|
Архив - от 1 до 15 април
|
|
|
|
The National Interest: Москва не се шегува - създаде оръжие - убиец на Starlink
|
15.04.2025, 18:32 |
Системите за електронна война "Калинка" и "Тобол" са проектирани специално за нарушаване на сателитната комуникация и навигация. Пентагонът и украинските въоръжени сили бият тревога: за тях това е реална заплаха
Москва разработва различни методи за ограничаване и потискане на сателитната мрежа Starlink, пише Брандън Уайхърт в The National Interest. По този начин системите за електронна война "Калинка" и "Тобол" са проектирани специално за нарушаване на сателитната комуникация и навигация. Пентагонът и украинските въоръжени сили бият тревога: за тях това е реална заплаха.
Москва вече даде да се разбере, че смята конфликта в Украйна за решаващ за собственото си бъдеще. Кремъл няма да се спре пред нищо, за да постигне победа и е готов да атакува ключови космически активи на САЩ, независимо от риска от пълномащабна война.
Конфликтът в Украйна коренно промени геополитическата обстановка и доведе до мащабни промени в технологиите и тактиката на съвременното военно изкуство........Прочети още
|
|
Генерал-майор Дешков: Новите бойни башини извеждат Сухопътните войски на по-високо ниво
|
15.04.2025, 17:57 |
Първите 33 бойни машини „Страйкър“, които очакваме до края на годината по договора със САЩ са предимно спомагателни, отговори на въпрос днес командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков след отбелязването на 90 години от създаването на Бронетанковите войски. Това са командно-комуникационните машини. Така ще пристигат по видове. Накрая ще дойдат тези за пехотата - „Страйкър-Драгун“, които са съответно с куполите за механизираните взводове, роти и батальони. Между тях са останалите – инженерни, разузнавателни и др. Първи пристигат комуникационните заради, за да може да се усвои бързо системата за командване и управление.
Усвояването и придобиването на пълни оперативни способности е по-трудната част от изпълнението на проекта, смята генерал-майор Дешков. Тя е отговорност изцяло на войските, на професионалния личен състав, който ще служи с тях. „От мен до последния войник“, каза командирът. Новите бойни бронирани машини са една първа стъпка, която ни извежда на по-високо ниво, смята той. От аналогова се преминава на абсолютна дигитализация на управлението и ръководенето на войските. Придобиването на нови способности ще наложи приемането на доктринални промени на ниско тактическо ниво по отношение на начина на водене на общовойсковия бой, т.е. на тактиките и процедурите.
С новите машини ще бъде превъоръжена 61 Стрямска механизирана бригада. Генерал-майор Дешков се надява модернизацията да продължи при следващата бригада, при проектите за артилерията, дроновете, инженерните формирования и др. Държа да отбележа, каза той, към настоящия момент Сухопътните войски сме с готовност за абсолютно всички от тях, но идва момент, когато държавата трябва да си каже думата, а тя се отнася до финансирането.
Към настоящи момент имаме достатъчно екипажи, отговори на въпрос на „Отбрана“ генерал-майор Дешков. В Бронетанковите войски за радост към момента проблем с некомплекта няма. - (видео)
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Гърция подсилва армията с нова военна техника
|
15.04.2025, 17:52 |
Гърция подсилва армията с 16 противокорабни ракети. Новата техника ще бъде доставена от Франция. Атина и Париж сключиха стратегическо партньорство в областта на отбраната и сигурността през 2021 г.
Подписахме споразумение между държавите за доставка на 16 ракети от европейския производител на ракети MBDA, заяви министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас. Франция и Гърция подписаха стратегическо партньорство в областта на отбраната и сигурността през 2021 г., като поръчаха 24 самолета Рафал а след това и три фрегати за отбрана и интервенция (FDI), на обща стойност над 5,5 млрд. евро. Двете държави включиха в споразумението си и опция за закупуване на четвърта фрегата, френският министър заяви, че „сделката за четвъртата фрегата се придвижва напред“. Гръцкият министър на отбраната също така заяви, че обсъжда „възможността за придобиване на две и фрегати от Италия“. Гърция, която е член на НАТО, обяви миналия месец, че започва „най-големия“ ремонт на армията си в съвременната история, за който ще отдели около 25 млрд. евро, на фона на нарастващите предизвикателства пред европейската сигурност.
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
 |
|
Отбелязахме 90 години от създаването на Бронетанковите войски в България
|
15.04.2025, 13:42 |
С тържествен ритуал днес, организиран от Командването на Сухопътните войски, бяха отбелязани 90 години от създаването на Бронетанковите войски в България. Събитието бе пред паметните плочи в София, на които са изписани имената на 227 танкисти, загинали през Втората световна война. То се вписва и в поредицата от прояви във връзка с 80 години от участието на Българската армия в разгрома на хитлерофашизма.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков прие представителния строй на военното формирование в Мусачево и поздрави действащи и запасни военнослужещи с годишнината от създаването на Бронетанковите войски. Сред тях бях съветникът на президента по сигурност и отбрана полковник от запаса Илия Милушев, председателят на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков, председателят на Столичната организация бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, председателят на Клуб „Танкисти и автомобилисти“ полковник от запаса Лилян Динков и членове на клуба, който дойдоха със съюзното си знаме. Както всяка година тържеството беше уважено от директора на Служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров, който е започнал офицерската си служба, като командир на мотострелкови взвод в бившата вече Девета танкова бригада. На честването дойде и бившият заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по операциите генерал-лейтенант от запаса Захарин Илиев.
Бронетанковите войски са наричани железният юмрук на Българската армия, а съвременните условия и анализи на въоръжените конфликти показват, че все още са на първо място по важност при воденето на общовойсковия бой и особено в наземните операции, каза генерал-майор Деян Дешков. (Повече от неговите думи, включително за новите бойни машини, в следваща публикация.)
За създаването на Бронетанковите войски в България говори подполковник Симеон Борисов от Щаба на Сухопътните войски. Още през 1917 г., в резултат на поуките от Първата световна война, българското правителство решава, че трябва да се купят бронирани машини за войската. Едва, обаче, през 1934 г. е одобрено закупуването на 14 броя нова военна техника – танкети от Италия. В началото на 1935 г. те са доставени в пристанище Варна, и след транспортиране са зачислени във войската. На 15 април 1935 г. на плаца на Инженерния полк в София е тържественото събитие, при което е прочетена заповед „№ 73а” на министъра на войната, с която е обявено създаването на „Една рота бойни коли – подчинена на Инспектора на пехотата”. По този повод със заповед №ОХ-318/14.04.2020 г. на министъра на отбраната Красимир Каракачанов 15 април бе обявен за празник на Бронетанковите войски в България. В заповедта се посочва, че „празниците са необходими и важни, защото помагат за формиране на професионална общност” и това обединява военнослужещите в екип, кара ги да се чувстват включени в обща кауза, повишава значението на изпълняваните от тях мисии и задачи. И се изтъква, че „създаването на празник на бронетанковите войски от състава на Сухопътните войски показва значимостта и престижа на този род войски”.
На паметните плочи бяха положени венци от командира Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков и от председателя на Клуб „Танкисти и автомобилисти“ полковник от запаса Лилян Динков и цветя от участниците във възпоменателното събитие. С едноминутно мълчание и падане на колене бе почетена паметта на 227 танкисти, загинали през Втората световна война. - (видео)
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
90 години Бронетанкови войски у нас
|
15.04.2025, 13:38 |
Още през 1917 г., в резултат на поуките от Първата световна война, българското правителство решава, че трябва да се купят бронирани машини за войската. Едва, обаче, през 1934 г. е одобрено закупуването на 14 броя нова военна техника – танкети от Италия. В началото на 1935 г. те са доставени в пристанище Варна, и след транспортиране са зачислени във войската. Това припомни преди две години на честването пред паметните плочи в София, на които са изписани имената на 227 танкисти, загинали през Втората световна война, полковник проф. д-р Емил Енев от Военна академия „Г.С.Раковски“.
На 15 април 1935 г. на плаца на Инженерния полк в София е тържественото събитие, при което е прочетена заповед „№ 73а” на министъра на войната, с която е обявено създаването на „Една рота бойни коли – подчинена на Инспектора на пехотата”.
По този повод със заповед №ОХ-318/14.04.2020 г. на министъра на отбраната Красимир Каракачанов 15 април бе обявен за празник на бронетанковите войски в България. В заповедта се посочва, че „празниците са необходими и важни, защото помагат за формиране на професионална общност” и това обединява военнослужещите в екип, кара ги да се чувстват включени в обща кауза, повишава значението на изпълняваните от тях мисии и задачи. И се изтъква, че „създаването на празник на бронетанковите войски от състава на Сухопътните войски показва значимостта и престижа на този род войски”.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
73 години от първия полет на В-52 Stratofortress
|
15.04.2025, 13:29 |
На 15 април 1952 г. се е състоял първият полет на американския реактивен стратегически бомбардировач В-52 Stratofortress.
Разработването на първия опитен образец ХВ-52 сее осъществявало в условия на пълна секретност. Работите по него завършват на 29 ноември 1951 г.,но поради необходимост от внасяне на конструктивни изменения, първи на 15 април 1952 г. към полетни изпитания пристъпва вторият опитен образец YB-52.
Първият полет е осъществен по маршрута от летище Рентон (штат Вашингтон) до авиобаза Ларсон. Продължителността на полета е била 2 часа 21 минути. Самолетът е пилотиран от летец-изпитателят на Бойнг Alvin M. Johnston и подполковник от ВВС на САЩ Guy M. Townsend.
Произведени са общо 744 бомбардировача различни модификации.
На въоръжение (след модернизация и подмяна на двигателите се планира да останат до 2050!) са 58 В-52Н, 18 са в резерв и 12 на продължително съхранение. - Още за В-52
|
|
На този ден през 1904 г. при отбраната на Порт Артур се раждат руските войски за РЕБ
|
15.04.2025, 13:25 |
На 15 април 1904 г. в Порт Артур руският флот за първи път в света провежда бойна операция в ефир. По заповед на контраадмирал Павел Ухтомски радиостанцията на броненосеца "Победа" и бреговата радиостанция на планината Золотая дезорганизират работата на японските артилеристи, които по радиовръзка коригират артилерийския огън на своите крайцери.
Впрочем концепцията за радиоелектронна борба е разработена в руската армия още преди Руско-японската война, отбелязва "Российская газета".
През януари 1902 г. Морският технически комитет пуска доклад, според който "безжичното телеграфиране притежава такива недостатъци, че телеграмата може да бъде уловена от всяка чуждестранна станция и, следователно, прочетена, прекъсната и объркана от външни източници на електричество".
Работата е там, че в началото на XX в. се използват т. нар. "искрови" предаватели – неточни, а и много мощни. Искровият предавател дава силен широколентов сигнал, в резултат на което две близкоразположени радиостанции не могат да работят едновременно – те се заглушават една друга. С началото на кампанията военните получават възможността да реализират своите идеи на практика.
В руските държавни архиви се съхраняват 350 прихванати шифровани телеграми от Япония за Европа, САЩ и Китай. Първият документ от "колекцията“ е телеграма на бившия посланик в Русия – Курино – до френския посланик Мотоно от 22 април 1904 година. Прихващането на кореспонденцията е осигурено от свързочниците в Шанхай, които пренасочват на руското аташе японските телеграми. Документите са превеждани на руски и изпращани нагоре по инстанциите.
Командирът на Тихоокеанската ескадра в Порт Артур вицеадмирал Степан Макаров на 7 март 1904 г. издава Заповед №27, с която се одобрява процедурата по прихващане на вражеските преговори по безжичен телеграф. За превод на "заловените" телеграми се прилага и японската телеграфна азбука. Заповедта също указва младите и способни минни офицери да извършват всякакви експерименти. Няколко дни по-късно военните радиотелеграфисти успяват на практика да защитят своите кораби.
Рано сутринта на 15 април 1904 г. японците откриват огън от голяма дистанция и безнаказано разстрелват корабите на Тихоокеанската ескадра в залива Порт Артур. В операцията участват шест ескадрени броненосеца и два нови крайцера – "Нисин" и "Касуга". За коректировка на артилерийския огън се използват два леки крайцера, които маневрират при пряка видимост на нападението. Радиопредаването им е нарушено от радистите на броненосеца "Победа" и бреговата станция на сушата.
В резултат на обстрела японските кораби изстрелват 190 снаряда от голям калибър. Заради отсъствие на корекции никой от тях не попада в руските кораби. Ранени са само двама войници от батареите на п-в Тигрова опашка. И така в този ден се ражда радиоелектронната борба, а от 15 април 2006 г. в Русия се отбелязва и Деня на специалистите по РЕБ. - Още РЕБ
|
|
Военен календар
|
15.04.2025, 13:20 |
На 15 април 1860 година в Търново е роден генерал-лейтенант Иван Фичев (1860 – 1931).
Внук на възрожденския архитект и строител Никола Иванов Фичев (Уста Колю Фичето). Участва в Руско-турската война (1877 – 1878) като доброволец в 8-а дружина на Българското опълчение. Завършва Военното училище в София (1882) и Академията на Генералния щаб в Торино, Италия (1891). Служи в 20-а пехотна варненска (1882 – 1884) и 17-а пехотна търновска дружина (1884 – 1885).
По време на Сръбско-българската война (1885) командва 2-ра рота от 5-и пехотен дунавски полк при отбраната на Видинската крепост (12 – 16 ноември 1885). През следващите години заема длъжностите началник на Търновското военно окръжие (1885 – 1886), командир на рота в 6-и пехотен търновски полк (1886 – 1887), офицер в щаба на 1-ва пехотна бригада (1891), адютант на 2-ра пехотна тракийска дивизия (1891 – 1892), преподавател по тактика в учебната команда на 1-ва пехотна дивизия (1893), началник на Учебното бюро при Военното министерство (1893 – 1894), командир на дружина в 16-и пехотен ловчански полк (1894 – 1897), инспектор на класовете във Военното училище и преподавател по военна история и тактика (1898 – 1899), офицер в Оперативното отделение на Щаба на армията (1899 – 900), командир на 6-и пехотен полк (1900 – 1902), началник на Оперативното отделение в Щаба на армията (1902 – 1903), началник-щаб на 1-ва пехотна софийска дивизия (1903 – 1905), помощник-началник на Щаба на армията (1905 – 1907) и командир на 2-ра пехотна тракийска дивизия (1907 – 1910). От 27 март 1910 г. е началник на Щаба на армията, а от 22 септември 1912 г. – началник на Щаба на Действащата армия. Ръководи разработването на плана за водене на Първата балканска война (1912 – 1913). На 14 януари 1914 г. е назначен за началник на Трета военноинспекционна област, а на 1 септември 1914 г. – за министър на войната. Излиза в запаса на 17 август 1915 г., след което се занимава с научноизследователска дейност. Избран е за академик (1898) и член на Българската академия на науките (1900). Автор на „Военноисторически очерк за Сръбско-българската война“ (1888), „Военната история и методът за нейното изучаване“ (1897), „Висшето командване през Балканската война“ (1927) и др. Награден с военен орден „За храброст“ ІІ степен.
|
На 15 април 1861 година в Охрид е роден генерал-лейтенант Климент Бояджиев (1861 – 1933).
Завършва Военното училище в София (1883) и Академията на Генералния щаб в Торино, Италия (1893).
Участва в Сръбско-българската война (1885) като адютант в Щаба на Западния корпус. След войната (1885 – 1891) служи в 1-ви пехотен софийски полк и в 1-ва пехотна бригада. През следващите години заема длъжностите старши адютант на 5-а и на 3-та пехотна дивизия, командир на дружина в 24-ти пехотен полк, началник-щаб на 4-та пехотна дивизия (1899 – 1900), командир на 8-и пехотен полк (1900 – 1904), началник-щаб на 6-а (1904 – 1905) и на 3-та пехотна дивизия (1905 – 1906), началник-щаб на 2-ра военноинспекционна област (1907 – 1908), командир на 2-ра бригада от 9-а пехотна дивизия (1908 – 1910). През 1910 г. поема командването на 4-та пехотна дивизия, с която воюва в Първата балканска война (1912 – 1913) при Лозенград, Караагач, Люлебургаз и Чаталджа.
От 22 август 1913 до 1 септември 1914 г. е министър на войната и извършва организационни реформи. На 15 септември 1914 г. е назначен за началник на 3-та военноиспекционна област, а на 15 април 1915 г. – за началник на Щаба на армията. По време на Първата световна война (1915 – 1918) командва 1-ва армия и провежда Моравската (1 – 27 октомври 1915) и Косовската настъпателна операция (28 октомври – 21 ноември 1915). Преминава в запаса на 25 септември 1916 г. Награден с военен орден „За храброст“ ІІ степен и ІІІ степен 2 клас.
|
На 15 април 1992 година Народното събрание взема решение за изпращане на военен контингент в Камбоджа.
С постановление № 67 от 22 април 1992 г. Министерският съвет възлага на Министерството на отбраната формирането, подготовката и изпращането на военен контингент за участие в операцията UNTAC по поддържане на мира в Камбоджа.
Българската армия се включва в UNTAC от 4 май 1992 до 27 ноември 1993 г. с един пехотен батальон от 850 души, 10 офицери за работа в щаба на мисията, 34 военни наблюдатели и екип военна полиция от 11 души.
При необичайни и трудни условия батальонът изпълнява задачи за защита на изборни комисии, охрана на избирателни секции, ескортиране на конвои и др. За първи път след края на Втората световна война Българската армия понася загуби в реална бойна обстановка и дава 10 жертви.
По време на мисията загиват лейтенант Иван Иванов, младши лейтенантите Цветомир Петков, Петър Байчев, Атанас Радев, Венцислав Мирчев, старшина Атанас Тонев, сержант Димитър Димитров и редниците Съби Хаджийски, Кирил Киров и Стоян Иванов.
|
|
|
|
WSJ: Русия използва "комбинация от тактики" на фронтовата линия, за да принуди украинската армия да се оттегли
|
14.04.2025, 18:43 |
Руските сили напредват по фронтовата линия в Украйна, като комбинират грубата сила на Червената армия с модерни технологии, пише The Wall Street Journal, в публикация, озаглавена: "Проправяне на път: Илюстрирано ръководство за руските бойни тактики".
Според вестника руският начин на водене на войната разчита на безпилотни самолети за идентифициране на цели и на мощта на бомбите и артилерията, за да проправи път на пехотата да завземе украинска територия.
"Всеки елемент от атаката подкрепя останалите, като се осъществява едновременно или на вълни. Това създава ефекта на снежната топка, принуждавайки украинските военни да отстъпят“, се посочва в статията.
Резултатът от подобна тактика е изтощителна офанзива върху разрушени украински градове и села, която всяка седмица коства хиляди убити и ранени, пишат журналистите.
Във всеки един момент над фронтовата линия прелитат стотици руски разузнавателни дронове.
По-специално, безпилотните летателни апарати "Орлан“ висят почти постоянно в небето в близост до фронтовата линия, опитвайки се да идентифицират ключови опорни пунктове или командни центрове на украинските въоръжени сили. Но от няколко месеца насам украинците свалят тези безпилотни летателни апарати с помощта на малки дронове с експлозиви.
Веднага щом руснаците получат разузнавателна информация, руски самолети излитат от летища дълбоко в Русия, пренасят съветски бомби с тегло до 3 тона, оборудвани със системи за насочване, и ги пускат.
От самото начало на войната Русия има предимство в артилерията, което ѝ позволява да нанася удари по украинските войски и оборудване. След това артилерията е допълнена от ударни безпилотни самолети, като например "Ланцет“, които са ефективни срещу украински бронирани машини и артилерия.
"Те също така използват артилерия и безпилотни самолети, за да нанасят удари по превозни средства, които докарват свежи войски или доставки до фронтовата линия или се опитват да евакуират ранените“, пише вестникът.
WSJ отбелязва, че руските командири често изпращат войници на фронтовата линия с малки, бързи превозни средства като мотоциклети. Те се втурват напред с основната цел да оцелеят достатъчно дълго, за да идентифицират позициите на украинските войници, които ги обстрелват. След това руската артилерия може да насочва украинските позиции.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
The Telegraph: Германските танкове Leopard 2 се провалят на бойното поле в Украйна
|
14.04.2025, 18:36 |
Германските танкове Leopard 2 не са адаптирани към войната в Украйна и се сблъскват със значителни проблеми. В резултат на това украинските военни не могат да използват пълния им потенциал, пише The Telegraph, като се позовава на стенограма от среща между аташето на германското посолство в Киев и войници от Бундесвера, на която дипломатът говори за трудностите, които украинците срещат при експлоатацията на германските танкове.
"Украинските войници смятат, че използването на Leopard 2 е ограничено“, се отбелязва в стенограмата.
Отбелязва се, че някои от проблемите са свързани с това как се променя самата война. По-специално, Leopard 2 са изключително уязвими към удари с безпилотни самолети. В същото време сложната им конструкция затруднява ремонта им на бойното поле, което означава, че повредените Leopard-и трябва да се изпращат в специализирани ремонтни екипи в Западна Украйна или дори да пътуват до Полша за ремонт и поддръжка.
"В много случаи проблемите с Leopard 2 принуждават украинските батальони да ги използват основно като артилерия“, се отбелязва в статията.
Според Сергей Сумленни, управляващ директор на базирания в Берлин Европейски център за инициативи за устойчивост, основният проблем с Leopard 2 в Украйна е, че те са твърде малко.
"Ако един или два трябва да бъдат ремонтирани, това е голяма част от това, с което разполага Украйна, която изведнъж излиза от строя за известно време“, заявява той.
Освен това той отбелязва, че Leopard 2 не са предназначени за украинското бойно поле. Според него тези танкове работят добре, когато имат добра въздушна поддръжка, но в Украйна тя липсва."
Сумлени също така отбелязва, че дизайнът на резервоара е прекалено сложен.
"Те са проектирани от поколение германски производители, които не са виждали война, и затова са склонни да усложняват системата. По-старите системи, разработени през 60-те години на миналия век от тези, които действително са виждали война, са много по-полезни на бойното поле, но имат по-слаба броня", посочва той.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Белгийският министър на отбраната се надява да поръча изтребители Ф-35, произведени в Италия, а не в САЩ
|
14.04.2025, 18:30 |
Белгийският министър на отбраната Тео Франкен е попитал италианския си колега Гуидо Крозето дали допълнителните изтребители Ф-35, които Белгия иска да поръча, може да бъдат произведени в Италия, а не в САЩ, тъй като това би създало повече работни места в Европа, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
През 2018 г. Белгия поръча при тогавашния министър на отбраната Стевен Вандепут 34 изтребителя Ф-35 от американската компания „Локхийд Мартин“ (Lockheed Martin). Първите самолети вече са готови и във военновъздушната база „Люк“ в Аризона се провежда обучение на пилотите.
Сегашното белгийско правителство има за цел да закупи скоро още изтребители, както е заложено в коалиционното споразумение. Според Франкен това трябва да са Ф-35.
„Въпреки това попитах италианския министър на отбраната дали бихме могли да ги произвеждаме в Италия, а не в САЩ, което би създало повече работни места“, каза Франкен в интервю за белгийска медия.
Не е ясно дали новите самолети, произведени в Европа, ще бъдат смятани за европейски покупки – изискване на ЕС, за да може да бъдат взети още кредити за отбрана.
Източник: bta.bg
|
|
Отбелязахме 204 години от рождението на Георги Раковски и 113 години Военна академия
|
14.04.2025, 17:55 |
Патронният празник на Военната академия започна с тържествен ритуал по полагане на венци на паметника на Георги С. Раковски“- Тържественият строй бе приет от министъра на отбраната Атанас Запрянов, който поздрави военнослужещите. Към днешна дата имаме над 1200 обучаеми, каза в приветственото си слово началникът на академията генерал-майор Стойко Прокопиев. От тях над 70 слушатели са в професионално направление „Военно дело“,1004 студенти - в образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ и „Магистър“ в направление „Национална сигурност“, 126 студенти - в образователно-квалификационна степен „Магистър“ в професионално направление „Психология“, както и 42 докторанти. Обучават се и слушатели от Република Северна Македония. проф. д-р Кирил Топалов, председател на Национална асоциация „Г. С. Раковски“. Проф. д-р Кирил Топалов, председател на Национална асоциация „Г. С. Раковски“ говори за революционното, научното и поетическото дело на патрона на академията. Уточни нещо, което често се бърка. Името на първия български военен стратег, както го нарече е Георги Стойков Раковски, а не Георги Сава Раковски.
