|
Архив - от 1 до 15 май
|
|
|
|
Зеленски не е поканен на предстоящата среща на върха на НАТО в Хага
|
15.05.2025, 19:15 |
Администрацията на Тръмп се противопоставя на поканата на украинския президент Володимир Зеленски на предстоящата среща на върха на НАТО в Хага, според репортаж от 14 май на италианската информационна агенция ANSA, позовавайки се на неназовани източници.
Ако е вярно, това би могло да отбележи отклонение от традицията Украйна да бъде канена на срещите на върха на НАТО във Вилнюс през 2023 г. и във Вашингтон през 2024 г.
Зеленски преди това не е бил съгласен с някои западни партньори заради нежеланието им да се ангажират с присъединяването на Украйна към НАТО.
На срещата на върха на НАТО във Вилнюс през 2024 г. украинският лидер осъди "неясната формулировка", която не посочва конкретен срок за присъединяването на Украйна към НАТО, като "абсурдна".
Покани ще бъдат изпратени до страни, които не са членки на НАТО, включително Австралия, Нова Зеландия, Япония и Южна Корея.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наскоро изпрати противоречиви сигнали в подкрепа на Украйна, включително засилващи се критики към Русия.
Миналият март, след публична критика към украинския президент в Овалния кабинет, Тръмп хвърли студена вода върху амбициите на Украйна за НАТО: "Той [Зеленски] иска да бъде член на НАТО. Ами, той никога нямаше да бъде член на НАТО. Той разбира това."
Източник: https://news.bg/
|
|
Във Варна се проведе заключителната конференция на учение "Бриз 2025"
|
15.05.2025, 18:40 |
Във Военноморския клуб в град Варна се проведе заключителната координираща конференция за националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2025”. Конференцията се проведе присъствено, като част от чуждестранните представители се ключиха в дискусиите чрез видеоконферентна връзка, съобщиха от флота.
Участниците се групираха в четири синдиката – морски операции, междуведомствено сътрудничество, специални операции и подводни взривни и технически дейности.
В рамките на тези синдикати бяха обсъдени възможностите за отработване на конкретни епизоди от учението, свързани както с действията на силите на море, така и съвместните действия на Военноморските сили на Република България с правителствени и неправителствени организации.
Учението „Бриз” е най-голямото ежегодно провеждащо се военноморско учение на ВМС с международно участие.
|
|
Сингапур поръчва още две неядрени подводници Проект 218SG от Германия
|
15.05.2025, 17:55 |
 |
На 7 май 2025 г. германският корабостроител thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) подписа договор с Агенцията за отбранителна наука и технологии на Сингапур (DSTA) за изграждането на още две големи неядрени подводници от германския проект 218SG (клас Invincible) за сингапурските военноморски сили, в допълнение към четирите подводници, поръчани преди това от Сингапур. Така сингапурските военноморски сили ще разполагат с шест подводници от тип 218SG. Параметрите на новия договор не са разкрити.
|
|
Производството на гръцкия F-35 ще започне през следващите седмици
|
15.05.2025, 09:24 |
Официалният старт на програмата за производство на гръцки изтребители F-35 ще започне през следващите седмици.
Това заяви за "Катимерини" Мара Матуей, вицепрезидент на Lockheed Martin по стратегията и бизнес развитието. Тя беше в Атина в рамките на международното изложение за отбрана и сигурност DEFEA 2025 и разкри интересна информация за гръцките изтребители от пето поколение.
По-рано през месец май Министерството на отбраната на САЩ даде зелена светлина на договор на стойност 17,2 млн. долара с Lockheed Martin за осигуряване на инженерна и техническа поддръжка за включването на Гърция в програмата F-35 Joint Strike Fighter, което е важна стъпка в укрепването на югоизточния фланг на НАТО.
В същото време първата група офицери от гръцките военновъздушни сили се подготвя да замине за Вирджиния, за да се присъедини към Съвместния програмен офис (JPO), който контролира международните партньори на F-35.
"Производството на гръцките изтребители започва в Лот 20, за който е започнало дългосрочно възлагане на обществени поръчки, а пълното производство е планирано за 2027 г. След като бъдат произведени, очакваме първата доставка в края на 2028 г., а първото пристигане на самолетите в Гърция понастоящем е планирано за 2030 г. Всички самолети за Гърция ще бъдат в най-новата налична конфигурация", каза Матуей.
Служителят на Lockheed Martin също така отхвърли съобщенията за съществуването на "бутон за изключване" в изтребителите F-35.
Източник: https://news.bg/
|
|
Финландия планира да повиши възрастовата граница за резервистите, за да добави 125 000 войници към въоръжените си сили по време на война
|
15.05.2025, 09:17 |
Правителството на Финландия съобщи днес, че иска да повиши горната възрастова граница на резервистите до 65-годишна възраст, което ще добави 125 хил. войници към въоръжените сили на страната по време на война и ще доведе общия брой на резервистите до един милион души до 2031 г., предаде Ройтерс.
Военната служба е задължителна за мъжете във Финландия, която се присъедини към НАТО преди две години в отговор на инвазията в Украйна на граничещата с нея Русия. Жените могат да кандидатстват за военна служба доброволно. След военна служба наборниците се мобилизират в резерва.
Мъжете понастоящем са задължени да служат в резерва до 60-годишна възраст, но правителството е изпратило за коментари проект на предложение за повишаване на възрастовата граница.
„Отбранителните способности на Финландия се основават на обща наборна служба, обучен резерв и силна воля за защита на страната“, заяви министърът на отбраната Анти Хаканен в изявление. „Чрез повишаване на максималната възраст на резервистите даваме възможност на повече хора да участват в националната отбрана“, каза той.
Военният резерв на Финландия в момента наброява 870 000 войници, а промяната в горната възраст би довела броя им до около един милион през 2031 г.
Предложенията на правителството във Финландия се изпращат за коментари до заинтересованите страни, преди да бъдат представени на парламента за обсъждане и евентуално гласуване.
Задължителната военна служба във Финландия е с продължителност 165, 255 или 347 дни, като по-дългият период се прилага за офицери, подофицери и наборници, обучавани за особено взискателни задължения.
Източник: bta.bg
|
|
Уникално руско оръжие може да унищожава цели градове
|
15.05.2025, 07:36 |
Американски медии разказват за впечатляващите възможности на руска минометна система, която няма аналог в другите армии по света. Става въпрос за самоходния 240-милиметров миномет 2С4 "Тюльпан" (Лале).
Както отбелязва The National Interest, това е най-мощната минометна система, създавана в света. "Тюльпан" тежи около 30 тона, далекобойността му е до 9 км, а при използването на активно-реактивни мини може да бъде увеличена до 20 км. Скорострелността е около един изстрел в минута.
Благодарение на траекторията, която получават, мините ефективно поразяват противника, укриващ се зад стени на укрепления, при входовете на пещери или на обратни планински склонове. С такива мини е удобно да бъдат обстрелвани и покриви на сгради, като могат да бъдат използвани и специални бетонобойни и запалителни мини.
Изданието отбелязва, че мощните миномети могат да разрушават не само укрепени отбранителни позиции, но и цели градове.
The National Interest подчертава, че за разлика от други съветски артилерийски системи, "Тюльпан" не е бил изнасян за страните от Варшавския договор, с изключение на няколко единици, доставени в Чехословакия.
Западните армии, които не разполагат с подобно оръжие, предпочитат да унищожават укрепените позиции на противника чрез авиобомби. Но в условия, когато е невъзможно да бъде употребена авиация, предимството на "Тюльпан" е очевидно.
Досие
Самоходните миномети 2С4 „Тюльпан“ с калибър, превъзхождащ западните си аналози, бяха върнати на въоръжение през 2015 г. От съветските времена са останали 430 единици от този вид оръжие, припомня "Руски дневник".
Номенклатурата на възможностите за стрелба на „Тюльпан“ включва фугасни, запалителни, управляеми, касетни, неутронни и ядрени заряди, някои от тях могат да поразяват цели на разстояние от около 20 километра.
От тези боеприпаси най-съвременни са управляемите мини, които са съставна част от комплекса 1К113 „Смелчак“. На разположение в боекомплекта на тази система са 240 мм коригируем заряд 3ВФ4 с фугасен снаряд 3Ф5, лазерен целеуказател-далекомер 1Д15 със средства за синхронизация 1Ф35К и 1А35И. Мощната, 134-килограмова мина за комплексите „Смелчак“ и „Смелчак-М“, за да повиши точността си на поражение в на последния етап, се „осветява“ с лазерен лъч. При това, продължителността на процеса е сведена до минимум, което не позволява на противника навреме да създаде смущения и да попречи за унищожаването на обекта.
Осколъчният касетен боеприпас на миномета 2С4 „Тюльпан“ може да поразява площ, равняваща се на четири футболни игрища. Мощността на един изстрел от този миномет унищожава цел, недостъпна за което и да било друго артилерийско оръдие. Освен това, за тази изключително мощна самоходна система бе създадена мина 3Б4 (3Б11) "Буревестник" със специален заряд – ядрена (2 кт). - Още за 2С4
|
|
Обект 586 (Сухия док и прилежащите съоръжения) в архивите на ЦРУ
|
15.05.2025, 07:27 |
На няколко пъти през последните години американското ЦРУ разсекрети документи, съставени през 1940-50-те години и ги пусна със свободен достъп (със заличени отделни думи и изречения, маркирани в цитатите с [ХХХ]). За голяма част от тях може да се приеме, че съдържат вярна разузнавателна информация, но в други могат да се намерят не толкова точни данни, основани на слухове и предположения. Причината за това е различният достъп и способности на информаторите. По съдържанието на документите личи, че някои са съставяни от вътрешни за шпионирания обект хора, а други са съставяни по общодостъпна информация - вестници, картички, по чуто или видяно.
Любопитен е случаят със секретния варненски Обект 586 (Сухият док и прилежащите съоръжения - цехове, кейове, жилища), който разбираемо е бил обект на интерес от западните служби. Следващите редове и извадки от публикувани документи ще покажат първоначалната заблуда за предназначението му........Прочети още (в PDF-формат)
|
|
Валентин Александров e сред най-колоритните и своенравни министри на отбраната
|
15.05.2025, 07:22 |
Влезе в министерския кабинет след Александър Сталийски. Не мина и час, и изригна: „Мирише ми на евтини цигари и алкохол. Да се изпере килимът, ако трябва, да се изцикли паркета. Вентилатор, задължително…“ Бяхме заедно с току-що назначен съветник. Обърна се към мене: „Записвай! Колегата още нищо не знае. Срещни се с коменданта. Три-четири дни ще работя и приемам хора в залата на колегиума. „Хигиенизиране! Да идват веднага.“
Така беше. Александър Сталийски още от ранна утрин и до късна вечер не преставаше да пали цигара от цигара. Без филтър. Валентин Александров ги отказал преди десетина години и се хвалеше, че може заедно с войник да пробяга поне 3 километра.
С армейско темпо, автомат и шансов инструмент. „Още утре да отидем на някой огневи полигон. Искам да видите как стрелям точно. Такова ще бъде и министерстването ми!“.......Прочети още
|
|
Военен календар
|
15.05.2025, 07:16 |
На 15 май 1938 година умира генерал-майор Христофор Георгиев Хесапчиев.
Той е роден на 6 февруари 1858 г. в Габрово. Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879), специален курс при Константиновското училище в Русия (1880), Генералщабна академия в Санкт-Петербург (1883) и офицерска кавалерийска школа в същия град (1885). Службата си в българската войска започва като младши офицер в 18-та пехотна Габровска дружина и 4-ти конен полк (1884). След това стажува в Ахтирски и Владимировски кавалерийски полк в Русия.
През Сръбско-българската война (1885) е помощник-началник Щаба на войската. Негова е заслугата за избора на позицията при Сливница. Участва в боевете при с. Алдомировци и Раяновци (5 ноември).
След войната е началник на военното училище до 1893 г., след което е назначен за началник на учебно-информационното бюро при Щаба на войската, а по-късно за втори редактор на военните издания. От 1896 до 1898г. е командир на 6-ти пехотен Търновски полк. От военната служба се прехвърля на дипломатическа- военно аташе в Белград (1899), български дипломатически агент в Белград (1904-1905) и пълномощен министър в Букурещ (1905-1911).
По време на Балканската война (1912-1913) е представител на българската войска при Гръцката главна квартира. Дълги години след това се посвещава на научна и публицистична дейност. Става действителен член на БНА- професор по тактика, военна история и военна топография във военното училище. Написва много трудове по тактика и топография.
Умира на 15 май 1938 г. в Сoфия.
Награден е с военния орден „За храброст” IV ст.1 кл.; ордените „Св. Александър” IV ст. с мечове по средата, „За военна заслуга” II ст. на обикновена лента и с ценния медал „За наука и изкуство”.
|
На 15 май 1883 година в Русе пристига параходната яхта „Александър I“.
Първият кораб, закупен от България след Освобождението, е построен в Марсилия, Франция.
В мирно време се предвижда да бъде яхта на княз Александър I, а при война да се използва като минен заградител и военен транспорт.
Един от най-красивите и бързоходни плавателни съдове на р. Дунав има водоизместване от 350 т, метален корпус, палуба от бук, две димови тръби и две колела. Парната машина тип „Компаунд“ осигурява 40-часово непрекъснато плаване при скорост 14 км/ч по течението на реката. По време на Сръбско-българската война (1885) корабът извършва 35 плавания между пристанищата Русе, Свищов, Лом, Видин, Галац и Рени, пренасяйки войска, боеприпаси и продоволствия. Участва в Първата балканска война (1912 – 1913), а през Втората балканска война (1913) е потопен край Русе, за да не попадне в румънски плен. След прекратяване на военните действия, корабът е изваден, ремонтиран и предаден на русенското пристанищно управление, което го бракува (1914).
|
На 15 май 1924 г. в София е роден полковник Иван Георгиев Карапанчев.
Първите си полети на безмоторни самолети извършва през 1941– 1942 г. а на моторни през 1943 – 1944 г.
През 1945 г. се обучава в Школата за запасни офицери-летци. През 1947 г. е инструктор по безмоторно летене, а през 1948 – 1949 г. – инструктор по моторно летене.
От 1950 до 1953 г. е авиационен командир и пилот от ВВС и лети на всички използвани тогава транспортни самолети. Член на първия правителствен екипаж. През 1953 г. е командир в ДОСО. От 1968 г. преминава в гражданската авиация.
Полковник от резерва. Заслужил майстор на спорта. Носител на международната значка „С“ с два диаманта.
|
|
|
|
Нидерландия купува 46 танка "Леопард" 2A8
|
14.05.2025, 19:57 |
Нидерландското правителство заяви днес, че е подписало споразумение за закупуване на най-малко 46 танка "Леопард" 2A8 от германско-френския производител на оръжие КНДС (KNDS, резултат от сливането на Krauss-Maffei Wegmann и Nexter Defense Systems), тъй като Нидерландия изгражда танкова бойна единица за първи път от повече десетилетие, съобщи Ройтерс.
Стойността на сделката не беше посочена.
Танковете ще бъдат доставени между 2028 и 2031 г. Поръчката се вписва в стремежа на Нидерландия да повиши военните си разходи, за да изпълни целта на НАТО за изразходване на поне 2% от БВП за отбрана, отбелязва Ройтерс.
Новият танков батальон, който може да бъде разширен с още шест танка, ще бъде разположен в Германия и ще включва около 500 войници, се казва в изявление на правителството.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
САЩ дават един трилион долара за ядрени оръжия за десетилетие
|
14.05.2025, 19:36 |
През периода 2025-2034 г. Съединените щати ще изразходват близо 1 трилион долара за експлоатация, поддръжка и модернизация на ядрения си арсенал, показва доклад на Бюджетната служба на Конгреса, цитиран от Axios.
Оценените годишни разходи са около 95 милиарда долара - сума, която надвишава бюджета на много федерални агенции.
Докладът подчертава нарастващите разходи за ядрено възпиране, които представляват близо 12% от планираните разходи на Министерството на отбраната за придобиване на оръжия през следващото десетилетие.
Според изпълнителния директор на Асоциацията за контрол на оръжията, Дарил Кимбъл, тези "стремително покачващи се" разходи отклоняват ресурси от "други по-належащи човешки нужди и приоритети за националната сигурност".
Ядрените планове на Министерството на отбраната и Министерството на енергетиката включват мащабна модернизация на триадата - междуконтинентални балистични ракети, стратегически бомбардировачи и ядрени подводници. Ключови проекти са Sentinel, B-21 Raider и подводници от клас "Колумбия".
Въпреки амбициозните планове, критиците посочват, че модернизацията е затруднена от остаряла инфраструктура и липса на капацитет.
"Огромните разходи, посочени в този доклад, не бяха предвидени в началото на програмата за модернизация на ядрената енергия", заяви Грег Мело, директор на изследователската група в Лос Аламос.
Джей Си Бтайч, основател на частната компания Fuse, смята, че ядреният арсенал може да бъде поддържан по-ефективно чрез сътрудничество с частния сектор. Fuse се стреми да стане "новият министър на ядрената сигурност", като сред съветниците на компанията са бившият шеф на Националната администрация за ядрена сигурност Лиза Гордън-Хагърти и адмирал Чарлз Ричард.
"Настоящата тенденция само ще продължи да увеличава разходите и да забавя сроковете," предупреждава Бтайч. "Трябва да проучим възможности за по-ефективно управление, ако искаме да гарантираме националната сигурност."
Източник: https://news.bg/
|
|
Икономия за $1 млрд.: Южна Корея качва дронове на своя самолетоносач вместо F-35
|
14.05.2025, 19:32 |
Южнокорейският военноморски флот планира да въведе многоцелеви команден кораб с авиокрило от бойни безпилотни летателни апарати вместо лек самолетоносач с реактивни изтребители, съобщи агенция "Йонхап".
