Военна информация

от 1 до 15 ноември
 

 

Newsweek: Съединените щати не възнамеряват да прехвърлят крилати ракети Tomahawk в Украйна

06.11.2024, 21:28

Украйна иска прехвърлянето на американски крилати ракети Tomahawk, чиито характеристики са сравними с руския "Калибър", пише Newsweek. Съединените щати обаче няма да доставят тези ракети на Киев: американците просто имат твърде малко от тях.
Киев открито заявява, че иска от САЩ ракети Tomahawk с голям обсег. Но е малко вероятно да получи тези ударни оръжия с морско базиране, приблизително еквивалентни на руския калибър, въпреки че те биха могли да дадат на Украйна определени предимства във въоръжен конфликт.
В края на октомври The New York Times съобщи, че украинският президент Владимир Зеленски, като част от своя „план за победа“, е поискал от Съединените щати ракети Tomahawk.
„Планът за победа“, изготвен под ръководството на Зеленски, беше представен на украинските законодатели и чуждестранните донори на Киев миналия месец. Но реакцията беше много хладна, въпреки че сега настъпи критичен момент във въоръжения конфликт в Украйна. Русия напредва в източната част на страната и перспективите за военна помощ на Киев на фона на президентските избори в САЩ са крайно несигурни.
Един анонимен висш изпълнителен директор на САЩ каза пред The New York Times, че искането за Tomahawk е напълно нереалистично. Редакторите на Newsweek поискаха коментар от Белия дом и Пентагона по този въпрос.
Зеленски потвърди пред репортери, че е поискал Tomahawk от Вашингтон и каза: „Това беше поверителна информация между Украйна и Белия дом. Означава ли това, че няма нищо поверително между партньорите?“
Tomahawk е далекобойно оръжие с прецизно насочване, разположено на американски надводни кораби и подводници. Обхватът на различните варианти на ракети варира леко, но като цяло Tomahawk може да порази на разстояние до 2500 километра. Това е много по-голямо от обсега на тактическата балистична ракета ATACMS от 480 километра. Такива ракети бяха доставени от САЩ на Украйна в ограничени количества.
Западните и американските забрани не позволяват на Киев да използва оръжия с голям обсег, прехвърлени от неговите съюзници, за да нанесе удари по важни руски цели на няколко стотин километра дълбоко в тази страна. Киев шумно настоява тези ограничения да бъдат премахнати, но Вашингтон все още не е отговорил наполовина.
„След като Украйна получи Tomahawk, това би било чудесен начин да ги използваме“, каза Уилям Фрийър, изследовател по националната сигурност в Съвета по геостратегия на Обединеното кралство, „Това може да направи руските активи и военна инфраструктура уязвими на големи разстояния, както и увеличаване на натоварването на руските системи за противовъздушна и противоракетна отбрана“.
Русия разполага със собствен запас от крилати ракети, изстрелвани от подводници и надводни кораби, включително ракети "Калибър", които тя често използва, за да нанася удари по Украйна от Черно море. Украинските лидери казват, че понякога Русия изстрелва повече от определен тип ракети, като например "Калибър", и след това си взема почивка, за да попълни запасите си.
Според Фрайър "Калибър" играят важна роля в руските удари, а обсегът им на изстрелване е приблизително същият като на Tomahawk.  „Заплахата от „Калибър“ не трябва да се подценява, но бойните характеристики на Tomahawk са по-впечатляващи“, каза той.
Киев може да използва Tomahawk, за да удари руските линии за доставки и да осуети руските атаки срещу разкъсаната от война страна. „Това ще й даде значими резултати на бойното поле“, каза Фрайър. Въпреки това той отбеляза, че Съединените щати разполагат с ограничен запас от крилати ракети за наземно нападение, тъй като Америка ги е изчерпала „значително“ през последните години.
„Предвид факта, че Съединените щати трябва да имат значителни резерви от ракети в случай на непредвидена ситуация с Китай, е напълно неясно колко такива ракети могат да прехвърлят в Киев, дори ако успеят да преодолеят страха от ескалация“, Фрайър каза. Съединените щати смятат Китай за „нарастваща заплаха“ и обръщат все повече внимание на военната активност на Пекин.
Съединените щати и техните съюзници са използвали ракети Tomahawk в битка повече от 2300 пъти, според производителя на ракетата, отбранителния гигант Raytheon. Има няколко разновидности на Tomahawk, включително новата модернизирана серия Block V, която Съединените щати прекараха няколко години в подобряване.
"Какъвто и да е изходът, конфликтът в Украйна е ярко напомняне колко важна е ракетната технология. Страните от НАТО имат ограничени ракетни запаси и ограничени производствени възможности и тази ситуация трябва да бъде коригирана", каза Фрайър.
Източник: https://trud.bg/

 

Military Watch Magazine: Руските танкове Т-80БВМ са доказали своята висока ефективност в Украйна

06.11.2024, 21:20

Произведените в Русия танкове Т-80БВМ са доказали високата си ефективност в зоната за специални операции в Украйна, пише Military Watch Magazine.
Военната техника на модела Т-80БВМ е най-скъпият клас танкове в момента в руските въоръжени сили. Изданието отбелязва, че през 2010 г. Русия е планирала да извади Т-80 от въоръжение, но в зоната за специални операции в Украйна те са показали своята мобилност и голям боен потенциал, особено в сравнение с други класове танкове. Поради това през 2023 г. производството на оборудване е възобновено.
Танковите части на руската армия T-80BVM успешно са прекъснали украинска офанзива в южната част на Донецка област, според скорошен доклад на руското министерство на отбраната. „Екипажи на танкове Т-80БВМ от бойна група „Изток“ от Приморския край осуетиха нападение на украински военни формирования в южно-донецкия район на специалната военна операция. Разузнаването засече струпване на украински войски на един от участъците на линията на бойните действия. След проверка и уточняване на разузнавателните данни е взето решение за нанасяне на огнево поражение на противника, планиращ настъпление, планираната атака на украинските военни формирования е осуетена с точен огън на танкове Т-80БВМ от открити огневи позиции. Противникът понесе загуби в жива сила и техника“, съобщиха от ведомството. Добавя се, че след бойната задача екипажите на танковете бързо са напуснали огневите си позиции, изтегляйки се в зона за изчакване, за да избегнат ответния огън на украинската артилерия. Танковете се поддържаха в бойна готовност в зоната за изчакване и презареждаха боеприпасите си, пише още изданието.
T-80BVM е най-скъпият клас танкове в момента на въоръжение в руската армия, като производството на превозните средства е значително по-скъпо от производството на по-новите танкове T-90M поради техните скъпи газотурбинни двигатели. Преди ескалацията на военните действия в Украйна, в началото на 2010 г. беше широко съобщено, че руската армия обмисля постепенно изваждане от експлоатация на Т-80, като голяма част от флота беше пенсиониран през това десетилетие. Въпреки превъзходната си мобилност и по-големия боен потенциал от всички останали класове руски танкове, Т-80 не се смяташе за икономически ефективен поради високите оперативни разходи на двигателя и изисквания за поддръжка в сравнение с дизеловите двигатели на Т-72, ​​Т-90 и Т-14. Много високите характеристики на Т-80 в Украйна обаче подхраниха голямото търсене на танка и демонстрираха явните му предимства пред другите класове танкове. Това доведе до решение, обявено през септември 2023 г., че работата е започнала за  рестартиране на производството на T-80  след близо три десетилетия.
Тъй като руската армия продължава да получава нови танкове T-80BVM за използване в Украйна, персоналът постоянно свидетелства за високите им характеристики. Командир на руската армия, участващ в битка с украински части, включително доставени от Германия танкове Leopard,  подчерта  отличната мобилност на класа спрямо Leopard, когато беше интервюиран от местни медии в края на 2023 г. Той отбеляза: „Същите Leopards се давят в калта, те постоянно, постоянно се давят. Можем да ги вадим от калта.Нашето превозно средство е с газов турбинен двигател, не се страхува от кал и киша, лети над всички дупки разлика, която позволява на нашите танкови части да действат при всякакви метеорологични условия, да подкрепят пехотата и да преодоляват вражески окопи и землянки, без да забавят темпото. По-специално, всички немски танкове използват дизелови двигатели, които не са толкова подходящи за осигуряване на повишена мощност за преминаване през труден терен или бързо покриване на земя, както газотурбинните двигатели, използвани от T-80 и американския M1 Abrams, пише Military Watch Magazine. - Още за Т-80
Източник: https://trud.bg/

 

„Посейдон“ продължи с предпоходна конференция

06.11.2024, 21:08

Работата на ръководството, планиращия състав и участниците в българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2024” продължи вчера с Предпоходна конференция и работни срещи, които се проведоха в Конгресния център на Пристанище Бургас, съобщават от ВМС.
В конференцията, която се провежда преди началото на изпълнението на планираните сериали на море, участваха офицерите от Щаба на оперативното съединение, командирът на Противоминна военноморска група в Черно море MCM Black Sea и командирите на тактически групи.
На нея беше представен реда за изпълнението на предстоящите през следващите дни учения и упражнения.
В докладите си представителите на щабовете и командирите дадоха висока оценка на проведената предварителна подготовка като предпоставка за успешно изпълнение на поставените задачи на море.
Директорът на учението капитан I ранг Павлин Петков пожела на участниците безаварийно плаване и  успешно изпълнение на поставените задачи. Той подчерта важността на стриктното спазване на правилата на безопасност и прилагане на процедурите на НАТО по командване и контрол на корабоплаването в Черно море.
Източник: https://otbrana.com/

 

Военното министерство подписа с полска компания заремонт на 6 двигателя за МиГ-29

06.11.2024, 20:51

Министерството на отбраната (МО) сключи договор с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr2 S.A. за основен/капитално-възстановителен ремонт (КВР) на шест двигателя РД-33, сер. 2, за самолети МиГ-29 за възстановяване на техния междуремонтен ресурс и междуремонтен срок на служба. Договорът е публикуванв регистъра за обществени поръчки.
В договора е записано, че максималният срок за извършване на КВР на всеки един двигател ще бъде не по-голям от девет месеца, считано от датата на предаване на съответния двигател за ремонт. Общата цена за изпълнение на предмета на договора е 10 020 000,00 (десет милиона и двадесет хиляди) евро без ДДС. В случайна забавено или неточно изпълнение полската фирма дължи 0,1 % неустойка за всеки просрочен ден от стойността на забавената услуга.
МО обяви обществената поръчка за ремонт на шест двигателя за самолети МиГ-29 в началото на април тази година.
В средата на август 2023 г. Министерството на отбраната отново подписа договор за ремонт на шест двигателяза МиГ-29 с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. Тогава от МО посочиха, че целта навъзлагането на обществената поръчка е осигуряване на летателната годност на самолетите МиГ-29 до постиганена оперативни способности за носене на бойно дежурство с новата бойна платформа F-16 Block 70. Стойносттана договора, подписан миналата година, е 9 552 000,00 евро без ДДС.
На 23 октомври т.г. военното министерство съобщи за успешен тестови полет на първия български изтребителF-16 Block 70. Той беше извършен на 22 октомври 2024 г. в производствената база на компанията-производител „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, САЩ. България трябва да получи 16 изтребителя F-16.
Догодина очакваме да приемем на въоръжение новата ни бойна платформа F-16, каза служебният министър наотбраната Атанас Запрянов по-рано тази година. В края на юни капитан Александър Велинов стана първият български пилот, завършил успешно обучението си за водач на група F-16 в Тусон, щата Аризона, САЩ. Очаква се, както е по договор, до края на следващата година България да разполага с осем самолета F-16 и да има 14 обучени пилоти, каза министър Атанас Запрянов през април тази година.
Източник: 24chasa