Със своя заповед министърът на отбраната Атанас Запрянов награди с награден знак „За вярна служба под знамената – трета степен“ полковник доцент д-р Петрана Кукудева, а с икона „Свети Георги“ - асистент Димитър Дринков. В приветственото си слово той посочи, че подготовката на кадри в системата на отбраната и въоръжените сили проличава в реалния живот, когато възпитаниците заемат отговорните командни длъжности. Неговата оценка е, че офицерите, подготвени от нашата военнообразователна система, доказват, че са напълно равностойни на своите партньори, когато заемат международни длъжности в щабовете на НАТО, както и при участие на Българската армия в международни операции и мисии на ООН, НАТО и ЕС. Министърът призова да бъде задържано това ниво и да се надгражда, така че военното образование да бъде тясно свързано със съвременните реалности, практики и потребности.
Със заповед на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов бяха наградени подполковник Георги Христев със сувенир „Щит“, а с плакет „Свети Георги“ – полковник от запаса Васил Енчев. Отличията връчи заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов Той поздрави личния състав на академията и каза, че навлизаме в един следващ, дългоочакван етап на модернизация на Въоръжените сили, за който бяха положени много усилия на всички нива. Акцентира върху тезата, че наред с новата техника и въоръжение, които вече постъпват във видовете въоръжени сили, са необходими лидери и командири с иновативен подход. Командири, които имат качества и мотивация да способстват за предотвратяване, възпиране и отговор на наложените заплахи срещу националната сигурност, заяви генерал-лейтенант Михаил Попов.
Награди връчи и началникът на академията генерал-майор Прокопиев. Лично той и заместникът му капитан I ранг Ангел Вълчев бяха удостоени с отличия от Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети за отличното домакинство на последното издание на „Студент на годината“. Приветствие отправи и генерал-майор Ариф Хасанов - началник на „Военен колеж на въоръжените сили“ на Азербайджан. Поздравителни адреси имаше от различни институции, командвания, формирования и военно-патриотични организации. В празника участваха и военни аташета, акредитирани у нас.
Събраха се четирима бивши началници на академията – министърът на отбраната Атанас Запрянов, съветникът на президента по военната сигурност вицеадмирал Митко Петев, генерал-майор от запаса Груди Ангелов и генерал-майор от запаса Тодор Дочев. Специално за тържеството бяха дошли директорът на Служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров и началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев. Гости на празника бяха още председателят на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков, неговият заместник бригаден генерал от запаса Стефан Стефанов, председателят на Българската авиационна асоциация бригаден генерал от запаса Пламен Богданов, председателят на фондация „Български ВВС“ бригаден генерал от запаса Спас Спасов, членове на Съюза на ветераните от войните и на други военно-патриотични организации.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Рийвс: Великобритания изпраща на Украйна 752 милиона за противовъздушна отбрана и артилерия
|
14,04.2025, 17:48 |
Обединеното кралство изпрати днес 752 милиона британски лири на Украйна, за противовъздушна отбрана и артилерия, съобщава Sky News.
Това е част от програма за международни заеми от 38 милиарда, обезпечена със замразени руски активи.
Плащането в понеделник е второто от трите вноски на обща стойност 2,26 млрд британски лири. Първият транш бе направен 6 март, а последният ще бъде изплатен догодина.
Още миналия октомври Г-7 се споразумяха за пакет от заеми, а британският канцлер Рейчъл Рийвс и нейният украински колега Сергей Марченко финализираха подробности за приноса на Великобритания през март.
Джон Хийли, министърът на отбраната, заяви, че Обединеното кралство ще даде на Украйна общо 4,5 милиарда британски лири подкрепа тази година
Освен за ПВО и артилерия с парите ще бъдат закупени ПВО и резервни части за превозни средства и друга техника.
Друга британска помощ ще е насочена към осигуряване на радарни системи, противотанкови мини и стотици хиляди дронове.
"Светът се променя пред очите ни, прекроен от глобалната нестабилност, включително руската агресия в Украйна“, подчертава Рийвс.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Полша смята да закупи подводници - кои страни са потенциалните доставчици
|
14.04.2025, 13:15 |
Полша планира през тази година да подпише договор за закупуване на подводници, съобщи министърът на националната отбрана на страната Владислав Косиняк-Камиш.
Понастоящем полският подводен флот се състои само от една остаряла подводница от типа "Коббен", закупена преди време от Швеция.
"Бих искал това да се случи още през 2025 година. Смятам, че тази година е ключова за полския подводен флот", заяви Косиняк-Камиш по телевизия TVN.
Той уточни, че като страни, които могат да доставят на Полша подводници, се разглеждат: Южна Корея, Германия, Швеция, Франция и Италия.
В същото време полският военен министър посочва, че иска въпросното споразумение за закупуване на подводници да бъде сключено на правителствено ниво.
"Това е много сериозно решение. Бих искал то да бъде споразумение между правителствата, така че да не се отнася само до подводниците, а да бъде по-широко, да е свързано с различни програми за подкрепа и гаранции", казва още министърът.
Ще припомним, че преди месец беше оповестено, че в Полша в рамките на Националния план за възстановяване ще бъде създаден нов Фонд за сигурност и отбрана, като средствата в него ще са в размер на 30 млрд. злоти (над 7,7 млрд. долара). Това обяви тогава министърът на финансите и регионалната политика на страната Катаржина Пелчинска-Наленч.
"Средствата от новият фонд ще се използват от местните власти, които ще бъдат подпомагани за инвестиции с двойно предназначение, например пътища и (бомбо)убежища.
С инвестициите ще могат да се финансират и изследвания в областта на отбраната, както и ще се подпомага производство на полски оръжейни компании", отбелязва тогава полският министърът.
Източник: https://money.bg/
|
|
Военен календар
|
14.04.2025, 11:14 |
На 14 април 1205 година цар Калоян разгромява латинците при Адрианопол (дн. Одрин).
На 12 април 1204 г. рицарите от Четвъртия кръстоносен поход овладяват Константинопол и основават Латинската империя. Новата политическа и военна обстановка принуждава ромейската аристокрация да потърси съюзник в лицето на българския владетел.
През пролетта на 1205 г. населението на Източна Тракия въстава, а към разбунтувалите се области потегля латинска армия. В съответствие със своите съюзнически задължения, цар Калоян разполага войските си на 25 км североизточно от Адрианопол и подготвя предварително района на сражението. Тежката конница е оставена в резерв, а леката има за задача да подведе латинците към мястото на засадата, което се състои от шахматно изкопани трапове. Отряд лека конница по оригинален начин провежда разузнаване с бой и принуждава рицарите да напуснат лагера си (13 април 1205).
Решителното сражение започва на 14 април 1205 г. и в него кръстоносната войска претърпява катастрофално поражение. Император Балдуин І е пленен, отведен в Търново и затворен в крепостта Царевец.
След блестящата военна победа при Адрианопол цар Калоян овладява редица градове в Тракия и утвърждава по убедителен начин своето превъзходство.
|
От 14 до 16 април 1876 година в местността „Оборище“, Панагюрско, е проведено общо събрание.
На него присъстват 65 представители на революционните комитети от 60 селища на Четвърти (Панагюрски) революционен окръг, които обсъждат цялостната подготовка на въстаническите действия.
Делегатите приемат Панагюрище да бъде център на повсеместното въоръжено народно въстание, което трябва да избухне на 1 май 1876 г. или при разкрития от страна на властта – незабавно да се обяви, като се уведоми главният център. При разискванията за бойната тактика надделява схващането за водене на отбранителни боеве в няколко укрепени въстанически пункта в Средногорието и Родопите. Обърнато е особено внимание на единоначалието в ръководството на въстанието.
След бурни разисквания делегатите утвърждават Георги Бенковски за главен военен ръководител на всички въстанически сили в окръга. Избрана е специална 10-членна комисия, начело с Бенковски, която да изработи оперативен план за провеждане на въстанието, военни инструкции и прокламации. Приетите от събранието решения достигат и до останалите революционни окръзи чрез специално изпратени до тях куриери.
|
На 14 април 1915 година в град Сливен е роден Любен Захариев Кондаков.
На 3 октомври 1937 г. завършва Военно на Негово Величество училище в 56-и випуск, произведен е в чин подпоручик и зачислен в Учебния орляк. От 1938 г. служи във 2-ри армейски орляк, от 1939 във Въздушните школи, от 1940 в Изтребителния полк. Обучаван е на висш пилотаж в Изтребителна школа №1 (Jagdfliegerschule 1) край градчето Вернойхен (Werneuchen), източно от Берлин. След завръщането си в България е инструктор в българската изтребителната школа за висш пилотаж. Служи в Трети орляк на 6-и изтребителен авиополк и е един от най-добрите български пилоти по това време.
През 1943 – 1944 г. участва активно в защитата на София и линията Перник-Брезник от бомбардировките на англо-американската авиация. Сваля или поврежда летящи крепости и води успешни въздушни боеве с ескортиращите изтребители. На 17 април 1944 г., „Черния Великден“ с големи загуби за София, софиянци и българските летци-изтребители, Кондаков излита от Божурище, начело на един от орляците от 18 самолета с мисията да пресрещнат врага далеч от столицата. Срещу тях се появяват 350 тежки бомбардировача, ескортирани от 100 изтребителя. В боя загиват шестима български пилоти: четирима пилоти от 2/6 орляк: подпоручик Веселин Рачев, поручик Христо Арнаудов, поручик Димитър Попов и подофицер Атанас Кръстев и двама пилоти от 3/6 орляк: поручик Любен Кондаков и подпоручик Иван Стефанов.
Кондаков попада в клещи под кръстосания огън на две четворки вражески самолети. Въпреки че дълго им се изплъзва с майсторски маневри, бива улучен, свидетелстват участници в сражението. Използва релефа – лети по долината на река Струма, но близо до с. Дренково го разкриват и го прострелват.
Останалите летци от двата орляка все пак успяват със стрелбата си да повредят 5 летящи крепости и да свалят един „Мустанг“. В това сражение се проявява и втората българска „жива торпила“ Неделчо Бончев, който със самолета си се врязва във вражески бомбардировач.
В село Дренково, в местността Поповци, има паметник на лобното място на летеца капитан Кондаков. В София улица носи името „Капитан Любен Кондаков“.
Военни звания: подпоручик (3 октомври 1937), поручик (3 октомври 1940), капитан (16 април 1944).
|
|
|
|
Бундесверът: Германската армия трябва да бъде превъоръжена до 2029 г., когато Русия може да нападне НАТО
|
13.05.2025, 17:47 |
Генералният инспектор на Бундесвера генерал Карстен Бройер смята, че германската армия трябва да бъде превъоръжена до 2029 г., тъй като това е времето, когато Русия ще може да нападне страна от НАТО. Бройер коментира предизвикателствата пред армията в интервю за WELT AM SONNTAG, по данни на "Европейска правда
Карстен Бройер продължава да разчита на лоялността на Съединените щати към Алианса при новия американски президент Доналд Тръмп - и също така поддържа сътрудничество с американците в областта на въоръжаването.
"Най-голямото ми предизвикателство в момента е да осигуря бързо оперативната готовност на войските - и трябва да го направя с всички налични на пазара средства“, заявява той.
"Разбира се, първо ще погледнем в Германия и Европа, за да видим дали има нещо по рафтовете. Ако не, тогава, предвид натиска на времето, ще се наложи да купуваме и от САЩ, ако има там“, заявява Бройер и добавя: "Целта ни е 2029 г.; трябва да сме готови дотогава.“
Най-високопоставеният германски военен вижда "ясна заплаха от страна на Русия“, чиито 1,5-милионни въоръжени сили догодина ще бъдат два пъти по-големи, отколкото преди агресията срещу Украйна.
"Виждаме, че около 1500 бойни танка се произвеждат наново всяка година или се изваждат от складовете и се ремонтират - това е много повече, отколкото е необходимо за войната срещу Украйна. А складовете се пълнят с боеприпаси“, заявява Бройер.
Той смята, че до 2029 г. Русия ще бъде "способна на широкомащабно конвенционално нападение, дори на територията на НАТО“.
Според него целта на Путин е да "отслаби и унищожи НАТО като съюз и да дискредитира нашата западна форма на общество“.
Огромното мнозинство от германците се опасяват, че Русия може да нападне други европейски държави.
По-рано медиите съобщиха, че балтийските държави са обезпокоени от евентуално прекратяване на огъня в Украйна.
Нова оценка на Федералната разузнавателна служба на Германия (BND) и германските въоръжени сили показва, че Русия вижда себе си в системен конфликт със Запада и се готви за голяма война с НАТО.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
В авиобаза Граф Игнатиево бе официално посрещнат първият български изтребител F-16 Block 70
|
13.04.2025, 13:43 |
Днес празнуваме самолет с боен номер 301, но отбелязваме началото на ясната, непоколебима и неотменима идеологически модернизация на Българската армия. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на официалната церемония по посрещане на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в Граф Игнатиево, съобщават от правителствената информационна служба. - (видео)
Премиерът изтъкна, че днешният ден символизира идеологическа промяна, чието начало е поставено през 2019 година. Тогава след нелеки политически дебати и редица гласувания в Народното събрание, в това число и преодоляно вето, тогавашното мнозинство, олицетворяващо европейското развитие на България и евроатлантическата перспектива пред нашата страна, даде възможност договорът за изтребителите да стане факт. За мен е чест да приемаме резултата от тези усилия, посочи Желязков. Министър-председателят акцентира върху цивилизационния избор, който България е направила с членството в ЕС и НАТО, с ясната визия за неотклонение от демократичните ценности, върховенството на закона и защитата на човешките права..........Прочети още
|
|
Бомбардировките над София – един терористичен акт и черно петно в лицето на съюзниците
|
13.04.2025, 13:32 |
В една война няма победители, само жертви, а ако вярваме на философите, когато един живот приключва с насилие и няма възможност да направи света малко по-добър, тогава забелязваме загубите. На 13 април 1941 г. британски и американски самолети ще прелетят над София и за първи път ще ударят столицата. Резултатът от всичко това е разруха и поставянето на един особен край на така наречения мирен оазис на Балканите. Мнозина трябва да знаят, че България демонстрира една съвършена политика и дълго време се опитва да пази колкото се може повече своите поданици.
В това отношение Борис III не само може да се слави като перфектен лидер, но ни показва и нещо още по-впечатляващо – това е единствената страна, която дълго време може да лавира между едните и другите сили. През 1941 г. първите бомбардировки минават без жертви, но със сигурност няма да са последни. Необходими са около 2 години, за да може съюзниците да възобновят своите действия, причината е срещата между тримата „велики“ на Техеранската конференция, в която дори Сталин изразява желание да се започнат масови бомбардировки над Източна Европа с цел отслабване на врага. Това решение пропуска завинаги факта какво точно е фронт, тил и мирно население и до днес има силата на военно престъпление, но историята се пише от победителите, а не от победените.........Прочети още
|
|
Кои са първите български водосамолети?
|
13.04.2025, 13:30 |
Още се спори за датата, на която е поставено началото на българската морска авиация, но това е тема, към която ще се върнем друг път. Друг неуточнен въпрос е този за първите български водосамолети.
Да, в крайна сметка Царство България откупува всички германски водосамолети и инвентара на водосамолетната („водохвърчилна“) станция в Пейнерджик (дн. Чайка). Но това става едва в края на войната.
Има публикувани много фотографии, на които български морски авиатори (пилоти, наблюдатели, техници, практиканти от Морското училище) позират пред различни водосамолети, но почти всички тези летателни апарати са с германски отличителни знаци. Слава Богу, на тях личат и бордовите номера, но пък няма публикуван документ самолетите с кои номера първо са закупени от нашата държава.
Засега има издирена само една снимка, която се съхранява във фонда на Военноморския музей, на която водосамолетът № 1042 е с български отличителни знаци.
Има и още една снимка, екземпляр от която се съхранява не само в музея, но и в някои частни колекции. На нея няма отличителни знаци или бордови номер, но има изписано името „Лейтенант Ляпчев“ - първият началник на българската морска авиация, загинал заедно със своя немски инструктор по време на тренировъчен полет на 10 юни 1916 г. в крайбрежието на остров Нордернай в Северно море........Прочети още
|
|
На този ден умира хан Крум
|
13.04.2025, 13:25 |
На 13 април 814 година умира хан Крум (неизв. – 814).
Овладява обширни територии между реките Дунав и Тиса и включва Банат и Трансилвания в пределите на България (803 – 805). През 809 г. превзема Сердика (дн. София) и премества театъра на бойните действия в Средецката и Струмската област.
На 26 юли 811 г. постига блестяща военна победа като обкръжава и унищожава във Върбишкия проход 70-хилядна византийска армия, предвождана от император Никифор І Геник.
За утвърждаване на постигнатите успехи предприема мащабно настъпление в Тракия. Превзема силните крепости Девелт (до с. Дебелт, Бургаско) и Месемврия (дн. Несебър) (812). В сражението при Версиникия (до с. Маломирово, Ямболско) разбива армията на император Михаил I Рангаве (22 юни 813).
Умира внезапно по време на усилена подготовка за овладяване на Константинопол. С качествата си на държавник, пълководец, законодател и обединител на различните етноси, превръща българската държава в първа военна и политическа сила на Европейския югоизток.
|
|
|
|
Нови Су-57 в Новосибирск
|
12.04.2025, 19:25 |
 |
Публикувани са спотерски снимки на два изтребителя Су-57 на ВКС на Русия с бордови номера „25 червен“ (рег. номер RF-81796) и „26 червен“ (рег. номер RF-81797), направени в началото на април 2025 г. (публикувани онлайн на 10 април, (с) Борис Семёнов/vk.com/boryok2000) на новосибирското летище Толмачево. Предполага се, че това са новопостроени самолети в авиационния завод в Комсомолск на Амур, заснети по време на прехвърляне от завода-производител до европейската част на страната с междинно кацане в Толмачево. Трябва да се отбележи, че ОАК все още не е обявила никакви трансфери на нови изтребители Су-57 за руските въздушно-космически сили през 2025 г. - Още за Су-57
|
|
НИК 421 се завърна от третото си полярно плаване
|
12.04.2025, 18:55 |
 |
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“, с бордови номер 421 от състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, се завърна от третото си плаване до българската база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън в Антарктида. Корабът осигуряваше Тридесет и третата българска антарктическа експедиция.
След 5-месечно плаване НИК 421 се завърна във Варна, а на Морска гара бе организирано тържественото му посрещане. Сред официалните гости бяха: кметът на Варна Благомир Коцев, съветникът на президента по военната сигурност вицеадмирал Митко Петев, областният управител на Варна проф. Андрияна Андреева, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, и др. Екипажът получи поздравления от официалните гости и от началника на Морското училище флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов.
След края на церемонията, членовете на екипажа слязоха от борда на „Св. св. Кирил и Методий“, за да прегърнат семействата и близките си..........Прочети още
|
|
F/A-XX: Последният пилотиран изтребител на американския флот
|
12.04.2025, 18:47 |
Aмepиĸaнcĸи изтpeбитeли вce oщe нe ca cpинaли иpaнcĸи пoдзeмeн ядpeн зaвoд, нo дpyг eлeмeнт oт cюжeтa нa филмa "Тор Gun: Maвepиĸ" въpви ĸъм пpeвpъщaнeтo cи в peaлнocт. F/А-ХХ - бъдeщият изтpeбитeл oт шecтo пoĸoлeниe нa Boeннoмopcĸитe cили нa CAЩ, мoжe дa ce oĸaжe пocлeдният пилoтиpaн бoeн caмoлeт нa флoтa.
Koмeнтapът дoйдe нe oт ĸoгo дa e, a oт ĸoнтpaaдмиpaл Maйĸъл Дoнъли, диpeĸтop нa пoдpaздeлeниeтo зa въздyшнa вoйнa нa BMC пo вpeмe нa ĸoнфepeнция. Toй дaдe и мaлĸo пoдpoбнocти ĸaĸвo щe пpeдcтaвлявa пepcпeĸтивният изтpeбитeл. Bce oщe нe e избpaн нeгoвият пpoизвoдитeл, ĸaтo в cъcтeзaниeтo ca Воеіng и Nоrthrор Grummаn......Прочети още
|
|
Официална церемония по посрещане на първия български изтребител F-16 Block 70 ще се състои в Трета авиобаза
|
12.04.2025, 18:42 |
Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват в тържествената церемония по посрещане на първия български изтребител F-16 Block 70 в състава на българските Военновъздушни сили. Тя ще се състои на 13 април, неделя, в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево.
На церемонията ще присъстват заместник-помощник секретаря по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър, Н. Пр. Сюзън Фалатко, и.д. посланик на САЩ, Майкъл Шумейкър, генерален мениджър на компанията производител „Локхийд Мартин“. На събитието са поканени представители на държавната власт, ръководители на институции и др.
Източник: mod.bg
|
|
Военен календар
|
12.04.2025, 13:23 |
На 12 април 1858 година в Ловеч е роден генерал-лейтенант Никифор Петров Никифоров (1858 – 1935).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879) и Офицерската пехотна стрелкова школа в Ораниенбаум, Русия (1884). Служи в 13-а пехотна плевенска дружина (1879 – 1881) и 1-ви пехотен софийски полк (1881 – 1885).
По време на Сръбско-българската война (1885) командва 6-и пехотен търновски полк (1885 – 1886), с който се сража.ва при Драгоман, Цариброд и Пирот. След войната е командир на 10-и пехотен родопски (1886 – 1887) и на 9-и пехотен пловдивски полк (1887 – 1891), на 4-та пехотна бригада (1891 – 1895) и на 4-та пехотна дивизия (1895 – 1896).
През следващите години заема длъжностите Инспектор на пехотата (1896 – 1898), началник на Административния отдел и Канцеларията на Военното министерство (1898 – 1904), дипломатически агент (1904 –1909) и пълномощен министър в Германия (1909 – 1910).
На 16 март 1911 г. е назначен за военен министър (1911 – 1913) и ръководи непосредствената подготовка на армията за Първата балканска война (1912 – 1913). По негово предложение е приет Закон за учредяване на Военна академия (1912). След Втората балканска война (1913) преминава в запаса. Награден с военен орден „За храброст“ ІV степен 2 клас.
|
На 12 април 1858 година в Пирдоп е роден генерал-лейтенант Стефан Паприков (1858 – 1920).
Участва в Старозагорското (1875) и в Априлското въстание (1876). Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879) и Николаевската академия на Генералния щаб в Санкт Петербург, Русия (1883). Служи в 1-ва (1879 – 1880), 20-а (1883 – 1884) и 12-а пехотна дружина (1884 – 1885). След Съединението (1885) ръководи мобилизацията и съсредоточаването на войските от Южна България на западната граница.
В Сръбско-българската война (1885) е началник-щаб на Западния корпус и допринася за отбраната на Сливнишката позиция и овладяването на Пирот. Като помощник на военния министър (1886 – 1887) участва в ликвидирането на бунта на офицерите русофили в Русе (1886).
През следващите години заема длъжностите началник на Щаба на армията (1887; 1896 –1899), началник на Военното училище (1887 – 1891) и началник на Административния отдел в Щаба на армията (1891 – 1895).
От 18 януари 1899 до 18 март 1903 г. е военен министър и допринася за подобряване стопанската част на Българската армия. В периода 1903 – 1905 г. служи като Инспектор на пехотата, след което преминава на дипломатическа работа. По време на Първата балканска война (1912 – 1913) представлява Българската главна квартира при Главната квартира на сръбската армия. Член на българската делегация за сключване на Лондонския мирен договор (май 1913). През Първата световна война (1915 – 1918) е председател на Комисията за подпомагане на войнишките семейства. Автор на „Записки по военна администрация“ (1887), „Брезнишко-Трънският отряд в Сръбско-българската война“ (1891), „Учебник по военна администрация“ (1893) и др. Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ степен 2 клас.
|
На 12 април 1874 година в Клисура е роден капитан І ранг Лазар Драганов (1879 – 1945).
Завършва Императорската академия по търговия и мореплаване в Триест, Австро-Унгария (1894 г.) и Минния и артилерийския офицерски клас в Кронщад, Русия (1904).