Отразявайки военната ефективност на безпилотните самолети, наблюдавана в наскорошната руско-украинска война, и бъдещата бойна среда, флотът реши да оборудва кораба с десетки бойни, самоубийствени и разузнавателни дронове вместо изтребители F-35B с вертикално излитане и кацане, посочва медията.
Преди дни военноморските сили на страната представиха на депутатите от комисията по отбрана на парламента в Сеул актуализирания си проект.
Работата по лек самолетоносач започна по време на правителството на Мун Дже-ин в периода 2017-2022 г., като целта беше изграждането на 30 000-тонен плавателен съд с дължина 260 метра и ширина 40 метра до 2033 г.
След падането му от власт проектът на практика беше спрян на фона на критики за неоправдани разходи.
В новия проект за многоцелеви команден кораб размерът на плавателния съд остава подобен на първоначалния план за самолетоносача, но вместо 20 вертикално излизащи и кацащи F-35B (най-скъпият вариант на самолета), ще има десетки дронове - такива тип "камикадзе", безпилотници с ракетно въоръжение, както и разузнавателни.
Запазва се и възможността десантни и бойни хеликоптери да оперират от палубата на плавателния съд.
"Взехме предвид бъдещите модели на морската война и развитието на изкуствения интелект и безпилотните технологии", е "необходимо бързо да се изгради комбинирана бойна система с пилотирани и безпилотни компоненти, отразяваща съвременните оръжейни системи", посочват от флота.
Тези думи в голяма степен повтарят критиките на някои технологични предприемачи като Илон Мъск, според когото F-35 е сбъркан още на равнище "изисквания" заради идеята да може да изпълнява прекалено широк кръг от задачи. Според него инвестициите вече трябва да се насочат към дроновете.
Промяната в Южна Корея идва и с икономия от около 1 млрд. долара заради замяната на пилотираните самолети с безпилотни.
Военноморският флот възложи на HD Hyundai Heavy Industries проучване за концептуален дизайн на многоцелевия кораб миналия месец и, ако, окончателното решение бъде взето до края на годината, той може да бъде построен до края на следващото десетилетие.
Източник: https://money.bg/
|
|
V-BAT ще патрулират по източните граници на Гърция
|
14.05.2025, 09:39 |
Гръцката армия ще получи два нови дрона V-BAT американско производство, съобщава електронното издание на в. Kathimerini. Безпилотните летателни апарати ще бъдат официално предадени по време на специална церемония в сряда сутринта, на която е предвидено министър-председателят Мицотакис да произнесе реч.
V-BAT ще патрулират по източните граници на Гърция, като според съобщенията единият ще бъде разпределен за района на Тракия и северната част на Егейско море, а другият - за Додеканезите и югоизточната част на Средиземно море.
V-BAT е усъвършенстван безпилотен летателен апарат с възможности за вертикално излитане и кацане (VTOL), което му позволява да действа на почти всякакъв терен без необходимост от писта.
Сред международните потребители на системата са Австралия, Канада, Франция, Германия, Израел, Япония, Нова Зеландия, Южна Корея, Обединеното кралство, а сега и Гърция.
Междувременно гръцката армейска авиация също се подготвя да получи четири БЛА Patroller, закупени чрез Агенцията на НАТО за поддръжка и закупуване на стойност 55 млн. евро. Произведените във Франция безпилотни летателни апарати ще бъдат базирани на летищата в Кавала и Родос.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Една дълго премълчавана истина за българската морска мина Б-38
|
14.05.2025, 09:17 |
- Първа мина, на вода! - командваха от мостика.
Започна се. Минна постановка с цел проверка. Налагаха я отклоненията от зададената дълбочина, при поставянето на този образец мини. Бяхме подготвили, без средствата им за възпламеняване и взривяване, 30 (тридесет) бойни мини. Командите следваха една след друга в ритъм, осигуряващ минния интервал.
От една година в базата се провеждаха редовни тренировки по минопоставяне. В строя се беше завърнал първият, доработен в минен заградител, малък десантен кораб. С неговото пристигане започнаха и тренировките. Обикновено ги съчетаваха с тези на тралчиците (миночистачите). Тези мини, дето сега ги поставяхме, тралчиците почти никога не откриваха. Вадеха ги после, след тренировката.
В повечето случаи се установяваше, че корпусът на мината е бил на по-голяма дълбочина от зададената и контактните тралове не са успявали да го захванат. Това се повтаряше почти при всяка тренировка.
Имаше ли причини за това? Имаше ли и виновни? Виновни винаги има. Във войската винаги се търси и се намират виновни.......Прочети още
|
|
Военен календар
|
14.05.2025, 09:14 |
На 14 май 1867 година в Търново е роден генерал-майор Асен Николов (1867 – 1928).
Завършва Военното училище в София (1885). По време на Сръбско-българската война (1885) е младши офицер в 3-ти пехотен бдински полк и се сражава при Трън, Сливница и Пирот.
Служи във Военното училище (1886 – 1888) и в 3-ти пехотен бдински полк (1888 – 1901). Заема длъжностите началник на 31-во (1908 – 1909) и на 2-ро полково военно окръжие (1909 – 1911), командир на 19-и пехотен шуменски полк (1911 – 1912).
В Балканските войни (1912 – 1913) командва дружина от 34-ти пехотен троянски полк (1912 –1913) и 70-и пехотен полк (1913). Воюва при Петра, Караагач, Люлебургаз, Одрин и срещу гръцките войски. От 1913 до 1915 г. е командир на 19-и пехотен шуменски полк.
През Първата световна война (1915 – 1918) командва 1-ва бригада от 6-а пехотна бдинска дивизия (1915 – 1917), 12-а пехотна (1917 – 1918) и 2-ра пехотна тракийска дивизия (16 – 20 септември 1918), с които воюва на Южния и на Добруджанския фронт. До декември 1918 г. е началник на 4-та дивизионна област, след което преминава в запаса. Награден е с военен орден „За храброст“ ІІІ степен, ІV степен 1 клас и ІV степен 2 клас.
|
На 14 май 1867 година в Сопот е роден генерал-лейтенант Владимир Вазов (1867 – 1945).
Завършва Военното училище в София (1887), Офицерската артилерийска школа в Царское село, Русия (1903) и курс по стрелба със скорострелна артилерия на полигона край Поатие, Франция (1905). Служи във 2-ри (1887 – 1894), 4-ти (1894 – 1905) и 8-ми артилерийски полк (1905 – 1906). През 1906 г. е назначен за помощник-началник на Артилерийската школа (1906 – 1907), след което заема длъжностите началник на Строево-домакинското отделение в Артилерийската инспекция (1907 – 1909), командир на отделение в 4-ти (1909 – 1910) и 5-и артилерийски полк (1910 – 1911), помощник-командир на 5-и артилерийски полк (1911 – 1912).
От септември 1912 г. поема командването на 4-ти артилерийски полк, с който воюва в Балканските войни (1912 – 1913) при Гечкенли, Люлебургаз, Чаталджа, Цариброд, Пирот, Бубляк и Градоман. В края на 1914 г. е назначен за началник на Строево-домакинското отделение в Артилерийската инспекция.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) командва 5-а артилерийска бригада в състава на 5-а пехотна дунавска дивизия (1915 – 1916), 1-ва пехотна бригада от 5-а пехотна дунавска дивизия (1916 – 1917) и 9-а пехотна плевенска дивизия (1917 – 1918). Под негово ръководство полковете на дивизията отбраняват участъка на изток от р. Вардар до Дойранското езеро и в ожесточените боеве от 16 до 19 септември 1918 г. отблъскват четири английски, две гръцки и една френска дивизия като нанасят големи загуби на противника.
След войната е началник на 9-а плевенска дивизионна област (1918 – 1919), на 2-ра военноинспекционна област (1919) и инспектор на артилерията (1919 – 1920). На 24 февруари 1920 г. е повишен в чин генерал-лейтенант. След като преминава в запаса (март 1920) е избран за председател на Съюза на запасните офицери (1920 – 1921; 1923 – 1930).
През 1936 г. участва в конгреса на Британския легион (организация на английските ветерани) в гр. Бъкстън. На 10 май 1936 г. фелдмаршал Милн, командващ английските войски при Дойран, посреща в Лондон с почести и уважение своя най-достоен противник на бойното поле и един от малкото чужди генерали, чието име фигурира в английската военна история. Награден е с военен орден „За храброст“ ІІ степен, ІІІ степен 1 клас и ІІІ степен 2 клас.
|
|
70 години от подписването на Варшавския договор
|
14.05.2025, 09:10 |
На 14 май 2025 г. се навършват 70 години от подписването (1955 г) на „Варшавския договор за дружба, сътрудничество и взаимопомощ”.
В този съюз влизат страните от тогавашния социалистически лагер - Албания, България, ГДР, Полша, Румъния, СССР, Унгария и Чехословакия. Целите на договора провъзгласяват осигуряването на безопасност на страните-участнички и поддържането на мира в Европа.
По онова време Организацията на Северноатлантическия договор - NATO, създадена през 1949 година, съществува вече цели 6 години. Последната, предизвикваща капка за обединение на социалистическите страни във военен съюз става приемането в Алианса на ФРГ, правителството на която било обявено за "единствен представител" на целия немски народ в международните работи.
Варшавският договор е сключен за срок от 20 години, с автоматично продължаване за следващите 10 години при условие, че не е денонсиран една година преди изтичане на срока.
Държавите-участнички в договора се задължават в съответствие с Устава на ООН да се въздържат в международните отношения от заплаха със сила или използването й, и да разрешават всички спорове с мирни средства. Държавите се задължават и да си оказват взаимни консултации по важни международни въпроси и военна помощ при нападение върху някоя от тях.
Висш ръководен орган на съюза е Политическият консултативен комитет. Създадено е обединено командване на въоръжените сили и за негов главнокомандващ е назначен маршалът на СССР И. С. Конев. По-късно са създадени Комитет на министрите на отбраната, Комитет на министрите на външните работи и Обединен секретариат.
На 28 май 1955 г. българското Народно събрание ратифицира договора, който след предаване на ратификационните грамоти влиза в сила на 5 юни с.г.
След 1962 г. Албания не участва в работата на органите на договора, а шест години по-късно обявява и неговата денонсация.
Независимо от високоотговорните декларации в документите на Варшавския договор, въоръжените му сили неведнъж постигат целите си с методи, различни от мирните.
През 1956 г. Съветският съюз, с въоръжена намеса във вътрешните работи на Унгария, ликвидира въоръжения бунт на унгарския народ срещу комунизма. През 1968 г. страните-членки на Варшавския договор (без Румъния) изпращат войски в Чехословакия, за да спрат започналия демократичен процес и създаването на условия за демократично развитие на чехословашкото общество.
По време на своето съществуване Варшавският договор и неговите обединени въоръжени сили се използват за поддържане на военния паритет между Източна и Западна Европа.
На 1 юли 1991 г. договорът е прекратен. - Още за Варшавския договор
|
|
|
|
От основна воюваща страна САЩ се превърнаха в невинен посредник и дори в обвинител
|
13.05.2025, 17:52 |
В началото на май вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви в интервю за "Фокс нюз: "Всичко ще зависи от руснаците и украинците. Всяка една от двете страни знае какви са условията за мир на другата. Сега на тях се пада да постигнат споразумение и да спрат този брутален, брутален конфликт". Значи САЩ са направили всичко възможно да спрат конфликта, не са успели и затова воюващите страни трябва да се споразумеят сами. Фактът, че САЩ и Европа го създадоха и три години водят прокси война с Русия, използвайки войниците на Украйна като разходен материал, няма никакво значение – те са невинни, а виновни са воюващите. Независимо, че Западът продължава да полага усилия за продължаване на конфликта.
Новата американска администрация се опита да спре конфликта, което е факт, но тя действаше енергично до момента, в който постигна споразумение с Украйна за използване на нейните природни ресурси и инфраструктура. След като го постигна, тя веднага обвини воюващите, че са виновни за липсата на напредък в нейните посреднически усилия. Така от прокси воюваща страна САЩ се превърнаха в невинен посредник между реално воюващите и в обвинител, че те са виновни за провала на техните усилия.....Прочети още
|
|
 |
|
Вашингтон одобри продажбата на военни хеликоптери за ОАЕ за над един милиард долара
|
13.05.2025, 10:30 |
Вашингтон одобри продажбата на шест хеликоптера „Чинук“ (Chinook) и друго военно оборудване на Обединените арабски емирства на приблизителна сума от над 1,4 млрд. долара, съобщи американската администрация, цитирана от АФП.
Новината беше съобщена в навечерието на отпътуването на президента на САЩ Доналд Тръмп на обиколка в Близкия изток, където той ще посети Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ.
Пътуването му е съсредоточено върху икономиката, като той се надява то да бъде изпълнено със сключването на значителни договори, в разнородни области, вариращи от отбраната и авиацията до енергетиката и изкуствения интелект. Очаква се по време на обиколката Тръмп да дискутира и геополитически теми, най-вече свързани с Газа и Иран.
Продажбата на хеликоптерите „ще допринесе за националната сигурност и външната политика на САЩ, позволявайки да се подкрепи сигурността на важен регионален партньор. ОАЕ са важен партньор на САЩ за политическата стабилност и икономическото развитие на Близкия изток“, съобщи Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността към министерството на отбраната на САЩ.
В допълнение към военнотранспортните хеликоптери „Чинук“ на американския производител „Боинг“, е одобрена и сделка на стойност 130 млн. долара за поддръжка на изтребители Ф-16.
Споразуменията с ОАЕ са одобрени от Държавния департамент, а Конгресът на САЩ при нужда има срок от 30 дни да се обяви срещу тях.
Източник: bta.bg
|
|
Последната битка от Втората световна война
|
13.05.2025, 10:12 |
На 30 април Хитлер се самоубива. На 2 май Берлин е превзет от Съветската армия. На 8 май адмирал Дьониц подписва безусловната капитулация на Германия. Руснаци, американци, англичани и французи спират военните действия. Продължават да воюват само българите.
На 3 май на сражаващите се в Австрия български части става известно превземането на Берлин и искат от противопоставящите им се германски военни части да сложат оръжието си и да се предадат в плен. Командирът на 68-а германска дивизия щурмбанфюрер Мариус Гьослер отказва и заповядва да се открие огън срещу българските военни части.
Това става в околностите на градчето Фьолнермант, което е на австрийска територия, но след аншлуса от 1938 г. германците я смятат за част от хинтерланда. Завързва се сражение, при което и двете страни дават жертви.......Прочети още
|
|
Исторически календар
|
13.05.2025, 10:00 |
На 13 май 1918 г. четири български изтребителя от 1-во аеропланно отделение (два Roland D-III, един Roland D-II и един трофеен Nieuport XXIV), пилотирани от капитан Миланов, поручик Йорданов, поручик Рачев и поручик Узунов, излитат за прехват на 13 противникови самолета.
Групата е водена от двуместния биплан D.F.W. C-V с екипаж фелдфебел Рогев (пилот) и подпоручик Кулев (наблюдател).
След 40-минутен бой българските летци принуждават противника да напусне въздушното пространство на България, без да е изпълнил задачата си.
|
|
|
|
"Ростех" достави нова партида изтребители Су-35С на Министерството на отбраната на Русия
|
12.05.2025, 17:47 |
Руската Обединена самолетостроителна корпорация (ОАК) е доставила нова партида многоцелеви изтребители Су-35С на Министерството на отбраната на страната, съобщи "Ростех" в понеделник.
Самолетът, част от поколение 4++, е преминал всички заводски изпитания и оперативни оценки, преди да бъде предаден на руските Въздушно-космически сили, според ОАК, част от държавната корпорация "Ростех".
Су-35С е проектиран да постига въздушно превъзходство и да поразява наземни и морски цели на големи разстояния, при различни метеорологични условия, както по време на дневни, така и през нощните операции.
Генералният директор на Обединена самолетостроителна корпорация (ОАК) Вадим Бадеха (на снимката) заяви , че компанията доставя бойни самолети съгласно производствения график за 2025 година.
"Нашите заводи изпълняват целите, определени от държавната отбранителна поръчка. Също така разширяваме производствената инфраструктура, за да поддържаме бъдещи доставки", отбеляза той.
Компанията също така заяви, че в момента се произвеждат допълнителни партиди самолети Су-35С, Су-34 и Су-57.
|
|
MWM: Полската армия получи нова партида усъвършенствани американски танкове Abrams
|
12.05.2025, 17:23 |
Полската армия получи втора партида основни бойни танкове M1A2 SEPv3 Abrams, като с доставката на 19 нови машини общият брой на флота достигна 47 от общо 250 танка. Танковете бяха поръчани през април 2022 г. в рамките на договор на стойност 4,8 млрд. долара, пише Military Watch Magazine.
Това последва предишна поръчка за 116 по-стари танка M1A1 от САЩ, които, макар и по-малко усъвършенствани, имат почти идентични изисквания за поддръжка с M1A2, гарантиращи високи нива на оперативна съвместимост. Последната партида танкове M1A1 Abrams, състояща се от 47 машини, беше доставена през юли 2024 г., само 13 месеца след като първите танкове пристигнаха в страната на 28 юни 2023 г. В сравнение с M1A1, M1A2 SEPv3 се отличава с по-дебела броня на кулата и предната част на корпуса, по-лесен е за поддръжка и може да се похвали с увеличен капацитет за генериране и разпределение на енергия и по-добри възможности за водене на мрежовоцентрична война. Машината е съвместима и с новия противотанков снаряд с използване на кинетична енергия M829A4.
