|
от 16 до 31 декември
|
|
|
|
На фрегатата „Смели“ вече 35 години се развява военноморския флаг на България
|
21.12.2024, 16:40 |
На 20.12.2024 г., в района на Военноморска база Варна, с тържествено вдигане на флага, гюйса и флаговете за разцветяване, бе отбелязана 35-та годишнина от вдигането на военноморския флаг на Република България на фрегатата „Смели”.
Командир на кораба е капитан II ранг Тенко Стефанов. Фрегатата е пионерът на Военноморските сили с участието си в множество международни мисии и учения, както и дългогодишен флагман на флота. Празничен водосвет за здраве и благоденствие на екипажа бе отслужен от отец Живко - представител на Варненската и Великопреславска света митрополия.
Командирът на дивизиона капитан I ранг Трифон Митишев в приветствието си пожела на членовете на екипажа и техните близки най-вече здраве и благополучие през Новата година. На тържеството присъстваха заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Ваньо Мусински, началникът на Щаба капитан ? ранг Божидар Иванов, съветникът по военната сигурност на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България вицеадмирал Митко Петев, националният военен представител в националното военно представителство в Съюзното командване по операциите контраадмирал Георги Пенев, бивши командири на фрегатата и много ветерани.
Връзки с обществеността на ВМС
|
|
Байдън одобри пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 милиона долара
|
21.12.2024, 09:28 |
Американският президент Джо Байдън одобри вчера нов пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 млн. долара, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.
В изявление на Белия дом се казва, че Байдън е управомощил държавния секретар на САЩ “да изиска от министерството на отбраната военно оборудване и услуги в размер на 571 млн. долара, както и военно обучение и подготовка за оказване на подкрепа на Тайван“. В изявлението не се дават повече подробности, посочва Ройтерс.
Междувременно Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална продажба на Тайван на отбранителни системи за управление, контрол, комуникация и компютърна модернизация на Тайван на стойност 265 млн. долара, съобщи днес Пентагонът.
Източник: bta.bg
|
|
Един необразован ученик създаде военната индустрия на Финландия
|
21.12.2024, 09:22 |
Между 1922 и 1940 г. Аймо Йоханес Лахти създава някои от най-добрите финландски малокалибрени оръжия. Неговият боен арсенал включва пистолети, картечни пистолети, картечници и противотанкови оръжия. Преди края на Първата Световна война, Финландия е била автономно графство от Руската империя. Като такова, Финландия често използва руските оръжия. Получават стандартните пушки от руската армия и ги използват и след края на тяхната независимост.
През 1919 г. се обявява официалната програма за разработка на финландско оръжие и разработка. Всеки човек, който може да представи интересни и оригинални решения за армията, но Лахти пристига с цял арсенал от предложения. Финландската армия ще приеме много от неговите дизайни и скоро ще открием, че няма войник, който да не използва Lahti L-35 пистолет и Lahti L-39 20 мм анти-танкова пушка. Полу-автоматичната пушка Suomi KP/-31 и Lahti-Solaranta M/26 автоматичната пушка е направена със съдействието на други дизайнери, но оригиналната идея е отново на Лахти......Прочети още
|
|
Корабът „Александър III“ смени собствеността си няколко пъти - веднъж в ръцете на Руската империя, белогвардейците, Германия, Франция и накрая се разглоби за части
|
21.12.2024, 09:19 |
Император Александър III е не само известно име в руската история, но и кораб с много забавна история в руската флота. Той е третият от клас „Императрица Мария“ и влиза в групата на разрушителите на Черно море, които са проектирани изцяло за сражения с Османската империя. Корабът получава името „Император Александър III“ на името на императора, който взима трона и се разминава с убийство през 1881 г. (императорът, а не корабът).
През цялата си управленческа кариера, Александър III ще е обект на атаки, но на пук на всички негови палачи, успява да напусне този свят по естествен път през 1894. Като консерватор, той помага за въвеждането на най-различни реформи и така успява да затвърди славата на баща си. Русия влиза по-смело в XX век и ако беше пропусната революцията, най-вероятно днес щяхме да я виждаме като далеч по-еродирана и качествена страна.......Прочети още
|
|
54 години от първия полет на изтребителя F-14A-1-GR Tomcat
|
21.12.2024, 09:14 |
Легендарният изтребител Grumman F-14 Tomcat полита преди 54 години – на 21 декември 1970 г., с което започва неговата дълга и забележителна кариера, която продължава и до днес в Иран.
Първият прототип на F-14 (заводски номер 157980) полита от заводското летище на Grumman в Калвъртън, щата Ню Йорк на 21 декември 1970 г., след като прави първото си рулиране седмица по-рано. В кабината на машината са Боб Милър и Робърт Смайт.
През целия ден двамата изпитатели чакат добро време и едва половин час преди залез успяват да излатят за кратък полет около летището. При него стреловидността на крилото е поставена на 20 градуса и колесникът остава неприбран. Достигната е височина от 1000 m, а самият полет продължава едва няколко минути.
Вторият полет е и последният за прототипа. На 30 декември 1970 г. Милър и Смайт излизат отново. Времето е добро и те планират да изпълнят цялата изпитателна програма, която е била планирана за дебютния полет. Във въздуха, самолетът който придружава прототипа вижда, че от него изтича хидравлична течност. Малко по-късно основната хидравлична система на прототипа отказва, а екипажа се насочва за аварийно кацане на Калвъртън.
Екипажът използва аварийна система със сгъстен азор за пускане на колесника, но на подхода за кацане отказва и резервната хидравлична система. Задействана е аварийната система, която разчита на електромотори за да движи механизацията на крилото и вертикалните и хоризонтални стабилизатори.
На около 1,5 km от прага на пистата отказва и аварийната система, а прототипа влиза в пикиране. Екипажът се катапултира веднага и има само леки наранявания, но самолетът е разрушен напълно. - (видео)
Разследването показва, че проблемът е бил конструктивен – Grumman използва иновативна технология за съединяване на титаниевите тръби на хидравличната система. Технологията обаче не се комбинира добре с начина, по който тръбите са прикрепени към фюзелажа, а обработката им ги прави уязвими при вибрации с определени честоти. По време на втория полет е тествана работата на самолета при полет с един двигател поставен на „малка газ”, което докара точно такива вибрации, довели до разкъсване на тръбите. Grumman изоставя титанът и преминава към алуминиеви тръби за хидравличната система.
Така с лек фалстарт започва кариерата на F-14, който по-късно получава и името Tomcat.
Самолетът е създаден в рамките на програмата VFX, която цели ВМС на САЩ да получат тежък ракетен прехващач, който да пази авионосните ударни групи от противникови бомбардировачи и крилати ракети. През януари 1969 г. е избрана компанията Grumman за изпълнител на програмата.
Първите серийни F-14A са предадени на ВМС на САЩ през септември 1974 г. Общо са построени 712 серийни изтребителя, от които всички без 80 отиват в американската флотска авиация. Производството продължава до 1991 г., когато са сглобени последните F-14D. Типът е официално пенсиониран в САЩ през септември 2006 г., но реалният последен полет на американски Tomcat става на 4 октомври същата година.
Иран става единственият експортен клиент за F-14. Поръчани са общо 80 самолета и голямо количество ракети „въздух-въздух” за далечен бой AIM-54 Phoenix. До свалянето на шах Мохамед Реза Пахлави са доставени 79 машини. Иранските Tomcat взимат дейно участие Ирано-иракската война (1980 – 1988 г.), където са основен изтребител на ислямската република. Той сваля десетки иракски бойни самолети и вертолети, но точната бройка е обект на полемика.
Иран успява да поддържа около две ескадрили F-14 и до момента, като самолетите вероятно ще служат още дълги години.
Основната причина F-14 Tomcat да се загнезди толкова дълбоко в колективната памет е не толкова неговата успешна кариера или технологични иновации вложени в него, колкото участието му в супер успешния филм “Top Gun”, който се появява през 1986 г. Лентата на режисьора Тони Скот е не само събира стотици милиони долари от боксофис, изстрелва кариерата на Том Круз, но и издига F-14 до един почти митичен статус. - Още за F-14
Източник: https://aero-bg.com/
|
|
|
|
Буря пречупва крилата на хидроплана
|
20.12.2024, 17:00 |
Преди 100 години край хидроаеродрома (водолетището) до Варна и Варненския залив приключват изпитанията на първия български водосамолет (хидроплан). Той е проектиран и построен в България и след успешните му изпитания влиза в състава на тогавашното формирование на българската морска авиация. Използван е като учебен и патрулен (разузнавателен) самолет. За съжаление, животът му е кратък.
Силна буря разбива вратата на хангара, където е съхраняван, а пораженията върху летателната машина са такива, че възстановяването ѝ е невъзможно. Точната дата на това събитие не е публикувана, но наскоро публикувана снимка от Любомир Юруков, датирана към 1926 г., ни насочва приблизително към края на 1925 г......Прочети още
|
|
В Полша разгърнаха норвежките системи NASAMS
|
20.12.2024, 14:12 |
Норвежките системи за противовъздушна отбрана NASAMS и изтребители F-35 бяха разположени в Жешов, Полша. Те трябва да защитават логистичния център, през който западната помощ се транспортира за Украйна, съобщава Polskie Radiо, като се позовава на Министерството на отбраната на скандинавската страна.
Уточнява се, че мисията на НАТО ще продължи до Великден.
Изпращането на системи за противовъздушна отбрана NASAMS в Полша, както и самолети F-35, които ще поддържат защитата на въздушното пространство на страната, бе обявено в началото на декември от норвежкия министър на отбраната Бьорн Арилд Грам. Разгръщането на мисията обаче бе отложено, след като корабът Finlandia Seaways, нает от норвежките военни за превоз на оборудване до Полша, заседна в пристанището Ставангер.
Заедно с изтребители и системи за противовъздушна отбрана в Полша пристигнаха и 100 военни, съобщава Генералният щаб на полските въоръжени сили. Задачата на тези сили е да следят за безопасността на транспортирането на оборудването, което се изпраща в Украйна през центъра в Жешов.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Неподписаното споразумение предвижда да обучаваме украински бойни пилоти
|
20.12.2024, 14:00 |
Документът от 20 страници, с който програма "Хоризонт" разполага, не беше приет от депутатите. Той бил внесен в парламента в края на работния ден в понеделник. Служебният премиер Димитър Главчев прикани Народното събрание да "изрази своята изрична позиция до 12 часа" в сряда. Изпратеният до лидерите на парламентарните групи и председателя на парламента документ не е с гриф за секретност.
Страната ни ще осигури обучение на пилоти за "тренировъчни бойни действия, включително и срещу български системи за ПВО". Украинските военноморски сили пък ще отработват противоминни, водолазни операции, както и по абордаж, пише в документа, съобщава БНР.
България ще си сътрудничи с Украйна за разминирането на Черно море не само в рамките на Противоминната група. Двете страни ще подобряват коридорите Юг - Север и Запад - Изток, коридорите за солидарност за износ на украински селскостопански продукти.