През 1906 г. поема командването на торпедоносеца „Дръзки“, а през 1913 г. – на крайцера „Надежда“. Участва в Първата световна война (1915 – 1918) като командир на подвижна брегова батарея (1915 – 1916), комендант на Кюстенджа (1916) и началник на Беломорската част на флота (1917 – 1918).
След войната е назначен за началник на Морската и Речна търговско-полицейска служба (1919 –1922). През 1925 г. преминава в запаса.
|
|
На 12 април цял свят отбелязва Денят на авиацията и космонавтиката
|
12.04.2025, 13:16 |
На този ден през 1961 г. с легендарните си думи “Поехали”, съветският космонавт, военният летец Юрий Алексеевич Гагарин поема към Космоса и извършва първият в историята пилотиран космически полет с кораба "Восток".
На 12 април 1961 г. в 6 часа и 7 минути по Гринуич - 9 часа и 7 минути московско време Юрий Гагарин излетя и направи една обиколка около Земята. На височина 7 километра Гагарин катапултира и се приземява с парашут близо до спускаемия апарат, в поле в Саратовска област.
Целият космически полет е продължил 1 час и 48 минути и остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. - (видео)
Космонавтиката е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати. Термина „космонавтика“ въвежда Г. Е. Лангемак.
Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз.
Едно от най-голямото достижение в областта на космонавтиката е стъпването на човек на Луната на 21 юли 1969 г.: американският астронавт Нийл Армстронг прави първата крачка по повърхността на естествения спътник на Земята с думите: „Това е малка крачка за човек, но огромен скок за цялото човечество“.
Ето няколко важни събития в усвояването на космоса:
- 4 октомври 1957 г. - първият изстрелян изкуствен спътник на Земята (СССР).
- 12 април 1961г. - първият полет на човек в космоса (Юрий Гагарин, СССР).
- 18 март 1965 г. - първо излизане на човек в откритият космос (Алексей Леонов, СССР).
- 21 юли 1969 г. - първото стъпване на човек на Луната (Нийл Армстронг, САЩ).
- 19 април 1971 г. - започва работа първата орбитална станция (СССР), по-късно - съвместно със САЩ, създаване на международната станция.
- 3 март 1972 г. - старт на първият апарат, напуснал пределите на Слънчевата система (Пионер-10, САЩ).
- 12 април 1981 г. - извеждане на орбита на първият кораб за многократно използване (Колумбия, САЩ).
- 10 април 1979 г., България става шестата държава в света, изпратила свой представител в открития Космос – Георги Иванов.
В специална страница и американската космическа агенция НАСА отбелязва днешния Ден на авиацията и космонавтиката. - Още Космос
|
|
|
|
Проведе се методически сбор на флагманския старшина на флота
|
11.04.2025, 19:09 |
На 9 и 10 април 2025 година във Военноморска база – Варна се проведе методически сбор на флагманския старшина на Военноморските сили мичман Стефан Стефанов.
В мероприятието взеха участие главният сержант на Българската армия – старшина Калин Крумов, главните сержанти на Съвместното командване на силите, Военно въздушните сили, Командване за логистична поддръжка, директорът на Професионалния старшински колеж и флагманските старшини на формированията от Военноморските сили.
По време на сбора бяха обсъдени ключови теми, свързани с перспективите за кариерно развитие на старшинския (сержантския) и матроския (войнишкия) състав, напредъка по текущи проекти за модернизация на ВМС и ролята на флагманските старшини в процеса на адаптация и мотивация на новопостъпили военнослужещи.
В рамките на отделен панел участниците изнесоха доклади, акцентирайки върху актуални въпроси и предизвикателства в ежедневната дейност на формирования.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Корабите от противоминната група изпълняват задачи на море
|
11.04.2024, 19:05 |
След като напуснаха Варна, корабите от групата извършиха преход до пристанище Констанца, където в базови условия, под формата на съвместни тренировки и учения по различни направления, с оглед организационно сглобяване на участващите сили, екипажите извършиха подготовка за излизане на море.
След попълване на ресурсите излязоха на море, изпълнявайки задачи по провеждане на операции по разузнаване и наблюдение, с оглед заплаха от морски мини, както и изпълнение на противоминни действия в определени зони и свързани с тях действия по търсене и спасяване при необходимост.
Екипажите провеждаха тренировки по отразяване на атаки от различни видове противници, интегриране на силите и участие в съвместни учения, с цел обмяна на опит и подобряване на оперативната съвместимост.
Корабите от групата участваха и в многонационалното военноморско учение SEA SHIELD 25, домакин на което са румънските ВМС.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Великобритания обяви нов пакет военна помощ за Украйна
|
11.04.2025, 19:00 |
Правителството на Великобритания обяви нов пакет военна помощ за Украйна на стойност 450 млн. паунда. Това предаде БиБиСи.
Британският министър на отбраната Джон Хийли отбеляза, че Обединеното Кралство се опитва да окаже натиск върху руския президент Владимир Путин и да го принуди да прекрати инвазията си в Украйна. Според него руската агресия може да бъде спряна чрез укрепването на Украйна.
Новият пакет военна помощ включва финансиране за стотици хиляди дронове, противотанкови мини и ремонт на военни превозни средства. Около £350 милиона ще бъдат предоставени от Обединеното кралство, с допълнително финансиране от Норвегия чрез ръководения от Обединеното кралство Международен фонд за Украйна.
Пакетът включва £160 милиона за осигуряване на ремонт и поддръжка на превозни средства и оборудване, които Обединеното кралство вече е предоставило на Украйна. Пакетът за военна помощ за "близък бой" с финансиране за радарни системи, противотанкови мини и стотици хиляди дронове на стойност над £250 милиона също е част от новата порция помощ за Киев.
Джон Хийли подчерта, че е жизненоважно поставянето на Украйна във възможно най-силната позиция. Не можем да застрашим мира, като забравим войната, поради което днешният основен пакет ще увеличи подкрепата за фронтовата битка на Украйна. 2025 г. е критичната година за Украйна, посочи той. Нашата работа като министри на отбраната е да дадем в ръцете на украинските военни бойци това, от което се нуждаят, допълни Хийли.
Миналия месец сър Кийр Стармър обяви сделка за ракети за Украйна на стойност 1,6 милиарда паунда след среща на върха на европейските лидери в Лондон, в допълнение към заем от 2,2 милиарда паунда за предоставяне на повече военна помощ, подкрепена от печалби от замразени руски активи.
Източник: https://news.bg/
|
|
Австралия купува ядрени подводници с възпираща цел
|
11.04.2025, 18:55 |
Австралия купува ядрени подводници като възпираща мярка. Това заяви премиерът на страната Антъни Албанезе, цитиран от Ройтерс. Той подчерта, че пактът AUKUS, който беше обект на контрол на фона на търговската политика на президента Доналд Тръмп, също е в интерес на Съединените щати.
Продажбата на САЩ на три ядрени подводници на Австралия по линия на AUKUS е изправена пред нови съмнения, тъй като митата на Тръмп бяха поставени на пауза и на фона на опасенията във Вашингтон, че предоставянето на подводниците на Канбера може да намали възпирането на Китай.
ВМС на САЩ си поставиха краен срок до 2027 г., за да бъдат подготвени за конфликт с Китай. Според Вашингтон нежеланието на Канбера дори да обсъди използването на атакуващите подводници срещу Китай означава, че прехвърлянето им от американския флот през 2032 г. може да навреди на усилията за възпиране.
По време на предизборна кампания в северния гарнизонен град Дарвин, Албанезе посочи, че е уверен в AUKUS. Ние инвестираме в нашите активи, за да сме по-сигурни. Голямата полза от ядрените подводници, както съм е техният стелт капацитет, добави той.
Австралия трябва да заплати на САЩ до края на 2025 г. 2 млрд. долара по договора AUKUS за подпомагане на подобряването на корабостроителниците за подводници в САЩ.
Лидерът на опозиционната либерална партия Питър Дътън отбеляза, че Австралия има нужда от атомни подводници, защото е островна държава. Ядрената подводница ни позволява да проектираме сила. Това ни прави по-надежден партньор за нашите партньори, по думите му.
Източник: https://news.bg/
|
|
Пентагонът спря договори за 5,1 млрд. долара с компании като Accenture и Deloitte
|
11.04.2025, 18:33 |
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е наредил прекратяването на няколко договора за предоставяне на услуги в областта на информационните технологии на стойност 5,1 млрд. долара, включително с компании като Accenture и Deloitte, показва бележка на Пентагона.
Договорите „представляват несъществени разходи за консултанти трети страни“ за услуги, които могат да бъдат извършвани от служители на Пентагона, казва Хегсет в документа, публикуван късно в четвъртък.
„Тези прекратявания представляват нецелесъобразни разходи на стойност 5,1 млрд. долара“, казва министърът, добавяйки, че ходът ще доведе до „очаквани икономии за близо 4 млрд. долара“.
Представители на Accenture, Deloitte и Booz Allen Hamilton, които също са сред подизпълнителите, не са отговорили веднага на искането за коментар от Ройтерс.
Договорите са широкообхватни, като се съкращават консултантски услуги за военноморските сили, военновъздушните сили, Агенцията за високотехнологични изследователски проекти в областта на отбраната (DARPA) и Агенцията за здравеопазване в областта на отбраната.
Във видео, публикувано в социалната мрежа X, Хегсет заяви, че договорите са за „спомагателни неща като консултации и други несъществени услуги“. Той казва, че тези услуги ще бъдат извършвани вътрешно.
В бележката Хегсет казва, че нарежда на главния информационен директор на Пентагона през следващите 30 дни да работи с Департамента за правителствена ефективност (DOGE), управляван от технологичния милиардер Илон Мъск, за да подготви план за съкращаване и организиране на вътрешни за Министерство на отбраната консултантски и управленски услуги в областта на информационните технологии.
Освен това в бележката се казва, че Пентагонът ще преговаря за „най-изгодните цени“ на услугите за облачни изчисления.
Източник: https://www.investor.bg/
|
|
Служба „Военно разузнаване“ се отчита пред Народното събрание
|
11.04.2025, 13:54 |
Доклад за дейността на Служба „Военно разузнаване“ с директор бригаден генерал Венелин Венев (на снимката) през 2024 г. е внесен в Народното събрание. В него са посочени главните цели и акцентите в работата на Службата през годината, постигнатите резултати и приоритетните направления, в които ще бъдат насочени усилията през 2025 г. В решението на правителството за одобряване на доклада и внасянето му в парламента се посочва, че Службата е един от основните елементи на системата за защита на националната сигурност. Тя организира и води стратегическо разузнаване с използване на човешки ресурси и технически средства, осъществява ранно предупреждение за рисковете и заплахите за националната сигурност и отбраната на Република България, предоставя разузнавателен продукт за формиране и реализиране на държавната политика в областта на националната сигурност и отбраната, отбранителното планиране, изпълнението на задачите и осигуряване на сигурността на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии на НАТО, ЕС и ООН, трансформацията, модернизацията и развитието на въоръжените сили и изпълнението на ангажиментите на страната към разузнавателните общности на НАТО и ЕС и към партньорските служби.
В доклада е извършен анализ на стратегическата среда на сигурност, очертани са тенденциите и са формулирани прогнозите за развитие на обстановката в регионален и международен мащаб. Включен е подробен отчет за предоставения разузнавателен продукт през годината. Отчетени са резултатите от разузнавателната и военнодипломатическата дейност, сътрудничеството с разузнавателните структури на НАТО и ЕС, координацията на разузнавателния процес във въоръжените сили, осигуряването на разузнавателна поддръжка на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии на ООН, НАТО и ЕС. Има информация за осигуряването на защитата на класифицираната информация, вътрешната сигурност и контраразузнавателното обезпечаване на оперативно-разузнавателната дейност. Предоставена е също така информация за управлението и изразходването на материалните и финансовите ресурси.
Целта на доклада е да подпомогне вземането на управленски решения в сферата на националната сигурност и отбраната с оглед на гарантиране на защитата на националните интереси на Република България.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Германия планира да въведе още тази година нов модел за доброволна военна служба
|
11.04.2025, 13:46 |
Германия планира да въведе още тази година нов модел за доброволна военна служба, заяви министърът на отбраната Борис Писториус, цитиран от ДПА.
„След като законодателният процес приключи, ние може да започнем да приемаме и обучаваме първите наборници“, каза Писториус за агенцията. По думите му тази година се очаква да постъпят на служба около 5000 нови военнослужещи.
Политикът от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) посочи, че през последните няколко месеца са били реализирани основните дейности по въвеждането на новия модел и че прилагането на правилата ще започне бързо след като новото федерално правителство встъпи в длъжност.
ГСДП и оглавяваният от Фридрих Мерц консервативен блок Християндемократически/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) тази седмица постигнаха споразумение за формиране на коалиционно правителство. Очаква се Писториус да запази поста си на министър на отбраната в новия кабинет.
„Смятаме, че един атрактивен модел за военна служба ще привлече достатъчно доброволци“, каза Писториус. „Ако в даден момент се окаже, че нещата не стоят така, тогава ще трябва да решим дали да въведем задължителна военна повинност за младежите“, добави той.
През 2011 г., Германия отмени задължителната военна и гражданска служба, която беше въведена 55 години по-рано. Въпреки това законът, който позволява наборна военна служба за мъжете, остава в сила и може да бъде задействан в случай на извънредна ситуация, припомня ДПА.
Писториус каза, че по план новият модел ще започне да се прилага още тази година. Той посочи, че социалдемократите и консерваторите са постигнали съгласие, че трябва да се увеличи числеността не само на редовната армия, която наброява 180 000 мъже и жени, но и на резервистите.
Министърът обаче предупреди, че Бундесверът вече не разполага с капацитета, който е имал преди 30 години, и че страда от недостиг на легла, казарми, инструктори и оборудване.
Източник: bta.bg
|
|
Сенатът на САЩ одобри Дан Кейн, номиниран от Тръмп, за най-висш генерал
|
11.04.2025, 13:42 |
Сенатът на САЩ одобри кандидата на Доналд Тръмп за най-висш генерал, след като президентът внезапно уволни предишния председател на Обединения комитет на началник-щабовете тази година.
Законодателите подписаха номинацията на Дан Кейн и повишаването му в четиризвезден генерал с 60 на 25 гласа рано сутринта преди двуседмичната ваканция, предаде Франс прес. Администрацията на Тръмп уволни редица висши офицери като част от рядкото и сериозно разтърсване на висшето военно ръководство на САЩ, което започна малко след завръщането му на поста през януари. Демократите остро разкритикуваха уволненията – включително на предишния председател на Обединените въоръжени сили генерал Чарлз „СиКи“ Браун – обвинявайки Тръмп и министъра на отбраната Пийт Хегсет, че се стремят да гарантират, че армията се ръководи от хора, лоялни на президента. Кейн обеща, че ще „продължи традициите и стандартите на моята клетва и на моята комисия като безпартиен лидер, който винаги ще се стреми да постъпва правилно“. Той заяви, че предпазването от политизиране на армията „започва с това да бъдем добър пример от върха и да се уверим, че сме безпартийни и аполитични и всеки ден говорим истината на властта“. „И нацията, и Конституцията изискват безпартийна армия“, каза Кейн.
Източник: https://armymedia.bg/
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 15 (2025), 11 април, 2025 годинa (pdf)
|
|
Днес се навършват 147 години от учредяването на Георгиевската лента
|
11.04.2025, 13:30 |
Руско-турската освободителна за българите война от 1877-1878 г. има непреходно значение и за самите руснаци. Неслучайно тогава e учредена Георгиевската лента като висш отличителен знак за героизъм.
Учредяването на отличието е много любопитно. Когато руският император Александър II заповядал главнокомандващите на Дунавската и Кавказката армия да представят списък на отличилите се, се оказало, че онези, които са извършили най-блестящите подвизи – Нижегородски и Северски драгунски полк, вече са получили всички установени награди.
Тогава с указ от 11 април 1878 г. императорът създава нова военна награда – Георгиевската лента. Тя се поставя на знамето на полка „и не се сваля при никакви обстоятелства“.
Георгиевската лента е част от Георгиевския орден за военни заслуги и е сред най-почетните военни отличия на руската армия.
Символът на победата представлява 30-сантиметрова панделка с три черни и две оранжеви линии, която руснаците завързват на ръцете си, в петлиците на саката, по чантите, на антените на автомобилите. Черно-оранжевите цветове на Георгиевската лента в Русия се тачат като символ на военна доблест и слава. В дните около Девети май в страната тези ленти са навсякъде. Акцията ”георгиевска лентичка” преминава под лозунга “Помня и се гордея”, посветена е на подвига на участниците във войната и е израз на признателност към ветераните. - (видео)
|
|
|
|
Литва поръчва финландски бързоходни многоцелеви леки бойни катери
|
10.04.2025, 18:54 |
 |
На 7 април 2025 г. финландската компания Marine Alutech Oy Ab обяви подписването на договор с министерствата на отбраната на Литва и Латвия в рамките на програмата Common Future Multipurpose Attack Craft (CFMAC) за проектиране и доставка на усъвършенствани многоцелеви леки бойни катери, базирани на проекта за катери Watercat M18. Този контракт е втората стъпка след подписването на съответното техническо споразумение през 2024 г. за научноизследователска и развойна дейност по програмата CFMAC между Латвия, Литва и Финландия. Съгласно този договор Литва ще закупи два многоцелеви леки бойни катера от Marine Alutech.
|
|
В очакване на F-35: Чехия планира да удължи лизинга на изтребителите Gripen до 2035 г.
|
10.04.2025, 17:42 |
Чешката република планира да удължи лизинга на шведските изтребители JAS-39 Gripen до 2035 г., докато окончателно бъдат заменени от самолети F-35A, предава Militarnyi, позовавайки се на информация от министерството на страната.
Шведската и чешката страна напреднаха в преговорите за удължаване на лизинга и поддръжката на самолетите Gripen от 2027 до 2035 г.
Споразуменията предвиждат отстъпка от около 25 процента. Броят на изтребителите и летателните часове също ще бъдат оптимизирани. Чешката армия ще разполага с 12 самолета след 2027 година вместо сегашните 14, от които 10 ще бъдат едноместни и два ще бъдат двуместни.
"Това е ефективно решение за Чехия, тъй като от 2031 г. тя постепенно ще започне да включва самолети F-35 в защитата на своето въздушно пространство. "Това ще доведе до значителни финансови спестявания в сравнение с предложенията на Швеция през последните почти две години", се казва в доклада.
Според предложението на Швеция Чешката република ще плати приблизително 16,65 милиарда крони за лизинг, поддръжка и обучение на самолета между 2027 и 2035 година.
В същото време самият наем не представлява основната част от офертата. Цената ще бъде повлияна главно от възрастта на самолетите, които ще бъдат в експлоатация вече трето десетилетие, поради което се очакват по-високи разходи за поддръжка.
Според предложението на Швеция чешката армия ще плати 3,9 милиарда крони за модернизацията на JAS-39 Gripen.
"Самолетът трябва да бъде модернизиран още през текущия период на лизинга (от 2015 до 2027 г.) за почти 2 милиарда крони“, обяви чешкото министерство на отбраната.
Сегашната шведска оферта е приемлива за чешките ВВС. Плавният преход към новия боен самолет също е важен за осигуряване на обучени пилоти. Ядрото на пилотите на F-35A ще бъдат бивши пилоти на JAS-39 Gripen.
Ако чешкото министерство на отбраната, заедно с въоръжените сили, преценят шведската оферта като приемлива, те ще представят проектодоговор на правителствените служители, като подписването може да стане преди края на мандата на настоящото правителство.
От изданието припомнят, че Чешката република подписа споразумение със Съединените щати за закупуване на 24 изтребителя от пето поколение F-35A Lightning II през януари 2024 година.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
19FortyFive: Изтребителят МиГ-31 на Русия може да достигне Max 3,2
|
14.04.2025, 17:32 |
МиГ-31 може да е стар, но продължава да се модернизира: Съветската аерокосмическа индустрия е имала своя справедлив дял от успехи и провали. Някои проекти изглеждаха обещаващи, но в крайна сметка се оказаха провали в дългосрочен план. За съжаление на Запада, МиГ-31 не беше един от тези провали. Създаден за първи път през 1975 г., МиГ-31 е може би най-модерният и страховит изтребител, създаден от Съветския съюз, и 50 години по-късно все още е сила, с която трябва да се съобразяват, пише 19FortyFive.
Съветският съюз има ясна мисия за МиГ-31. Той е бил проектиран да прехваща крилати ракети и самолетите за тяхното изстрелване, като достига до ракетния полигон за възможно най-кратко време след напускане на зоната за маневриране. Освен това е трябвало да открива и унищожава нисколетящи крилати ракети, безпилотни летателни апарати и хеликоптери, да ескортира стратегически бомбардировачи и да осигурява стратегическа противовъздушна отбрана в райони, непокрити от наземни системи за противовъздушна отбрана.
Разработката на МиГ-31 започва в началото на 70-те години, като първият му полет е на 16 септември 1975 г. Конструкторското бюро на Микоян проектира самолета, за да отстрани недостатъците на МиГ-25, по-специално липсата на маневреност при скорост на прехващане и трудностите при полет на малка височина.
МиГ-31 включва няколко подобрения, включително по-дълъг фюзелаж за втори член на екипажа, оператор на радар и по-сложна авионика. Планерът е изграден и от по-здрави метали, за да може самолетът да достига свръхзвукови скорости на по-малки височини.
Едно от най-значителните подобрения е радарната система на МиГ-31. Самолетът е оборудван с радара Zaslon S-800 - първият в света радар с фазирана решетка, интегриран в изтребител. Той може да проследява няколко цели едновременно и да поразява нисколетящи крилати ракети и бомбардировачи. Тази радарна система даде на МиГ-31 значително предимство при откриването и прехващането на заплахи с голям обсег.
Подобно на МиГ-25, МиГ-31 е известен с невероятната си скорост. Той може да достигне скорост до Мах 2,83, като при определени условия може да се достигне максимална скорост от Мах 3,2.
Що се отнася до въоръжението, МиГ-31 разполага с четири ракети Р-33 с далечен обсег, 23-милиметрово оръдие ГШ-6-23 и различни други ракети в зависимост от изискванията на мисията. Скоростта, височината и модерното въоръжение на самолета го превръщат в страховит прехващач, способен да неутрализира широк спектър от въздушни заплахи.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. МиГ-31 продължава да служи в руските военновъздушни сили. Въпреки икономическите предизвикателства, с които се сблъсква Русия през 90-те години, МиГ-31 остава важен компонент от противовъздушната отбрана на страната.
През годините самолетът претърпява няколко модернизации, включително варианта МиГ-31БМ, който разполага с подобрена авионика, радарни системи и оръжия.
Преди 2022 г. МиГ-31 никога не е виждал бойни действия, като е използван само за патрулиране на съветското/руското въздушно пространство. След инвазията в Украйна през 2022 г. МиГ-31 най-накрая получава шанс да се отличи. МиГ-31 бързо се превръща в проклятието на украинските военновъздушни сили.
Със своите системи за далечен обсег на действие изтребителят може да атакува украински самолети от разстояние над 100 мили, като Украйна на практика няма как да го спре. Появата на „Пейтриът“ и други западни системи за противовъздушна отбрана даде на Украйна малко пространство за дишане. Въпреки това МиГ-31 все още представлява значителна заплаха, дори и при наличието на западни изтребители.
Част от тази програма за модернизация е интегрирането на хиперзвуковата ракета „Кинжал“, която значително повишава ударните възможности на МиГ-31. Ракетата „Кинжал“ може да развива скорост до Мах 10 и има обсег на действие от над 2000 км, което я прави страховито оръжие срещу наземни и морски цели.
Въпреки възрастта си, МиГ-31 все още представлява огромна заплаха за съвременните военновъздушни сили. Високите му скорости и усъвършенстваните радарни системи му позволяват да открива и прихваща цели на големи разстояния.
Способността му да носи ракети „Кинжал“ му позволява да нанася удари на далечни разстояния по ценни цели, които са изключително трудни за прехващане.
МиГ-31 е може би един от най-опасните, ако не и най-опасният изтребител, който понастоящем е на въоръжение в Русия.