 

ВМС участва в Отбелязването на 580 г. от битката при Варна

06.11.2024, 13:17

На 8 ноември от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-та годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския войвода Янош Хуняди и ще продължат с отслужване на панихида от свещенослужителите при храм „Св. Димитър“ в памет на загиналите воини.
Веднага след ритуала, от 12:30 часа,  ще бъде открита изложбата „Варна. Последната битка“. Тя разказва за организирането и реализирането на последните кръстоносни походи на Балканите (1443 – 1444) като опит за противопоставяне на османската инвазия. За първи път пред варненската публика в изложбата ще бъде представен първият исторически трактат, посветен на България „За древността на бащината земя и за българските дела“ на Петър Богдан Бакшев. Написан, за да привлече вниманието на западното християнство към съдбата на българите, трудът е още една стъпка в помощ на дипломатическата мисия на чипровския революционер, книжовник и духовник, целяща осъществяването на нова европейска военна коалиция срещу Османската империя.
В експозицията са представени още средновековно въоръжение и снаряжение, монети, накити и предмети от бита, сред които халкинчата ризница, шлем, алебарда, железни бойни ядра, монети, голям двузъб ключ и др., които илюстрират времето на последните кръстоносни походи на Балканите.  
Изложбата „Варна. Последната битка“ е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН и регионалните исторически музеи в Русе, Силистра, Шумен, и може да бъде разгледана до края на януари 2025 г.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Пропагандата на Гьоблес превръща немското общество в убийци

06.11.2024, 09:37

В края на Втората Световна война, когато германците осъзнават, че целият свят е настръхнал срещу тях, отчаяните мерки започват да се предприемат по всички параграфи. Един чутовен фанатизъм най-накрая ще използва дори децата за бой, но преди това ще има въвеждането и на други интересни мерки за действие. Когато започват бомбардировките над немска територия, повечето съюзници се озовават в един особен и специално подготвен ад.
Противовъздушната защита на Германия може да се смята за особено добра по това време. Стотици пилоти предпочитат да скочат от самолета и да се надяват, че ще оцелеят на вражеска територия. На земята обаче ги чака друга изненада. Местното население по никакъв начин не прави престоя им малко по-добър. Някои пилоти си спомнят, че освен псувните и плюенето, често към главите им политали и камъни......Прочети още

 

Защо им е нов калибър на руските автомати?

06.11.2024, 09:35

Може би основният калибър на руските стрелкови оръжия ще бъде променен и това ще засегне легендарните автомати “Калашников”. Поне оръжейниците правят съответните изявления. Защо в момента менят калибъра на автоматичните оръжия в СССР, какъв може да бъде новият калибър и защо се предполага такава реформа?
Един патрон за двама - основният калибър на автоматичните оръжия в руската армия от 1974 г. е патронът с калибър 5,45 х 39 мм, създаден за щурмова пушка AK-74. В същото време са запазени и боеприпасите от 7,62 мм патрони, използвани от автоматите АКМ и АК-47. По ред причини предимството е дадено на по-малкия калибър, но се запазва и по-тежкият.........Прочети още

 

На тази дата

06.11.2024, 09:33

На 6 ноември 1915 година загива Христо Чернопеев (Черньо Пеев) – деец на националноосвободителното движение в Македония и Одринско.
Роден през 1868 г. в с. Дерманци, Ловешко, той завършва ІІІ прогимназиален клас в Плевен, отбива редовната си военна повинност и остава на служба като унтерофицер и фелдфебел от 15-и пехотен ломски полк.
През 1899 г. напуска армията, за да се включи в македоно-одринското освободително движение. Войвода на чета в Кукушко (1900), Горноджумайско (1901 – 1902) и по време на Илинденско-Преображенското въстание (1903). След Младотурската революция (1908) участва в създаването на Народната федеративна партия (Българска секция) и на Българската народна македоно-одринска революционна организация (1910).
В Първата балканска война (1912 – 1913) начело на голяма чета подпомага действията на Родопския отряд при освобождаването на Банско, Разлог, Кавала и др., а във Втората балканска война (1913) – действията на 27-и чепински и на 28-и стремски полк в Радовишко, Македония. За бойните си заслуги е произведен в подпоручик (1913). Народен представител в ХVІ и ХVІІ Обикновено народно събрание.
След включването на България в Първата световна война (1915) се отказва от депутатския имунитет, за да замине на фронта като командир на 1-ва рота в 6-и пехотен македонски полк. Загива в бой с френска войскова част при Криволак в Македония. През 1945 г. гробът му в двора на църквата „Успение Богородично“ в щипския квартал Ново село е заличен от югославската власт. Кавалер на войнишки кръст „За храброст“ ІІІ степен.

 

89 години от първия полет на Hawker Hurricane

06.11.2024, 09:29

На 6 ноември 1935 г. първи полет прави прототипът на витловия изтребител моноплан Hawker Hurricane – машина, която често е засенчвана от появилия се малко по-късно Supermarine Spitfire, но която има важно място в Кралските ВВС в първите години на Втората световна война.
Първият прототип, носещ борден номер K5083, е произведен през август 1935 г. в завода на Hawker в Кингстън, след което е превозен на части и сглобен на летището в Бруклендс в края на октомври. След две седмици наземни тестове и рулирания, първият полет става факт на 6 ноември 1935 г. Машината е пилотирана от капитан Джордж Булман.
В началото на 30-те години на миналия век Кралските ВВС разполагат с едва 13 ескадрили биплани, като Hawker Fury, Hawker Demon и Bristol Bulldog. По това време пари и желания за сериозни технически иновации няма. В началото на 1934 г. Въздушното министерство на Великобритания пуска спецификация F.7/30, която цели създаването на изтребител с максимална скорост от 400 km/h и който да е въоръжен с четири картечници.
Главният конструктор на Hawker Сидни Кам има готовност да създаде изтребител моноплан, но се сблъсква със скептицизъм на много нива и предлага подобрена версия на моноплана Hawker Fury. Проектът му е отхвърлен и в крайна сметка, по спецификация F.7/30 е приет на въоръжение друг биплан – Gloster Gladiator.
Кралските ВВС и Въздушното министерство, обаче започват да си дават сметка, че в бъдеще ще има нужда от по-скоростен и по-тежко въоръжен изтребител. В края на 1934 г. е пусната спецификация F.5/34, която цели създаването на скоростен изтребител с осем картечници, а през януари 1935 г. е дадена нова спецификация (F.36/34), която цели създаването на едноместен еднодвигателен моноплан изтребител с осем картечници.
Паралелно с това Кам работи усилено по създаване на моноплан изтребител. Той първоначално е задвижван от Rolls-Royce Goshawk, но след това се минава на новия и непроверен Merlin. Така и се стига до създаването на Hawker Hurricane.
Заводските му изпитания приключват през пролетта на 1936 г., след което прототипът е предаден за изпитания от Кралските ВВС. Те приключват с повече от положителна оценка, въпреки капризите на мотора Merlin. През юни е дадена първата поръчка за общо 600 изтребителя.
Hurricane се появява почти паралелно с доста по-съвършенния Spitfire, но първоначално той получава приоритет в производството, а причината за това е прозаична – изделието на Hawker е много по-просто и евтино за производство, а Кралските ВВС имат отчаяна нужда от модерни изтребители в голямо количество.
Първият сериен Hurricane полита през октомври 1937 г., а към средата на следващата година на въоръжение са вече 50 самолета.
Изтребителят се сражава от първия ден на британското участие във Втората световна война. По време на Битката за Англия, 31 от общо 61 изтребителни ескадрили с които разполагат Кралските ВВС са въоръжени с Hurricane. Макар и засенчен от Spitfire, изтребителят става работния кон на британците по време на битката, като повече от половината въздушни победи са на сметката на летци, които ползват Hurricane.
Изтребителят, обаче бързо достига максимума, който може да се изстиска от конструкцията. Наличните машини се насочват към второстепенни задачи и фронтове, а новите варианти са предназначени основно за удари по земни цели.
Производството е спряно през 1944 г. след 14 487 произведени бройки.
Източник: https://aero-bg.com/

 

 

Учредиха юбилеен медал „80 години от победата“

05.11.2024, 18:39

Съюзът на ветераните от войнитe в България (СВВБ) учреди юбилеен медал „80 години от Победата“, който да се връчи на всички ветерани и на активни деятели на военно-патриотичната организация. Това стана днес на заседание на Централния управителен съвет, който прие „Оценка за дейността на СВВБ за родолюбивото и военно-патриотично възпитание на народа и подрастващото поколение“. И възложи  на Изпълнителното бюро да разработи План за отбелязване на 80 години от Победата през 2025 г., който да се приеме на първото заседание на ЦУС през 2025 г. Акцентите ще бъдат върху отбелязване на 80 години от Дравската епопея, 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, 9 май – Ден на Победата, 17 юни – 80 години от посрещане на Първа българска армия в София от фронта, автопоход „По бойния път на Първа българска армия“,  поклонение край с. Страцин, РСМ и др. Предстои включване  в отбелязването на 140 години от Сръбско-българската война и 110 години от началото на участието на България в Първата световна война........Прочети още

 

Сикорски не изключва НАТО да прихваща ракети над Украйна

05.11.2024, 17:22

Въпросът за прихващането на руски ракети във въздушното пространство над Украйна от страни-членки на НАТО поражда сложни дискусии за границите на правото на самоотбрана. Това подчерта министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски, съобщава TVN24.
"Имаме ли право да свалим такава ракета едва след като мине нашата граница? В това няма съмнение, но само тогава може да се случи това, което се случи в Пшеводов. Отломките може да причинят значителни щети, наранявания или дори смърт“, отбеляза той.
Министърът добави, че може да има различни мнения относно това предложение, направено от Украйна.
"Това е въпрос на споразумение и дискусия между нашите съюзници, а другата седмица ще се проведе следващата среща на министрите на НАТО“, припомни Сикорски.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Полша планира да инвестира 750 милиона долара в увеличаване на производството на боеприпаси

05.11.2024, 16:05

Полша планира да инвестира 3 милиарда злоти (750 милиона долара) в увеличаване на производството на боеприпаси с цел да си осигури достатъчно запаси в случай на нападение от страна на Русия, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикуван късно снощи законопроект.
Откакто Москва започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., Полша е страната от НАТО, която отделя най-много средства за отбрана спрямо размера на икономиката си, като в бюджета й за 2025 г. са предвидени 4,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) за военни разходи, отбелязва Ройтерс.
„Законопроектът има за цел да даде възможности за предоставяне на финансиране за дейности, насочени към увеличаване на капацитета за производство на боеприпаси“, се посочва в текста, като се подчертава особената нужда от разширяване на сектора за производството на едрокалибрени снаряди, за да се увеличи потенциалът на полските въоръжени сили.
Според уебсайта на правителството, то се стреми законопроектът да бъде приет в рамките на четвъртото тримесечие.
Някои официални представители на НАТО смятат, че Кремъл може да бъде военно готвен да атакува страните от алианса в рамките на пет до осем години, щом възстанови силите си след войната в Украйна. Москва неведнъж е отхвърляла предположенията на Запада, че може да обмисля нападение срещу страна членка на алианса.
През септември Марчин Идзик, член на управителния съвет на държавната Полска оръжейна група (Polska Grupa Zbrojeniowa), заяви пред Ройтерс, че Варшава възнамерява да увеличи производството на 155-милиметрови артилерийски снаряди.
Източник: bta.bg