Документът отчита нуждата от мир в Украйна при "условия, определени от Украйна" и подкрепени от международните документи.
България се ангажира да подкрепи създаването на трибунал за руската агресия, извършена срещу Украйна, разследванията и подвеждането под отговорност на виновните.
Страната ни поема и хуманитарни, а и енергийни ангажименти.
Ще се проучват "възможностите за гарантирани доставки на електроенергия на фиксирани цени през зимния сезон" от "активи, използващи местни източници в България".
Украйна ще гарантира включването на обучение по български език в учебните програми на държавните училища там, пише още в документа.
Споразумението допуска, с условия, двустранни промени в него, предсрочно прекратяване или удължавате на действието му.
Поради политическите различия между парламента и служебния кабинет, подписването на документа беше отложено.
Източник: https://otbrana.com/
|
|
Марк Рюте към военнослужещите в "Ново село": Впечатлен съм от професионализма ви
|
20.12.2024, 13:48 |
|
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е на първото си посещение в България, след като преди два месеца и половина пое поста. Рюте със своите сътрудници кацна на летище „Безмер“, след което с вертолет „Кугър“, пилотиран лично от командира на 24-та авиобаза „Крумово“, бригаден генерал Димитър Павлов, кацна на учебен полигон „Ново село“. Тук той се запознава с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е домакин.
Веднага след това Марк Рюте проведе двустранна среща със служебния министър на отбраната Атанас Запрянов, служебния министър на външните работи Иван Кондов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. След срещата гостите разгледаха статичен показ на бойна техника, с която участниците в групата провеждат учения и подготовки. Рюте поздрави сърдечно всички военнослужещи, като искрено се интересуваше от техниката. Питаше военнослужещите говорят ли английски, за да общува лично с тях. Адмирал Ефтимов предложи да влезе в ролята на преводач за българските бойци, а след това им благодари за службата.
В края на посещението гостите се срещнаха с военнослужещите и им благодариха за това, че са далеч от дома на тези семейни празници и пазят държавите си, за да могат хората да празнуват спокойно.
В изявлението си за медиите Рюте посочи, че Многонационалната бойна група в „Ново село“ работи в посока да се разрасне в бригада и по този начин да оказва още по-голяма подкрепа за гарантиране сигурността на източния фланг на НАТО.
„Искам да отправя ясно послание, че ние сме готови да защитаваме нашите държави заедно.
„Благодаря на България, че заделя 2% от БВП за отбрана, което е част от политиката на НАТО. България дори успява да отдели повече от тези 2%, всички страни се стремят да преминат прага от 2%. Искам да насърча съюзниците да отделят повече пари за отбрана и да облекчат отбранителното производство, защото това допринася за нашата сигурност“, заяви Марк Рюте.
„България също така помага на Украйна да се защитава срещу руската агресия, за което искам да благодаря от сърце. Благодаря ви за този огромен принос, който давате, за да може Киев да води преговори за мир от позиция на силата“, посочи генералният секретар на НАТО и подчерта, че това прави не само България по-сигурна, а допринася за сигурността на всички страни от Алианса“.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че визитата на Рюте е знак на уважение към българските военнослужещи от НАТО и Многонационалната бойна група, която е на наша територия.
„България трябва да има модерни въоръжени сили, добре окомплектовани с личен състав и въоръжение“, заяви министър Запрянов. Той е запознал Рюте с актуални въпроси на отбранителната ни политика и това, което правим за модернизацията на армията.
„Самата Бойна група доказва, че всичко, което НАТО планира се реализира“, заяви Запрянов и добави, че решенията, които Алиансът е взел на срещите си на върха във Вилнюс и Вашингтон, се изпълняват.
„НАТО е готов в случай на заплаха да отбранява своите територии. Свободата, независимостта и териториалната цялост не са даденост и трябва да бъдат отстоявани и затова са необходими въоръжени сили. НАТО и всички страни членки са готови да инвестират във въоръжените сили и да гарантират териториалната цялост на Алианса. Късно е да изграждаме армия, когато сме застрашени“, подчерта още Запрянов.
Външният министър Иван Кондов приветства посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте в България.
„Ново село“ е изключително близо до българската източна граница. „Това е едно доказателство, че ние продължаваме да даваме всичко, за да може България и източния фланг да бъдат по-сигурни и по-надеждни“, каза външният министър. Той се надява Бойната група да бъда надградена и да стане бригада.
Министър Запрянов коментира и споразумението с Украйна, което се превърна в актуална тема през последните дни. Стана ясно, че за момента служебното правителство няма готовност да подпише този документ.
„Споразумението е политическо по характер, то не е обвързващ международен договор и не се нуждае от ратификация от парламента. Във военната му част са предвидени дейности, които и в момента се изпълняват и няма нищо ново“, каза Атанас Запрянов и добави, че е готов да участва в обсъждания, които да запознаят българското общество с обстоятелствата, които произтичат от споразумението.
Марк Рюте от своя страна заяви, че няма задължение съюзниците в НАТО да сключват споразумения с Украйна, но е важно, че България продължава да оказва военна помощ на Киев. - (видео)
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Германските военни сключиха договори за модернизиране на радио и ИТ системи
|
20.12.2024, 13:41 |
Германският оръжеен производител „Райнметал“ е получил две големи поръчки от германските въоръжени сили, съобщи компанията цитирана от ДПА.
„Райнметал“ и германският изпълнител на отбранителни услуги „Ка Ен Де Ес Дойчланд“ (KNDS Deutschland) съвместно ще оборудват 10 хил. германски военни превозни средства с цифрови радиостанции в рамките на шестгодишен договор на обща стойност 1,98 млрд. евро.
Серийното интегриране ще започне в средата на 2025 г., а преустройството на превозните средства се очаква да приключи до края на 2030 г., заяви компанията.
Вторият договор предвижда интегриране на системи за информационни технологии (ИТ) във всички превозни средства на германската армия и други платформи. „Райнметал“ заяви, че ще поеме тази задача в съвместно предприятие с изпълнителя на отбранителни услуги „блакнед“ (blackned), а сред подизпълнителите ще бъде и отбранителното подразделение на аерокосмическия гигант „Еърбъс“.
Сделката за ИТ е на обща стойност около 1,2 млрд. евро, като частта на „Райнметал“ от работата ще струва около 730 млн. евро.
Източник: bta.bg
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 51-52 (2024), 20 декември, 2024 годинa (pdf)
|
|
Исторически календар
|
20.12.2024, 13:32 |
81 години от подвига на поручик Димитър Списаревски
На 20 декември 1943 г. армада от 50 съюзнически самолета B-24 „Либърейтър“, охранявани от близо 50 изтребителя П-38 „Лайтнинг“за пореден път бомбардират София. Поручик Димитър Списаревски е един от пилотите на бойно дежурство. Поради техническа неизправност излита със закъснение. Когато достига до неприятелските бомбардировачи, въздушният бой вече е започнал. Със смела маневра той атакува американски бомбардировач Б-24 „Либърейтър“ и се врязва със своя самолет в него. От удара огромната четиримоторна машина се разпада на три части и заедно с българския изтребител се насочват към земята. Самолетът на поручик Списаревски пада на височините над село Долни Пасарел, Софийско.
Димитър Светозаров Списаревски е роден в Добрич на 19 юли 1916 г. По това време Добруджа е под румънско владение и семейството е принудено да напусне своя дом. Първоначално живеят в Лом, където Димитър Списаревски учи, а през 1931 г. се преместват в София. През 1934 г. е приет във Военното на Н.В. училище, което завършва четири години по-късно. Завършва изтребителната школа във Вернойхен, Германия. Той е един от първите български изтребители усвоили модерния самолет Месершмит Me-109. Списаревски се завръща в България на 4 юли 1939 г. и започва службата си в 3/6 орляк на летище Марино поле. Със своето 222-ро ято, въоръжено със самолети Аvia В-534 „Доган“, поема различни задачи – охрана на българо-турската граница, охрана на столицата, защита на Черноморското крайбрежие. През пролетта на 1942 г. е назначен за инструктор към Изтребителната школа в Долна Митрополия.
През лятото на 1943 г. поручик Димитър Списаревски е командирован като офицер-наблюдател към германските изтребителни части във Франция. След завръщането му е включен в състава на 3/6 орляк с командир капитан Чудомир Топлодолски на летище Божурище.Героят, извършил първия въздушен таран в историята на българската авиация, посмъртно е произведен в чин капитан, а през 1992 г. – в полковник.
|
На 20 декември 1943 г. във въздушен бой при бомбардировката над София загива подпоручик Георги Райчев Кюмюрджиев. За предотвратяване атаките на столицата той прострелва бомбардировач Б-24 „Либърейтър“. В неравния въздушен бой с противниковите изтребители П-38 „Лайтнинг” е свален и самолетът му пада близо до радомирското село Калище.
Поручик Георги Райчев Кюмюрджиев е роден на 28 юни 1919 г. в Стара Загора. Завършва Въздушното училище в Казанлък през 1941г. Постъпва на служба в 6 изтребителен полк, Карлово. Изпълнява задачи по охрана на Черноморското крайбрежие до 1942 г. в състава на 692-ро ято от летище Сарафово. От октомври 1942 до пролетта на 1943 г. заедно с подофицер Йото Каменов летят в Скопие и изпълняват ролята на въздушен дозор. Проследяват маршрута на влитащите в България противникови бомбардировачи и съобщават по радиото състава, мястото и направлението на полета им.
На 10 декември 1943 г. с поручик Марин Цветков изпълняват първия си въздушен бой с противникови изтребители. На 20 декември е последният полет на подпоручик Георги Кюмюрджиев.
Музей на авиацията - Крумово
|
|
20 декември 1914 г.: Начало на създаване на тежката бомбардировъчна авиация на Русия
|
20.12.2024, 13:28 |
На 20 декември 1914 г. е одобрено формирането на ескадра въздушни кораби «Илья Муромец» с което се залагат основите за създаване на тежката бомбардировъчна авиация на Русия.
„Ескадрата въдушни кораби” е първата авиационна част в света с многодвигателни бомбардировачи. На борда на "Илья Муромец" с двигатели "Аргус" може да се разместят до 400 килограма бомби. Авиобомбите с тегло 16,5 кг се поставят вътре в самолета, а по-тежките се подкачват под фюзелажа.
"Илья Муромец" е с екипаж от четирима човека, има и картечница за защита от въздушни нападения.
На 15 февруари 1915 г. с "Илья Муромец", екипаж с командир капитан Горшков, извършва първия успешен боен полет, хвърляйки върху противниковите позиции бомби с общо тегло 270 кг.
През есента на 1915 г. на самолета са монтирани първите руски двигатели РБЗ-6 и успява да се издигне във въздуха с 410-килограмова учебна бомба – по това време нито един самолет в света не е имал подобни възможности. - Още руски бомбардировачи
|
|
Т-34 от Урал: как се появява първият танков конвейер в света
|
20.12.2024, 13:25 |
Преди 83 години, на 18 декември 1941 г. от Уралския танков завод №183 "Коминтерна" излиза първият танк Т-34, сглобен на местно ниво. Преди това той се произвежда в Харков.
