Военна информация

от 20 до 28 февруари

 

 

Самолетоносачите остават ценен актив за САЩ в една сложна геополитическа обстановка

22.02.2025, 17:40

Самолетоносачите, които се появяват през първата половина на миналия век, придобиват легендарен статут по време на Втората световна война. Те по-конкретно изиграват ключова роля за победата на САЩ и техните съюзници в Тихия океан срещу милитаристична Япония. Сега, 80 години по-късно, някои оспорват тяхната уместност. Самолетоносачите обаче продължават да изпълняват важни функции – от възпирането на Китай в Индо-тихоокеанския регион до овладяването на ескалацията на напрежението в Близкия изток след нападението, извършено от палестинското ислямистко движение „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Въпросът доколко необходими са големите военни кораби бе поставен с пълна сила след руската пълномащабна инвазия в Украйна преди три години. Първата голяма конвенционална война в Европа от 80 години открои редица нови тенденции във военното дело, някои от които определено не бяха очаквани.
На практика лишената от военен флот Украйна противодейства изключително успешно със своите безпилотни летателни апарати и безекипажни катери на руските бойни кораби, които просто се превърнаха в големи подвижни мишени.
ПРОЕКТИРАНЕ НА СИЛА НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА
Дори след години на бърз напредък на китайския военен капацитет Съединените щати все още са ненадминати в способността си да проектират сила навсякъде по света със своя флот от 11 самолетоносача, отбелязва Би Би Си.
Впрочем в това отношение САЩ имат впечатляващо предимство. Повече от половината от самолетоносачите на активна служба по света са техни – 11 от 20, показват военни данни от открити източници. Китай, Индия, Великобритания и Италия разполагат с по два, а Франция има един. Русия изобщо няма такъв кораб.
Има ли обаче смисъл от самолетоносач за 13 милиарда долара (12,45 милиарда евро) като „Карл Винсън“, който най-новите китайски ракети могат да потопят за броени минути, особено в ерата на Доналд Тръмп?, пита се Би Би Си.
САМОЛЕТОНОСАЧИТЕ КАТО ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ИНСТРУМЕНТ
Тези големи военни кораби обаче играят друга важна роля в наши дни – те подчертават приятелското отношение на Съединените щати и желанието им да работят със съюзници.
По-рано този месец военноморските сили на Филипините, САЩ, Япония и Франция проведоха съвместни учения в оспорваното Южнокитайско море, за големи части от които претендира Пекин. „Карл Винсън“ и още два самолетоносача участваха, наред с френски и японски разрушители.
При липсата на войни за водене, американските самолетоносачи прекарват голяма част от времето си в съвместни обучения със съюзнически кораби, посочва Би Би Си.
Миналата година те участваха в учение, което събра кораби от 18 държави. Последното, на 200 километра източно от Филипините, бе по-малко като мащаб, но пък за сметка на това стана първото с участието на френски самолетоносач в Тихия океан от повече от 40 години.
Впрочем френският „Шарл дьо Гол“ е единственият военен кораб в света, който може да се конкурира, макар и до известна степен, с американските суперсамолетоносачи, но е едва наполовина колкото тях.
След връщането на Тръмп в Белия дом типичната за американците дружелюбност и желание за сътрудничество не се забелязват често във Вашингтон. Напрегнатите сцени в Европа, където пратениците на американския президент отхвърлиха правилата, на които се основаваше международният ред през последните осем десетилетия, и дадоха на традиционни съюзници да разберат, че сега са сами, обаче изглеждат сякаш в друг свят, наблюдавани от военните кораби, участвали в учението, отбелязва Би Би Си.
МОЩ В ИНДО-ТИХООКЕАНСКИЯ РЕГИОН И БЛИЗКИЯ ИЗТОК
Като нагледен пример за геополитическото напрежение, Китай проведе военно учение с бойни стрелби в международни води между Австралия и Нова Зеландия, предаде Ройтерс.
Това, наред с наближаващата трета годишнина от началото на войната в Украйна, подчертава необходимостта от поддържане на боеспособността на въоръжените сили на западните съюзници на високо равнище. Особено в Индо-тихоокеанския регион, който измести Близкия изток като приоритет в най-новата военна стратегия на САЩ.
Сега Япония се оказа в „най-тежката и сложна ситуация в областта на сигурността. Нито една страна вече не може да защити собствената си сигурност сама“, заяви по време на учението край Филипините японският адмирал Нацуи Такаши.
А американските суперсамолетоносачи, със своята голяма мощ и десетки самолети на борда, несъмнено допринасят значително за военния капацитет на западните съюзници.
Конфликтите в Близкия изток също подчертаха важната роля на тези морски гиганти.
Когато Близкият изток пламна на 7 октомври 2023 г. с атаката на „Хамас“ срещу Израел, Иран така и не се намеси решително в подкрепа на палестинско ислямистко движение, което иначе поддържа.
За тази сдържаност несъмнено допринесе позицията на Вашингтон, който не само отправи изрично предупреждение към Техеран, но и разположи в региона допълнителни сили, включително два самолетоносача. При това САЩ потвърдиха непоколебимата си подкрепа за Израел въпреки някои критики по адрес на своя близък съюзник в Близкия изток.
БЕЗ ГАРАНЦИИ ЗА БЪДЕЩОТО
Въпреки безспорното им значение за военния капацитет на Съединените щати бъдещето на самолетоносачите не изглежда гарантирано.
„Карл Винсън“ например „гълта“ по 700 милиона долара годишно. А президентът на САЩ Доналд Тръмп планира съкращения на служители и орязване на бюджета на Министерството на отбраната.
Вчера Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали – ходове, които Ройтерс определя като безпрецедентни размествания в Пентагона.
Вчера от министерството съобщиха, че ще съкратят другата седмица 5400 души. Това решение се вписва в плановете на Тръмп да намали с 5-8% цивилните служители на Пентагона, които сега са около 950 хиляди.
То е част от по-общата политика на американския президент, който повери на милиардера Илон Мъск задачата да свие числеността на персонала на федералната администрация като цяло. - Още самолетоносачи
Източник: bta.bg

 

Германия разследва пореден предполагаем саботаж срещу кораб от флота

22.02.2025, 17:23

Десетки литри отработени масла са попаднали в системата за питева вода на борда на фрегата HESSEN (F221) от състава на Военноморските сили на Германия. Това съобщава вестник Suddeutsche Zeitung, като се позовава на съвместно разследване с телевизионните и радиокомпании WDR и NDR.
Според вестника на 20 февруари се предполага, че е извършен саботаж срещу кораба, който е във Вилхелмсхафен за ремонтни дейности. Посочва се, че целта на предполагаемия саботаж е била да се попречи на кораба да излезе скоро отново на дежурство в открито море.
Според вестника германските Военноморски сили са установили аварията навреме, което е предотвратило значителни щети. „Разследваме заедно с Бундесвера инцидент, в който участва военен кораб“, заявиха органите на реда. Германското министерство на отбраната също заяви, че е установен „възможен инцидент със сигурността“ във Вилхелмсхафен, където „фрегатата HESSEN е на ремонт“.
„Обстоятелствата на инцидента се разследват от съответните военни и граждански разследващи органи“, подчертаха от министерството на отбраната.
Това не е първият случай на евентуален саботаж срещу кораб от Военноморските сили на ФРГ. На 11 февруари беше съобщено, че неизвестни лица са изсипали метални стружки в двигателя на новата корвета EMDEN (F266).
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Увеличава се личният състав на Съюза на българските парашутисти