 

САЩ са готови да продадат на Южна Корея отбранителни системи за 5 милиарда долара

05.11.2024, 16:00

САЩ предложиха да продадат на Южна Корея оборудване и системи за ранно предупреждение и въздушен контрол на стойност близо 5 милиарда долара, включително четири самолета, предаде Франс прес.
Вчера Държавният департамент съобщи, че е одобрил продажбата на четири самолета E-7 за ранно предупреждение и контрол, десет самолетни двигателя и други системи и помощни компоненти на приблизителна стойност 4,92 млрд. долара.
Съобщението идва на фона на изстрелян залп от балистични ракети с малък обсег от Северна Корея рано тази сутрин, само няколко часа преди президентските избори в САЩ, съобщи южнокорейската армия.
„Предложената продажба ще подобри способността на Република Корея да посрещне настоящи и бъдещи заплахи чрез осигуряване на подобрени възможности за разузнаване, наблюдение и въздушно предупреждение и контрол“, се казва в изявление на Държавния департамент.
Американското оборудване също така ще „повиши оперативната съвместимост на военновъздушните сили на Република Корея със САЩ в областта на командването, контрола, комуникациите, компютрите, разузнаването, наблюдението и разузнаването“, се допълва в изявлението.
Самолетите за предупреждение и контрол, известни като „Уеджтейлс“ (Wedgetails), ще позволят на Южна Корея да открива ракети по-бързо и на по-големи разстояния, отколкото с наземните радарни системи.
Южнокорейската администрация, отговаряща за програмата за обществени поръчки в областта на отбраната засега не е коментирала, но АФП съобщава, че „Боинг“ е една от компаниите, които се разглеждат за проекта на Сеул за самолет за ранно предупреждение.
В четвъртък разполагащата с ядрени оръжия Северна Корея изпробва новата си междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво, която според нея е най-модерната в арсенала ѝ.
Източник: bta.bg

 

Русия изстреля ракета „Союз“ с два спътника за наблюдение на пространството около земята и 53 малки спътници, включително два ирански

05.11.2024, 08:08

Русия изстреля рано тази сутрин ракета „Союз“ с два спътника, предназначени за наблюдение на космическото пространство около земята, както и 53 малки спътника, включително два ирански, съобщи руската космическа агенция „Роскосмос“, предаде Ройтерс. - (видео)
Ракетата-носител „Союз-2.1“, която излетя от руския космодрум „Восточний“, изведе в орбита и два сателита „Йоносфера М“, които ще станат част от космическата система за за наблюдение на йоносферата на земята, допълни „Роскосмос“.
Всеки от двата сателита тежи по 430 кг и ще работи в орбита на височина от около 820 км, съобщи агенция Интерфакс.
Сред останалите 53 малки спътника са два ирански, както и първият руско-китайски спътник на студенти. - Още Космос
Източник: bta.bg

 

Турската система за борба с дронове TUZOQ се продава успешно в чужбина

05.11.2024, 08:03

Турската компания „Байгалата Интърнешънъл“ (Baygalata International), подизпълнител в отбратилената индустрия, разработи система за борба с дронове, наречена TUZOQ, като противодействие срещу нарастващите заплахи от дронове, понеже наличните в търговската мрежа дронове могат лесно да бъдат модифицирани и снабдени с експлозиви и бойни глави, поставяйки под риск сигурността, предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Системата TUZOQ е разработена с цел откриване, дефиниране, възпиране и унищожаване.
Противодронната система е в състояние да открива и дефинира 500 дрона едновременно в радиус от 5 километра благодарение на своя софтуер, радар, електрооптична камера, радиочестотен сензор, заглушител, спуфер, микровълнови излъчватели и различни варианти за унищожаване.
„Байгалата“ определя новата система като „най-всеобхватно интегрираното решение в света“ сред системите за противодействие на дронове.
Причината за създаването на противодронната система е превръщането на  дроновете в незаменими оръжия за близък бой, особено във войната между Русия и Украйна. Самата система е комбинация от други системи с различни задачи и възможности със софтуер, създаден специално за TUZOQ.
Разработката на TUZOQ започна през февруари миналата година.
Базираната в Истанбул компания „Байгалата“ произвежда уникални решения в сътрудничество с големи турски производители в проектирането, моделирането, интеграцията и софтуерната инфраструктура, като фирмата има за цел да изведе продуктите на турската отбранителна промишленост на неизследвани пазари.
Фирмата се занимава със системи за борба с дронове, гранична сигурност, модернизация на хеликоптери и др.
Освен решения в областта на отбраната „Байгалата“ има за цел да разработи решения за защита на летища, атомни електроцентрали и други изключително важни сгради.
Основните марки на „Байгалата“ са TUZOQ, TUWEK, BayGun и BayAmmo, а освен това фирмата разработи две различни уникални оръжия и има международни патенти.
Компанията има за цел да увеличи международните си продажби и маркетингови дейности като отговор на нарастващата нужда от противодронни системи и планира да инсталира общо 50 системи TUZOQ през следващите две години, като поне 12 от тях са планирани да бъдат многопластови интегрирани системи.
Системата за борба с дронове TUZOQ беше изнесена в Бангладеш и „Байгалата“ получи две нови поръчки от Африка.
Източник: bta.bg

 

Днес е празникът на Военната полиция

05.11.2024, 07:58

Служба "Военна полиция" е структура специализирана за опазване на реда и сигурността в Министерството на отбраната, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и в Българската армия и за гарантиране на сигурността на техния личен състав.
Тя е част от въоръжените сили, на пряко подчинение на министъра на отбраната. Тя действа самостоятелно или съвместно с други служби за сигурност и за опазване на обществения ред.
Със заповед на министъра на отбраната № ОХ – 708/10.10.2008 г. 5 ноември е обявен за празник на служба "Военна полиция".............Прочети още

 

Исторически календар

05.11.2024, 07:50

На 5 ноември 1887 година в Пловдив е роден генерал от артилерията Георги Попов (1887 – 1953).
Завършва Военното училище в София (1907) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург (1914). Участва във войните за национално обединение (1912 – 1918) като офицер от артилерията и началник на строева секция в щаба на 8-а пехотна дивизия.
След края на Първата световна война е началник на секция и отделение в Щаба на армията (1918 – 1921), командир на 8-а пехотна дружина (1921 – 1923), началник на 6-и пограничен сектор (1931 – 1933), командир на 8-и пехотен полк (1933 – 1934), помощник-началник на Щаба на армията (1935), командващ 3-та армия (1935 – 1940).
Включването му в състава на българската делегация, която води преговори за възвръщането на Южна Добруджа, допринася за очертаване на граничната линия в зависимост от топографските и тактическите условия и изгодите за отбраната на страната. От 11 септември 1940 г. е генерал-губернатор (управител) на възвърнатата територия. Ръководи военната операция по нейното заемане (21 септември – 1 октомври 1940 г.) и лично командва колоната, настъпваща в направлението Варна – Балчик – Добрич. Като управител на Южна Добруджа организира настаняването, оземляването и реинтегрирането на завърналите се от Северна Добруджа близо 68 000 българи.
На 6 август 1941 г. е произведен в най-висшето звание – генерал от артилерията, но на 11 август с. г. подава оставка и по собствено желание преминава в запаса, с което открито изразява несъгласие с политиката на обвързване със силите на Оста (Германия, Италия, Япония).
Представител на България при Съюзническата контролна комисия (1944 – 1946). Кавалер на военен орден „За храброст“ ІV степен 1 клас и ІV степен 2 клас. Умира на 10 октомври 1953 година в София.

На 5 ноември 1943 година е формиран е 2-ри български корпус с щаб в Драма.
След капитулацията на Италия (8 септември 1943 г.) немските войски, съсредоточени на Халкидическия полуостров, се изтеглят и прехвърлят на Източния фронт.
Принудена от съюзническите си задължения България увеличава своята военна ангажираност в отбраната на беломорския бряг и формира 2-ри български корпус (7-а, 16-а и 28-а пехотна дивизия, Беломорски флот, придадени части), който да окупира Халкидическия полуостров и част от Гърция между реките Струма и Вардар, но без Солун.
Корпусът, оперативно подчинен на командващия германската група армии „Е“ с щаб в Солун, се задължава да осигурява прикритието, охраната и отбраната на беломорското крайбрежие между Дедеагач и нос Епаноми, включително островите Самотраки и Тасос, от евентуален англо-американски десант в Пелопонес и Тесалия.
От 9 септември 1944 г. води бойни действия срещу оттеглящите се от Гърция немски части, а в края на същия месец е преименуван на 7-а армия със задача да прикрива южната граница. След успешния британски десант в Пелопонес (4 октомври 1944 г.) започва оттеглянето на българските армейски тилови части, а на 9 октомври и евакуацията на гражданските учреждения. По време на срещата в Москва (9 октомври 1944 г.) Чърчил и Сталин се договарят България да бъде включена в съветската зона на влияние, а Гърция – в британската.
На 11 октомври от името на трите велики сили българското правителство е уведомено, че в 15-дневен срок трябва да приключи с изтеглянето на войските си от Западна Тракия. Със заповед на командващия 7-а армия ген.-майор Асен Сираков бойните части се насочват към довоенната българо-гръцка граница и до 25 октомври се прибират с цялото си имущество и въоръжение. Част от тях се включват в първия период на войната срещу Германия. Към края на ноември 1944 г. 7-а армия е разформирана.