Заводът в Нижни Тагил обаче е построен с друга задача. Той е открит на 2 март 1936 г. под названието Уралски вагоностроителен завод "Ф. Е. Дзержински". За разлика от много съветски предприятия това не е словесна маскировка: тук наистина се произвеждат тежки жп вагони, разказва "Российская газета".
Но началото на Великата отечествена война и масовата евакуация на производството от западните части на страната превръщат завода в това, което по-късно е наречено "Танкоград". Държавният комитет на отбраната (ГКО) решава на базата на нижнитагилския завод, който приема оборудването на 11 евакуирани предприятия, да се създаде основно производство за приетите на въоръжение през 1940 г. танкове Т-34. За това помага и фактът, че Харковски завод №183 "Коминтерна", който до войната произвежда Т-34, се оказва сред същите тези предприятия. Названието му практическо е копирано за "Танкоград" - естествено, в съответствие с променената география.
Освен името, работните и инженерно-технически кадри, в Нижни Тагил идват и готови корпуси, куполи, двигатели и резервни части, произведени още в Харков. От тях и сглобяват първите уралски танкове.
Но след известно време се появява нужда от текуща модернизация на танка, както и да се използват по-подходящи технически решения. Първо се променят по-дребни неща, а след това и целият облик и вътрешност на Т-34.
От началото на 1942 г. Т-34 получава ъглова купол, който танкистите кръщават "гайка". Интересното е, че за година на танка поставят както "гайката", така и (от останалите харковски части) заварен или лят купол "пирог". Променена е и конструкцията на люка на механик-водача, наблюдателните прибори, основните детайли на ходовата част и много други. На бронята пък са поставени допълнителни екрани.
Към лятото на 1943 г. на танка се появяват отвори за стрелба с лично оръжие, както и командирска панорама за по-добро наблюдение на бойното поле.
В хода на производството са подадени много предложения за рационализиране. Благодарение на това, както и заради използването на по-оптимални конструкторски решения, трудоемкостта на изготвяне на Т-34 се съкращава 2,4 пъти, а стойността намалява двойно: ако през 1941 г. танкът струва 270 000 рубли, то към 1945 г. той е вече 142 000 рубли. Най-голям прогрес има в производството на корпуса: разходите за труд са съкратени 5 пъти!
След резултатите от лятната кампания през 1943 г. (особено битката при Курск) става ясно, че Т-34 се нуждаe от по-дълбока модернизация, тъй като немците имат танковете "Тигр", "Пантера" и САУ "Фердинанд", които са по-мощни, по-защитени и с по-солидно въоръжение. Прието е решение да се подсили въоръжението на Т-34 и да се премине от 76-мм оръдие към 85-мм, както и да се увеличи бронировката на предната част на танка. А с тях и формата и обемът на купола, тъй като екипажът също се е увеличил - от 4 на 5 души.
Модернизираният танк под название Т-34-85 постъпва във войските през 1944 г. и успешно служи до края на войната и след нея. Във военните години само нижнитагилският завод (а Т-34 се произвежда и от другия предприятия) произвежда 25 000 единици Т-34 и почти 75000 Т-34-85.
Това покрива наполовина нуждите на Червената армия от средни танкове. С други думи, всеки втори Т-34 идва от Урал. - Още за Т-34
Източник: https://bg.rbth.com
|
|
На този ден през 1989 г. войски на САЩ нахлуха в Панама и свалиха правителството
|
20.12.2024, 13:20 |
На 20 декември 1989 г. 26-хилядна групировка от американски войски със 100 единици бронетехника, 30 бойни самолета и 170 вертолета нахлува в Панама и сваля правителството.
САЩ мотивират агресията със защитата на 35 хил. американски граждани и възстановяване на демокрацията в Панама.
През 1984-1985 г. правителството на Панама получава препоръки от МВФ за икономически реформи, подкрепяни от САЩ, чието изпълнение влошава условията за живот на населението, предизвиква протести и антиамерикански настроения.
Затова от 1985 г. правителството на Панама започва да води самостоятелна външна и вътрешна политика, която не съвпада с външнополитическия курс на САЩ.........Прочети още
|
|
|
|
Швейцарският парламент увеличи военните разходи в бюджета за догодина
|
19.12.2024, 20:09 |
Швейцарският парламент одобри увеличаване на военните разходи в бюджета за догодина, както и съкращаване на помощта за развитие, социалното подпомагане и средствата за федералните служители, предаде ДПА.
Според одобрените от парламента решения военните разходи трябва да се увеличат с 530 млн. швейцарски франка (590 млн. щатски долара) от 5,7 млрд. швейцарски франка през 2023 г.
До 2032 г. военните разходи трябва да нараснат до 1% от брутния вътрешен продукт.
Общият бюджет за 2025 г. е 86,5 млрд. швейцарски франка, като приходите се очаква да възлязат на 85,7 млрд. швейцарски франка. Това ще позволи на Швейцария да спази конституционните си ограничения за натрупване на дълг, посочва ДПА.
|
|
Пентагонът: До 2030 година Китай ще разполага с над 1000 ядрени бойни глави
|
19.12.2024, 20:02 |
Китай бързо разширява своя ядрен арсенал и до края на десетилетието вероятно ще разполага с повече от 1000 ядрени бойни глави. Това се казва в последния доклад на Пентагона за военната мощ на Пекин, съобщава изданието Politico, като се позовава на високопоставен служител на Вашингтон.
През последната година Китай е добавил най-малко 100 ядрени бойни глави към своя арсенал и сега разполага с над 600 такива, става ясно от разпространения текст.
Министерството на отбраната на САЩ отбеляза, че Народната освободителна армия (НОА) има за цел да придобие повече от 1000 ядрени бойни глави до 2030 година.
"Със сигурност очаквам те да продължат да разширяват и модернизират силите си“, поясни пред репортери служител на Пентагона, пожелал анонимност.
Подчертава се, че Китай поддържа политика по отношение на своите ядрени сили, която предвижда, че страната няма да използва първа подобен вид оръжия и е по-фокусирана върху възпирането на масивна контраатака.
Служителят отбеляза, че увеличаването на броя на ядрените бойни глави идва на фона на по-широк фокус върху разработването на нови междуконтинентални балистични ракети "с по-голям брой и по-голяма издръжливост, за да се подобрят ракетните сили на страната, способни да носят ядрени оръжия“.
"Те също така проявяват известен интерес към разработването на нова конвенционална междуконтинентална балистична ракета, която може да удари Хавай, Аляска и континенталната част на САЩ“, допълни източникът на изданието.
Разходите за отбрана на Пекин винаги са били неясни, пише изданието. Американски и западни служители предупреждават, че Китай, подобно на Русия, не разкрива публично истинския размер на своя бюджет за отбрана.
Докладът изчислява, че Китай харчи поне 40% повече, отколкото обявява в националния си бюджет за отбрана, което се равнява на приблизително 330 до 450 милиарда долара общи разходи за отбрана за 2024 година.
Както отбелязва изданието, бюджетът за отбрана на САЩ остава най-високият в света. Последното искане на президента Джо Байдън достигна 880 милиарда долара и се очаква да нарасне, тъй като Конгресът прави добавки през следващите седмици.
В предишен доклад Пентагонът написа, че през 2023 година, според оценки на Министерството на отбраната на САЩ, Пекин е създал около сто ядрени бойни глави.
Според Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) към януари 2023 година Русия е имала 5889 ядрени бойни глави, а САЩ – 5244.
Китай обаче отказа да участва в преговорите за ограничаване на ядрените оръжия със САЩ и Русия с аргумента, че арсеналите на двете страни са много по-големи от неговите собствени.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Удостоиха шестима офицери с нови генералски пагони и назначения
|
19.12.2024, 16:06 |
На церемонията в Президентската институция бяха произведени офицери от всички видове въоръжени сили и във всички звания.
Генерал-майор Красимир Кънев беше свободен от длъжността командир на Съвместното командване на силите и назначен за заместник-началник на отбраната, като получи и звание „генерал-лейтенант“.
С указ държавният глава освободи бригаден генерал Станимир Христов от поста началник на щаба на Сухопътните войски. От 5 януари той ще заеме новата си длъжност – командир на Съвместното командване на силите, и вече носи званието „генерал-майор“.
Полковник Христо Христов беше назначен за началник на щаба на Съвместното командване на силите като получава и първо висше офицерско звание – „бригаден генерал“.
Друг важен акцент от церемонията бе назначаването на генерал-майор Явор Матеев. Той напуска поста командир на Съвместното командване на специалните операции, за да стане военен представител на началника на отбраната във Военния комитет на НАТО и Европейския съюз с ново звание „генерал-лейтенант“.
На негово място, за командир на Съвместното командване на специалните операции, бе назначен полковник Божидар Бойков. Той също бе удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Флотилен адмирал Георги Пенев прибави още един ромб към пагона и вече е „контраадмирал“.
Вашите назначения идват във време на безпрецедентно влошаване на глобалната среда за сигурност, на все по-широко прилагане на правото на силата в международните отношения, на разширяване на спектъра от рискове и заплахи за националната и колективна сигурност, каза държавният глава Румен Радев на военнослужещите.
„В разгарящите се около нас конфликти ставаме свидетели на все по-интензивното нахлуване на нови технологии и способи за бойни действия, на възникването на нови родове войски. Тази сложна среда за сигурност налага нови и все по-високи изисквания към отбранителните способности на Въоръжените ни сили, преосмисляне на стратегиите и доктрините, ускоряване на процесите на модернизация, усъвършенстване на системите за командване и управление, повишаване на ефективността на системата на планиране и подготовка на формированията, повишаване на нашата оперативна съвместимост и взаимодействие със съюзниците и активна роля на нашите Въоръжени сили в изграждането на новата европейска архитектура за сигурност, коментира президентът. Убеден съм, че с натрупаните знания и опит и демонстрирани лидерски качества ще съумеете да ръководите ефективно тези сложни процеси и да допринесете съществено за развитието на нови отбранителни способности на нашите Въоръжени сили и издигане на техния авторитет.“
„Всяко производство в звание е изключителен момент в нашия житейски и професионален път, каза генерал-майор Красимир Кънев от името на удостоените в звание. Военнослужещите се заклеваме един път. Единствената клетва, в която ние декларираме, че ще отдадем дори живота си и това не са само празни думи. Виждаме го как с делата си наши колеги го показват при учения, тренировки, мисии и операции. В името на страната си ние ще дадем, ако се наложи, дори живота си.“ каза генерал-лейтенант Красимир Кънев. Военният инструмент все повече се използва за решаване на политически и национални амбиции. Ние трябва да допринесем в новото си качество към развитието на този инструмент каза още той. - (видео)
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Германските депутати одобриха закупуването на още 4 подводници за флота -
|
19.12.2024, 12:07 |
Германският военноморски флот получи разрешението на бюджетната комисия на Бундестага да закупи още четири подводницци от модела 212CD, предаде ДПА.
