгoвoри зa мир. Мирът e cключeн в нaчaлoтo нa 1202 г.
|
|
Торпедоносецът "Дръзки" във Варна - символ на българския военен флот
|
24.03.2025, 08:41 |
Торпедоносецът „Дръзки”, част от експозицията на открито на Военноморския музей във Варна, привлича стотици посетители целогодишно.
От музея разказват историята на знаменития кораб, превърнал се в символ на българския военен флот и с това - в една от най-ценните експонати за музея.
Торпедоносецът „Дръзки” е единият от шестте еднотипни кораба, поръчани на френската фирма „Шнайдер и Сие” с два договора – през 1904 г. и през 1906 г. Построени са в корабостроителницата в град Шалон сюр Сон по типов френски проект на “38-метров” миноносец. Те са транспортирани на части до Варна, където са сглобени. За пускането им на вода в района на Флотския арсенал е изграден хелинг......Прочети още
|
|
Албум на матросите от набор 1954 г., служили на стражеви кораб „Дръзки“ (1973 - 1976 г.)
|
24.03.2025, 08:37 |
По времето на наборната служба обръщението „Наборе!“ имаше съвсем друго звучене, за разлика от сега. Събрани на едно място по силата на различни обстоятелства, младите мъже от съответния набор изпълняват своя дълг към Родината под формата на „отбиване на военната служба“. (Непонятна от днешна гледна точка формулировка, защото сега звучи едва ли не като „отбиване на номера“). Ако е в Сухопътни войски или Военновъздушните сили - за две години, а късметлиите от Военноморския флот - за три. Е, в по-ранни години и момчетата в зелени униформи са служили три години, но пък във Флота - по четири. Друг път ще разсъждаваме защо е било така.
Службата във Флота, особено на бойните кораби, не беше никак лека, съпроводена с много лишения, физическо и психическо напрежение. Затова след уволнението мнозина набори от различни екипажи си организираха периодично другарски срещи, на които си припомняха преживяното, споделяха новите моменти в своите биографии. Приятелствата от времето на казармата бяха и все още са дълготрайни и кой знае защо, популярни с турцизма „аскер аркадаш“. Защо - нека оставим това на изследователите. „Морски вестник“ с удоволствие представя на своите читатели Албум на матросите от набор 1954 г., служили на стражеви кораб (СКР) „Дръзки“ през периода 1973 - 1976 г. За редакцията остана само дигиталният вариант на албума, защото оригиналният вече е предаден там, където му е мястото - във Военноморския музей във Варна. Сигурни сме, че не малко от нашите читатели ще срещнат познати лица и имена.
С пълния вариант на Албума (в PDF-формат) можете да се запознаете тук.
|
|
На този ден преди 80 г. започва Рейнската въздушнодесантна операция
|
24.03.2025, 08:34 |
На 24 март 1945 г. англо-американските войски провеждат Рейнската въздушнодесантна операция срещу немските войски по време на Втората световна война, като тя е част от Централната Европейска операция. Независимо от нейната скоротечност и привлечени относително малки сили, по своите резултати тя има стратегически характер, тъй като осигурява преминаването на Рейн от основните съюзни сили. Големият въздушен десант североизточно от Везел е в интерес на войските от британската 21-а група армии (командващ фелдмаршал Монтгомъри) при форсиране на Рейн.
Непосредственото провеждане на операцията е възложено на американския 18-и въздушен корпус (командващ генерал Матю Риджуей). За целта са отделени 1595 транспортни самолета и 1347 бойни самолета.
Разчетите са корпусът да бъде стоварен на 8-15 км източно от Рейн непосредствено след като британските предни отряди на пехотните съединения преминат на десния бряг на реката, като десантът остане в пределите на досегаемост на своята артилерия от среден калибър с цел артилерийска подкрепа.
Задача на десанта е да заеме важни в тактическо отношение участъци от местността, което би нарушило целостта на немската отбрана в района на Везел. Освен това ще бъде възпрепятствано придвижването на резервите на противника, ще бъде разширен британският плацдарм на източния бряг на Рейн и ще се осигури на 2-ра британска армия провеждането на по-нататъшните настъпателни операции.
Стоварването на десанта на 24 март се оказва пълна изненада за немците. С огън на зенитната артилерия са унищожени 53 американски самолета, а други 440 са сериозно повредени. Намиращите се в района около 8000 войници на Вермахта обаче не са в състояние да окажат сериозна съпротива, от тях 3500 са пленени. Американците дават общо около 2500 жертви, но те са основно от свалените самолети.
За сравнително малките загуби способства и обстоятелството, че десантът е стоварен в набелязаните пунктове достатъчно точно. За два часа в района на десанта са доставени 16 870 души, 286 оръдия и минохвъргачки, 1614 леки автомобили (джипове), стотици тонове боеприпаси, бензин и продоволствие.
Американският 18-и въздушен корпус изпълнява поставените задачи и овладява няколко по-големи населени пунктове на север от Везел. През втората половина на деня десантчиците се съединяват с войските, настъпващи по фронта от района на завладяния плацдарм.
До края на войната остават само 45 дни.
|
|
На този ден преди 26 години започнаха бомбардировките на САЩ и НАТО над Югославия
|
24.03.2025, 08:30 |
На 24 март 1999 г. САЩ и НАТО без мандат от ООН взеха решение да бомбардират територията на независимата европейска държава Съюзна република Югославия (СРЮ), а Атлантическият алианс да окупира сръбската Автономна област Косово и Метохия. Преговорите в двореца Рамбуйе, на които САЩ настояваше сили на НАТО да бъдат разположени на цялата територия на СРЮ, приключиха безрезултатно. Прибeгна се до правото на силата. - (видео)
Продължилите 78 дни варварски бомбардировки отнеха живота на 4000 души, две трети цивилни граждани, сред тях 90 деца, оставиха след себе си 10 000 тежко ранени. Тежки поражения бяха нанесени на икономиката, инфраструктурата, радио- и телевизионните предаватели, където загинаха 16 журналисти, електропреносната мрежа, на културни и исторически паметници, обществени и жилищни сгради. Бомбите на НАТО уцелиха и едно посолство - на Китайската народна република. Заразени за десетилетия напред останаха земите, ударени от опасните за човешкото здраве натовски оръжия с обеднен уран и касетъчните бомби. На 7 май 1999 година демократичното правителство на България взе участие в агресията на НАТО, като му предостави за ползване въздушното си пространство...........Прочети още
|
|
|
|
ISW: Скандалните изявления на Виткоф укрепват позицията на Кремъл за по-нататъшни завоевания в Украйна
|
23.03.2025, 17:42 |
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Виткоф изброи редица руски искания, изявления и оправдания за агресията срещу Украйна по време на интервю с американския журналист Тъкър Карлсън.
Това се посочва в доклада на Института за изследване на войната (ISW) от 22 март, предава New Voice.
В интервюто Виткоф заявява, че Русия "на 100 процента“ не желае да нахлува в Европа и че "няма нужда да поглъща Украйна“.
Според него, Руската федерация си е "върнала" пет региона от Украйна - Крим, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област.
Като според Виткоф Русия е получила каквото е искала и няма да претендира за повече......Прочети още
|
|
Русенци даряват два моторни катера на Дунавската флотилия
|
23.03.2025, 13:53 |
За дарителството в България е говорено и писано много. Но не и за дарителството, което е част от военната ни история. А подобни патриотични прояви има и трябва да станат обществено достояние. Две такива дарения има в историята на Дунавската флотилия през първата половина на ХХ век. И двете са извършени във важни моменти от нейната история. Първото: след Ньойския договор (1919 г.), когато България е лишена от правото да има военен флот на Дунав и на Черно море. Но макар и под наименованията Дунавска полицейска служба и Морска полицейска служба Флотът оцелява. И това става с помощта както на редица обществени организации, така и на отделни патриотично настроени граждани. Второто: в навечерието на Втората световна война, когато Дунавският флот си остава предишното бюджетно сираче и в заключителната й фаза започва бойно миночистене, като мобилизира граждански кораби........Прочети още
|
|
Чехия е готова да участва в мироопазваща мисия в Украйна
|
23.03.2025, 13:47 |
Чешката република е готова да участва в мироопазваща мисия в Украйна, ако бъде постигнато мирно споразумение, заяви чешкият президент Петър Павел в интервю за украинския вестник "Европейска правда". Коментирайки въпроса с гаранциите за сигурност за Украйна в интервюто за украинското издание, Павел спомена т. нар. "коалиция на желаещите" и каза, че Чехия вече е част от тази коалиция, отбелязва украинската новинарска агенция Укринформ.
Павел изрази увереността си, че когато бъде постигната колективна готовност за изпращането на мироопазващ контингент, Чехия ще е част от него.
По отношение на това, че в Чехия има скептицизъм във връзка с разполагането на мироопазващи войски в Украйна, президентът каза, че е възможно сред чешките политици да има различни мнения по този въпрос.
Чешкият лидер подчерта, че има силна група от европейски страни, които искат да дадат гаранции за сигурност на Украйна.
Източник: БТА
|
|
Великобритания се стреми да се настани в Украйна, а Франция към лидерство в Европа
|
23.03.2025, 13:41 |
Напоследък Великобритания и Франция обявяват различни инициативи за сформиране и изпращане в Украйна на миротворчески контингент, който трябва да осигури спазване на бъдещото мирно споразумение. Двете страни се надпреварват в миротворческата си дейност. Лондон започна да формира „Коалиция на желаещите“, като първата практическа стъпка беше виртуалната среща между британския премиер и лидерите на страните, желаещи да участват в коалицията, а втората бе срещата на началник-щабовете на техните армии. Целта е създаване на 30-хиляден експедиционен контингент от европейски страни, Канада, Австралия и Нова Зеландия. Същевременно в Украйна, по съобщение на външния ѝ министър, също активно се обсъждат местата за евентуално дислоциране на миротворчески контингент, количеството войски и тяхното осигуряване. Възможно е до края на месеца да се проведе още една среща с участието на Франция и Украйна. В Лондон смятат, че той трябва да бъде разположен в и около Киев, Лвов и Одеса. Дори в навечерието на втората среща, според "Дейли мейл", е проверена готовността на британските сили за специални операции за евентуално изпращане в Украйна в състава на миротворчески контингент.....Прочети още
|
|
Военен календар
|
23.03.2025, 08:30 |
На 23 март 1856 година в Търново е роден генерал-майор Иван Сарафов (1856 – 1935).
Участва в Руско-турската война (1877 – 1878) като доброволец от 10-а дружина на Българското опълчение. Завършва Пехотното юнкерско училище в Одеса (1879) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург (1891).
След Освобождението (1878) служи в Източнорумелийската милиция (6-а старозагорска и 1-ва пловдивска дружина) и във войската на Княжество България (17-а търновска, 5-а тетевенска, 20-а варненска дружина).
По време на Сръбско-българската война (1885) командва 8-и пехотен приморски полк в боевете при Драгоман, Цариброд и Пирот.
Взема участие в детронирането на княз Александър І (1886), поради което е уволнен от армията и по-късно емигрира в Русия.
След завръщането си (1898) постъпва отново в българската армия и последователно заема длъжностите началник на Административния отдел във Военното министерство (1898 – 1899), началник-щаб на 1-ва пехотна софийска дивизия (1899 – 1900), командир на 10-и пехотен родопски полк (1900 – 1903) и на 8-а пехотна тунджанска дивизия (1903 – 1908).
От 1909 г. командва 3-та пехотна балканска дивизия, с която воюва в Балканските войни (1912 – 1913) при Лозенград, Чаталджа, Одрин, Кукуш, Дойран и Горна Джумая.
Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. и ІV ст. 2 кл.
|
|
|
|
FT: Европа работи по план за заместването на САЩ в НАТО
|
22.03.2025, 17:14 |
Най-големите военни сили в Европа разработват планове за постепенно поемане на по-голяма отговорност за отбраната на континента вместо САЩ, пише Financial Times, позовавайки се на четирима информирани европейски служители.
Вестникът пише, че това се отнася и до предложението на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да прехвърли тези отговорности на европейските държави през следващите пет до десет години.
Обсъжданията са опит да се избегне хаос в случай на едностранно оттегляне на САЩ от НАТО, което стана обект на безпокойство поради многократните заплахи на Тръмп да отслаби или да се оттегли от трансатлантическия съюз, който защитава Европа от почти осем десетилетия, отбелязва изданието.
Според четирима от източниците Великобритания, Франция, Германия и скандинавските страни са сред държавите, участващи в тези неформални, но структурирани дискусии.
Тяхната цел е да разработят план за прехвърляне на финансовата и военната тежест към европейските столици и да го представят на САЩ преди годишната среща на върха на лидерите на НАТО в Хага през юни.
Отбелязва се, че предложението ще включва твърди ангажименти за увеличаване на европейските разходи за отбрана и военни способности, за да бъде убеден Тръмп да се съгласи на постепенно прехвърляне на властта, което ще позволи на САЩ да се съсредоточат повече върху Азия.
В допълнение към ядреното си възпиране, което защитава Европа с помощта на няколко европейски военновъздушни сили, въоръжени с американски ядрени оръжия, Съединените щати предоставят военни възможности, с които континенталните им съюзници не разполагат, като разполагат с въздушни, военноморски и военни бази и поддържат 80 000 военнослужещи в Европа.
