|
от 1 до 15 юли
|
|
|
|
Су-25: Най-добрият брониран щурмови самолет на СССР
|
02.07.2025, 17:52 |
Су-25 е най-добрият реактивен брониран щурмови самолет на Съветския съюз, модерно въплъщение на легендарния Shturmovik от Втората световна война, пише 19fortyfive.
Той не е просто военна машина, а физическо проявление на специфично и трайно направление в съветската, а по-късно и в руската военна мисъл, което поставя на първо място пряката, брутално ефективна и най-вече оцеляваща въздушна поддръжка на сухопътните сили.
Историята на Су-25 започва с доктриналните отгласи от Източния фронт, като се проследява концептуалната му линия до емблематичния Ил-2, самолет, който Йосиф Сталин прочуто характеризира като толкова важен за Червената армия, колкото „въздухът и хлябът“.
Това наследство оформя Су-25 като здрав, тежко брониран „летящ танк“, предназначен не да избягва заплахите, а да им противодейства.........Прочети още
|
|
САЩ спират някои оръжейни доставки за Украйна
|
02.07.2025, 17:00 |
Съединените щати спират някои оръжейни доставки за Украйна на фона на войната ѝ с Русия, потвърждават от Белия дом във вторник. Говорителката на Белия дом Анна Кели (на снимката) заявява в изявление за CBS News, че "решението е взето, за да се поставят интересите на Америка на първо място" след "преглед на военната подкрепа и помощ на нашата страна за други държави по света", извършен от Министерството на отбраната.
Американски служител коментира пред американската медия, че този ход е свързан с опасенията за твърде ниски военни запаси на САЩ. Администрацията на Тръмп не потвърди веднага кои оръжия се изтеглят от доставка или какъв е мащабът на изтеглянето.
Кели добавя: "Силата на въоръжените сили на Съединените щати остава неоспорима - просто попитайте Иран", позовавайки се на американските удари миналия месец по три ирански ядрени обекта.
Елбридж Колби, заместник-министър на отбраната, отговарящ за политиката, заявява в отделно изявление във вторник вечерта в отговор на този ход, че "Министерството на отбраната продължава да предоставя на президента стабилни възможности за продължаване на военната помощ за Украйна, в съответствие с неговата цел да сложи край на тази трагична война. В същото време Министерството стриктно проучва и адаптира подхода си за постигане на тази цел, като същевременно запазва готовността на американските сили за приоритетите на администрацията в областта на отбраната."
САЩ са предоставили на Украйна военна помощ в размер на десетки милиарди долари след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
В началото на март, след срещата в Овалния кабинет между президента Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски, Белият дом обяви, че спира военната помощ за Украйна, която вече беше заделена от администрацията на Байдън. Той също така заяви, че спира обмена на разузнавателни данни за Украйна.
Паузата и по двете направления е отменена около седмица по-късно, когато Украйна реагира положително на преговорите за потенциално прекратяване на огъня, които по това време така и не се осъществяват.
След това, в края на април, САЩ и Украйна постигнаха споразумение, което щеше да даде на САЩ достъп до минералните запаси на Украйна. Според украински официални лица, като част от принципите на сделката, САЩ ще допринесат под формата на военна помощ за съвместен американско-украински фонд.
Малкълм Чалмърс, заместник-генерален директор на военния изследователски център Royal United Services Institute, заяви през март пред CBS News, че около 20% от военното оборудване на Украйна се доставя от САЩ, 25% се осигуряват от Европа и останалия свят, а 55% се произвеждат в Украйна.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
13-та танкова бригада се завърна като 13-то бригадно командване
|
02.07.2025, 12:08 |
Съгласно заповед на министъра на отбраната, от 1 юли, Центърът за подготовка на специалисти се реорганизира в 13-то бригадно командване, съобщават от КСВ. Така 13-та танкова бригада се завърна в оргнизационната структура на Въоръжените сили, като 13-то бригадно командване. Имаме още две бригадни командвания – 3-то с център Благоевград и 5-то с център Плевен . Спомняме си, че от 1950 до 2001 г. с щаб в Благоевград бе Трета мотострелкова дивизия, а от 1 юни 2007 г. Пета Шипченска механизирана бригада се предислоцира от гарнизон Казанлък в гарнизон Плевен в района на закритата Школа за запасни офицери „Хр. Ботев“.