 

Стигнахме дъното. В новия парламент няма нито един доскорошен офицер от армията

05.11.2024, 07:30

Оказва се, че за партиите и коалициите доскорошните офицери от Въоръжените ни сили не са достойни за законодателна дейност. На 11 ноември президентът Румен Радев свиква новоизбраното Народно събрание. Сред депутатите, които ще положат клетва да служат на род и Родина, няма да има нито един генерал, адмирал или офицер. Дали това ще е добре за решенията на парламента в интерес на отбраната и въоръжените сили? Предстои да видим. Факт е, обаче, че липсват депутати, които поне в близките години да са се сблъсквали на терен с проблемите на армията и на хората в нея. Остава да разчитаме на един Христо Гаджев, който действително не само познава материята, но и направи много в тази сфера. Не е така при МВР, разбира се. Затова няма как да се чудим защо законовата промяна за повишаване заплатите във вътрешното министерство беше направена близо три месеца преди това да се случи за отбраната.
Останаха доста назад в годините, когато генерали и адмирали се радваха на доверието на избирателя. Няма да има в 51-то Народно събрание такива като генералите от запаса Михо Михов, Симеон Симеонов,  Константин Попов, Кольо Милев или адмирал от запаса Пламен Манушев. Последният, който държеше фронта бе полковник от запаса Александър Александров. Тепърва депутатите ще трябва да четат докладите за състоянието на отбраната и въоръжените сили, за да опознаят военните проблеми и да правят своите предложения. Да се надяваме, че това ще се случи бързо. В противен случай всички усилия на Министерството на отбраната за повишаване интереса към военната професия ще се окажат напразни.
Изтопчник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов

 

 

Филипинските въоръжени сили започнаха двуседмични учения в Южнокитайско море

04.11.2024, 20:23

Филипинските въоръжени сили започнаха днес двуседмични учения, които ще включват симулация на превземането на остров в спорното Южнокитайско море, предаде Асошиейтед прес.
Маневрите вероятно ще бъдат посрещнати с неодобрение от Китай, отбелязва АП.
Повече от 3000 военнослужещи от филипинските Сухопътни войски, както и от военноморските и военновъздушните сили, ще вземат участие в ученията, които според Манила не са насочени срещу никоя държава.
Китай укрепва военните си сили и става все по-настойчив в преследването на териториални претенции в Южнокитайско море, за което претендира почти изцяло. Напрежението доведе до зачестили конфронтации, предимно с Филипините и Виетнам. В дългогодишните териториални спорове също са замесени Малайзия, Индонезия, Бруней и Тайван, посочва АП.
„Нашата мисия днес е много ясна, да се подготвим цялостно да отговорим на всякакви външни заплахи, които биха могли да оспорят нашия суверенитет“, заяви началникът на въоръжените сили на Филипините генерал Ромео Браунър младши на церемонията по откриването на ученията.
Маневрите ще включват учения с бойни стрелби и за десант на плаж. В Южнокитайско море филипинските сили ще симулират поемане на контрол над остров, заяви пред репортери полковникът от филипинската армия Майкъл Логико.
Запитан как може да реагира Китай, Логико изрази очакване китайските въоръжени сили да предприемат наблюдение от разстояние, но добави, че вероятно няма да предприемат враждебни действия.
Китай се противопоставя на подобни бойни учения в Южнокитайско море, особено ако в тях участват американски и съюзнически сили, отбелязва АП.
През следващата година силите на САЩ и Филипините планират да проведат най-големите си годишни бойни учения, които се очаква да включват маневри в оспорвани райони в Южнокитайско море.
Източник: bta.bg

 

Как Сухопътните войски ще честват своя боен празник - 19 ноември

04.11.2024, 20:15

Сухопътните войски отбелязват 139-ата годишнина от Сръбско-българската война (1885 г.) и честват своя боен празник за отбелязване на славните победи при Сливница, Гургулят, Мека Црев, Три уши и Видин с поредица от мероприятия, съобщава Пресцентърът на МО
Честването на празника стартира с военно-приложен многобой за купата на командира на Сухопътните войски. Състезанието се проведе на учебен полигон „Сливница“ и в него участваха отбори от Сухопътните войски.
По традиция, в навечерието на празника, на 15 ноември 2024 г. на учебен полигон „Сливница“ ще се проведе турнир по стрелба с пистолет „Зиг зауер“ за журналисти и членове на Асоциацията на военните аташета, акредитирани във и за Република България. След награждаването командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков ще отговори на въпроси на присъстващите журналисти.
В памет на генерал-майор Нейко Ненов - командир на Сухопътните войски от 2012 г. до 2014 г.,  ще се проведе турнир по тенис  в гр. Бургас, спортен клуб „Авеню“ (на 16 и 17 ноември 2024 г.).
На 19 ноември офицерите, сержантите и цивилните служители от командването на Сухопътните войски, генерали от запаса, ръководили през годините най-големия вид въоръжени сили, представители на Асоциацията на Сухопътните войски и ученици от 10 и 11 клас от училища в София, Сливница, Елин Пелин и с. Гара Елин Пелин ще преминат по стъпките на сливнишките герои от Сливница до Гургулят. Ще бъдат поднесени венци и цветя на местата, на които през 1885 г. са се провели най-решителните боеве от Сръбско-българската война. Пред Пантеона на загиналите в Сръбско – Българската война край Гургулят ще бъдат представени образци на въоръжение и техника на Сухопътните войски, както и фотоизложбата „Сухопътни войски - ние сме там, където има нужда от нас“. Военнослужещи от Сухопътните войски ще бъдат отличени с награди от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски за проявен професионализъм при изпълнение на служебните задължения.
За тържественото отбелязване на празника на Сухопътните войски в гарнизоните и населените места са организирани празнични концерти на военните духови оркестри на открито, срещи с ветерани от войните, офицери и сержанти от резерва и представители на военно-патриотичните съюзи, походи до исторически места и полагане на венци и цветя пред паметници на българската бойна слава и герои от войните, ден на отворените врати с показ на въоръжение и бойна техника и спортни състезания, с участие на ученици от местните училища.
********
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет № 477 от 1992 г. и Заповед № 3478 на министъра на отбраната от 1992 г. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота провежда решителното сражение при Сливница. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 г. Впоследствие с победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен.        
Източник: https://otbrana.com/

 

Индонезия и Русия провеждат съвместни учения в Индийския океан

04.11.2024, 17:30

Военноморските сили на Индонезия и Русия провеждат първите си съвместни военни учения в Яванско море, пише Ройтерс, позовавайки се на съобщение от индонезийския флот, цитирано от Фокус.
Съвместните учения се провеждат след обещанието на президента на Индонезия Прабово Субианто за "по-тесни“ връзки с Русия в областта на отбраната.
Маневрите ще се провеждат в Яванско море близо до индонезийския град Сурабая, източно от столицата Джакарта, до петък, след като четири руски военни кораба пристигнаха в неделя, съобщиха от индонезийските ВМС.
"Руски военни кораби дойдоха отдалеч в Индонезия и за първи път провеждаме съвместни учения, които имат за цел да подобрят дипломатическите отношения между Индонезия и Русия“, заяви командирът на индонезийските ВМС Дених Хендрата.
В изявлението се съобщава, че представител на руската делегация е заявил, че учението е предназначено за обмен на знания между двата флота.
Посланикът на Русия в Индонезия Сергей Толченов подчерта, че маневрите не са насочени срещу никоя държава и могат да "гарантират сигурността и стабилността в региона“.
През юли, когато посети Москва, Прабово Субианто нарече Русия свой "голям приятел“.
Индонезия провежда военни учения и с други държави. Ежегодните учения Super Garuda Shield със Съединените щати се провеждат от 2006 г. досега, а през 2024 година участват над 4500 военни.
Източник: https://fakti.bg/

 

Варна преди фотографията: Немска гравюра от 1840 г. - руският император Николай I приема ключовете на Варненската крепост

04.11.2024, 17:08

Гравюрата (с неизвестен автор) представя руският император Николай I на кон, с част от войските си, приемащ ключовете на Варненската крепост на 29 септември (11 октомври) 1828 г. от капудан паша Иззет Мехмед (Topal Іzzet Mehmed Pasa). На заден план - Варненската крепост с 4 извисяващи се над крепостните стени островърхи минарета на джамии. В залива - руският военен флот.
На 30 септември (12 октомври) във флота и в обсадния лагер е отслужен молебен за превземането на Варна. В 11 часа на адмиралтейския кораб „Париж“ пристига гръцкият митрополит Филотей с хляб и сол и поздравява императора за превземането на Варна. На 1 (13) октомври императорът със своя щаб, придружен от адмирал Грейг и чуждите посланици се отправя на брега, където към тях се присъединяват великият княз Михаил Павлович и граф Воронцов*.
Иван Василев Ботянов (Иван Васильев Ботьянов), чиновник от Министерството на външните работи, ориенталист, преводач от източни езици при щаба на адмирал А. С. Грейг (командир на руския Черноморски флот) пише в своите записки за влизането на руските войски (и император Николай I) на 1 (13) октомври 1828 г. във Варненската крепост:
„После удаления капудана-паши из крепости, вся остальная част наших войск, вступив в нее, заняла и цитадель; и тогда же на главном бастионе поднят был Императорский флаг, при появлении которого произведен был со всего флота и с сухопутных батарей салют; в то же самое время граф Воронцов поднес Государю ключи крепости Варны“.
За влизането на император Николай I и неговият щаб във Варна на 1 (13) октомври 1828 г. Иван Василев Ботянов пише:
„Господарят, съпроводен от адмирал Грейг, целия свой щаб и чуждестранни посланици, с присъединилите се велик княз Михаил Павлович и граф Воронцов, направи тържествено влизане във Варна. Господарят първо се отправи към църквата, по чуден начин оцеляла от разрушения, в която беше отслужено, от същия митрополит, благодарствено молебствие за подарения от Бог успех и победа. При прославянето за дълголетие на Господаря и на целия августейши дом, бе направен салют от крепостта и целия наш флот с всички оръдия“
* Обсадата на Варненската крепост (юли 1828 г. - 29 септември (11 октомври 1828 г.) се ръководи от вицеадмирал княз Александър Сергеевич Меншиков и неговият началник-щаб генерал-майор Василий Алексеевич Перовски, а след раняването на княз Меншиков - от граф Михаил Семьонович Воронцов (18 август - 29 септември/11 октомври 1828 г.).

 

Увеличаване на бюджета за отбрана на 3 процента от БВП не е необходимо за момента, заяви румънският премиер по време на посещение в Париж

04.11.2024, 16:10

Увеличаване на бюджета за отбрана на 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) в предстоящия период не представлява необходимост, тъй като приоритет номер едно за Румъния в момента е покриването на инвестициите в инфраструктурата чрез еврофондове и средства от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), заяви румънският премиер Марчел Чолаку, който е на работно посещение във Франция, предаде Аджерпрес.
Чолаку, придружен от министъра на отбраната Анджел Тълвар и други членове на кабинета, посети днес 29-тото издание на световното изложение за военноморско оборудване EURONAVAL 2024, където разгледа щандовете на редица компании, включително на AIRBUS, Naval Group, Thales и MBDA.
Попитан по време на посещението на салона EURONAVAL 2024 дали съществува план за увеличаване на бюджета за отбрана на 3 процента от БВП в предстоящия период, румънският премиер посочи, че това не е приоритет за Румъния в момента.
"Няма необходимост, мисля, че приоритет номер едно за Румъния в момента е да покрие инвестициите в инфраструктурата чрез еврофондовете и чрез НПВУ. Също така видяхте един нов подход и с един нов директен заем от правителството на САЩ след жеста, направен от Румъния с даряването на една система "Пейтриът" (на Украйна), много страни вече помогнаха на Румъния, за да покрие съответната сума и мисля, че вече е покрита. Значи, имаме един много по-добър подход", посочи Чолаку.
През 2023 г. Румъния обяви, че вече е започнала да отделя по 2,5 процента от БВП за отбрана.
Миналата седмица Норвегия съобщи, че ще допринесе със 127 милиона долара за закупуването на система "Пейтриът" за Румъния, след като Букурещ дари една такава система на Украйна.
На въпрос дали бюджетът за отбрана ще бъде увеличен на 3 процента от БВП през 2026 г., Чолаку каза, че следващият премиер ще даде отговор по тази тема.
"Твърдо съм убеден, че бъдещият премиер ще даде своята визия. Това, което искам от бъдещия министър-председател, е да имаме многогодишен бюджет - за всичките четири години, по системата на Европейската комисия", посочи Чолаку.
В края на ноември и началото на декември в Румъния ще се състоят президентски и парламентарни избори, а Чолаку, който е лидер на Социалдемократическата партия, е кандидат за президент.
Източник: https://www.bta.bg/