Според официални оценки ще са необходими от пет до десет години на увеличени разходи, за да се достигне ниво, което да замени повечето военни способности на САЩ (с изключение на ядреното възпиране).
"Увеличаването на разходите е единствената възможна стратегия: споделяне на тежестта и намаляване на зависимостта от САЩ. Започнахме тези преговори, но задачата е толкова голяма, че мнозина се чувстват претоварени“, отбелязва един от служителите.
Макар че американските дипломати увериха европейските си колеги, че Тръмп остава ангажиран с членството в НАТО и неговия 5-ти член за колективна отбрана, много европейски столици се опасяват, че Белият дом може бързо да намали разполагането на войски или оборудване или да намали участието в съвместните задачи на НАТО.
"Трябва да се преговаря с американците, а не е ясно дали те ще искат да го направят. Можете ли изобщо да им се доверите, че ще се придържат към тях?“, заявява друг служител.
Източниците посочват и продължаващите и редовни дискусии между Франция и Обединеното кралство относно създаването на "коалиция на решителността“ като показател за посоката на движение.
На въпроса какво означава европейски гръбнак в НАТО и възможно ли е това, един от служителите отговаря: "Виждаме, че това се случва. Виждаме, че това се случва точно сега: Обединеното кралство и Франция поемат водеща роля (по отношение на силите за подкрепа на Украйна) без американците.“
Така наречената "Коалиция“, която подготвя основите за осигуряване на бъдещо следвоенно споразумение, се срещна в началото на март в Лондон.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Военният обрат на Германия се нуждае от нещо повече от пари
|
22.03.2025, 17:05 |
„Германия се завърна“, каза Фридрих Мерц, вероятният следващ канцлер на страната. Това изречение някога щеше да предизвика ужас на континента. Сега съседите на Германия са доволни да видят, че Берлин поема повече отговорност за тяхната колективна сигурност, пише историкът и журналист Катя Хойер в материал за Bloomberg. Значителна стъпка в тази посока е новото законодателство, което позволява по-големи заеми за разходи за отбрана и беше прието от парламента във вторник. То трябва да даде на Мерц финансовите средства, за да направи страната готова за бой.
Това, което ще бъде по-трудно, е промяната на германския начин на мислене. Вкарването на страна, изоставила с радост своето милитаристично минало, във века на отбранителната готовност ще бъде огромно предизвикателство........Прочети още
|
|
Предстоят големи промени в Министерството на отбраната
|
22.03.2025, 08:52 |
Министерството на отбраната предлага за обществено обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на нормативни актове. В резултат от извършения преглед на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2026 г. е установена необходимостта от неговото актуализиране. Целта е осигуряване на способности за въоръжените сили, с оглед гарантиране на националната и съюзна сигурност. Промените се обосновават с доизграждане на способности за защита на силите и осигуряване на изискванията за приемане и експлоатация на самолет F-16 Block70, изграждане на способности за киберотбрана и увеличаване на способностите за разузнаване.
За осигуряването на некомплекта от личен състав във военните формирования от въоръжените сили, се прилага механизъм на трансформиране на длъжности за военнослужещи, както и преразпределение на доброволния резерв между военните формирования, с което се постига устойчиво разпределение на човешките ресурси във въоръжените сили и същевременно военни формирования се осигуряват с личен състав за изпълнение на задачите.
В резултат на придобиването на нови системи и отбранителни средства и системи за въоръжените сили възниква и необходимостта от тяхното въвеждане и разпределение с оглед осигуряване на способности за ефективна подготовка на военните формирования, за което са нужни изменения и допълнения в План 2026, се посочва в мотивите към проекта.
Предлагат се промени и в Устройствения правилник на Министерството на отбраната.
Дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ ще носи наименованието „Стратегически комуникации, връзки с обществеността и протокол“. Възлага й се да изгражда и развива способности за провеждане на стратегически комуникации и да предлага мерки за противодействие на фалшиви новини и дезинформации, свързани с дейността на министерството, структурите на пряко подчинение на министъра и Българската армия. Разкриването на отдел по стратегически комуникации ще въведе интегриран подход и ще допринесе за развитието на способности за стратегически комуникации в Министерството на отбраната и Българската армия, като същевременно ще подобри и усъвършенства планирането и анализа на комуникационните дейности на дирекция „Връзки с обществеността и протокол“, се отбелязва в мотивите към проекта.
На функционален принцип се разделя дирекция „Правно нормативна дейност в отбраната“, чрез отделяне на дирекция „Правно осигуряване на обществените поръчки в отбраната“. Предвижда се така да се осигури обособяването на специализиран правен капацитет, насочен към обезпечаване на различните направления при изпълнението на стратегическите цели и проекти, посочени в Програмата за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2032, както и в стратегическите програми на правителството в част отбрана, като същевременно ще се запази независимостта на правната експертиза, без същата да се включва в обхвата на друго звено от администрацията на министерството.
Прогнозата е, че с обособяването на юридическа експертиза за специфичните аквизационни въпроси ще се постигне високо ниво на осигуреност на управленските решения и оттам – до адекватно и ефикасно осъществяване на политическите приоритети в сферата на отбраната.
Прецидират се функциите на дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“ (ДУЧРО) в две направления: дефиниране на отговорностите на дирекцията свързани с провеждане на обучението на българските граждани за придобиване на квалификация „Офицер от резерва“, от една страна и обучението на българските граждани в двата етапа на придобиване на средно образование, от друга; - прехвърляне на функцията по организиране на процеса по определяне на длъжности в национални представителства, щабове и органи на международни организации и други международни инициативи от дирекция „Отбранителна политика и планиране“ към дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“.
Предлага се функцията на главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ да организира и осигурява в административно-техническо отношение работата на Съвета по строителство и строителни услуги да се замени с функция по организация и осигуряване работата на Специализирания експертен съвет по устройство на територията към министъра на отбраната, с оглед обезпечаване дейността му като консултативен орган по прилагането на Закона за устройство на територията. Ще се оптимизира структурата на дирекцията чрез закриване на офисите в гр. Велико Търново и гр. Шумен, предвид липсата на необходимост от тях. Към отдел "Регионална инфраструктура на отбраната" със седалище Плевен е било предвидено създаване на офис в гр. В. Търново, но такъв фактически не е откриван, от друга страна, към отдел "Регионална инфраструктура на отбраната" със седалище Варна, има офиси в Бургас и в Шумен, като офис Шумен отговаря за администрирането имоти на територията на три области – Шумен, Търговище и Разград, но общият брой на тези имоти не налага функционирането на отделен офис, за да бъдат обезпечени функциите, свързани с администрирането им, ства ясно от аргументите за решението. Предложени са и промени, с които се прецизират функции на ГДИО и се извършват редакции от правно-техническо естество.
По отношение на дирекция „Обществени поръчки в отбраната“ се предлага да отпадне функцията на дирекцията да координира и придобиването на стоки и предоставянето на услуги чрез агенциите на НАТО, ЕС и други международни организации като несвойствена за дирекцията, която е специализирана в подготовката и провеждането на процедури за възлагане на обществени поръчки съгласно Закона за обществените поръчки.
Предлага се от дирекция "Сигурност на информацията“ да отпаднат функциите по киберотбрана и киберсигурност и да преминат изцяло в дирекция „Комуникационни и информационни системи“ от Щаба на отбраната, чието наименования да се измени на „Комуникационни и системи и киберотбрана“. Тя ще отговаря за осигуряване на министъра на отбраната и началника на отбраната с оглед вменените им със Закона за киберсигурност правомощия. Консолидирането на функцията по киберотбрана в едно административно звено ще спомогне за прилагането на единни политики в тази област, което ще допринесе за по-ефективна координация, взаимодействие и управление на дейности, процеси и личен състав, всеобхватно планиране на ресурси и администриране на проекти, както и въвеждане на механизми за киберотбрана и киберсигурност от началото на проектиране и развитие на комуникационно-информационните системи до тяхното използване, се отелязва в мотивите към проекта. По този начин ще се идентифицира една структура от МО, която ще отговаря за стратегическото ръководство, планиране и развитие на киберотбраната в МО, СППМО и БА.
Възлагат се функции за звено за мрежова и информационна сигурност към дирекция „Комуникационни и информационни системи и киберотбрана“, които да са свързани с предоставянето на административни услуги по електронен път и обмен на електронни документи между административните органи по смисъла на Закона за киберсигурност.
Предвижданията са, че изпълнението на функциите за мрежова и информационна сигурност от специализирана дирекция ще допринесе за по-висока оперативна ефективност, като по този начин ще се осигури надграждане на натрупания опит и връзка с други функции.
В съответствие със Закона за защита на класифицираната информация се привеждат функциите на дирекция „Сигурност на информацията“ по отношение на използваната терминология, както и отпадане на следните функции: да разработва политиката, да извършва администриране и поддържане функционирането на инфраструктура на публичните ключове и да издава цифрови сертификати на длъжностните лица от министерството, структурите на пряко подчинение на министъра и Българската армия и за провеждане на тестване на нови програмни и технически средства за използване в автоматизирани информационни системи и мрежи, която е техническа задача.
В областта на информационното осигуряване с цел обезпечаване работоспособността и защитата на интегрираната информационна инфраструктура на Министерството на отбраната се възлага нейното поддържане, развитие и наблюдение на Командването за комуникационно информационна поддръжка и киберотбрана (ККИПКО) като структура на оперативно ниво, предназначена да осъществява комуникационно- информационна поддръжка и киберотбрана на органите и пунктовете за ръководство, командване и управление на страната и въоръжените сили на стратегическо ниво.
В дирекция „Операции и подготовка“ ще има преструктуриране по функционални области; прецизиране на формулирането на дейностите, като се привеждат в съответствие със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и възложените функции на началника на отбраната; въвеждане на коректни термини за определени дейности и редактиране на текстове, в съответствие с дейностите, извършвани по плановете на НАТО.
Допълнителни функции и задачи се възлагат на дирекция „Логистика“ по воденето, отчета и контрола на програми „Общо логистично осигуряване на въоръжените сили“ и „Управление на инвестиционни проекти за логистично осигуряване на въоръжените сили“. Оптимизират се и се съвместяват част от функциите на дирекцията, чрез тяхното окрупняване по функционални области на съответните отдели.
Във функциите на дирекция „Стратегическо планиране“ се внася по-голяма точност и яснота за произтичащите задачи. Подобряват се способностите на дирекцията при подпомагане на началника на отбраната в качеството му на военен съветник на министъра на отбраната в областта на планирането и развитието на силите, в рамките на отбранително планиране и начините за тяхното използване в рамките на предварителното планиране и планирането в отговор на кризи на стратегическо ниво.
Извършат се промени от правно-технически характер в определените функции на дирекция „Координационни дейности“, които произтичат от подготовката, координирането и осигуряването на правомощията и задълженията на военното ръководство на Министерството на отбраната.
Според проекта общата численост на персонала в административните звена на Министерството на отбраната ще бъде 828 щатни бройки.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
159 години от рождението на първият българин-моряк командвал Българския военен флот
|
22.03.2025, 08:30 |
Днес се навършват 159 години от рождението на капитан І ранг Станчо Димитриев, който е един от основоположниците на Черноморския ни флот и първият българин-моряк командвал Българския военен флот, съобщават от Щаба на ВМС.
Станчо Димитриев е роден на 22 март 1866 г. в с. Беброво. През 1883 г. постъпва във Военното на Негово Княжеско Височество училище. При избухването на Сръбско-българската война (1885) е включва в редовете на 7-и пехотен преславски полк и взема участие в боевете при с. Радейна и Пирот (14 – 15 ноември), където е ранен. За участието си във войната е награден с Войнишки кръст „За храброст“ IV степен.
През 1886 г. взема участие в детронацията на Александър I Батемберг и в състава на конвоя, който го е есктернирал по Дунав. След контрапреврата е разжалван и изпратен да служи в 9-и пехотен пловдивски полк като редник. По-късно е амнистиран и продължава обучението си във военното училище. На 27 април 1887 г. се дипломира като е произведен в чин подпоручик и е зачислен в 6-и пехотен търновски полк.
През 1888 г. е зачислен във флотилията в Русе. На 18 май 1890 г. е произведен в чин мичман I ранг. Същата година като мичман I ранг от Флотилията и Морската част е командирован за обучение в Кралски военноморски колеж в Гринуич, Англия, като завършва през 1893 г. На 2 август 1894 е произведен в чин лейтенант, а в периода 1897 – 1998 г. специализира във Френски военноморски флот.
На 14 февруари 1900 г. е произведен в чин капитан-лейтенант, а през следващата година е назначен за командир на крайцера „Надежда“. На 14 февруари 1904 г. е произведен в чин капитан ІІ ранг и през 1905 г. е назначен за началник-щаб на флота. На 15 октомври 1908 г. е произведен в чин капитан І ранг. В периода от 1 юли 1908 г. до 15 април 1911 г. командва Военноморския флот на България.
|
|
|
|
Нова финландска 155 мм самоходна гаубица
|
21.03.2025, 18:54 |
 |
Както беше съобщено, на демонстрационното мероприятие Arctic Event 2025, което се проведе от 17 до 19 март 2025 г. в Рованиеми (Лапландия, Финландия), организирано от финландската група Patria, беше представен за първи път прототип на новата 155 mm/52 колесна самоходна гаубица ARVE, разработена от Patria. Системата е изпълнена на шаси Sisu E13TP 8x8 с бронирана кабина.
|
|
Франция достави на Хърватия почти всички поръчани изтребители Rafale
|
21.03.2025, 18:32 |
Към 21 март 2025 г. Франция е доставила почти всички многоцелеви изтребители Rafale, поръчани от Хърватия. За пристигането на 11-ия самолет съобщава Hrvatski vojnik .