За историята на 13-та танкова бригада
Създадена е през октомври 1948 г. след предислоциране на три танкови дружини – 1-ва танкова дружина от Казанлък, 2-ра танкова дружина от София и 3-та танкова дружина от Пловдив. Бригадата е сформирана официално на 1 януари 1949 г. под името Трета танкова бригада и е придадена към Трета армия. Бойното си знаме получава на 6 октомври 1950 г. - дата, която се чества официално в историята на бригадата. По-късно е преименувана на Тринадесета танкова бригада, а от 1998 г. е Тринадесета сливенска танкова бригада. На 1 юни 2008 г. става Център за подготовка на танкови подразделения, по-късно - Център за подготовка на специалисти, а от 1 юли – 13-то бригадно командване.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Военен календар
|
02.07.2025, 11:57 |
На 2 юли 1886 година в Пловдив е роден генерал-майор Михаил Йовов (1886 – 1951). Завършва Военното училище в София (1905) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1912). Участва в Първата балканска война (1912 – 1913) като командир на батарея в 4-ти артилерийски полк и в Първата световна война (1915 – 1918) като началник-щаб на 1-ва бригада от 10-а пехотна дивизия и на 3-та бригада от 4-та пехотна дивизия. След войната заема длъжностите помощник-началник на Разузнавателната секция в Щаба на армията (1918 – 1922), командир на 6-а пехотна дружина (1922 – 1923), инспектор на класовете във Военното училище (1923 – 1926), офицер за поръчки при Щаба на армията (1926 – 1929), началник на Военното училище (1929 – 1934) и началник на Щаба на армията (1934). Преминава в запаса през 1934 г., след което е назначен за министър на Народното просвещение (1935 – 1936) и министър на Железниците, пощите и телеграфите (1936 – 1938). От 10 март 1944 г. е пълномощен министър във Финландия. След 9 септември 1944 г. не се завръща в България, а през 1948 г. емигрира в Аржентина. Осъден е задочно от Народния съд на смърт като народен представител в ХХV ОНС (1940-1944). С Решение №172 от 26 август 1996 г. на Върховния съд присъдата е отменена. Автор е на книгите „Записки по обща тактика“ (1922), „Кратки упътвания за решаване и съставяне на тактически задания“ (1923), „Пехота в боя. Ч. І-ІІ“ (1928) и др. Награден е с военен орден „За храброст“ ІV степен 1 клас и ІV степен 2 клас.
|
На 2 юли 1913 година румънската армия се включва във Втората балканска война. За настъпление срещу България Румъния свиква 500-хилядна армия, разделена на две групи – Дунавска армия и 5-и корпус. На Дунавската армия е поставена задача да разгроми десния фланг на българската армия във взаимодействие с лявото крило на сръбската армия и да овладее София. За тази цел войските преминават р. Дунав при Оряхово, Гиген и Никопол, след което настъпват от Оряхово към Берковица и по долината на р. Искър към София.
На 8 юли румънското правителство уведомява българското, че прекратява военните действия. Въпреки това отделни съединения продължават да се придвижват на юг и достигат линията Петрохански проход – Саранци – Златица – Ловеч. На 10 юли 1-ва кавалерийска дивизия достига Клисура, а на 15 юли – 2-ра кавалерийска дивизия влиза в Пирдоп.
На следващия ден неин полк заема Панагюрище. Настъплението на 5-и корпус започва едновременно с това на Дунавската армия и има за цел да окупира Добруджа до линията Тутракан – Балчик. Противникът влиза в Добрич на 4 юли, в Балчик – на 5 юли, в Тутракан – на 9 юли. Румънската намеса в тила на заангажираните на запад и юг в тежки боеве български войски повлиява решително общия ход на войната и променя рязко съотношението на силите в полза на противниците на България.
|
На 2 юли 1946 година е приет Закон за ръководство и контрол на войската. Законът, гласуван от XXVI Обикновено народно събрание, отнема правото на военния министър да решава като единоначалник проблемите на армията и регламентира тезата, че правителството ръководи и контролира целокупната дейност на войската, нейното морално-политическо възпитание, бойната подготовка, снабдяването и др. Производството, назначаването и награждаването на офицери с длъжност от командир на полк и нагоре става с регентски указ по решение на правителството. В чл. 4 се уточнява, че във войската не могат да служат лица „с фашистки, реставраторски и антидемократични проявления“. Не се допускат и такива, засегнати от Наредбата-закон за съдене от Народния съд, независимо дали са помилвани или имат отменена от Касационния съд присъда, поради това, че са воювали. По решение на парламента е назначена комисия от 10 депутати, която под председателството на Георги Дамянов, в двуседмичен срок разглежда всички материали, свързани с дейността на старшите офицери. През август 1946 г. са публикувани шест списъка с имената на 1891 офицери – 30% от състава на целия офицерски корпус. От тях 1684 са уволнени „в интерес на службата“, а 207 – за „груби фашистки прояви“. В края на 1946 г. броят им се увеличава и надхвърля 2000 като сред тях е и министърът на войната генерал-полковник Дамян Велчев, подписал първите списъци. Извършената през 1946 г. чистка на офицерския състав става решаващ етап в прехода на армията към основна въоръжена сила на новия тип държава.