 
Австралия предлага на военнослужещите парични бонуси, за да се справи с недостига на личен състав в отбраната
04.11.2024, 16:00

Австралия ще похарчи 600 млн. австралийски долара (395 млн. щатски долара) за набиране на резервисти в отбраната и за парични бонуси за задържане на войниците в редиците си, предаде Ройтерс.
При прегледа на отбранителните сили на Австралия миналата година беше отчетен като приоритетен проблем недостигът на желаещи да служат в армията, въпреки че правителството увеличи бюджета за отбрана до рекордните 51,5 млрд. австралийски долара годишно, модернизира северните си военни бази и придобива способности за нанасяне на удари на далечни разстояния.
Планът за работната сила в отбраната, който се очаква да бъде публикуван утре, посочва конкурентният национален пазар на труда и рекордно ниските нива на безработицата като фактори, оказващи натиск върху способността на отбраната да привлече необходимият й брой служители, става ясно от откъси от документа, с които се запозна Ройтерс.
Въведената миналата година схема за бонуси ще бъде удължена до 2028 г. и ще бъде разширена до средните звена на армията, като ще предлага 40 000 австралийски долара на служителите на отбранителните сили, които остават в редиците й, за да "бъде преодолян недостигът" на личен състав в армията, се казва в плана.
Министерството на отбраната има за цел да постигне постоянен брой на личния състав в отбраната от 69 000 души до началото на 2030 г., с обща численост на военни и цивилни, работещи в сектора, от около 100 000 души до 2040 г., се казва в плана.
През юни броят на постоянните служители в отбраната е бил около 57 000, което оставя незаети предвидени длъжности, посочва Ройтерс.
Австралия изразходва до 368 млрд. австралийски долара за придобиване на ядрени подводници в рамките на партньорството АУКУС със САЩ и Великобритания, а също така е отделила 74 млрд. австралийски долара за ракетни системи в отговор на нарастващото напрежение с Китай в Индо-тихоокеанския регион.
Австралия днес отмени многомилиарден договор за военни сателити с "Локхийд Мартин", като заяви, че вместо това ще насочи вниманието си към мултиорбитална система за повишаване на силата и прецизността на австралийските отбранителни сили.
Източник: https://www.bta.bg/

 

Министърът на отбраната за критичната летищна инфраструктура във връзка с идването на F-16 Block 70

04.11.2024, 15:42

На 23 октомври Министерският съвет взе решение, с което определи наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор в случаите по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки за изграждане на критична летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолети F-16 Block 70 и тяхното въоръжение във военно формирование 28000 - Граф Игнатиево.

За какво става дума? В отговор Ви предоставяме изказването на министъра на отбраната Атанас Запрянов от стенограмата на правителственото заседание, с което той аргументира необходимостта от вземане на това решение........Прочети още

 

Австралия скъса многомилиарден договор с американската корпорация „Локхийд Мартин“

04.11.2024, 09:21

Австралия отмени многомилиарден съвместен проект с корпорацията „Локхийд Мартин“ за военен сателит. Министерството на отбраната в Канбера обяви днес, че въоръжените сили на страната ще се пренасочат към различна система на няколко орбити, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
„Локхийд Мартин Австралия“ миналата година спечели конкурс за сателитна комуникационна система на геостационарна орбита, като проектът трябваше да предостави на Австралия първата ѝ суверенна спътникова комуникационна система. Проектът за сателит на единична орбита с „Локхийд Мартин“ е отменен, съобщи австралийското Министерство на отбраната в днешно изявление.
„С ускоряването на космическите технологии и с еволюцията на заплахите в Космоса, откакто проектът стартира, преценихме, че геостационарни спътникови комуникационни системи на една орбита не съвпадат със стратегическите приоритети“, пише в документа. Вместо това Австралия ще постави ударение върху способности на няколко орбити, за да увеличи устойчивостта на силите си за отбрана.
По-рано австралийският премиер Антъни Албанезе (на снимката) заяви, че макар и националният бюджет за отбрана да се увеличава, правителството му преразпределя приоритетите за изразходване на средствата.
Когато проектът на „Локхийд Мартин“ беше обявен миналата година, властите съобщиха, че това ще е споразумение за няколко милиарда долара, но в днешното изявление на Министерството не бяха посочени никакви конкретни стойности на проекта. Все пак в документа беше посочено, че за космически способности ще бъдат отделени между 9 и 12 млрд. австралийски долара (10,7 – 14,3 млрд. лв.).
Източник: https://fakti.bg/world/

 

56 години от първия полет на L-39

04.11.2024, 08:48

Преди повече от половин век, на 4 ноември 1968 г., първи полет изпълнява първия прототип на реактивния учебно-тренировъчен самолет L-39.
Първият прототип на самолета, получил звучното име „Албатрос” и означение L-39 X-01, остава за наземни изпитания. Вторият прототип е заложен през пролетта 1968 г. Събитията от Пражката пролет и нахлуването на армиите на страните членки на Варшавският договор през 1968 г., колкото и странно да е, не се отразяват върху темповете на работата. Това което се оказва реална пречка е закъснението в доставката на двигателя АИ-24ТЛ от СССР. За да не се бавят летателните изпитания, на първият летателен прототип L-39 X-02 e решено да се постави двигател местно производство AI-25W.
На 25 октомври започват наземните изпитания на прототипа на заводското летище. На 4 ноември 1968 г. в 9 часа и 15 минути местно време летецът-изпитател Рудолф Духон, за първи път издига във въздуха L-39. При излитането задкрилките не са спускани и са изпробвани едва на височина 1000 m. За качествата на самолета говори факта, че след спускането им пилотът поддържа минимална устойчива скорост на хоризонтален полет от 160 km/h. След 35 минути във въздуха първият полет приключва успешно.
Общо в изпитанията са задействани пет летящи и два наземни прототипа. Серийното производство стартира през 1972 г.
L-39 е строен в две основни версии – базовата учебно-тренировъчна версия L-39C и по-сериозно въоръженият учебно-тренировъчен L-39ZO/ZA. В края на 80-те години на миналия век конструкцията е развита в подобрения L-59, а през 90-те се появява и чисто бойната едноместна версия L-159. Построените самолети от фамилията L-39 са над 3000.
Компанията Aero Vodochody наскоро рестартира производството на типа и започна да предлага усилено най-новото развитие на самолета L-39NG. - Още за L-39.
Източник: http://aeropress-bg.com/

 

Българската армия провежда Чаталджанската операция (4-5 ноември 1912 г)

04.11.2024, 08:44

Спечелените от Българската армия победи при Лозенград, Бунархисар и Люлебургаз заставят Османската империя да направи предложение за спиране на военните действия и сключване на примирие, което цар Фердинанд І отхвърля. В резултат на това турското командване предприема мерки за защита на столицата и формира Чаталджанската армия в състав от шест корпуса със 190 000 души личен състав и 350 оръдия.
Заслепен от блясъка на тържественото влизане в Цариград, върховният главнокомандващ пренебрегва трезвите гласове на преобладаващата част от генералите, че армията е покосена от холера и че липсва редовно муниционно и продоволствено снабдяване. В изпълнение на заповяданото от него на 24 октомври 1912 г. всеобщо настъпление започва усилен марш-маньовър към силно укрепените турски позиции на Чаталджа.
На 31 октомври Съединените армии (1-ва и 3-та) под командването на генерал-лейтенант Радко Димитриев излизат пред Чаталджанския отбранителен рубеж, който отстои на 48 км от Цариград и представлява система от 29 укрепления. Подготовката на операцията е кратка и незавършена, а замисълът за пробиване на противниковата отбрана – недостатъчно материализиран със сили. Съединените армии при Чаталджа разполагат със седем пехотни и една кавалерийска дивизия – около 118 000 души с 462 оръдия. Съотношението в пехота е 1,6:1 в полза на турците, в артилерия – 1,3:1 в полза на българските войски. На 3 ноември, въпреки състоянието на войските, помощник-главнокомандващият генерал-лейтенант Михаил Савов отдава заповед за ускорена атака.
Настъплението на 1-ва и 3-та армия започва в 05, 00 ч. на 4 ноември. Подложени на силен артилерийски огън частите форсират реките Карасу, Катарчису и Лазаркьойска. През нощта срещу 5 ноември 29-и пехотен ямболски полк овладява форта Илеритабия. Българските войски се сражават храбро, но понасят тежки загуби от огъня на турската артилерия и се оттеглят на изходното положение. На 5 ноември българското Главно командване прекратява операцията и се съгласява на преговори за спиране на военните действия. В двудневните боеве общите загуби на Съединените армии достигат 17 500 души, от които 1480 убити, 1400 изчезнали, 1600 умрели от болести и рани и около 13 000 ранени. Загубите на турците от бойните действия са около 3500 души, а с тези от холерната епидемия достигат до 22 000 души.
На 20 ноември 1912 г. балканските съюзници сключват примирие с Османската империя, а на 3 декември с. г. в Лондон започват мирни преговори.

 

 

Корабите от MCM Black Seaм пристигнаха в пристанище Бургас

03.11.2024, 21:32

Корабите от Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea) в пристанище Бургас, за да участват в българо-румънското противоминно учение „Poseidon 2024”. По този повод на 04.11.2024 г. от 11:00 до 11:30 ч. в Конгресния център на Пристанище Бургас ще се проведе пресконференция на ръководителя на учението, командира на Противоминната военноморска група в Черно море и командирите на чуждестранни кораби с представители на средствата за масова информация.
Същия ден, малко по-късно, от 12:30 ч. пред Културния дом на нефтохимика ще бъде открита фотоизложба по повод 80-та годишнина на Военноморска база Бургас - наследник на Българския Военноморски флот. Духовият оркестър на Община Бургас ще изнесе концерт.
На снимките се вижда и моторният катер „Колокита“, който е осигуряващ учението плавателен съд и често може да бъде видян в ролята на „совалка“ между Пристанище Бургас и Пункта за базиране Атия.
Източник: https://morskivestnik.com/

 

Руски Су-57 за първи път е забелязан в Китай

03.11.2024, 21:12

Руски Су-57 е бил забелязан за първи път в Китай. Това може да означава, че Москва планира да разшири още повечев сътрудничеството си с Пекин, пише Defense Express. - (видео)
Су-57 извърши демонстрационен полет по време на подготовката за авиокосмическото изложение Airshow China 2024 в Джухай. Руските медии пишат, че това може да е предсериен изтребител Т-50-4 с бордов номер 054.
В Руската федерация Су-57 се класифицира изтребител от пето поколение, но за Defense Express принадлежи към поколението 4++. Това, според тях, се доказва и от факта, че Москва го използва за изстрелване на ракети Х-59, които не влизат във вътрешните отсеци.
В средата на 2019 г. Китай спря производството на J-20 с руски двигатели, а през 2021 г. беше представен обновеният J-20A с WS-10C Taihang, припомня изданието.
Пристигането на руския Су-57 на изложение в Китай може да показва желанието на Руската федерация да покаже публично на Пекин, че този изтребител вече се е доказал в бойни условия, смятат от изданието. Освен това Русия може да намеква за разширяване на сътрудничеството с Китай във военно-промишления комплекс.
Китай продължава публично да отрича факта на сътрудничество с Руската федерация. Въпреки това през 2023 г. Китай помогна на Русия да произведе оръжия за войната срещу Украйна, включително Ми-17, Су-35 и С-400, пишат от изданието. - Още за Су-57
Източник: https://www.focus-news.net/