Abrams е на въоръжение в армията на САЩ в продължение на 45 години от 1980 г. насам и остава един от едва двата класа танкове, които се произвеждат в западния свят днес, заедно с германския Leopard 2. Танкът продължава да се модернизира постепенно, като M1A2 SEPv3 представлява един от най-способните варианти.
Въпреки многото внушителни експлоатационни характеристики, Abrams е широко оценен като слабо представил се в първия си конфликт с равностоен противник, когато е използван от украинската армия срещу руските сили. Представянето му е отразено зле от украинските екипажи, които се оплакват от технически проблеми, включително уязвимост на електронните компоненти към кондензацията, както и от демонстрираната уязвимост на танка в боя. През февруари 2024 г. танковете преживяват първите си сблъсъци с руските сили, като понасят тежки загуби, включително от безпилотни самолети, противотанкови ракети и оръдията на танкове Т-72.
Украинската армия изтегля танковете от фронтовите позиции през последната седмица на април 2024 г., като лично се оплаква, че нямат достатъчна броня за съвременните бойни полета. Впоследствие заместник-председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ адмирал Кристофър Грейди посочи, че те не са били ефективни.
Полската армия е една от много малкото в света, които поръчват едновременно повече от един клас основни бойни танкове, и наред с поръчаните 336 танка Abrams се очаква планираната доставка на около 1000 танка К2 от Южна Корея да съставлява гръбнака на флота за десетилетия напред. Първите 180 корейски танка са поръчани през юли 2022 г., като доставките започват през декември същата година.
Възникването на задънена улица в преговорите за втората партида от 180 танка с южнокорейската компания Hyundai Rotem през април 2025 г. обаче повиши възможността поръчките за К2 да бъдат забавени или намалени. Мащабните паралелни поръчки на K2 и Abrams позволиха на Полша да достави на Украйна значителни количества от своите предишни запаси от германски танкове Leopard 2 и съветски танкове Т-72 и PT-71, като в началото на март 2025 г. беше доставена нова партида модернизирани Т-72, с което общата прогнозна доставка достигна над 300 броя.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Външните министри на НАТО се събират в Анталия
|
12.05.2025, 17:16 |
Външните министри на НАТО се събират тази седмица в Турция. Неформална среща на ниво външни министри е насрочена за 14-15 май в турския курорт Анталия.
Очаква се представители на всичките 32 държави-членки на НАТО да присъстват на форума в Анталия, преди срещата на върха на лидерите на НАТО, която ще се проведе в Хага на 24-25 юни. Външните министри ще обменят мнения по приоритетни въпроси и потенциални решения за предстоящата среща на върха. Бъдещето на европейската сигурност ще бъде основна тема на разговорите. Очаква се турският външен министър да подчертае ангажимента на Турция за по-нататъшно увеличаване на своите инвестиции в отбраната и приноса към алианса, подчертавайки, че разходите за отбрана на страната му вече надхвърлят целта на НАТО от 2% от БВП. Американският държавният департамент посочи, че Марко Рубио ще се включи в Северноатлантическият съвет за обсъждане приоритетите за сигурност на алианса, включително увеличаване на инвестициите на съюзниците в отбрана и прекратяване на войната между Русия и Украйна.
Срещата на външните министри от НАТО ще се състои малко преди и по времето, когато се очакват директни преговори межди Москва и Киев за мирно споразумение.
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Турция ще поеме командването на КейФОР от октомври
|
12.05.2025, 17:10 |
Турция ще поеме командването на мироопазващите сили на НАТО в Косово (КейФОР) от октомври 2025 г. за период от една година, съобщи турското Министерство на националната отбрана, предаде „Тюркийе тудей“
Говорителят на турското министерство на отбраната Зеки Актюрк заяви в събота, че „Турция отново ще ръководи международната мироопазваща мисия, потвърждавайки ролята си в сигурността на евроатлантическия регион.“
Като една от страните с най-голям принос към силите на НАТО в Косово (KейФОР), турските сили изпълняваха ролята на командващ КейФОР в периода 2023-2024 г., а в момента служат като заместник-командващ. Турция е и една от страните, които ръководят резервния батальон на КейФОР, който се обновява на ротационен принцип от съюзниците.
Източник: bta.bg
|
|
Министърът на отбраната на Индия откри завод за производство на ракети „БрахМос“
|
12.05.2025, 09:37 |
Министърът на отбраната на Индия Раджнат Сингх откри във формат видеоконферентна връзка съоръжение за производство и изпитване на ракети „БрахМос“ в северния щат Утар Прадеш, предаде индийската новинарска агенция ПТИ.
Съоръжението, струващо 3 млрд. рупии (прибл. 61 млн. лв.), е ключова част от Военнопромишления коридор на Утар Прадеш и демонстрира намерението на Индия да разчита на собствените си възможности при производството на въоръжение, съобщи Министерството на отбраната на Индия.
„Това включва не само производството на ракети, но и изпитанието, интеграцията и материалния комплекс за компоненти от аерокосмически клас. Това е значителен скок към икономическата самодостатъчност на Индия и стратегически тласък за регионалния икономически растеж“, заяви ведомството в социалната мрежа „Екс“.
Правителството на Утар Прадеш съобщи, че обектът ще произвежда едни от най-бързите свръхзвукови крилати ракети на света, които имат обсег от 290 до 400 км. и скорост до 2,8 пъти скоростта на звука.
Ракетата, продукт на „БрахМос Ероуспейс“ – съвместно начинание между Индия и Русия, може да се изстрелва от земята, морето и въздуха и използва система за насочване „стреляй и забрави“.
Заводът в град Лукноу беше построен за три и половина години на площ от 800 декара, предоставена безплатно от властите на Утар Прадеш.
Военнопромишленият коридор на Утар Прадеш, обявен от премиера Нарендра Моди през 2018 г., е съставен от шест възела – Лукноу, Канпур, Алигарх, Агра, Джанси и Читракут, където са вложени големи инвестиции за засилване на оръжейното производство.
Утар Прадеш е вторият индийски щат след Тамил Наду, установил Военнопромишлен коридор.
Източник: bta.bg
|
|
Пет от най-добрите самолети на руското проектантско бюро "Яковлев"
|
12.05.2026, 09:30 |
Един от водещите руски създатели на самолети – проектантското бюро "Яковлев", е разработил над 200 вида и модификации: от мощни изтребители от ерата на Втората световна война до ефективни тренировъчни машини.
Як-3
Як-3 е един от най-добрите бойни самолети през Втората световна война – не само в Съветския съюз, но и по цял свят. Проектантите го правят възможно най-лек, като в същото време сериозно увеличават неговата огнева мощ и скорост.
Як-3 е истинска заплаха за най-добрите германски изтребители – Bf-109 и FW-190, и е пращан в най-опасните бойни зони, където изпълнява най-важните задачи.
На 16 юли 1944 г. група от 18 самолета Як-3 влиза в сблъсък с 24 германски изтребителя Messerschmitt и Focke-Wulf. Съветските пилоти свалят 15 вражески машини, като губят само един от своите самолети.
Як-3 е предпочитан от пилотите заради своята надеждност и лесна поддръжка. Френските пилоти от авиационното съединение "Нормандия-Неман", които се сражават в Съветския съюз срещу нацистите, предпочитат тези самолети пред всички останали – дори пред британските и американските, които съветската армия получава по силата на споразуменията "заем-наем".
Когато войната свършва, французите се завръщат у дома на борда на 37 самолета Як-3, които Съветският съюз им позволява да задържат за нуждите на възродените Френски въздушни сили. |
Як-9
Появата на Як-9 през 1942 г. обозначава края на небесното господство на Луфтвафе. Произведени са общо 16 769 такива самолета, което ги превръща в най-големия масово произвеждан съветски изтребител през Втората световна война.
Як-9 е идеална платформа за трансформацията му в различни видове самолети: от изтребител-бомбардировач до машина за разузнаване, транспорт на пътници и обучение. По време на войната той преминава през 22 модификации, като 15 от тях влизат в пълен цикъл на производство.
Самолетът е популярен не само сред пилотите от Съветските военновъздушни сили, но и сред Съюзниците. Известно време Як-9 е личният бомбардировач на Джеймс Ерик Сторар - командир на 234-та ескадрила на британските Кралски военновъздушни сили.
|
Як-40
Як-40 е проектиран в началото на 1960-те и се превръща в първия турбореактивен пътнически самолет за местните съветски авиолинии.
Самолетът е с проста, но надеждна конструкция.
Той може да излита, дори и един от трите му двигателя да е повреден, а веднъж издигнал се в небето, да лети само с един работещ двигател.
В Як-40 няма място за багаж над седалките, така че пътниците съхраняват багажа си в специален вестибюл в салона.
Повечето инциденти с Як-40 са причинени не от технически проблеми, а от човешки грешки.
Десетина такива машини са загубени по време на служба в размирни зони в Ангола, Либия и други места.
|
Як-141
Як-141 е обещаващ свръхзвуков изтребител с вертикално излитане и кацане, проектиран да служи като основната машина на съветските самолетоносачни ударни групи.
В техническо отношение Як-141 превъзхожда предшествениците си (Як-36 и Як-38), както и чуждестранните си конкуренти (Harrier, Dassault Mirage IIIV) и участва в надпреварата за най-добрия военноморски самолет с вертикално излитане и кацане.
Историята обаче се оказва твърде силен опонент за съветската машина. Разпадането на СССР и последвалото прекратяване на финансирането слагат край на проекта. Изтребителят има три прототипа, но така и не влиза в серийно производство.
|
Як-130
Як-130 е основният руски учебно-боен самолет, който позволява на военните пилоти да усъвършенстват уменията си за излитане, кацане, управление и изпълнение на сложни маневри. Той има уникалната способност да имитира летателните характеристики на няколко изтребителя, включително F-16 и китайско-пакистанския JF-17.
В бойна обстановка Як-130 може лесно да бъде трансформиран в лек атакуващ самолет, способен да напада наземни цели и въздушни цели, движещи се с ниска скорост – хеликоптери и дронове.
Як-130 е съвместен проект на проектантското бюро "Яковлев" и италианското Aermacchi и е първият самолет, проектиран и произведен от нулата в Русия след разпадането на СССР през 1991 година. - Още самолети на Яковлев
Източник: https://bg.rbth.com
|
|
Военен календар
|
12.05.2025, 09:20 |
На 12 май 1912 година в Кюстендил е роден капитан Чудомир Топлодолски (1912 – 1987).
Завършва Военното училище в София (1934) и служи в кавалерията (1934 – 1937).
От 1937 до 1939 г. се обучава в Германия (пилотското училище в Кауфбойрен и школата за висш пилотаж във Вернойхен), след което е назначен за заместник-началник (1939 – 1940) и началник на Изтребителната школа в Карлово (1940 – 1943). През 1943 г. поема командването на 3/6 орляк, дислоциран на летище Божурище.
За отбраната на родното небе изпълнява 15 бойни задачи, по време на които сваля два изтребителя П-38 „Лайтнинг“ и поврежда три противникови самолета (два тежки бомбардировача и един изтребител).
От август 1944 г. служи в щаба на Въздушни войски, а през 1946 г. е задържан и става обвиняем по делото „Неутрален офицер“, след което е уволнен от армията (1948).
Награден е с военен орден „За храброст“ ІV степен 1 клас и ІV степен 2 клас.
|
|
Какво представлява договорът „заем-лизинг“ за оръжие от Втората Световна война и колко струва
|
12.05.2025, 09:16 |
През 30-те години на миналия век ще открием, че света е изпаднал в една от най-свирепите икономически кризи, до тогава, които могат да влияят на целия свят. Последвана е от по-късната рецесия в периода от 1937-1938 г. Според различни изчисления се смята, че именно този период може да се маркира като една от най-лошите икономически кризи на XX век. Малко след Първата Световна война ще открием, че САЩ не само не е доволна от крайния резултат – нейните искания дори не са разглеждани, а тя самата е победител.
Точно по тази причина няма как да пропуснем и още един факт – дълговете за войната още дори не са изплатени. Актът за неутралност продължава да се приема от 1935 до 1937 г. и в него се включва търговията с оръжие, която е забранена на трети страни, както и транспортирането на такива. САЩ затваря своята оръжейница и оставя всички да се оправят сами. Това прави страната абсолютен неутралитет за целия свят.........Прочети още
|
|
|
|
САЩ изпратиха в Япония ескадрила изтребители F-35B
|
11.05.2025, 16:45 |
Съединените щати са пребазирали ескадрила изтребители от пето поколение F-35B във военновъздушната база Ивакуни в Япония, според доклад на Корпуса на морската пехота на САЩ.
Самолетите на морската пехота ще допълнят военновъздушните сили на САЩ в авиобазата, разположена на южния японски остров Хоншу.
"Това позволява на Корпуса на морската пехота да осигури оперативна готовност съгласно изискванията на Договора за взаимно сътрудничество и сигурност между САЩ и Япония", се казва в съобщението.
САЩ също така планират да разположат 48 изтребителя F-35A във военновъздушната база Мисава в северната част на остров Хоншу през пролетта на 2026 г. Те трябва да заменят базираните там американски изтребители F-16.
През април във военновъздушната база Мисава от военновъздушната база Дайс, Тексас, пристигнаха четири американски стратегически бомбардировача B-1B Lancer. От Тихоокеанското командване на ВВС на САЩ тогава заявиха, че целта е да се обучат ВВС на САЩ заедно със съюзниците в провеждането на "стратегически мисии за възпиране с цел засилване на регионалната стабилност в Индо-Тихоокеанския регион".
Подобни разположения продължават силното сътрудничество в областта на сигурността с Япония и подкрепят съвместната способност за бърз и решителен отговор на всякакви предизвикателства в Индо-Тихоокеанския регион.
Източник: https://news.bg/
|
|
Днес е празник! Празник за хората преминали през школата на 7-ми Бояновски ракетен дивизион - Първият!
|
11.05.2025, 07:30 |
 |
Преди 62 години, в утрото на 11 май 1963 г. Сунгуларската долина е в пълен покой. В 11 ч. обаче се случва историческото събитие. Ето какво си спомня полковник от запаса Стоян Балканджийски: „Натиснах двата бутона. Внезапен необичаен мощен гръм (трясък) разтърси земята. Огнена струя полеят към небето. Излетя първата ракета на територията на Народна република България. Спонтанно, непринудено мощна Ура!!! съпроводи полета на ракетата. На централната вишка всички заедно с Тодор Живков викаха Ура!!! В моята дългогодишна служба за първи път чувах такова Ура!!!". - (видео)
След кратка пауза вертолетът коректировчик докладвал, че попадението е в целта. Ракетата се забила в земята, изкопала дълбок кладенец, изкъртила дървета и изхвърлила пръст в радиус на 200-300 м в Садовския балкан югоизточно от село Ичера.
По предложение на министъра на народната отбрана, утвърдено на място от първия държавен ръководител, командирът на дивизиона майор Стоян Маринов е произведен предсрочно в подполковник, а заместникът му по инженерно-ракетната част капитан Илия Илиев - в майор.
40 години това историческо събитие се знае от определен кръг хора. Едва след този период е разрешено да се проведе тържествено събрание в ГВК в Ямбол под мотото „40 години от първия ракетен пуск на 11 май 1963 г.”
Дивизионът, изстрелял ракетата е от седма мотострелкова дивизия. Той е дислоциран в Бояново. – Още за 7 ордн
|
|
Военен календар
|
11.05.2025, 07:25 |
На 11 май 1876 година в Габрово е роден генерал-майор Никола Станимиров (1876 – 1962).
Завършва Военното училище в София (1897) и Офицерската кавалерийска школа в Санкт Петербург, Русия (1906). Служи в 18-и пехотен етърски полк (1897 – 1900), 3-ти конен полк (1900 – 1906), 2-ра конна бригада (1907 – 1908) и Кавалерийската школа (1908 – 1912).
Участва в Балканските войни (1912-1913) като помощник-комендант на Главната квартира и командир на ординарския ескадрон при Щаба на армията, след което командва ескадрон в 4-ти конен полк (1913 – 1914) и в Лейбгвардейския конен полк (1914 – 1915).
По време на Първата световна война (1915 – 1918) заема длъжностите командир на 2-ри дивизион от Лейбгвардейския конен полк (1915 – 1916), помощник-командир на 1-ви (1916 – 1918) и на 9-и конен полк (март – май 1918), командир на 5-и конен полк (1918 – 1921).
Сражава се на Южния и Добруджанския фронт в боевете за Прищина, Добротин, Кочмар, Мустафа Ачи и Мачин.
След войната поема командването на 3-ти конен полк (1921 – 1922) и на Лейбгвардейския конен полк (1922 – 1923). До 1928 г. служи в Щаба на жандармерията и като заместник-инспектор на Пограничната стража. През същата година преминава в запаса. Награден е с военен орден „За храброст“ III степен 2 клас и IV степен 1 клас. |
Васил Поппетков Вълков е роден на 11 май 1897 г. в село Бежаново, Плевенско в семейство на свещеник. Има трима братя и две сестри. Завършва Плевенската гимназия, а през 1919 г. с 39-ти випуск – Военното на Негово Величество училище.
В края на Първата световна война Васил Вълков е взводен командир на 9-ти артилерийски полк. До 1 декември 1925 г. той служи в различни гарнизони, след което постъпва в авиацията като наблюдател. През 1928 г. получава бревет за пилот от Въздушното училище в Казанлък и е повишен в чин капитан. От 1 януари 1930 г. до 31 май 1934 г. е началник на аерогара София в Божурище, а от 1 юли 1934 г. до 28 февруари 1937 г. е началник на ДАР – Божурище. На 6 май 1936 г. е повишен в чин майор, а четири години по-късно в чин подполковник. На 1 юли 1938 г. става командир на 1-ви армейски (линеен) орляк – Божурище. От 1 май 1942 г. до 9 септември 1944 г. е командир на 6-ти изтребителен полк на летище Марино поле, Карловско. От 14 септември 1943 г. вече е полковник.