|
|
|
|
Производителят на оръжие Rheinmetall иска да достигне продажби от 50 милиарда евро до 2030 година
|
01.07.2025, 20:35 |
Германският производител на оръжие Rheinmetall си е поставил за цел да достигне продажби между 40 и 50 милиарда евро до 2030 г., заяви главният изпълнителен директор Армин Папергер в интервю пред телевизионните оператори RTL и NTV, публикувано във вторник.
"Бих искал тази компания да има оборот между 40 и 50 милиарда евро и печалба малко под 10 милиарда евро", каза Папергер, добавяйки, че се очаква персоналът на Rheinmetall да нарасне от 40 000 на 70 000 служители през следващите 2-3 години, пише Reuters.
Rheinmetall произвежда танкове, военни камиони, артилерия, системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси, всички от които са с голямо търсене в контекста на войната в Украйна.
Бизнесът с отбранителна промишленост представлява 80% от продажбите на компанията. Германската група очаква продажбите ѝ да се увеличат с 25% до 30% тази година, след като се приближат до прага от 10 милиарда евро през 2024 г., но също така и до оперативен марж от 15,5%, малко над 15,2%, регистрирани миналата година.
Поръчки за над 50 милиарда евро
През 2024 г. Rheinmetall отчете продажби за цялата група от 9,75 милиарда евро, което е скок с 36% в сравнение с 2023 г., но под прогнозите на анализаторите, които залагаха на продажби от 9,99 милиарда евро, припомня агенция Reuters, цитирана от Agerpres и Digi24.
В края на 2021 г. портфейлът от поръчки на Rheinmetall възлизаше на 24,5 милиарда евро, а през есента на 2024 г. достигна 52 милиарда евро.
Rheinmetall Landsysteme GmbH, Германия, подразделение на Rheinmetall Group, възнамерява да придобие компанията Automecanica Mediaş и нейното дъщерно дружество Atelierele Speciale Autocamioane Mediaş. Сделката е одобрена от Съвета по конкуренцията.
Automecanica Mediaş е производител на стоманени компоненти за тежкотоварни транспортни полуремаркета, специални контейнери, стоманени конструкции и метални изделия, вътрешни и външни метални стълби, монтаж на крайни метални конструкции, автомобилни надстройки, както и персонализирано проектиране и производство на стоманени, неръждаеми и алуминиеви части и компоненти.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Швейцарският парламент ще разследва сделката за закупуване на Ф-35
|
01.07.2025, 17:36 |
Швейцарска парламентарна комисия обяви, че започва разследване на действията на правителството във връзка с покупката на 36 американски изтребителя Ф-35, за които САЩ претендират да получат още до 1,3 млрд. долара, предаде Франс прес.
На 25 юни швейцарското правителство посочи, че САЩ претендират за по-висока сума, от 650 млн. долара до 1,3 млрд. долара, поради инфлационни надбавки.
„Комисията по управление на държавните сделки към Националния съвет реши да разследва действията на властите по въпроса за фиксираната цена за Ф-35A при придобиването на самолета“, се казва в съобщение за медиите.
Тя е решила „да се опита да определи дали е имало някакви пропуски в начина, по който Федералният съвет (правителството) е ръководил преговорите“.
Тя също така иска да проучи дали правителството и швейцарското министерство на отбраната „са комуникирали по подходящ начин по отношение на парламентарния контрол и обществеността“.
Според Берн през 2022 г. Швейцария и САЩ са договорили твърда цена от малко над 6 млрд. франка (понастоящем 6,4 млрд. евро) за изтребителите, производство на американската компания „Локхийд Мартин“. Според швейцарското министерство на отбраната цената е била официално потвърдена както от експертните доклади на няколко правни кантори, така и от американското посолство в Берн. В края на февруари обаче Агенцията на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността „информира писмено Швейцария, че според нея договорената твърда цена се основава на недоразумение“.
Очаква се доставките да започнат през 2027 г.