Очаква се сделката да бъде на стойност 4,7 милиарда евро. Те ще се прибавят към предишната поръчка от 2021 г. на две дизелово-електрически подводници за германския флот. Тя беше направена съвместно с Норвегия, която, от своя страна, закупи 4 подводници.
Сега Осло планира да поръча още две подводници, което означава, че всяка от двете страни, които са съюзници в НАТО, ще разполага с 6 подводници от модела 212CD.
Подводниците ще бъдат построени от ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) в Северна Германия.
Консервативният блок ХДС/ХСС и либералите от Свободната демократическа партия подкрепиха управляващите от ГСДП и Зелените за сключването на сделката.
В рамките на неотдавнашно посещение в норвежка база за подводници германският министър на отбраната Борис Писториус определи увеличаването на гемранския флот като „абсолютно наложително“, за да се противодейства на все по-агресивното военноморско присъствие на Русия. Руският флот е „изключително активен в Северно море, северната част на Атлантическия океан и в Балтийско море и представлява очевидна заплаха“, подчерта тогава Писториус.
Новите подводници са с дължина около 72 м, малко повече от сегашните шест германски подводници 212A. Те ще разпоалгат с подобрена технология на сензорите и екипаж от 30 души.
Инспектотрът на флота Ян Кристиан Как заяви, че поръчката е необходима част от германската стратегия за възпиране. „Тези подводници имат по-голям обсег, подобрени сензори и, за пръв път, възможността за изстрелване на ракети“, подчерта той.
Източник: bta.bg
|
|
Сенатът прие военен бюджет на САЩ с акцент върху повишаване на заплатите на военните и противодействие на китайската мощ
|
19.12.2024, 12:03 |
Сенатът вчера прие законопроекта за отбраната, който разрешава значително повишаване на заплатите на младшите военнослужещи и увеличава общите военни разходи до 895 млрд. долара, но също така премахва покриването на медицински грижи, свързани с транссуксуалност, за децата на военнослужещи, предаде Асошиейтед прес.
В годините и десетилетията назад законът за отбраната обикновено получаваше категорична двупартийна подкрепа и не срешаще спънки в Конгреса, но в последните години парите за политиката на Пентагона се превърнаха в арена на културни войни. Тази година републиканците се опитаха да включат в законодателството приоритети на социалните консерватори, което допринесе за продължилите с месеци преговори по законопроекта и отслабената подкрепа на демократите.
Въпреки това всички демократи в Сената, с изключение на шепа, както и почти всички републиканци, гласуваха за окончателното приемане на законопроекта, с което той бе изпратен за подпис при президента Джо Байдън.
Законопроектът „не е съвършен, но все пак включва някои много добри неща, за които демократите се бориха“, заяви в речта си лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър. „В него има силни разпоредби за противопоставяне на Китайската комунистическа партия тук на основата на националната сигурност.“
Годишният законопроект за отбраната определя ключови напревления от политиката на Пентагона, но все пак ще трябва да бъде подкрепен с пакет от бюджетни кредити, отбелязва АП.
Законопроектът предвижда 14,5% увеличение на заплатите на младшите военнослужещи и 4,5% увеличение за останалите. Законодателите заявиха, че това е от ключово значение за подобряване на качеството на живот на военните в момент, когато много от семействата им разчитат на хранителни банки и други правителствени програми за подпомагане, за да свържат двата края.
Също така законопроектът насочва ресурси към по-конфронтационен подход към Китай, включително създаване на фонд, който може да се използва за изпращане на военни ресурси на Тайван по същия начин, по който САЩ подкрепиха Украйна. Освен това се инвестира в нови военни технологии, включително изкуствен интелект, и се засилва производството на боеприпаси в САЩ.
През последните години САЩ се стремят и да забранят на военните да купуват китайски продукти, а законопроектът за отбраната разширява това със забрани за китайски стоки – от чесън във военните ресторанти до технологии за дронове.
Миналата седмица китайското Външно министерство реагира на този ход, като нарече забраните смехотворни, припомня АП.
„Не мисля, че на чесъна някога би могло да му хрумне, че ще представлява „сериозна заплаха“ за САЩ“, заяви Мао Нин, говорител на Министерството. „От дронове до кранове, от хладилници до чесън, все повече и повече продукти, произведени в Китай, са сочени от САЩ, че „представляват риск за националната сигурност“. Но дали САЩ са показали някакви надеждни доказателства или аргументи в подкрепа на тези обвинения?“.
Източник: bta.bg
|
|
Германия може да увеличи армията си до 230 хил. войници
|
19.12.2024, 11:54 |
Германия може да увеличи размера на въоръжените си сили до 230 хил. спрямо сегашната цел за 203 хил., съобщи министърът на отбраната Борис Писториус в момент, когато НАТО се стреми да повиши силата си след руското нашествие в Украйна през 2022 г., предава Ройтерс.
Германските въоръжени сили, Бундесверът, в момента наброяват 180 хил. души, с около 20 хил. по-малко спрямо сегашната цел, тъй като от години армията изпитва затруднения да набере хора.
„Планираме да увеличим броя на униформените служители до 203 хил. и вероятно да се насочим към 230 хил. поради целите за отбранителните способности на НАТО“, заяви Писториус пред парламента в Берлин.
НАТО трябва да приеме нови и по-амбициозни цели за броя на съюзническите сили и за оръжията през 2025 г., отразяващи влошаващото се според алианса положение със сигурността след пълномащабното нашествие на Русия в Украйна.
Ройтерс съобщи по-рано, че плановиците в НАТО считат, че алиансът ще се нуждае от между 35 и 50 допълнителни бригади, за да издържи при руско нападение. Една бригада се състои от между 3000 и 7000 военни, което би означавало между 105 хил. и 350 хил. допълнителни войници.
При този сценарий Германия, която обикновено осигурява около 10% от способностите на НАТО, ще се нуждае от допълнителни три до пет бригади, или 20 хил. до 30 хил. допълнителни войници. Това на практика е една дивизия освен трите дивизии, които Берлин се стреми да оборудва към момента.
Правителството на канцлера Олаф Шолц увеличи военните разходи след руското нашествие, като приведе разходите за отбрана в унисон с целите на НАТО за първи път от десетилетия. Но остават въпроси за това как ще се поддържат тези разходи.
Спорове за бюджета свалиха трипартийната коалиция на Шолц миналия месец, което наложи предсрочни избори през февруари.
Междувременно бюджетната комисия в германския парламент одобри покупката на четири подводници, произведени от ThyssenKrupp Marine Systems, в сделка на стойност 4,7 млрд. евро, съобщи министерството на отбраната.
Покупката е сред 38 т. нар. „предложения за 25 млн. евро“ за проекти в областта на отбраната и оборудването, одобрени от комисията в сряда, съобщи Писториус.
Тя вече е одобрила 97 такива предложения тази година, допълни министърът.
Всяка военна поръчка на стойност над 25 млн. евро трябва да бъде одобрена от бюджетната комисия в парламента. „С тези проекти инвестираме във всички клонове на армията“, каза Писториус.
Германия създаде специален фонд в размер на 100 млрд. евро за модернизиране на армията си. Средствата от фонда ще позволят на страната да изпълни целта на НАТО за разходи за отбрана в размер на най-малко 2% от БВП през идните три години за първи път от края на Студената война през 1990 г.
Но съществува несигурност как ще се поддържа целта за разходите, когато фондът бъде изчерпан през 2028 г.
Източник: https://www.investor.bg/
|
|
Армията, която спаси териториалната цялост на България
|
19.12.2024, 11:47 |
На 18 юли 1940 г. У. Чърчил произнася пред Камарата на общините покъртителна реч: „От тази битка (с нацистка Германия – б.а.) зависи оцеляването на християнската цивилизация. Ако се провалим, тогава целият свят, включително и САЩ, включително и всичко онова, което познаваме и обичаме, ще потъне в бездната на една нова Тъмна епоха.”
Очевидно страхът от реалната смъртна заплаха, надвиснала над човечеството, е факторът мотивирал изграждането на един безаналогов военен съюз между Великобритания, СССР и САЩ, макар и трите да са с коренно противоположни идеологии. Благодарение на изключителната храброст на английския народ, твърдо решен да води битка на живот и смърт, героизма на съветските народи и тяхната армия, дала огромен принос за разгрома на нацизма, както и безценната материална и военна помощ на САЩ и разгрома на Япония, фашизмът в световен мащаб е унищожен.........Прочети още
|
|
На днешния ден МиГ-23УБ каца за първи път в България
|
19.12.2024, 11:44 |
На 19.12.1976 г. в България от Съветския съюз прелита първия учебно - боен самолет МиГ-23УБ № 020. Поради неблагоприятни метеорологични условия самолета каца на летище Граф Игнатиево, където е посрещнат от група летци и авиационни специалисти. Присъстват и първите техници на самолета, лейтенантите П. Пеев и Т. Фингаров.
На следващия ден, инструктора полк. Белов и подп. Величков пребазират самолета на летище Чещнегировo. Неблагоприятните метеорологични условия налагат чак на 6 януари 1977г., вече с пристигналия нов руски инструктор полк. Иван Злобин и майор М. Малчев да се възстановява летателната подготовка със самолет МиГ-23. МТО условията при които се провежда този полет са - долна граница - 100м., видимост 800-1000м. След изпълнението на демонстративния полет, по спомените на о.р.полк. Малчев, присъстващият на разбора ген. Желязков дава оценка – “откачалки“!
Датата 19.12.1976 г. е обявена за празник на 1-ва ескадрила на 25 ибап. През следващата година са получени още самолети МиГ-23, до пълното окомплектоване на І-ва ибае с авиационна техника -18 бойни и три спарки. През 1979-80 г. и втора ескадрила също е въоръжена с 18 броя МиГ- 23 БН и три броя спарки МиГ-23 УБ.
Допълнително в щата на авиополка е включена през 1984 г. и спарката борд № 040, която е подарък от маршал Дмитрий Устинов - министър на отбраната на СССР. - Още за МиГ-23
|
|
"Дупчи" всяка броня: снайперската винтовка ORSIS T-5000 става бестселър на световния оръжеен пазар
|
19.12.2024, 11:23 |
Това е първият случай на успешно излизане на външния пазар на стрелково оръжие, разработено и произвеждано от частна компания в Русия.
Според заместник-генералния директор на "Рособоронэкспорт" Игор Севастянов има голям интерес към снайперските винтовки ORSIS T-5000 от страна на армейските, полицейските и специалните подразделения на най-различни страни. "Рособоронэкспорт" е достигнал различни споразумения за съвместна работа с разработчиците и производителите, което вече е донесло положителни резултати и за двете страни. Още повече, че се работи над разработката на перспективни видове стрелково оръжие, предназначени за експорт.