Веднага след 9 септември 1944 г. е назначен за командир на Въздушната ескадра, а десет дни по-късно е преназначен за главен интендант на Въздушните на Негово Величество войски. След смяната на политическата власт в страната започва масова чистка на висши офицери в армията, в това число и във Въздушни войски.
В началото на октомври 1944 г. е арестуван и отведен в Пловдив. Уволнен е със заповед №154/15.10.1944 г. на командира на Въздушни войски полковник Дреников поради навършване на години за пенсия. Осъден е на смърт от Народния съд, наложена му е глоба от 5 млн. лв., както и конфискация на лични имоти. Разстрелян е край Карлово на 13 март 1945 г.
|
|
|
|
Spiegel: Германия засекретява данните за оръжейните доставки за Украйна, това ще засегне и ракетите Taurus
|
10.05.2025, 17:40 |
След повече от три години на пълномащабна война и "широка прозрачност" новото германско правителство реши да запази в тайна оръжейните доставки за Украйна. В бъдеще федералното правителство ще намали значително обема на информацията за оръжейните доставки, пише Spiegel, като се позовава на източници от правителствените кръгове.
Съобщава се, че подобна стъпка има за цел преди всичко "да не даде на Русия военно предимство". Намаляването на публичното обсъждане на доставките на оръжие се счита за част от "военната тактика".
На 27 февруари 2022 г. - три дни след руското нахлуване в Украйна - бившият германски канцлер Олаф Шолц реши да достави оръжие на Украйна. В продължение на около четири месеца почти не се съобщава за такива доставки.
През юни 2022 г., след обществен натиск, правителството решава да публикува подробен списък на всички оръжейни доставки. И до днес на уебсайта на германското федерално правителство са посочени всички оръжейни доставки с данни за количествата. Наприме се посочва, че Германия е доставила 25 самоходни артилерийски установки PzH 2000, 121 танка Leopard, 1050 бойни дрона и 478 000 артилерийски снаряда.
По този начин правителството на Шолц се опитва да докаже, че Германия е най-големият доставчик на оръжие за Украйна след САЩ. Списъкът е актуализиран за последен път на 6 май - в деня на назначаването на новото правителство.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Отстраниха от длъжност командира на британския кралски флот
|
10.05.2025, 09:40 |
Отстраниха от длъжност командира на британския кралски флот, съобщава БиБиСи. Срещу него се води разследване по обвинения в неправомерно поведение.
Британското министерство на отбраната не даде повече подробности във връзка с разследването срещу адмирал Бен Кий. По-рано изданието "Sun" излезе с твърдения, че Ки е заподозрян в афера с подчинен.
По-рано тази седмица Министерството на отбраната обяви, че Първият морски лорд се е оттеглил поради лични причини. Адмирал Бе Кий трябваше да се оттегли от поста си това лято, след като застана начело на Кралския флот през 2021 г.
Старшите офицери могат да бъдат отстранени от командването и техните задължения, ако има основателно подозрение, че имат сексуална връзка с някой по-младши в тяхната командна верига. Такива взаимоотношения се отхвърлят и се разглеждат като потенциална злоупотреба с власт и противоречат на кодекса за поведение на военната служба.
Докато не бъде избран нов командир, заместникът на Кий, вицеадмирал сър Мартин Конъл, ще поеме пълното командване на Кралския флот.
|
|
Операция „Въртяща мълния“ трябваше да осакати Северен Виетнам, но никога не го направи
|
10.05.2025, 09:05 |
През пролетта на 1964 г. американският генерал Ърли Уилър създава списък с обекти и цели на Северен Виетнам, които трябва да бъдат елиминирани чрез стратегически въздушшни удари. Идеята е, че така ще се осакати комунистическата армия и партизанската война ще се прекъсне рязко в Южен Виетнам. Работната група на щаба избира близо 451 потенциални точки, но след стратегическа оценка и разглеждане, господата най-накрая стискат ръце на близо 99 цели.
Въпросните се разделят на 3 категории:
- Първата включва военни сектори, които могат автоматично да спрат подкрепата на партизаните. Там са позиционирани летища, пътни мрежи, казарми, щаб квартири и складове за муниции и други бойни принадлежности. Локацията им е близо до Северен Виетнам в близост до Лаос;
- Втората категория вклучва 61 обекта, позиционирани дълбоко в Северен Виетнам;
- Третата категория включва 8 големи фабрики и заводи, които подпомагат военната индустрия на страната.
След преглед на всички точки на интерес, предложението се редуцира до 94 обекта за бомбардировка и главният секретар на отбраната – Робърт МакНамара ги подписва на 24 август 1964 г..........Прочети още
|
|
Великите военни изцепки: Падането на Сингапур (1942 г.)
|
10.05.2025, 09:02 |
Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл.........Прочети още
|
|
Военен календар
|
10.05.2025, 09:00 |
На 10 май 1876 година загива Иларион Драгостинов (1852–1876). Деец на българското националноосвободително движение.
Роден в семейството на заможен търговец от Арбанаси, Търновско. Завършва с отличие Главното мъжко училище в Търново (1868), след което се установява в Русе и работи като собственик на комисионерска къща, търговски агент и телеграфист при Железопътната станция.
Участва в създаването на Русенския революционен комитет (1871) и в подготовката на Старозагорското въстание (1875). Избран е от Гюргевския революционен комитет (1875) за апостол на ІІ революционен окръг, където разгръща широка организаторска дейност.
След преждевременното избухване на Априлското въстание (20 април 1876) заедно с Георги Обретенов формира малка чета и се присъединява към дружината на Стоил войвода в Сливенския балкан.
Убит в сражение с редовна турска войска при прохода Вратник край с. Нейково, Сливенско.
|
На 10 май 1840 г., е роден Хаджи Димитър. Въпреки, че загива едва на 28 години, той е един от най-значимите български войводи и революционери.
Роден е в Сливен, в семейството на търговеца Никола и Маринка Асенови. Когато е на две години, той и семейството му отиват на поклонение в Йерусалим и оттогава Димитър е хаджия.
През 1862 година Хаджи Димитър излиза в Балкана с чета и цяло лято броди из планината. През пролетта на 1864 година се включва в четата на Стоян войвода от Сливен като знаменосец. Четата е от 12 души и има за задача да убие търновския гръцки владика. Преди да влязат в Търново четата се разпада и четниците се отделят от войводата. Командването се поема от Хаджи Димитър, който ги повежда към Сливенския балкан.
На 21 май 1865 година в жилището на Георги Раковски се сформира чета, в която участват също Хаджи Димитър и Стефан Караджа. На 13 юни 1865 година четата преминава Дунава и се отправя към Котленския балкан. Действа в района на прочутото хайдушко сборище Агликина поляна.
През пролетта на 1866 година от Румъния преминава чета от 20 души, ръководена от трима войводи— Желю войвода, Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Стига до Сливенския балкан, където се разделя на три. Действа до есента, когато се събира и връща в Румъния. През пролетта на 1868 година в Румъния се сформира четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. На 5 юли 1868 г. четата преминава Дунав с една гемия.
Първото сражение води с турска потеря наброяваща около 1 000 души. Откъсва се от преследвачите и с нощен преход достига до Карапанова курия в землището на село Горна Липница. Тук на 7 юли четата води втория си бой, като нанася значителни загуби на противника си и дава един убит и двама ранени. На 8 юли става сражение около село Вишовград, в местността Дългидол. Днес там има изграден паметник.
На 9 юли в Канлъдере, местност в землището на Вишовград, няколко километра на юг-югоизток от Дългидол, става кръвопролитно сражение, в което четата е разбита. Ранен и пленен е Стефан Караджа. Под ръководството на Хаджи Димитър останалите 58 души продължават към Балкана. Днес в местността Канлъдере, името на която означава „кървава река“ на турски, има паметник и чешма, посветени на загиналите четници. Местното население организира честване на четвъртата битка около 21 юли (9 юли стар стил).
На 18 юли 1868 година под връх Бузлуджа в Стара планина става последното сражение на четата. В тази битка е убит и Хаджи Димитър - теза, поддържана от мнозинството съвременни историци. След Освобождението неговите кости и тези на убитите четници са пренесени от Бузлуджа и временно положени в ковчези в църквата "Св. Архангел Михаил", в гр. Крън, Казанлъшко.
Според очевидеца Христо Македонски, Хаджи Димитър е убит на връх Бузлуджа:
"Хаджията с револвер в ръка се защитава, но падна убит."
За края на Хаджи Димитър във вестник „Curier d’Orient“ от 18.VII.1868 г. е писано:
„И от двете страни боят се води с жестоко упорство. Борбата продължи малко повече от пет часа... Хаджи Димитър, тежко ранен, малко остана да падне в ръцете на турските войници. Но въоръжен с револвера си, той се бори до последната минута с една енергия, достойна за друго по-добро време. Най-после и той падна. Саблята му, револверът, един телескоп и много писма се изпратиха на Митхад паша в Русчук...“
За убийството на Хаджи Димитър на Бузлуджа свидетелстват и участвалите в погребението на убитите четници: „Свещеник Иван (Стоянов) от с. Хасът — пише З. Стоянов, комуто е било позволено от властта да прибере костите на юнаците, и други очевидци разказват, че видели един труп измежду останалите, който имал на ръцете си изписани с барут — сабли, левове и буквите: Х. Д., а подобни знакове Хаджи Димитър е имал.
Освен това живите му другари, които били закарани в Търново в началото на месец август, видели в тамошния конак войводската му униформа и саблята му. А един от другарите им, Христо (Н. Ф. - Кръстю) Минков, който бил докаран в Търново по-рано, видял и главата на Хаджията. Същото твърди и свещеник Стефан Петков от с. Енина.
За намерените в Хаджи Димитър вещи, за които споменава в. „Curier d’Orient“ вж. и в. "Дунав" No 456 от 8 март 1870 г. Там е писано: „Саблята на речения Хаджи Димитър, която на чирена си имаше револвер, се предаде на негово височество Митхад паша... Дрехите му и днес се намират в първия табур, телескопа му е у мюлезимина Мехмед от третия табур, а пищовите му и до днес са в ръцете на Селим чауша, родом от Шуменското окръжие и чаушин в третия табур...“
По повод на смъртта му Христо Ботев написва едноименната поема.
Поклон, войводо!
|
|
|
|
Рюте: Евентуално приемане на Украйна в НАТО не може да бъде част от мирно споразумение
|
09.05.2025, 18:39 |
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че въпросът за евентуално приемане на Украйна в НАТО не може да бъде част от едно мирно споразумение.
"Всички сме съгласни за необратимия път на Украйна към НАТО, но никога не сме били съгласни това да бъде част от мирни споразумения. Не сме казали, че то е гарантирано, но сме съгласни за дългосрочната перспектива" - това каза генералният секретар на Алианса на съвместен брифинг с германския канцлер Фридрих Мерц.
Рюте заяви, че също подкрепя предложеното от американския президент Доналд Тръмп за 30-дневно безусловно примирие и е съгласен с канцлера, че топката сега е изцяло в полето на Русия.
От своя страна Мерц добави, че Украйна има европейска перспектива, която е по-близка от тази за НАТО, ако последната се случи някога.
"Тя е суверенна страна, която сама трябва да вземе решение за членството си в политическите и военни съюзи", отбеляза Мерц, като подчерта, че има критерии, които трябва да бъдат изпълнени.
Източник БНР
|
|
Турция бърза с новия изтребител Kaan - кога доставят първата бройка
|
09.05.2025, 17:55 |
Турският самолетостроителен концерн Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ) работи усилено за разширяване на полетните изпитания и ускоряване на производството на прототипи на самолета Kaan. Компанията вече планира да достави първите серийни бройки на военновъздушните сили на южната ни съседка до края на 2028 г., пише Defense News.
Сглобяването на втория и третия прототип е в ход, като са планирани общо четири самолета за тестовете - три за полетни изпитания и един за наземни тестове, каза пред обществената телевизия TRT изпълнителният директор на TUSAŞ Мустафа Демироглу.
Известен първоначално като TF-X, Kaan е най-амбициозният авиокосмически проект на Турция. Проектиран да замени остарелите F-4E Phantom на турските ВВС и евентуално F-16, Kaan цели да постигне характеристиките и устойчивостта на други платформи от пето поколение.
Неговата разработка излезе на дневен ред, след като САЩ изключиха Турция от програмата за F-35 заради решението на Анкара да купи руски зенитно-ракетни комплекси С-400. Те към момента не са на бойно дежурство, но опасенията на Вашингтон са, че секретна американска технология може да се окаже в руски ръце.
Kaan е с ниска радарна видимост, вътрешни отсеци за цялото въоръжение и изцяло местни авионика и наземно оборудване.
Първият прототип на самолета осъществи първия си полет през февруари 2024 г. В момента Kaan е единственият европейски изтребител от пето поколение, който лети.
"Вторият прототип ще бъде завършен в началото на следващата година и ще започне полетни изпитания. Вече запалихме форсажните камери на първия самолет. Очакваме третия му полет - може би през август или преди октомври, но все още е рано да се потвърди", обясни Мустафа Демироглу.
Прототипите на Kaan и първата партида от ограничено начално производство ще бъдат оборудвани с двигател General Electric F110, който задвижва и американския F-16 и се произвежда по лиценз в страната. Целта е този двигател да бъде заменен с изцяло турски до 2032 г.
Демироглу отбеляза, че вторият прототип ще включва проектни ревизии, базирани на опита от първия самолет, включително промени във външната форма и вътрешни структурни подобрения.
"Вторият прототип ще изглежда малко по-различно отвън - особено около въздухозаборниците - но общият размер остава същият. Вътрешно сме оптимизирали теглото и баланса", обясни Демироглу.
Kaan е важен не само за самочувствието и сигурността на Турция, но и за оръжейния ѝ експорт - вече има заявен интерес от няколко държави към проекта. Важен въпрос обаче е дали ускоряването на програмата не е свързано по-скоро с опасения за регионалната и глобална сигурност - през миналата година германският военен министър обяви, че Бундесверът трябва да е готов за война до 2029 г.
Източник: https://money.bg/
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 19 (2025), 09 май, 2025 годинa (pdf)
|
|
Войската - една от малкото оцелели гордости. И Йордан Йовков...
|
09.05.2025, 14:57 |
Българинът, където и да седне, с когото и приказка да подхване, все в един момент ще докара нещата до казармата.
И се започва… Старшината това, командира онова, а наборе, какви бяхме… Историите нямат край.
И блестят очите на мъжете, допълват се историите с нови и нови подробности. Но е мъжко, красиво е и остава до края......Прочети още
|
|
Поуките от участието на Дунавския ни флот във Втората световна война (1944 - 1945 г.)
|
09.05.2025, 14:55 |
Напразни са усилията на някои, които се опитват да противопоставят двата празника. Няма никаква логика за това! Тъкмо обратното - ако го нямаше Денят на Победата, нямаше да го има и Денят на Европа.
И е време да припомним, че за да настъпи този Ден на Победата, достоен принос за това имат и нашите Военноморски сили (тогава Морски войски), взели участие в действията на река Дунав и на Черно море след август 1944 г.
Обстойно изследване на тази тема направи капитан І ранг доц. д-р Георги Антонов, който през 1985 г. издаде книгата „Българският Военноморски флот през Отечествената война 1944 - 1945 г.“ (Книгоиздателство „Георги Бакалов“ - Варна). На практика това е неговият дисертационен труд......Прочети още
|
|
Османската нередовна кавалерия под британско командване по време на Кримската война
|
09.05.2025, 14:50 |
Идеята за създаването на Османска нередовна кавалерия (Osmanli Irregular Cavalry), по време на Кримската война (1853-1856), е на подполковник Уилям Фъргюсън Бийтсън (Lieutenant-Colonel William Ferguson Beatson, Bengal Cavalry) (на снимката), офицер от британската Източноиндийска компания (East India Company).
През април 1854 г. подполковник Бийтсън е в отпуск в Лондон и представя на Министерството на външните работи (Foreign Office) своята идея. Османската нередовна кавалерия - башибозук (bashi-bazouk/Basibozuk), под британско командване, можела да запълни нуждата на британската армия в Турция (и Крим) от лека конница за разузнаване и да я противопостави на казашката кавалерия в руската армия.
На 1 май 1854 г. полковник Бийтсън е приет от Министъра на външните работи (Secretary of State for Foreign Affairs) лорд Кларъндън (Lord Clarendon), който го насочва към британския посланик в Константинопол (Истанбул) - виконт Стратфорд де Редклиф (Viscount Stratford de Redcliffe). Преди да напусне Лондон, полковник Бийтсън дава на лорд Кларъндън списък с имена на офицерите, които иска да са под негово командване в Турция - главно офицери на британската Източноиндийска компания, офицери служили в Британския спомагателен легион в Испания (British Auxiliary Legion), където Бийтсън е служил през 1836-1837 г., офицери служили в Османската армия - всички космополити, повече или по-малко авантюристи …........Прочети още (PDF)
|
|
 |
|
Четири епохални парада е имало през 1945 година
|
09.05.2025, 14:15 |
През 1945 година е имало четири големи, епохални парада - два в Берлин, един в Харбин и един в Москва.
На 4 май 1945 г. при Брандербургската врата в Берлин се състоял парад на съветските войски. Приел го военният комендант на Берлин генерал Н. Базарани.
На 7 септември 1945 г. в Берлин се провел парад на съюзните войски. Това било предложение на Жуков след московския парад. От всяка съюзна нация участвал представителен сборен полк от 1000 човека и бронетанкови части. Всебщо възхищение събудили 52 танка ИС-2 от руската 2-ра гвардейска танкова армия.