22.02.2025, 16:49

Съюзът на българските парашутисти (СБП) проведе вчера в своя клуб в Пловдив XVII си редовно общо събрание., съобщи неговият председател полковник от запаса Сирмо Сирмов. Прави впечатление, че за една година личният състав на военно-патриотичната организация е нараснал с 42 души. 8 от тях са от Пловдив, 13 – от Областната структура в София, 12- от Калофер, 7 от Плевен  и 2 – от Стара Загора. Всички мероприятия през годината са допринесли за пропагандиране сред българската общественост на целите, постиженията, опита на сдружението и издигане на неговия авторитет, става ясно от отчетния доклад.
Патент на сдружението са традиционни срещи на българските парашутисти. Последните са „Пловдив-24”, „Белово-24” и „Калофер-24”. Към тях ще прибавим връчването на знамето на Общинската структура на в Костенец-Белово от тогавашния командир на СКСО генерал-майор Явор Матеев. И още - членове на СБП от Пловдив и София са посетили организирания от община Калофер, съвместно с председателя на Общинската структура в Карлово-Калофер г-н Николай Нешев празник за Деня на детето под наслов „Слънце и чисто небе за всяко дете“ с безплатни атракции с балон.  Мероприятието включвало и полагане на венец пред паметника на поета революционер Христо Ботев, раздаване на торта и балони на децата и посещение на музеи в града. По традиция Съюзът има сериозно участие в честването на годишнините от създаването на Парашутната дружина и  отбелязването на първия боен ден на Парашутната дружина край с. Страцин, РСМ. Не по-малко силен е Съюзът в своята социална дейност и подпомагане на нуждаещи се парашутисти-ветерани.
В своето приветствие към участниците в Общото събрание командирът на СКСО бригаден генерал Божидар Бойков акцентирал на приемствеността на поколенията парашутисти, благодарил на участниците за стойностната работа по отношение обогатяването и възстановяване историята на българските парашутисти. Командирът се спрял на положените усилия за  и популяризиране на успехите и постиженията на българския парашутисти у нас и чужбина, очертал начините за взаимодействие и съвместните мероприятия, които могат да се проведат през 2025 г. и пожелал успех на Съюза. Сред гостите на форума са били още подполковник Анна Проданова от СКСО и Николай Костадинов, внук на легендарния полковник Никола Костадинов (Бачо Кольо), който през Втората световна е адютант на командира на Парашутната дружината. По традиция след откриване на събранието отец Павел, член на СБП, отслужил водосвет за здраве.
На събранието е изслушана информация от  председателя, относно приетото решение за членство на СБП в Асоциацията на европейските парашутисти. Председателят на Областната структура в София подполковник от запаса Стефан Гълъбов е награден с джобен часовник за постигнати високи резултати в изпълнението на Годишната програма на СБП.
Източник: https://otbrana.com/

 

Нова изненада от Тръмп: Украйна няма да получи 30 самолета F-16 от Белгия

22.02.2025, 09:16

Началникът на Генералния щаб на Белгия, генералът от ВВС Фредерик Вансина, заяви, че доставката на първия от тридесетте изтребителя F-16 за Украйна се отлага. Тя ще се забави с поне една година. Според него доставката на изтребителите се отлага, тъй като Съединените щати са забавили доставката на изтребители F-35 за Белгия, които да заменят самолетите, които трябваше да бъдат доставени на Украйна, предава Informator, като се позвовава на интервю на Вансина за вестник Le Soir, че Украйна няма да получи F-16 от Белгия навреме. Той отбелязва, че Белгия очаква да получи F-35 от САЩ едва към края на 2025 г. и че се очаква те да бъдат напълно оперативни до 2027 г.
"Надяваме се да започнем да доставяме първите самолети от края на тази година“, отбелязва Вансина.
Белгия е член на коалицията за създаване на изтребители заедно с Канада, Дания, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния и Швеция. Тези държави са обещали да доставят на Украйна самолети или да окажат помощ при обучението на украински пилоти на изтребители.
Белгийският министър на отбраната Лудовин Дедондер заяви през декември миналата година, че Белгия няма да бъде в състояние да предостави на Украйна изтребители до края на 2024 г. В края на май същата година украинският президент Володимир Зеленски и белгийският министър-председател Александър де Кроо подписаха споразумение за сътрудничество в областта на сигурността. Документът предвижда военна помощ за Киев в размер на поне 977 млн. евро, както и доставка на 30 изтребителя F-16 до 2028 г.
Източник:https://www.focus-news.net/

 

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

22.02.2025, 09:10

Президентът на САЩ Доналд Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали, предаде Ройтерс.
Агенцията определя тези ходове като безпрецедентни размествания в Пентагона.
Президентът републиканец уволни вчера номинирания от неговия предшественик на поста демократ Джо Байдън председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ Чарлз Браун – генерал от военновъздушните сили.
След това Тръмп обяви в социалната си мрежа „Трут Соушъл“, че ще номинира на негово място генерал-лейтенанта от резерва Дан Кейн. Бивш пилот на изтребител Ф-16, Кейн до към края на миналата година бе най-високопоставеният служител на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) по военните въпроси.
Тръмп уволни също така командващата военноморските сили адмирал Лиза Франкети. Тя бе първата жена, оглавила някой род войски в Съединените щати.
Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната, което вече се подготвя за масови уволнения на цивилни служители, драстична ревизия на бюджета и промени в разполаганията на военни по света съгласно новата външна политика на Тръмп „Америка на първо място“, отбелязва Ройтерс.
Вчера от Пентагона съобщиха, че ще съкратят другата седмица 5400 души. Това решение се вписва в плановете на Тръмп да намали с 5-8% цивилните служители на министерството, които сега са около 950 хиляди. Освен това назначаването на нови хора ще бъде замразено.
Тръмп повери на милиардера Илон Мъск задачата да свие числеността на персонала на федералните институции като цяло. Тази политика се натъква на недоволство и съдебни искове.
Източник: bta.bg

 

50 години от първия полет на Су-25

22.02.2025, 09:00

Преди точно 50 години, на 22 февруари 1975 г., полита първия прототип на съветския щурмови самолет Су-25.
Дебютният полет става факт от летището Жуковский, край Москва. Прототипът носи означението Т8-1 и борден номер 81, а в неговата кабина е пилотът изпитател Сергей Илюшин. Полетът преминава нормално, но Илюшин се оплаква от много тежкото управление, особено по крен, както и от малката тяговъоръженост. В последствие тези недостатъци са отстранени.
Разработката на бъдещия Су-25 стартира в началото на 1968 г. по личната инициатива на няколко млади конструктори в ОКБ Сухой, най-вече Олег Самойлович, след като те се запознават с новите концепции за непосредствена авиационна поддръжка, разработени от преподаватели във Военновъздушната академия на СССР, на база опита от последните въоръжени конфликти.
През март 1969 г. проектът се официализира, след като съветското Министерство на авиационната промишленост поставя темата за създаването на лек щурмови самолет пред няколко конструкторски бюра, включително и това на Сухой.
През 1971 г. проектът на Сухой, известен под индекса Т8, е обявен за победител в своеобразния конкурс, в който участват още от МиГ, Илюшин и Яковлев. Бъдещият щурмовик постепенно става все по-голям, и ако през 60-те се говори за машина с излетна маса от осем тона, то излетната маса на първия прототип е малко над 12 тона. Серийните Су-25 са с нормална излетна маса от 14,6 тона.
След няколко преработвания на изискванията към Т8, първият прототип е завършен в края на 1974 г.
В края на 1975 г. се появява и вторият прототип – Т8-2, който преминава през няколко доработки, които по-късно стават част от серийния самолет, включително с използване на бронирана кабина, двигателите Р-95Ш, промени по крилото, соплата и други.
Изпитателната програма, която включва и бойни полети над Афганистан, официално приключва през декември 1980 г., а приемането в строевите части започва от април 1981 г. - Още за Су-25
Българските ВВС получават 36 едноместни Су-25К и четири двуместни Су-25УБК между 1986 и 1988 г. В момента на активна служба остават 14 машини, като осем от тях преминаха през ремонт, удължаване на техническия ресурс и модернизация в Беларус.
Повече за съдбата на българските Су-25, може да прочетете ТУК.
Източник: http://aeropress-bg.com/