Например неотдавна беше представен военният вариант на винтовката К-15М "Брат", в чиято конструкция са отчетени предложенията на специалистите от "Рособоронэкспорт". А те се основават на изискванията на поръчителите и на тенденциите на световния оръжеен пазар.
Редица технически решения, реализирани в К-15М, нямат аналози в Русия. Дори зад граница с модернизирания "Брат" може да се конкурира само белгийската FN SCAR. Специалистите-оръжейници смятат, че е напълно възможно К-15М да замени СВД.
От пресслужбата на "Рособоронэкспорт" отбелязват, че само през тази година са проведени над 40 презентации на винтовките в рамките на международните изложения в Кот д'Ивоар, Обединените арабски емирства, Германия, Бразилия, Мексико и Виетнам, както и на "Армия 2019" и "Интерполитех". Винтовките Т-5000 бяха демонстрирани и на състоялия се в Сочи форум "Русия – Африка", където предизвикаха голям интерес. В момента се водят търговски преговори за доставките на оръжието в над 10 страни в Африка. За някои поръчители вече се проведоха тестови изпитания в Русия.
Сред отличителните черти на Т-5000 са високата точност и истинска бойна мощ. Прицелният обсег, при който стрелецът попада в "десетката", е 1500 метра. А при новата версия Т-5000 ORSIS-375CT с калибър 375 Cheytac (9,5х77 мм) винтовката поразява на два километра.
През 2005 г. на въоръжение в армията на САЩ са приети нови бронежилетки, в които се използват сложни по състав вложки ESAPI с дебелина от 11 мм. Те следва да са устойчиви на изстрели от всякакви снайпери. Но тестовете на бронежилетките срещу изстрели от Т-5000 не зарадваха западните експерти.
Дори бяха пуснати специални наръчници, в които военните специалисти препоръчват на американските войници, застрашени от снайпери Т-5000, да прибягват към по-просто решение на проблема – да прекратят контакта си с противника. Или казано просто, на войниците, облечени с най-новите бронежилетки, се предлага просто да избягат от бойното поле, отбелязва "Российская газета". - Още за Т-5000
Източник: https://bg.rbth.com/
|
|
Битките за Халхин Гол (1939 г.)
|
19.12.2024, 11:20 |
Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл........Прочети още
|
|
|
|
Responsible Statecraft: Програмата за изтребители F-35 се оказа пълен провал за САЩ
|
18.12.2024, 20:30 |
Американската общественост трябва да осъзнае, че програмата F-35 е пълен провал, пише Responsible Statecraft. Въпреки че много служители по националната сигурност вероятно не са готови да говорят открито по тази тема. Въпреки че някои от тях сякаш тихо признават нейните провали.
След повече от 23 години разработка и разходи от близо 300 милиарда долара, американците получиха изключително ограничени ползи от тази програма. Новите F-35, които излизат от производствената линия във Форт Уърт, имат само минимални бойни способности и на инженерите ще им отнеме много време, за да завършат необходимия хардуер и софтуер, за да гарантират, че са напълно оперативни.
Илон Мъск е насочил вниманието си към програмата F-35 и не е впечатлен. Най-богатият човек в света, който е собственик на SpaceX, единственият доставчик на надеждни американски космически изстрелвания, хвърли сянка върху най-скъпата оръжейна програма в историята в публикация в X на 25 ноември........Прочети още
|
|
Военен експерт: Украйна ще се управлява от НАТО, ако бъдат разположени европейски войски
|
18.12.2024, 19:50 |
Украйна окончателно ще загуби остатъците от своя суверенитет и ще попадне под прякото външно управление на НАТО, ако на нейна територия бъдат разположени военни контингенти на европейски държави. Това мнение изрази пред ТАСС военният експерт, програмен директор на Академията по политически науки, старши научен сътрудник в Института за Латинска Америка на Руската академия на науките Александър Степанов.
„Тоест остатъците от Украйна и по принцип украинският режим ще преминат под тотален външен контрол, всичко, което е свързано с външния суверенитет в сферата на сигурността, отново ще бъде предадено на НАТО“, каза той. По думите му, в момента Западът и преди всичко европейските страни активно обсъждат замразяване на конфликта и прекратяване на огъня в зоната на специалната военна операция. Техният интерес се състои в това „да продължат да бетонират източноевропейското направление, военната инфраструктура, укрепвайки и насищайки позициите си с оръжия“.
Александър Степанов отбеляза, че при такъв сценарий, дори ако Украйна се придържа към официалния извънблоков формат, територията, контролирана от Киев, де факто ще премине под контрола на Северноатлантическия алианс.
По-рано агенция "Ройтерс", позовавайки се на източници сред европейски и украински официални лица, съобщи, че европейските страни обсъждат изпращането на военен контингент до 100 хиляди войници в Украйна в случай на прекратяване на огъня или мир. Основата може да бъде формирана от коалиция от 5-8 държави, включително Германия, Франция, Италия, Великобритания и Полша.
Източник: https://glasove.com/
|
|
Белият дом: Киев няма шанс да бъде приет в НАТО при Байдън
|
18.12.2024, 19:42 |
Няма шанс Киев да бъде поканен в Северноатлантическия договор (НАТО) при сегашния президент на САЩ Джо Байдън; въпросът ще бъде разгледан от следващия американски лидер Доналд Тръмп. Това призна специалният помощник на президента на САЩ, старши директор по европейските въпроси в Съвета за национална сигурност на Белия дом Майкъл Карпентър, уточнявайки, че в Северноатлантическия алианс все още няма консенсус относно целесъобразността на поканата на Украйна. Той заяви, че Украйна в крайна сметка ще стане член на НАТО, въпросът е само въпрос на време.
„На този етап става дума за това, че новият екип (в Белия дом) ще трябва да реши как да се справи през следващите няколко месеца с въпроса за евентуалното членство на Украйна в НАТО, размишлявайки за преговорите (за разрешаване на конфликта), които може да се проведат през 2025 г.“, каза Карпентър.
„Понастоящем нямаме съгласието на всичките 32 членове, консенсуса в алианса да отправим покана“, каза представителят на Белия дом. Той подчерта, че за да се присъедини Украйна към алианса, ще е необходимо „прекратяване на военните действия“ на нейна територия и „политическа воля“ на членовете на НАТО. „Извършихме цялата подготвителна работа, въпреки че тя ще продължи през следващите месеци. Но сега въпросът ще бъде политическата воля", заяви Майкъл Карпентър.
„Много ми е трудно да си представя сценарий, при който обществеността, парламентите и политиците на съюзниците (в НАТО) биха били готови да предприемат тази стъпка, докато има гореща война“, добави Карпентър.
Тръмп ще встъпи в длъжност като президент на Съединените щати на 20 януари 2025 г.
Източник: https://glasove.com/
|
|
Шефът на НАТО Марк Рюте ще посети полигон "Ново село"
|
18.12.2024, 19:34 |
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига утре, 19 декември, на посещение в България. На учебния полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин, съобщават от Министерство на отбраната.
По време на посещението генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Ще бъдат обсъдени въпроси от актуалния дневен ред на Алианса.
В срещата ще участва и министърът на външните работи Иван Кондов. В късния следобед се очакват и официалните изявления пред медиите присъстващи на полигона.
|
|
Участваме с повече военнослужещи в Противоминната военноморска група в Черно море
|
18.12.2024, 17:16 |
Министерският съвет прие Решение за изменение и допълнение на РМС № 380 от 31.05.2024 г. за разрешаване участието на военни кораби и военнослужещи от състава на въоръжените сили на Република България в операцията на Противоминната военноморска група в Черно море (Mine Countermeasures Task Group Black Sea – MCM Black Sea).
Промяната е свързана c добавянето на спомагателен кораб, като тип плавателно средство, което не променя общия брой на военните кораби, за участие в дейностите на Противоминната военноморска група в Черно море.
Увеличава се броят на участниците от Въоръжените сили на Република България, назначавани на длъжности в състава на Противоминната военноморска група в Черно море от до 10 на до 15 военнослужещи.
Министерският съвет прие също така решение за разрешаване участието на до 10 (десет) военнослужещи от състава на Националния мобилен модул по комуникационно-информационни системи на НАТО в операцията на НАТО за подпомагане на Украйна в областта на сигурността и подготовката (NATO Security Assistance and Training for Ukraine – NSATU).
Участието на военнослужещи от състава на националния мобилен модул в мисията на НАТО съответства на стремежа на страната ни да изпълнява поетите ангажименти за принос към колективната сигурност на съюзниците. Допълнително, това ще доведе до придобиването на опит от личния състав, необходим за бъдещото изграждане и доразвиване на способности в сферата на военните комуникации.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Началникът на руския ГЩ: Контролът на въоръженията вече е част от миналото
|
18.12.2024, 17:07 |
Русия сега гледа на контрола над оръжията върху огромните ядрени арсенали, изградени по време на Студената война, като на нещо от миналото поради липсата на доверие между Москва и Запада. Това подчерта началникът на Генералния щаб на руската армия армейски генерал Валерий Герасимов, предава Reuters.
Русия и САЩ, най-големите ядрени сили, изразиха съжаление за разпадането на поредицата от договори за контрол на въоръженията, които се стремяха да забавят надпреварата във въоръжаването и да намалят риска от ядрена война.
Герасимов обвини САЩ в разпалване на конфликти по света и за разпадането на ключови договори за контрол на оръжията от годините на Студената война. По думите му в отговор Русия ще развие връзки с Китай, Индия, Иран, Северна Корея и Венецуела.
"Като цяло темата за контрола върху въоръженията остава в миналото, тъй като връщането към минимално ниво на доверие днес е невъзможно поради двойните стандарти на Запада“, подчерта Герасимов.
"Без доверие е невъзможно да се създаде ефективен механизъм за взаимен контрол. Много страни започнаха да мислят за адекватни мерки за реагиране“, коментира руският генерал.
САЩ, които определят Русия и Китай като най-големите заплахи за Запада, обвиняват Русия за провала на споразуменията.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
След войната: В Европа обсъждат изпращането на между 40 000 и 100 000 военнослужещи в Украйна
|
18.12.2024, 17:05 |
Европейците продължават да обсъждат въвеждането на миротворци в Украйна след края на военните действия, но засега по въпроса няма консенсус, съобщава Reuters, позовавайки се на източници.
На скорошна среща с Володимир Зеленски и Еманюел Макрон в Париж новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че американците няма да участват в инициативата.
Украински служител казва, че може да има коалиция от военни от пет до осем държави. По-голямата част от силите може да са от големи европейски държави като Франция, Германия, Италия, Полша и Обединеното кралство. Експерти и източници оценяват числеността на мисията на 40-100 000 души.
"Дори и да имаше гаранция за сигурност на НАТО, откъде ще дойде инерцията на място? Това ще бъде европейско, така че нашите армейски лидери вече подготвят планове за разглеждане от европейските лидери в бъдеще“, обясни високопоставен европейски служител.