 

42 години от придобиването на българските МиГ-25

03.11.2024, 08:51

На 3 ноември 1982 г. на летище Толбухин (Добрич) кацат закупените за България три броя самолети МиГ-25РБ и един МиГ-25У (учебен). Предназначението на самолета е за изпълнение на фото и радиотехническо оперативно разузнаване и в качеството си на бомбардировач. С основни ешелони на летене от 19 000 до 24 000 м и скорости до 3000 км/час самолетът е недосегаем за противниковите противовъздушни средства по това време. Освен разузнавателното оборудване той може да носи и бомбов товар до пет тона. Самолетите са в състава на 26 разузнавателен авиополк в сформираното звено за оперативно разузнаване, пряко подчинено на Генералния щаб на БНА (Българската народна армия). Бордни номера: за МиГ-25РБ – 731,736, 754 за МиГ 25У – 51.
Първият полет се осъществява на 8 декември 1982 г. с учебния МиГ-25У. Самолетът е пилотиран от полк. Влаю Генов и руския изпитател майор Мироненко. В рамките на 30-35 минути екипажът извършва полет над България на височина 22 000 м и скорост до 2500 км/ч.
Самолетите МиГ-25РБ и МиГ-25У в България изпълняват преди всичко разузнавателни задачи за нуждите на българската армия и Варшавския договор. Те са най-скъпата авиационна техника на Балканския театър на войната. На 12 април 1984 г. губим МиГ-25РБ с борден номер 736. Експлоатацията на самолетите продължава до месец май 1991 г. В резултат на настъпилите промени през 1990 г. и скъпата поддръжка се взема решение МиГ-25 да бъдат разменени със СССР за пет самолета МиГ-23МЛД .
Тактико-технически характеристики на МиГ-25:
- Страна производител – СССР
- Разпереност – 14,10 м
- Дължина – 22,30 м
- Носеща площ – 61,40 м2
 -Маса празен – 19500 кг
- Максимална стартова маса – 41200 кг
- Максимална скорост – 3200 км/ч
- Статичен таван – 23000-25000 м
- Динамически таван – 37000 м
- Далечина на полета -1600 км
- Двигател: 2 х Р-15Б-300 с тяга по 11 200 кг./114.5 кН
- Разузнавателна апаратура: система за радиотехническо разузнаване „Вираж СРС-4А“, аерофотокамери АФА-А-72, А-10/10 и др. с възможности в инфрачервения сектор
- Въоръжение – до 10 бомби с калибър 250-500 кг. - Още за МиГ-25

 

На тази дата

03.11.2024, 08:46

На 3 ноември 1869 година в Гюргево (дн. в Румъния) е роден полковник Васил Златаров (1869 – 1932).
Завършва Военното училище в София (1891) и Въздухоплавателната школа в Гатчина, Русия, която подготвя офицери за управление на балони (1903). Служи в инженерни войски. По време на първото международно изложение в Пловдив (1892) лети четири пъти с балона „Ла Франс“ на френския въздухоплавател Еужен Годар.
На 23 февруари 1906 г. е назначен за командир на новосформираното Въздухоплавателно отделение. Под негово ръководство и с помощта на поручик Йордан Казанджиев е конструиран първият наш сферичен балон „София-1“ (1912).
Участва в Балканската война (1912 – 1913) като началник на Въздухоплавателния парк, състоящ се от три аеропланни и две балонни отделения. Заедно с италианския пилот Джовани Сабели летят със самолет „Блерио“ над Одрин, разузнават и извършват бомбардиране на противников обект (17 ноември 1912).
През Първата световна война (1915 – 1918) е командир на Въздухоплавателната дружина към Инженерни войски. След войната преминава в запаса. Автор на „Записки по въздухоплаване“.
Умира на 17 май 1932 г. в София.

 

 

На Архангелова задушница бе почетена паметта на воините, загинали за Родината

02.11.2024, 18:37

Снимки: МО и Емил РангеловС военни почести и заупокойни панихиди днес във всички гарнизони в страната бе отдадена признателност към военнослужещите, загинали във войните за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време.
В София заупокойната панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница беше отслужена от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища.
На ритуала присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, представители на военно-патриотични съюзи и родолюбиви организации.
В знак на преклонение пред паметта на героите бяха отдадени военни почести и бяха поднесени венци и цветя. В ритуала участваха военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
Източник: https://otbrana.com/

 

САЩ изпращат бомбардировачи B-52 и военни кораби в Близкия Изток

02.11.2024, 16:42

Съединените щати ще изпратят стратегически бомбардировачи B-52, изтребители, самолети за презареждане с гориво във въздуха и разрушители в Близкия Изток, пише Reuters.
Това ще се случи в рамките на ротация на американските военни, тъй като ударната група на самолетоносача "Ейбрахам Линкълн“ се подготвя да напусне региона.
В изявление на Пентагона се казва, че разгръщането ще се осъществи през следващите месеци.
"Ако Иран, неговите партньори или проксита използват този момент, за да атакуват американски военни и интереси в региона, САЩ ще предприемат всички необходими действия, за да ги защитят“, се казва в изявление говорителят на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър.
От началото на войната между Израел и ХАМАС миналата година, САЩ разположиха два самолетоносача през различен период от време в Близкия Изток.
Последната ротация на американските сили в региона, следва пряката размяна на огън между Израел и Иран. Еврейската държава се бори и с подкрепяните от Иран – ХАМАС в Ивицата Газа и "Хизбула“ в Ливан и нанесе удари в Йемен, след като беше атакуван от подкрепяните от Иран йеменски бунтовници.
Съединените щати обещаха да помагат за защитата на Израел от нападения и да защитават американските сили в Близкия Изток, които бяха атакувани от подкрепяни от Иран групировки на територията на Сирия, Ирак, Йордания и край бреговете на Йемен.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Първата фрегата FDI започва морски изпитания

02.11.2024, 13:07

В Лориен (Франция) фрегатата Amiral Ronarc’h на френските ВМС започна ходови (морски) изпитания. След спускането й на вода (в края на 2022 г.) това е нов крайъгълен камък в програма FDI, предшестван от спускането на двете FDI фрегати на гръцките ВМС. Ходовите изпитания позволяват на екипажа да тества всички системи и оборудването в реални условия. Резултатите от изпитанията й– ще бъдат от полза за бъдещите фрегати на френските и гръцките ВМС. За разлика от стандартните начални тестове нейните ще надхвърлят обичайния набор от навигация и движение, като ще се тества и бойната управляваща система в реални условия на море.
Фрегатата FDI е многофункционален боен кораб за мисии в открито море, способен да действа самостоятелно или като част от корабна тактическа група във всички домейни – противокорабна, ПВО, противоподводна защита, борба с асиметрични заплахи и използването на Сили за специални операции (ССО). Обединявайки най-доброто от френските военноморски технологии в компактна платформа, FDI е мощна и иновативна фрегата, проектирана да се справя с постоянно развиващите се заплахи. Проектирана и произведена изцяло дигитално, тя е първата фрегата, която има напълно цифрова архитектура. Това позволява безпроблемно да се интегрират появяващите се технологични и оперативни новости. FDI гарантирано може да се справи с всички настоящи и бъдещи заплахи от целия спектър, с 360° покритие във всички честотни ленти и да обработва и анализира непрекъснато нарастващо количество данни.
FDI са първите френски фрегати защитени срещу киберзаплахи с двойно резервирана ИТ архитектура с 2 центъра за данни, които хостват по виртуален начин ИТ приложенията на кораба.
FDI притежава истински портал за борба с асиметричните заплахи. Той координира борбата с малки въздушни и надводни заплахи, включително надводни дронове.
Фрегатите имат AESA радар от ново поколение Thales Sea Fire с 4 фиксирани панела, който съчетава управлението на бордовите оръжия от всички класове и генерирането на опозната картина на въздушната и надводната обстановка.
Фрегатите FDI са мощно въоръжени (противокорабни ракети Exocet MM40, ПВО ракети ASTER, торпеда MU90, артилерия от различен калибър) и в същото време осигуряват базиране на авиационен флот – тежък хеликоптер от 10-тонен клас (настоящите NH90 TTH Caïman Marine или бъдещите H160 Guépard Marine) плюс дронове. Корабът осигурява базиране и на ССО с 2 RHIB.
Фото Naval group
Източник: https://armymedia.bg, Димитър Ставрев

 

Роботизирани платформи за разузнаване и логистика

02.11.2024, 13:04

American Rheinmetall Vehicles в партньорство с Textron Systems спечели един от двата договора, възложени по програмата на СВ на САЩ за превозно средство за транспортиране на малко многоцелево оборудване (S-MET). Безпилотното наземно превозно средство (UGV) ще осигури на армията гъвкава и способна платформа, способна ефективно да транспортира провизии и оборудване през пресечен терен, за да поддържа бойни операции.
Компанията ще произведе и достави 8 прототипа на СВ през 2025 г. за тестване, оценка в конкуренция с платформата, доставена от втората избрана компания, преди армията да избере една от двете платформи и да възложи пълномащабно производство.
Rheinmetall има значителен опит в разработването на безпилотни наземни превозни средства на базата на семейството машини Mission Master, които обхващат набор от модулни, автономни платформи, предназначени за различни мисии като разузнаване, наблюдение, борба с дронове и логистична поддръжка. Решението за програмата S-MET използва новаторския напредък в безпилотната технология, реализиран в Mission Master. Целта е да се създаде UGV, способна да отговори на уникалните изисквания на програмата S-MET.
Платформата също така използва много разработени и вече в серийно производство търговски компоненти от инвентара на СВ или търговските ATV решения, което стимулира достъпността и надеждността благодарение на уникална композитна структура и високотехнологичните материали.
Textron Systems предоставя на екипа повече от 3 десетилетия опит в проектирането, производството, внедряването и поддръжката на безпилотни платформи за СВ, ВВС и ВМС. Дъщерното й дружество Howe&Howe има обширни познания в роботиката и системната интеграция. То е разработило доказаните и изпълняващите много мисии наземни роботизирани платформи RIPSAW® M5/M3 за програмата за армейска роботизирана бойна машина (RCV) на САЩ. На база на архитектурата за управление, разработена за нея, превозното средство за S-MET на двете компании осигурява еднаквост. Така операторите използват общ интерфейс както за RCV, така и за S-MET. Този подход намалява цялостното натоварване на обучението и увеличава максимално направените инвестиции.
Източник: https://armymedia.bg, Димитър Ставрев

 