 

Каймакъ-Чаланъ. Генерал-лейтенант Климент Евтимов Бояджиев

22.02.2025, 08:59

Генерал-лейтенант Климент Евтимов Бояджиев, Командващ 1-ва отделна армия - Български военачалник, участвал в сраженията и в планирането на операциите на Македонския фронт по време на Първата световна война (1914-1918). Роден е на 15 юли 1861 г. в Охрид. Постъпва на военна служба на 9 юни 1881 г. Завършва Военното училище с ІV Випуск. Произведен е в чин подпоручик на 30 август 1883 г. Зачислен е в 4-та пеша Самоковска дружина. Служи във 2-ри пехотен Струмски полк. По време на Сръбско-българската война (1885) е адютант в щаба на Западния отряд на майор Аврам Гуджев. Участва в сраженията при Цариброд (10-11 ноември 1885 г.) и Пирот (14-15 ноември 1885 г.). Произведен е в чин поручик на 24 март 1886 г. Назначен е в 1-ви пехотен Софийски полк. Произведен е в чин капитан на 1 януари 1888 г. До 1892 г., служи като командир на 4-та рота от 1-ви пехотен Софийски полк. През същата година постъпва в Генералщабната академия (Scuola di Applicazione e Istituto di Studi Militari dell' Esercito) в Торино. На 1 януари 1894 г. е произведен в чин майор. През 1895 г. завършва академията и се връща в България. Назначен е за началник-щаб на 1-ва Дунавска бригада в Русе. През 1897 г. е назначен в Оперативния отдел на Генералния щаб. На 1 януари 1899 г. е произведен в чин подполковник. През 1900 г. е назначен за командир на 8-ми пехотен Приморски полк във Варна. През 1902 г. изработва първата релефна карта на България. На 1 януари 1903 г. е произведен в чин полковник. Последователно служи като началник-щаб на 6-та пехотна Бдинска дивизия във Видин и на 3-та пехотна Балканска дивизия в Сливен. През 1906 г. е назначен за началник-щаб на 2-ра Военно-инспекционна област в Стара Загора. През 1910 г. е назначен за началник на 3-та дивизионна област в Русе. На 4 септември 1910 г. е произведен в чин генерал-майор. По време на Балканската война (1912-1913) е началник на 4-та пехотна Преславска дивизия. Води сраженията срещу турските войски при Селиолу, Петра и Ески-Полос (9-12 октомври 1912 г.). 4-та пехотна Преславска дивизия решава изхода на Бунар- Хисарското сражение при Караагач, Чонгора и Соуджак дере, след като осъществява пробив в турската отбрана на протежение от 15 км. Участва в щурма на фортовете на Чаталджанската позиция (4-5 ноември 1912 г.) След подновяването на войната през януари 1913 г. отразява опитите за пробив на турската Чаталджанска армия. През Междусъюзническата война (1913) 4-та пехотна Преславска дивизия е включена в състава на 5-та армия на генерал Стефан Тошев. Полковете на дивизията се сражават срещу сръбските войски в Осоговската планина при върховете Голеш, Мала Царцория, постовете Жеравино и Равна нива, при Гюешево, Вели връх, Араб-Табия, Сюлюманица (22-29 юни 1913 г.) и в Калиманските боеве (4-11 юли 1913 г.). На 4 септември 1913 г. е назначен за министър на войната в правителството на д-р Васил Радославов. Остава на поста и в двете правителства на Радославов до 14 септември 1914 г. От септември 1914 г. до април 1915 г. е началник на 3-та Военно-инспекционна област в Русе. На 15 април 1915 г. е назначен за началник на Генералния щаб на армията. На 2 август 1915 г. е произведен в чин генерал-лейтенант. На 7 септември 1915 г. подава оставка, заради военната конвенция с Германия и Австро-Унгария, подписана в замъка Плес зад гърба на Генералния щаб. Назначен е за командващ 1-ва отделна армия в навечерието на включването на България в Първата световна война на 1 октомври 1915 г. Армията на преодолява сръбската отбрана по българската граница и разгромява неприятелските войски по долините на реките Тимок и Морава, като на 23 октомври 1915 г. превзема с щурм сръбската столица Ниш. 1-ва отделна армия участва в разгрома на сърбите на Косово поле и при преследването им към албанските планини. На 17 август 1916 г. започва настъпление срещу Лерин и Чеган (17 - 27 август 1916 г.), което трябва да провали предварително планираните настъпателни намерения на съглашенските войски на Македонския фронт. След контраофанзивата на Съглашенската армия през септември 1916 г., загубата на сражението при Горничево (12-13 септември 1916 г. и падането на Лерин на 23 септември 1916 г., подава оставка. На негово място за командващ е назначен генерал Димитър Гешов. Уволнен е от армията на 25 септември 1916 г. След края на войната, през ноември 1918 г., заминава за Германия. През 1923 г. е осъден на 5 години затвор за дейността му като министър на войната и като началник на Генералния щаб през 1913-1915 г. Амнистиран е през 1924 г. след Деветоюнския преврат и свалянето на правителството на Александър Стамболийски. Умира на 15 юли 1932 г. в София.
Източник: http://www.focus-news.net/

 