В края на юни 2021 г. правителството реши да закупи Ф-35, който се счита за един от най-модерните и усъвършенствани изтребители в света и с който вече са оборудвани или ще бъдат оборудвани много европейски държави. През септември 2020 г. Швейцария одобри с малко бюджет от 6 млрд. швейцарски франка, с който страната да придобие нов флот, тъй като сега използваните самолети ще достигнат края на експлоатационния си срок до края на десетилетието.
Въпреки че швейцарското правителство твърди, че самолетите Ф-35 са най-добрите и на най-ниска цена, безбройните технически трудности и превишаване на бюджета на програмата Ф-35 в САЩ вече бяха накарали Одитната комисия на Националния съвет да проучи избора на самолет през 2022 г., припомня АФП.
Източник: bta.bg
|
|
 |
|
Германия изпраща военноморски флот в Арктика заради "нарастващото руско военно присъствие в региона
|
01.07.2025, 17:25 |
Германия ще изпрати военни кораби в Арктика в отговор на нарастващото руско военно присъствие. Това е заявил германският министър на отбраната Борис Писториус, съобщава РБК-Украйна, позовавайки се на The Telegraph.
По думите му Бундесверът ще изпрати патрулни кораби в Северния Атлантик и Арктика, за да "демонстрира присъствието си".
"Морските заплахи се увеличават... Русия милитаризира Арктика. Наблюдаваме увеличаване на активността на руските подводници, които действат в района", заявява Писториус.
Отбелязва се, че германските военноморски сили ще бъдат разположени в региона през тази година, а германският флот ще проведе учения със своите съюзници по пътя към Арктика.
Писториус отбелязва, че германски подводници, патрулни самолети и фрегати ще бъдат разположени, за да демонстрират "нашия ангажимент към региона“.
В същото време, според британската медия, новите патрули са част от по-широката цел на Германия "да играе много по-важна роля в защитата на Запада срещу Русия в отговор на пълномащабното нахлуване в Украйна".
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Съвместно с Франция ще придобиваме 155 мм гаубици
|
01.07.2025, 17:20 |
Проектът „Развитие на способности за артилерийска поддръжка чрез придобиване на 155 мм гаубици“ е един от 13-те приоритетни проекта в Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г. Анализирайки всички обстоятелство, Министерството на отбраната е взело решение той да бъде реализиран чрез съвместно придобиване с Министерството на отбраната на Френската република. Става дума за 155 мм самоходна артилерийска установка "Сезар" (Caesar). Това се посочва в отговор на минисктъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на народния представител Ивайло Мирчев.
Предложението за включване ан България в съвместната обществена поръчка е получено от Министерството на въоръжените сили на Франция по условията на Инструмента за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез обществени поръчки (EDIRPA), който предвижда оказване на известна финансова падкрепа в техническо и административно отношение на участващите страни членки. По-късно бе приет Инструментът „Мерки за сигурност на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна провмишленост“. Чрез него се предоставят финансови лостове на разположгение на държавите членки на ЕС за бързо и значително увеличаване на инвестициите в отбраната и отбранителните способности, уточнява министърът.
Самоходните гаубици "Сезар" представляват модерна артилерийска система, монтирана на камион. Системата е оборудвана със 155-милиметрово оръдие, способно да изстреля шест снаряда за по-малко от минута, с обсег до 40 километра и то с висока точност.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Военно формирование от Сухопътните войски с нов командир
|
01.07.2025, 09:59 |
На 30 юни, личният състав на 38-и механизиран батальон – Стара Загора, от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада официално посрещна своя нов командир – подполковник Марин Цаловски.
На тържествената церемония за сдаване и приемане на длъжността „Командир на военно формирование 48430“ присъстваха командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Мирослав Костадинов, заместник-командирът на бригадата полковник Митко Балтов, началникът на щаба полковник Георги Калчев и офицери от щаба на бригадата.
Бригаден генерал Костадинов изказа своята благодарност на подполковник Карабов за всеотдайната служба като командир на батальона и му връчи почетна грамота и плакет с пожелание за успех на новата длъжност.
Към подполковник Цаловски, командирът на бригадата отправи пожелание за здраве и бърза адаптация за справянето с новите предизвикателства.
В рамките на церемонията подполковник Карабов сдаде представителното знаме на батальона, а новия командир го прие и се закле да го пази чисто и неопетнено.