По-рано Германия заяви, че ще е необходимо съгласието на Руската федерация за изпращане на миротворци. Москва многократно е заявявала, че е против. Полша също подчерта, че няма да изпрати свои войски в Украйна.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
НАТО поема координацията на помощта за Украйна
|
18.12.2024, 15:58 |
Организацията на Северноатлантическия договор пое координацията на западната военна помощ за Украйна от САЩ, както беше планирано, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Целта на тази мярка е да се попречи на евентуално спиране на помощта за Киев от страна на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Промяната, предприета след няколкомесечно забавяне, дава на НАТО по-пряка роля срещу руската инвазия, като същевременно не ангажира собствени сили на Алианса.
Някои въпроси, свързани с ограниченията за нанасяне на удари дълбоко в Русия, не зависят от НАТО, заяви новият генерален секретар Рюте
Някои въпроси, свързани с ограниченията за нанасяне на удари дълбоко в Русия, не зависят от НАТО, заяви новият генерален секретар Рюте
Дипломати обаче признават, че това може да има ограничен ефект, като се има предвид, че САЩ под ръководството на Тръмп все още могат да нанесат сериозна вреда на Украйна, като намалят подкрепата си. Към момента САЩ продължават да са доминиращата сила в алианса и предоставят по-голямата част от оръжията на Киев.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност като президент през януари, заяви, че иска да сложи бързо край на войната в Украйна, но не разкрива как смята да го направи. Той отдавна критикува мащаба на американската финансова и военна помощ за Украйна, отбелязва Ройтерс.
Щабът на новата мисия на НАТО в Украйна, е разположен в американската база „Клей баракс“ в германския град Висбаден. В миналото помощта за Украйна бе координирана от ръководената от САЩ група „Рамщайн“ – коалиция от около 50 държави, наречена на американската военновъздушна база в Германия.
Междувременно отиващата си администрация на президента Джо Байдън се опитва да изпрати възможно най-много оръжия на Киев на фона на опасенията, че Тръмп може да намали доставките на военна техника за Украйна.
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Исторически календар
|
18.12.2024, 09:10 |
Честваме 180 години от рождението на Капитан Петко войвода
Петко Кирков (Каракирков, Киряков) Калоянов, по-известен като Капитан Петко войвода, е български хайдушки войвода и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България, защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османската империя.
Петко войвода е роден на 18 декември (6 декември стар стил) 1844 г. в българското село Доганхисар, разположено на 26 километра от Дедеагач в Беломорска Тракия. В родното му село при даскал Лефтер, 15-годишният Петко се научава да пише и чете на български с гръцки букви. Майка му се казва Груда от съседното на Доганхисар село Тахтаджик, от известния род на Калояновци, а баща му е Кирко Каракирков. Има 8 братя и сестри. Бил много висок, с едър кокал, силно пъргав, но разсъдлив и с кротък нрав. Често пеел родопската песен за Делю войвода и обичал да играе хоро. Турците убиват брат му Матю и братовчед му Вълчо. На 6 май (Гергьовден) 1861 година оставя семейството и излиза предводител на чета хайдути в гората, за да мъсти. Скоро 7-те момчета хайдути ликвидират убийците на Матю и Вълчо и главния виновник бахшибейскйя чифликчия Мехмед Кеседжи бей. На 16 юни 1861 година, при село Бахшибей разбиват турската полицейска потеря, водена от известен в околията с жестокостта си кърагалар, като убиват 2-ма и тежко раняват още неколцина турци. Османците са така респектирани от въоръжените българи, че дълго време не смеят да излизат от Бахшибей. След още две успешни битки с потерите през месец август, четата им става легендарна.
На 6 януари 1863 година една потеря от 130 души заптиета и башибозуци открива и загражда станалите вече деветима хайдути край село Исьорен в Еноската кааза. Двама са убити, а Войводата (Голям Петко), Петко Радев (Малък Петко), Комньо Стоянов от Доганхисар и Стоил Атанасов от Исьорен са ранени пленени от турците и хвърлени в затвора в Гелибол. Организират бягство, но са заловени и преместени в Солун в затвора „Канлъкуле“ (Кървава кула), известна днес като Бялата кула. След като устояват на инквизициите и отричат всичко, турците решават да ги прехвърлят в Драма. По пътя хайдутите напиват заптиетата и успяват да се освободят, но скоро при една турска засада всички освен войводата са пленени.
През 1864 г. новата чета завързва едно след друго кървави сражения: на 10 юни при старата Момчилова крепост Буруград и езерото Буругьол, Ксантийско, девет дена по-късно – в планината Саръкая, Маронийско, четата не само дава отпор и отблъсква потерите, но ги и преследва. Одринският Вали паша, силно обезпокоен, праща срещу четата Осман ага, кърагасъ в Одрин, получил своя бинбашийски чин за победата си над на Ангел войвода. Въпреки че превъзхожда в жива сила 20 пъти хайдутите, Осман е бит и опозорен от Петко войвода и пашата го хвърля в затвора. Следват успешни сражения с турците в планините Карлък и Шапкъна, в околностите на Гюмюрджина – на 30 август и на 28 септември.
През 1880 година той се заселва във Варна, където година по-късно се оженва за втори път за Рада Кравкова от Казанлък от котленския род на известния капитан Георги Мамарчев, сестра на известния казанлъшки книжовник и общественик Иван Кравков. Голяма е ролята и значимостта на Капитан Петко Войвода и за тракийското движение, и за тракийската организация. На 12 май 1896 г. по инициатива на Капитан Петко войвода и други родолюбиви българи в град Варна за защита интересите на останалото в пределите на Турция българско население се основава тракийско (Одринско) емигрантско дружество „Странджа“, с което се поставя началото на освободителната организация на българите бежанци от Тракия. Днес тази организация носи неговото име. Петко войвода е и сред основателите на Демократическата партия във Варна.
През 1891 г. Петко войвода е оклеветен за опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Синът му от първия брак, когото семейството приело охотно и устроило във Варна, е екстрадиран от България, а имотите, купени с парите на баща му, са конфискувани. При обиск в дома им градоначалникът Спас Турчев заграбва и спестяванията на войводата – 110 акции на стойност 44 000 златни лева и още ценни книжа за около 16 000 златни лева, придобити от продажбата на имението, с които войводата е подсигурил старините си. Хвърлен е и е изтезаван сто и четиридесет дни, от 27 юли до 15 декември 1892 г., във варненската крепост Ичкале (наричана и Барутхане, погрешно асоциирана с подземията на Римските терми), след което е интерниран в Трявна. След падането на Стамболов на 18 май 1894 г. той се връща във Варна. В началото на юни 1895 година Петко войвода и Георги Христов Маламата пристигат в Станимака, изпратени от Македонския комитет, за да набират доброволци за чета. В града е сформирана Пловдивско-Станимашката чета, която под командването на Маламата участва в Четническата акция, взаимодействайки с Трета серска дружина на поручик Тома Давидов.
Капитан Петко войвода умира на 7 февруари 1900 година и е погребан във Варна. Признателното гражданство му издига паметник на площад „Тракия“ пред сградата на тракийските дружества. - (Капитан Петко Войвода - игрален сериен филм)
*********
Във Варна почетоха навършването на 180 години от рождението на Капитан Петко войвода
На 18 декември 2024 г. военните моряци участваха в тържественото честване на 180-та годишнина от рождението на Капитан Петко войвода.
В ритуала пред паметника на войводата, който беше организиран от Тракийско дружество „Капитан Петко войвода”, съвместно с Командването на Военноморските сили, областните организации на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните на България и Община Варна, участваха Представителният духов оркестър на Военноморските сили, почетен караул и командири на военни формирования от Варненския гарнизон.
На поклонението пред паметника на войводата присъстваха областният управител на област Варна, заместник-кметът на Община Варна, представители на държавни институции, районни кметове, членове на тракийски дружества от цялата страна, граждани и гости на града.
В знак на признателност към делото на Войводата, на паметника бяха поднесени венци и цветя.
Връзки с обществеността на ВМС
|
На 18 декември 1852 година в Болград, Бесарабия (дн. в Украйна), е роден генерал от пехотата Данаил Николаев.
Завършва Болградската гимназия (1870) и Пехотното юнкерско училище в Одеса (1875). Придобива боен опит с участието си в Сръбско-турската (1876) и Руско-турската война (1877 – 1878). Като ротен командир в 5-а дружина на Българското опълчение се отличава в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново, където е ранен. След Освобождението служи в Източнорумелийската милиция. Като командващ Пловдивската войскова групировка и началник на сборния лагер на Милицията край Пловдив осигурява активното й участие в Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември 1885 г.).
В началото на Сръбско-българската война (1885) подполковник Николаев командва Източния корпус, съсредоточен на югоизточната граница, а при контранастъплението след боевете при Сливница – Западния корпус, който се сражава при Драгоман, Цариброд и Пирот. На 17 ноември 1885 г. става първият полковник в Българската войска, а през август 1886 г. е назначен за военен министър в правителството на Васил Радославов. По негова заповед са разформирани участвалите във военния преврат срещу княз Александър І (9 август 1886 г.) 2-ри пехотен струмски полк, Военното училище и 1-ви артилерийски полк с щаб в София, чиито знамена са изгорени. Нарежда организирането на извънреден военен съд, който осъжда на смърт ръководителите на офицерските метежи в Силистра и Русе (февруари 1887 г.).
През 1887 – 1893 г. и 1897 – 1907 г. генерал Николаев е военен съветник на княз Фердинанд I, а между 1893 – 1897 г. – офицер от запаса и председател на Върховния македонски комитет. В периода 1907 г. – 1911 г. заема поста военен министър в състава на три правителства. Участва в провъзгласяване Независимостта на България (1908) и осигурява военното прикритие на границата с Турция, като заповядва мобилизацията и развръщането на 8-а пехотна тунджанска дивизия. На 18 май 1909 г. става първият български офицер, повишен в най-високото звание – генерал от пехотата. До края на 1911 г. извършва структурни промени в Щаба на армията и ръководи подготовката за предстоящите войни, след което преминава в запаса. По време на Първата балканската война (1912 – 1913) е комендант на Ямболския укрепен пункт.
Генерал от пехотата Данаил Николаев става единственият български военачалник, удостоен с най-високото държавно отличие – ордена „Св. Св. равноапостоли Кирил и Методий“ (1936). През 1937 г. му е оказана честта да бъде кръстник на престолонаследника Симеон Търновски.
Умира в Банкя на 29 август 1942 г., оставяйки след себе си вярна и честна служба на Отечеството. Свързан със съдбовни за страната събития и оставил трайна диря в новата българска политическа и военна история, той заслужено е наречен от офицери, общественици и политици „патриарх на Българската армия“.
Кавалер на военен орден „За храброст“ (II и III степен 2 клас), на орден „Св. Александър“ (Велик кръст и I степен) и др. Награден с руски, турски, сръбски и други чуждестранни отличия.