Змията в руския спецназ хапе с бронебойни патрони

22.02.2025, 08:55

Знаете ли какво е “гюрза”? Това е руското наименование на една от най-страховитите, грозни и отровни змии в света. Може да нанесе бързи и светкавични ухапвания, при които отделя голямо количество отрова. Но “гюрза” е и името на свръхмощен пистолет, който пък нанася бронебойни ухапвания и с който е въоръжен руският спецназ.
Пистолетът СР-1 “Вектор” (също и “Гюрза”), конструиран от Пьотр Сердюков, е един от най-мощните в света 9-мм пистолети. Създаден е някога за подразделенията на спецназа, но може скоро да постъпи в армията и да замени намиращия се на въоръжение от 1951 г. “Макаров”. Потребността от такова оръжие възникна през 1990-те години, когато в армиите по света започнаха да навлизат бронираните жилетки.
В Русия е организиран конкурс, победител в който станал пистолетът на Яригин, а оръжието на Сердюков е харесано и взето на въоръжение от спецслужбите още преди 10 г.
Причина за интереса на руските Федерална служба за сигурност и Федерална служба за охрана станали неговите извънредно мощни боеприпаси – леко удълженият патрон 9Х21 (9х18 при “Макаров”) имат повишени бойни характеристики за сметка на тежкия куршум в който има стоманен сърдечник. Той пробива стоманен лист с дебелина 6 мм или 30 слоя кевлар, армейска каска и дори бронежилетки, носени от терористите.
Пистолетът се отличава с висока качество на отделните детайли. Той е ефективно средство за поразяване на живи цели в бронирани жилетки с I, II и III клас на защита (тип Ж-81, Ж-86-2), съответстващи на стандарта NILECJ-STD-0101.01 и MIL-С-44050, а така също на различни технически средства (автотранспорт, кабини и антени на радиолокационни системи, корпуси на ракети и др.п.) на дистанция до 100 м чрез употребата на специални боеприпаси. Пистолетът има голяма ефективна далекобойност-100 метра, като на това разстояние поразява армейска каска, от 70 метра -бронирана жилетка от 2 титанови пластини с дебелина 1,4 мм всяка и 30 слоя кевлар, а от 50 метра -стоманен лист с дебелина 4 мм. Подобни възможности са недостижими за повечето съвременни пистолети.
При цялата си мощ пистолетът на Сердюков има приемливи габарити, маса и сила на откат. Началната скорост на куршума е 410 м/сек (315 м/сек при “Макаров”), маса – 880 грама (730 гр при “Макаров”), прицелна далечина – 100 м. Пълнителят побира 18 патрона. Към достойнствата му трябва да се добавят два предпазителя против случаен изстрел.
Пистолетът има вариант за прикрепване на планка “пикатини”, към която се поставят допълнителни приспособления: колиматорен прицел, лазерен целеуказател и бойно фенерче. Към цевта може да се закрепи заглушител.
Друго страшно оръжие в ръцете на руските спецчасти е картечният пистолет СР2М. Той е предназначен за поразяване на жива сила на близки разстояние, като от огъня му няма спасение, ако противникът дори е в бронежилетка с втори клас на защита т.н тип CRISAT. Пистолетът поразява и небронирани технически средства на разстояние до 200 м. На него може да се монтират колиматорен или лазерен прицел, фенер, както и заглушител. Прикладът може да е сгъваем, което позволява да се намалят габаритите му , когато е необходимо да се транспортира. Картечният пистолет използва 9мм патрони с бронебойни, обикновени и бронебойно-трасиращи куршуми. Тежи едва 1,6 кг., като има впечатляваща скорострелност- почти 1000 изстрела в минута. - Още за СР-1
Източник: https://trud.bg

 

Великите битки, променили историята: Битката при прохода Касерин (1943 г.)

22.02.2025, 08:50

Военната история на света е изтъкана от множество подвизи, дръзки атаки и отчаяни отбрани. Геройство, дързост и непреклонност в лицето на сигурната гибел са сред онези елементи от разказите за воинските подвизи, с които сме свикнали да обвързваме спомените за отминалите конфликти. Войната има и други лица.
Има една страна на военното дело, която най-често може да се нарече трагикомична. Както при всяко друго човешко начинание, в хода на войните нерядко се случват непредвидени куриози, които изумяват както съвременниците, така и идните поколения.
Истината е, че те са не по-малко ценни за опознаването на нашето минало. В поредица от няколко текста ще ви представим някои от най-грандиозните издънки във военната история. Тези събития без съмнение ще ви накарат да погледнете на историята от един по-нестандартен ъгъл.......Прочети още

 

 

Италия пое командването на силите на антипиратската операция "Аталанта"

21.02.2025, 18:30

Италианският контраадмирал Давиде Да Поцо пое командването на 49-ата ротация на силите на операция “Аталанта” на Европейските военноморски сили (EUNAVFOR). Той поема командването на оперативна група 465 от португалския комодор Александре Серано, който командваше от 12 декември 2024 г. Церемонията, която се състоя на испанския кораб ESPS Santa María в пристанището на Джибути, беше ръководена от командващия операцията EUNAVFOR ATALANTA вицеадмирал Игнасио Вилянуева Серано.
Вицеадмирал Вилянуева предаде на напускащия командир на силите и на екипажа на ESPS Santa María най-високата си оценка за неговата ангажираност. 48-ата ротация участва в няколко пиратски събития: два въоръжени грабежа, единият от които включваше риболовен кораб, плаващ под китайски флаг, а другият – риболовен кораб „AL NAJMA“, плаващ под йеменски флаг, като и двата случая вече са приключили. Настоящото отвличане на плавателен съд, плаващ под йеменски флаг, все още се разследва и се наблюдава от операция ATALANTA.
Тази ротация завърши успешно разгръщане с множество приятелски проверки в зоната на операциите, включително към кораба „AL-MERAJ 1“, който беше атакуван от пирати през ноември 2023 г. край бреговете на Сомалия и освободен в началото на декември 2023 г.
„Обещавам да спазвам принципите, които са ръководили мисията ни досега и са я направили успешна: сътрудничество и ангажимент към върховенството на закона. Успехът ни ще зависи от способността ни да работим заедно, не само в рамките на нашите сили, но и с международните ни партньори и регионалните заинтересовани страни“, заяви контраадмирал Давиде Да Поцо, след като пое командването като командващ силите. Той ще ръководи 49-ата ротация на силите на операция „Аталанта“ с италианската фрегата ITS Rizzo като флагман на операция „Аталанта“. Другият надводен актив за тази ротация е испанската фрегата ESPS Reina Sofia.
На церемонията присъстваха няколко международни и местни граждански и военни власти, включително няколко посланици на Европейския съюз и командири на различни сили в района.
Щабът на силите, под командването на щаба на операцията в Рота (Испания), е преден щаб, разположен в зоната на операцията ATALANTA, който отговаря за тактическото командване на всички многонационални сили на EUNAVFOR в района. Основната му отговорност е провеждането на операции на оперативно и тактическо ниво съгласно мандата на операция ATALANTA и указанията на щаба на операцията.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

Освободен е командирът на американския самолетоносач, който се сблъска с търговски кораб

21.02.2025. 18:15

Военноморският флот на САЩ освободи командира на самолетоносача USS Harry S. Truman (CVN 75), който се сблъска преди седмица с търговски кораб във водите на Средиземно море. Капитан Дейв Сноудън е освободен в четвъртък поради „загуба на доверие“ от контраадмирал Шон Бейли, командир на 8-ма ударна група самолетоносачи, се съобщава в изявление на флота.
Постът му ще бъде поет от капитан Крис Хил, командир на USS Dwight D. Eisenhower, който се прослави в интернет миналата година, докато командваше своя самолетоносач в Близкия изток по време на атаките на хутите.
Източник от флота заяви пред Military.com, че Сноудън е единственият член на екипажа на CVN 75, който е освободен от работа към момента, но според него разследването на сблъсъка все още продължава. Макар че официално за освобождаването като причина е посочена „загуба на доверие“ – шаблон, използван във ВМФ на САЩ, който може да обхваща всичко – от последователно лошо представяне до лични действия.
Сблъсъкът и уволнението идват само няколко месеца след като CVN-75 участва в инцидент с приятелски огън, при който беше свален изтребител на флота. На 22 декември екипажът на USS Gettysburg стреля по F/A-18, който току-що е излетял от палубата на самолетоносача, унищожавайки самолета и принуждавайки двамата му пилоти да катапултират. Единият от двамата пилоти получи леки наранявания. Командирът на USS Gettysburg не бе освободен от длъжност след този инцидент. Вместо това той предаде командването си, както беше планирано по-рано през февруари.
Междувременно USS HARRY S. TRUMAN (CVN 75) бе насочен за ремонт, след сблъсъка му с бълкер BESIKTAS-M (IMO: IMO: 9291365) в източната част на Средиземно море край Порт Саид, Египет. Инцидентът стана в нощта на 12 февруари в район с интензивен морски трафик. Военноморският флот на САЩ потвърди, че при сблъсъка няма пострадали моряци и персонал от екипажа на CVN 75 и неговият атомен пропулсивен комплекс не е засегнат. Говорител на флота подчерта, че самолетоносачът е “напълно оперативен и способен да продължи операциите си в Средиземно море”.
ВМФ на САЩ провежда разследване за установяване причините, довели до сблъсъка.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