Двубоят между броня и снаряд

02.11.2024, 12:58

Rheinmetall успешно завърши разработването на най-новото поколение бронебойни 120-мм кинетични танкови снаряди KE2020Neo (eKE – enhanced Kinetic Energy), които са готови за тестване. Те могат да се сравнят с най-съвременните технологии, като динамични танкови защити. В резултат на това Бундесвера (германските въоръжени сили) и британската армия възложиха на компанията договори да произведе тестови образци на новите боеприпаси.
Официалният договор за новите кинетични снаряди бе подписан през септември 2020 г. от Федералната служба за оборудване, информационни технологии и поддръжка на работа на Бундесвера и подразделението Rheinmetall Waffe Munition GmbH, с което започна работата по разработването им.
Новите KE2020Neo с калибър 120×570 мм продължават успешната серия снаряди с кинетична енергия, създавани от германския концерн. Благодарение на използването на нови технологии високоякостната волфрамова бойна глава ще може да прониква през най-новите и перспективните танкови динамични защити.
Първото поколение кинетични снаряди, което бе прието на въоръжение, бе DM13. То бе последвано от по-мощния снаряд DM23 в средата на 80-те години на ХХ век, а по-късно и от варианта DM33.
Rheinmetall разработи 2 типа кинетични боеприпаси с подобрени характеристики, когато танкът Leopard 2 бе модернизиран до версия A6. Това бяха снарядите DM53 и DM63, приети на въоръжение от Бундесвера. Снарядът DM63 вече се предлага във версия A1, съвместима с REACh (Регулацията на ЕС за тестове, употреба и забрана на използването на химикали). Подобреният снаряд DM73 в момента е най-модерната итерация, която е приета на въоръжение в Бундесвера за използване от L55A1, ново 120-мм гладкоцевно танково оръдие с повишено налягане на Rheinmetall.
Договорът за производство на тестови снаряди подчертава водещата роля на Rheinmetall в бронираните машини и въоръжението за тях. 120-мм гладкоцевна технология на Rheinmetall включва оръдието Rh120 и свързаното с него семейство боеприпаси. Оръдието е стандартно за основните бойни танкове в НАТО и в Западния свят поради своята повишена бойна ефективност. То се използва наред с други в основните бойни танкове на НАТО – германските Leopard 2 и американските M1 Abrams. В момента то се интегрира и в най-новия вариант на британския основен боен танк – Challenger 3.
Източник: https://armymedia.bg/

 

„Страйкър“ придобива кинетична и енергийна система за борба с дронове

02.11.2024, 12:54

Две американски отбранителни компании обявиха успешните демонстрации на бойна стрелба с нови системи за кинетично поражение и с насочена енергия, монтирани върху бронетранспортьор „Страйкър“, предназначени да неутрализират безпилотни летателни апарати от първа до трета група.
По време на демонстрациите пред служители на американската армия в Ню Мексико 26-киловатовата лазерна система на „Страйкър“ унищожи множество дронове. Освен елиминирането на въздушни заплахи от дронове демонстрацията включваше и наземни сблъсъци с лазера и 30-милиметровото дистанционно управлявано оръжейно устройство, интегрирано върху машината. Демонстрацията беше двудневна и всички дронове бяха унищожени.
Освен 30-милиметровата оръжейна станция за кинетично въздействие върху заплахите при изпитанията беше тествана и 70-милиметрова ракетна система за прецизно поразяване на цели. Тази система използва лазерен насочващ модул, инсталиран на ракетата. Това повишава значително точността в сравнение с традиционните неуправляеми ракети и намалява косвените щети при бойни операции. По време на тестовете „Страйкър“ разполагаше и със система, осигуряваща цялостна 360-градусова ситуационна осведоменост.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Морски дронове завладяват океана

02.11.2024, 10:20

Безпилотните надводни плавателни апарати навлизат все по-масово както в отбранителните индустрии, така и на въоръжение във военноморските сили на редица държави като САЩ и Украйна. В САЩ създават три ескадри от безпилотни автономни плавателни разузнавателни съдове, а в Украйна вече една ескадра от такива съдове действа ефективно в Черно море.
В САЩ една нововъзникнала компания наскоро представи най-големия си безпилотен плавателен съд. Компанията планира да произведе стотици от новия плавателен дрон. Корабът се казва „Корсар“ и изпитанията с него са започнали в Мексиканския залив. Нововъзникналата (стартъп) отбранителна компания разработи третия си най-голям безпилотен, автономен плавателен съд в отговор на намеренията на Пентагона за масово въвеждане на въоръжение във военноморските сили на безпилотни плавателни съдове. Новият безпилотен съд „Корсар“ има дължина 7,31 м. Според компанията производител „Корсар“ може да измине над 1850 км без зареждане с гориво с максимална скорост 65 км/ч. Като при това може да носи 453 кг полезен товар. Може да поддържа широк спектър от мисии – „от осведоменост за морската област до предоставяне на кинетични и некинетични ефекти“.
„Корсар“ е най-големият безпилотен автономен плавателен съд, пуснат от компанията производител. Следват го по-малкият 4,2-метров Cutlass и още по-малкият 1,8-метров Spyglass. Те също бяха представени тази година преди „Корсар“.
Според компанията всички тези плавателни автономни платформи са проектирани да изпълнят оперативните изисквания на американския флот и неговите съюзници „за възпиране на противниците и за умножаване на силата“ на флота.
Тази малка, но напориста компания, базирана в щата Тексас, се е съсредоточила в голяма степен върху програмата Replicator на Пентагона. Програмата е много амбициозна и възнамерява да създаде рояци от хиляди безпилотни автономни платформи за възпиране на противника. От компанията заявяват още, че „Корсар“ е отговор на потребностите на американския флот да притежава достатъчно автономни платформи, които могат да бъдат произведени в големи количества без компромис с надеждността и възможностите им. Чрез „Корсар“ трябва да се реализира визията на военноморските сили за създаване на хибриден флот от пилотирани и безпилотни системи.
Инициативата Replicator на Пентагона е програма, която цели бързото развитие и разполагане на безпилотни системи и други технологии за укрепване на военната мощ на Съединените щати. Основната идея е да се създадат масово произвеждани автономни системи, които да бъдат използвани в конфликти и операции, за да се противодейства на нарастващите глобални заплахи.
Тази инициатива обединява усилията на различни военни и индустриални партньори и поставя акцент върху иновации, автоматизация и използване на нови технологии, включително изкуствен интелект. Логиката зад проекта е, че с бързото производство и интеграция на нови системи армията може да подобри оперативната си ефективност. Въпреки че конкретни детайли за специфични технологии и реализации не са широко разпространени публично, инициативата Replicator е част от по-широката стратегия на Пентагона да адаптира към съвременните изисквания отбранителните си способности срещу глобалните заплахи.
Източник: https://armymedia.bg/

 

Варна преди фотографията: Предаването на Варненската крепост на 11 октомври 1828 г – една гравюра на Венцел Побуда от 1840 г.

02.11.2024, 09:42

На 29 септември (11 октомври) 1828 г., след 3-месечна обсада по време на Руско-турската война от 1828-1829 г., Варна е превзета от руските войски. Най-голямата турска крепост и пристанище по западния бряг на Черно море, прикриваща един от пътищата, водещи към столицата на Османската империя е в руски ръце. Крепостта капитулира и командирът на гарнизона - капудан паша Иззет Мехмед (Topal Іzzet Mehmed Pasa), предава ключовете на крепостните порти.
Венцел Побуда представя предаването на Варненската крепост на руски генерал (граф Воронцов), пред една от крепостните порти от капудан паша Иззет Мехмед, който държи в ръце поднос с ключовете на крепостта. Това е представата на немския художник за капитулацията на Варна.
Всъщност церемония по предаване на Варненската крепост на сушата не е имало. Ключовете на крепостта са предадени на 29 септември (11 октомври) в 1 часа след обед на борда на адмиралтейския кораб „Париж“.
Иван Василев Ботянов, чиновник от Министерството на външните работи при щаба на адмирал А. С. Грейг (командир на руския Черноморски флот) пише в своите записки за влизането на руските войски (и император Николай I) на 1 (13) октомври 1828 г. във Варненската крепост:
„После удаления капудана-паши из крепости, вся остальная част наших войск, вступив в нее, заняла и цитадель; и тогда же на главном бастионе поднят был Императорский флаг, при появлении которого произведен был со всего флота и с сухопутных батарей салют; в то же самое время граф Воронцов поднес Государю ключи крепости Варны“ (И. В. Ботьянов. Пребывание императора Николая Павловича на Черноморском флоте в 1828 году. // Морской сборник, 1869, Т. 103, № 8, с. 27).
Източник: http://morskivestnik.com, Атанас Ангелов

 

Как USS William D. Porter щеше да убие Франклин Рузвелт

02.11.2024, 09:35

Каква е мечтата на всеки един немец по време на Втората Световна война? Това е мечтата да успеят да премахнат американския президент Франклин Рузвелт. Историята обаче ни показва, че има достатъчно случаи, в които немските войници са били доста близо до изпълнението на тази история, но те никога не са се доближавали до самите американци. Точно така, има момент в историята, когато американския флот е много близо до изпълнението на немската мечта. Нека започнем от самото начало:
На 6 юли 1943 г. USS William D. Porter (DD-579) познат още като кораба „Willie Dee“ е готов да влезе в бой. Корабът взима своето име от един морски офицер на флота със същото име. Поставен е под командването на лейтенант-командир Уилфред А. Уолтър. Уили Ди скоро се превръща в един от най-верните кораби и по някаква причина се озовава на грешното място в грешното време. Това е един от най-опасните кораби на американската флота, готов да унищожи дори Рузвелт.......Прочети още

 

Исторически календар

02.11.2024, 09:30

На 2 ноември 1861 година в с. Бейдаут, Тулчанско (дн. в Румъния), е роден генерал-лейтенант Вичо Диков (1861 – 1928).
Шестнадесетгодишен участва в Руско-турската война (1877 – 1878) като доброволец в корпуса на генерал Цимерман. Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879), Стрелковата офицерска школа в Ораниенбаум, Русия (1883) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1890).
През Сръбско-българската война (1885) командва 7-и пехотен преславски полк, с който се сражава при Сливница (5 – 7 ноември). Има голям принос за заемането на височината Вишая и осигуряване тила на Сливнишката позиция. Взима участие в детронирането на княз Александър І (1886) и бунта на офицерите русофили (1887), след което емигрира в Русия и постъпва в руската армия.
Завръща се в България през 1898 г. и служи като щабен офицер. От 1905 до 1907 г. е командир на 6-а пехотна бдинска дивизия, след което заема длъжностите началник на 3-а военна инспекционна област (януари – март 1907), началник на Щаба на армията (март 1907 – ноември 1907), началник на Военното училище (ноември 1907 – април 1910), началник на Главното интендантство (1910 – 1912).
По време на Балканската война (1912 – 1913) е началник на Главно тилово управление, а в Междусъюзническата война (1913) поема командването на 4-а армия. Под негово ръководство тя отбранява Калиманската позиция срещу сръбските войски, а по-късно заедно с 2-ра армия настъпва срещу гръцките части в Кресненското дефиле. На 5 август 1913 г. е произведен в чин генерал-лейтенант, а на 2 септември 1913 г. излиза в запаса. Награден с военен орден „За храброст“ ІІ ст. и ІІІ ст. 2 кл.