Полетът на самолета за страната беше обявен преди ден. Така остава само един самолет за попълване на поръчаната ескадрила.
Доставката на бойните самолети се извършва съгласно междуправителствено споразумение, подписано през ноември 2021 г. за Хърватия за придобиване на 12 самолета Rafale F3-R от френските военновъздушни и космически сили, пише Militarnyi.
Десет от тях са едноместни версии, а две са двуместни. Договорът включва и съпътстващо оборудване, резервни части, симулатори, обучение и други. Решението за закупуване на френски многоцелеви изтребители беше взето от хърватското правителство по време на заседанието му на 28 май 2021 година.
Според хърватските медии срокът на експлоатация на най-стария от френските самолети, предлагани на Хърватия, е 10 години. Оставащият експлоатационен живот на самолетите ще варира от 3800 до 7000 летателни часа, с възможност за удължаване на експлоатационния им живот до 9000 летателни часа.
Хърватските военновъздушни сили получиха първия си самолет, двуместен реактивен самолет, на 2 октомври 2023 г. във военновъздушната база Мон дьо Марсан във Франция, където хърватските пилоти преминаваха обучение. Към ноември 2023 г. хърватските военни вече са притежатели на 3 изтребителя: един едноместен Rafale C и два двуместни Rafale B.
Първоначално беше обявено, че Франция ще достави първите шест самолета през 2024 г., а останалите ще последват следващата година. По-късно обаче графикът за доставка беше ускорен: седмият самолет пристигна в Хърватия през ноември 2024 г., последван от осмият, който дойде през декември.
Деветият Rafale кацна на 23 януари 2025 г., десетият на 20 февруари, а единадесетият, както беше споменато по-рано, на 20 март. Тези бойни самолети вече се присъединиха към 191-ва ескадрила изтребители на 91-ва военновъздушна база на хърватските военновъздушни сили.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Изтребители от шесто поколение: Тръмп лично ще обяви решението на Пентагона за договорa
|
21.03.2025, 18:06 |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп лично ще обяви решението на Пентагона за договор за изтребители от следващо поколение на стойност най-малко 20 млрд. долара още в петък, въпреки опасенията за бюджетни ограничения и промяна на приоритетите, твърдят източници, запознати с плана, предава Reuters.
Програмата Next Generation Air Dominance (NGAD) ще замени изтребителя F-22 Raptor на Lockheed Martin с летателен апарат с екипаж, създаден да влиза в бой заедно с безпилотни самолети. Дизайнът на самолета остава строго пазена тайна, но най-вероятно ще включва стелт, усъвършенствани сензори и авангардни двигатели.
Lockheed и Boeing се конкурират за договора за инженеринга и производството на стойност над 20 млрд. долара. Победителят в крайна сметка ще получи поръчки за стотици милиарди долари през многогодишния срок на договора.
Победата на Boeing би означавала рязък обрат в съдбата на компанията, която изпитва затруднения както в търговската, така и в отбранителната си дейност, загубата може да бъде опустошителна. Победата на Lockheed Martin, най-големият изпълнител в света в областта на отбраната, ще запази възходящата траектория на предлаганите от него високотехнологични самолети - той произвежда и "стелт“ F-35.
Говорител на ВВС и представители на Boeing и Lockheed не са отговорили веднага на запитванията за коментар.
Петъчният график на Тръмп предвиждаше изявление в Овалния кабинет в заедно с министъра на отбраната Пийт Хегсет. Американски служител, информиран за плана, заявява, че съобщението е предвидено за рогава.
Съобщението идва в момент, когато Тръмп работи за намаляване на разходите в цялото правителство на САЩ, въпреки че размерът и законността на усилията са оспорвани. В четвъртък той подписа указ, целящ да разформирова Министерството на образованието.
NGAD е замислена като "семейство от системи“, съсредоточено около изтребител от шесто поколение, който да се противопостави на близки противници като Китай и Русия.
Под ръководството на администрацията на президента Доналд Тръмп, която встъпи в длъжност през януари, програмата се придвижи напред след период на несигурност, който постави под съмнение бъдещето на изтребителя от следващо поколение.
Милиардерът и президентски съветник Илон Мъск изрази скептицизъм относно ефективността на изтребителите от висок клас с екипаж, като заяви, че по-евтините безпилотни самолети са по-добър вариант.
Миналата година програмата бе изправена пред потенциални забавяния или намаляване на обхвата заради натиска върху бюджета и превишаването на разходите по други програми на ВВС.
Очакваното съобщение в петък обаче сигнализира, че за NGAD ще бъде избран проект, финализиран миналата година.
Boeing се бори с неблагоприятни фактори както в търговския, така и в отбранителния си бизнес. Една победа би била стимул за предприятията за производство на изтребители в Сейнт Луис, Мисури.
Наскоро Lockheed бе отстранена от конкурса за изграждане на следващото поколение стелт изтребител за ВМС, базиран на самолетоносач. Ако загуби договора за NGAD, тя вероятно ще удвои програмата си за изтребители F-35 и международните продажби на самолетите си F-16.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Официално полагане на водещата британска атомна ракетна подводница от новия клас Dreadnought
|
21.03.2025, 13:17 |
 |
На 20 март 2025 г. в корабостроителницата на BAE Systems в Бароу-ин-Фърнес се състоя официалната церемония по полагане на кила на водещата британска атомна ракетна подводница от нов клас Dreadnought. Британският премиер Кийр Стармър присъства на церемонията. Действителното строителство на водещата лодка Dreadnought реално започна в Barrow-in-Furness още на 6 октомври 2016 г.
|
|
Пентагонът: Не, не можем да блокираме дистанционно вашите F-35
|
21.03.2025, 13:04 |
Пентагонът се опита да успокои международните си партньори в програмата F-35, заявявайки, че в стелт изтребителя няма вграден "авариен изключвател", който САЩ биха могли да използват спрямо чужди самолети, за да ги направят неефективни. Това е поредният сигнал, че съществуват реални опасения в чужбина относно американското управление на програмата на фона на напрежението с исторически съюзници, пише Breaking Defense.
В обяснителен режим излезе Обединеният програмен офис (JPO) за програмата F-35: "Програмата работи съгласно добре установени споразумения, които гарантират, че всички оператори на F-35 разполагат с необходимите възможности за ефективна поддръжка и експлоатация на своите самолети. Силата на програмата F-35 се крие в глобалното партньорство и оставаме ангажирани да предоставяме на всички потребители пълната функционалност и поддръжка, от която се нуждаят."
Дискусията за потенциална възможност за дистанционно неутрализиране на F-35 се появи по-рано този месец в европейски новинарски издания след решението на президента Доналд Тръмп да спре военната помощ за Украйна. Чуждестранни служители отрекоха идеята тогава, но опасенията изглежда произтичат по-общо от факта, че технологично напредналият F-35 зависи от редовни актуализации от САЩ, особено за сложния софтуер на самолета, както и от логистична поддръжка.
Програмата F-35, за която американският аерокосмически гигант Lockheed Martin е основен изпълнител, включва 19 международни партньори или клиенти. Това е огромен бизнес - всеки самолет струва по 80-100 милиона долара и производството и поддръжката му осигуряват заетостта на хиляди.
Стейси Петиджон, директор на отбранителната програма в Центъра за нова американска сигурност, обаче коментира пред изданието, че не е нужно някой в Пентагона или в Белия дом да има голямо червено копче на бюрото си: "Чрез прекъсване на поддръжката, доставките на резервни части и изключване на чуждестранните F-35 от американските компютърни мрежи, самолетите бързо биха били парализирани. Без тези софтуерни актуализации F-35 биха могли да летят, но много по-вероятно е да бъдат свалени от противниковата противовъздушна отбрана. Също така, без американски техници и резервни части би било трудно да се поддържат самолетите за дълго време, тъй като това е изключително сложна оръжейна система".
След първоначалните доклади в европейската преса, в Португалия и Канада публично заявиха, че техните министерства на отбраната преразглеждат бъдещите си опции за изтребители в светлината на новите геополитически реалности. Докато Лисабон все още не е поел ангажимент за изтребител от ново поколение, Отава планираше да закупи близо 90 F-35A от САЩ.
16 от машините със сигурност ще бъдат доставени заради договорни ангажименти, но за останалите се прави анализ дали придобиването им ще е "в най-добрия интерес на канадците и канадските въоръжени сили".
Френският лидер Еманюел Макрон се възползва от ситуацията, като препоръча на страните от ЕС да се превъоръжат с Dassault Rafale. - Още за F-35
Източник: https://money.bg/
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 12 (2025), 21 март, 2025 годинa (pdf)
|
|
Нови италиански баражиращи боеприпаси
|
21.03.2025, 09:27 |
 |
European Defense Review публикува статия на Паоло Валполини, озаглавена „MBDA Italia unveils two new Loitering Munitions» (MBDA Italia представи два нови баражиращи боеприпаси“), в която се съобщава, че неотдавнашното учение на италианските планински войски „Volpe Bianca 2025“ отбеляза първото публично появяване на два представители на ново семейство баражиращи боеприпаси, разработени от компанията MBDA Italia (италианския клон на европейската група MBDA) в съответствие с изискванията, издадени от щаба на италианската армия. В статията се намеква, че тези боеприпаси може да се появят в Украйна.
|
|
Защо Съветският съюз създаде свое атомно оръжие?
|
21.03.2025, 08:55 |
В наши дни ядреното оръжие е сериозен проблем за човечеството, но именно с неговото създаване приключва епохата на грандиозните световни войни. Гарантираното взаимно унищожение накара свръхдържавите да постигат договорки там, където преди лесно биха поели пътя на въоръжения конфликт.
В първите години на ядрената ера монополът върху атомната бомба се държал от САЩ. През август 1945 г. те демонстрирали, в каква опасност се намират държавите, които не принадлежат към западния блок и хвърлят две бомби над Япония.
Ситуацията се променя на 29 август 1949 г., когато Съветският съюз провежда изпитания на собствено ядрено оръжие.
Началото на надпреварата
Мисълта за това, че получаваната при разпадането на ядрото на урана колосална енергия може да се използва за военни цели, била за първи път огласена от физиците в края на 30-е години. Първопроходци се оказали немците. Именно Германия стигнала най-далеч от всички страни при теоретичните разработки на ядрена тематика. Немският атомен проект стартирал още през лятото на 1939 г. Физиците, избягали от Германия след идването на власт на Хитлер, бързо разбрали, до какво може да доведе неговото успешно завършване. Налагало се немците да бъдат изпреварени, при това колкото по-бързо, толкова по-добре.
През август 1939 г. президентът на САЩ Ф. Д. Рузвелт получил писмо от изтъкнатия физик А. Айнщайн. Носителят на Нобелова награда по физика обръщал вниманието на президента към факта, че нацистите провеждат изследвания с цел създаване на ядрено оръжие и предлагал да се започне реализация на аналогичен проект и в САЩ. През следващите две години оттатък океана се разгърнала мащабна дейност, в която били вложени значителни средства и привлечени най-големите умове на епохата – Н. Бор, Е. Телер и други.
Всичко това било добре известно на СССР. Съветските физици били информирани за дейността на чуждестранните им колеги. И разузнаването не стояло със скръстени ръце. През юни 1940 г. то съобщило, че американците започват изследвания с уран-235. Година и половина по-късно, вече след началото на Великата Отечествена война, постъпили още по-тревожни сведения: още през 1943 г. Англия може да създаде свое ядрено оръжие. Това означавало, че немците, чиито войски вече били край Москва, излизат на финалната права. Съветският съюз сериозно изоставал в ядрената надпревара.
Физиците и разузнаването запретват ръкави
Цялата информация за успехите на западните страни в разработката на ядрено оръжие се стичала в Кремъл. Й. В. Сталин бързо разбрал, че става дума за жизненоважен за страната въпрос. Неговият вердикт звучал еднозначно: "Нямаме бомба, лошо работим!". Немците под Москва били спрени, а скоро бил постигнат и поврат във войната. Но нямало никакви гаранции, че ситуацията няма да се промени, ако немците получат в ръцете си свръхмощното оръжие. Успехите на американците и англичаните също се оценявали с тревога: ако успеят да направят атомна бомба, те биха могли самостоятелно да победят Хитлер, а след това да заплашват и Съветския съюз.
През септември 1942 г. ръководството на СССР санкционирало създаването на специална лаборатория, занимаваща се с ядрената проблематика. Именно от нея започва историята на съветския атомен проект. В нея работил малък, но висококвалифициран колектив физици, ръководени от И. В. Курчатов. Той ще влезе в историята като бащата на съветската атомна бомба. В тясно взаимодействие с учените работело разузнаването. Съветската шпионска мрежа в САЩ разполагала с пълна информация за хода на американския атомен проект, включително и за местонахождението на основните изследователски центрове. Голяма помощ оказвали и американските ядрени физици, които симпатизирали на СССР. Благодарение на тях чертежите на американската бомба се озовали на бюрото на Курчатов само две седмици след нейното създаване през 1945 г.