САЩ се сближават с консервативна Русия и се отдалечават от неолиберална Европа

21.02.2025, 14:03

Процесът започна на 12 февруари с разговора между президентите на САЩ и Русия и беше продължен на 14 февруари на Мюнхенската конференция за сигурност. Тогава вицепрезидентът на САЩ посочи на днешната европейска управляваща прослойка, че опасността за Европа не е Русия и Китай, а произтича от тях самите.
Смайването сред нея беше сравнено от германския президент Щайнмайер като това на „стадо елени, осветени от автомобилни фарове“.
Вероятно така са се почувствали и старшите им колеги отвъд океана. Сближаването между САЩ и Русия не е от симпатия и уважение, а от взаимен интерес и стремеж към разрешаване преди всичко на политически проблеми, свързани с бъдещето на двете страни в променящата се геополитическа среда. Частично то може да се обясни и с факта, че те поставят в основата на своите общества консервативните принципи и не приемат тези на либералната демокрация........Прочети още

 

Вестник "Българска Армия", брой 8 (2025), 21 февруари, 2025 годинa (pdf)

 

Полша отново подчерта позицията си, че няма да изпраща свои войски в Украйна

21.02.3035, 13:39

Полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш потвърди отново, че Варшава няма да разполага свои войски като мироопазващи сили в Украйна, предаде полската новинарска агенция ПАП.
Преди дни същото изявление направи и премиерът Доналд Туск.
„Искам да стане ясно, че Полша няма да изпрати свои войски в Украйна и полското правителство не трябва да бъде притискано да го направи, тъй като това е нашата официална позиция“, каза Кошиняк-Камиш
По този начин военният министър на Полша отговори на предложение на Славомир Менцен – кандидат за президент на Полша от консервативната партия „Конфедерация“. Менцен предлага със закон да се забрани на Варшава да изпраща войски в Украйна.
„Позицията, представена от министър-председателя Доналд Туск, е моята позиция като министър на отбраната, както и тази на външния министър Радослав Шикорски. Това също беше съобщено в международен план“, каза Кошиняк-Камиш.
Украинското правителство и президентът Володимир Зеленски призоваха западните съюзници да разположат мироопазващи войски в Украйна като част от гаранциите за сигурността на Киев след евентуалното подписване на мирно споразумение за край на войната.
Предложението раздели Запада и предизвика различни реакции в Европа и извън нея. Някои страни, включително Обединеното кралство, подкрепиха идеята, докато други се противопоставиха.
Източник: bta.bg

 

Сенатът на САЩ утвърди Каш Пател за директор на ФБР

21.02.2025, 13:35

Доминираният от републиканците Сенат на САЩ (горната камара в Конгреса) утвърди днес след гласуване със съвсем малко мнозинство Каш Пател за директор на Федералното бюро на разследване (ФБР), предадоха световните агенции.
Начело на бюрото застава верен съмишленик на американския президент Доналд Тръмп, който през годините е критикувал често ФБР, посочва Ройтерс.
От друга страна, Демократическата партия се опасява, че Пател няма необходимата квалификация да оглави водещата правителствена правоприлагаща служба, като в същото време ще изпълнява безпрекословно заповедите на републиканеца Тръмп и ще преследва враговете му, отбелязва на свой ред Асошиейтед прес.
„Не мога да си представя по-лош избор“, заяви сенаторът демократ от щата Илинойс Дик Дърбин, цитиран от АП, преди произведеното гласуване с 51 на 49 гласа в полза на Пател.
Преди да бъде избран на поста, новият директор вече заяви своето намерение да направи големи промени във ФБР, обръща внимание АП. Той иска да постави ударението върху традиционната мисия на бюрото в борбата с престъпността за разлика от тенденцията напоследък да се събира разузнавателна информация и да се работи по националната сигурност.
„Пател иска да върне отговорността във ФБР, като възстанови репутацията му от миналото като правоприлагащ орган“, заяви сенаторът републиканец от щата Айова Чък Грасли.
Каш Пател е работил като служебен защитник и като специален прокурор за борба с тероризма в министерството на правосъдието. Той привлече вниманието на Тръмп по време на първия му мандат като член на ръководената от републиканците комисия по разузнаването към Камарата на представителите (долната камара в американския конгрес), припомня АП.
Източник: bta.bg

 

Русия и Беларус ще проведат съвместно военно учение през септември

21.02.2025, 13:26

Русия и Беларус ще проведат съвместно военно учение през септември в рамките на съвместните им усилия да разширят връзките си в областта на отбраната, предаде Асошиейтед прес.
В учението „Запад 2025“ ще се включат 13 000 военнослужещи, заяви Валерий Ревенко, ръководител на Департамента за международно военно сътрудничество на Република Беларус. Той добави, че наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) ще бъдат поканени да наблюдават ученията.
Авторитарният президент на Беларус Александър Лукашенко, който управлява с желязна ръка повече от 30 години, позволи на Русия да използва територията на страната му, за да изпрати войски в съседна Украйна през 2022 г. Освен това Русия разположи в Беларус свои тактически ядрени оръжия. На 24 февруари 2022 г. руски войски влязоха в Украйна от Беларус след съвместно учение с беларуската армия. Украйна и Беларус имат обща граница с дължина 1084 км, припомня АП.
Украинският президент Володимир Зеленски по-рано този месец каза, че струпването на руски войски в Беларус, която граничи с членовете на НАТО Латвия, Литва и Полша, може да създаде предпоставки за потенциална атака.
Русия многократно е отричала твърденията, че може да нападне държави членки на алианса.
Ревенко заяви, че Беларус е отворена за взаимни военни инспекции с Полша. По думите му подобни проверки биха могли да се извършват на 80 километра навътре в територията на другата страна, като това би било сигнал за намерението на Полша да продължи да поддържа „добросъседски отношения“. „Ако Полша отхвърли или игнорира подобни действия, ние ще имаме друго мнение“, добави Ревенко.
През декември Лукашенко и руският президент Владимир Путин подписаха договор, който дава гаранции за сигурността на Минск. Споразумението допуска и използване на руски ядрени оръжия за отблъскване на евентуална агресия срещу Беларус. Тогава Лукашенко поиска от Путин да разположи в Беларус по-модерни оръжия, включително балистичната ракета със среден обсег „Орешник“, която Русия използва за първи път през ноември срещу Украйна. Путин заяви, че ракети „Орешник“ могат да бъдат разположени в Беларус през втората половина на 2025 г., като добави, че те ще останат под руски контрол, но Москва ще позволи на Минск да избира целите.
След подписването на договора между Москва и Минск, Русия преразгледа и ядрената си доктрина и за първи път постави Беларус под руския ядрен чадър.
Русия не е разкрила колко тактически ядрени оръжия е разположила в Беларус, но през декември Лукашенко каза, че към този момент страната му разполага с няколко десетки оръжия от такъв тип. Разполагането на ядрени оръжия разширява възможностите на Русия да атакува няколко съюзници на НАТО в Източна и Централна Европа, коментира АП.
Източник: bta.bg

 

Битката при Вердюн, която се превръща в синоним на войната

21.02.2025, 13:18

Битката при Вердюн, Франция е продължителна поредица от мащабни тежки сражения между германските и френските войски при фортовете на Вердюнската крепост по време на Първата световна война.
На 21 февруари 1916 г. в 7:15 сутринта германската армия започва да обстрелва фортовете и окопите с артилерийски огън.
Генерал Ерих фон Фалкенхайн, началник на Генералния щаб и главен стратег на Германия, се прицелва във френския град Вердюн заради позицията му на съюзническата линия. Дъгата около Вердюнския укрепен район се явява опора на цялата френска отбрана, поради което немското командване решава да атакува именно тази крепост.......Прочети още