На 18 декември 1859 година в Стара Загора е роден генерал от пехотата Стефан Тошев (1859 – 1924).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879) и до 1885 г. служи в 6-а пехотна старозагорска, 10-а пехотна хасковска и 7-а пехотна планинска дружина. На 30 август 1885 г. е произведен капитан и назначен за командир на 2-ра дружина от 3-и пехотен бдински полк, с която се сражава в Сръбско-българската война (1885) при Трън, Три уши и Мека црев. След войната командва 3-и пехотен бдински, 11-и пехотен сливенски, 7-и пехотен преславски и 8-и пехотен приморски полк.
През следващите години последователно заема длъжностите командир на 2-ра бригада от 2-ра пехотна тракийска дивизия (1899 – 1904), заместник-командир (1904 – 1908) и командир на 1-ва пехотна софийска дивизия (1908 – 1913). Под негово ръководство дивизията воюва в Балканската война (1912-1913) при Гечкенли, Селиолу, Люлебургас и атаката на Чаталджанската позиция. В Междусъюзническата война (1913) е командващ 5-а армия, а след войната – последователно началник на 2-ра и 3-а военноиспекционна област.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) командва 3-а армия (октомври 1915 – декември 1916), която през 1916 г. води успешни боеве на Добруджанския фронт. До края на войната е генерал-губернатор на Македонската област и командващ 4-а армия. След демобилизацията се уволнява и излиза в запаса (1919). Автор на „Действията на 3-а армия в Добруджа през 1916 година“ (1921), „Победени без да бъдем бити“ (1924) и др. Награден с военен орден „За храброст“ III ст. и IV ст. 2 кл.
|
|
|
|
Над 230 млн. евро ще предостави Норвегия за Военноморските сили на Украйна
|
17.12.2024, 17:33 |
Норвегия предоставя над 230 млн. евро за укрепване на Военноморските сили на Украйна. Голяма част от финансирането ще бъде насочено за иновации и автономни средства в рамките на Коалицията за морски способности, която Норвегия и Великобритания обявиха през миналата година.
„От съществено значение е да защитим украинското население и украинската инфраструктура от атаки на руския Черноморски флот“, заяви в изявление министър-председателят Йонас Гахр Стьоре, цитиран от “Ройтерс”.
„Важно е също така да се защити износът по море на зърно и други продукти, който генерира изключително важни приходи за Украйна“, добави той.
Подкрепата включва дарения от норвежките въоръжени сили, както и военно оборудване, което ще бъде закупено от промишлеността за последващо дарение.
Финансирането ще бъде използвано и за операции по разминиране и обучение на украински военни моряци, съобщи правителството.
„Системите, които предоставяме, ще повишат способността на украинските сили да откриват и обезвреждат мини по крайбрежието им“, заяви министърът на отбраната Бьорн Арилд Грам в изявлението.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
От 164 депутати в залата 164 гласуваха за новите заплати в армията
|
17.12.2024, 16:55 |
Не, това не е от днес. Хубаво е, обаче, депутатите от 51-ото Народно събрание да уважат волята на колегите си от 49-ото Народно събрание, които на 26 април 2024 г. приеха законовите промени за увеличаване на възнагражденията във Въоръжените сили. От 164 в пленарната зала 164 бяха „за“. Нито един „против“, нито един „въздържал се“! На днешните народни представители се падна да изпълнят закона, приемайки такъв бюджет за отбрана, който да осигури изпълнението на закона от 1 януари 2025 г.
Гласуването на тези текстове, може да послужи за пример на обединение на различни политически сили, след като става дума за армията, за хората в нея и за отбраната на страната. Всички във Въоръжените сили трябва да бъдат благодарни на народните представители Христо Гаджев, Томислав Дончев, Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Валентин Радев, Мюмюн Мюмюн, Младен Маринов, Александър Вълчев, Радослав Рибарски, Ивайло Мирчев, Калоян Икономов, Ангел Георгиев, Ивелин Първанов, Славчо Крумов, Атанас Зафиров и Манол Манолов, които внесоха законопроекта на 12.04.2024 г. Само след две седмици законопроектът бе окончателно приет. Да се надяваме, че разочарование няма да има.
Източник:https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Нямаме сериозни авиоинциденти с ремонтирани военни самолети в Беларус
|
17.12.2024, 16:52 |
Какви авиоинциденти с военни летателни машини, които са ремонтирани в Русия и Беларус, има регистрирани от 2019 г. насам, пита народният представител Ивайло Мирчев.
След 2019 г. ремонти в Русия на наши военни въздухоплавателни средства не са извършвани, отговаря министърът на отбраната Атанас Запрянов.
В Беларус е извършен ремонт и модернизация на 8 машини през периода 2019-2021 г. От 2019 г. с ремонтираните в Република Беларус самолети Су-25 са реализирани 6 авиоинцидента, поради нарушения в нормалното функциониране на някоя от системите на машините, но нито един от тях не може да бъде класифициран като сериозен по смисъла на Наредбата за разследване на авиационни произшествия, посочва министърът. Той уточнява, че авиационната авария през 2022 г. със Су-25 не е поради отказ на авиационна техника.
Източник:https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
САЩ доставиха на Тайван първата партида танкове от поръчка за общо $2,2 милиарда
|
17.12.2024, 15:55 |
Съединените щати са доставили първата партида, която е от 38 танка Abrams M1A2T на Тайван. Това съобщи агенция FP, като се позова на тайванското министерство на отбраната.
Първоначално първата доставка на бойните машини е планирана за средата на 2024 г., но беше отложена за по-късна дата. През 2025 г. Тайпе ще получи още 42 американски танка, а през 2026 г. - последната партида от поръчката - 28 танка.
През 2019 г. Държавният департамент на САЩ одобри продажбата на общо 108 танка Abrams M1A2T на Тайван за общо 2,2 млрд. долара. M1A2T е версия SEPv2 (System Enhancement Package version 2) на основния боен танк M1A2, модернизиран в съответствие с изискванията на Тайван. Понастоящем танковият арсенал на Тайван наброява 1000 бойни машини, предимно от остарели типове.
Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г. насам, когато остатъците от силите на Гоминдана, водени от Чан Кайши (1887-1975), бягат там, след като са победени в Китайската гражданска война. Пекин смята Тайван за една от провинциите на КНР.
По оценки на Министерството на външните работи на Китай, общата сума на американските военни доставки за Острова през последните няколко години надхвърля 7 млрд. долара.
Източник: https://money.bg/
|
|
|
|
Битката за Москва през очите на един нацистки генерал
|
17.12.2024, 11:15 |
Толкова много писахме и публикувахме за Втората световна война, че някои наши читатели може да не погледнат с интерес към днешната ни публикация. А тя е наистина необичайна. Става дума за битката за Москва през 1941 г., но и за тази през 1812-а - през очите не на съветските пълководци, а на един от видните нацистки генерали. В този текст може да се намерят и факти, и коментари, които са малко известни. Включително за контранастъплението на Червената армия при Москва, започнало на 5-6 декември 1941 г.
На главния историк на европейския театър на военните действия по време на Втората световна война ген. Маршал му хрумва идеята да се издаде сборник от мемоари за войната на пленени от американците германски генерали. Той преодолява трудностите и скоро малкото томче е подготвено за печат. Въпреки някои разбираеми неточности и изкривени моменти генералите разкриват причините за поражението на германската армия във войната от своя гледна точка.
Днес ви предлагаме частичка от спомените на ген. Гюнтер Блюментрит. Той пише откровено за пропуските на върховното си командване и за фаталните грешки на Хитлер в подготовката и воденето на боевете край Москва. И за най важната - за това, че изобщо е започнал войната с Русия. Не спестява добри думи, макар и през зъби, за силата на руския народ и руския войник, на Червената армия и нейното ръководство, които извоюват Победата. Ген. Блюментрит признава и, че не е било възможно Русия да бъде победена от Хитлеровата Германия, дори да е била превзета Москва.......Прочети още
|
|
|
|
Русия: Украйна загуби 1 милион души от началото на войната
|
16.12.2024, 17:14 |
За целия период на специалната операция загубите на украинските въоръжени сили (ВСУ) възлизат на почти 1 милион души. Това заяви министърът на отбраната на Русия Андрей Белоусов на разширено заседание на колегията на руското министерство на отбраната, съобщава руско издание.
„Само тази година загубите на украинските въоръжени сили надхвърлиха 560 000 военнослужещи убити и ранени. А общо за целия период на Северния военен окръг бяха почти 1 милион души“, уточни Белоусов.
Според него само в Курска област въоръжените сили на Украйна са загубили над 40 000 военнослужещи.
На 8 ноември Русия предаде на Украйна телата на 563 загинали войници. Депутатът от Държавната дума Шамсаил Саралиев каза, че по време на размяната на телата на загиналите 37 военни са били предадени на руската страна.
Руският президент Владимир Путин обяви специална операция в Украйна на 24 февруари 2022 г. По време на боевете руските войски овладяха ЛНР, както и по-голямата част от ДНР, Херсонска и Запорожка области. Впоследствие териториите бяха присъединени към Русия след резултатите от референдумите. Украйна не признава техните резултати.
Бойните действия в района на Курск се водят от 6 август 2024 г. след нахлуването на украинската армия в региона. В района е обявен режим на антитерористична операция и федерално извънредно положение.
Източник: https://glasove.com/
|
|
Ние офицерите, винаги ще живеем с проблемите за армията!
|
16.12.2024, 16:48 |
Дори сега, въпреки че пенсионирането наложи промяна в живота ни, загрижеността ни по проблемите на армията не намаляват. Смея да твърдя от името на голямата част от офицерите от запаса и резерва, че сме разтревожени от всичко, което напоследък се случва в нея.
Основание да твърдя това ми дават много неща – внесения доклад в Парламента за състоянието на отбраната и ВС, срещите с дейсващите колеги, нерешените проблеми и др.
Тревогата на всички ни е, че граденият с десетилетия авторитет на нашата армия се руши, а престижът, който имаха военнослужещите в обществото преди, постепенно се изгуби........Прочети още
|
|
На този ден преди 25 години Китай и САЩ постигат споразумение за компенсации за бомбардировката срещу китайското посолство в Белград
|
16.12.2024, 09:05 |
На 16 декември 1999 г. Китай и Съединените американски щати постигат споразумение за компенсации за бомбардировката на НАТО срещу китайското посолство в Белград по време на въздушната кампания над Югославия. Според постигнатото споразумение САЩ се задължава да изплати на Пекин 28 милиона долара за нанесените щетите от ракетния удар и 4,5 милиона долара на семействата на тримата загинали китайски граждани.
Китай, от своя страна, поема ангажимент да изплати на САЩ 2,87 милиона долара за щетите, нанесени на американското посолство в Пекин при антиамериканските демонстрации породени от инцидента в Белград......Прочети още
|
|
През 2025 г. военнослужещите ще могат да се пенсионират на възраст от 54 години и 4 месеца
|
16.12.2024, 08:50 |
През 2025 г. военнослужещите ще могат да се пенсионират при 54 години и 4 месеца и 27 години осигурителен стаж за двата пола, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, като резервисти на активна служба и/или като резервисти на срочна служба в доброволния резерв по Закона за резерва на въоръжените сили на Република България. Тогава те ще са изпълнили условията за придобиване право на пенсия, но не е задължително да я упражнят. Известно е, че по Закона за отбраната и въоръжените сили освобождаването от длъжност на военнослужещите става при навършване на пределна възраст за военно звание.