Краят на американския ядрен монопол
Германия била разбита без употребата на ядрено оръжие. Американските атомни бомбардировки над Хирошима и Нагасаки през август 1945 г. били по-скоро символичен акт: Вашингтон обявил пред целия свят, че той притежава свръхмощна бомба. Това послание било адресирано на първо място към Москва. След края на Втората световна война бившите съюзници от антихитлеристката коалиция се озовали от различни страни на барикадите. Американските и британските военни разработвали планове за евентуална война срещу СССР. Те предполагали бомбардировка на най-големите съветски градове с използване на атомно оръжие.
Това можело да бъде избегнато само при условие, че американският ядрен монопол бъде унищожен. Само две седмици след разрушаването на Хирошима, по заповед на Сталин бил създаден Специален комитет, който започнал да координира всички дейности по атомния проект. Фактически учредявало се суперминистерство, притежаващо огромни ресурси и извънредни правомощия. Той бил оглавен от приближения съратник на Сталин Л. П. Берия.
Под неговото непосредствено ръководство в СССР за няколко години се сформирал нов промишлен отрасъл – атомният. В най-кратки срокове били създадени предприятия за обогатяване на уран, реактори, центрофуги, заводи за производство на бомби. В Сибир и Урал новите промишлени комплекси се изграждали в недрата на планините, от които се изкарвали стотици тонове скална маса. Около тях възникнали цели градове, които често не били отбелязани на гражданските карти. За тяхното съществуване знаели само тези, които били пряко свързани с ядрения проект.
Американското ръководство било убедено, че СССР ще успее да създаде атомно оръжие не по-рано от 1954 г. Проведените през 1949 г. изпитания на полигона в Семипалатинск станали неприятен сюрприз за САЩ. Мобилизирайки всички сили, в условията на следвоенна разруха Съветският съюз успял да унищожи ядрения монопол на САЩ. По този начин били положени основите на международната сигурност, върху които и до ден днешен стои световният ред. - Oще ЯО
|
|
Дравската операция приключва успешно на този ден
|
21.03.2025, 08:50 |
Дравската операция или Дравска епопея е отбранителна операция на българската армия по време на участието на България във Втората световна война срещу войски на Третия райх, настъпващи в района на Нагятад-Хересне в опит да създадат предмостие на северния бряг на река Драва. Тя е част от отбранителната Балатонска операция на Червената армия от периода 6 до 21 март 1945.
На Първа българска армия с командващ ген. лейтенант Владимир Стойчев е поставена задача за упорита отбрана по северния бряг на р. Драва. В процеса на подготовката със заповед на командващия армията на 17 февруари 1945 г. са формирани два корпуса - 3-ти и 4-ти корпуси. За тяхното управление от България са изпратени два напълно окомплектовани с офицерски състав корпусни щаба.
Трети корпус с командващ ген. лейтенант Тодор Тошев заема позиции на западния участък, граничещ на север с разграничителната линия на Първа българска армия със съседната от север 57-а съветска армия от III-ти украински фронт - Кадаркут-Надкорпад-Йотвьошкони; на юг-река Драва; на запад-каналът Риняпатак и на изток разграничителната линия с Четвърти корпус на Първа българска армия.
Четвърти корпус, командван от ген. лейтенант Стоян Трендафилов заема позиции за отбрана на южния, т.нар. дравски участък с югоизточна разграничителна линия с 3-та югославска армия Мадярбой (днес Бой)-Беременд-Торянц, на юг и югозапад северния бряг на р. Драва, на северозапад разграничителната линия с Трети корпус Сигетвар-Даран-Барч.
Хитлеристкото настъпление има за цел да отвлече главните съветски сили от Берлин, да обкръжи и унищожи 57-ма съветска и Първа българска армия и да достигне река Дунав. Вермахтът нанася три удара:
1) основен - между езерата Балатон и Веленцейто по направление на Дунафьолдвар;
2) срещу силите на 57-ма съветска армия и българската 10-та пехотна дивизия по направление на Печ;
3) през Драва, при Долни Михоляц, срещу 4-ти български корпус и при Валпово срещу 3-та югославска армия.
Пробивът по направлението на главния удар е спрян от съветските войски на 15 март. Настъплението в стика между 57-ма съветска армия и българската 10-та пехотна дивизия е спряно с помощта на 12-та пехотна дивизия. Опитът за подновяването му е спрян на 10 март. В района на Долни Михоляц хитлеристките войски успяват да форсират Драва и да създадат предмостие с дължина 18-20 километра и дълбочина 5-6 километра. Тяхното настъпление е спряно с помощта на две дивизии от 133-ти съветски корпус. От 12 до 19 март, след ожесточени боеве при селата Дравасоболч, Дравапалконя, Дравачехи, с помощта на 16-та пехотна дивизия предмостието е ликвидирано, войските на Вермахта са отхвърлени на юг от Драва и отбраната на българите в участъка е стабилизирана. До 21 март, с помощта на български и съветски части, 3-та югославска армия ликвидира предмостието при Валпово.
Успешното провеждане на Дравската операция проваля настъпателните планове на Вермахта, спомага за създаване на условия за настъпателната Виенска операция на Червената армия и по този начин ускорява края на войната. Победата при Драва допринася и за бойния престиж на българската армия.
Загубите на българската армия наброяват 1614 убити, а ранените са около 2500.
|
|
|
|
Отбранителната индустрия пита какви са целите на България по европейските планове за превъоръжаване
|
20.03.2025, 18:10 |
Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си в рамките на новите европейски планове за въоръжаване. Това каза Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия" по БНР.
"Чуваме, че 150 млрд. ще бъдат осигурени по линия на различни фондове на ЕС, останалите 650 отделните страни ще трябва да ги осигурят. Тук ще е ролята на всяко едно правителство и съответно Министерство на отбраната, индустрията, да преценят какви средства ще могат да отделят. Основните предизвикателства ще бъдат стратегическото целеполагане на това какво представлява модернизацията. Големият проблем през годините беше именно да се направи нов преглед на всички програми за превъоръжаване и модернизация на нашата армия в светлината на новите предизвикателства", коментира той.
Според него е важно в писането на Бялата книга да вземат участие не само всички институции, които са замесени, но задължително и специалисти от българската отбранителна индустрия.
По думите му проблемът с модернизацията на армията е ясната последователна стратегия за развитие:
"Голяма част от скъпите проекти, които в момента се случват в МО, се правят на принципа на спешност, необходимост. Тази техника, която получаваме в България, са едни черни кутии, в които ролята на отбранителната индустрия е никаква".
Петър Чолаков отбеляза, че българската отбранителна индустрия винаги през годините е била по-скоро пазарно ориентирана, отколкото стратегически ориентирана. "До този момент това беше начин да се развиваме", обясни той и подчерта:
"Никога не сме имали в своите развойни програми ясна стратегия как ще подпомогнем българската армия и модернизацията на българската армия. Ние по-скоро сме се ориентирали през годините в различните пазари – къде ще бъде нашата ниша".
По думите му през годините технологичната база за производство на всякакъв вид техника за отбраната е била значително подобрена. Оборудването, с което се работи, е западно и е на много високо ниво, категоричен бе Чолаков. Според него тук е и ролята на държавата – да помогне, за да се вдигне нивото до степен, която в бъдеще армията ще има нужда.
В голяма част от фирмите във военно-промишления комплекс настъпи сериозна модернизация и бяха увеличени капацитетите в последните 2 години, изтъкна той и каза, че отбранителната ни индустрия е получила ориентация в каква посока да върви. Според него в тази индустрия има повишаване на печалбите.
По думите му обаче българската отбранителна индустрия в момента страда по-малко от липса на пазари и пари, а повече от липса на кадри. Тук трябва да се работи активно с държавата, категоричен бе той.
"Вярвам, че България може да бъде много сериозна част от този процес на увеличаване на капацитета и модернизация на европейските армии. Голямата въпросителна ще бъде – ние отиваме в посока една европейска армия или всяка една армия ще работи сама за себе си и ще има своя стратегически план за развитие", коментира Петър Чолаков.
Според него правителството и МО са закъснели със създаването на собствена стратегия за това как ще модернизира своите отбранителни възможности. Той е категоричен, че трябва да използваме "този импулс" да увеличим производствените си възможности и капацитети.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Полша е финансирала със 77 милиона евро достъпа на Украйна до "Старлинк"
|
20.03.2025, 18:04 |
Полша е финансирала Украйна със 77 милиона евро между 2022 и 2024 година за закупуване на техника и абонамент за нуждите на Киев от американската спътникова комуникационна система „Старлинк“ в съпротивата срещу руската агресия, предаде Франс прес, като се позова на полското министерство на цифровизацията.
Мултимилиардерът Илон Мъск, който е собственик на „Старлинк“ и специален съветник на американския президент Доналд Тръмп, заяви в началото на този месец, че неговата система „е гръбнакът на украинската армия“. „Цялата им фронтова линия ще се срине, ако я изключа“, написа тогава Мъск в социалната платформа „Екс“, която също е негова собственост.
Полският министър на външните работи Радослав Шикорски отговори на публикацията му, като написа също в „Екс“, че неговото правителство ще покрие разходите на Украйна за „Старлинк“ в размер на 50 милиона долара годишно.
Министерството на цифровизацията на Полша обяви пред АФП днес, че между 2022 и 2024 г. от полска страна са били дадени почти 323 милиона злоти (77 милиона евро) за работата със системата в Украйна.
„Тези средства бяха предназначени за закупуване на 24 560 терминала и за месечни абонаментни такси за ползване на услугите на тези терминали, както и за 5150 терминала, предоставени от други потребители“, съобщиха от пресслужбата на ведомството.
В изявлението пише още, че тазгодишните разходи за абонамент ще възлизат на 77 милиона злоти (18,3 милиона евро).
Полша, която е твърд съюзник на Украйна, заема позицията на важен логистичен посредник в доставката на военна и хуманитарна помощ от Запада за Киев, посочва АФП.
Източник: bta.bg
|
|
Швеция каза, че купуването на американски оръжия не представлява риск за сигурността на Европа
|
20.03.2024, 17:55 |
Шведският премиер Улф Кристершон каза, че не смята за риск за сигурността купуването на американски оръжия, но все пак за Европа би било добре да намали зависимостта си от Вашингтон за оръжия и техника в сферата на отбраната, предаде Ройтерс.
Канада заяви, че разчита твърде много на САЩ за сигурността си, като нареди преразглеждане на договора си за закупуване на изтребители от "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin) на фона на търговската война с администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Кристершон посочи на срещата на върха на ЕС в Брюксел, че европейската индустрия за отбрана трябва да стане по-силна. "Както шведската индустрия за отбрана, така и много други европейски страни биха се възползвали от това да бъдат по-малко зависими от отбранителната индустрия на САЩ", каза той.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас призова европейските лидери да потвърдят думите на подкрепа за Киев с действия, тъй като Тръмп продължава с опитите да сложи край на войната между Русия и Украйна и опитва да се сближи с Москва.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
Индия дава първоначално одобрение за покупки на оръжия и оборудване за 6 млрд. долара
|
20.03.2025, 17:50 |
Индийският съвет за придобиване на активи за отбраната днес даде първоначално одобрение за закупуване на оръжия и оборудване на стойност над 540 млрд. рупии (6,26 млрд. долара), за да се увеличат възможностите на въоръжените сили на страната, съобщи Ройтерс.
Одобрението включва закупуването на по-мощни двигатели за бойните танкове Т-90 с руски произход, използвани от индийската армия, допълнителни противолодъчни торпеда за индийските военноморски сили и системи за ранно предупреждение и контрол на самолети за индийските военновъздушни сили.
Отбранителната институция също одобри изработване на насоки, така че процесът на придобиване на оръжия да стане "по-бърз, по-ефективен и ефикасен".
|
|
Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
|
20.03.2025, 13:38 |
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 225 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, във военни формирования от Сухопътните войски.
В гарнизони Карлово и Казанлък са обявени 100 места, в гарнизон Стара Загора – 85 места, в гарнизон Ямбол – 10, в гарнизон Хасково – 20, в гарнизон София – 10. Длъжностите са за шофьори, механик-водачи, електротехници, радиотелефонисти, радиотелеграфисти, техници, и др.
Кандидатите за участие в конкурса трябва да подадат писмено заявление до 25 април 2025 г. чрез структурите на Централното военно окръжие до командирите на съответните военни формирования. В заявленията си трябва да посочат адрес за кореспонденция, телефонен номер и e-mail. Допуснатите кандидати ще бъдат уведомени писмено за часа, датата и мястото на явяване за участие в конкурса.
Конкурсът ще се проведе от 23 до 27 юни 2025 г. и включва оценка на психологичната пригодност, изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване.
Всички условия, на които трябва да отговарят кандидатите, както и необходимите документи и критериите за подбор, са посочени в обявата за конкурса, публикувана в интернет страницата на Министерството на отбраната в рубрика „Документи“ – „Обяви и конкурси“.