 

Защо създателят на Енигма не взима и стотинка за своята машина

21.02.2025, 13:15

Науката крие всички отговори, които може да търсите. Религията може да дава надежда, но ако искате да намерите решения на някои по-основни проблеми, тогава молбите най-вероятно ще се намалят за сметка на работата и изследванията. Поне в това вярват много от учените – атеисти, но пък нека не забравяме, че Нютон не само заявява, че всичко постигнато е благодарение на Бог, но и до последния си ден спазва някои от основните мирянски практики.
Историята на науката, тя може да е място, където остават само победителите. Веднага ще ви дадем пример: знаете ли кой е Алън Тюринг? Най-вероятно да, но в случай, че не сте запознати, това е така нареченият „Баща на компютъра“, макар и Джон Атанасов да е на друго мнение, също така е човекът, който успява да спечели войната, но ако не обръщаме внимание на полските учени, които разработват същата идея и компютър за разбиването на Енигма......Прочети още

 

Военен календар

21.02.2025, 13:10

На 21 февруари 1857 година в Шумен е роден генерал-майор Андрей Блъсков (1857 – 1943).
Участва в подготовката на Априлското въстание (1876) като куриер на революционните комитети в Габрово, Търново и Горна Оряховица. След поражението на въстанието емигрира в Русия и постъпва в Одеското пехотно юнкерско училище (21 октомври 1876).
Прекъсва обучението си (юли 1877), за да се включи в Руско-турската война като доброволец от 2-ра дружина на Българското опълчение. Воюва при Стара Загора, Шипка и Шейново. За проявена храброст е произведен в офицерско звание прапоршчик (младши лейтенант).
След Освобождението служи в Източнорумелийската милиция и завършва Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1884). През Сръбско-българската война (1885) командва 5-и пехотен дунавски полк и войските от централния участък на Сливнишката позиция. Подкрепя офицерите, извършили детронирането на княз Александър І (август 1886), поради което е уволнен от армията. По-късно е реабилитиран (1887) и назначен за командир на дружина в 4-и пехотен плевенски полк, началник на Оперативното и на Мобилизационното отделение във Военното министерство.
От 1906 г. е в запаса. По време на Балканската война (1912 – 1913) е мобилизиран и служи в Главно тилово управление. Награден с военен орден „За храброст“ ІV ст.

На 21 февруари 1890 година в Елена е роден генерал-майор Никифор Йорданов Никифоров (1890 – 1971).
Завършва Военното училище в София (1909) и право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1919).
Служи в 12-и и 16-и пехотен полк и участва във войните за национално обединение (1912 – 1918). Заема длъжностите следовател във Военно-съдебната част (1922 – 1926), председател на военния съд в Русе (1926 – 1933), председател на Военно-касационния съд (1933-1934) и началник на Военно-съдебната служба (1934 – 1943). Член на Висшия военен съвет.
По време на Втората световна война (1939 – 1945) се включва в разузнавателната група на д-р Александър Пеев и с кодовото название „Журин“ предава сведения на съветското военно разузнаване.
През 1943 г. е разкрит и уволнен от армията.

 

Строителството във войскови район „Кабиле“ не е включено в проекта на бюджет за 2025 г.

21.02.2025, 12:59

Към настоящия момент проектът за изграждане и развитие на инфраструктурата и формированията във войскови район „Кабиле“ и за Многонационалната бойна група на НАТО е планиран за реализиране с национално финансиране, но не е включен в проекта за държавния бюджет за 2025 г. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в писмен отговор на народния представител Ивайло Мирчев. Самото изграждане в периода 2024-2027 г. е предвидено в Програмата за развитие на инвестициите в отбраната до 2032 г. В случай на заявяване от страна на НАТО на необходимост от придобиване на способности, на чиито изисквания отговаря обхватът на проекта, Министерството на отбраната ще предложи неговото включване за финансиране от Агенцията на НАТО за поддръжка и придобиване.
На 29 февруари м.г., стана ясно още от отговора на министъра, България е изпратила писмо до Агенцията на НАТО, с което одобрява реализирането на проекта „Проектиране и изграждане на инфраструктурни обекти и основен ремонт на съществуващи сгради за разполагане на усилено присъствие на НАТО“ и възлага организирането на международна тръжна процедура за избор на изпълнител за изготвяне на инвестиционния проект. Срокът за приключване на изграждането на инфраструктурните обекти е 3-5 години след подписване на договора за строителството.
Със заповед на министъра на отбраната е сформирана работна група за координиране с Агенцията на НАТО на дейностите по проектиране и организиране на изготвянето и подписването на съответното техническо споразумение, където са разписани отговорностите и задълженията на страните, се отбелязва още в отговора.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Народното събрание: Наши военнослужещи няма да участват във военни действия в Украйна

21.02.2025, 12:55

Със 166  гласа „за“, 27 “против“ и 11 “въздържали“ се Народното събрание прие „Декларация  за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна“. Проектът бе внесен вчера от Станислав Балабанов и група народни представители след изслушването на министрите на външните работи и отбраната Георг Георгиев и Атанас Запрянов и обсъден в Комисията по външна политика.  В декларацията 51-то Народно събрание изразява позицията за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. По време на дебата бе, посочено, че никой не е искал от нас изпращане на наши военнослужещи в Украйна, но такава декларация се налага най-вече заради спекулациите в общественото пространство и за успокояване на населението. - (видео)
***
Декларация  за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна
Народното събрание на Република България,

• като взима предвид устава на Организацията на обединените нации;
• като взима предвид съюзните ангажименти на Република България в рамките на НАТО и другите международни ангажименти на страната ни по линия на ЕС, ООН и ОССЕ;
• като взима предвид декларациите и решенията на 47-то, 48-то, 49-то Народно събрание;
• като подчертава, че военната агресия и погазването на международно признати държавни граници, суверенитета и териториалната цялост на държавите представлява най-значимата заплаха срещу международния правов ред, сигурността и мира;
• като подчертава, че основната гаранция за националната сигурност е съблюдаването на международното право, гарантирането на европейската архитектура за сигурност съгласно принципите на Заключителния акт от Хелзинки и членството на Република България в НАТО и ЕС;
• като подчертава, че мирният преговорен процес трябва да се основава на принципната позиция, че нищо не може да се реши без участието на всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването на сигурност и стабилност в Европа страни.
ДЕКЛАРИРА:
1. Призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България.
2. Изразява позицията на 51-то Народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна.
3. Призовава Министерския съвет на Република България да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

 

Дания увеличи военния си бюджет до 3% от БВП

20.02.2025, 08:58

Дания ще увеличи военния си бюджет с общо 50 млрд. датски крони (около 6,99 млрд. долара) през тази и следващата година, за да се справи с острия недостиг на въоръжение, най-вече при системите за противоракетна отбрана земя-въздух, обяви премиерът Мете Фредериксен.
Агенцията отбелязва, че след продължили десетилетия наред драстични съкращения на разходите за отбрана миналата година Дания отпусна за своите военни допълнителни 190 млрд. датски крони (около 26,5 млрд. долара) за 10-годишен период, но сега е стигнала до заключението, че е необходимо повече и това трябва да стане бързо.
Военният бюджет на страната за 2024 г. е 36.2 млрд. датски крони.
"Дали светът изглежда неспокоен? Да. Има ли причина да вярваме, че това ще свърши скоро? Не", каза на пресконференция Фредериксен. "Има едно послание към началника на отбраната: купувайте, купувайте, купувайте", заяви датският премиер.
По думите на премиера на Дания обществените поръчки ще се правят, без да се преминава през обичайните дълги тръжни процедури.
"Ако не можем да получим най-добрата техника, ще купим най-добрата след нея. Сега има значение само едно нещо и това е бързината", каза Фредериксен.
С това изявление разходите за отбрана на Дания, която е един от основните поддръжници на Украйна, се увеличават до 3% от брутния вътрешен продукт.
Източник: https://trud.bg/