Парадът на победата на съветските войски в Харбин на 16 септември 1945 г. напомнял първия парад в Берлин - войниците марширували в бойна, а не в парадна униформа.
След парада от 24 юни 1945 г. Денят на победата не се е празнувал много широко и бил обикновен работен ден. Едва пред 1965 г. бил обявен за празничен и неработен ден. След разпадането на СССР паради не са провеждани до 1995 г. След това се провеждат всяка година. - Още за Парада на Победата
|
|
|
|
Оръжията, които победиха - БМ-13 „Катюша“
|
08.05.2025, 09:10 |
БМ-13 „Катюша“ е съветската реактивна система за залпов огън (РСЗО) от периода на Втората световна война. С галеното име Катюша, дадено й от редовите войници, през този период са известни всички съветски бойни машини от подобен тип БМ-8, БМ-13, БМ-31, но това име остава и след войната като нарицателно за реактивните системи за залпов огън. Най-известна от съветските „Катюши“ от Втората световна война е БМ-13.
Подразделенията, въоръжени с РСЗО, се използват повсеместно и масово на всички фронтове по време на Втората световна война. Първите 8 полка от по 36 машини са сформирани на 8 август 1941 г. През есента на 1941 г. половината (33 дивизиона) от състава на наличната реактивна артилерия е съсредоточена на направленията, отбраняващи Москва.
Към края на 1942 г. в Съветската армия има 57 полка (216 батареи) реактивна артилерия (от тях 56% са БМ-13). А само за щурма на Берлин в края на войната са съсредоточени 1260 мобилни РСЗО. Към края на войната в действащата армия има 40 отделни дивизиона, 105 полка, 40 бригади и 7 дивизии реактивна артилерия. През Втората световна война са произведени 6800 установки БМ-13, от които са загубени 3400. Огънят на новите РСЗО действително има силен ефект върху противника. Макар и не особено точни, изстрелваните едновременно реактивни снаряди за няколко секунди буквално изорават обстрелваната площ. Допълнително оглушителният вой, съпровождащ полета им, оказва силно психическо въздействие върху противниковите войници. Тези, които не загиват по време на обстрела, често не са в състояние да оказват съпротива, тъй като са оглушени и деморализирани от воя и взривовете. Има и случаи, когато немски войници, напълно дезориентирани и зашеметени от действието на мощните 132-мм снаряди, тичат към руските предни позиции, търсейки спасение. - Още за БМ-13
|
|
Оръжията, които победиха - Картечен пистолет на Шпагин ППШ-41
|
08.05.2025, 09:05 |
ППШ-41, или само ППШ (от руски - съкращение от Пистолет-пулемёт Шпагина, "картечен пистолет на Шпагин") е автомат, създаден през 1941 г. от Георги Семьонович Шпагин.
ППШ-41 е едно от най-масово произвежданите автоматични оръжия на Втората световна война и едно от емблематичните оръжия на Червената армия от този период.
През 1940 г. Наркомът по въоръжението дава заявка към оръжейните конструктори за създаване на картечен пистолет, чиито части биха могли да се изготвят без много механична обработка (т.е. необходимост от употреба предимно на щамповъчни и пресови детайли). Този картечен пистолет е трябвало да бъде толкова прост за производство, че при необходимост бързото му пускане в производство да може да започне в което и да е машиностроително предприятие.
На 21 декември 1940 г. е одобрен картечният пистолет на Шпагин и e взет на въоръжение в Червената армия. ППШ е произведен в около 5,4 милиона екземпляра. По настояване на Сталин освен плоския пълнител за 35 патрона се взема в употреба без изменения и дисковият пълнител от автомата на Дегтяров - ППД-34/40 за 71 патрона. ППШ-41 е на върха на славата си през Втората световна война и по нищо не отстъпва на своя съперник от Вермахта MP40. - Още за ППШ-41
|
|
Берлинската операция (16.04. – 02.05.1945 г.)
|
08.05.2025, 09:00 |
Берлинската настъпателна операция на Червената армия е една от последните и безспорно една от най-знаменитите операции на Втората световна война. Нейният край, падането на Берлин, фактически ознаменува пълния военно-политически крах на нацистка Германия и нейния елит и предизвестява скорошното приключване на войната и пълната победа на страните, обединени в Антихитлеристката коалиция.
Именно днес, когато отбелязваме 63-годишнината от Деня на победата, Берлинската операция предизвиква нестихващ интерес, което е добър повод да си спомним за нея като за събитие от изключителна важност в световната история, събитие, довело до възможността да посрещаме Деня на победата, превърнал се в последствие и в Ден на Европа......Прочети още
|
|
Военен дневник
|
08.05.2025, 08:58 |
На 8 май 1876 година умира Васил Петлешков (1845 – 1876) – организатор и ръководител на Априлското въстание (1876) в Брацигово.
С изключителна енергия и преданост работи за общественото издигане и национално пробуждане на населението от Брацигово.
Става един от първите членове на местния революционен комитет, основан от Георги Бенковски, и има голям принос за добрата организация на въстаническите сили. Присъства на историческото събрание в местността Оборище (14 – 16 април 1876), където е избран е за председател на комисията, натоварена със задачата да изработи военния план на въстанието в ІV революционен окръг и да напише възванието към народа.
По негово предложение Брациговският въстанически пункт има главен ръководител на отбраната и помощник-командващи.
Предаден от местните чорбаджии, той е арестуван и подложен на жестоки изтезания, по време на които неизменно отговаря: „Сам съм, други няма. Аз водих, аз ръководих, други не търсете!“. Умира, след като поглъща отрова по пътя за Пловдив, където трябвало да бъде съден от турските власти.
|
На 8 май 1898 годинс в с. Хърсово, Разградско, е роден генерал-лейтенант Райчо Славков (1898 – 1953).
Завършва Военното училище (1918) и Военната академия в София (1934). Служи във 2-ри пехотен полк (1918 – 1919) и в Щаба на армията (1919 – 1929). Последователно заема длъжностите помощник-началник на секция в Щаба на армията (1929 – 1931), командир на рота в 21-ви (1931 – 1932) и в
29-и пехотен полк (1932 – 1934), началник на секция в Щаба на армията (1935 – 1936) и в щаба на 6-а пехотна дивизия (1936 – 1938), преподавател във Военната академия (1938), завеждащ отделение в Пехотната школа във Велико Търново (1938 – 1939) и началник-щаб на 1-ва пехотна софийска дивизия (1939 – 1944). На 14 септември 1944 г. е назначен за началник на Щаба на войската и участва в оперативното ръководство на българската армия през първия период на войната срещу Германия. Организира изтеглянето и демобилизацията на войските от Сърбия, Вардарска Македония и Беломорието и едновременно с това подготвя прикриването на западната граница. Изготвя обща оперативна заповед за настъпателни действия срещу хитлеристките войски в Югославия и в хода на войната подпомага щабовете при армиите в осъществяването на настъпателните операции. От 15 декември 1944 г. командва 3-та отделна армия, а от 20 юли 1945 г. е зачислен в запаса. През 1953 г. е арестуван по обвинение за участие в събитията през септември 1923 г., осъден на смърт и разстрелян. Награден е с военен орден „За храброст“ ІІІ степен 1 клас
|
|
Оръжията, които победиха - Ил-2
|
08.05.2025, 08:55 |
Ил-2 е съветският щурмови самолет, който заедно с танка Т-34, РСЗО БМ-13 "Катюша" и картечния пистолет Шпагин ППШ-41 е един от символите на съветското оръжие през Великата отечествена война. Ил-2 е и най-масово произвежданият самолет през 40-те години на XX век. изработени са над 36 000 машини.
В Червената армия е известен като „Гърбавия“ или „Гърбаткото“ (заради характерната форма на тялото на едноместния вариант) и като „Летящият танк“ (това прозвище идва от конструкторското бюро). Заради невероятната му издръжливост на попадения, немските пилоти го кръщават „Бетонния самолет“ („Betonflugzeug“), а сред войските на Вермахта е известен като „Касапинът“ (Schlachter), „Месомелачката“ (Fleischwolf) и „Железният Густав“. Въоръжението на Ил-2 му позволява да изпълнява широк спектър от задачи - от атаките срещу пехотата и лекобронирани цели до танкове и укрепени точки на противника. Огънят по пехотата и лекобронираните цели се води с оръдията, картечниците и реактивните снаряди РС-82 и РС-132. по танковете и укрепените точки се изстрелват реактивните снаряди, но се използват и авиационните бомби ФАБ-50 и ФАБ-100, както и (само по танковете) ПТАБ 2.5-1.5. Срещу пехотата и лекобронираните цели Ил-2 е действително страшно оръжие. Освен голямата си огнева мощ, гледката и звука от ниско прелитащите самолети, които преорават цели полоси, стреляйки от всички оръдия и картечници, след като предварително са бомбардирали целта с авиобомби и реактивни снаряди, се оказва и много силно психическо въздействие върху противника. - Още за Ил-2
|
|
Българи, на колене! Разстреляха Заимов!
|
08.05.2025, 08:50 |
Генерал Владимир Заимов (1888 - 1942) е загадка и днес. Не толкова заради дейността си, а заради мотивите, които довеждат един от героите от войните, носител на два ордена "За храброст", до "Осанна" и "Разпни го". Осъден е за шпионаж в полза на Съветския съюз по време на Втората световна война, арестуван на 23 март 1942 г. преди заминаването на Борис ІІІ при Хитлер - с това царят доказва вярност пред фюрера, когото трябва да убеди българи да не воюват на фронта срещу Русия. Това го пише тогава френският военен аташе Шебание в доклад до своето правителство.
Днес, в Деня на победата над фашизма - 9 май, ще се опитаме да разсеем преди всичко мъглата около човека Владимир Заимов. Не, "Азорски" не е комунист, той наистина е безпартиен патриот, който вижда като малцина други, че обвързването на България с Германия ще доведе отечеството до нова катастрофа, че изходът е единствено в "Съюз със СССР", в славянската солидарност. Предвижданията му се сбъдват 100%, а катастрофата не се случва само защото на Парижката мирна конференция през 1946 г. "братушките" не го позволяват.
Документите, които ви предлагаме днес, показват в изумителна светлина Заимов, който, както ред други наши национални герои, след Отечеството обича най-много своето семейство. Неговите позиции са актуални и сега, защото до болка е ясно, че спорите на фашизма са като тези на злокачествения американски гнилец по пчелите - могат да оцелеят над 50 години и издържат на всичко, с изключение на безмилостното изгаряне........Прочети още
|
|
|
|
Балансът на силите между Индия и Пакистан
|
07.05.2025, 19:40 |
 |
Като цяло Индия със сигурност е по-силна, но във военно отношение превъзходството ѝ не е категорично. Пакистан представлява сериозна сила......Прочети още
|
|
Френската ракетна система Foudre
|
07.05.2025, 13:25 |
 |
Френската компания Turgis & Gaillard представи проект на нова наземна ракетна система (реактивна система за залпов огън) Foudre, предложена на френските въоръжени сили като решение по програмата FLP-T (Frappe Longue Portée – Terrestre) за замяна на ракетните комплекси LRU (модернизирана версия на американската РСЗО MLRS M270).
|
|
ВМС на САЩ губят трети изтребител F-18E/F Super Hornet по време на въздушна кампания в Йемен
|
07.05.2025, 12:02 |
Според репортаж на CNN, ВМС на САЩ са загубили втори изтребител F-18E/F Super Hornet за малко повече от седмица. Изтребител е бил изгубен, докато е участвал в продължаващата въздушна кампания срещу йеменската коалиция „Ансурула“ и е действал като част от въздушното крило на свръхносача USS Harry Truman, пише Military Watch Magazine.
Разследване на загубата продължава, като два източника твърдят, че е имало повреда в аварийна система, докато самолетът се е опитвал да кацне на самолета, което е принудило пилота и офицера по оръжейните системи да се катапултират и да получат леки наранявания. На 28 април беше потвърдено , че коалицията „Ансурула“ е била близо до това да удари „ Хари Труман“ при атака с балистична ракета, принуждавайки кораба да се обърне рязко, за да избегне огъня, в резултат на което F-18E/F е паднал зад борда. Първият от трите изгубени F-18 е унищожен през декември, като коалицията „Ансурула“ твърди, че го е свалила, докато ВМС на САЩ твърдят, че изтребител е бил свален от приятелски огън. Редица източници предполагат, че постоянното приписване на загубите на изтребители на инциденти е част от прикриване на мащаба на загубите за йеменската противовъздушна отбрана, въпреки че доказателства за това все още не са представени.
Коалицията „Ансурула“ продължава да надминава западните очаквания по отношение на нивата на съпротива, които е успяла да окаже. Силите ѝ са претърпели ракетни атаки както срещу западни военни кораби, така и срещу израелски наземни цели, като същевременно поддържат капацитет за противовъздушна отбрана и продължават да свалят дронове MQ-9 Reaper, които действат по-близо до тяхното въздушно пространство. Над 20 MQ-9 бяха свалени от ескалацията на военните действия през октомври 2023 г. Йеменската въоръжена групировка предприе успешна атака с балистични ракети срещу Израел на 4 май, като заобиколи множество слоеве израелска противовъздушна отбрана и нанесе удари близо до летище Бен Гурион, което доведе до отмяната на няколко полета.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Един по-различен 6 май
|
07.05.2025, 11:52 |
На пръв поглед тазгодишният Ден на храбростта и празник на Българската армия- 6 май, премина по обичания ред. Рано сутринта пред паметника на Незнайния воин президентът Румен Радев се поклони пред знамената светини и прие строя на гвардейците. Епископ Исаак поръси със светена вода бойните знамена и прочете празнично слово на българския патриарх Даниил. Поднесени бяха венци и цветя. Военният парад започна със слово на президента , прелитане на вертолет Ми-17 с националния флаг и още два „Кугар“-а. След това под командването на бригаден генерал Божидар Бойков в тържествен марш преминаха военнослужещи в 8 представителни блока. Гости имаше достатъчно, представено бе и запасното войнство.
На този празник, обаче, витаеше очакването да бъдат защитени военнослужещите от определени нападки, които не че не са се случвали в годините назад, но около пристигането на първия изтребител от САЩ Ф-16 и неговия технически проблем, станаха доста остри и болезнени, като предвещаваха целенасочено или не създаване на недоверие сред обществото в армията. За това ще си позволя да припомня някои слова, които се чуха този ден. „Сред всички наши исторически институции има една, в която в жертвеността на служението си се доближава може би най-много до Христовата заповед за любовта към другия, и тази институция е нашата армия“, казва българският патриарх Даниил. Днешният празник, продължи той, е отличан повод да засвидетелстваме любов, уважение, благодарност и признателност към всички наши воини. Т.е. Негово Високо преосвещенство не изключва никого от хората с пагони.
В тези трудни и наситени с предизвикателства дни за Въоръжените ни сили отново се намериха политикани и самозвани експерти, които се опитват да сеят разделение и дори дръзнаха да обвинят в държавна измяна хората с пагони, които ежедневно рискуват живота си в името на Родината. Това са думи на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили държавният глава Румен Радев. Той говори за необходимостат от рязко повишаване на инвестициите в отбраната, неотклонна грижа за процесите на модернизация, за подготовката и мотивацията на личния състав, за висок професионализъм, ясна стратегия, принципност и прозрачност, за активен и откровен диалог между държавното и висшето военно ръководство и уважение към военната експертиза, защото нейното погазване, по неговите думи, винаги излиза скъпо.
„Посрещаме празника на Българската армия с оптимизъм. Започна градивното начало във Въоръжените сили – модернизация, подобряване на окомплектоването на военните формирования и на социалния пакет за военнослужещите. Аз гледам оптимистично и мисля, че следващата година ще отчетем още по-високи резултати“, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Ако възникват технически проблеми, те ще бъдат отстранявани от производителите до получаването на пълната функционалност на бойната система и уточни, че това са военно-технически, а не политически въпроси. Другата добра новина от думите на министъра е, че предстоят дебати за увеличаване на бюджета за отбрана.
По повод празника началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пожела на военнослужещите и цивилните служители да бъдат устойчиви, мотивирани, отговорни и готови, забележете, да устоят на всякакви инсинуации. Той бе категоричен, че възникналият малък технически проблем с Ф-16 не е тема, която трябва да се дискутира в такъв обхват и с такава изострена чувствителност. „Няма тема Ф-16 към момента в Българската армия. Темата е за превъоръжаване и модернизация на въоръжените сили, които започнаха и темповете са добри“, заяви адмиралът.
Другият нюанс бе голямото внимание, което бе отделено на ветераните от войните. Самият парад бе посветен на 80 години от края на Втората световна война и победите на Българската армия в нея. Смея да се надявам, че известното неглижиране на героизма на българския войник в тази война, за сметка на предишните четири, вече е преодоляно. Дано подобно неглижиране да няма и по отношение на професионализма и мотивацията на днешните български военнослужещи!
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Днес в Комисията по отбрана ще бъдат представени трима генерали
|
07.05.2025, 11:50 |
В дневния ред на днешното заседание на Комисията по отбрана в Народното събрание с председател Христо Гаджев се предвижда представяне на генерал-лейтенант Красимир Кънев, заместник-началник на отбраната; генерал-майор Станимир Христов, командир на Съвместното командване на силите; и генерал-майор Николай Русев, командир на Военновъздушните сили. През 2017 г. бе променен Законът за отбраната и Въоръжените сили, като в него влезе разпоредбата: „Офицерите, след удостояване с висше военно звание с указ на президента на републиката, се представят в Комисията по отбрана на Народното събрание от министъра на отбраната или определен от него заместник-министър“.