Допълнителна информация желаещите да постъпят на военна служба в Сухопътните войски могат да получат на телефони, посочени в обявата.
Източник: mod.bg
|
|
Сръбският президент и генералният секретар на НАТО обсъдиха регионалната сигурност
|
20.03.2025, 13:35 |
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте съобщи в профила си в социалната мрежа Екс, че е разговарял със сръбския президент Александър Вучич за регионалната сигурност, както и за укрепването на отношенията между НАТО и Сърбия.
„Добра среща с президента на Сърбия в Брюксел след телефонния ни разговор преди две седмици. Обсъдихме ключовото значение на поддържането на регионалната сигурност, както и продължаването на укрепването на отношенията между НАТО и Сърбия“, написа Рюте в Екс.
Вучич и Рюте се срещнаха снощи в Брюксел, където сръбският президент се срещна и с европейския комисар по разширяването Марта Кос.
учич каза снощи пред журналисти, че е разговарял с Рюте за „всички важни въпроси, сътрудничеството, ситуацията в Косово и в Босна и Херцеговина“. Той определи срещите си от деня като „един успешен ден за Сърбия“.
„Говорихме за всичко, разбира се за геополитическата ситуация“, отбеляза Вучич, цитиран от ТАНЮГ.
Той посочи, че след като Хърватия и Албания са подписали военни споразумения с Косово, е започнала надпреварата за въоръжаване в региона. „Тежко е за Сърбия, но ще успеем да защитим страната си“, подчерта той и допълни, че това представлява нарушаване на субрегионално споразумение.
„Става въпрос за нарушаване на т.нар. субрегионално споразумение за контрол на въоръжаването от 1996 г. От нас зависи да разбираме реалността и в съответствие с това да се подготвим за бъдещето“, посочи сръбският президент.
Субрегионалното споразумение за контрол на въоръжаването, включено в Дейтънското мирно споразумение за прекратяване на войната в Босна и Херцеговина, е подписано от Хърватия, тогавашната Федеративна република Югославия и Босна и Херцеговина, информира хърватското външно министерство на сайта си. Споразумението съдържа конкретни ограничения на пет категории оръжия (бойни танкове, бойни бонирани превозни средства, артилерия с калибър 75 мм или повече, бойни самолети и хеликоптери) и разпоредби за механизъм за наблюдение чрез инспекция, за обмен на информация и режим на проверка. След 2006 г. страни по споразумението са Босна, Черна гора, Хърватия и Сърбия.
Вучич отбеляза снощи, че разговорите между Сърбия и НАТО ще продължат, като съществува воля да бъдат в близка връзка и постоянен контакт, когато става въпрос за запазване на стабилността и мира без пространство за конфликти на Западните Балкани.
„Това представлява огромен интерес за нас, преди всичко, но бих казал, че дори и за НАТО, като се има предвид ситуацията е геополитически план“, отбеляза още Вучич.
Източник: bta.bg
|
|
На този ден през 1963 година се сформира 2 ордн (301-ви артилерийско-технически дивизион от състава на 4 ап)
|
20.03.2025, 08:12 |
 |
Още ракетни войски |
|
|
|
Великите военни изцепки: Битката при моста Стърлинг (1297 г.)
|
19.03.2025, 19:25 |
Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл........Прочети още
|
|
Първият командир на българския дивизион подводни лодки
|
19.03.2025, 19:21 |
През 1947-1948 г. между съветското и българското правителство се водят секретни преговори за създаване на български военен флот по съветски образец. Взето е решение, заедно с корабите, които получава флота ни - ескадрен миноносец, преследвачи на подводници и други, да се приемат на въоръжение и подводници и торпедни катери.
С писмо № 1670/ 27.03.1948 г. на щаба на Морските войски започва набиране на личен състав за формиране на т.н. група „А” (бъдещи катерници) и група „Б” (за усвояване на подводното дело). Във втората група са включени 120 души (офицери, старшини и матроси).
Първият й командир е мичман I ранг (дн. „старши лейтенант“) Минко Стаевски от 38 випуск на Военноморското училище - Варна. Сред бъдещите подводничари е и мичман II ранг (дн. „лейтенант“) Матей Иванов Матев - първият командир на българския дивизион подводни лодки.
Един от най-изтъкнатите ни флотски командири е роден на 12.12.1923 г. в града на Васил Левски - Карлово, в семейството на Иван и Ана Матеви. Учи в Смесената народна прогимназия (до 27.06.1937 г.), а след това и в гимназията в родния си град (завършва с отличен успех през 1941г.). Трудно е да се отгатнат подбудите (романтиката или осигуреността на военната служба), които са го довели във Варна, но от 23.08.1941 г. юношата Матей Матев е вече кадет в Гимназиалния отдел на Военноморското училище.
След това, от 02.08.1944 г., без колебание и отлично подготвен, продължава образованието си като юнкер във Висшия мореходен отдел на училището и се дипломира на 02.08.1947 г. Високото ниво на обучение и спартанския режим в най-старото техническо учебно заведение у нас формират у бъдещия офицер образованост, дисциплинираност, закалка на волята и родолюбие...........Прочети още
|
|
ЕК предвижда превъоръжаването на ЕС да бъде основно със средства, произведени в Европа
|
19.03.2025, 17:42 |
Европейската комисия предвижда 65 на сто от оборудването, необходимо за превъоръжаването на ЕС, да бъде европейско производство и да бъде придобивано само от организации в ЕС, Европейската икономическа общност и Европейската асоциация за свободна търговия. Това се посочва в Бяла книга за отбраната, представена днес от комисията в Брюксел.
Според ЕК е възможно до 2030 г. държавите от ЕС да се ползват с отстъпки от бюджетните правила, когато инвестират в отбранителни способности. В тези случаи държавите ще трябва да представят конкретни планове за одобрение от комисията и Съвета на ЕС на обща стойност до 1,5 на сто от техния брутен вътрешен продукт (БВП). Предвижда се решенията да бъдат съгласувани с НАТО.
Държавите от ЕС ще могат да разчитат за тези цели на около 800 милиарда евро, от които 650 млрд. от бюджета на ЕС и 150 млрд. евро заеми. С тези средства ще може да се осигуряват системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси, ще бъде развивана инфраструктура с двойно предназначение, ще бъдат подобрени европейските възможности за военно производство.
Комисията предвижда свързване на военнопромишлените комплекси на ЕС и на Украйна. Предлага се Украйна да получи право да участва в съвместни поръчки на държавите от ЕС за отбранително оборудване.
Предвижда се тези предложения да бъдат обсъдени утре на заседание на Европейския съвет.
На пресконференция при представянето на плановете на комисията еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс призова 450 млн. граждани на ЕС да не разчитат на 340 млн. граждани на САЩ да ги защитят от 140 млн. руснаци, които не могат да преборят 38 млн. украинци. Време е да поемем отговорност за отбраната на Европа, добави той. Европейски разузнавателни служби отбелязаха, че скоро Русия ще изпробва действието на чл. 5 от Вашингтонския договор, посочи еврокомисарят.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас заяви, че в последните десетилетия ЕС не е отдавал голямо значение на отбраната, но днес е време да действа. Установихме какво засега не е достатъчно и как да работим съвместно с НАТО за преодоляване на тези недостатъци, поясни тя. По нейните думи държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС разбират заплахите, но е необходимо тези въпроси да бъдат по-добре разяснени на обществото. Трябва да инвестираме в отбраната в мирно време, за да не допуснем война, обобщи Калас.
Източник: bta.bg
|
|
Турция поема командването на десантните войски в състава на Съюзните сили за реагиране на НАТО за пръв път
|
19.03.2025, 12:15 |
В периода от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г., Турция за пръв път ще поеме командването на десантните войски, които влизат в състава на Съюзните сили за реагиране на НАТО (ARF), в рамките на задълженията си към алианса, съобщи турското Министерство на националната отбрана, цитирано от Анадолската агенция.
Десантните войски на НАТО и турският им еквивалент ще участват заедно в учението „Дайнамик Маринър/Флотекс-25″ (Dynamic Mariner/Flotex-25), което ще се проведе от 24 март до 4 април, отбелязват от министерството.
Съюзните сили за реагиране на НАТО (ARF) са стратегически сили с висока степен на готовност и способност за действие в различни области. Тези сили са в състояние да бъдат дислоцирани бързо и да осигуряват отбранителна помощ при различни сценарии.
Източник: bta.bg
|
|
Европа ще има свой "убиец на ПВО"... но след близо 10 години
|
19.03.2025, 11:58 |
Европейските членки на НАТО вероятно ще трябва да изчакат до поне 2033 г. за собствена способност за неутрализиране на вражески ПВО системи с голям обсег, коментираха военни експерти по време на Парижкия форум за отбрана и стратегия. Този вид ключова за модерния конфликт задача трябва да бъде поета от нова високоскоростна маневрена ракета от MBDA, пише Breaking Defense.
Най-голямото предизвикателство за ракетите с далечен обсег в момента е способността за оцеляване и следователно способността да проникват през вражеската отбрана, посочват експертите. Мощните удари на не твърде сложните дронове на Украйна по руски военни летища и заводи са по-скоро резултат от лошо организирано ПВО. Очакването е в бъдещите конфликти подобни обекти да са значително по-добре защитени.
Когато дроновете не могат да свършат работа, идват другите варианти:
- Високоскоростна, но и маневрена ракета;
- Ракета, която е със стелт технология и по-трудно може да бъде засечена от радарни и инфрачервени сензори;
- Комбинация от различни оръжия с цел насищане и сломяване на ПВО.
Ключова цел при потискането на вражеската ПВО (т.нар SEAD мисии) са радарите. Франция "пенсионира" своите престарели противорадарни ракети Martel в края на 90-те, а някои европейски членки на НАТО като Германия разчитат на добре познатата (включително и в столичния квартал "Горна баня") американска AGM-88 HARM.
С оглед влошаващите се отношения между Вашингтон и европейските страни от Алианса, последното изглежда като все по-лоша идея.
Френските ВВС ще възстановят своите SEAD способности от 2033 г. с модернизацията на изтребителя Rafale заедно с ракетата RJ10, разработвана от MBDA, според полковник Гийом Кубала, пилот и аерокосмически експерт във френското Министерство на въоръжените сили.
RJ10 е част от френско-британския проект за далечен удар Future Cruise/Anti-Ship Weapon и ще изпълнява мисията за потискане и унищожаване на ПВО, посочи пред Breaking Defense Пиер-Мари Бело от MBDA.
Възстановяването на офанзивни способности за Европа е "изключително важно", включително оръжия, способни да унищожават вражески противовъздушни батерии, заяви адмирал Пиер Вандие, Върховен съюзнически командващ по трансформацията, на пресконференция.
Франция планира да модернизира своите изтребители до F5 стандарт през 30-те години и през октомври обяви, че е възложила първите договори за подобрения на Rafale. Сред нововъведенията ще е интеграция с нов стелт боен дрон.
Освен RJ10, другите нови оръжия ще са хиперзвуковата ракета ASN4G и TP15, която е дозвукова, но пък е "невидима" за радарите.
Очаква се и Италия да се присъедини към програмата за RJ10, а още по-голям е консорциумът за нова европейска ракета с далечен обсег.
Източник: https://money.bg/
|
|
След 75 години САЩ сдават командването на НАТО в Европа?
|
19.03.2025, 09:22 |
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обмисля да се откаже от поста върховен главнокомандващ на обединените военни сили на НАТО в Европа, който от близо 75 години е изключително американски.
Това разкри NBC News, позовавайки се на добре осведомени източници.
Според NBC американски официални лица обмислят да се откажат от ролята на САЩ като върховен главнокомандващ на съвместните въоръжени сили на НАТО в Европа, известен като SACEUR.
Въпросът се обсъжда като част от преструктурирането на бойните командвания и щабове на американската армия от страна на Пентагона.
Ако САЩ наистина се откажат от SACEUR, другите членове на НАТО вероятно ще трябва да изберат коя държава да назначи командира.
"Ще загубим огромно влияние в НАТО и това правилно ще бъде възприето като вероятно първата стъпка към пълно оттегляне от Алианса", заяви пред телевизията Джеймс Ставридис, който беше ръководител на НАТО от 2009 до 2013 г.
Освен това, според събеседниците на телевизионния канал, пет от 11-те бойни командвания на въоръжените сили на САЩ могат да бъдат обединени като част от обсъждания план.
По-специално планът за преструктуриране може да включва сливането на Европейското командване и Африканското командване на САЩ в едно командване със седалище в Щутгарт (Германия), както и закриването на щаба на Южното командване на САЩ във Флорида, което да се слее със Северното командване.
Според запознати длъжностни лица обединяването на командванията ще спести средства на армията чрез намаляване на персонала с дублиращи се функции.
Източник: https://news.bg/
|
|
Комисията по отбрана подкрепи на второ четене придобиването на оборудване за комуникационна сигурност за новостроящите се кораби за ВМС |
19.03.2025, 09:17 |
Парламентарната комисия по отбрана подкрепи на второ четене на вчерашното си заседание законопроекта за ратифициране на Международен договор „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“. "За" гласуваха 11 депутати, а трима - "против".
Миналата седмица парламентът одобри на първо четене законопроекта.