Айзък Зайц, колумнист по въпросите на отбраната в 19FortyFive, е завършил програмата „Стратегическо разузнаване и национална сигурност“ в Patrick Henry College. - Още за МиГ-31
Източник: https://trud.bg/
|
|
Ramstein Flag 2025: Авиацията на НАТО отработва отблъскване на мащабна руска атака
|
10.04.2025, 17:25 |
Военновъздушните сили на НАТО отработват сценарий за руска атака срещу алианса в рамките на учението Ramstein Flag 2025, пише германският Welt.
Според публикацията, в маневрите, започнали на 31 март близо до авиобазата Леуварден в Холандия, участват около 100 самолета от 18 страни от НАТО, включително F-35, F-18, F-16, Rafale и Eurofighter, както и дронове и хеликоптери.
В първите дни участниците са репетирали отразяване на въздушни атаки и елиминиране на вражески системи за противовъздушна отбрана, а на 10 и 11 април ще се упражняват в подкрепа на сухопътните сили „при спешни случаи, по време на защита срещу нахлуващ противник“.
По време на ученията страните от Северноатлантическия алианс възнамеряват да гарантират, че техните военновъздушни сили могат да действат съгласувано и ефективно, като използват сили, разпръснати из цяла Европа. В същото време, както пише ДПА, маневрите трябва да станат „сигнал“ към Русия. „Надяваме се, че учения като това ще възпират врага“, каза командващият военновъздушните сили на алианса, американският генерал Джеймс Хекър. По-рано Германия обяви военни учения Red Storm Bravo, които ще включват и сценарий за руска атака. В маневрите, планирани за 25-27 септември, се очаква да участват до 800 000 войници на НАТО.
Според Bild, Германската федерална разузнавателна служба и Бундесверът смятат, че Русия се готви за широкомащабна война срещу НАТО и може да я започне преди 2030 г. Според доклад на германското разузнаване , с който се запозна изданието, руските ВВС и ВМС, въпреки концентрацията си в Украйна, остават боеспособни. След края на агресията срещу Украйна руските войски могат бързо да бъдат предислоцирани до границите с балтийските държави. Германското разузнаване също подчертава, че руската армия успява да попълни загубите си, а военно-промишленият комплекс на страната уж произвежда повече продукти, отколкото се нуждае фронтът.
Източник: https://trud.bg/
|
|
След участието си в Dynamic Mariner/Flotex-25 испанските десантни кораби Castilla и Galicia посетиха Малага (фоторепортаж)
|
10.04.2025, 14:05 |
На 5 и 6 април 2025 г. испанските десантни кораби L-52 Castilla и L-51 Galicia посетиха пристанището на Малага след участието си в мащабното военноморско учение Dynamic Mariner/Flotex-25. Това предостави на гражданите възможността да се запознаят отблизо с тези ключови бойни единици от испанските ВМС. Както се вижда и на снимките, поддръжката на L-52 Castilla е на много високо ниво. Без видима ръжда по корпуса, корабът изглежда почти като новопостроен, въпреки 25-те години служба във флота. Именно той беше застанал на централното корабно място на Пристанище Малага и привлече голям брой посетители.
Класът десантни кораби Galicia е резултат от съвместен проект между Испания и Нидерландия, започнал през 1990 г., с цел разработване на общ клас десантни кораби (LPD), отговарящи на изискванията на двете страни. Този процес довежда до създаването на проекта Enforcer, който формира основата както на испанския клас Galicia, така и на нидерландския клас Rotterdam. Нидерландия разполага с два идентични кораба от клас Rotterdam: HNLMS Rotterdam и HNLMS Johan de Witt.........Прочети още
|
|
Из архивите на ЦРУ за България
|
10.04.2025, 13:30 |
Горянството у нас не е народна съпротива, а е мащабна акция, организирана и финансирана от американското правителство:
- част 1;
- част 2.
|
|
На днешния ден през 1979 година полетя първият ни космонавт Георги Иванов
|
10.04.2025, 13:23 |
 |
На 10 април 1979 г. в 20.35 ч. московско време от космодрума Байконур, СССР в орбита около Земята е изведен космическият кораб „Союз-33“ с екипаж: командир на кораба Николай Рукавишников и космонавт изследовател българският гражданин майор Георги Иванов.
Полетът се изпълнява в съответствие с програмата „Интеркосмос 1300“. На височина 330 км са изпълнени 31 пълни обиколки около Земята. Задачата на полета предвижда скачване с орбиталната станция „Солют-6“ и провеждане на космически изследвания в продължение на 7 денонощия.
Поради отказ в работата на основния двигател на системата за управление на космическия кораб скачване с орбиталната станция „Салют-6“ не се осъществява. Центърът за управление взима решение за прекратяване на полета и завръщане на космонавтите на Земята.
При започване на снижението двигателят за намаляване на скоростта на космическия кораб работи повече от разчетното време. Налага се изключването му от космонавтите. Траекторията на снижение става по-стръмна и космонавтите са подложени на претоварване по-голямо от предвиденото. Благодарение на тяхното хладнокръвието и точни действия полетът завършва нормално. Приземяват се успешно в 19.35 ч. на 12 април 1979 г. на 320 км югоизточно от град Джесказган, Казахстан, СССР.
Продължителността на полета в Космоса е 1 ден, 23 часа и 1 минута. - Завръщането на Сатурните (видео)
**********
Полетът на Союз-33
През април 1979 г. Георги Иванов става първият български гражданин напуска пределите на родната ни планета. Мисията на съветския космически кораб „Союз-33“ до орбиталната станция „Салют-6“, обаче за малко не се превръща в трагедия. - (Георги Иванов - Моят път към звездите)
Какво се е случило тогава?
Програмата „Интеркосмос” стартира в началото на 1967 г. и предвижда тясно сътрудничество между СССР и близките му съюзници по отношение на изучаването на космическото пространство. Първоначално в нея влизат България, Румъния, Унгария, Чехословакия, Полша, Източна Германия, Монголия и Куба, но впоследствие сътрудничеството е разширено до страни като Виетнам, Афганистан, Сирия, Индия и дори Франция.........Прочети още
|
|
Военен календар
|
10.04.2025, 13:20 |
На 10 април 1859 година в Етрополе е роден генерал от пехотата Павел Христов (1859 – 1921).
Завършва първия випуск на Военното училище в София (1879). Служи в 5-а пехотна орханийска (1879 – 1880), 3-та пехотна радомирска (1880-1883) и 15-а пехотна свищовска дружина (1884 – 1885).
През Сръбско-българската война (1885) командва 3-та дружина от 3-ти пехотен бдински полк и се сражава при Сливница, Три уши и Пирот. След войната поема командването на 3-ти пехотен бдински полк (1885 – 1886), на дружина в 13-и пехотен рилски полк (1886) и на 1-ва рота от 8-и випуск на Военното училище (1886 –1887).
В следващите години заема длъжностите командир на 10-и пехотен родопски полк (1888 – 1890), началник на Врачанското военно окръжие (1890 – 1892), командир на 22-ри пехотен резервен (1892 – 1894) и на 3-ти пехотен бдински полк (1894 – 1897), командир на 2-ра бригада от 1-ва пехотна софийска дивизия (1899 – 1904) и на 9-а пехотна плевенска дивизия (1904 – 1910).
От март 1910 г. командва 5-а пехотна дунавска дивизия, с която воюва в Първата балканска война (1912 – 1913) при Ериклер, Бунархисар и Чаталджа. След Втората балканска война (1913) излиза в запаса.
По време на Първата световна война (1915 – 1918) е мобилизиран и назначен последователно за инспектор на Пограничната стража (1915), началник на Софийския укрепен пункт, генерал-губернатор на Моравската военноинспекционна област (1915) и офицер за особени поръчки в Главната квартира на Действащата армия (1916 – 1918). На 23 октомври 1918 г. е повишен в генерал от пехотата. Награден с военен орден „За храброст“ ІІІ степен и ІV степен 2 клас.
|
|
|
|
Тайната операция на американската оперативна група „Дракон“ и ролята й във войната в Украйна
|
09.04.2025, 18:30 |
Валерий Залужни, бивш главнокомандващ на въоръжените сили и посланик на Украйна във Великобритания, повдигна завесата на създаването на военен щаб във Висбаден, Германия, през 2022 г., описвайки го в публикация във Фейсбук като „тайно оръжие“, използвано при планирането на операциите и идентифицирането на нуждите за тяхното изпълнение.
Цялата разузнавателна информация, която украинците са получавали от началото на войната, е предавана в рамките на започналата от САЩ операция под кодовото име оперативна група „Дракон“ срещу Русия. Според New York Times името произлиза от 18-и Въздушнодесантен корпус на американската армия, който също се нарича корпус „Дракон“ и има емблема, изобразяваща митологичното животно. Според оскъдната информация, публикувана на сайта на армията на САЩ корпусът има следната мисия: „Без предварително предупреждение, 18-и въздушнодесантен корпус се разгръща глобално, формира безпроблемен съвместен и коалиционен екип и възпира или побеждава всеки противник“.......Прочети още
|
|
Полша продължава производството на самоходни гаубици Krab
|
09.04.2025, 18:12 |
 |
На 7 април 2025 г. южнокорейската компания Hanwha Aerospace (част от Hanwha Group) подписа контракт с полската компания Huta Stalowa Wola SA (HSW) на стойност приблизително 1,1 милиарда злоти (280 милиона долара) за доставка на 87 комплекта верижни шасита PK9 за HSW от 2026 до 2028 г., необходими за производството на 155 mm/52 самоходни гаубици AHS Krab за полската армия. Шасито RK9 е модифицирана версия на шасито на южнокорейската 155 mm/52 самоходна гаубица K9 Thunder, отговаряща на полските изисквания.
|
|
Италия подари корвета на Албания
|
09.04.2025, 17:50 |
Корвета “Либра” от клас “Касиопея” е предадена от Военноморските сили на Италия на Албания. Дарението е важна стъпка за укрепването на капацитета на албанските военноморски сили, която ще позволи подобряването на морската отбрана и ще допринесе както за участие в международните мисии на НАТО, така и за регионалната стабилност, предаде Евронюз Албания.
“Либра” служи на италианските военноморски сили вече повече от 30 години, отбелязва медията. Съдът може да бъде активиран в спасителни операции на море и за отбрана на критичната морска инфраструктура.
Като важна част от албанските военноморски сили, “Либра” ще допринесе също така за морската сигурност на Албания и регионалната стабилност чрез участие в мисиите на НАТО и съхраняване на мира в Адриатическо и Йонийско море, посочва Евронюз Албания, информира БТА.
|
|
Филипините и САЩ проведоха съвместни военни учения
|
09.04.2025, 17:33 |
Филипинската армия и Тихоокеанското командване на въоръжените сили на САЩ проведоха военни учения, които имат за цел да повишат оперативната съвместимост между филипинските и американските военни подразделения, съобщи Филипинската новинарска агенция (ФНА).
Говорителят на филипинската армия полковник Луи Дема-ала заяви, че тези учения включват радиокомуникация, бойна стрелба с полева артилерия и предоставяне на спешна помощ на първа линия.
„Обучението стимулира повишаването на цялостната ефективност на сухопътните операции, осигурявайки огнева поддръжка на пехотните и бронираните подразделения“, добави той.
Военнослужещите на Филипините и САЩ също така проведоха операции по пренасяне на военно оборудване с хеликоптер, за да подобрят уменията си в областта на въздушния транспорт и логистиката.
Дема-ала заяви, че операциите по пренасяне на военно оборудване с хеликоптер могат да осигурят бързо придвижване на тежко, извънгабаритно оборудване, или да правят спешни доставки директно до сухопътните сили, като заобикалят наземни препятствия.
„И двете сили придобиха практически познания за процедурите по спешна помощ, боравенето с оборудване и техниките за транспортиране на ранени, предназначени за комбинирани операции в сурови условия“, каза Дема-ала.
Източник: bta.bg
|
|
Увеличават акционерното участие на държавата в "ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ" ЕАД
|
09.04.2025, 17:26 |
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на промени по бюджета на Министерството на отбраната за 2025 г. във връзка с увеличаване капитала на търговско дружество и Решение за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на „ТЕРЕМ- ХОЛДИНГ“ ЕАД, гр. София. С приетите актове се предвижда с предоставените средства в размер на 17 626 282 (седемнадесет милиона шестстотин двадесет и шест хиляди двеста осемдесет и два) лева от бюджета на Министерство на отбраната за 2025 г. да се увеличи акционерното участие на държавата в капитала на „ТЕРЕМ ХОЛДИНГ“ ЕАД, гр. София. Средствата ще бъдат използвани за извършване на ремонтни дейности по привеждане на производствената база на „ТЕРЕМ-Ивайло“ ЕООД, гр. Велико Търново в съответствие с изискванията на General Dynamics Land Systems - Канада и разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, във връзка с изпълнение на Международен договор (LOA) BU-B-UCP "Придобиване на бойни машини Страйкър", ратифициран със закон, обн., ДВ, бр. 102 от 8.12.2023 г„ в сила от 8.12.2023 г. - (видео)
|
|
Newsweek: Защо американската продажба на F-16 разгневява Китай
|
09.04.2025, 12:13 |
Потенциалната продажба на американски изтребители F-16 на Филипините предизвика отпор от страна на Китай, който разглежда сделката като още една стъпка към задълбочаване на американското военно влияние в близост до своите граници. Пакетът от оръжия на стойност 5,6 млрд. долара включва 16 изтребителя F-16C Block 70/72, четири двуместни модела D, ракети AIM-9X Sidewinder, радарни системи и резервни части. Продажбата, получила зелена светлина от Държавния департамент миналата седмица, добавя още един пласт към нарастващото напрежение между САЩ и Китай в западната част на Тихия океан. Китай претендира за суверенитет над почти цялото Южнокитайско море и обвинява Филипините - съюзник на САЩ по договор - че действат като марионетка в американските усилия за ограничаване на влиянието му, пише Newsweek.
Филипинското правителство под ръководството на президента Фердинанд Маркос младши превърна по-тесните отбранителни връзки с Вашингтон в основен акцент на външната си политика, като се ангажира да похарчи 35 млрд. долара през следващото десетилетие за модернизиране на армията си. F-16 ще бъдат най-скъпата оръжейна покупка за Филипините досега и придобиването им ще се основава на задълбочаващото се двустранно партньорство между Манила и Вашингтон, което включва разширен достъп на САЩ до базите и съвместни учения.
Говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун в отговор на сделката по време на редовен брифинг за пресата на 2 април заяви, че Пекин се противопоставя на сътрудничество в областта на отбраната, което „е насочено към трети страни“, и предупреди да не се „подклажда огънят“ в региона.
Самолетът ще представлява подобрение на възможностите на сегашния флот на филипинските военновъздушни сили от FA-50, закупени от Южна Корея.
онатан Малая, говорител на Филипинския съвет за национална сигурност, подчерта, че F-16 ще бъдат предназначени изключително за отбрана и придобиването им не е насочено срещу конкретна държава.
Пилот на F-16 Fighting Falcon от Военновъздушните сили на САЩ маха на оператора на стрелата на KC-135 Stratotanker след приключване на дозареждането във въздуха над зоната на отговорност на Централното командване на САЩ на 11 март 2025 г. Военновъздушни сили на САЩ
Въпреки че продажбата може да подсили военновъздушните сили на Филипините на хартия, цялостният ѝ ефект може да бъде ограничен, според китайските държавни медии. Уан Яан, главен редактор на списание Aerospace Knowledge, заяви пред Global Times, че малкият брой самолети и високите им експлоатационни разходи ще ограничат влиянието им.
Уан също така предположи, че сделката може да задълбочи зависимостта на Манила от Вашингтон, посочвайки това, което той описа като „строги ограничения и условия за изнасяните изтребители, поддържащи оръжия, софтуер за управление на огъня и други системи, които изискват допълнителни покупки“.
Съобщението последва посещението в края на март на министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, който нарече съюза между Вашингтон и Манила „железен“ и потвърди, че ракетна установка NMESIS на американските военноморски сили ще бъде разположена във Филипините за тазгодишните съвместни учения Balikatan.
Съобщава се също, че Манила обмисля да придобие дузина изтребители Gripen-E шведско производство, които се считат за по-евтини за експлоатация от F-16, но са по-слабо интегрирани със системите на САЩ.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Military Watch Magazine: Новите японски F-35 стелт изтребители заменят F-15 в основната централна военновъздушна база
|
09.04.2025, 12:08 |
Японските въздушни сили за самоотбрана са започнали да експлоатират стелт изтребители F-35A от пето поколение от авиобаза Komatsu, отбелязвайки първия път, когато самолетът е пуснат в действие, за да изведе от употреба по-старите изтребители F-15J Eagle от четвърто поколение в страната. Разполагането на първите F-35 в съоръжението на 1 април бележи първата голяма промяна на фронтовите самолети от 38 години, след като F-15 бяха представени за първи път в началото на 80-те години, пише Military Watch Magazine. Стратегическото местоположение в префектура Ишикава, Централна Япония, е от жизненоважно значение за задачите за противовъздушна отбрана в голяма част от страната, като съоръжението съответно е приоритетно да приема F-35 след военновъздушната база Мисава в префектура Аомори. Говорейки относно прехода към F-35A, командирът на базата Хироаки Мураками подчерта важността на готовността на персонала, заявявайки:
„Дори с отлични самолети, хората, които ги експлоатират и поддържат, са важни... Възнамеряваме да продължим да изграждаме по-силна, по-издръжлива единица.“ В миналото авиобазата Komatsu временно е била домакин на F-35, а от 4 август 2023 г. е домакин на F-35A на италианските военновъздушни сили за участие в учения с японски въздушни части, включително F-15J. Министерството на отбраната на Япония планира да разположи постоянно 40 F-35A във въздушната база Комацу, като седем от изтребителите трябва да бъдат разположени в съоръжението до края на 2025 г.
С над 200 F-15J в момента в експлоатация, Eagles преди това бяха безспорните най-добри изтребители за превъзходство във въздуха в Източна Азия, когато бяха закупени за първи път преди повече от четири десетилетия, но оттогава видяха своите възможности много удобно изпреварени от китайски изтребители като J-10C, J-16 и J-20, които всички имат технологии след четвърто поколение. Японските F-15 сега се смятат за почти напълно остарели, ако се изправят срещу най-модерните китайски бойни единици от поколение "4+" и пето поколение. Военновъздушните сили на САЩ и Японските въздушни сили за самоотбрана изпитват затруднения да заменят своите флотилии от F-15, главно поради широк спектър от проблеми с прекия наследник на самолета F-22, което доведе до отмяната на над 75 процента от планирания производствен цикъл и остави бившата служба с малък флот, който постоянно имаше най-ниските нива на наличност, както и различни недостатъци в производителността. Без пряк наследник на F-15, Япония остана с F-35 като единствения съвместим с НАТО стелт изтребител, който можеше да закупи, като самолетът днес се смята за единственият, способен да се изправи лице в лице с модерни китайски изтребители като J-20, без да претърпи сериозен недостатък.
Въпреки технологичната си усъвършенстваност, по-специално своите възможности за сливане на сензори и стелт, F-35 далеч не е добре оптимизиран за битка въздух-въздух или задължения за противовъздушна отбрана. Неговите ограничени летателни характеристики, нисък капацитет за носене на оръжия, сравнително малък обсег и невъзможност да носят ракети, способни да се насочват високо извън визията, докато са конфигурирани за стелт, са значителни недостатъци. Япония направи първата си поръчка за 42 F-35 през 2011 г., месеци след като J-20 направи първия си полет , и направи последваща поръчка за още 105 изтребителя през 2017 г., месеци след като J-20 официално влезе в експлоатация във военновъздушните сили на Китайската народноосвободителна армия. Усъвършенстваните възможности за въздушна война в китайския флот бяха основен фактор, стимулиращ Съединените щати и много от техните съюзници да съсредоточат разгръщането на F-35 в Япония, като източноазиатската страна е единствената в света, която е домакин на постоянно чуждестранно разполагане на F-35 от всичките три американски служби, които ги експлоатират, включително F-35A на ВВС, F-35B на морската пехота и F-35C на ВМС. Европейски държави като Италия и Холандия също дадоха приоритет на разполагането на F-35 в страната.
Източник: https://trud.bg/
|
|
На този ден
|
09.04.2025, 11:31 |
На 9 април 1919 г. в Стара Загора в семейството на учители е роден Христо Василев Костакев.
Завършва през 1937 г. гимназия в Стара Загора, а две години по-късно след успешно издържан конкурсен изпит е приет за летец във ВНВУ София.
През 1941 г. е изпратен на специализация в Кралската въздухоплавателна академия в гр. Казерта, Италия. На 3 януари 1942 г. е произведен в чин подпоручик. Разпределен е на летище Божурище в Първи разузнавателен орляк. В края на 1943 г. завършва Изтребителната школа в Долна Митрополия.
В началото на 1944 г. е приведен в 6-и изтребителен полк в Карлово. Лети на изтребител „Девоатин“ 520 и „Месершмит“-109. Христо Костакев участва активно в отбраната на страната по време на англо-американските бомбардировки в 3/6 орляк. На 30 март 1944 г. във въздушен бой прострелва Б-17 „Фортрес“, самолетът се взривява и поразява втори Б-17. Така в една атака сваля две „летящи крепости“. Самолетът на Костакиев също попада под ударите на осколките, но успява да кацне. Общо участва в 11 въздушни боя, както и във втората фаза на войната срещу Германия.
След 9 септември лети на съветския изтребител „Як“-9 в Балчик и Божурище. През 1946 г. е уволнен като „царски офицер“.
От 1956 г. до пенсионирането си лети в селскостопанския авиоотряд в Стара Загора. Умира на 19 юни 1994 г. в Стара Загора.
|
На 9 април 1925 г. е роден Симеон Стефанов Симеонов в с. Шейново, Казанлъшко.
След завършване на основното си образование през 1939 г. постъпва в габровското електротехническо училище. Става член на РМС, командир на бойна група. През 1944 г. се включва в Габровския партизански отряд.
През 1946 г. завършва Школата за запасни офицери-летци в Казанлък, Народно военновъздушното училище „Георги Бенковски“, 1947 г., Военна академия „Г.С. Раковски“ 1958 г., Генералщабна академия „К. Е. Ворошилов“ в Москва 1961 г., Командир на 19-и изтребителен полк 1951г., Командир на 10-а изтребителна дивизия 1951 г., Командващ ВВС, Командир на 10 Смесен авиационен корпус 1961 г., Кандидат на военните науки 1971 г., Командващ ПВО и ВВС от 1973 до 1975 г., Заслужил летец на България, 1974 г.
Лети на 10 типа витлови и 12 типа реактивни самолета. Генерал-полковник Симеон Ст. Симеонов е свързан с едни от най-важните моменти в развитието на българската авиация след 1945 г., когато се извършва превъоръжаване с реактивна материална част, подготовка на летателния състав за полети нощем в сложни метеорологически условия 1953 г, организационно развитие на военновъздушните сили (ВВС). Създава се Фронтова авиация в лицето на Смесения авиационен корпус – най- голямото въздушно съединение, на което той е и първият командир, въвеждат се нови способи за бойни действия, нови видове подготовки.
Под негово ръководство през 1974 г. се подготвят три проекта за създаване на Музей на авиацията в Пловдив, задача, която той с особена жар се опитва да осъществи. Умира на 24 май 1975 г.
|
На 9 април 1940 г. Хитлер напада Дания и Норвегия
В ранната сутрин на 9 април, 1940 г. Германия напада Дания и Норвегия, под предлог като превантивна мярка срещу планираната и свободно дискутирана френско - британска окупация на тези страни.
При нападението дипломатически пратеници на Германия уведомяват правителствата на двете страни, че Вермахта идва да защити техният неутралитет срещу френско-британската агресия.
Операция Везерюбунг е кодовото име на нападението на Нацистка Германия над Дания и Норвегия през Втората световна война и начална операция от Норвежката кампания.