Преди това депутатите ще изслушат министъра на отбраната Атанас Запрянов по актуални въпроси на отбранителната политика.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
80 години от Победата!
|
07.05.2025, 11:29 |
 |
В Парада на Победата в Москва на 24 юни 1945 г. единственият участващ чуждестранен висш офицер е генерал-лейтенант Владимир Стойчев, командващ на Първа българска армия, действаща в състава на Трети украински фронт (крайният в дясно). - (видео)
|
|
Оръжията, които победиха - среден танк Т-34
|
07.05.2025, 11:26 |
Т-34 е среден танк, приет на въоръжение в Червената армия през 1940 г. За първи път е произведен в Харковския локомотивостроителен завод. Той е сред основните съветски танкове през Втората световна война, като общо са произведени над 40 хиляди такива машини.
На по-ранните модели Т-34 е монтирано 76 мм оръдие Л-11 обр. 1938/39 г. с вертикален, клиновиден, полуавтоматичен затвор, който е снабден с устройство за изключване на полуавтоматиката. Особеност при Л-11 е оригиналното му откатно устройство, при което течността на компресора контактува непосредствено с въздуха в накатника. За водене на огън са използвани телескопичен прицел ТОД-6 и перископичен, панорамен прицел ПТ-6. От февруари 1941 г. на Т-34 започва да се монтира новото 76,2 мм оръдие Ф-34 обр. 1940 г. с клиновиден, полуавтоматичен затвор. Противооткатното устройство на оръдието има хидравлични спирачки на отката и наката, разположени под цевта. Оръдието е модернизирано два пъти. При първата модернизация са били направени малки промени в затвора и полуавтоматиката. При втората е монтирана цев-моноблок. За водене на огън са използвани телескопичен прицел ТОД-7 и перископичен, панорамен прицел ПТ-7, които по-късно са заменени съответно с ТМФД-7 и ПТ-4-7. Допълнителното въоръжение на танка се състои от две 7,62 мм картечници ДТ, една от които сдвоена с оръдието, а другата монтирана на предния бронелист.
Т-34 е вторият най-произвеждан танк в световен мащаб след Т-54/Т-55. В някои страни остава на въоръжение до края на 1990-те г. - Още за Т-34
|
|
|
|
 |
|
Коя е най-старата съвременна армия в света
|
06.05.2025, 16:51 |
Кралските военновъздушни сили на Великобритания е най-старата съвременна самостоятелна армия в света. Тя е формирана в края на Първата световна война на 1 април 1918-а година и има важна роля в хода на военната история на Обединеното кралство.
Взима значително участие както във Втората световна война, така и в много съвременни конфликти, сред които войната в Ирак от 2003-а година. Тази самостоятелна армия разполага с 998 самолета и 45 710 души редовни военнослужещи. В продължение на повече от сто години Кралските военновъздушни сили защитават небето на Великобритания и проектират силата и влиянието на Великобритания по целия свят, пише в официалния им сайт.
Кралските военновъздушни сили на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия са най-старият вид въоръжени сили, равнопоставени със сухопътните войски (Британската армия) и военноморските сили (Кралски военноморски сили).
Те са основани на 1 април 1918 г., по време на Първата световна война, чрез сливането на Кралския летателен корпус (Royal Flying Corps, род въоръжени сили в състава на сухопътните войски) и Кралската военноморска въздушна служба (Royal Naval Air Service).
След войната следва демобилизация и както тяхната численост, така и броят на летателните апарати и подразделения са намалени значително. След Първата световна война, в която авиацията участва в пълномащабен модерен механизиран военен конфликт, в годините между двете световни войни Кралските ВВС се преориентират главно в носенето на гарнизонна служба в отделните райони на Британската империя, най-голямата в света, над която популярен израз заявява, че слънцето никога не залязва.
Типове летателни апарати, които биха били морално остарели в един нов пълномащабен военен конфликт, намират своето място в патрулирането на широките простори на империята и ограничени операции по потушаването на бунтове срещу слабо въоръжени и дезорганизирани бунтовници, а остарелите типове самолети все пак са непретенциозни към техническата поддръжка в полеви условия.
Най-мащабната и най-спорната кампания на кралските ВВС по време на войната е стратегическата бомбардировка срещу Германия от бомбардировачи на RAF. Под ръководството на въздушен маршал Артър Травис Харис, командир на Бомбардировъчното командване на RAF започват масирани бомбардировки на Дрезден, Хамбург и други германски градове.
През годините на Студената война основна задача на RAF е защитата на Западна Европа от потенциална ядрена атака. След края на Студената война RAF взимат участие в няколко мащабни операции, между които войната в Косово, войната в Афганистан от 2001-2002-ра година и войната в Ирак през 2003-та година.
В момента Кралските военновъздушни сили са активни на четири континента със значителни операции в Източна Европа, Южния Атлантик и Средиземно море. Близостта им до нестабилни региони и потенциални противници им осигурява въздушна мощ за ограничаване на заплахите и дестабилизиращото поведение. - Още ВС на Великобритания
Източник: https://money.bg/
|
|
Ефрейтор Иван Арабаджиев - с 5 войнишки ордена ”За храброст”
|
06.05.2025, 16:43 |
Ефрейтор Иван Неделчев Арабаджиев от село Аврен, Варненско, е носител на 5 ордена ”За храброст”. В българската история няма данни за военен с повече такива отличия. Като редник от 1-ва дружина на 24-ти Черноморски полк той пленява в ръкопашен бой турско знаме в боя за Бунархисар на 18 октомври 1912 г.
Описание на боя в полковата история:
“…Боят започна около текето на Цариградското шосе. Първата ледена усмивка на зимата щипе по лицата. Изненадите на времето са резки. Дъждът, снегът и мразовитото време вихрено се смеят. Но безсилно е времето да угаси устремът на Черноморци. Все по-ожесточено се нахвърлят противниците едни връз други. Бойният ред на първа рота от полка внезапно се заклати.
Веригата пропълзя бавно по склона и застана на едно място като закована. Това са конвулсии на боя.
Запукват пушки. Металният им звук се разнася към Странджа планина. В дясно и ляво се обаждат други. Внезапно боят се оживява. Часът е 5 ½ следобед. Командирът на ротата капитан Денев, с напрежение и възторг изтегли саблята си, прегази веригата, изскочи напред и с мощният си глас извика:
“Напред, на нож!“
“Напред, на нож“ – отвърнаха последователно гласове от веригата и всички полетяха напред…
Някой извиква “ура“. Поде се от всички. По-далеч се разнесе някаква глуха неразбрана глъчка и в една начупена линия веригата се понесе напред, сред по-чести и по-чести гърмежи. Беше се дигнала на нож и с ура цялата 1-ва дружина. Турците обръщат гръб и бегат като поразени. Но пред ротата врагът е упорит и не иска да остави дълбоките си окопи. Тук остават около две противникови роти и като по чудо продължават да се държат. Пред 4-ти взвод ясно се виждат напластените зелени униформи на голяма турска маса. Взводен командир е подофицера Съби Ив. Динев. Той сграбчва пушката си, изпреварва веригата, ревна “ура“ и увлича след себе си целия взвод. Всички реват: “Ура, на нож!“ Наблизо тича и командира на 4-то отделение – ефрейтора Иван Неделчев Арабаджиев, а до него е редник Колю Тенев Карпухчански. Това са все добри другари още от казармата – свързани вече с бойно кръщение и неразделното другарство.
Целият взвод се врязва в турците и започва ръкопашен бой. Всичко се слива в кървава вихрушка. Хората се търкалят, стават и пак се залавят един за друг. Обезумели и с изкривени лица, противниковите войници се щурат из разбъркана верига на взвода, но промушени из невиделица, се търкалят с рев и проклятия. Внезапно се чува гърлестия глас на ефрейтора Иван Арабаджиев:
– Господин старши, тук е знамето им!
– Удри! – отговаря му взводния.
Колю Тенев и Иван Арабаджиев не губят нито миг и двамата се хвърлят презглава към изплашения турчин. Другарите му не дочакват, захвърлят пушките и бягат, други вдигат ръце и образуват тълпа, лутаща се като стадо. Иван Арабаджиев се е счепкал със знаменосеца. Сега двамата се сборичкват, търкалят се като кълбо и около тях се образува червено-кърваво петно. Знаменосеца се мъчи с нечовешки усилия да се измъкне, но Иван е по-силен. Докато турчина извади пистолета си, бива промушен от ножа на ефрейтора. Знаменосецът пада на земята с проклятие на уста. Иван Арабаджиев, още опръскан с кръв, грабва знамето и го понася тържествуващ към взводния командир. …..“
Командирът на полка полковник Христо Недялков вписва със златно мастило докладната за награждаване на войника и повишаването му в чин ефрейтор. - (видео)
|
|
Военен календар
|
06.05.2025, 16:39 |
На 6 май 1877 година в лагера на Българското опълчение край Плоещ, Румъния, тържествено е връчено Самарското знаме.
На 5 юли 1876 в руския град Самара е създаден Комитет за събиране на средства и помощи за южните славяни като една от неговите задачи е изготвянето на знаме, което да бъде дарено на борещия се за свободата си български народ. То е ушито и извезано от монахините на Иверския женски манастир в Самара, а иконописните изображения от двете му страни са изработени в традицията на православните хоругви от художника Николай Симаков.
След обявяване на Руско-турската война (12 април 1877) Самарската Градска Дума взима решение (17 април 1877) знамето да бъде връчено на Българското опълчение от кмета на града Ефим Кожевников и общинския съветник Пьотр Алабин.
По пътя за Плоещ те минават през Чудовия манастир в Москва, където знамето е благословено и положено върху мощите на Св. Алексий, покровител на Самара.
На тържествената церемония по приковаването, освещаването и връчването на знамето в опълченския лагер край Плоещ присъстват Великият княз Николай Николаевич, главнокомандващ руската Дунавска армия, делегацията от Самара, командирът на Българското опълчение генерал Николай Столетов, митрополит Панарет и много българи от Кишинев, Болград, Измаил и Браила. То е поверено на 3-та опълченска дружина, а за знаменосец е назначен унтерофицерът от 54-ти мински полк Антон Марчин. В боевете при Стара и Нова Загора, Шипка и Шейново, опълченците показват удивителна храброст и саможертва за знамето си като не допускат да попадне в плен. След Освобождението (1878) става знаме на 3-та пехотна радомирска дружина, а на 29 август 1881 г. е предадено в двореца на княз Александър І. От 1946 г. се съхранява в Националния военноисторически музей, където за него се полагат специални грижи. По случай третата годишнина от боя при Стара Загора (19 юли 1880) и със заповед № 129 на военния министър Самарското знаме е наградено с военен орден „За храброст“ І степен, вграден в сребърния венец на пиката.
|
На 6 май 1935 година във Велико Търново тържествено е открит паметникът „Майка България“.
Построен изцяло с дарителски средства в памет на 21 офицери, 24 подофицери и 62 войници, загинали по бойните полета на Руско-турската (1877 – 1878), Сръбско-българската (1885), двете Балкански (1912 – 1913) и Първата световна война (1915 – 1918).
Автор на проекта е скулпторът Светослав Йоцов, а изпълнението е дело на архитект Теньо Ибушев. Монументът е изграден на три нива, като в основата му има костница, над нея – композиция от шест бронзови скулптури на войници и офицери, а на върха – скърбящата фигура на Майка България с бойно знаме и лаврово клонче в ръцете.
От 2000 г. в костницата гори вечен огън, запален от признателните поколения на старопрестолния град.
|
На 6 май 1937 г. в Деня на храбростта и Празник на българската армия за първи път над София прелитат формации от учебни и бойни самолети.
Сред тях са и произведените в самолетостроителните фабрики на България – Капрони Български и ДАР –Божурище; шест КБ-2А и шест ДАР-3 „Гарван-I“.
|
|
6 май 1937 г. - 88 години от трагедията с дирижабъла Хинденбург
|
06.05.2025, 15:00 |
Дирижабълът LZ 129 Хинденбург открива новия сезон на 3 май 1937 г., излитайки от Германия за Ню Йорк. На борда му има 36 пътници, 14 стюарди, 22 механика и 25 летци. В багажното отделение има 900 кг куфари и 2 кучета. Капитан на цепелина е Макс Прус - опитен пилот, ветеран от Първата световна война. След 77 часов полет Хинденбург достига Ню Йорк, на 6 май, където на наблюдателна площадка на Емпайър Стейт Билдинг го очакват много любопитни граждани, включително и журналисти.
Дирижабълът прави една обиколка над града и се насочва към базата за приземяване. Оттам му е отказано приземяване поради лошото време и дирижабълът кръжи известно време, очаквайки разрешение.
Към 19 часа се получава разрешение за кацане и Хинденбург се снижава до 180 м. По време на захождането му към пистата за кацане се появява силен страничен вятър и капитанът нарежда да направят остър завой. Заради тази рязка маневра едно от стоманените въжета се скъсва, удря и пробива една от водородните клетки.
Започва да изтича водород - пилотите забелязали, че опашката натежава, но не се досетили, че може да се дължи на утечка. От влажността на въздуха и от движението на дирижабъла, той се наелектризирал и когато въжетата са спуснати и са хванати от хората, намиращи се долу, от контакта на въжето със земята протича електрически разряд към металната рамка. Вследствие на това избухва водородът, изтичащ от 4 сектор.
Капитанът успява частично да овладее ситуацията и с риск за живота си да спусне бавно дирижабъла на земята. Това помага на част от намиращите се на борда да оцелеят, изскачайки през панорамните прозорци в залата за наблюдение. По тази причина от намиращите се на борда 97 пътници и екипаж, 62 души успяват да се спасят.
След катастрофата останките от дирижабъла са изпратени в Германия за експертиза. - Още дирижабли
|
|
6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия! Честито!
|
06.05.2025, 12:00 |
След Освобождението на България със заповед № 1 от 20 юли 1878 г. на руския императорски комисар в България княз Александър Дондуков-Корсаков се създава Българската земска войска. Нейното ядро е българското опълчение и се изгражда като постоянна армия с обща задължителна военна служба. Този принцип по-късно заляга в Търновската конституция. За кратко време в армията са сформирани четири рода войски - пехота, артилерия, кавалерия и сапьори, а през 1879 г. се поставят и основите на военния флот.
В края на 1878 г. Българската земска войска има в състава си общо 31 400 души, оборудвани с оръжие, материална част и боеприпаси от руската армия.
На 1 септември 1878 г. в Пловдив е създадено Софийското военно училище в България. От тогава започва летоброенето не само на военното училище, но и на цялата българска военнообразователна система. В средата на ноември 1878 г. училището е преместено в София и се разполага в първия си район – бивша турска военна болница, която се е намирала на мястото на днешния Централен военен клуб. Там на 26 ноември 1878 г. училището официално е открито и осветено. На следващия ден започват учебните занятия.
С приемането на Търновската конституция, изборът на княз Александър I Батенберг и създаването на българското правителство започва самостоятелният държавен живот на Княжество България. С Указ № 23 от 17 юли 1879 г. се създава Военното министерство. На 17 декември 1879 г. влиза в сила „Привременно положение за Българската войска”, което изпълнява ролята на първи закон на въоръжените сили, които вместо „земска” вече се наричат кратко и ясно - Българска войска.
В първите години след своето създаване българската войска няма официален боен празник. През 1888 г. в празничния календар се въвежда Ден на падналите войници (7 ноември), определен за отслужване на молебени и панихиди, и Ден на българската победа при Сливница (8 ноември), в който се провеждат военни паради. По-късно (1898) те се сливат в един общ Празник на победите, отбелязван всяка година на 15/27 ноември. От 1926 г. Празникът на военния орден „За храброст“ (6 май) и Празникът на победите (27 ноември) се обединяват в Ден на храбростта и победите, честван в деня на Св. Великомъченик Георги Победоносец. В периода 1953 – 1990 г. за боен празник е установена датата 23 септември, а през 1991– 1992 г. – 23 август. На 4 март 1993 г. традицията е възстановена и 6 май отново заема мястото си като Ден на храбростта и празник на Българската армия.
|
|
|
|
Социалдемократът Писториус ще бъде министър на отбраната и в новото германско правителство, обяви партията му
|
05.05.2025, 13:50 |
Борис Писториус ще остане министър на отбраната на Германия и в новото германско правителство, което се очаква да положи клетва утре, предадоха ДПА и Франс прес, като се позоват на изявление на неговата Германска социалдемократическа партия (ГСДП).
Писториус е известен с усилията си в подкрепа на Украйна, отбелязва АФП.
В кабинета на най-вероятния нов канцлер Фридрих Мерц – лидер на Християндемократическия съюз (ХДС), военният министър ще бъде отговорен за осъществяването на мащабна програма за превъоръжаване на германската армия на стойност няколко стотици милиарда евро.
Целта е Бундесверът да бъде достатъчно силен и без съдействието на САЩ след стратегическото редуциране на ангажираността спрямо Европа, подето от администрацията на Доналд Тръмп, допълва АФП.
Очаква се ГСДП да бъде „младши партньор“ в кабинета, оглавяван от консервативния блок на Фридрих Мерц, включващ ХДС и баварския Християнсоциален съюз. Съпредседателят на ГСДП Ларс Клингбайл ще бъде вицеканцлер и финансов министър, след като е създал силно партньорство с Мерц по време на преговорите за сформиране на управляваща коалиция след изборите през февруари, отбелязва ДПА.
Общо социалдемократите ще разполагат с 7 от 16 министерски позиции в новия кабинет, като четири от тях ще бъдат заети от жени: Барбел Бас ще бъде министър на труда, Верена Хуберц ще отговаря по въпросите на строителството, Реем Алибали-Радован ще бъде министърка на развитието и Щефани Хубиг ще поеме министерството на правосъдието.