Международният договор е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната Актуализиран проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили (ВМС)“, пише в мотивите на законопроекта. С реализирането на проекта на международен договор новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) за ВМС на България ще придобият способности за комуникационна сигурност и ще могат да осъществяват защитен обмен на тактически данни с корабни платформи и въздухоплавателни средства на Алианса посредством инсталираните на борда им системи Link 22.
През 2025 г. пред Военноморските сили предстои трудна задача – подготовката за приемането и усвояването на новите многофункционални модулни патрулни кораби, каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на провелия се по-рано тази година в Щаба на ВМС анализ на състоянието и подготовката през 2024 г.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
На този ден през 1982 година започва Фолклендската война
|
19.03.2025, 09:00 |
Фолкландската война, известна още като Фолкландска криза, е фактическо състояние на война между Аржентина и Великобритания през 1982 във връзка със спора им за Фолкландските острови (наричани от Аржентина Малвински острови) и Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови.
Островите са британско владение и са разположени в южната част на Атлантическия океан, на изток от Аржентина, която ги смята за част от своята територия. Нито една от двете страни не обявява война и между тях не се водят военни действия извън района на островите.
В навечерието на Фолкландската война Аржентина се намира в тежка икономическа криза и масови граждански протести срещу управляващата военна хунта. Правителството, начело с генерал Леополдо Галтиери, решава да повиши популярността си, като заложи на национализма и с бързи и лесни военни действия завземе Фолкландските острови.
На 19 март 50 аржентинци слизат на остров Южна Джорджия и издигат аржентинското знаме. На 2 април Галтиери издава заповед за нападение на Фолкландските острови. Макар и изненадано от нападението, британското правителство незабавно изпраща военни сили, които да възстановят британския контрол. След сблъсъци, довели до 255 убити британци и 649 аржентинци, британците надделяват и си връщат островите.
На 14 юни аржентинските сили капитулират, като над 11 000 души са пленени от британците.
Войната има силен вътрешнополитически ефект и в 2-те страни. Загубата на Аржентина довежда до още по-широки протести срещу военното правителство, които ускоряват падането му. В същото време патриотичната вълна във Великобритания помага на министър-председателката Маргарет Тачър да спечели изборите през 1983 г. - (видео)
|
|
28 години от първия полет на NH-90
|
19.03.08:55 |
На 19 март 1997 г. се е състоял първият полет на многонационалният вертолет NH Industries NH-90.
Пълномащабното разработване на многоцелевия хеликоптер NH-90 (NATO Helicopter-90 – Вертолет на НАТО 90-те години) започва през декември 1986 г. с участието на компании от Великобритания, Франция, Италия, Германия и Холандия.
През април 1986 г. Великобритания се отказва от участие в програмата, предпочитайки британско-италианския проект ЕН-101.
За по-добра координация при разработването на вертолета и неговото серийно производство се създава консорциума NH Industries, в който влизат компаниите "Агуста" (26,9%), "Еврокоптер Дойчланд" (24,0 %), "Еврокоптер Франс" (42,4%) и "Фоккер" (6,7%). Понастоящем NH-90 се намира на въоръжение във ВС на 15 държави. - Още за NH-90
|
|
Ден на моряка-подводничар в Русия
|
19.03.2025, 08:53 |
Днес, 19 март, руските ВМС отбелязват официалния професионален празник – Деня на моряка-подводничар. На този ден преди 119 години (1906 г.) с указ на руския император Николай II подводниците са включени в класификацията на морските съдове от състава на ВМФ на Русия. Първата подводница, приета на въоръжение във ВМФ на Русия е „Делфин”, построена през 1904 г. Още преди указа руските подводници участват във войната с Япония.
През 1911 г. се създава първото военноморско съединение на Русия с подводници – бригадата подводници в състава на Балтийския флот. Бригадата е въоръжена с 11 подводници и две плаващи бази – „Хабаровск” и „Европа”.
В периода 1930-1939 съставът на ВМФ се е попълнил с 20 големи, 80 средни и 60 малки подводници. В началото на Великата отечествена война съветският флот е имал на въоръжение 220 подводници.
През 50-те години се появяват и първите подводници с атомни двигатели и така те стават с практическа неограничена автономност на плаване. През 60-те години на миналия век в състава на ВМФ е имало 9 атомни подводници - 5 торпедни и 4 ракетни. В СССР са построени общо над 240 атомни подводници и над 1000 дизелови, като се отчитат и тези от времето на царска Русия. – Още руски подводници
|
|
|
|
Естония планира отбранителни разходи до 5% от БВП
|
18.03.2025, 18:33 |
Естонският премиер Кристен Михал обяви увеличение на разходите за отбрана на страната през следващата година до "поне" 5% от БВП, съобщи БиБиСи.
Ако това се случи, Естония ще стане лидер по разходи за отбрана на основа БВП сред европейските страни-членки на НАТО. През 2024 г. Полша беше на първо място: 4,1% от БВП (планира се увеличение до 4,7% до края на 2025 г.). На второ място е Естония с 3,3%.
"Нашата цел е ясна: да направим всякаква агресия срещу нас невъзможна", написа Михал в своя акаунт в X. "Целите и империалистическите амбиции на Русия не са се променили. Това е реална заплаха както за Европа, така и за НАТО".
Естонският министър на отбраната Хано Певкур нарече решението историческо и каза, че никоя друга страна не е постигала такъв значителен и бърз растеж.
Вече военните разходи на Естония, с население от 1,3 милиона души, са значително по-високи от настоящата цел за страните-членки на НАТО (Естония е член на алианса от 2004 г.), която е 2%.
Военните разходи в много европейски страни се увеличиха от началото на войната на Русия срещу Украйна през 2022 г, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от европейските страни-членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП.
Източник: https://news.bg/
|
|
Финландски завод получи исторически най-голямата държавна поръчка за патрони
|
18.03.2025, 18:20 |
Завод за производство на боеприпаси във Финландия е получил много голяма поръчка за доставка на патрони, предназначени за финландските въоръжени сили. Държавната поръчка е на обща стойност 220 млн. евро, съобщи финландският телевизионният канал Yle.
"Военният завод Nammo Lapua е получил поръчка за производство на патрони на обща стойност 220 млн. евро за въоръжените сили на страната", се казва в съобщението.
Договорът е със срок от четири години и може да бъде удължен. Поръчката включва патрони от два калибъра - за автомати и за картечници, пояснява телевизия Yle.
Медията цитира оценката на директора на завода Nammo Lapua, Пекка Химанки, по думите на който поръчката по обема си е "историческа", тъй като е най-голямата от дълго време насам.
"По време на Втората световна война понякога е имало военни поръчки с подобни обеми", допълва той.
А само преди дни стана известно, че друга скандинавска страна, Швеция, за 2024 г. има износ на военна техника за рекордните близо 2,9 млрд. долара. Това е най-високата стойност на износа на военна продукция в цялата история на страната досега.
Източник: https://money.bg/
|
|
Военната сделка за милиарди, за която се борят САЩ, Франция и Швеция
|
18.03.2024, 18:05 |
През следващите няколко месеца Колумбия ще вземе решение от която натовска държава ще купи нови изтребители, заяви министърът на отбраната на страната Педро Санчес, цитиран от световните агенции.
В момента гръбнак на нейните ВВС са остарелите израелски бойни самолети IAI Kfir, доставени на две партиди - през 1988 г. и през 2007 г. Въпреки непрекъснатите модернизации, говорим за машини, разработени през 70-те години, чиято поддръжка не е без пари - последният договор във връзка с нея беше подписан през декември и ще погълне над 7 милиона долара до средата на следващата година.
От доставените 37 Kfir едва 11 са годни за полети.
За пращането им "в пенсия" се говори от над 10 години, но конкретни стъпки бяха направени през 2022 г., когато президентът на Колумбия Густаво Петро обяви, че Колумбия ще купува нови изтребители. Първоначално в Богота бяха насочили вниманието си към френския Dassault Rafale, но скоро след това стана ясно, че има оферта и от САЩ - за Lockheed Martin F-16V от същата модификация, която купиха и българските ВВС.
През миналата година пък в специализирани издания се появи информацията, че шведският Saab JAS-39 Gripen е новият фаворит в конкурса. По това време станаха ясни и някои от параметрите му - южноамериканската страна е заделила 3,65 млрд. долара, с които иска да придобие около 16 самолета.
Сега процедурата се ускорява заради влошаващата се ситуация със сигурността, стана ясно от думите на военния министър. По думите му опитите за преговори с групировки като ELN, бившите членове на FARC и наркокартелите са дали време на всички тях да повишат значително военния си потенциал.
Президентът Петро иска да прекрати продължаващите 6 десетилетия въоръжени конфликти в Колумбия, които са отнели живота на поне 450 000 души, но все още конкретни резултати няма. В същото време, САЩ на Тръмп намаляват подкрепата си за операции срещу кокаиновия бизнес на групировките и затова Богота очевидно се готви да вземе ситуацията изцяло в свои ръце.
Източник: https://money.bg/
|
|
Страните, продали в чужбина най-много оръжие през 2024 година
|
18.03.2025, 18:00 |
През 2024 г. в света са осъществени сделки за продажби на оръжия в чужбина за много милиарди долари. Центърът за анализ на световната търговия с оръжие (ЦАСТО), е определил кои 20 държави в света са изнесли най-много оръжие и на каква стойност. С въпросната "класация" на държавите, изнесли най-много оръжие през миналата година, разполага РИА Новости.
При изготвянето на класацията, ЦАСТО взема предвид само официално обявените договори за доставка на оръжия и военна техника от страните износителки. Уточнява се, че при изчисленията за Руската федерация, поради закриването на съответните статистически данни след началото на конфликта в Украйна, се дава експертната оценка на анализаторите на Центъра за анализ на световната търговия с оръжие.
Първите 10 държави, продали в чужбина най-много оръжие през 2024 г.:
- САЩ - 42,329 млрд. долара (37,92% от световния износ);
- Русия - 13,75 млрд. долара (12,32%);
- Франция - 7,698 млрд. долара (6,9%);
- Южна Корея - 5,691 млрд. долара (5,10%);
- Италия - 5,69 млрд. долара (5,10%);
- Германия - 5,424 млрд. долара (4,86%);
- Швеция - 4,254 млрд. долара (3,81%);
- Израел - 4,163 млрд. долара (3,73%);
- Норвегия - 3,293 млрд. долара (2,95%);
- Китай - 3,216 млрд. долара (2,88%).
Както се вижда от "класацията", първите две държави - САЩ и Русия - общо са осъществили половината от целия износ на оръжие през миналата година.
По-нататък, от 11-то до 20-то място в "класацията" по износ на оръжие за 2024 г., следват: Испания (3,152 млрд. долара), Великобритания (2,552 млрд. долара), Турция (2,536 млрд. долара), Нидерландия (2,183 млрд. долара), Австралия (1,107 млрд. долара), Швейцария (757 млн. долара), Полша (620 млн. долара), Канада (454 млн. долара), Индия (430 млн. долара), Бразилия (410 млн. долара).
Уточнява се, че въпросната класация отчита само търговските договори за доставка на оръжия и военна техника на чуждестранни клиенти, и не включва безвъзмездната военна помощ, която е била и продължава да бъде предоставяна на Украйна от западни страни.
Източник: https://money.bg/
|
|
Полша и балтийските държави напускат Договора за забрана на противопехотните мини
|
18.03.2025, 17:52 |
Министрите на отбраната на Полша, Естония, Латвия и Литва заявиха в съвместно изявление, че страните им ще напуснат Конвенцията от Отава за забрана на противопехотните мини, за да подобрят сигурността си след руското нашествие в Украйна, предаде Франс прес.
Напускането на договора от 1997 г., което министрите препоръчват на ръководителите на своите страни, които имат обща граница с Русия, би им позволило да започнат да натрупват отново противопехотни мини.
„С това решение изпращаме ясно послание: нашите страни са готови и могат да използват всяко необходимо средство, за да защитят своите нужди в сферата на сигурността“, подчертаха министрите на отбраната в изявлението си.
„След ратифицирането на Конвенцията от Отава за забрана на противопехотните мини ситуацията със сигурността в нашия регион се влоши значително“, подчертават министрите. „В светлината на тази нестабилна и променлива среда за сигурност, белязана от руската агресия и продължаващата заплаха, която тя представлява за евроатлантическата общност, е от съществено значение да се оценят всички мерки, насочени към укрепване на нашите възпиращи и отбранителни способности“, се казва в съвместно изявление на министрите.
Четирите държави подчертават, че „държат на международното хуманитарно право, включително на защитата на цивилното население по време на въоръжен конфликт“.
„Нашите нации ще продължат да поддържат тези принципи, като в същото време отговарят на нуждите на сигурността си“, увериха те.
Миналата седмица министърът на отбраната на Литва каза, че Финландия, която също граничи с Русия, може също да реши да се оттегли от Отавската конвенция. Петте държави вече бяха посочили, че обмислят да се оттеглят от Конвенцията.
Източник: bta.bg
|
|
Утре изпращаме военен контингент за Косово
|
18.03.2025, 13:43 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в тържествената церемония по официалното изпращане на военно формирование за участие в силите на оперативния резерв на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR). Тя ще се състои утре от 11.00 часа в Благоевград на площад „Македония“, съобщава Пресцентърът на МО. В операцията на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) ще се включат над 100 военнослужещи, които са основно от 3-то бригадно командване - Благоевград от състава на Сухопътните войски.