В чл. 69 от КСО, който регламентира тази материя за сектор „Отбрана и сигурност“, се създава нова алинея, която дава право на лицата, които са навършили изискуемата възраст по този член, но не са придобили право на пенсия, единствено поради недостигащ осигурителен стаж, да могат да се пенсионират по реда на чл. 69б, ал. 1 или 2, ако отговарят на предвидените в тях условия. Т.е. да се пенсионират първа или втора категория труд.
Предвиденият бюджет на фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ по разходите и трансферите е на обща сума 1 799 152,4 хил. лв. Почти всички са за пенсии, като 2,5 хил. лв. са за социални помощи и обезщетения. Заложен е дефицит от 179 168,7 хил. лв.
Средният брой на пенсионерите за 2025 г. се очаква да нарасне до около 2 059 800 лица. По-високият брой на пенсионерите спрямо ЗБДОО 2024 г. (2 038 600) се обуславя от започналото увеличение в броя на новоотпуснатите пенсии през последните месеци на 2023 г., което се очаква да продължи и през 2025 г. Причините за нарастващия брой новоотпуснати пенсии са няколко. Една от тях е, че със Закона за допълнение на Кодекса за социално осигуряване (обн., ДВ, бр. 8/25.01.2023 г., в сила от 29 януари 2023 г.) е допълнена разпоредбата на § 1, ал. 1, т. 12 от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, по силата на която за действителен стаж се признава и периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, както и периодите по чл. 7 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Понятието „действителен стаж” е от значение за отпускането на пенсии за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 3 от КСО, както и на пенсии за инвалидност поради общо заболяване, с оглед на изискванията на чл. 74 от КСО. И двете разпоредби обвързват придобиването на право на пенсия с наличието на действителен стаж с определена минимална продължителност. Поради това разширяването на периодите, които се зачитат за действителен стаж, води до увеличение в броя на правоимащите лица, които изпълняват изискването за наличие на действителен стаж, равен или с по-висока от минималната продължителност.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Едни от най-опасните бойни самолета на Русия
|
16.12.2024, 08:30 |
Су-27 ОКБ Сухой
Самолетът Су-27 (Flanker по класификацията на НАТО) стана съветският отговор на новите за времето си американски самолети като F-15 и F-16. Своят първи полет машината извърши в края на 70-те години, а на въоръжение в съветските ВВС постъпва през 1985 г.
Су-27 може да носи на борда разнообразно въоръжение от клас „въздух-въздух”, включващо многоцелеви ракети със среден обхват Р-27Р1 с полуактивно радиолокационно насочване. Корпусът на Flanker нееднократно е модифициран, за да изпълнява нови задачи.
Например Су-34 (Fullback) е многофункционален изтребител-бомбардировач, имащ разнообразен комплекс от въоръжение за борба с наземни и надводни цели. Също така съществува СУ-33, палубен вариант на Су-27, който се използва на борда на руския авионосец „Адмирал Кузнецов”.
На Су-27 летят военни летци от много страни. Индия и Китай купуват СУ-27, а също така придобиха лиценз за неговото производство. В Индия Су-27 се произвежда от фирмата Hindustan Aeronautics Ltd, а в Китай се произвежда под името от J-11 от Shenyang Aircraft Corporation.
В Азия на Су-27 също така летят в Индонезия и Виетнам. След разпада на Съветския съюз в много бивши съветски републики като Беларус, Казахстан и Узбекистан останаха Су-27. - Още за Су-27
|
МиГ-29
Малък, имащ неголям обхват и произвеждан в големи количества, МиГ-29 (натовско наименование Fulcrum) може да се нарече „борец за постигане на равенство”. Приет е на въоръжение в СССР в 1983 г., и както СУ-27 трябва да прави конкуренция на F-15 и F-16.
МиГ-29 е по-малък от Су-27 и не може да се състезава с него по скорост, обхват на действие и качество. Но своите недостатъци той изкупува с една извънредно важна характеристика, каквато е неговата маневреност. Проведените след Студената война в германските ВВС изпитания показват, че изтребителят Микоян е по-маневрен от F -16.
МиГ-29 съща така е многоцелев изтребител, който може да бъде снабден с ракети „въздух-въздух” P-60, предназначени за близък бой, както и с оръжие за поразяване на земни цели.
Миг-29 се оказа най-динамичната машина и от 1983 г. бе подложен на многобройни модификации за изпълнение на различни задачи.
МиГ-29 и досега се намира на въоръжение в руските ВВС, а също и в армиите на някои бивши съветски републики. В периода на Студената война и след нея тази машина се експортираше много, което означава, че МиГ-29 е участвал в най-различни театри на военни действия. Например Югославия използваше Миг-29 по време на балканските войни в средата на 90-те години.
Сред многобройните купувачи на МиГ-29 са Куба, Иран и Северна Корея. След разширяването на НАТО към бивши страни от Варшавския пакт, МиГ-29 служи даже във ВВС на алианса. - Още за МиГ-29
|
Су-35 ОКБ Сухой
От техническа гледна точка Су-35 е вариант на Су-27, но благодарение на впечатляващата модернизация този самолет напълно заслужава името си на многоцелева самостоятелна бойна машина.
Су-35 е построен, за да отговори на предизвикателствата, възникнали след края на Студената война.
Су-35, който е своеобразен мост между изтребители четвърто и пето поколение (в ОКБ Сухой го наричат самолет поколение 4++), е снабден с двигатели, които използват в ПАК ФА. Максималната му скорост е 2 390 км/ч, която е малко по-малко от тази на Су-27. Въпреки това този недостатък в много се компенсира с увеличения радиус на действие – повече от 1600 км.
Въоръжението на самолета получава и ново развитие. За начало при Су-35 има 12 възела за окачване на оръжие и може да натовари 8 000 кг бойно снаряжение.
Това е универсален самолет с ракети “въздух-въздух” от типа P-77 с турбореактивен двигател с управляем вектор на тягата и ракети “земя-въздух” от тип PX-59. Като оправдава своето име изтребител 4++, Су-35 използва в своята конструкция специални материали за намаляване на ефективната площ на разсейване, за да придобие характеристиките на стелт. - Още за Су-35
|
Су-57 (Т-50, ПАК ФА)
МиГ-29, Су-27 и техните модификации не би трябвало да отстъпват по своите характеристики на американските и европейските изтребители четвърто поколение.
Но многоцелевият стелт изтребител от пето поколение Су-57 на ОКБ Сухой (бел.ред. ПАК ФА означава Перспективен авиационен комплекс за фронтовата авиация) се явява единственият отговор на Русия на американските машини от пето поколение като F-22 Raptor и F-35 Lightning II.
Той има максимална скорост 2600 км/ч и оставя далеч назад своите предшественици от епохата на Студената война. Казват, че по далечина на полета той също ги превъзхожда. Някои представители на американското военно ведомство даже считат, че той се явява много по-маневрен от F-35 (макар че F-35 е създаден за други цели).
Като многоцелев изтребител Су-57 ще е въоръжен с ракети клас “въздух-въздух” и “въздух-земя”, включващи ракети P-77.
В обозримо бъдеще по-скоро само Русия ще експлоатира Су-57. Русия също съкрати плановете за закупуване на тези машини, но все едно към 2020 г. има намерение да приеме на въоръжение 55 ПАК ФА. - Още за Су-57
|
Ту-160
В руската изтребителна авиация има много динамични машини, които могат да бъдат модернизирани и модифицирани за широк кръг от задачи. Още повече, че възможностите на изтребителите са ограничени. Съветският съюз, както и САЩ, проектираше и строеше стратегически бомбардировачи с тежко въоръжение на борда за полети на големи разстояния.
Именно за тези цели Руската федерация неотдавна обяви, че възобновява производството на Ту-160 ОКБ Туполев (натовско название Blackjack), стратегически бомбардировачи от съветската епоха.
Ту-160 е невероятно бърз за стратегически бомбардировач. Той достига скорост от 2200 км/ч. и съществено превъзхожда американските аналози като B1-B Lancer (1 448 км/ч) и B-52 (1 000 км/ч). Неговият радиус на действие са внушителните 7300 км. В 2008 г. той извърши първия си трансатлантически полет от Мурманск до Венецуела. Ту-160 може да носи както ядрено оръжие, така и обикновено оръжие. От него могат да се изстрелват ракети Х-55МС с ядрени бойни глави с мощност 200 килотона.
Към 2015 г. Русия е единствената страна, която експлоатира Ту-160. Съгласно новите планове тя ще построи 50 машини допълнително. Новите стратегически бомбардировачи ще бъдат модернизирани и ще носят името Ту-160М2. Тяхното производство се планира да започне след 2023 г. Едновременно с това Москва ще пристъпи към производството на стелт-бомбардировач ПАК ДА, който също се проектира в ОКБ Туполев. - Още за Ту-160
|
|
137 години от рождението на Христо Топракчиев
|
16.12.2024, 08:24 |
Днес се навършват 137 години от рождението на Христо Топракчиев.
Топракчиев е роден на 16 декември 1887 година в Бургас, но детските си години прекарва в Сливен, откъдето са неговите родители, припомнят от библиотека "Зора". Къщата им се намира в близост до църквата „Света Богородица" и днес на нея има паметна плоча от признателните сливенци. Топракчиев завършва Военното училище и е назначен за офицер в Българската армия.
През 1912 година заминава на обучение във Франция заедно с летците Никола Богданов, Симеон Петров и Асен Христов. След като успешно завършва обучението си, е назначен за командир на „Орляка" – първите въздушни съединения в България.
През Балканската война 1912 година самолетите и техните екипажи са базирани на летището край Одрин. Българските пилоти разузнават противника и насочват към тях артилерийски огън, с което поставят началото на използването на авиацията като бойно средство.
Топракчиев загива на 19 октомври 1912 година и става първият български летец, дал живота си в служба на родината.
|
|
На този ден през 1944 г. Вермахтът започва операция в Ардените – последното настъпление на Хитлер
|
16.12.2024, 08:00 |
На 16 декември 1944 г. Вермахтът предприема операция Wacht am Rhein (Стража на Рейн) в Ардените – западната част на Белгия – с цел да промени обстановката на Западния фронт, да разгроми англо-американските сили в Белгия и Холандия и да освободи сили за Източния фронт.
Немското настъпление обаче завършва със съкрушителен провал и стратегическата инициатива окончателно преминава у съюзниците.
Към края на 1944 г. Вермахтът практически проиграва всички сражения на Западния фронт и войските на Съюзниците достигат до границите на Германия.
Съюзната авиация регулярно извършва масирани нападения, разрушаващи военната промишленост, инфраструктурата и градовете.........Прочети още
|
|
|
|
Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.
|
|
|