Хитлер нарежда на германското главно командване да започне изготвянето на предварителни планове за нападение на Норвегия на 14 декември, 1939 г.........Прочети още
|
|
|
|
Военновъздушните сили на САЩ получиха първия разузнавателно-ударен самолет OA-1K Skyraider II
|
08.04.2025, 18:37 |
 |
Корпорацията L3Harris Technologies, Inc. обяви, че в партньорство с Air Tractor е доставила първия турбовитлов разузнавателно-ударен самолет OA-1K Skyraider II на Командването на специалните операции на военновъздушните сили на САЩ (AFSOC) на 3 април 2025 г. съгласно договор от 2022 г. Официалната церемония по предаването на самолета се състоя в Hurlburt Field във Флорида, въпреки, че самият самолет очевидно беше доставен там по-рано тази година.
|
|
Пентагонът обяви освобождаването от длъжност на представителя си във Военния комитет на НАТО
|
08.04.2025, 18:16 |
Пентагонът потвърди днес освобождаването на военния представител на САЩ в НАТО вицеадмирал Шошана Чатфийлд, предаде АФП.
Министърът на отбраната Пийт Хегсет „отстрани вицеадмирал Шошана Чатфийлд от длъжността ѝ като представител на САЩ във Военния комитет на НАТО поради загуба на доверие в способността ѝ да ръководи“, заяви говорителят на Пентагона Шон Парнел в изявление.
По-рано новината беше съобщена от в. „Вашингтон Пост“, който озаглави съответния си материал „Американски адмирал в НАТО беше уволнен - последното изгонване от военната чистка на Тръмп“.
ДПА отбелязва, че Чатфийлд е била критикувана от консервативно настроени лобисти в САЩ заради коментарите ѝ за многообразието, откакто зае поста през 2023 г. Съобщава се, че и министър Хегсет я е критикувал.
Военният комитет на НАТО е висшият военен орган на организацията, който подпомага процеса на вземане на решения от политическите лидери на страните членки.
Ройтерс отбелязва, че отстраняването на вицеадмирал Чатфийлд изглежда като разширяване на чистката в ръководството на сектора на националната сигурност, предприет от Тръмп. Агенцията припомня, че миналата седмица от поста си беше отстранен ген. Тимъти Хоу, ръководител на Агенцията за национална сигурност и Кибер командването на САЩ, както и адмирал Лиса Франкети, първата жена началник на военноморските операции.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
Бившият главнокомандващ украинските въоръжени сили ген. Залужни призна за участието на САЩ в планирането на бойни операции срещу Русия
|
08.04.2025, 18:10 |
Украинските военни са планирали операциите си за противодействие на руската инвазия заедно със САЩ в германския град Висбаден, провинция Хесен, съобщи бившият главнокомандващ въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужни във "Фейсбук", цитиран от ДПА.
"Много се говореше за Висбаден миналата седмица. Този щаб наистина се превърна в наше и на партньорите тайно оръжие при планирането на операции и създаването на необходимост от тяхното изпълнение", написа Залужни на английски език след обширен репортаж във в. "Ню Йорк таймс" на 29 март.
Ген. Залужни беше главнокомандващ въоръжените сили на Украйна до февруари 2024 г. преди да бъде освободен от длъжност и назначен за посланик в Лондон.
Той на практика потвърди, че САЩ са участвали в планирането на бойните операции в по-голяма степен, отколкото се признаваше досега. Щабът е бил създаден през лятото на 2022 г. с помощта на Великобритания. По-рано, през април същата година, в Щутгарт, провинция Баден-Вюртемберг, е бил създаден координационен център, уточни Залужни. След това той е бил преместен във Висбаден.
Според информацията на в. "Ню Йорк таймс" американската военна помощ далеч надхвърля доставките на оръжие и предоставянето на разузнавателни данни, като обхваща и планирането на конкретни военни операции.
Москва обвинява Киев, че е инструмент на Вашингтон, и критикува САЩ, че косвено воюват срещу Русия, отбелязва ДПА.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
 |
|
NBC: Пентагонът обсъжда изтеглянето на 10 000 американски войници от Румъния и Полша
|
08.04.2025, 17:56 |
Високопоставени служители на Министерството на отбраната на САЩ обмислят изтеглянето на до 10 000 военнослужещи от Източна Европа. Това предизвиква безпокойство в някои страни, където смятат, че изтеглянето ще даде кураж на руския президент Владимир Путин. Това съобщават източници от Европа и САЩ преда NBC News.
Въпросните части са част от 20-хилядния контингент, изпратен от администрацията на Джо Байдън през 2022 г. за укрепване на отбраната на страните, граничещи с Украйна. Броят на войските, които ще бъдат изтеглени, все още се обсъжда, но той може да достигне до половината от изпратените от Байдън сили.
Шестимата американски и европейски служители, говорещи при условие за анонимност, описват многобройни подробности от предложението, които не са били съобщавани по-рано. Ако Пентагонът реши да се изтегли, това ще засили опасенията, че Съединените щати изоставят дългогодишните си съюзници в Европа, които виждат в Русия нарастваща заплаха. А руснаците "ще възприемат изтеглянето като отслабване на възпирането и това ще увеличи готовността им да се намесват по различни начини в европейския живот“, коментира Сет Джоунс, старши вицепрезидент в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Администрацията на Тръмп даде ясно да се разбере, че иска европейските съюзници да поемат по-голяма отговорност за собствената си отбрана, което ще позволи на Вашингтон да съсредоточи военните си ресурси върху Китай.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Всичко е готово за началното военно обучение, каза хърватският министър на отбраната Иван Анушич
|
08.04.2025, 14:15 |
Министърът на отбраната на Хърватия Иван Анушич (на снимката) и началникът на Генералния щаб на хърватските въоръжени сили генерал Тихомир Кундид посетиха днес сградите за участниците в началното военно обучение във военния полигон „Еуген Кватерник“ в Слун и казаха, че всичко е готово за обучение на наборници, предаде агенция ХИНА.
„Ние сме напълно готови да провеждаме начално военно обучение за пет набора годишно, с по 800 души на набор“, каза Анушич.
Той припомни, че в миналото военната служба е била шест месеца, а сега два, а цивилната – три-четири месеца. Наборниците ще имат право на възражение по съвест.
Тези, които изберат началното военно обучение, ще получават месечна заплата от 1100 евро, няма да бъдат освободени от работа заради това, военната им служба ще се зачита за трудов им стаж и ще имат предимство при наемане на работа в държавни или обществени служби.
Анушич смята, че интересът към началното военно обучение ще бъде много по-голям от очакваното. Той отбеляза, че преди да започне обучението трябва да бъдат приети необходимите закони, като те първо трябва да бъдат съгласувани между кабинетите на премиера и президента.
„Всички документи, необходими за процеса, са в кабинета на премиера. Надявам се законите да бъдат приети до лятната ваканция (на парламента) и след това да няма пречки и да сме готови да приключим всичко до есента“, каза Анушич.
Той каза, че президентът Зоран Миланович е бил информиран за всичко и не е заявил никакви възражения, като добави, че целта на проекта е да се попълни резервът на хърватската армия.
Началникът на Генералния щаб на хърватските въоръжени сили генерал Тихомир Кундид представи концепцията за провеждане на начална военна подготовка. „Типичният ден за наборника е с класически военен график – ранно ставане, физически упражнения, сутрешна тренировка, обяд, последвано от следобедна тренировка до вечеря“.
Целта на обучението е подготовка на наборници за активна военна служба или резервни сили. На въпрос дали два месеца военна служба не са твърде кратко време, Кундид каза, че са достатъчни и че целта на армията не е да обезкуражава младите хора.
Източник: bta.bg
|
|
На този ден преди 75 години съветски Ла-11 сваля американски разузнавателен самолет над Латвия
|
08.04.2025, 13:50 |
На 8 април 1950 г. две двойки изтребители Ла-11 свалят американски шпионски самолет PB4Y Privateer в района на съветската военноморска база в Лиепая. Загива 10-членният екипаж.
Останките на машината с бордови номер 59645 все още не са открити и лежат на дъното на Балтийско море. Въпреки че самолетът е издирван усилено от водолази и четири миночистача от ВМС на СССР, пише "Российская газета".
Инцидентът над Балтийско море е предшестван от безнаказани полети на американската авиация, която от 1946 г. води активно радиоелектронно разузнаване. Често американските пилоти организират провокации и нарушават границата на СССР. Американците игнорират дипломатическите предупреждения.
Ситуацията се променя, когато в полковете за ПВО започват да пристигат стратегически изтребители Ла-11. Двигателят им дава възможност на самолета да ускорява до 674 км в час, обхватът на полета му е 2235 км, а надморската височина, на която оперира - 10 000 метра. Оръдията им позволяват успешно да се справят с повечето изтребители и бомбардировачи на САЩ и НАТО, което по-късно е успешно демонстрирано и в небето над Китай и Северна Корея.
Развръзката настъпва вечерта на 8 април. Докладът на водещата група от прехващачи Ла-11 със старши лейтенант Борис Докин гласи, че групата изтребители е излита в 17:22 ч. Около десет минути по-късно на височина от 4000 м южно от град Лиепая е засечен самолет с идентификационните знаци на ВМС на САЩ.
Пилотите на Privateer отказват да се съобразят с изискванията на съветските пилоти, обръщат курса и се насочват към морето. Американците разчитат на близостта на границата, до която има само около 20 километра. При скорост от 460 км в час те са щели да бъдат в безопасност след няколко минути.
"Тогава стрелях предупредително - 12 снаряда. Нарушителят започна да стреля по мен. Водещият лейтенант Тезяев, виждайки това, стреля по натрапника, който загуби височина и слезе в облаците на височина от 500 метра. Вероятно самолетът е паднал на 5-10 км от брега", гласи докладът на Докин.
Два часа след инцидента друг пилот, подполковник Филонович, съобщава, че американските кораби активно търсят между Готланд и Борнхолм, което предполага "наличието на важни класифицирани документи и ценно класифицирано оборудване в самолета".
В крайна сметка Пентагонът признава, че шпионският самолет е извършвал разузнавателен полет. През 2010 г. в Лиепае до паметника на загиналите моряци, се появява паметна плоча с имената на загиналите пилоти на американския флот. След известно време върху него се появява ръчен надпис "Слава на ПВО на СССР".
В небето над Балтийско море съветската противовъздушна отбрана сваля не само американски самолети. На 13 юни 1952 г. МиГ-15 унищожава шпионския самолет DC-3A-360 Skytrain на шведските ВВС. Всичките осем членове на екипажа загиват. Когато шведският самолет PBY-5, опитвайки се да намери пилота в морето, нарушава съветската граница, той е нападнат от съветските изтребители. Самолетът е свален, но успява да се приводни и екипажът му е прибран от немски кораб.
Източник: https://bg.rbth.com/
|
|
|
|
Брюксел ще създаде общ фонд за закупуване на собствено военно оборудване
|
07.04.2025, 18:07 |
Министрите на финансите на Европейския съюз обсъждат тази седмица създаването на съвместен междуправителствен фонд за отбрана, който ще купува и притежава отбранително оборудване и ще начислява такса за използването му от членовете. Това показва документ, подготвен за дискусиите на министрите, цитиран от Reuters.
Документът, изготвен от мозъчния тръст Bruegel, беше поръчан от полското председателство на ЕС и може да генерира големи средства за отбрана, без да повишава нивата на националния държавен дълг - притеснение на много страни с висок дълг. Идеята е част от дискусия в ЕС за това как да се финансира подготовката срещу потенциална военна атака от Русия, тъй като европейските правителства осъзнават, че вече не могат напълно да разчитат на Съединените щати за своята сигурност.
Брюксел вече се стреми да увеличи военните разходи с 800 милиарда евро през следващите четири години, като разхлаби своите фискални ограничения върху инвестициите в отбраната и съвместно взема заеми за големи отбранителни проекти срещу сигурността на бюджета на ЕС.
Фондът за отбрана, който ще бъде обсъден в събота по време на неформална среща на финансовите министри на ЕС във Варшава, ще бъде в допълнение към вече обявените инициативи за финансиране. Той е наречен Европейски отбранителен механизъм (EDM), като ще бъде създаден съгласно междуправителствен договор и ще има значителен внесен и изискуем капитал, което ще му позволи да взема заеми на пазара. EDM, който също може да издава заеми, ще приема членове извън Европейския съюз, като Великобритания, Украйна или Норвегия.
Допълнителната полза от идеята на Bruegel също би била насърчаването на единен европейски пазар за отбранително оборудване за намаляване на разходите и обединяване на ресурси.
Снабдяването и производството в областта на отбраната в 27-членния ЕС е силно фрагментирано с най-малко седем различни вида танкове, девет вида самоходни гаубици и седем различни типа бойни превозни средства на пехотата, което увеличава разходите, намалява оперативната съвместимост и възпрепятства икономиите от мащаба.
В предложението на Bruegel се казва, че фондът може да се съсредоточи върху "стратегически фактори" - скъпа военна инфраструктура и оборудване, което армиите трябва да оперират, което сега често се предоставя от САЩ. Те включват системи за съвместно командване и контрол, сателитно разузнаване и комуникация, разработване на скъпи нови оръжейни системи като изтребители от пето или шесто поколение, интегрирани оръжейни системи, необходими на множество държави като стратегическа въздушна отбрана, стратегически широкомащабен въздушен транспорт и морска логистика, ракети и ядрено възпиране.
Според Bruegel Европа има шанс да намали военната си зависимост от САЩ до 2030 г. само ако обедини доставките във възможно най-голяма степен и създаде общ европейски отбранителен пазар, включващ Великобритания като основен играч в промишлената отбрана, за да засили конкуренцията.
За да стимулира собствената отбранителна индустрия на Европа, EDM ще купува само от изпълнители от EDM държави или от консорциуми с определена минимална степен на участие на изпълнители със седалище в EDM страни.
Мнозинството от борда на EDM може да отмени това правило, за да се приспособи към обстоятелства, при които желаната военна способност не може да бъде закупена от държава EDM или само на много по-висока цена.
От решаващо значение за страните от ЕС с висок дълг, EDM ще им позволи да предпазят публичния си дълг от нарастване, тъй като като собственик на отбранителни активи дългът, натрупан за придобиването на тези активи, ще остане в счетоводните книги на EDM, а не в националните сметки. Това е важно за страни като Италия, Испания, Гърция, Белгия, Португалия или Франция.
От Bruegel казват, че когато отпуска заеми на своите членове, EDM може да прилага стандартна лихва и субсидирана такава за "държави на първа линия" с вноски от доверителен фонд, попълван периодично от всички членове.
Държавите на първа линия са тези с обща граница с Русия или Беларус, с високо ниво на национални военни разходи или и двете.
"Европейският механизъм за отбрана ще служи като изключителна агенция за доставки в определени области, като планиращ, финансиращ и потенциален собственик на стратегически активи, както и като правен ангажимент за спазване на правилата на единния пазар в областта на отбраната в рамките на юрисдикциите на своите членове", се уточнява в предложението на мозъчния тръст Bruegel.
Източник: https://money.bg/
|
|
Бразилия придобива британските десантни хеликоптерни кораби-док Albion и Bulwark
|
07.05.2025, 14:37 |
 |
На 2 април 2025 г. в Рио де Жанейро (Бразилия), в кулоарите на международното изложение за отбрана LAAD Defense & Security 2025, бразилският военен флот подписа протокол за намерение относно придобиването на два десантни хеликоптерни кораби - док, Albion и Bulwark, които се извеждат от състава на Кралския флот на Великобритания. Протоколът проправя пътя за приключване на преговорите по договора за продажбата на тези кораби на Бразилия през 2025 г.
|
|
Нова Зеландия ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП
|
07.04.2025, 14:12 |
Нова Зеландия съобщи днес, че ще увеличи разходите си за отбрана до 9 милиарда новозеландски долара (5 милиарда щатски долара) през следващите четири години и ще се стреми почти да удвои разходите до 2 процента от брутния вътрешен продукт през следващите осем години, предаде Ройтерс.
Новозеландският министър-председател Кристофър Лъксън заяви при публикуването на националния План за отбранителни способности, че разходите за отбрана на страната са твърде ниски на фона на рязко засилващото се глобално напрежение.
Планът за отбранителни способности предвижда 9 милиарда долара допълнително финансиране през следващите четири години. Това е значително увеличение на разходите за отбрана, които за миналата и тази година възлизат на малко под 5 милиарда новозеландски долара.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
Титанът на българската реактивна авиация
|
07.04.2025, 13:57 |
Офицерите, служили в българската военна авиация добре знаят генерал-полковник Симеон Симеонов (Монката), дългогодиишен командващ Военновъздушните ни сили. Напет, красив, с топли сини очи, генералът години наред бе синоним не само на перфектен военен пилот, но и на мъж, който събира като магнит дамското внимание. Той получава генералските пагони, когато е само на 36 години, а на 48 оглавява военната ни авиация. В Българската армия рядко е имало толкова добре подготвен въздушен ас, летял на абсолютно всички типове самолети и вертолети, които са на въоръжение във военните поделения.
Първият полет на Симеон Симеонов във военната авиация едва не го убива. След края на Втората световна война той заедно с няколко свои другари постъпва в така наречения “партизански випуск” военни летци. Обучението върху няколко учебни самолета се осъществявало на летището край Казанлък. Самият Симеон Симеонов е родом от близкото с. Шейново и добре познавал района. В деня на първия полет всички курсанти били строени на плаца и очаквали инструкторите си. Инструкторът на ятото на Монката закъснял с около час. Когато пристигнал, се разбрало, че е “снощен” – още бил махмурлия от вчерашния гуляй. Когато видели, че инструкторът още плете крака, няколко от курсантите отказали да летят. Но Симеон Симеонов толкова жадувал този полет, че без да се двоуми тръгнал към самолета. Пийналият инструктор се настанил до него.........Прочети още
|
|
"Огромното небе": как съветски пилоти спасяват берлинчани през 1966 година
|
07.04.2025, 12:20 |
Точно преди 59 години, на 6 април 1966 г., съветските пилоти капитан Борис Капустин и старши лейтенант Юрий Янов извършват подвиг в небето над Берлин. С цената на живота си те извеждат от жилищен квартал прехващача Як-28П, на който изведнъж отказват и двата двигателя.
В този ден военните трябва да извършат обикновена рутинна операция: да прехвърлят най-новия Як-28П от авиобаза "Финов" в Германската демократична република (ГДР), където се намира 668-и бомбардировъчен авиационен полк, на запад до базата на 35-и изтребителен авиационен полк в Цербст. Целта е укрепване на Западната група сили с най-новите свръхзвукови самолети, способни да работят на ниска височина. Други характеристики на самолета са високото съотношение тяга/тегло (самолетът може да излита от къса писта почти вертикално) и най-новото електронно оборудване, разказва "Российская газета".
В същото време, очевидно поради бързо развиващата се ситуация в условията на Студената война, самолетът има и много недостатъци в конструкцията, които довеждат до една или друга повреда.
Преди да полети за Цербст, Як-28П вече е преминал ремонт. Изглежда, че всички недостатъци са отстранени, машината се издига във въздуха. След известно време Капустин, водещият пилот на самолета, уведомява капитан Подберезкин, че се връща, и получава нареждане да следва определен курс.
Оказва се, че и двата двигателя са се повредили изведнъж. Предвид факта, че силовите установки са независими, случаят е почти невероятен. В резултат прехващачът завива рязко вдясно и започва да губи височина. Цялата трагедия на ситуацията става ясна, след като самолетът пробива долния слой облаци - Берлин се показва под него! Резервоарите за гориво са пълни, само капка от тях ще доведе до експлозия и огромен брой жертви, ако това се случи в жилищен квартал: катапултирането не е опция.
От дешифрираните по-късно разговори между Борис Капустин и Юрий Янов се разбира, че капитанът многократно е заповядвал на партньора си да се катапултира без него, но той отказал. Факт е, че при такива обстоятелства аеродинамиката на самолета ще бъде нарушена и той напълно ще загуби контрол.
Пилотите се опитват да стартират двигателите, но напразно, и в същото време търсят подходящо място за аварийно кацане. Отначало една малка гора изглежда като възможен вариант (и все още имат шанс да се катапултират), но когато се приближават, се оказва, че това е гробище, където през този ден има много хора - германците се подготвят за Великден. Тогава изборът остава езерото Штесензе. През него обаче минава язовирна стена и, за да не падне върху минаващите по нея автомобили, Капустин дърпа ръчката към себе си, препятствието е преодоляно, но в резултат на това самолетът губи контрол и пада във водата.
Машината се разбива в британския сектор на Западен Берлин, на мястото веднага пристигат военни, които започват да вадят самолета. Новостите на съветската авиационна индустрия, по онова време секретни, се оказват ценна плячка. Останките са внимателно проучени, британците проявяват особен интерес към радиолокационната станция "Орел-Д". Поради това прехвърлянето на телата на пилотите под различни предлози непрекъснато се забавя и в резултат това се случва едва на 8 април, два дни след инцидента.
Месец по-късно героичните пилоти са посмъртно наградени с ордена "Червеното знаме" и са увековечени в паметта на хората благодарение на песента "Голямото небе", която се появява скоро след това. Тя е много популярна в Съветския съюз дълги години.
Източник: https://bg.rbth.com/
|
|
36 години от трагедията с подводницата К-278 „Комсомолец“
|
07.04.2025, 12:08 |
На 7 април 1989 г. в Норвежко море потъва съветската атомна подводница К-278 „Комсомолец”, проект 685. При инцидента загиват 42 моряци от 69-членния екипаж. Подводницата потъва на дълбочина 380 м. в неутралните води.
На 7 април избухва пожар в 7-ми отсек, където се намира главният вал и руля, истинската причина все още е неизвестна, смята се, че е електрическа повреда. В 11.12 ч. подводницата обявява сигнал за аварийна ситуация и започва да се подготвя да излезе на повърхността.
В 11.37 ч. е пуснат и първият SOS сигнал. Съобщението е получено на брега и след 8 „разшифровки” едва в 12.19 ч. започва спасителната операция.
На мястото пристигат военни самолети, а екипажът се бори с овладяването на ситуацията. В 16.35 ч., пилотите забелязват, че кърмата започва да потъва. В 16.44 ч. водата влиза в командното отделение, три минути по-късно - цялото е залято; 16.50 ч. - командирът на подводницата, съобщава „Започва евакуация на 69 човека”.
В 17.00 ч. на повърхността изплуват аварийно - спасителни платформи за по 20 души. В 18.20 ч. на място идва „Алексей Хлобистов”, който започва спасителна акция за екипажа. Прибрани са телата на 16 души, които умират от измръзване и удавяне и едва 30 моряка, които оцеляват. Трима от тях умират по пътя към Североморск, от 69-членен екипаж на К-278 живи остават 27 души. - (видео)
***********
7 април - Ден в памет на загиналите подводничари
Паметната дата в чест на загиналите моряци от подводния флот е установена със заповед на Главнокомандващия на ВМФ на Русия от 19 декември 1995 г. Оттогава 7 април се счита за Ден в памет на загиналите подводничари.
|
|
|
|
Рюте: Москва произвежда за три месеца боеприпаси, колкото Алиансът за година
|
06.04.2025, 18:16 |
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви пред CBS, че страните от алианса произвеждат толкова боеприпаси годишно, колкото Русия произвежда за три месеца.
Според Рюте с праг на разходите за отбрана от два процента от БВП НАТО няма да може да се защити през следващите три до пет години.
По-рано главнокомандващият на съюзническите въоръжени сили на НАТО в Европа американският генерал Кристофър Каволи заяви, че Русия е в състояние да произвежда до 250 хиляди артилерийски снаряда на месец. Според него страната създава резерви и изпреварва в това отношение 3 пъти САЩ и Европа. Той подчерта, че Русия може да произвежда около 1 500 танка годишно, докато САЩ произвеждат само 135 танка за същия период от време.
Рюте каза още, че Русия ще остане заплаха за НАТО за дълго време и ще се счита за такава дори след края на украинския конфликт, отбелязвайки, че би било наивно да се предполага друго.
Той признава, че Русия няма да приеме сценарий, при който ще трябва да напусне превзетите региони в Украйна и призова страните от НАТО да се противопоставят на Русия в Арктика в контекста на претенциите на американската администрация към Гренландия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп остава верен на принципа на колективната отбрана на НАТО, заяви Рюте в интервю за Агенция Франс Прес.
"Тръмп не се отказва от член 5 от Хартата на НАТО за колективната отбрана] Той е отдаден на НАТО", каза Рюте.
Според него въпросът за излизането на САЩ от НАТО не стои на дневен ред. Тук става дума само за изместване на фокуса на вниманието им към азиатския регион, но военното присъствие на САЩ в Европа, включително ядреното, ще остане, отбеляза Рюте.