Българският контингент ще изпълнява задачи по подпомагане на усилията за възстановяване и поддържане на сигурността в Косово. Командир на 2-ри многонационален батальон е подполковник Йордан Иванов, а командир на механизираната рота е старши лейтенант Иван Дуков.
|
|
82 години от създаването парашутната дружина, предшественик на съвременните Сили за специални операции
|
18.03.2025, 09:26 |
През 1942 г. Министерството на войната и Щабът на войската планират създаването на парашутна рота към Въздушни войски. Извършва се подбор на военнослужещи от всички поделения на българската армия. Подготовката се провежда в Парашутното училище в гр. Брауншвайнг, Германия в периода 29.12.1942 г.- 26.03.1943 г. За там заминават две групи военнослужещи – първата с командир капитан Любомир Ноев Ноев в състав от 144 души, и втората с командир капитан Георги Велинов Алайков в състав от 146 души. Скоковете се извършват от самолети Юнкерс-82 и Хайнкел-111 с немски парашути РС-20. Подготовката се смята за завършена при изпълнение на шест скока. След приключване на обучението, двете групи се завръщат в България.
С поверително Писмо І-УО № 2019 от 18.03.1943 г. на Началника на въздушните на Н.В. войски генерал-майор Димитър Айрянов е сформирана парашутната дружина, с което се поставя началото на парашутните поделения в армията. За първи командир е назначен капитан Любомир Ноев. Окомплектована с най-модерното за времето си въоръжение, дружината се превръща в елитна част на българската войска.
Във втората фаза на Втората световна война, дружината е включена в състава на 1-ва армия с командир генерал Владимир Стойчев. В първия период на войната участва в сраженията срещу немските войски при Стражин, Страцин, Старо Нагоричино, Куманово в Югославия. Най-много жертви дружината дава на 18 октомври 1944 г. в боевете при Стражин – 35парашутисти. Във втория период на войната в Унгария загиват още двама души, в това число и командирът на дружината майор Ноев. От 470 човека в боевете намират смъртта си 59 парашутисти, ранени са 151. Загиналите са погребани на родна земя в Централните софийски гробища в новосъздадената Алея на парашутиста. През 1963 г. е взето решение датата 18 октомври да бъде обявена за празник на военните парашутисти. - (видео)
|
|
64 години от първия полет на Ту-128
|
18.03.2025, 09:21 |
Преди точно 64 години, на 18 март 1961 г., първия си полет прави прототипа на Ту-128, който остава в историята, като най-големия серийно строен изтребител в историята на световната авиация.
Първият прототип полита от изпитателния център Жуковски, край Москва. На борда на машината се намира командира Михаил Козлов и щурмана-изпитател Константин Малхасян. Полетът продължава 30 минути и минава без забележки. На 21 март последва нов полет и така изпитателната програма на типа тръгва.
Ту-128 е замислен в средата на 50-те години на миналия век, като тежък баражиращ изтребител, който да охранява северните райони на СССР от потенциалните атаки на американски стратегически бомбардировачи. По това време с тази задача е натоварен разработвания Ла-250, но проектът има много трудности и в крайна сметка е прекратен. Туполев успява да убеди командването на Съветските ВВС да подкрепи работата по прехващач на базата на скоростния бомбардировач Ту-98, който полета през септември 1956 г.
На 4 юни 1958 г. проектът е официализиран с постановление на ЦК на КПСС и Министерския съвет на СССР, с което се оторизира създаването на комплекса Ту-28-80, който включва изтребител, управляема ракета К-80 и радар „Смерч“.
През 1960 г. започва строителството на прототипа, което приключва през януари 1961 г. Паралелно с това започва работата по първите четири предсерийни машини. През март 1962 г. започват държавните изпитания, които се извършват от прототипа и предсерийните Ту-128. Те продължават до юни 1964 г. Навъртени са 799 полета и тестовете са сметнати за успешни.
Серийното производство е оторизирано още през декември 1963 г., а Ту-128 и ракетите му Р-4, са официално приети на въоръжение на 30 април 1965 г.
Ту-128 се строи едва в 188 бройки и остава нишов изтребител, който охранява замръзналата пустош на Сибир и Далечния Изток. Общо шест полка експлоатират машината, която обаче се радва на сравнително дълга и безметежна кариера. Ту-128 започва да се сваля от въоръжение едва към средата на 80-те години, когато започва да се подменя от МиГ-31. Типът официално е пенсиониран през 1992 г.
С дължината си от 30,06 m, размах на крилото от 17,53 m и височина от 7,15 m, Ту-128 остава серийния изтребител с най-големи геометрични размери в историята. Масата му празен е 24,5 тона. Единствено по максимална излетна маса (43,7 тона) той отстъпва на МиГ-31, чиято максимална излетна маса е 46,7 тона.
Първият прототип на Ту-128 лети активно за различни изпитания до 1973 г., след което е изпратен в Централния музей на ВВС в Монино, край Москва. Той там може да бъде видян и днес. - (видео)
Източник: https://aero-bg.com/
|
|
18 март - Празник на Радиотехническите войски!
|
18.03.2025, 09:17 |
На 18 март отбелязваме професионалния празник на Радиотехническите войски (РТВ). Войските са приемник на създадената през 1940 г. Въздушнопредупредителна служба. - (видео)
През 1950 г. съществуващите тогава батальони за въздушно наблюдение, оповестяване и свръзка са реорганизирани в три полка.
През 1952 г., в изпълнение на министерска заповед № 103/18.03.1952 г., подписана от тогавашния министър на народната отбрана, армейски генерал Петър Панчевски е формирана първата радиотехническа част в България.
РТВ са основна съставна част от системата за противовъздушна отбрана. Водят непрекъснато разузнаване и контрол на въздушното пространство на страната. Формированията от РТВ осигуряват ежедневната дейност на авиацията и зенитно-ракетните войски и участват в Интегрираната система за ПВО на НАТО.
В днешни дни радиотехническите специалисти, намирайки се организационно-щатно в състава на Базата за командване, управление и наблюдение, поддържат живи традициите, славния опит на своите предшественици и постоянно усъвършенстват своя професионализъм. - Още за РТВ
|
|
|
|
Дания ще закупи противокорабни ракети NSM
|
17.03.2025, 20:57 |
 |
На 6 март 2025 г. Kongsberg Defence & Aerospace AS, подразделение на норвежката Kongsberg Group, сключи договор с организацията за обществени поръчки Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) на Министерството на отбраната на Дания за доставка на противокорабни ракети NSM (Naval Strike Missile) за въоръжение на три фрегати клас Iver Huitfeldt на датския флот. Контракта е на стойност 2,1 милиарда норвежки крони (около 200 милиона долара).
|
|
Гърция заделя над €25 милиарда за отбрана - каква ще е реакцията на Турция
|
17.03.2025, 18:17 |
Западният съсед на Турция и исторически съперник - Гърция, обмисля да натрупа по-голям брой оръжия. Страната ще похарчи над €25 милиарда за доставки на оръжие до 2036 г., включително нови подводници, дронове, сателити и бойни самолети, съгласно 12-годишен план, който ще бъде представен на парламента през следващите седмици, съобщава Reuters, цитирайки тсвои източници.
Този ход е част от опитите на Гърция да модернизира въоръжените си сили, докато излиза от дълговата криза, обхванала периода 2009-2018 г., която доведе до години на строги икономии, и докато се опитва да бъде в крак с Турция, която може да се похвали с процъфтяваща отбранителна индустрия и по-малка зависимост от внос за отбранителните си нужди, пише Daily Sanah. Двете страни имат спор за морските граници, енергийните ресурси и въздушното пространство в източното Средиземноморие.
Гърция, която е член на Европейския съюз и НАТО, вече харчи около 3% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Това е почти двойно повече от средното за ЕС, който е подложен на натиск да засили отбраната си, тъй като 75-годишният съюз със Съединените щати е под напрежение.
Военният план на Атина включва закупуването на четири нови подводници, нови въздушни, морски и подводни дронове и комуникационен сателит, според източниците ан Reuters. Част от парите ще бъдат използвани за разработване на противовъздушен и антидронов купол, наречен "Ахилесов щит", и за плащане на 20 изтребителя F-35, които са поръчани от САЩ.
Според плана Гърция ще модернизира по-старите изтребители F-16 до ниво "Viper" и четири произведени в Германия фрегати MEKO 200, които вече служат във флота. Страната иска да се сдобие и с до шест нови големи патрулни катера или корвети, които да бъдат построени в гръцките корабостроителници. Новата военна стратегия е продължение на вече обявената идея за закупуване на нова ракетна артилерийска система с голям обсег до 300 километра. Повечето ракети ще защитават североизточната граница на Гърция с Турция и нейните острови в Егейско море.
Затопляне на гръцко-турските отношения?
Гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас, който е изправен пред обвинения в подкопаване на възобновяващите се връзки с Турция, заяви миналия декември, че страната е изправена пред "реална заплаха от война" от страна на Турция, докато защитаваше почти удвояването на разходите за отбрана на Гърция. Военните разходи ще нараснат до 6,1 милиарда евро - от 3,6 милиарда евро - поради увеличените доставки на оборудване през 2025 година.
На този фон Турция отделя 26,8 милиарда евро за въоръжение.
Гърция харчи около 3% от годишното си икономическо производство за отбрана, което е повече от повечето държави от ЕС. Това се дължи главно на дългогодишното напрежение с Турция. Гръцките въоръжени сили имаха недостиг от 20 милиарда евро по време на продължилата десетилетие дългова криза в страната. Гърция е една от 21 страни, участващи в Европейската система за противовъздушна отбрана - European Sky Shield, която беше инициирана от Германия, но правителството в Атина смята, че напредъкът е твърде бавен.
Турция пък представи своя собствена система "Стоманен купол" наскоро и вече може да се похвали с бюджет за отбрана, много по-висок от Гърция, която е неин съюзник в НАТО. За разлика от Гърция, Турция разчита на собствения си местен арсенал в своя "Купол" и други области, особено на безпилотни бойни превозни средства. Гърция, от друга страна, ще похарчи по-голямата част от бюджета си за отбрана за плащания за френски изтребители Rafale и фрегати Belharra и модернизация на изтребители F-16.
След дълъг период на напрежение, белязан от спорове относно нелегалната миграция, Кипър, енергийните проучвания и териториалния суверенитет в Егейско море, Турция и Гърция предприемат стъпки за изграждане на доверие за крехка нормализация на отношенията си, които преминаха в нова глава със знаковото посещение на президента Реджеп Тайип Ердоган в Атина през декември 2023 година.
И докато длъжностни лица от двете страни изразиха ангажимент за поддържане на положителния климат, проблемите са отдавнашни и дълбоко вкоренени и никоя от страните не очаква процесът да премине без сътресения, особено в Егейско море, където турски и гръцки самолети често се сбиваха доскоро.
Анкара многократно е предупреждавала своя съсед да не влиза в надпревара във въоръжаването с Турция, особено за изграждането на военно присъствие на спорните острови в Егейско море от 60-те години на миналия век, в нарушение на следвоенните договори. Закупуването от страна на Гърция на изтребители F-35 от САЩ и увеличаването на бюджетите за отбрана имат за цел да противодействат на защитата на турските интереси в Източното Средиземноморие.
Гърция твърди, че трябва да защитава островите срещу потенциална атака от страна на Турция, но турски официални лица казаха, че продължаващата милитаризация на островите може да доведе до това Анкара да постави под въпрос собствеността им.
Източник: https://money.bg/
|
|
Израелските военни разходи за Газа и Ливан надхвърлят 30 милиарда долара през 2024 г.
|
17.03.2025, 18:10 |
Израел е похарчил 112 милиарда шекела (31 милиарда долара) за военните си конфликти в Газа и Ливан през 2024 г., съобщи Министерството на финансите в доклад, цитиран от "Ройтерс".
Между 7 октомври 2023 г. - когато палестинската въоръжена групировка "Хамас" атакува Израел, и края на 2024 г. разходите достигнаха 141,6 милиарда шекела.
Общите разходи за отбрана през 2024 г. са били 168,5 милиарда шекела, или 8,4% от брутния вътрешен продукт, спрямо 98,1 милиарда през 2023 г., когато разходите за отбрана са били 5,2% от БВП, показва докладът.
Увеличаването на военните разходи доведе бюджетния дефицит до 6,8% от БВП през 2024 г., ревизия от предварителната оценка от 6,9%. Икономиката на Израел отбеляза ръст от 0,9% през 2024 г.
Преди войната, през май 2023 г., израелските законодатели одобриха бюджет за 2024 г. от 513,7 милиарда шекела, но битките наложиха три допълнителни бюджета през 2024 г., които повишиха държавните разходи с 21% до 620,6 милиарда шекела. Приходите миналата година са били 484,9 милиарда шекела.
Дефицитът, който надхвърли 8% от БВП през 2024 г., оттогава намаля и достигна 5,3% през февруари.
Поради вътрешни политически борби Израел все още не е одобрил бюджет за 2025 г. и страната използва пропорционална версия на базовия бюджет за 2024 г.