Източник: landforce.armf.bg
|
|
Водещият патрулен кораб от новия клас, Arafura, беше въведен в експлоатация
|
01.07.2025, 09:48 |
 |
На 28 юни 2025 г. във Фримантъл, Австралия, се проведе официална церемония по въвеждането в експлоатация на водещия патрулен кораб от новия клас, OPV 203 Arafura, на австралийския флот. Корабът е построен по проект на германската група Lürssen и е официално предаден на австралийския флот през януари 2025 г., като оттогава премина през държавни изпитания.
|
|
ISW: Русия се опитва да увеличи производството на Ту-160М, Ту-160М2 и Ту-22М3
|
01.07.2025, 08:42 |
Русия се опитва да увеличи производството на бойни самолети в средносрочен и дългосрочен план, но този процес се забавя поради редица фактори. Това се поссочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW), предава РБК-Украйна.
Според анализаторите по-рано финландското издание Yle се позова на сателитни снимки, които показват, че между средата на 2024 г. и май 2025 г. Русия е построила или разширила поне пет сгради в Казанския авиационен завод с обща площ 19 000 кв. м.
Отбелязва се, че предприятието произвежда и модернизира руски стратегически самолети Туполев, като Ту-160М, Ту-160М2 и Ту-22М3, както и хеликоптери. Руското правителство планира да разшири строителството до края на 2026 г., за да увеличи производствения капацитет на завода, твърдят анализатори.
През януари 2025 г. Русия съобщи, че вече е построен нов цех. Руски официални лица също така се похвалиха, че са модернизирали производствените технологии и са закупили ново оборудване.
Твърдеше се, че Казанският завод планира да построи четири Ту-214 до 2025 г., седем до 2026 г., 17 до 2027 г. и 28 до 2028 г.
Според ISW заводът изпитва затруднения да се справи с плановете си за модернизация и производство на самолети поради санкциите и продължителния недостиг на работна ръка в Русия. През 2024 г. предприятието е доставило само два самолета Ту-160М2 и два Ту-160М.
"Санкциите, както и недостигът на части и работна ръка, вероятно ще продължат да забавят производството на самолети в Русия, дори когато тя работи за разширяване на физическия си производствен капацитет", посочват от ISW.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
34 години от прекратяването на Варшавския договор
|
01.07.2025, 08:25 |
На 1 юли 1991 г. в Прага, Чешка и словашка федеративна република (ЧСФР), е подписан Протокол за прекратяване действието на Варшавския договор (Договор за дружба, сътрудничество и взаимна помощ). Протоколът е подписан от представителите на България, Полша, Румъния, СССР, Унгария и ЧСФР, участвали в съвещанието на Политическия консултативен комитет на организацията. Договорът за дружба, сътрудничество и взаимна помощ е подписан във Варшава, Полша, на 14 май 1955 г. и влиза в сила на 5 юни 1955 г. Той предвижда взаимни консултации по важни международни въпроси, военна помощ при нападение върху някоя от договарящите се страни, обединено командване на въоръжените им сили, създаване на Политически консултативен съвет.
В началото на 80-те година на 20 век започналата промяна във вътрешната политика и нагласи на народите от източноевропейските държави-членове на Варшавския договор, водят в края на 80-те години до големи промени. В резултат на тези промени се стига до падането на Желязната завеса и на Берлинската стена между Западна и Източна Германия, създаването и действието на полския синдикат „Солидарност“, „перестройката“ в Съветския съюз, България и останалите източноевропейски държави. Всички тези обществено политически събития водят до прекратяване действието на Варшавския договор през 1991 г......Прочети още
|
|
На 1 юли 2011 г. е създадено Съвместното командване на силите (СКС)
|
01.07.2025, 08:20 |
Създаването на Съвместното командване на силите (СКС) е значима стъпка по пътя на развитие на Българската армия, продиктувана от новите задачи, поставени за изпълнение пред нея, приемането на Република България за пълноправен член на НАТО през 2004 г. и създаването на отговаряща командна структура. - (видео)
На 15.10.2004 г. на основание заповед на министъра на отбраната на Република България е формирано Съвместното оперативно командване (СОК), като за командващ е назначен генерал – майор Кольо Бъчваров.
От 01.07.2011 г. на базата на Съвместното оперативно командване и Щаба по осигуряване и поддръжка е създадено Съвместното командване на силите (СКС). Това бе продиктувано от промените, настъпили в командните структури на НАТО и в изпълнение на плана за развитие на БА, съобщават от СКС.
Основни задачи на СКС са командването и управлението на Българската армия, планирането и воденето на операции на територията на страната и извън нея на оперативно ниво, както и логистичното осигуряване на БА.