По-рано държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че САЩ ще останат член на НАТО, а дейността на страната в рамките на военния блок остава все така активна. Той отбеляза, че възнамерява да изиска от всяка държава-членка на НАТО „да се ангажира с увеличаване на разходите за отбрана до пет процента от БВП“.
Рюте обясни, че все още няма програма за предстоящата среща на върха в Хага и затова не може да потвърди участието на украинския президент Володимир Зеленски в нея.
Според него Северноатлантическият алианс все още не е решил дали да покани Зеленски на събитието в Холандия.
„Все още нямаме никакви подробности за срещата на върха, така че повече за това по-късно“, каза той.
Предполага се, че бъдещата среща на върха на НАТО ще бъде повратна точка в отношенията с Русия след тяхното „замразяване“ след избухването на конфликта в Украйна.
Преразглеждането на военното присъствие на САЩ в Европа ще помогне за прекратяване на конфликта в Украйна, съобщава британското издание UnHerd.
Медията отбелязва, че ако президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговото обкръжение са сериозни за постигане на бързо прекратяване на огъня, най-добрият вариант може да бъде обвързването на прекратяването на военните действия от страна на Русия с намаляването на броя на американските войски по фронтовата линия на НАТО.
В същото време заплахите за увеличаване на военната помощ на Киев няма да дадат резултат, тъй като няма да могат да принудят Русия да промени позицията си и няма да допринесат за сключването на траен мир.
Източник: https://epicenter.bg/
|
|
„Св. Св. Кирил и Методий“ премина през Коринтския канал
|
06.04.2025, 11:48 |
  |
На 05.04.2025 г. военният научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 (НИК 421) премина през Коринтския канал, при прехода си от Картахена, Кралство Испания, до Турската военноморска академия в Тузла, Република Турция. - (видео)
НИК 421 е в заключителния етап от задграничното си плаване за логистично и научноизследователско осигуряване на 33-та Българска антарктическа експедиция. Очаква се корабът да се завърне в България на 11.04.2025 г.
|
|
Къде да отидем за Деня на авиацията и космонавтиката
|
06.04.2025, 11:25 |
Тези, които мечтаят за Космоса, имат възможност да го сторят. Предложението е на Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей в Крумово. Подготвена е специална програма от 9 до 12 април (сряда – събота), посветена на Международния ден на авиацията и космонавтиката и годишнината от полета на първия български космонавт. Тя включва нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща с космонавта полк. Красимир Стоянов.
Програмата:
9 април
10.00 – 17.00 ч. – Презентация за генерал-полковник Симеон Симеонов – военен пилот I клас, командващ ПВО и ВВС, командир на 10-ти САК, председател на Инициативния комитет за създаване на Музей на авиация.
10 април
10.00 – 17.00 ч. – Прожекция на документалния филм „Длъжен да оцелее“, посветен на полета на Георги Иванов на космическия кораб „Съюз – 33“.
11 април
10.00 ч. – Откриване на фотодокументалната изложба „Да мечтаеш Космоса“ с рисунки на военния пилот Михаил Григоров.
11.00 – 12.30 ч. – Среща-разговор с космонавта полк. Красимир Стоянов, назначен в дублиращия екипаж на космическия кораб „Союз ТМ-5“ като дубльор на Александър Александров, участник във втория българо-съветски космически полет.
13.00 – 17.00 ч. – Презентация „Участието на България в усвояването на космическото пространство“.
12 април
10.00 – 17.00 ч. – Презентация „Участието на България в усвояването на космическото пространство“.
10.00 – 17.00 ч. – Образователна игра „Мисия Марс“, която ще представи любопитни факти за „Червената“ планета. Играта е създадена и дарена на Музея от Центъра за неформално образование и културна дейност АЛОС.
11.00 – 11.30 ч. и 13.00 – 13.30 ч. – Презентация „Безкрайните възможности на флекгсагона“, подготвена от детски образователен център Академия КИТ – първата школапо ментална аритметика в Пловдив.
12.00 – 14.00 ч. Творческа работилница „Направи свой флексагон“, вдъхновен от изложбата „Да мечтаеш Космоса".
|
|
Военен календар
|
06.04.2025, 11:10 |
На 6 април 1941 година югославски и английски самолети бомбардират български селища.
С началото на немската офанзива срещу Югославия и Гърция (6 април 1941) са нанесени първите въздушни удари по обекти на българска територия и са дадени първите жертви от въздушни нападения.
Основната цел на бомбардировките са комуникациите, по които се придвижват германски войски, но те са също и акт на възмездие за това, че България е допуснала тяхното преминаване през нейна територия.
В 8. 35 ч. група от 4 югославски бомбардировача нанася удар по Кюстендил. Пуснати са 8 фугасни бомби над жп гарата и в жилищен район на града. Загиват 47 души, ранените възлизат на 95, разрушени са много сгради. Сред жителите настъпва паника и част от населението напуска Кюстендил. В 15.00 ч. 2 югославски самолета влитат над наша територия северно от Трекляно, Кюстендилско, в посока към Радомир. Единият от тях бомбардира военното летище при с. Върба край Радомир, където са базирани немски самолети. Другият се насочва към София и в 15.00 ч. пуска 8 бомби над западната част на столицата, след което отлита към Сливница. Бомбите убиват 8 души, раняват 12, разрушават 8 сгради. От 20.05 до 21.40 ч. противникови самолети бомбардират Петрич, Хотово, жп гара София и някои от околните села, жп гара Джерман, жп гара Делян и Бобошево. Над София са пуснати общо 43 фугасни бомби и няколко запалителни, а екипажите на атакуващите самолети обстрелват града с бордните си картечници. Убити са 18 души, ранени – 28, разрушени са 14 сгради, възникват 3 пожара. Паниката сред населението е голяма и в очакване на нови удари част от него прекарва нощта извън столицата. Ударът по Петрич е нанесен от 84-та бомбардировъчна ескадрила на английската авиация в Гърция със самолети „Бристол“ („Бленхайм“), а по София – от 37-а бомбардировъчна ескадрила със самолети „Уелингтън“.
Въздушните действия над България разрушават илюзиите, че страната може да остане извън военните действия, тъй като не участва пряко в тях.
|
|
|
|
Швеция победи САЩ и Франция във военна надпревара за над $3,5 милиарда
|
05.04.2025, 18:20 |
Колумбия и Швеция подписаха писмо за намерение за закупуване на изтребители Saab Gripen, обяви президентът на южноамериканската страна Густаво Петро (на снимката).
Става дума за чисто нови самолети, "с най-новата технология, вече разгърната в Бразилия, и те са Saab 39 Gripen", написа Петро в изявление в X/Twitter.
В отговор шведският министър на отбраната Пол Йонсон написа в социалната мрежа: "Радостно е, че президентът Петро обяви, че Колумбия избира Gripen за свой изтребител... Сега ще започнат преговорите."
Ключови подробности остават неразкрити относно потенциалната сделка между Saab и Колумбия, включително броя на включените самолети, сроковете за доставка и общата стойност на споразумението.
Въпреки това, изявлението на Петро твърди, че сделката идва с офсет, включително разработването на завод за производство на слънчеви панели.
В момента гръбнак на колумбийските ВВС са остарелите израелски бойни самолети IAI Kfir, доставени на две партиди - през 1988 г. и през 2007 г. Въпреки непрекъснатите модернизации, говорим за машини, разработени през 70-те години, чиято поддръжка не е без пари - последният договор във връзка с нея беше подписан през декември и ще погълне над 7 милиона долара до средата на следващата година.
От доставените 37 Kfir едва 11 са годни за полети.
За пращането им "в пенсия" се говори от над 10 години, но конкретни стъпки бяха направени през 2022 г., когато президентът на Колумбия Густаво Петро обяви, че страната му ще купува нови изтребители. Според медийни публикации за покупката на 16 самолета са заделени 3,65 млрд. долара, но междувременно сумата и обемът на покупката е възможно да са нараснали с оглед ожесточаващия се конфликт между централната власт и различни групировки.
Първоначално в Богота бяха насочили вниманието си към френския Dassault Rafale, но скоро след това стана ясно, че има оферта и от САЩ - за Lockheed Martin F-16V от същата модификация, която купиха и българските ВВС.
Gripen беше сочен за фаворит още през миналата година, но през миналия месец се появиха информации, че правителството на САЩ няма да санкционира реекспорта на двигателя General Electric F414 на изтребителя. Теоретично такава тактика би могла да бъде използвана като лост за убеждаване или принуждаване на Колумбия да приеме конкурентна оферта за F-16.
"Придобиването на бойни самолети често е заобиколено от слухове. Saab от много години разполага с всички необходими лицензи и разрешения за Колумбия и затова нямаме причина да спекулираме повече по темата.", заявиха пред Breaking Defense от Saab.
Победата в Колумбия дава на шведската фирма още един оператор на изтребители в Южна Америка.
Saab вече има ключово сътрудничество в Южна Америка чрез сделката си за Gripen с Бразилия, която доведе до съоръжение за разработване, окончателно сглобяване, тестване и оценка на Gripen в Сао Пауло.
През 2014 г. бразилското правителство подписа договор със Saab за разработването и производството на 36 самолета Gripen, включващи 28 едноместни модела Gripen E и 8 двуместни варианта Gripen F. Доставката на тези единици остава на път да бъде завършена до 2027 г.
Сериозният офсет - шведски инвестиции срещу покупката на изтребителя, ниските му експлоатационни разходи и възможността при нужда да излита даже от магистрални отсечки, са сред ключовите плюсове на Gripen. Заради тях България също беше тръгнала към покупка на изтребителя, но след промяна в политическата конюнктура се насочи към F-16V.
Източник: https://money.bg/
|
|
Military: САЩ обмислят да съкратят четири пъти размера на редовните войски
|
05.04.2025, 18:04 |
Американската армия обмисля евентуално съкращаване на редовните сили с 90 000 военнослужещи, съобщава американският портал Military.com, позовавайки се на неназовани военни служители.
По-рано през март CNN съобщи, че Пентагонът проучва възможността за значителни съкращения във висшето командване на въоръжените сили на САЩ, както и за сливане на Европейското командване на въоръжените сили на САЩ и Африканското командване и сливане на Северното командване на въоръжените сили на САЩ с Южното командване в едно командване.
"Ръководството на Сухопътните войски тихомълком обмисля мащабни съкращения на личния състав с до 90 000 души от редовните сили. Тази стъпка показва нарастващите проблеми с бюджета в Пентагона и по-сериозното отклонение във военната стратегия от европейското направление и борбата с тероризма“, се посочва в материала на Military.
Отбелязва се, че се обсъждат различни варианти, като се започне от съкращаване до 420 хил. военни и се стигне до намаляване на състава до 360 хил. души. В същото време американската армия в момента разполага с около 450 хил. военнослужещи.
Все още не е ясно дали реформите ще засегнат кадровия резерв или Националната гвардия.
Както посочва порталът, военните стратези възнамеряват да превърнат сухопътните сили на САЩ в "по-гъвкав, специализиран инструмент, по-подходящ за бъдещи конфликти".
По-рано вестник Washington Post, позовавайки се на служебна бележка и информирани източници, съобщи, че администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп е инструктирала Пентагона да подготви планове за годишно съкращаване на бюджета с 8% през следващите пет години. - Още за армията на САЩ
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Износът на турския отбранителен сектор с над 140% ръст за година
|
05,04,2025, 14:50 |
През март износът на турска отбранителна техника и летателни апарати бележи ръст от 147 процента спрямо същия месец на миналата година, заяви председателят на турската агенция за отбранителната индустрия (SSB) Халюк Гьоргюн, цитиран от ТРТ Хабер.
От публикация на Гьоргюн в социалната мрежа Екс става ясно, че износът на турския отбранителен сектор достига сума от 884 милиона щатски долара през март тази година, отбелязвайки значителен ръст спрямо постигнатите 358 милиона долара през март 2024 г., предаде БТА.
В същото време през първата четвърт на 2025 г. износът на сектора бележи ръст от 72 процента спрямо същия период на м. г., достигайки сума от 1,7 милиарда долара.
„Ще продължим с международните проекти и ще увеличим броя на компаниите, които изнасят продукция. По този начин ще превърнем износа в основа за устойчивостта на целия сектор“, се казва още в съобщението на Гьоргюн.
Източник: https://trud.bg/
|
|
Каква армия е необходима на страната ни?
|
05.04.2025, 14:12 |
В средата на март в интервю за Таня Джоева, epicenter.bg., посланик Воденски разказа следния случай. „Преди двайсетина и повече години (по разбираеми причини няма да цитирам имена, не съм го писал и в книгата си) един турски посланик в София бе казал на един мой колега, който в преговорите с турските ни партньори се опитваше да защитава българския интерес в предстояща за подписване двустранна спогодба: „Г-н Директор, ние, ако тръгнем през България, сме вече в състояние да стигнем за броени часове до западната ви граница, защо ни се перчите с тази ваша дипломация?". Звучи доста зловещо. Мога само да добавя, че не само Турция, но и Гърция, ако реши да тръгне на север, за часове ще премине през старопланинските проходи. Същото важи за Румъния, но в южна посока, а ако Сърбия реши да стигне до София, няма кой да я спре.
Такава е печалната истина и колкото и да не ни се иска да повярваме, тя няма да стане друга. Лъч надежда проблесна след казаното от министъра на отбраната Атанас Запрянов на 23 март 2025 в интервю пред БНР „В Министерство на отбраната работим по законодателни промени в Закона за въоръжените сили и този за запаса за задължителна военна подготовка“. Лъчът обаче бързо загасна и ето защо. По-нататък той каза, че “думата "задължителна" да не се разбира като срочна, наборна военна служба, а задължителна за онези български граждани“, чиято „професия да е свързана с използването на оръжие – МВР, охрана на съдебната власт, охранителните фирми, Гранична полиция. За тези категории да бъде въведена задължителна военна подготовка".........Прочети още
|
|
3422 български войни загиват за Освобождението на Балканите преди 81 години
|
05.04.2025, 14:02 |
По повод 80 години от края на Втората световна война и някои коментари в последните часове за освобождението на Балканите е добре да припомним някои факти.
На 8 октомври 1944 г. започва стратегическото настъпление на Българската армия на Балканите. С включването си във войната срещу Германия България се приобщава към Антихитлеристката коалиция като активно действаща сила. За завършване разгрома на германските войски на Балканите пред Българската армия е поставена задачата да прекъсне направленията за оттегляне на групата армии „Е“ от Гърция и Егейските острови, с което да осигури левия стратегически фланг на Съветската армия.
В изпълнение на общата стратегическа цел 2-ра, 1-ва и 4-та армия провеждат четири едновременни и последователни по фронта и в дълбочина настъпателни операции (Нишка, Косовска, Страцинско – Кумановска и Брегалнишко – Струмишка), с които овладяват долините на реките Морава и Вардар и района на Косово поле.
Съвместно със 17-а съветска въздушна армия и югославски части Българската армия допринася за освобождаването на Южна Сърбия и Вардарска Македония. В хода на бойните действия загиват 3422 български офицери, подофицери и войници, ранените са 10 893, а безследно изчезналите – 2136, припомня сайтът на НВИМ.
В мемориала „Ледена стена“ край Ниш са положени тленните останки на 2015 български военнослужещи. В мемориала „Сремски фронт”, който се намира на север от Белград по магистралата за Загреб, може да се прочетат имената на 631 български воини, загинали в операцията срещу немците край Сремска Митровица, днес Република Сърбия. Във военния мемориал в гр. Вуковар, Хърватия, лежат костите на 1027 български военнослужещи. 325 от тях са на неизвестни бойци.
Това за информация на тези, които неглижират ролята на Българската армия за освобождението на Балканите от хитлерофашизма.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Като цяло състоянието на по-голямата част от способностите на Въоръжените сили е незадоволително
|
05.04.2025, 09:08 |
Това е основният извод в Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили, които прие правителството и предстои да бъде обсъден и гласуван в Народното събрание. „Състоянието на по-голямата част от способностите на въоръжените сили остава непроменено спрямо предходната година и като цяло е незадоволително. Въоръжените сили продължават да изпълняват своите задачи, особено тези по мисия „Отбрана“, с ограничения и рискове за военнослужещите“, е записано в края на документа. Прогнозата е, че в средносрочен план това състояние ще се подобри значително с усвояването на новопридобитото модерно въоръжение и техника и положителния ефект от предприетите мерки за попълване на вакантните длъжности за военнослужещи.
А препоръката: „При коренно променената стратегическа среда и нарастващи военни заплахи за сигурността, отбраната следва да остане във фокуса на политиката за защита на националната сигурност, със съответната ресурсна и политическа подкрепа на правителството, парламента и българското общество.“
Въпреки предприетите мерки, вакантните места за военнослужещи са останали на ниво от 21,8%. Попълнението на доброволния резерв е на едва 16 %. Увеличението на заплатите на военнослужещите се оценява като стъпка, която вече дава индикации за спиране на отлива на военнослужещи и привличане на нови кандидати за военна служба. Необходимо е обаче време, за да се оцени ефекта от нейното прилагане. И още - необходимо е да се търси и обществена подкрепа за въвеждане на форми на военна подготовка за определени категории български граждани.
Посочено е, че българските въоръжени сили имат необходимата степен на готовност за реагиране при кризи от военен характер. Предупреждението, обаче е “Основен проблем за дейността на щабовете и формированията е наличието на значителен некомплект от военнослужещи и недостатъчен брой кандидати за военна служба. Това ограничава възможностите за провеждане на ефективна подготовка и води до по-голяма заетост и натоварване на личния състав. Ако не бъде преодоляна, тази негативна тенденция може в перспектива да възпрепятства изпълнението на задачите.
Още един извод “Нараства необходимостта от придобиване на ново, модерно и оперативно съвместимо въоръжение и техника по стандартите на НАТО в редица важни направления. Критично важно за преодоляване на недостига от способности е придобиването на нови 3-D радари, брегови противокорабни ракетни комплекси, зенитно-ракетни комплекси, ракетни системи за залпов огън с повишена мобилност, 155 мм самоходни артилерийски гаубици и др. Ускореното изграждане на необходимата инфраструктура на летището на Трета авиационна база е от ключово значение за подготовката за навременно приемане, експлоатация и осигуряване на новия боен самолет F-16.“ Но, крайно недостатъчни остават броят на летателните часове във Военновъздушните сили, което оказва отрицателно въздействие върху състоянието на способностите в този вид въоръжена сила и върху нивото на нейната подготовка и готовност.
Така че има какво да четат народните представители и за какво да гласуват в интерес на отбраната и въоръжените сили.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Тръмп уволнява ръководителя на Агенцията за национална сигурност и Киберкомандването на САЩ
|
05.04.2025, 08:52 |
Генералът с четири звезди Тимъти Хог напуска поста директор на Агенцията за национална сигурност на САЩ и командир на Киберкомандването, съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед прес и Ройтерс.
„Министерството на отбраната благодари на генерал Тимъти Хог за десетилетията му служба на нашата нация, чиято кулминация бе заемането на длъжността командир на Киберкомандването на САЩ и директор на Агенцията за национална сигурност. Пожелаваме на него и на семейството му всичко най-добро“, се казва в изявление на главния говорител на Пентагона Шон Парнел.
Доналд Тръмп взе внезапно решение да уволни директора на Агенцията за национална сигурност, но Белият дом и Пентагонът не са посочили причини за този ход, отбелязва АП. Висши военни ръководители са били информирани в четвъртък за уволнението на генерала от военновъздушните сили Тим Хог, който също така ръководеше Киберкомандването на Пентагона. Според източниците на агенцията те не са получили предварително известие за решението за отстраняване на четиризвездния генерал с 33-годишна кариера в разузнаването и кибероперациите.
Решението предизвика остри критики от страна на конгресмени и искания за незабавно обяснение.
Това е поредното уволнение на служители по националната сигурност от страна на Тръмп в момент, в който републиканската администрация е подложена на критики за това, че не е предприела никакви действия срещу използването на некласифициран чат в „Сигнал“, за да обсъдят планове за военен удар в Йемен. В чата по погрешка е бил включен и редакторът на сп. „Атлантик“ Джефри Голдбърг, припомня АП.
Не е ясно кой сега отговаря за АНС и Киберкомандването. Уволнена е и цивилната заместничка на Хог в АНС Уенди Нобъл.
Уволнението беше обявено от Доналд Тръмп ден след срещата му с инфлуенсърката Лора Лумър, разпространяваща теории на конспирацията, отбелязва Франс прес. Според американски медии тя е поискала оставката на генерала по време на среща в Белия дом в сряда.
В четвъртък вечерта Лумър, известна с расистките си и конспиративни теории, особено за 11 септември, заяви в „Екс“, че директорът на АНС и неговият заместник Уенди Нобъл са уволнени заради „нелоялност“ към Доналд Тръмп.
„В момент, когато САЩ са изправени пред безпрецедентни киберзаплахи (…), как уволнението му прави американците по-сигурни?“, попита в „Екс“ Марк Уорнър, водещият демократ в Сената по въпросите на разузнаването.
„Това не се поддава на разбиране: Тръмп отказва да уволни хората, които злепоставиха Америка и изложиха на риск живота на военните, но уволнява генерал Хог, аполитичен експерт по въпросите на националната сигурност, по съвет на самообявила се „бяла националистка“, подчерта той, напомняйки за случая с чата в „Сигнал“.
Източник: bta.bg
|
|
Военен календар
|
05.04.2025, 08:40 |
На 5 април 1857 година във Верона, Италия, е роден княз Александър І (Александър Йозеф фон Батенберг) (1857 – 1893). Втори син на принц Александър фон Хесен – Дармщат и племенник на императрица Мария Александровна, съпруга на руския император Александър ІІ.
Завършва Дрезденския кадетски корпус, след което служи в 24-ти великохерцогски хесенски лейбдрагунски полк и е зачислен в списъците на 8-и улански полк на руската армия.
Участва в Руско-турската война (1877 – 1878) като офицер в щаба на Предния отряд (1877) и в Главната квартира на Действащата армия (1878). На 17 април 1879 г. Първото Велико народно събрание го избира за княз на България и като такъв си възлага званието генерал от пехотата. Подкрепя Съединението (6 септември 1885) и командва Българската армия в победоносната Сръбско-българска война (ноември 1885).
По време на своето управление работи всеотдайно за икономическото, културното и духовното израстване на България. С непосредственото му участие са приети основополагащи закони и нормативни актове, определили пътя на нейното модерното развитие. Учредява първите български ордени „За храброст“, „Св. Александър“ и „За заслуга“. В резултат от сложните вътрешни проблеми и външнополитическите отношения с Русия е детрониран (9 август 1886) и принуден да абдикира (26 август 1886).
Умира на 5 ноември 1893 г. в Грац, Австрия. Тленните му останки са пренесени в София и през 1897 г. положени в специално построена по решение на Народното събрание гробница-мавзолей. Кавалер на военен орден „За храброст“ I степен.
|
На 5 април 1835 година е обесен Велчо Атанасов – Джамджията (1778 – 1835).
Роден в Килифарево, Търновско, на 19-гoдишнa възраст той емигрира в Румъния. Развива търговска дейност в Букурещ, Брашов и Будапеща. Издига се до преуспяващ търговец и подтикван от родолюбиви чувства, през 1809 г. се завръща в Търново, където търгува главно със стъкла за прозорци.
Загрижен за развитието на българското просвещение внася църковнославянски книги от Русия, открива в Търново първото частно килийно училище (1822), подпомага църкви и манастири.
През 30-те години на ХІХ в. организира въоръжено въстание, останало в историята под името Велчова завера. Целта на съзаклятието е чрез революционни действия да се извоюва политическа автономия и самоуправление на българските земи, какъвто статут имат вече съседните балкански народи.
Разчита се на намесата на Русия в качеството й на покровителка на християните в Османската империя. Окончателният план предвижда въстанието да избухне през април 1835 г. едновременно в Търново и Варна, след което да се разпростре и върху останалите български земи.
За главен военен ръководител е определен капитан Георги Мамарчев, а за негов пръв помощник и бъдещ кмет на свободно Търново – Велчо Атанасов. Постепенно в делото са привлечени стотици занаятчии и търговци от Търново, Трявна, Елена, Дряново, Горна Оряховица и др. Ходът на подготовката е прекъснат внезапно от предателството на еленския чорбаджия Йордан Кисьов.