 

Пентагонът нарежда преразглеждане на бюджета, за да пренасочи 50 милиарда долара към отбранителните приоритети на Тръмп

20.02.2025, 08:23

Пентагонът съобщи, че нарежда на военните да изготвят списък с потенциални съкращения от предстоящия бюджет за 2026 фискална година на обща стойност около 50 млрд. долара, които да бъдат пренасочени към приоритетите на президента Доналд Тръмп в областта на националната отбрана, предаде Ройтерс.
„Министерството ще разработи списък“ с възможни съкращения на разходите, които биха могли „да се използват за финансиране на тези приоритети, както и за пренасочване на министерството към основната му мисия за възпиране и спечелване на войни“, според изявление на Робърт Салесис, който изпълнява задълженията на заместник-министър на отбраната.
Целта е да се спестят „около 8% от бюджета на администрацията на Байдън за 26-та година, общо около 50 млрд. долара, които след това ще бъдат изразходвани за програми, съобразени с приоритетите на президента Тръмп“.
В документа е включен дълъг списък с изключения, където разходите няма да се съкращават, включително Индийско-тихоокеанското командване на САЩ, финансирането на мисията на армията по границата на САЩ с Мексико, както и противоракетната отбрана и автономните оръжия, според цитиран от Ройтерс служител на Пентагона. Командванията на армията, които наблюдават операциите в Европа, Близкия изток и Африка, не са сред тези изключени.
Бюджетът на Пентагона наближава 1 трилион долара годишно. През декември тогавашният президент Джо Байдън подписа законопроект за разрешаване на 895 млрд. долара разходи за отбрана за фискалната година, приключваща на 30 септември, припомня агенцията.
Източник: bta.bg

 

2,09 на сто от БВП за отбрана предвижда проектобюджетът за 2025 г.

20.02.2025, 08:20

Късно вечерта на 18 февруари Министерството на финансите публикува законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.
В разходите за отбрана, съгласно класификацията на НАТО, са включени и разходите за  отбрана на другите разпоредители с бюджет, като по този начин планирани. Те са в общ размер, който възлиза на 2,09 на сто от БВП за 2025 г., т.е. надвишават определения  процент (2% от БВП), съгласно Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП на Република България до 2024 г., одобрен с РМС № 3/2018 г.
От общо разходи за отбрана в размер на 4, 488 500 млрд. лв. в бюджета на МО са предвидени 4, 353 400 млрд. лв. Трансферите към висшите военни учебни заведения са 85,8 млн. лв. Относителният дял на капиталовите разходи към общите разходи за отбрана е над 20- процентния критерий на НАТО. В бюджета на МО са предвидени капиталови разходи за 1, 390 619 млрд. лв. За персонал през 2025 г. са разчетени 2, 465 591 900 млрд. лв.
Във връзка с промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република  България (ЗОВСРБ), считано от 01.01.2025 г., е разчетено за 2025 г. и следващите години  увеличение на средствата за персонал в системата на Министерството на отбраната,  предвид новия механизъм за определяне на възнагражденията.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

Сухопътните войски участват в тактическо учение с бойна стрелба „BULWARK - 25“

20.02.2025, 08:15

Тактическо учение с бойна стрелба „BULWARK-25“ ще се проведе от 24 до 26 февруари на учебен полигон „Корен“. В него ще участват до 500 военнослужещи. Основни обучаеми са щабът и формированията на 10-и механизиран батальон – Враца, а допълнителният обучаем състав е от 59-и батальон за ЯХБЗ – Горна Оряховица и от 3-ти механизиран батальон – Благоевград. В рамките на учението ще бъде интегрирано участието на страна съюзник – Италианската република, с артилерийска батарея от Многонационалната бойна група. От щаба на 3-то бригадно командване е сформирана група за детайлно планиране и подготовка на учението, съобщава Пресцентърът на МО.
„BULWARK-25“ се провежда в рамките на учението на НАТО „Steadfast Dart - 2025“ и обхваща дейности по планиране, подготовка, развръщане и участие на военни формирования в състава на сухопътен компонент при провеждането на отбранителна операция. Офицер планиращ учението е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков (на снимката), а офицер провеждащ учението е командирът на 3-то бригадно командване полковник Кирил Спаневиков.
В периода 16-17 февруари се извърши транспортирането на основния личен състав от ръководството на учението и личния състав на 10-и механизиран батальон, ротата от 59-и батальон за ЯХБЗ и логистичната рота на 3-о бригадно командване, които заеха район за разполагане на Учебен полигон „Корен“.
От днес, 19 февруари, до 22 февруари ще бъдат проведени две ротно-тактически учения, свързани с „BULWARK-25“
Източник: https://otbrana.com/

 

БТР-ите от България вече са на фронта в Украйна

20.02.2025, 08:10

Първите предоставени от България бронетранспортьори (БТР-и) от партида от 100 единици, които са преминали основен ремонт и модернизация в украински предприятия, се появиха на учение на новосформираната 156-а механизирана бригада в Украйна. Средната възраст на машините е 50 години, но те са преминали основен ремонт с редица сериозни конструктивни промени. Целта е да се подобрят комфортът и надеждността на работа.
Модернизацията на стария БТР-60PB до нивото на БТР-60D е включвало пълна ремоторизация със замяната на двойката бензинови двигатели GAZ-40P с мощност 90 конски сили и скоростната кутия с два нови немски Deutz BF4M2012 с мощност 102 к.с. с. всеки.
Според специализирания портал Militarnyi, модернизираните машини имат редица разлики спрямо прототипа, който е бил представен през април 2024 г. Една от тях била, че в бронетранспортьорите липсват елементи на броня и вместо това на БТР-ите са се появили сгъваеми конструкции с мрежи против дронове. Не е ясно дали са били снабдени с цифрова радиостанция Lybid K-2RB, навигационна система SN-4215 и оптични устройства за нощно виждане за стрелеца и водача.
Според коментар във фейсбук на българския депутат Ивайло Мирчев: „Това са онези стари близо 120 БТР-а, които изпратихме на Украйна, а Дания ни плати за тях. Украинците ги модернизираха по-бързо, отколкото България им ги транспортира”. В края на ноември 2023 г. Народното събрание одобри даряването на над 100 остарели български БТР-а, собственост на МВР. Изпращането им се забави заради липса на пари за транспорт и президентско вето. След като парламентът преодоля ветото, машините бяха изпратени в Украйна.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Германският министър на отбраната е "раздразнен" от дебата за изпращане на европейски миротворци в Украйна