Карстен Шнайдер ще бъде следващият министър на околната среда, но в кабинета няма място за съпредседателката на ГСДП Саския Ескен, отбелязва ДПА.
„ГСДП съставя екип, който е готов смело да оформи облика на страната ни“, се казва в съвместно изявление на ръководството на партията, което подчертава, че в партийните редици има съчетание от опитни политици и нови лица.
Източник: bta.bg
|
|
Хитлеристка Германия бе разгромена от СССР
|
05.05.2025, 13:44 |
На 9 май 2024 г. се навършват 80 години от края на Втората световна война. Разпалена от фашистка Германия и нейните сателити за господство над света, за нови територии, суровини и енергийни източници, тя обхвана в гигантски планетарен сблъсък 61 държави и 80% от населението на земята. Военните действия се водиха по бойните полета на териториите на 40 страни, а също и по въздуха, по морски и океански акватории.
И до днес има различни погледи, всевъзможни становища и оценки за Втората световна война. Всички монографии, книги, изследвания, статии и вестникарски публикации по темата сумарно са повече от 500 000. Естествено е, че сред тях има сериозни, задълбочени, обективни и стойностни изследвания. Съществуват и друг тип анализи, главната цел на които е да се омаловажи и дискредитира решаващата роля на СССР за разгрома на хитлеровия фашизъм и японския милитаризъм........Прочети още
|
|
Военен календар
|
05.05.2025, 13:39 |
На 5 май 1898 година в Кюстендил е роден генерал-лейтенант Крум Лекарски (1898 – 1981).
Завършва Военното училище (1919) и Военната академия в София (1932). Служи в кавалерията. Заради републиканските си възгледи е уволнен от армията и интерниран в Девин (1935). От 1935 до 1944 г. членува в организацията „Военен съюз“.
След 9 септември 1944 г. заема длъжностите помощник-министър (1944 – 1946) и първи заместник-министър на войната (1946 – 1947). Като изтъкнат състезател по конен спорт участва на Олимпийските игри в Париж (1924), Амстердам (1928), Хелзинки (1952) и Рим (1960). Печели първо място на Балканските игри през 1931 и 1933 г. Преподава във Висшия институт по физкултура (1954 – 1958) и ръководи катедрата по конен спорт (1956 – 1958).
Заедно с генерал Владимир Стойчев създава българската ездова доктрина, чрез която и до днес се обучават ездачи и коне в България. Награден е с военен орден „За храброст“ ІІІ степен 1 клас.
Генерал-лейтенант Крум Лекарски умира на 2.III.1981 г. в София.
|
|
Как фелдмаршал Паулус "възкръсна" в Нюрнбергския процес
|
05.05.2025, 13:37 |
В навечерието сме на 80-ата годишнина от победата над хитлерофашизма. Една незабравена и днес страница от грандиозната победа на 9 май е тъй аплодираният и толкова отричан Нюрнбергски процес. Международният военен трибунал провежда не един, а поредица от процеси, известни като Нюрнбергски - от 1945 до 1949 г. Най известният сред тях е Процесът срещу главните военнопрестъпници, който осъжда 24 от най-видните нацисти на Германия.
Това обяснение е необходимо, за да се поразклатят краката на днешната "защитна теза" на нашите неонацисти, които в стремежа си да очернят следвоенното правителство на ОФ начело с БКП си служат с лъжата, че в Нюрнберг са били осъдени на смърт само неколцина фашисти. В Германия и Европа съдебните процеси срещу фашистките управници и изпълнителите на нарежданията им са хиляди и не стихват и до наши дни. Да не говорим пък за т.нар. Десет дни на апокалипсиса........Прочети още
|
|
|
|
Как превъоръжаването на руския флот остана незабелязано?
|
04.05.2025, 19:51 |
Днес има само три глобални военноморски сили: Съединените щати, Китай и Русия. Британският кралски флот, за съжаление, е сведен до малка регионална военноморска сила, способна от време на време да се разполага по-далеч. Ако Доналд Тръмп иска европейските държави да се грижат за собствената си колективна сигурност, Великобритания може би е по-добре да запази шепата си кораби в Атлантика, пише Responsible Statecraft.
Европейските политици и журналисти постоянно говорят за огромното предизвикателство в противодействието на очевидно предстоящо руско нашествие , ако САЩ се отдръпнат от НАТО под ръководството на президента Тръмп. Тъй като Черноморският флот на Русия до голяма степен е ограничен до източното Черно море по време на войната, макар и все още способен да нанесе сериозни щети на Украйна, малко хора говорят за реалния капацитет на руския флот да оспори западното господство. Или пък как това все повече ще се сблъсква с американските военноморски интереси в Тихия океан и потенциално в Арктика........Прочети още
|
|
Отбелязахме 33 години от началото на мисията на Българската армия в Камбоджа
|
04.05.2025, 19:14 |
Участници в Операцията по подържане на мира в Камбоджа (UNTAC) се събраха днес пред паметника на загиналите техни бойни другари в района на НВИМ в София. Дойдохме, за да почетем, както загиналите по време на операцията, така и починалите миротворци в тези 33 години, каза полковник от запаса Янко Янков, тогава майор, командир на авангардната група и заместник-командир на пехотния батальон. Той поздрави всички, които не пропуснаха традиционната възпоменателна церемония, която се провежда всяка година на 4 май. Сред тях имаше и близки на миротворците. Тук бе и председателят на Сдружението на бившите и настоящи сини каски „4 май“ редник от запаса Николай Колев. Толкова години след мисията още смятам, че се справихме отлично, гордея се с това, което направихме, бе категоричен полк. Янков.
В памет на загиналите в периода 1992-1993 г. български миротворци бе молебенът, отслужен от ставрофорен свещеноиконом Антоний Алексиев, предстоятел на храм „Св. Димитър Солунски“ в кв. „Хаджи Димитър“. Той бе отличен с почетен медал за принос към Сдружението на бившите и настоящи сини каски „4 май“.
В началото на 1992 г. България получи покана от ООН за участие в започващата операция по подържане на мира в Камбоджа (UNTAC). Операцията умиротвори страната след повече от 20 години гражданска война и геноцид на камбоджанския народ. UNTAC осигури условия за провеждане на избори за парламент и подготви създаването на органи на властта. Тази операция е една от най-мащабните, провеждани от ООН дотогава. За успешното й осъществяване бяха съсредоточени повече от 22 000 военнослужещи и цивилен персонал от 31 държави.
Българската армия участва в UNTAC от 4 май 1992 до 27 ноември 1993 г. с един пехотен батальон от 850 души, като е проведена една ротация, 10 офицери за работа в щаба на мисията, 34 военни наблюдатели, и екип военна полиция от 11 души. Формирането, комплектоването и подготовката на българския батальон се извърши за изключително кратко време - само за 45 дни от поставянето на задачата до изпращането му в Камбоджа. За първи път български военнослужещи трябваше да изпълняват задачи на повече от 9000 км от Родината при необичайни и трудни условия. В тази операция българският контингент даде 10 жертви.
На срещата на останалите живи миротворци бяха припомнени и загиналите българските военнослужещи в мисията на ООН в Камбоджа (UNTAC) - 4 май 1992 - 27 ноември 1993 г. Те не бива да се забравят - лейтенант Иван Диков Иванов (13.03.1962 - 13.02.1993); младши лейтенант Цветомир Иванов Петков (27.01.1974 - 03.04.1993); младши лейтенант Петър Кръстев Байчев (21.04.1970 - 03.04.1993); младши лейтенант Атанас Петров Радев (12.03.1972 - 03.04.1993); младши лейтенант Венцислав Ангелов Мирчев (13.01.1969 - 19.04.1993); старшина Атанас Петров Тонев (02.05.1951 - 06.03.1993); сержант Димитър Милчев Димитров (10.01.1973 - 20.10.1992); редник Съби Ясенов Хаджийски (22.07.1963 - 30.09.1992); редник Кирил Жечев Киров (26.08.1967 - 27.10.1992); редник Стоян Добрев Иванов (26.01.1961 - 11.07.1993).
Поклон пред паметта им!
(Б.а. – И една изненада. На раздяла полк. Янко Янков ни зарадва с поредните си книги. След „Записки на първия български рейнджър“, „Камбоджански дневник“, „Африкански дневник“ вече можете да прочетете „Кръстопът на Кекова“ и „Корени“. Авторът е роден на 10 септември 1955 г. в с. Селиминова, област Сливен. Завършил е ВНВУ „В. Левски“ и Военната академия „Г.С. Раковски“. Магистър е по публична администрация с диплома от УНСС. Служи в Българската армия от 1974 до 2001 г. Бил е кмет на родното си село и на други населени места.)
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Джефри Сакс пред Варуфакис: Европа е самоубийствено русофобска и морално деградирала. САЩ наливат бензин в глобалния пожар
|
04.05.2025, 13:52 |
Прибалтийските държави, Полша, дори Германия – всички действат ирационално. Говорят за разрушаване на Русия, а използват Украйна като инструмент да водят война, която не е тяхна. Това е самоубийствена русофобия. Европа се деиндустриализира, парализира и хвърля в идиотско войнолюбие. Това каза световноизвестният икономист Джефри Сакс пред Янис Варуфакис в подкаста на DiEM25.
Единственото, което движи европейската политика, е инерцията, заяви Сакс и подчерта, че ЕС е достигнал морално дъно със своята позиция за Палестина. По думите му, страни като Полша и прибалтийските републики мразят Русия до дъното на душата си и използват Украйна като прокси за война, стига самите те да не умират.......Прочети още
|
|
Около 700 военнослужещи ще преминат на парада за 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия, няма да има сухопътна техника
|
04.05.2025, 13:40 |
В празничния парад за 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, тази година няма да има военна техника. На площад „Княз Александър I“ в столицата, където ще се състои парадът, ще преминат около 700 военнослужещи, каза бригаден генерал Божидар Бойков, командващ парада, пред журналисти на полигон „Доброславци“.
Няма да има сухопътна техника, но на парада ще види най-ценното, което армията има - това са хората, които работят в нея, допълни той.
На полигона „Доброславци“ днес се проведе репетиция на участниците във военния парад. В нея участваха военнослужещи в осем представителни блока от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Втора механизирана бригада, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет „Васил Левски“ и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, както и Гвардейският представителен духов оркестър с духовия оркестър на Сухопътните войски.
Бригаден генерал Божидар Бойков каза още, че тренировките за събитието са започнали още на 1 май. На полигона „Доброславци“ протича финалното сглобяване на парада - подготовката на всички формирания е ръководена предварително в техните пунктове за дислокация, обясни още той.
Вертолети от състава на Военновъздушните сили ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над град София, площад „Княз Александър I“ от днес до 6 май във връзка с подготовката на военния парад.
Националната служба за охрана съобщи, че въвежда мерки за сигурност в София за празничния 6 май.
Източник: bta.bg
|
|
Испания трябва да увеличи разходите си за отбрана на 3% от БВП, заяви еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс
|
04.05.2025, 13:26 |
Испания трябва да увеличи разходите си за отбрана на 3% от брутния си вътрешен продукт (БВП), заяви в интервю за испанския вестник „Паис“ еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс, цитиран от Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това става на фона на натиск от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, който иска европейските съюзници в НАТО да отделят повече средства за отбрана.
Очаква се на срещата на върха на алианса през юни в Хага 23-те държави членки на Европейския съюз,които са част и от НАТО, в това число Испания, да се споразумеят за повишаване на разходите за отбрана, което да надвишава сегашните 2% от БВП.
Кубилюс заяви пред испанския ежедневник, че новата цел на Испания ще трябва да бъде отделянето на 3% от БВП за отбрана, за да се противопостави на предполагаема заплаха от руска агресия в Европа, и добави, че задачата на правителството ще бъде „да намери начин да увеличи разходите за отбрана в близко бъдеще“.
Неотдавна Тръмп призова съюзниците от НАТО да увеличат военните си разходи на 5% от БВП.
От своя страна Испания, която през 2024 г. е похарчила 1,3% от БВП за отбрана, което е и най-ниския дял сред членовете на алианса, заяви, че ще изпълни тази година целта на НАТО за отделяне на 2% от БВП за отбрана, много по-рано от предишния си самоналожен срок – 2029 г., заяви миналия месец испанският министър-председател Педро Санчес.
Лявата партия „Сумар“, коалиционен партньор на Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП) на Санчес, се противопостави на увеличението на военните разходи до 2% от БВП.
Източник: bta.bg
|
|
|
|
Естония получи ракетни системи HIMARS
|
03.05.2025, 16:34 |
 |
Държавният център за отбранителни инвестиции (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus - RKIK) към Министерството на отбраната на Естония съобщи, че на 29 април 2025 г. всичките шест наземни ракетни системи M142 HIMARS, произведени от Lockheed Martin, са доставени от Съединените щати до естонската авиобаза Емари с транспортен самолет Ан-124-100 Руслан на украинската авиокомпания "Авиолинии Антонов".
|
|
Великобритания предаде на Украйна последните си самоходни артилерийски установки AS-90
|
03.05.2025, 16:20 |
Обединеното кралство прехвърли всички самоходни артилерийски системи (SAU) AS-90, с което завърши използването им в собствената си армия. Това съобщава изданието Army Technology.
Според документ на британското Министерство на отбраната, към 2023 г. британската армия е имала на въоръжение 57 единици AS-90, а през февруари 2024 година този брой е намален до 39 системи поради прехвърлянето им в Украйна.
Още през септември 2024 г. правителството на Обединеното кралство обяви планове за доставка на повече самоходни артилерийски установки AS-90, отколкото беше съобщено преди това.
След това съобщение, през декември 2024 г. артилерийските системи AS-90 постъпиха на въоръжение в 58-ма отделна мотострелкова бригада, а през първото тримесечие на тази година те постъпиха на въоръжение в 117-та отделна тежка механизирана бригада и 151-ва механизирана бригада на Въоръжените сили на Украйна.
Според официално потвърдени трансфери, правителството на Обединеното кралство до момента е прехвърлило приблизително 68 артилерийски системи AS-90 на три транша - един през 2023 г., а останалите през април и септември 2024 г.
Така, според обявеното прехвърляне, през април 2024 г. са прехвърлени допълнителен брой самоходни оръдия, с което общият брой се увеличава до 50 единици - в допълнение към 32-те, прехвърлени през 2023 г. А през септември 2024 г. е обявено прехвърлянето на още 16 системи, което в крайна сметка се равнява на потвърдено прехвърляне на 34 самоходни оръдия от февруари 2024 г. насам.
Въпреки броя, прехвърлянето на артилерийски системи се извършва както в бойно готовност, така и за използване като донори за ремонт на най-изправните части.
Помощ от Обединеното кралство
Преди това военно-политическият коментатор Александър Коваленко разкри ползите от мощните гаубици за Украйна. По-специално, той отбеляза, че обсегът на самоходните оръдия AS-90 е с радиус 30-40 км, в зависимост от боеприпасите.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
На рождения ден на Доналд Тръмп ще има военен парад
|
03.05.2025, 09:23 |
На рождения ден на президента на САЩ Доналд Тръмп на 14 юни ще има военен парад, тъй като на същата дата американската армия отбелязва 250 години от създаването си, предаде Асошиейтед прес.
Плановете предвиждат около 6600 войници да преминат от Арлингтън, Вирджиния, до парка „Национален мол“ във Вашингтон заедно със 150 превозни средства и 50 хеликоптера. Доскоро плановете на армията за рождения й ден не включваха мащабен парад, който според официални лица ще струва десетки милиони долари, отбелязва Асошиейтед прес.
Тръмп отдавна иска военен парад в САЩ. По време на първия му мандат той нареди на Пентагона да разгледа този въпрос, след като през 2017 г. присъства заедно с президента на Франция Еманюел Макрон на военния парад на булевард „Шан-з-Елизе“, припомня Ройтерс.
Асошиейтед прес уточнява, че разговорите с Пентагона за провеждане на военен парад заедно с фестивала за рождения ден на Тръмп са започнали преди по-малко от два месеца. На 14 юни американският президент ще навърши 79 години.
В изявление в петък говорителят на армията Стив Уорън заяви, че честването на рождения ден на армията ще включва „грандиозен спектакъл с фойерверки, парад и целодневен фестивал на Националния мол“.
Източник: bta.bg
|
|
Тръмп не промени бюджета за отбрана, поиска пак 892,6 милиарда долара
|
03.05.2025, 09:19 |
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от Конгреса да гласува бюджет за национална отбрана на стойност 892,6 милиарда долара за фискалната 2026 г., което е без промяна в сравнение с тази година, предаде Ройтерс.
Проектобюджетът, представен днес от Белия дом, дава предимство на възстановяването на запасите на въоръжените сили, повторното установяване на възпиращ ефект и насърчаването на националната сигурност.
Службата за управление и бюджет на Белия дом „не иска бюджет на стойност един трилион долара. Тя иска бюджет на стойност 892,6 милиарда долара, което представлява намаление в реално изражение“, се казва в изявление на сенатора републиканец Роджър Уикър, който е председател на влиятелната сенатска Комисия по въоръжените сили.
„Този бюджет би ограничил военните варианти на президента Тръмп и неговите възможности за въздействие при преговори“, се добавя в него.
В предложението за средства за националната сигурност е включено финансиране за Министерството на отбраната, както и за други служби и програми, които допринасят за сигурността и отбраната на САЩ.
Освен това искане за средства републиканците в Конгреса планират да представят пакет с мерки за отбраната на стойност 150 милиарда долара като част от широкообхватния законопроект на Тръмп за данъчни облекчения. Той ще намали данъците с пет трилиона долара и ще добави около 5,7 трилиона долара към дълга на федералното правителство през следващите десет години.