Арестуваните ръководители на заговора понасят мъжествено изтезанията и не издават останалите участници. Велчо Атанасов, Димитър Софиялията, Йордан Брадата, Никола Гайтанджията и др. са осъдени на смърт от извънреден турски съд и обесени в Търново.
|
На 5 април 1846 година в Сливен е роден Таньо Стоянов (Анастас Стоянов Куртев) (1846 – 1876).
Участник в националнореволюционното движение и един от първите членове на основания от Васил Левски през 1871 г. Сливенски революционен комитет. Оценил организаторските му качества, Левски го определя за апостол в Търговищко, Омуртагско, Котленско и Добричко, като го снабдява и с пълномощно от 15 ноември 1872 г.
За революционната си дейност Т. Стоянов е арестуван и заточен в Диарбекир (1873), откъдето успява да избяга и през 1875 пристига в Румъния. По време на Априлското въстание (1876) организира чета от 26 души, която на 16 срещу 17 май 1876 г. преминава р. Дунав, слиза при с. Косуй Българ (дн. Пожарево, Тутраканско) и се насочва към Стара планина, за да подпомогне въстаниците от Втори (Сливенски) революционен окръг.
Четата навлиза на българска територия заедно с тази на Христо Ботев като общият замисъл предвижда едната да подсили въстанието в Източна, а другата – в Западна България. Пътят й минава през Лудогорието покрай села с преобладаващо турско население, поради което скоро е открита от турска потеря. След тежки боеве край селата Спахлар (дн. Ломци, Поповско) и Аязлар (дн. Светлен, Поповско), на 27 май четниците са нападнати при с. Араплар (дн. Априлово, Поповско) от редовна войска и башибозук. С негодно от проливния дъжд оръжие те водят ожесточен ръкопашен бой, в който войводата Таньо Стоянов и по-голямата част от четниците са убити, а останалите – заловени и осъдени.
|
|
|
|
Румъния ще получи нов модел ракетна система "Пейтриът" от САЩ, обяви премиерът Марчел Чолаку
|
04.04.2025, 16:48 |
Румъния ще получи нов модел ракетна система „Пейтриът“ от САЩ, обяви днес румънският премиер Марчел Чолаку, като добави, че покупката е договорена и плащането е направено, предаде агенция Аджерпрес.
Чолаку бе попитан от журналисти дали Румъния ще купи от САЩ нова система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, която да замени тази, която страната дари на Украйна, предвид смяната на администрацията в Белия дом и изразената от американската страна позиция за помощта за Украйна.
„Сключили сме договор, събрали сме и парите. (…) вече сме направили плащането. Получаваме нов модел“, отговори Марчел Чолаку, цитиран от Аджерпрес.
Премиерът говори пред журналисти в Тимишоара по време на посещение на строителната площадка на Център за тежки изгаряния към Окръжната болница за спешна помощ в града.
Румъния дари една ракетна система земя-въздух „Пейтриът“ на Украйна през септември миналата година.
По-рано този месец румънските медии съобщиха, че американското министерство на отбраната е възложило договор на стойност 946 милиона долара на оръжейната компания „Рейтиън Текнолъджис“ за доставка на Румъния на допълнителна система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, която да замени дарената на Украйна, а срокът за финализиране на договора е 31 декември 2029 г.
Източник: bta.bg
|
|
Белгия и САЩ разговарят за разширяване на базата на командването на НАТО в Монс
|
04.04.2025, 16:38 |
Белгийският премиер Барт де Вевер и държавният секретар на САЩ Марко Рубио са разговаряли днес в Брюксел за разширяване на базата на Върховното командване на съюзническите сили в Европа в Монс, съобщиха местни медии.
Отбелязва се, че разширяването на базата се налага заради нарастването на броя на държавите в алианса. Предвижда се да бъдат построени две нови сгради за общо 800 милиона евро, като Белгия ще участва със 155 млн. евро.
Де Вевер е използвал случая, за да представи своите виждания за призивите на САЩ за постепенно увеличаване на разходите за отбрана до пет на сто от БВП на държавите в НАТО, както и за обявените от Вашингтон нови мита. Медиите обръщат внимание на коментарите, направени в парламента от Де Вевер, според когото приятелството е трудно, когато единият постоянно унижава другия. Белгийският премиер вчера бе цитиран да казва, че новите мита са „катастрофа за световната икономика“.
Източник: bta.bg
|
|
Вестник "Българска Армия", брой 14 (2025), 4 април, 2025 годинa (pdf)
|
|
76 години от създаването на НАТО
|
04.04.2025, 16:27 |
Организацията на Северноатлантическия договор, НАТО е международна организация за военно сътрудничество, основана с подписването на Северноатлантическия договор на 4 април 1949 г. Седалището на организацията е в Брюксел.
Основополагащ е член 5 от Вашингтонския договор, който гласи: Страните се съгласяват, че въоръжено нападение срещу една или повече от тях в Европа или Северна Америка ще се разглежда като нападение срещу всички тях и всяка страна се съгласява, че при такова нападение, в силата на правото за индивидуална или колективна самозащита, признато от чл. 51 на Устава на ООН, ще окаже помощ на нападнатата страна или нападнатите страни, предприемайки незабавни действия, каквито смята за необходими, индивидуално или съвместно с други страни, включително използването на въоръжени сили, за възстановяване и поддържане на северноатлантическата област.
Първоначално идеята на договора е, че евентуална атака от страна на Съветския съюз срещу някоя от европейските страни членки или САЩ ще се третира като атака срещу самите САЩ, които имат най-голямата армия и могат да окажат най-ефективна военна намеса. До такава атака обаче никога не се стига. Вместо това за първи път в историята на договора САЩ се позовават на член 5 на 12 септември 2001, в отговор на терористичните атаки на 11 септември 2001.
Договорът се позовава на чл. 51 от Устава на ООН, според който страните имат право на отбрана. Тази отбрана може да се осъществява както самостоятелно, така и колективно (с подкрепа от съюзни държави). - Още за НАТО
|
|
Военен календар
|
04.04.2025, 16:23 |
На 4 април 1894 година в Самоков е роден полковник Христо Николов (1894 – 1972) – конструктор на първата българска лека картечница.
Завършва Военното училище в София (1915). Като командир на картечна рота от 54-ти пехотен полк се сражава в едни от най-тежките боеве при Криволак, завоя на р. Черна и Дойран (1915 – 1918). За проявен героизъм е награден с военен орден „За храброст“ ІV степен 1 клас. През 1920 – 1927 г. след основно проучване на съществуващите системи „Максим“, „Шварц Лозе“, „Колт“ и др. конструира първата българска картечница и сам финансира нейното изработване в Софийския военен арсенал.
Участието във войната му помага да формулира едно от най-важните изисквания към автоматиката на картечницата – висока надеждност. За да се постигне тя, оръжието трябва да има възможно по-малко на брой части, да се сглобява и разглобява бързо и без инструменти, да може за по-малко време и по-лесно да се изучава. Изобретението на капитан Хр. Николов, представено от него на 19 октомври 1927 г. пред комисия от военни специалисти, получава висока оценка и български патент № 1167. През 1929 г. той конструира нов опростен модел със заключен затвор и подвижна цев, който е патентован в Германия, Англия, Чехословакия, Франция и Швейцария. В хода на проведените изпитания експертите установяват, че точността на стрелбата е много добра, а затворът – принципно различен от известните европейски образци. Картечницата е предадена в Министерството на войната за серийно производство, но не е приета на въоръжение в Българската армия, тъй като се „изгубва“ заедно с документацията. След като въвежда някои изменения в конструкцията (1937) подполк. Николов се обръща с молба към Военното министерство да бъдат произведени 3 – 4 броя от новия модел в Държавната военна фабрика, които да се дадат за изпитание във войската. Инспекторът на въоръжението генерал Руси Русев му отговаря, че поради заетостта на фабриката това не може да бъде изпълнено.
С горчилка в душата и търсейки начин да реализира своето изобретение, през февруари 1939 г. той безвъзмездно подарява новия модел картечница заедно с чертежите и 250 патрона на съветския военен аташе полковник Александър Бенедиктов. С първия съветски кораб, акостирал на бургаското пристанище, тя е изнесена за СССР, а нейните технически и бойни качества са използвани при производството на оръжие.
Днес един опитен образец на 8 мм лека картечница „Капитан Христо Николов“ се съхранява в Националния военноисторически музей в София и друг – във Военноисторическия музей на артилерията в Санкт Петербург.
|
На 4 април 1991 година в България е основан Атлантически клуб.
Клубът е независима и неправителствена организация, поддържаща общите ценности на Евроатлантическата общност.
През 1992 г. става първият член на Асоциацията на Атлантическия договор (АТА) от страна извън структурите на НАТО.
Поддържа трайни връзки с атлантически организации във всяка от страните на Алианса и работи за разширяване на диалога за укрепване на Трансатлантическата сигурност.
Чрез конференции, изследвания и лидерски диалог, клубът представя идеите и мненията на София на глобалната сцена.
Има големи заслуги за интеграцията на България в НАТО и евроатлантическите политически, отбранителни и икономически структури.
|
|
|
|
Военният командир на НАТО в Европа: Русия изгражда силите си, подменя бойно оборудване и боеприпаси с безпрецедентни темпове
|
03.04.2025, 20:52 |
Русия увеличава числеността на въоръжените си сили по-бързо, отколкото предполагаха анализаторите, и подменя бойно оборудване и боеприпаси с безпрецедентни темпове. Това заявява върховният главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа, американският генерал Кристофър Каволи. Речта на ген. Каволи е предадена от C-SPAN, части от изказването ми са публикувани от Reuters.
Според текста на встъпителното му изявление, подготвено за изслушване пред Комисията по въоръжените сили на Сената на Конгреса на САЩ, "руската армия увеличава числеността си по-бързо, отколкото повечето анализатори са очаквали“. "Русия не само подсилва личния състав, но и подменя бойно оборудване и боеприпаси с безпрецедентни темпове“, допълва военният командир.
По негови оценки руските въоръжени сили днес са "по-големи, отколкото в началото“ на войната в Украйна. "Русия разширява индустриалното си производство, открива нови производствени мощности и променя предназначението на търговските линии за военни нужди. В резултат на това се очаква тази година руската отбранителна промишленост да произведе 1500 танка, 3000 бронирани машини и 200 балистични и крилати ракети "Искандер“.“ За сравнение, Съединените щати произвеждат само 135 танка годишно и нито една нова бойна машина на пехотата Bradley, заявява Каволи.
В същото време генералът посочва, изглежда, че Украйна е решила някои от проблемите с недостига на войници, които се сражават срещу Русия, включително чрез разширяване на кръга от допустими новобранци, заявява висшият американски генерал в Европа.
Кристофър Каволи също така подчерта, че всяко прекъсване на американското снабдяване на Украйна с оръжие и разузнавателни данни би било изключително вредно за военните ѝ усилия, въпреки опитите на Киев да диверсифицира доставките си от доставчици на оръжие.
Коментарите му идват, след като президентът Доналд Тръмп временно прекрати част от помощта за Украйна след спор в Овалния кабинет с украинския президент Володимир Зеленски, в който вицепрезидентът Джей Ди Ванс се оплака от недостига на жива сила в Киев, а Тръмп заяви, че Зеленски "няма картите“ да прекрати войната без подкрепата на САЩ.
Източник: https://www.focus-news.net/
|
|
Съвместна подготовка на снайперисти от 4-ти механизиран батальон на полигон Ново село
|
03.04.2025, 20:44 |
Снайперисти от 4-ти механизиран батальон на 5-то бригадно командване, от състава на многонационалната бойна група на територията на България, участваха в съвместна огнева подготовка, организирана от Бойната група на учебен полигон „Ново село“. Подготовката се проведе съвместно със снайперисти от Италия, САЩ и Франция, от състава на двете бойни групи разположени на територията на България и Румъния, съобщава Пресцентърът на МО.
По време на подготовката бяха отработени упражнения по стрелба от различни положения с практическа насоченост, на дълги и средни разстояния, при различни условия на видимост. Освен с щатното си въоръжение, участниците в подготовката имаха възможност да изпълняват упражненията и със снайперовите пушки и карабини на военнослужещи от другите нации. Към стрелбата със снайпер, военнослужещите тренираха и динамична стрелба на къси и пределно къси разстояния с автомат и пистолет.
Подготовката допринесе за повишаване на навиците и уменията на военнослужещите за водене на прецизен огън в различни тактически обстановки и повишаване на самочувствието им за работа в многонационална среда.
|
|
Рубио: САЩ остават в НАТО, искаме НАТО да бъде силна и по-жизнена
|
03.04.2025, 13:17 |
Ясно заявихме, че оставаме в НАТО и подкрепяме алианса, искаме НАТО да бъде силна и по-жизнена, да има повече способности. Това каза държавният секретар на САЩ Марко Рубио при пристигането си в централата на пакта в Брюксел за участие в двудневната среща на външните министри от алианса.
САЩ са в НАТО и активни, както винаги. Истерията в медиите, включително в САЩ, е неоправдана, добави той по повод спекулациите за възможно оттегляне на САЩ от алианса. Богатите държави са способни да направят повече, настоя Рубио по въпроса с разходите за отбрана. У дома също имаме нужди, но даваме предимство на отбраната и очакваме същото от нашите партньори, добави той.
Събитията от последните години и новата война в Европа показват, че все още е необходимо да разполагаме с мощна сила като условие за сдържане. Всяка от държавите в НАТО трябва да постигне разходи за отбрана, равни на пет процента от БВП, включително САЩ, каза Рубио.
Той отбеляза, че президентът Тръмп е настоявал за повишаване на разходите в първия си мандат и запазва това послание и сега. Президентът Тръмп не е срещу НАТО, обобщи Рубио. По неговите думи никой не очаква постигането на целта за пет процента разходи от БВП да се постигне за една година. Трябва да бъдем способни да защитим нашата територия от всяка заплаха, добави държавният секретар на САЩ.
Източник: БТА
|
|
През годината не са откривани дрейфащи мини в териториалните води на България
|
03.04.2025, 12:11 |
През тази година Военноморските сили (ВМС) не са откривали дрейфащи мини в български териториални води, каза днес командирът на българския военен флот контраадмирал Кирил Михайлов, който участва в официалната церемония по четвъртата активация на Противоминната военноморска група в Черно море MCM Black Sea.
Той допълни, че през тази година турските Военноморски сили са унищожили две дрейфащи мини.
От началото на войната в Украйна ВМС на България са открили и унищожили шест плаващи мини, допълни командирът и посочи, че като цяло от флотовете на България, Румъния и Турция към този момент са унищожени 29 плаващи мини, предаде БТА.
Командирът на групата кап. I ранг Павлин Петков коментира, че в четвъртата активация ВМС участват с два кораба – корабът за управление „Кап. I ранг Димитър Добрев“ и противоминният кораб „Струма“. Бреговият щаб ще бъде разположен в района на Военноморската база във Варна.
Задачите пред групата са наблюдение на морските пространства в района на плаване. Утре плавателните съдове излизат от Пристанище „Варна“ и отплават към Констанца, където ще се включат в учението на ВМС на Румъния Sea Shield, което завършва на 12 април.
След това корабите имат сериали на море, където ще отработват борба с минната опасност, откриване и унищожаване на плаващи обекти.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Генерал Матю Риджуей спасява Корея и се превръща в съвършената машина на Американската армия
|
03.04.2025, 11:26 |
Ако сте почитатели на военното дело и попитате някой за велики американски генерали, то най-вероятно ще чуете имена като Патън, Джон Джей Пършинг и други. Никой няма дори да марки г-н Риджуей като потенциален кандидат за величие. От една страна е напълно нормално – всички са очаровани от Втората Световна война, следвана от Виетнамската война – никой не обръща внимание на Корейската война. Матю Бънкър Риджуей е известен кадър на военната академия в САЩ. През 1917 г. завършва и никой дори не подозира, че ще стане генерал. Резултатите му са изключително слаби, класът от 750 души има далеч по-бляскави хора.
Преди да замине и да види бойни действия във Франция, Риджуей получава ново нареждане – да отиде и да учи испански в Уест Пойнт. По стара традиция, изпращането в тази академия с някакъв език, не може да се смята за кариера, която позволява по-сериозни и специални стъпки. При завършването на обучението си, Матю вече знае перфектно испански и е един от най-добрите офицери в западното полукълбо. През следващите 6 години ще бъде протеже на генерал Дъглас МакАртър, който се опитва да превърне академията в много по-добро и специално място за обучаване на следващото поколение офицери.
Джордж Маршал забелязва качествата на Риджуей и бързо го назначава в 15-та пехота в Китай в средата на 30-те години на миналия век. Риджуей ще слуша по радиото и за атаката над Пърл Харбър, която може да създаде толкова много главоболия.......Прочети още
|
|
Военен календар
|
03.04.2025, 11:21 |
Преди 116 години, на 3 април 1909 г. в Казанлък е роден Димитър Иванов Маказчиев.
Завършва Военното на Н.В училище през 1931 г. Става последователно подпоручик на 6.09.1931 г., поручик на 3.10.1934 г., капитан на 6.05.1940 г., майор от 9.09.1945 г., подполковник от 9.09.1947 г.
Служи във въздухоплавателния полк 1931 г., смесения орляк 1934 г., армейски орляк 1934 г., 3-ти учебен орляк 1939 г.
Бил е командир на учебна рота от 1940 г., началник на Наблюдателното училище в Казанлък от 1941 г., началник на разузнавателна секция въздушни ескадри от 1942 г., комендант на летище Д. Митрополия от 1945 г., както и временен заместник- командир на 2-ра пехотна дивизия от 1948 г.
Лети на самолети ДАР-1, ДАР-1А, КБ-2УТ, ДАР -3 „Гарван“ 1, ДАР- 8 „Славей”, „Фоке Вулф“ ФВ-44 „Врабче“, ДАР- 8 „Славей“ и др.
|
|
|
|
Дания се присъединява към програмата CAVS, купува бронетранспортьори Patria 6x6
|
02.04.2025, 18:20 |
 |
Както беше обявено от финландската Patria Group на 1 април 2025 г., Дания се присъедини към многонационалната програма за разработване и производство на колесен бронетранспортьор Common Armored Vehicle System (CAVS), като подписа съответно техническо споразумение, като стана петата страна, която участва в програмата след Финландия, Латвия, Швеция и Германия. В същия ден Министерството на отбраната на Дания обяви за сключен контракт с Patria Group за придобиване на 130 колесни бронетранспортьора Patria 6x6, разработени по програмата CAVS, за датските сухопътни сили.
|
|
Министрите одобриха придобиване на боеприпаси за новите кораби на флота
|
02.04.2025, 18:10 |
Министерският съвет на Република България на основание чл. 22, ал.2, т.11а от ЗОВСРБ прие решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на 76 х 636 мм артилерийски боеприпаси за 76/62 мм артилерийски комплекс за далечно действие ОТО Melara SR/MF за многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) на Военноморските сили.
Документът е разработен в съответствие с чл. 27, т.8а от ЗОВСРБ като в него са представени необходимостта от придобиване на 76 мм боеприпаси и прогнозните финансови средства, необходими за реализация на проекта.
Артилерийските системи са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 година договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС.
Защитата на морския суверенитет от надводен противник се осигурява изключително ефективно чрез използване на корабната артилерия, чиято зона на въздействие позволява бързо и точно противодействие на заплахи от надводните сили на срещустоящите сили в националните морски пространства и има сдържащ ефект по отношение на потенциалните агресори.
С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат. Това ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на Република България по отношение на колективната система за сигурност.
Източник: https://www.maritime.bg/
|
|
Унгарски изтребители "Грипен“ ще участват в мащабни учения на НАТО в Дания, съобщи Министерството на отбраната в Будапеща
|
02.04.2025, 17:50 |
Пет изтребителя "Грипен“ на Въоръжените сили на Унгария кацнаха на военно летище в Скридструп в Дания, за да участват на многостранните тактически летателни учения „Рамщайн Флаг 2025“, които се провеждат във въздушното пространство на Нидерландия, Германия и Дания до 11 април, предаде унгарската новинарска агенция МТИ, позовавайки се на днешно изявление на Министерството на отбраната в Будапеща.
По време на тазгодишното учение "Рамщайн Флаг“, който е едно от най-важните летателни учения на НАТО, унгарските изтребители ще действат съвместно със стелт изтребители Ф-35 от пето поколение, пише в изявлението.
Самолетите от унгарската военна база край Кечкемет ще участват в сложни операции с международно участие по възпиране и отбрана в реалистични бойни условия, се допълва от ведомството.
Министерството заяви, че унгарските ВВС вече няколко пъти са доказали готовността си в международна среда и че ученията "Рамщайн Флаг 2025“ са поредната важна крачка в поддържането и развитието на бойната готовност на пилотите, самолетите и наземните екипажи.
От там допълниха, че за унгарските въоръжени сили „Рамщайн Флаг 2025“ е не просто военно упражнение, а стратегически важно събитие, което допринася за регионалната сигурност и за укрепването на връзките със съюзниците.
Източник: https://www.bta.bg/
|
|
Първият F-16 кацна в авиобаза Граф Игнатиево
|
02.04.2025, 17:42 |
България получи първия от най-модерните самолети на бойната авиация, които съществуват като аналози в света. Това каза премиерът Росен Желязков днес при посрещането многоцелевия изтребител F-16 Blok 70, който кацна в авиобаза Граф Игнатиево. От 35 години в България няма новопридобит боен самолет, припомни той.
В Българските Военновъздушни сили този самолет дава възможност за усвояване на нови способности, на капацитет, на възможности за нова генерация летци, инженери и техници по поддръжката. Дава възможност за обучение на тренажори, на симулатори, нова електроника, нямаща аналог в момента, нови стандарти и способности, които ще развият капацитета на българските въоръжени сили, каза още Росен Желязков. - (видео)
В авиобазата за посрещането на самолета бяха още министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на ВВС генерал-майор Никалай Русев, постоянният секретар на отбраната Антан Ластарджиев и Сюзън Фалатко, временно управляващ посолството на САЩ в София. Събитието бе предавано на живо на фейсбук страницата на Министерския съвет.
Това е първият от общо 16 изтребителя F-16 Block 70, които България закупи от САЩ. Първите 8 от тях е предвидено да пристигнат в страната ни до края на 2025 г., а останалите 8 – до края на 2027 г. Тези дни се очаква вторият самолет. Официалното посрещане е предвидено за 12 април.
Във времето, когато очакваме новите бойни самолети, военната ни авиация изпълнява своите национални и съюзнически ангажименти с изтребителите МиГ-29.
Първите преговори със СССР бяха проведени през 1987 г., казва полковник Божидар Герасимов. Тогава той вече е заместник-командващ авиацията по инженерно-авиационната служба. Договорът за първата партида от шест бойни и два учебно-бойни самолета е сключен през февруари 1988 г. в Москва. Първите два учебно-бойни самолета идват на 15 юни 1989 г., а първите шест бойни самолета – на 19 юни с.г. През 1990 г., уточнява полковникът, пълният състав на договорените 22 изтребителя МиГ- 29 – 18 бойни и 4 учебно-бойни, беше попълнен. От името на възложителя – ПВО и ВВС, казва той, аз подписах договора. Изтребителите пристигаха в авиобаза „Равнец”, допълва полковник Герасимов. Като на всяка нова техника е било организирано подобаващо посрещане.
Източник: https://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
Правителството одобри Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2024 г.
|
02.04.2025, 14:24 |
Министерският съвет на Република България одобри Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2024 г. Докладът е разработен съгласно чл. 23 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България.
Документът представя пред Народното събрание и обществото оценка за състоянието на българските въоръжени сили и постигнатите през годината резултати в сферата на отбраната. На базата на направените изводи, докладът очертава и основни направления за работа през 2025 и в средносрочен план, в които МО ще фокусира своите усилия за провеждане на ефективна отбранителна политика.
През 2024 г. беше осигурена приемственост в целите и приоритетите на отбранителната политика и приносът на страната в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Продължи изпълнението на Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България до 2032 г. (Програма 2032), на Плана за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г. (План 2026) и на Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 г. (Националния план 2024).