20.02.2025, 08:05

Германският министър на отбраната Борис Писториус днес стана поредният високопоставен политик в Берлин, който разкритикува продължаващите дискусии в Европа за изпращане на миротворци в Украйна, предаде ДПА.
Той нарече дебата преждевременен на фона на продължаващия конфликт.
След подобни коментари от канцлера Олаф Шолц и министърката на външните работи Аналена Бербок, днес Писториус каза, че „е раздразнен на всякакъв род европейци, които сега са се втурнали да говорят дали са подготвени или не са“.
В качеството си на най-големия европейски член на НАТО Германия със сигурност „ще участва в значителна мироопазваща мисия“, каза министърът пред радио „Дойчландфунк“.
Той обаче заяви, че Европа не трябва да разкрива плановете си и трябва да приеме обща позиция за потенциалните преговори за край на войната в Украйна между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин.
Писториус подчерта, че няма да каже на Тръмп и Путин какво е готов да направи, преди да са проведени преговорите и разкритикува коментарите на британския премиер Киър Стармър за обещанието му да изпрати британски мироопазващи сили в Украйна.
„Времето за публично обсъждане не е дошло“, добави той.
Политическите лидери в Берлин не са склонни да се ангажират в навечерието на предсрочните избори с въпроса за изпращането на германски войски за гарантиране на примирие в Украйна. Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) вече предупреди, че администрацията на Шолц рискува да започне война с Москва.
След срещата на европейските лидери в Париж в понеделник канцлерът нарече дебата „дразнещ“ и „напълно преждевременен“.
Източник: bta.bg

 

Латвия планира да увеличи разходите си за отбрана до 5% от БВП

20.02.2025, 08:00

Латвия ще продължи да увеличава разходите си за отбрана до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през следващата година и до 5% през следващите години, обявиха министър-председателката Евика Силиня и министърът на отбраната Андрис Спрудс след заседание на правителството в Рига, предаде ДПА.
Страната, която е едновременно член на Европейския съюз и на НАТО, се намира на източния фланг на НАТО и граничи с Русия.
Понастоящем 32-те членове на Северноатлантимеския пакт са поели ангажимент да изразходват 2% от БВП за отбрана, въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп предположи, че може да са необходими 5% от БВП. САЩ изразходват за отбрана около 3,36% от БВП.
Увеличените разходи за отбрана на Латвия ще бъдат използвани за противовъздушна отбрана, брегова отбрана, производство на боеприпаси и разработване на безпилотни летателни апарати. Латвия планира да похарчи 3,45 % от своя БВП за отбрана през тази година.
„Бюджетът за отбрана на Латвия трябва да бъде увеличен и спешно да се въведат допълнителни военни способности“, заяви Спрудс. Силиня подчерта, че бюджетите на всички останали министерства ще трябва да бъдат преразгледани, за да се намерят необходимите средства.
Латвия има обща граница и с близкия съюзник на Русия – Беларус. Войната в Украйна се разглежда в балтийската държава като пряка заплаха за националната й сигурност.
Източник: bta.bg

 

Военен календар

20.02.2025, 07:45

На 20 февруари 1883 година в Габрово е роден генерал-полковник Дамян Велчев (1883 – 1954).
Завършва Военното училище в София (1903) и служи в пехотата.
През Балканската война (1912 – 1913) командва рота в 22-ри пехотен полк, а в Първата световна война (1915 – 1918) – дружина в същия полк. Участва в учредяването на Военния съюз (октомври 1919) и от 1922 г. членува в неговото ръководство. При управлението на БЗНС е уволнен от армията (1921 – 1923).
След военния преврат на 9 юни 1923 г. е помощник-началник (1923 – 1926) и началник на Военното училище (1927 – 1928). На 5 септември 1928 г. отново е уволнен, а през 1929 г. създава Тайния военен съюз.
По време на Втората световна война (1941 – 1945) става член на Националния съвет на Отечествения фронт като представител на „Звено“ (1943).
От 9 септември 1944 до 25 септември 1946 г. заема длъжността министър на войната, а след това е извънреден и пълномощен министър на България в Швейцария (септември 1946 – октомври 1947). Отказва да се завърне и е лишен от българско поданство. Умира във Франция. Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ ст. 1 кл., ІV ст. 1 кл. и ІV ст. 2 кл.

 

39 години от старта на работата по станцията „Мир”

20.02.2025, 07:30

Преди точно 39 години, на 20 февруари 1986 г., на орбита е изстрелян първият модул на съветската орбитална станция „Мир”. Тя става първата многомодулна станция, на която се извършват дълговременни мисии.
Първият модул, който е известен като базов модул, се нарича „Мир”. Конструктивно той се базира на предишните две съветски станции „Салют-6” и „Салют-7”, но има вграден възел, към който могат да се скачват още пет модула.
„Мир” е изстрелян в 00,28 часа московско време, с ракета-носител „Протон-К”. Модулът е изведен успешно на орбита. Първият екипаж, който го посещава е в състав Леонид Кизим и Владимир Соловьов. Те се скачват със станцията на 14 март 1986 г. и остават на брода ѝ почти 125 денонощия.
Първият модул, който се скачва с „Мир” след изстрелването ѝ, става „Квант-1” през март 1987 г. През ноември 1989 г. е добавен още един модул – „Квант-2”. Модулът „Кристалл” се скачва през май 1990 г., последван от „Спектр” през май 1995 г. и „Природа” през април 1996 г.
Общо 104 човека от 12 страни минават през станцията „Мир” между 1986 и 2000 г. Между тях е и българинът Александър Александров, който работи на станцията през юни 1988 г.
Американската космическа совалка се скачва с „Мир“ седем пъти между 1995 и 1998 г.
На „Мир” е проведен рекордния престой на Валерий Поляков, който остава на орбита в продължение на 437 денонощия. Този рекорд все още не е подобрен.
В края на 90-те години на миналия век, когато вече е взето решението за строежа на Международната космическа станция, ентусиазмът за поддръжката на „Мир“ рязко намалява. Русия няма пари да я поддържа и няма реалистична частна алтернатива за финансирането ѝ. Отделно, тя изначално е проектирана да остане на орбита около пет години, като техническото ѝ състояние непрекъснато се влошава. Затова през януари 2001 г. е взето решение тя да бъде свалена от орбита.
Станцията е изведена от орбита на 23 март 2001 г., като останките ѝ се разбиват в Тихия океан. - Още Космос

 

75 години от вдигането на флага на ескадрения миноносец „Георги Димитров“

20.02.2025, 07:00

Преди 75 години - на 20 февруари 1950 г. в Севастопол (това в СССР) е вдигнат българският военноморски флаг на ескадрения миноносец „Озорной“, който в България получава името „Георги Димитров“. Дали тогава неговият първи командир капитан ІІ ранг (по-късно адмирал) Иван Добрев или някой друг от първия екипаж си е мислил, че и след 75 години този ескадрен миноносец ще остане най-големият боен кораб в историята на България? Едва ли. Тогава те са имали много по-важни задачи по усвояването на бойна техника, която в по-голямото си количество дотогава е непозната за българските военни моряци.
И днес периодично припламва въпросът дали извеждането на „Георги Димитров“ от строя (1960 г.), превръщането му в учебен кораб на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и бракуването му през 1963 г. не е било преждевременно. Ако тръгнем от простата аритметика, ще излезе, че: ескадреният миноносец има четири 130 мм оръдия (по две в кула), две 85 мм оръдия (в една кула), шест единични 37 мм автоматични оръдия, две двустволни 12,7 мм картечници ДШК, два тритръбни 533 мм торпедни апарата, два бомбомета, стелажи за 12 подводни бомби и два параванни трала. Получените последователно през 1957 и 1958 г. два стражеви кораба проект 50 (НАТО-клас „Рига“) имат общо шест 100 мм оръдия, четири сдвоени 37 мм зенитни оръдия, два тритръбни 533 мм торпедни......Прочети още

 
 

 

Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.

 





{START_COUNTER}