Белият дом заяви, че финансирането ще бъде използвано за укрепване на безопасността, сигурността и суверенитета на САЩ, за възпиране на китайската агресия в Индийско-тихоокеанския регион и за съживяване на военнопромишлената база.
Бюджетното искане „се основава на обещанието на президента да постигне мир чрез сила“ и да „възроди воинския дух на нашите въоръжени сили“, се казва още в изявлението на президентството.
Искането за бюджетни средства сега ще бъде подложено на преглед и обсъждания в Конгреса и се очаква законодателите да се изкажат относно предложените нива на разходи и приоритети през следващите седмици, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg
|
|
Превземането на Берлин увенчава подвига на съветския войник
|
03.05.2025, 09:11 |
Берлинската операция се превърна в логичен венец на Великата отечествена война, като постави почти окончателна смела точка във военните действия и показа превъзходството на СССР над Съюзниците. Ръководството на нацистка Германия до последно се вкопчва в сламката, разчитайки на продължаването на войната. Вземането на Берлин бележи краха на тази стратегия и отново доказва, че тогава съветската армия е най-силната в света.
На подстъпите
Известна е идеята, че краят на всяка война вече включва в себе си семената на новата война. През пролетта на 1945 г. предстоящото падане на Третия Райх не поражда никакви съмнения и съюзниците - СССР, САЩ и Великобритания - вече внимателно се оглеждат, осъзнавайки, че краят на войната ги превръща в конкуренти.......Прочети още
|
|
|
|
Индийските военноморски сили провеждат мащабни военни учения в Арабско море
|
02.05.2025, 09:45 |
Индийските военноморски сили провеждат мащабни военни учения в Арабско море, предаде ДПА, като се позова на говорител на военноморските сили.
Той добави, че маневрите целят да покажат бойната готовност на Индия и разубедителната й способност срещу потенциални заплахи“. Говорителят на уточни колко кораба участват в ученията и не предостави други подробности.
Арабско море граничи едновременно с Индия и Пакистан.
Според изданието „Индия тудей“ Делхи е издал предупреждения за въздухоплаването във връзка с провеждането на учения, при които се използват истински боеприпаси. Ученията са в пределите на индийската ексклузивна икономическа зона и се очаква да продължат и в идните дни.
Те се провеждат в момент на напрежение между Индия и Пакистан относно Кашмир. Въоръжени нападатели убиха 26 души в този район на 22 април. Делхи обвини Пакистан за това нападение. Исламабад отхвърли тези обвинения. Двете страни си наложиха и взаимни санкции.
Има опасения, че индийските военни може да атакуват бази, за които се предполага, че подслоняват терористи в Пакистан и че тогава Пакистан ще отговори на удара.
Източник: bta.bg
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 18 (2025), 02 май, 2025 годинa (pdf)
|
|
САЩ изпратиха на Украйна изведени от експлоатация изтребители F-16
|
02.05.2025, 09:23 |
САЩ изпратиха на Украйна изведени от експлоатация изтребители F-16. Самолетите могат да се използват изключително като донори на резервни части.
Това съобщи The War Zone, като се позова на кадри от товаренето на частично разглобените самолети на украински транспортен самолет Ан-124 в Аризона. Според данните от проследяването на полета той се е насочил към Полша.
Военновъздушните сили на САЩ отбелязаха, че Щатите "подкрепиха доставката на дарените от европейците F-16 за Украйна, като предоставиха на Украйна изведени от експлоатация и напълно неизправни F-16 за резервни части".
Следва да се отбележи, че е невъзможно тези самолети да бъдат възстановени за оперативна употреба, тъй като им липсват критични компоненти. Например това може да бъде двигателят или радарът.
Доказателства, че F-16 са предназначени към Украйна, се появиха миналата седмица, когато в социалните мрежи започнаха да се разпространяват снимки, на които се вижда как поне три F-16 без крила, опашки или двигатели се товарят на самолет Ан-124 на международното летище в Тусон, Аризона. Самолетът с номер UR-82027 кацна там на 25 април и на следващия ден излетя към полското летище Жешув-Ясенка. То е център за доставка на западна военна помощ за Украйна.
"Данните сочат, че Съединените щати са доставили тези самолети на Украйна, въпреки че все още няма официално потвърждение за това.
Съществуваше и възможността те да са били предназначени за използване от Полша, вероятно за резервни части или наземно обучение. Варшава също е ползва F-16, въпреки че тези самолети са много по-усъвършенствани Block 52+ F-16C/D в сравнение с моделите A/B, използвани от Украйна", допълва TWZ.
Източник: https://news.bg/
|
|
На 2 май 1876 година загиват последните защитници на Перущица
|
02.05.2025, 09:01 |
На 23 април 1876 г. Перущенският революционен комитет получава прокламацията за обявяване на Априлското въстание и за кратко време организира кръгова отбрана с шест сектора. Главният удар на противника се очаква от посока на Тъмраш и затова най-добре укрепеният сектор е южният, където е поставена стража от 120 души под командването на Кочо Честименски и Спас Демирев.
Останалите сектори за отбрана се командват от Петър Бонев, Спас Гинев, Атанас Тилев и др. На 28 април 1876 г. два табора, усилени с артилерия, и множество башибозук (3000 – 3500 души), командвани от бригаден генерал Решид паша, обкръжават селото и започват общо настъпление. Пред голямото числено и огнево надмощие на противника, въстаниците (около 600 души) са принудени да се оттеглят, но продължават да се бият за всяка улица и къща (29 – 30 април).
На 2 май 1876 г. последните 116 защитници се групират в църквата „Св. Архангел Михаил“, зад чийто стени се укриват жените, децата и старците. Там те се отбраняват до край и всички загиват. Спас Гинев, Кочо Чистеменски и др. убиват жените и децата си и се самоубиват, за да не попаднат живи в ръцете на врага.
Опожарена и срината до основи, Перущица престава да се съпротивлява, но показва на света своята непреклонност и стремеж за свобода. По-късно костите на загиналите са събрани в мраморен саркофаг, поставен пред олтара на храма.
|
|
На 2 май 1945 г. Берлин пада
|
02.05.2025, 09:00 |
Берлинската операция (16 април – 2 май 1945 г.) се превърна в логичен венец на Великата отечествена война, като постави почти окончателна смела точка във военните действия и показа превъзходството на СССР над Съюзниците. Ръководството на нацистка Германия до последно се вкопчва в сламката, разчитайки на продължаването на войната. Вземането на Берлин бележи краха на тази стратегия и отново доказва, че тогава съветската армия е най-силната в света.
На подстъпите
Известна е идеята, че краят на всяка война вече включва в себе си семената на новата война. През пролетта на 1945 г. предстоящото падане на Третия Райх не поражда никакви съмнения и съюзниците - СССР, САЩ и Великобритания - вече внимателно се оглеждат, осъзнавайки, че краят на войната ги превръща в конкуренти.......Прочети още
|
|
|
|
България и още 15 държави от ЕС искат разхлабване на бюджетните правила, за да харчат повече за отбрана
|
01.05.2025, 17:06 |
Шестнайсет страни от Европейския съюз ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана, съобщи Съветът на ЕС.
Европейската комисия представи миналия месец Бяла книга за бъдещето на европейската отбрана, в която предлага, наред с други неща, държавите членки да използват до 1,5% от своя БВП в продължение на 4 години за военни разходи, без да се боят, че престъпват бюджетните правила, които поставят таван върху дефицитите и държавните дългове.
Белгия, България, Чехия, Дания, Германия, Естония, Гърция, Хърватия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Португалия, Словения, Словакия и Финландия са решили да поискат активацията на тази клауза за бюджетна дерогация, се казва в комюнике на Съвета, предаде БТА.
Страните от ЕС, които искат да се превъоръжат заради руската заплаха и риска от намаляване на ангажиментите на САЩ към европейския континент, имаха време до края на април да заявят намеренията си.
Дванайсет от тях официално са поискали да се възползват от тази клауза според Европейската комисия, а четири са заявили намерение да го направят според Съвета на ЕС. В изявление Еврокомисията посочи, че Белгия, Дания, Естония, Финландия, Германия, Гърция, Унгария, Латвия, Полша, Португалия, Словакия и Словения вече са отправили подобно искане, а още държави се очаква да направят същото на по-късен етап, посочва Ройтерс.
Клаузата трябва да позволи мобилизирането на до 650 милиарда евро до 2030 г. за превъоръжаване на континента, посочи през март ЕК. Няколко страни, в това число Франция, Испания и Италия, засега не са проявили интерес, въпреки че обещаха да увеличат военните си разходи.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Тръмп разреши продажбата на оръжия за поне 50 млн. долара на Украйна
|
01.05.2025, 16:55 |
Администрацията на Тръмп е информирала Конгреса за намерението си да даде зелена светлина за износ на продукти, свързани с отбраната, за Украйна на стойност 50 млн. долара или повече, съобщи Kyiv Post, позовавайки се на дипломатически източници.
Разрешението, първото по рода си, откакто Тръмп се завърна в Белия дом преди повече от 100 дни, идва само няколко седмици, след като администрацията спря за преразглеждане цялата военна помощ за Украйна, подчертавайки нов приоритет: използване на влиянието на САЩ за прекратяване на конфликта чрез дипломация, а не чрез продължителна военна подкрепа.
В последния си пакет от помощи за Украйна Конгресът бе одобрил продажби на оръжия за Украйна на стойност над 1 млрд. долара. Предишната американска администрация под ръководството на президента Джо Байдън бе позволила част от тях да бъдат използвани за прехвърляне на крайно необходими оръжия, като например напълно автоматични картечници 50-ти калибър, в разкъсваната от война страна.
В Сената на САЩ подготвят "съкрушителни" нови санкции срещу Русия, съобщи републиканецът Линдзи Греъм, който е ключов съюзник на Тръмп. Той казва пред Блумбърг, че 72-ма сенатори поддържат законопроекта за санкциите, които ще влязат в сила, ако Путин не започне сериозни преговори за прекратяване на войната.
"Целта е да помогнем на президента", казва Греъм в същия ден, в който САЩ и Украйна обявиха подписването на споразумението за полезните изкопаеми.
Санкциите, според законопроекта, включват 500 % мита за внос от страни, които купуват руски петрол, нефтопродукти, природен газ или уран, както и забрана на американски граждани да купуват руски държавен дълг.
"Уолстрийт джърнъл" отбелязва, че броят на подкрепилите сенатори надхвърля необходимия минимум от 60, за да бъде приет в Сената. Сред подписалите са лидерите на двете партии - републиканецът Джон Тюн и демократът Чък Шумър.
Източник: segabg.com
|
|
Процедурата по приемането F-16 Block 70 е продължителна и самолетът не е приет
|
01.05.2025, 11:27 |
„Всички финансови средства по придобиването на самолетите F-16 Block 70 са осигурени. Осигурени са и средствата за подготовка на инфраструктурата в Трета авиационна база и е в ход нейното изграждане. Средствата, които са необходими за гаранция и експлоатация в жизнения цикъл на самолетите също се имаха предвид, когато се сключваше договора. Наясно сме с необходимостта от средства и резервни части, които се договарят с правителството на САЩ за осигуряване на жизнения цикъл на самолетите.“ Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред журналисти вчера по повод на появилия се дебат на политическо и на военно-техническо ниво относно приемането на въоръжение на самолетите F-16 Block 70 и осигуряване на жизнения цикъл на тяхната експлоатация. В брифинга в Министерството на отбраната участваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Николай Русев, съобщава Пресцентърът на МО. - (видео)
Министърът на отбраната припомни, че договорът, сключен през 2019 г. с правителството на САЩ включва доставката на 8 самолета F-16 Block 70 и пакет от оръжие, симулатори и материални средства по тяхната експлоатация. Процедурата по избора и сключването на договора е извършена от Министерството на отбраната с участието на специализирана военно-техническа комисия, съвместно с работна група от други ведомства.
„F-16 Block 70 е самолетът, който е необходим на българските Военновъздушни сили. В процеса на модернизация и трансформация на Българската армия, F-16 Block 70 е основен елемент със своите способности за наблюдение, разузнаване, целеуказване, водене на въздушен бой и нанасяне на удари по наземни и морски цели. Самолетът използва широка гама от най-съвременни сензори и въоръжение, присъщо на самолети от пето поколение“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Той подчерта, че усвояването и достигането на пълни оперативни способности на тази високотехнологична платформа е предизвикателство не само за ВВС, но и за цялата армия. „От оперативна гледна точка това е целесъобразният избор за интегрирането на нашите ВВС в общата система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. Върви процесът по техническо-летателно приемане на самолета, приемането на въоръжение и въвеждането в експлоатация“, посочи адмирал Ефтимов.
„Процедурата по приемането на самолета F-16 Block 70 е в ход. Тя включва две части - техническо и летателно приемане на самолета. Процедурата е продължителна и самолетът не е приет“. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев. Той поясни, че самолетът ще бъде приет, когато и двете части на процедурата са изпълнени. „След техническата процедура се изпълняват минимум два полета, с участието на български пилот. След като самолетът кацне, изпълнил тези два полета и пилотът декларира, че самолетът е в летателна годност, тогава ние приемаме самолета и той влиза в експлоатация в българските ВВС“, каза той.
Командирът на ВВС съобщи, че в момента се работи заедно с екип на „Локхийд Мартин“ и ВВС на САЩ, които помагат за усвояване на самолета, за да бъде приет. Той разясни, че всеки детайл, всяка една система трябва да бъдат проверени, всички номера - дали отговарят на това, което е въведено в системата за логистична поддръжка.
„След кацането на първия F-16 в България е констатирано отклонение в работата на една от системите, което не означава, че самолетът е счупен. Докато самолетът се приеме в техническата си част, това отклонение ще бъде вкарано в нормите, така че да бъде изпълнено нормално и летателното приемане на самолета на по-късен етап“, заяви генерал-майор Русев. „Искам да е ясно, че допълнителен риск за летците, за инженерно-техническия състав и за новата авиационна техника аз няма да приема. Самолетът ще лети тогава, когато сме готови да го пуснем в ход. Това отнема време“, категоричен беше той. По думите му, процедурата със следващите самолети, които ще пристигнат в България съвсем скоро, ще бъде силно облекчена, тъй като вече ще е проходен целия път и ще бъде значително по-лесно.
„Докато се усвоява F-16, също искам да е ясно, че ние ще носим бойното дежурство с МиГ-29. МиГ-29 ще лети толкова дълго, колкото ние усвояваме F-16. Аз ще дам всичко от себе си, за да изпълнявам поставените ми задачи за осигуряване на въздушния суверенитет и F-16 в кратки срокове да бъде въведен в оперативна готовност“, заяви командирът на ВВС.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
Българските военни кораби с името „Стефан Караджа“
|
01.05.2025, 11:20 |
 |
Преди 138 години, с Приказ но Военното ведомство № 199 от 10 май 1887 г. са преименувани всички подарени от Русия кораби и катери на Дунавската флотилия и Морската част. Парният катер „Мотала“ получава името „Стефан Караджа“. От тогава, до наши дни, във ВМС се поддържа традицията в строя да има плавателен съд с името на този наш национален герой, революционер от българското националноосвободително движение и войвода.
Първият „Стефан Караджа“ влиза във военната ни история с успешното си участие в Сръбско-Българската война (1885 г.). Под командването на корабника Иван Великов екипажът постига първите победи в историята на военния ни флот......Прочети още
|
|
Военен календар
|
01.05.2025, 11:16 |
На 1 май 1859 година в Русе е роден генерал-лейтенант Никола Рибаров (1859 – 1927).
Завършва Военното училище в София (1880). Служи във Видинския укрепен пункт, 24-та и 23-та пехотна дружина.
Участва в Сръбско – българската война (1885) и се сражава при Сливница и Пирот. От 1887 до 1907 г. командва последователно 5-и пехотен дунавски, 10-и пехотен родопски, 4-ти пехотен плевенски и 3-ти пехотен бдински полк.
През 1907 г. е назначен за командир на 2-ра бригада от 3-та пехотна дивизия, с която воюва в Балканските войни (1912 – 1913) при Акбунар, Чаталджа, Кукуш, Рупел и Горна Джумая.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) поема командването на 3-та пехотна балканска дивизия в боевете при Страцин, Куманово, Призрен и Лесковац. На 20 май 1917 г. е повишен в чин генерал-лейтенант, а след войната излиза в запаса. Награден е с военен орден „За храброст“ ІІ степен и ІІІ степен 2 клас.
|
На 1 май 1917 година е създадена българската военноморска авиация.
Със заповед по Действащата армия № 824 към Черноморската част на флота е формирана Водосамолетна станция, дислоцирана на летище Пейнерджик (дн. летище Чайка, южно от Варна).
Първоначално тя разполага с шестима пилоти, четирима наблюдатели, четири водосамолета (два „Фридрихсхафен“ и два „Румплер“) и обслужващ състав. Бойната й дейност през Първата световна война (1915 – 1918) е свързана изцяло с водене на разузнаване и нанасяне на бомбени удари по обекти в делтата на Дунав съвместно с германските водосамолети. След подписването на Ньойския договор (27 ноември 1919) летище Пейнерджик е разформирано, а водосамолетите – унищожени. Дейността на летището е възстановена през 1939 г., а по-късно (1942) от Германия са доставени няколко хидроплана „Арадо“, използвани за разузнаване и нападение на морски цели. Съвременната българска морска авиация води началото си от 1959 г., когато на въоръжение са въведени два вертолета Ми-4М и е сформирана отделна противоподводна ескадрила. През май 1961 г. ескадрилата преминава в подчинение на Военноморските сили, а от 1 септември 1998 г. е реорганизирана в авиобаза.
|
|
|
|
Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.
|
|
|