Съвместното командване на силите се състои от ръководство и щаб с отдели и самостоятелни сектори.
В шестгодишната история на Съвместното оперативно командване командващи са били:
1. Генерал-майор Кольо Бъчваров – от 03.05.2004 г. до 25.04.2006 г.
2. Генерал-майор Ангел Златилов – от 25.04.2006 г. до 01.06.2008 г.
3. Генерал-лейтенант Галимир Пехливанов – от 01.06.2008 г. до 01.07.2009 г.
4. Генерал-лейтенант Атанас Самандов – от 01.07.2009 г. до 30.06.2011 г.
От създаването на Съвместното командване на силите на 01.07.2011 година командващи са:
1. Генерал-лейтенант Атанас Самандов от 01.07.2011 г. до 18.09.2014 г.
2. Контраадмирал Георги Мотев от 18.09.2014 г. до 21.02.2015 г. - Временно изпълняващ длъжността командващ на Съвместното командване на силите
3. Генерал-майор Златко Златев от 21.02.2015 г. до 30.06.2015 г. - Временно изпълняващ длъжността командващ на Съвместното командване на силите
4. Генерал-майор Любчо Тодоров от 01.07.2015 г. до 31.08.2021 г.
5. Генерал-майор Валери Цолов от 1 септември 2021 г. до 26 декември 2023 г.
6. Генерал-майор Красимир Кънев - от 26 декември 2023 г. до 5 януари 2025 г.
7. Генерал-майор Станимир Христов - от 5 януари 2025 г.
В изпълнение на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2026 г. от 1.09.2021 г., Съвместното командване на силите се реорганизира, със 7 подчинени военни формирования - Мобилна комуникационно-информационна система, Национален военен учебен комплекс “Чаралица”, Център за наблюдение и контрол на радиационна, химическа, биологическа и екологическа обстановка (ЦНКРХБиЕО) – Банкя, Военен команден център, Оперативен архив на БА, Оперативен разузнавателно-информационен център и Група за осигуряване и поддръжка.
Основните дейности са насочени към планиране и провеждане на съвместни национални и многонационални операции; непосредствената подготовка, осигуряване, сертифициране, развръщане и управление на контингентите от въоръжените сили за участие в операции и мисии извън страната; организиране и ръководство на съвместната подготовка, разузнаването и комуникационно-информационната поддръжка на операциите.
Съвместното командване на силите е самостоятелно юридическо лице и има право да възлага и реализира обществени поръчки и търгове.
|
|
На 1 юли 1878 година е сключен Берлинският договор
|
01.07.2025, 08:11 |
Международният акт, подписан от Великите сили (Русия, Германия, Австро-Унгария, Франция, Италия, Англия) и Османската империя, потвърждава създаването на българската държава, урежда държавните граници на Балканите и предвижда специален статут или реформи в някои от провинциите на Османската империя. Състои се от 64 члена. Унищожава разпоредбите на Санстефанския мирен договор и разкъсва етническото и политическото единство на българската нация. Създава се васално на Османската империя Княжество България между р. Дунав и Стара планина, включващо и Софийския санджак, с българско правителство и народна войска. Територията между Стара планина и Родопите образува автономната област Източна Румелия. Македония и част от Одринско се връщат на Османската империя. Градовете Пирот и Враня се дават на Сърбия, а Северна Добруджа – на Румъния. Призната е независимостта на Черна гора, Сърбия и Румъния. Австро-Унгария придобива Босна и Херцеговина, а Русия си възвръща придунавския участък на Бесарабия. Берлинският договор определя избирането на княз на България да се извърши от българския народ, като изборът се утвърди от Високата порта и се одобри от Великите сили, подписали договора. Никой от царстващите династии не може да бъде кандидат за българския престол. Член 4 определя създаването на събрание от „нотабили“ в княжеството, което да изработи основен закон. Срокът на Временното руско управление, който съгласно Санстефанския мирен договор е 2 години, е ограничен на 9 месеца. Договорът остава в сила до Първата балканска война (1912 – 1913), но част от клаузите му са неприложени или насилствено променени в хода на събитията. Османската империя не провежда обещаните по чл. 23 реформи в областите, населени с християни, което е предпоставка за продължаване на българското националноосвободително движение в Македония и Одринско. Поради несправедливите решения на Берлинския договор проблемът за националното обединение се превръща в една от основните задачи, стоящи за решаване пред българската нация и българската външна политика.
|
|
|
|
Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.
|
|
|