Ако депутатите не приемат бюджет до края на март, това ще доведе до нови избори. Проектобюджетът за повишаване на данъците и резки съкращения на разходите ще бъде одобрен навреме, заяви министърът на финансите Бецалел Смотрич.
Бюджетът, каза той, "отразява отговорен бюджет, който ще гарантира стабилност и продължаващо правилно функциониране на правителството, като същевременно отговаря на нуждите на Израел за сигурност през този период".
Генералният счетоводител Яли Ротенберг добави: "От решаващо значение е да се намали дефицитът под 5% от БВП, за да се стабилизират държавните разходи и съотношението дълг/БВП." - Още ВПК на Израел
Източник: https://news.bg/
|
|
Достойно представяне на военнослужещи от Сухопътните войски на състезание в Тулахома, САЩ
|
17.03.2025, 18:06 |
Oт 13 до 16 март в тренировъчната база на Националната гвардия на щата Тенеси в град Тулахома, САЩ се проведе военно-приложно състезание „Joint Best Warrior Competition-25”, съобщават от КСВ. Сухопътните ни войски бяха представени от отбор от 2-ра Тунджанска механизирана бригада, водени от главния сержант на бригадата старшина Деян Мадин. В отбора бяха още старши сержант Евгени Савов и сержант Димитър Демирев от 38-ми механизиран батальон и младши сержант Ивайло Бонев от батальона за защита на силите.
По време на състезанието бяха оценени теоретичните знания и практическите умения и способности на военнослужещите. В различните етапи състезателите преминаха изпити по основни дисциплини от бойната подготовка. Бяха изпитани уменията и способностите им за боравене с различни видове оръжие, стрелба в дневни и нощни условия, ориентиране на местността през деня и през нощта и изпълнение на различни тактически задачи, както и тяхната физическа издръжливост и психическа устойчивост.
Въпреки краткото време за климатизация и запознаване с въоръжението и снаряжението на американската армия, военнослужещите показаха висок професионализъм, дух и мотивация и демонстрираха отлично ниво на подготовка както в теоретичните, така и в практическите изпитания.
На церемонията по награждаване и закриване на състезанието военнослужещите от 2-ра Тунджанска механизирана бригада бяха наградени с плакети за участие в състезанието. Сержант Демирев заслужено получи и плакет за постигнат най-висок резултат на изпитите по физическа подготовка и ориентиране.
В края на церемонията командирът на Сухопътния компонент на Националната гвардия на щата Тенеси бригаден генерал Стивън Търнър благодари на представителите на Българската армия за участието в състезанието и награди военнослужещите от представителния отбор с медал на Националната гвардия на щата Тенеси за постигнати изключителни резултати при провеждането на военно-приложното състезание.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
NYT: САЩ се оттеглят от Международния център за разследване на руските престъпления срещу Украйна
|
17.03.2025, 17:56 |
САЩ са уведомили Европейския съюз за оттеглянето си от международната група за разследване на Русия във връзка в войната в Украйна, пише New York Times, като се позовава на свои източници.
"Министерството на правосъдието (на САЩ) тайно е уведомило европейски служители, че САЩ се оттеглят от многонационалната група, създадена за разследване на лидерите (в контекста на войната в Украйна)“, се посочва в публикацията.
Според вестника тази група разследва и ръководствата на Беларус, Северна Корея и Иран. Вашингтон се присъединява към нея през 2023 г. Очаква се решението за напускането ѝ да бъде обявено на 17 март в писмо до членовете на Евроюст.
Както отбелязват източниците на NYT, американските власти са решили да напуснат групата поради необходимостта от преразпределение на ресурсите.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп също така съкращава дейността на екипа на Министерството на правосъдието, който си сътрудничи с прокурори и служители на правоприлагащите органи в Украйна, допълва изданието.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Отново възпитаник на Шуменското военно училище ще бъде началник на НВУ „Васил Левски“
|
17.03.2025, 11:02 |
От 1 април НВУ „Васил Левски“ ще има нов началник, става ясно от предложението на правителството. Това ще бъде възпитаникът на Военното училище в Шумен полковник д-р Станчо Кайков, който ще получи и първо висше офицерско звание „бригаден генерал“. Той ще прием длъжността от бригаден генерал Иван Маламов, който също е възпитаник на Шуменското военно училище.
Станчо Митев Кайков е роден на 9 септември 1971 г. в гр. Шумен. В кадровата му справка, приложена към предложението на правителството е записано още: „Образование – висше. Образователно-квалификационна степен – магистър. Образователно-научна степен – доктор.
Военна квалификация: ВА „Г. C. Раковски“, Стратегическо ръководство на отбраната и ВС. ВА „Г. C. Раковски“, Организация и управление на КИС в ОТФ. ВВУАПВО „П. Волов“, Изчислителна техника и АСУ на войските.
На военна служба е от 1994 г. Във военно звание „полковник“ е от 1 август 2017 г.“
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Съюзници в Европа и Канада се страхуват ще ги предадат ли американските оръжия
|
17.03.2025, 09:42 |
Португалия ще се откаже да поръча нови изтребители F-35, с които да замени остарелите си F-16, и вероятно ще се насочи към европейски производители, съобщи европейското издание Politico, позовавайки се на отговор на Министерството на отбраната на страната. Сред новите критерии, които ще имат значение за избора, е "геополитическият контекст", а министърът на отбраната Нуно Мело пък отбеляза, че под внимание трябва да бъде взета и "предвидимостта на партньорите".
Изданието отбелязва, че решението на президента Доналд Тръмп да спре военната помощ и разузнавателната информация за Украйна, е накарало нейните съюзници да се замислят доколко могат да разчитат на САЩ. Дебати дали да се откажат от вече подписаните договор за доставка на изтребителите има в Германия и Канада, която Тръмп допълнително заплашва да превърне в 51-ви щат на САЩ.........Прочети още
|
|
Военен календар
|
17.03.2025, 09:33 |
На 17 март 1951 година е сформирана 10-а изтребителна авиодивизия. В състава й влизат 15-и, 19-и и 21-ви изтребителен авиационен полк с щаб в Граф Игнатиево, въоръжени с реактивни изтребители Як-23.
На 21 април 1951 г. майор Васил Величков извършва първия полет с реактивен самолет в българското небе, което е знаменателен факт в историята на българската военна авиация. В края на 1951 г. 10-а изтребителна авиодивизия се попълва със самолети МиГ-15, а през 1957 г. по 2 ескадрили от 19-и и 21-ви авиополк се превъоръжават с първите свръхзвукови МиГ-19С.
На 12 септември 1957 г. капитан Георги Разсолков за първи път изпълнява полет със свръхзвуков самолет и преминава звуковата бариера. В началото на 1958 г. една ескадрила от 19-и авиополк е въоръжена с МиГ-19П и той става първият български авиационен полк, оборудван изцяло със свръхзвукови изтребители. През 1959 г. в същия авиополк пристигат 12 МиГ-19ПМ, напълно снабдени с ракетно въоръжение.
В края на 1960 г. в авиодивизията има 157 души летателен състав, от които 27 пилоти І-ви клас и 62-ма пилоти 2-ри клас. След проведената през 1961 г. структурна реорганизация на ВВС 10-а изтребителна авиодивизия е разформирана и е създадена 10-а изтребително-бомбардировъчна дивизия. - Още за 3 АБ
|
|
|
|
Зеленски назначи Андрий Гнатов за началник на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна
|
16.03.2024, 18:02 |
Президентът Володимир Зеленски назначи генерал-майор Андрий Гнатов, който преди това заемаше длъжността заместник-началник на Генералния щаб, за началник на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна, предава Радио НВ.
Това се посочва в президентски указ №170/2025.
"На генерал-майор Андрей Гнатов е възложено да повиши ефективността на управленската вертикала на Въоръжените сили, по-специално в процеса на реорганизация и внедряване на корпусна структура, ефективността при вземането и изпълнението на решенията на Щаба на Върховния главнокомандващ, както и прилагането на бойния опит при планирането и командването на войските“, се посочва в изявление на Генералния щаб.
Генерал-лейтенант Анатолий Баргюлевич ще продължи да изпълнява длъжността генерален инспектор на Министерството на отбраната.
Отбелязва се, че той "получава важни задачи за контрол на процесите на реформи, осъществявани в армията, проверка на спазването на законодателството и решенията, взети в системата на Министерството на отбраната, като се отчита богатият му управленски опит, придобит във въоръжените сили“.
Баргюлевич стана началник на Генералния щаб през февруари миналата година. А през октомври 2023 г. е назначен за командир на Силите за териториална отбрана на Въоръжените сили на Украйна.
|
|
Уиткоф: Путин разбира подхода на Тръмп и иска да сложи край на войната
|
16.03.2025, 17:10 |
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заяви, че всички ключови лидери, включително президента Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски са ангажирани с разрешаването на конфликта в Украйна. Той също така подчерта важността на преговорите за справяне с конфликта, съобщава CNN.
Уиткоф подчерта, че всички страни трябва да бъдат подготвени за преговори за постигане на мир. Той обаче сподели и своята гледна точка за действията на Путин по отношение на мирното разрешаване на конфликта.
"Не искам да слагам думи в устата на президента Путин, но мисля, че той показа, че приема философията на президента Тръмп. Президентът на САЩ иска да види край на това. Мисля, че президентът Путин иска да види край на това“, коментира той.
Специалният пратеник на САЩ отбеляза, че продължават боевете на фронтовата линия между украинските и руските сили, особено по 2000-километровата граница. Той също така подчерта значението на ситуацията в руския район на Курск.
"Регионът на Курск, за който е важно да се помисли тук. Това са всички подробности, които трябва да бъдат уточнени на масата и вярвам, че всички страни са ангажирани да направят това“, заяви той.
По-рано Уиткоф обяви, че е развил "приятелство" с руския лидер Владимир Путин.
Преди това специалният пратеник на САЩ Кийт Келог обясни, че Вашингтон работи в две направления по отношение на разрешаването на войната. Той отбеляза, че отговаря за преговорите с Украйна и Европа, докато колегата му Стив Уиткоф отговаря за руската страна.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
"Ангара-1.2" стартира от Плисецк
|
16.03.2025, 16:46 |
Ракетата-носител Ангара-1.2 излетя в небето. От Министерството на отбраната на РФ обясниха с каква цел е извършен планираният пуск.
Стартът беше днес в 13:50 часа московско време. Ракета-носител от лек клас излетя от космодрума Плесецк. Това е държавният изпитателен космодрум на Министерството на отбраната. Намира се в Архангелска област.
От ведомството отбелязаха, че изстрелването на ракетата е извършено от боен разчет на руските ВКС и е преминало успешно. - (видео)
Целта на изстрелването на "Ангара-1.2" е извеждането на няколко космически апарати на орбита в интерес на Министерството на отбраната, се казва в доклада.
Ангара-1.2 е двустепенна ракета-носител от лек клас. Височината на ракетата е около 41,5 м, теглото при изстрелване е приблизително 171 тона, а товароносимостта е до 3,5 тона (до ниска опорна орбита, около 200 км).
|
|
Военен календар
|
16.03.2025, 15:45 |
На 16 март 1864 година в Троян е роден полковник Васил Таслаков (1864 – 1933).
Завършва Военното училище в София (1889) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1908). Служи в 16-и пехотен ловчански (1889 – 1892) и 10-и пехотен резервен полк (1892 – 1895).
Участва в Балканските войни (1912 – 1913) като началник-щаб на 6-а пехотна дивизия.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) командва 35-и пехотен врачански полк, с който воюва при Неготин, Алексинац, Прокупле (1915) и на Добруджанския фронт при Добрич, Кубадин и Меджидие (1916). На 19 януари 1917 г. е назначен за командир на 3-та бригада от 8-а пехотна тунджанска дивизия. След войната преминава в запаса (16 ноември 1918).
Автор на „35-и пехотен врачански полк във Всеобщата война през 1915-1918“ (1930) и на ръкопис „Моралните сили в боя“ (издаден 2003 г.). В негова чест през 1942 г. с. Бахар кьой е преименувано на с. Полковник Таслаково (община Дулово, област Силистра).
Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. 2 кл.
|
На 16 март 1890 г. в Лом е роден Милчо Тодоров Митев.
Завършва Военното училище през 1908 г., звание подпоручик, поручик 22.09.1911 г., капитан 01.01.1918 г., майор 01.04.1918 г.
Служи във 2-ри кавалерийски полк и Лейбгвардейски кавалерийски полк. Явява се на конкурсен изпит за летец-пилот и е избран в групата за обучение във Франция, фабрика „Сомер“.
Поради започването на Първата балканска война не успява да завърши подготовката си и е изпратен на служба в 1-во аеропланно отделение. Лети като наблюдател със Стефан Калинов и Джовани Сабели.
При сформиране на 3-то аеропланно отделение прелита на летище Урша и лети като наблюдател с Джовани Сабели на самолет „Воазен“.
След войната се завръща в кавалерията в състава на 3-ти и 2-ри кавалерийски полк. Участва в сраженията през Първата световна война.
Уволнен от армията на 14.12.1920 г. Назначен на служба в Българското консулство в Бреслау (Германия).
Умира през 1942 г.
Музей на авиацията - Крумово
|
|
|
|
Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.
|
|
|