На 2 ноември 1885 година започва Сръбско-българската война.
Съгласно плана на сръбското командване на главното направление Пирот – Сливница – София настъпва Нишавската армия, а северно от Стара планина – Тимошката армия.
Срещу този замисъл българското главно командване противопоставя активна отбрана за спиране настъплението на противника, прегрупиране на войските и създаване на условия за преминаване в решително контранастъпление. След тридневни боеве на прикриващите отряди (2, 3 и 4 ноември) Нишавската армия овладява височините западно от Сливница. От 5 до 7 ноември 1885 г. българските войски водят Сливнишкото отбранително сражение срещу основните сили на Нишавската армия, разгромяват противника и създават условия за преминаване в контранастъпление, завършило с двудневното сражение при Пирот (14 – 15 ноември). Тимошката армия не успява да превземе Видинската крепост, където защитниците под командването на капитан Атанас Узунов принуждават противника да се оттегли.
Войната завършва с победа за България и след 15-дневни кръвопролитни боеве се сключва примирие (16 ноември 1885). Загубите на България възлизат на 700 души убити и 4 500 ранени, а на Сърбия – 746 убити и 4 570 ранени.

 

 

Наградиха екипажа на гръцка фрегата за защита на корабоплаването в Червено море

01.11.2024, 21:31

С медал на Европейската военноморска операция “Щитове” (Aspides) бе награден екипажът на гръцката фрегата HS SPETSAI (F-453), съобщиха от пресслужбата на базирания в Гърция щаб на мисията, която цели защита на корабоплаването във водите на Червено море и Аденския залив. Командващият операция “Щитове” контраадмирал Василеос Грипарис награди екипажа на HS SPETSAI с медал, се посочва в съобщението.
HS SPETSAI, заедно с други средства на “Щитове”, защитава търговските кораби и живота на моряците от заплахи и подкрепя мисията на ЕС за гарантиране свободата на корабоплаването в Червено море и Аденския залив.
EUNAVFOR ASPIDES допринася за регионалния просперитет и икономическия растеж, като осигурява безопасността на жизненоважни морски търговски маршрути.
Източник: https://www.maritime.bg/

 

ВМФ на РФ - корабен състав към 01.11.2024 г.

01.11.2024, 21:17
 

Лавров: Турция иска да посредничи за мир, а продължава да продава оръжия на Украйна

01.11.2024, 21:11

Руският външен министър Сергей Лавров определи като „изненадващ" факта, че Турция се опитва да посредничи за прекратяване на войната, докато продължава да продава оръжия на Украйна.
„Турските оръжия се използват от украинските въоръжени сили за убийството на руски военнослужещи и цивилни. Като се имат предвид изявленията на турската администрация, че е готова да предостави посреднически услуги, тази ситуация не може да не предизвика изненада", каза Лавров в интервю за турския вестник „Хюриет".
Той отбеляза, че Украйна иска да използва западни оръжия с далечен обсег на действие, за да атакува Русия.
Руският топ дипломат подчерта, че украинският президент не е отменил указа за забрана на преговорите с Русия, като добави: „В такава ситуация е малко вероятно посредническите усилия на която и да е държава, включително и на Турция, да се увенчаят с успех".
Външният министър коментира и процеса на нормализиране на отношенията между Турция и Сирия.
„Различията в позициите на Дамаск и Анкара доведоха до застой в преговорния процес. Сирийското правителство настоява, че първо трябва да се изясни въпросът за изтеглянето на турските военни части от територията на Сирийската арабска република. Турция потвърждава принципния си ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Сирия, но предлага въпросът за изтеглянето на войските да бъде разгледан по-късно", обясни Лавров.
„Приветстваме интереса на Турция към сближаване с БРИКС. Това потвърждава привлекателността на групата, която се основава на зачитане на Устава на ООН, откритост, прагматизъм и не се насочва към трети страни", добави той.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Полша отговори възмутено на Зеленски за МиГ-29: "Животът е жесток, ние също сме фронтова държава"

01.11.2024, 20:45

Украинският президент Володимир Зеленски обвини Полша, че въпреки споразуменията Варшава е намерила причин да не прехвърли старите си изтребители МиГ-29 на Киев. Полският външен министър Радослав Сикорски изясни позицията на страната си.
Както пише polsatnews.pl, ръководителят на външното министерство подчерта, че въпреки че съседната държава е в трудна ситуация, Полша е положила значителни усилия да подкрепи Украйна в началото на пълномащабното нахлуване на Руската федерация.
"Като Запад ние изпратихме на Украйна помощ в размер на 200 милиарда евро... Сред страните, които помагат на Украйна, ако вземем предвид военната, финансовата, икономическата, хуманитарната помощ и помощта за украинските бежанци, пропорционално на БВП, Полша е направила за Украйна повече от която и да е друга страна“, заяви възмутен министърът.
Според Сикорски Варшава може да се гордее с тази проява на солидарност. Той припомни прехвърлянето на почти 300 танка, както и голямо количество тежка техника и самолети.
"Ние се опитваме да помогнем, но ние също сме страна на първа линия и Русия ни заплашва и не всичко е възможно“, заключи външният министър.
Припомняме, че полският президент Анджей Дуда заяви, че страната му не е в състояние да прехвърли изтребители МиГ-29 на Украйна, както беше договорено през юли.
"Дадохме каквото можахме. И го дадохме бързо и наистина го дадохме, когато беше необходимо. И аз лично смятам, че това е нашата голяма гордост. Просто минаха две години оттогава. Въпреки че ми е трудно, със съжаление трябва да кажба, че животът е жесток“, отбеляза той.
Зеленски остро разкритикува тази позиция на Полша.
"Много искахме да вземем МиГ-ове от Полша, но те не можаха да ни ги дадат, защото нямаха достатъчно свои. Затова се разбрахме с НАТО те да им изпратят полицейска мисия, както на нашите балтийски приятели... Договорихме се за това. И после какво? Полша даде ли ни самолети? Не. Намериха ли друга причина? Да", заяви президентът.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Започва серия от учения на „Корен“

01.11.2024, 13:50

На полигона са осигурени необходимите условия за тактическите действия и бойните стрелби
От 4 ноември 61-ва Стрямска механизирана бригада и Центърът за подготовка на специалисти (ЦПС) от състава на Сухопътните войски започват поредица от учения. Те ще продължат до 14 ноември. Подготвени ли са хората от полигон „Корен“ да приемат формированията? Какво е извършено досега?
„Проведохме работни срещи в 61-ва бригада и при нас на полигона. След като редица въпроси бяха уточнени, започнахме да решаваме задачите. Всичко, което беше предвидено, трябва да се изпълни“, заявява командирът на учебен полигон „Корен“ подполковник Христо Василев......Прочети още

 

Вестник "Българска Армия", брой 44 (2024), 1 ноември, 2024 годинa (pdf)

 

Русия: САЩ и НАТО "кроят планове" за промяна на режима на Черноморските проливи

01.11.2024, 09:15

САЩ техните съюзници в НАТО "кроят планове“ за промяна на режима на Черноморските проливи и използване на европейските вътрешни водни пътища за военни цели за достъп до Черно море. Това заяви помощникът на президента на Руската федерация и председател на Морската колегия Николай Патрушев на среща в Крим по въпросите на корабостроенето, предава ТАСС.
"САЩ и техните съюзници в НАТО правят всичко възможно да запазят господството си, включително в Световния океан. Кроят планове: да разширят военноморското си присъствие в Черно море; да се промени режимът на Черноморските проливи, установен с Конвенцията от Монтрьо; за използването за военни цели на вътрешните водни пътища на Европа за достъп до Черно море през Дунав“, уточни представителят на Кремъл.
Патрушев отбеляза, че намаляването на ролята на Русия в Черноморския регион е едно от направленията на действие на "враждебните западни държави“ в контекста на тяхната политика, насочена към нанасяне на стратегическо поражение на страната.
Източник: https://www.focus-news.net/

 

Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“

01.11.2024, 08:57

Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.
Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на БТА. С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда. Далечината на подводното ѝ плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев. Последното ѝ плаване е във Варненския залив на 21 декември 2010 г. Подводницата „Слава“ е дарена през януари 2013 г. на община Варна (вместо подводницата „Надежда“) за музей на българското подводно плаване. В началото на 2019 г. е сключен договор между Община Варна и фондация „Белославско стъкло“ за превръщането на подводницата в музеен експонат. В края на ноември м.г. „Слава“ е пребазирана на последния си пристан в Белослав.
Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници. Едва през 1954 г. ВМС получават три подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали три различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с четири подводници, от които към 2004 г. са останали „Слава“ и „Надежда“. - Още български подводници
Източник: bta.bg

 

Изповедта на Махмуд Мухтар за падането на Лозенград през Балканската война

01.11.2024, 08:50

Със сигурност мнозина са чували за военното чудо, което българската армия постига в Балканската война. Погледът на световните медии е насочен именно към този свиреп военен конфликт. Всеки военен стратег ще остане без думи, спрямо изпълнението на всяко сражение, а на днешната дата в историята ще обърнем внимание на бързото неутрализиране на Лозенград.
Генерал-лейтенант Радко Димитриев остава в историята като един от най-жестоките палачи на турската армия, а що се отнася до Лозенград, там няма място за лъжи. Абдулах паша има тежката задача да се изправи срещу онзи народ, който е търпял зверства V века. Веднъж щом силите са изравнени и българската армия е добре въоръжена, историята бързо променя своя курс, както ще забележим в следващите редове.
Турският главнокомандващ не се намира в особено добро положение, моралът на войниците му отдавна не е на необходимата висота, а липсата на артилерия ще натежи в бъдещето сражение. Междувременно родната армия прави един сериозен маратон, при това в много тежки условия. Според различни изчисления, скъсяването на разстоянието става с изминаването на около 40 километра на денонощие в рамките на пет дена.......Прочети още

 

На този ден

01.11.2024, 08:40

На 1 ноември 1911 г. италианският младши лейтенант Джулио Гавоти (Julius Gavotti) извършва първата в световната авиационна история бомбардировка от въздуха с моноплан "Етрих Таубе” (Etrich Taube), като хвърля 4 ръчни гранати Cipelli в района на Триполи (3 по турския лагер Аин Зара и 1 по оазиса Таджера, където са съсредоточени около 1500 турски войници. Това става по време на започналата на 29 септември итало-турска война в Северна Африка.
Първопроходците
Запазено е писмото на Джулио Гавоти до баща му, в което той подробно описва този полет /преразказано със съкращения/: Решава да експериментира хвърляне на бомби от самолет, тъй като нямало други. Близо до седалката си приковава кутия, облицована с кожа и вата. В нея слага три сферични бомби с тегло по около 1,5 кг. Четвъртата бомба Гавоти поставя в джоба на коженото си яке. В другия джоб пъха малка картонена кутия с 4 детонатора с гърмящ живак. Излита успешно и се насочва право към морето. Минава над кораба „Сицилия”, закотвен западно от Триполи. Когато набира 700 м. се отправя към линията на италианските предни постове. Взема курс към оазиса Аин Зара, където предишните дни е видял вражески лагер с около 2000 войници. Когато оазисът се появява пред погледа му, той поема управлението на самолета само с една ръка. Отваря кутията, изважда бомба и я полага на коленете си. Изважда кутията с детонаторите, измъква един и го захапва. Затваря кутията, поставя детонатора в бомбата и поглежда надолу към земята. От оазиса го разделя само една миля, вече перфектно наблюдава двата лагера, вижда арабските палатки. Взема бомбата с дясната си ръка, със зъби издърпва предпазителя и хвърля бомбата пред крилото. Следи я с поглед няколко секунди, докато изчезне. След това съзира в средата на малкия лагер тъмен облак от взрива. Оттам отива над оазиса на Триполи. Командването отчита резултатите като отлични...............Прочети още

 

 

Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.

 





{START_COUNTER}