Във фокуса на усилията бяха: подобряване изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили; ускоряване изграждането и поддържането на необходимите отбранителни способности и попълване на дефицитите; превъоръжаване и модернизация; попълване на вакантните длъжности, окомплектоване и подготовка на доброволния резерв; изпълнение на Целите на способностите на НАТО; изграждане на способности и активни стратегически комуникации с обществото.
Докладът ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание.
Източник: MC
|
|
Гърция разкрива днес 12-годишен план за отбрана
|
02.04.2025, 14:15 |
Премиерът Кириакос Мицотакис е готов да разкрие дългосрочна стратегия за отбрана в парламента днес, очертавайки 12-годишен план за укрепване на въоръжените сили на страната, като същевременно налага участието на местната индустрия във всички бъдещи програми за военни доставки, съобщи в. „Катимерини“.
Очаква се, че според плана никакви бъдещи договори за отбрана няма да се изпълняват без значително гръцко промишлено участие, било то чрез производство на компоненти или участие на работна сила. Съществуващите възможности за съвместно производство на компанията „Хеленик аероспейс индъстри“ (Hellenic Aerospace Industry – EAB), гръцките корабостроителници и Гръцките отбранителни системи (Hellenic Defence Systems – EAS) ще играят ключова роля в изпълнението на тази инициатива.
Планът подчертава преминаването към самостоятелност, като се очаква местните компании да допринесат за военноморски кораби, подводници, бронирани превозни средства и боеприпаси. Освен това Гърция има за цел да разшири ролята си в модерните отбранителни технологии, включително изкуствен интелект, безпилотни летателни апарати и електронни бойни системи, разработени чрез Гръцкия център за иновации в отбраната (ELKAK).
Съобщението на Мицотакис следва неотдавнашното му посещение в Израел, където той обсъди потенциални съвместни проекти за производство на оръжия с ръководители от три големи израелски отбранителни компании. Неговият натиск за индустриално сътрудничество е в съответствие с неотдавнашна директива на министъра на отбраната Никос Дендиас, който призова гръцката индустрия да участва в поне 25 процента от всички бъдещи отбранителни проекти.
Планът за модернизация включва и кадрови реформи. В опит да задържи и привлече военен персонал Мицотакис се очаква да обяви увеличения на заплатите и нови стимули. Според държавен служител целта е да се създадат условия, които да задържат квалифицирани професионалисти в службата, като същевременно се привличат нови кадри, посочва „Катимерини“.
Друг ключов аспект на плана е киберсигурността. Националното командване за кибернетична отбрана ще бъде интегрирано във въоръжените сили – ход, който правителството вижда като основен за противодействието на съвременните заплахи, отбелязва изданието. Освен това военните ще си сътрудничат с изследователски институции и частни компании за разработване на патентовани оръжейни технологии.
Като част от по-широкото си военно укрепване, Гърция сигнализира за интерес към придобиването на допълнителни военни кораби. Според изтекла вчера информация от Френската военноморска група компанията възнамерява да построи още три фрегати от клас FDI в Гърция, в допълнение към трите, които вече са договорени, докато Атина обмисля и закупуването на две фрегати от клас Bergamini от Италия.
Съобщава се, че в обръщението си днес гръцкият премиер Мицотакис няма да сподели секретни подробности, които ще бъдат обсъдени на закрито заседание на парламентарната комисия по отбранителните поръчки по-късно тази седмица.
Източник: bta.bg
|
|
Изтpeбитeлят MиГ-35 ce пpoвaли нa пaзapa - зaщo Pycия e пpинyдeнa дa гo пpoизвeждa?
|
02.04.2025, 13:56 |
Oт ĸoмepcиaлeн пpoвaл дo нoвa нaдeждa нa вoeннoвъздyшнитe cили - тoзи впeчaтлявaщ път изглeждa щe извъpви pycĸият изтpeбитeл MиГ-35. Maшинaтa, ĸoятo e мaщaбнo пoдoбpeнa вepcия нa изпoлзвaния и oт нaшитe BBC MиГ-29 cпeшнo ce вĸapвa в пpoизвoдcтвo, cлeд ĸaтo гoдини нapeд ниĸoй нитo в poдинaтa ѝ, нитo в чyжбинa иcĸaшe и дa чye зa нeя, пишe Вrеаkіng Dеfеnѕе, ĸaтo ce пoзoвaвa нa cвoи изтoчници.
Πpичинaтa e мнoгo пpocтa - във вoйнaтa c Уĸpaйнa Pycия гyби бoйни caмoлeти и тpябвa дa ги зaмeня възмoжнo нaй-бъpзo c нoви. MиГ-35 e пo-пpocт зa пpoизвoдcтвo и пo-eвтин oт гoлeмитe Cy-30CM и Cy-35, a пoнe cпopeд ĸoнcтpyĸтopитe cи ce дoближaвa дo тexнитe възмoжнocти.
B aвиaциoннaтa пpoмишлeнocт oбaчe нищo нe cтaвa c мaгичecĸa пpъчĸa и pязĸoтo ycĸopявaнe нa пpoгpaмaтa нямa дa e лecнo......Прочети още
|
|
Епидемии по време на война
|
02.04.2025, 11:19 |
Големите епидемии, които засягат българските земи, обикновено са по време на войни. Най-смъртоносната пандемия в човешката история застига воюваща България през май 1918 г., т.е. в края на Първата световна война. И тогава т.нар. испански грип идва от Китай. По различни оценки жертвите в света са между 50 и 100 милиона. В България, според някои източници, от заразата загиват около 80 хиляди души. (Жертвите от Първата световна война – убитите и изчезнали български войници, са 101 224 души; ранените са 156 026, от които половината остават военноинвалиди, заболелите са 61 144 души, от които 24 000 души умират.)
Налага се България да води борба и на други фронтове, освен бойните. Тя е срещу честите епидемии по това време от холера и тиф, например. Има сведения, че във връзка с холерата военните лекари дори с физическа сила са карали войниците в окопите да си преваряват водата. Известно е, че полза имало и от плесенясалия хляб, който масово се консумирал на фронта. По-късно плесените са в основата на производството на пеницилина.
Интересен факт има в излезлите напоследък публикации по повод мерките, които се вземат срещу заразата от коронавируса. Припомня се, че България не е била в състояние преди повече от 100 години да вземе сериозни мерки срещу испанския грип. Едно от обясненията е и фактът, че Медицинският факултет към Софийския университет е създаден през ноември 1917 г. На помощ, обаче дошли отлично подготвени руски лекари. Те пристигнали у нас, бягайки от руската революция. Освен това, белогвардейските военно-полеви болници във Велико Търново и Стара Загора също имали принос за ограничаване на заразата.
Холерата не е непозната гостенка за българската войска. Тя е невидимият враг и през Балканската война. “Нашият полк беше в силното сражение при Бунар Хисар и оттам се спасихме живи и здрави. Оттам ходихме при с. Тарфа, което е на най-предната боева позиция и гдето претърпяхме нещо по-лошо от войната – холерата. Във войната и при атака смъртта иде ненадейно и без да я виждат и затова не е страшно, но холерата е нещо, което Вие там не можете да си въобразите. Здрав си и се радваш, че и след сражението си излязъл запазен и току виж, че след 2-3 часа падат на земята и свършват. Пред час време си говорил с някого си и току чуваш, че той бере душа или е вече умрял. А най-лошото е да гледаш, че другарите край тебе мрат и да трепериш от страх, че може би е дошъл и твоя ред. Хиляди оставиха костите си не от куршум, а от холерата. Няма защо да се казва, че в такова време всеки пази себе си и дума не може да става за фелдшерска или докторска помощ. Хората мрат като добитък. И сега си спомням как умиращи викат: „Умирам, дайте ми водичка!“ Но кой смее да отиде на помощ, когато такава помощ е явна смърт. И всичките вестници, които пишат за българските победи не казват ни дума за истината, за ужасите, които придружават войната. Всичко това ние преживяхме и се надявахме, че то няма да се повтори, но днес тази надежда почва да се губи, 18, 20 и 5 полкове се връщат на позициите, утре може би, ще заминем и ние и много е вероятно, че войната ще се поднови и не ще дума, че не винаги щастието ще ни запазва. Ако не куршум, то холерата ще почне своята работа. А като се вземе предвид, че спим в дупки, кочини, гладуваме и имаме въшки, то човек започва да губи всяка надежда.“ Това е част от пространното писмо на Ганчо Иванов, учител от с. Дъскот (Велико Търновско), писано на 19 януари 1913 г., ден преди подновяването на бойните действия след военното примирие (от ноември 1912 г.), което не носи „дълго чакания на фронта мир“. То е цитирано в портала за култура, изкуство и общество от Снежана Димитрова в „За другата история на Балканските войни“.
Сдружението „Българска история“ преиздаде спомените на българския офицер от полски произход Отон Барбар. Той разказва за трудните моменти на фронта, предизвикани не от вражеския огън, ами от холерата и смъртта, която тя сее след себе си. „Бойните действия сега се състояха само в рядка пушечна, а понякога и оръдейна стрелба от наша и турска страна. Наблюдавахме как турските патрули тършуваха в напуснатите наши окопи. А далеч в тила на турските линии се наблюдаваше как пристигаха откъм Цариград тренове и стоварваха нови войски.
В това време войниците, пък и голяма част от офицерите, бяха потънали в нечистотии. Непрекъснатите походи и боевете не бяха оставили свободно време за изпиране и почистване и затова у войниците и у мнозина офицери се завъдиха въшки. Но такива грамадни бяха те у някои, че за спомен ги нарекохме „чаталджанки“.
Навръх Архангеловден времето беше прекрасно. Аз и Савата отидохме зад дружинната палатка, за да се пощим, като сред бял ден се съблякохме съвсем голи под лъчите на ноемврийското слънце.
Тъкмо в това време сред войниците и офицерите от полка се появи холерата. Имахме вече няколко смъртни случаи. В полка не се взеха никакви особени мерки за лекуване на заболелите от холера. Заразените просто се изолираха, т.е. оставяха се настрани, никой не се доближаваше до тях и те умираха, без някой да се погрижи за подобрение на съдбата им.
Интересен беше случаят със заболяването на поручик Г. от картечната рота. Простудил се, поручик Г. страдаше от корем. Отива при полковия лазарет и се свива на едно място. Дохожда старшият полкови лекар, санитарният майор, и като вижда Г., че се свива от болки, веднага разбира, че е заразен от холера и му казва, без да се доближава до него: „Полегни си, ще ти дам чай и то ще ти мине“.
Но след малко го пита: „Имаш ли температура?“. „Имам си, имам си температура“, отговаря дяволът Г. с тон, като че иска да каже „сигурен съм“. Тогава докторът Р. вика: „А, така ли! Здравей, бе, Г.“, и се ръкуват с Г. Температурата се счита като сигурен признак, че болният не е холерен.
В предписанията, които се издаваха от щаба на дивизията за предпазване от заразата, старателно се избягваше употребяването на израза „холера“, а се казваше, че се е явила болестта „коремоболие с диария“. Сред общата мизерия и безпомощност да се борим с болестта това обстоятелства вливаше и хумористична нота. Но когато войниците почнаха да умират, и то само 4-5 часа след заболяването си, тогава чак „коремоболието с диария“ бе наречено и официално холера.
Отначало водата за пиене не се преваряваше. Чак на 13 ноември излезе заповед до полка: да се дава на войниците често чай, но понеже нямаше захар, споменатата заповед остана дълго време неизпълнена. Чак след като се появиха смъртни случаи, тогава почнахме да преваряваме водата за пиене.
**********
Когато се настанихме на бивак на около 100 крачки от бивака на дружината от 1-и пехотен полк, видяхме, че един войник беше оставен. Той лежеше на носилка на корема си и беше си подпрял брадата с ръцете. Лицето му беше изпито синкаво, до него лежеше пушката му. Един войник, санитар, седеше малко настрани и го пазеше. Когато го запитах защо не са го вдигнали, санитарят ми отговори, че войникът вече щял да умира, та затова бил оставен. Умиращият беше едно еврейче от София, казаха ми, че бил годеник. И наистина, след два часа холерният умря. Вечерта погребахме умрелия, аз бях назначен да наблюдавам погребението. Назначената команда изкопа гроб и погребахме умрелия заедно с пушката му – такава беше заповедта.
На следния ден в нашата дружина почнаха да се явяват случаи от холерни заболявания. Тук, на този бивак, дружината се командваше от стария ротен командир капитан Б., защото дружинният ни командир подполковник Мурджев заместваше заболелия след последните боеве командир на полка.
Борба с холерата почти не съществуваше: лекарите не разполагаха даже с необходимото количество йод, нито с някое друго дезинфекционно средство да си измиват ръцете след прегледа на болните. Даже сапун нямахме достатъчно. Войниците бяха нечисти, храната не беше добра и водата за пиене сега чак почнахме редовно да преваряваме.
Мнозина офицери не се бръснеха и си бяха пуснали бради, а някои – и дълги коси. Това се правеше, разбира се, не заради липса на бръсначи и ножици, а просто защото такава беше модата. Мнозина войници подражаваха на тази мода, а това още повече увеличаваше нечистотията им.“
По време на Балканската война (1912-1913 г.) холерата се разпространява от фронта във вътрешността на страната. Сведенията сочат, че през 1913 г. са регистрирани 19 205 болни, от които 9 548 умират.
Малкият микроб Rickettsia prowazekii причинява едно от най-опустошителните инфекциозни заболявания в света: тиф. Човечеството страда от болестта от векове, като хиляди хора стават жертви, четем в luna-anapa.ru. Предвид факта, че болестта често удря военните, тя се нарича "лагерна треска" или "военна треска". По време на 30-годишната война в Европа (1618-1648 г.), коремен тиф, чума и глад са отнели живота на 10 милиона души. Понякога огнищата на коремен тиф диктуваха изхода от цялата война. Например, когато испански войски обсадиха крепостта на мавританска Гранада през 1489 г., огнище на тиф незабавно отне живота на 17 000 войници в рамките на месец, оставяйки армия от 8 000 души. Поради разрушителните ефекти на коремен тиф мина още един век, преди испанците да успеят да изгонят маврите от своята държава. Също по време на Първата световна война това заболяване отне няколко милиона живота в Русия, Полша и Румъния. Симптомите на епидемията от коремен тиф обикновено включват главоболие, загуба на апетит, неразположение и бърза треска. Бързо се развива в треска, придружена от втрисане и гадене. Ако не се лекува, болестта засяга кръвообращението, което води до гангрена, пневмония и бъбречна недостатъчност. Подобряването на методите за лечение и санирането значително намали вероятността от епидемия от коремен тиф в съвременната епоха. Появата на ваксината срещу коремен тиф по време на Втората световна война помогна за изкореняването на болестта в развитите страни. Въпреки това, огнища все още има в някои части на Южна Америка, Африка и Азия.
Спирането на заразата е много по-ефективно, когато хората вярват на мерките, взети от властта. Но за да се подчинят на разпоредбите на властта, те трябва да бъдат добре информирани за заплахата и да имат доверие на властта. Една от причините грипът от 1918 г. да стане известен с името "испански", е, че Испания е била неутрална в Първата световна война и не е подлагала печата си на цензура. Още един урок от исторята за днешното поведение на човечеството.
Източник: http://otbrana.com, Спирдон Спирдонов
|
|
На този ден
|
02.04.2025, 11:15 |
На 2 април 1917 г. за първи път в българската авиационна история страната губи двама летци в резултат на проведен въздушен бой.
Загиват поручик Никола Божков (пилот) и поручик Димитър Петров (наблюдател).
По време на Първата световна война двамата служат към 2-ро аеропланно отделение, дислоцирано на летище Удово. В този ден поручик Божков и поручик Петров се завръщат от изпълние на разузнавателна задача, когато в района на с. Тушин техният „Албатрос“ Ц-III е нападнат от френски изтребител „Нюпорт“.
В завързалия се въздушен бой пилотът поручик Божков е убит. При снижаването наблюдателят изхвръкнал от кабината. Самолетът пада между двете бойни линии и през целия ден бил под постоянен обстрел. Вечерта под прикритието на нощта, българските войници от 45-ти пехотен полк успяват да приберат тялото на пилота и да го погребат в участъка си. Тялото на наблюдателя е открито след седем дни и е погребано до пилота.
|
На 2 април 1920 г. в гр. Фере, Дедеагачко, е роден Христо Панайотов Лазаров.
Произхожда от учителско семейство. Средното си образование получава в Стара Загора. През 1941 г. завършва Военното на Н.В. Училище в София. На 16 юни 1941 г. е произведен в чин подпоручик. Заминава за Германия, за да усъвършенства летателните си умения.
След завръщането си в България заема длъжността командир на крило в 5-ти бомбардировъчен полк на летище Пловдив. Участва във Втората световна война като командир на 2/5 бомбардировъчно ято. След 9 септември 1944 г. до края на войната извършва 32 бойни полета със самолет „Дорниер“-17. Командир на ескадрила. От 1951г.става командир на 25-и минноторпеден полк. През 1953 г. завършва курс за командир във Военно-техническата академия – София. Последно войнско звание полковник. След преминаване в запаса от 15 май 1955 г. работи в областта на търговията, нещатен сътрудник в ДОСО Пловдив.
|
На днешна дата, в нощта на 2-ри срещу 3-ти април 1993 в кантон Пум Прек - Камбоджа - преди 32 години - при внезапна и коварна атака на червените кхмери загинаха Цветомир Петков, Петър Байчев и Атанас Радев (от 4-та рота), от състава на мисията на Българската Армия към ООН в Камбоджа (UNTAC).
Възползвайки се от миролюбивото и приятелско отношение на българските миротворци отряд на Червените Кхмери провежда коварна и провокативна атака срещу силите на ООН с цел дискредитиране на мисията. Сред другите цели на тази подла акция е доказването на лоялността на местния командващ пред неговите висшестоящи ръководители.
Кантон Пум Прек - охраняван от българските военнослужещи е единствения в мисията на ООН който е изцяло и навътре в територии контролирани от Червените Кхмери и като такъв е сериозна пречка на техните намерения да саботират мирния процес.
Въпреки множеството провокации и сигнали българския войник не отстъпва до последно от поста си. След трагичния инцидент ООН взема решение за закриването му, а българския контингент се оттегля с достойнство.
|
|
|
|
 |
|
Мощна армия с голяма слабост: Защо Полша дава на САЩ $2 милиарда за ракети
|
01.04.2025, 17:52 |
Полша и САЩ предстои да подпишат предварително споразумение на стойност 2 млрд. долара, което касае логистичната поддръжка на зенитно-ракетните комплекси Patriot, съобщават световните агенции.
"Безопасността на полското небе няма цена," заяви военният министър Владислав Косиняк-Камиш на брифинг в понеделник, добавяйки, че противоракетната отбрана и сътрудничеството със Съединените щати са приоритет.
През последните години - и особено след руското нахлуване в Украйна, Полша е водеща в Европа по темпо на превъоръжаване. През 2024 г. тя даде 4,1% от своя БВП за отбрана, а през тази година се очаква военните разходи да стигнат 4,7%.
Срещу тези пари Варшава купува изтребители F-35, щурмови вертолети Apache, дронове Bayraktar, подводница, ракетна фрегата, стотици танкове от САЩ и Южна Корея, артилерийски и ракетни системи от местни и чужди производители, хиляди бронирани машини, нови радари и още много други.
Голямата потенциална слабост на тази мощна армия е в противовъздушната отбрана. Единствените модерни зенитно-ракетни комплекси с по-голям обсег са доставените през 2018 г. две батареи Patriot. Те могат да парират и атаки с тактически балистични ракети с малък обсег.
Освен тях на въоръжение са над 50 установки от остарелия съветски С-125 "Нева". С този комплекс югоармията успя да свали "невидимия" F-117, а Полша многократно го е модернизирала и чрез местна разработка го е превърнала във високомобилна система, но все пак става дума за дизайн от 60-те, който не е адекватен на съвременните условия.
Останалите ЗРК, които пазят полското небе - разработеният съвместно с Обединеното кралство NAREW и местния Poprad, са с малък обсег и са предназначени главно за прикриване на сухопътните сили.
За разлика от България, Полша не е получавала С-300 по времето на Варшавския договор. През този период в страната е бил доставен по-старият далекобоен комплекс С-200 "Вега". Наличните установки и ракети обаче бяха дарени на Украйна.
Полша чака доставката на още 6 батареи Patriot от САЩ през следващите няколко години. Заради липсата на алтернатива в рамките на противовъздушната отбрана на страната, оперативната готовност на американските ракетни комплекси е действително "безценна".
Източник: https://money.bg/
|
|
Финландия планира да се оттегли от конвенцията за забрана на противопехотните мини, заяви премиерът Петери Орпо
|
01.04.2025, 17:22 |
Финландия планира да се оттегли от конвенцията за забрана на противопехотните мини и да увеличи разходите си за отбрана през следващите години, заяви днес премиерът Петери Орпо (на снимката), цитиран от Ройтерс.
Полша и балтийските страни Естония, Латвия и Литва заявиха миналия месец, че ще се оттеглят от конвенцията заради военната заплаха от съседна Русия.
С напускането на договора от 1997 г. Финландия, която охранява най-дългата граница на НАТО с Русия, може да започне отново да складира противопехотни мини, за да ги има под ръка, ако възникне необходимост, отбелязва Ройтерс.
Орпо заяви, че няма непосредствена военна заплаха за неговата страна, но Русия представлява дългосрочна заплаха за цяла Европа.
„Оттеглянето от Конвенцията от Отава ще ни даде възможност да се подготвим за промените в средата за сигурност по по-гъвкав начин“, каза той.
Решението на Финландия идва в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп удвоява усилията си за прекратяване на войната в Украйна, което доведе до нарастващи опасения в Полша и Прибалтика, че Русия може да се превъоръжи и да ги нападне.
Премиерът Орпо заяви също, че Финландия ще увеличи разходите си за отбрана до най-малко 3% от брутния си вътрешен продукт до 2029 г.
Междувременно Кремъл заяви, че руският президент Владимир Путин е отворен за нормализиране на отношенията с Финландия, ако Хелзинки иска да ги възстанови.
Според говорителя Дмитрий Песков отношенията между Русия и Финландия са в „трагично състояние“.
Вчера финландският президент Александър Стуб каза на британския премиер Киър Стармър, че Хелзинки трябва „да се подготви психически“ за възстановяването на връзките с Русия.
През 2023 г. Финландия, която има обща граница от 1300 километра с Русия, се присъедини към НАТО – решение, което Москва определи като „опасна историческа грешка“.
Източник: bta.bg
|
|
Американската армия потвърди, че трима от четиримата изчезнали войници в Литва са мъртви
|
01.04.2025, 17:13 |
Американските военни потвърдиха смъртта на трима от четиримата войници, изчезнали в Литва. Това се случи, след като бронираната машина, с която са участвали във военни учения, беше извадена, предаде ДПА.
Продължава издирването на четвъртия войник на територията военния полигон Пабраде, близо до границата с Беларус, съобщи днес Европейското командване на американската армия в германския град Висбаден.
Четиримата американски войници са в неизвестност от миналия вторник, когато изчезнаха при учение, в което според САЩ са извършвали планирана тактическа подготовка.
Във връзка с това литовската армия и полиция, заедно с американската армия, започнаха съвместна операция по издирване.
По-късно бронираната ремонтно-евакуационнна машина M88 Hercules беше открита на дълбочина около пет метра в блатиста местност в района на полигона.
След няколкодневни усилия за издирване спасителните екипи успяха да извадят тежкото военно превозно средство рано тази сутрин.
„Войниците, които загубихме при тази трагедия, не бяха просто войници – те бяха част от нашето семейство. Сърцата ни са натежали от скръб, която отеква в цялата дивизия „Марна“, както на фронта, така и у дома“, заяви генерал-майор Кристофър Нори, командир на 3-та пехотна дивизия.
„С дълбока тъга и скръб научих за трагичната загуба на трима американски войници“, написа в „X“ президентът на Литва Гитанас Науседа (на снимката), цитиран от Ройтерс.
Операцията по издирване и спасяване ще продължи, докато не бъде намерен и последният, четвърти войник, заяви Науседа.
Източник: bta.bg
|
|
Руският президент Владимир Путин вчера подписа указ № 187 за пролетната наборна военна служба.
|
01.04.2025, 11:47 |
„От 1 април до 15 юли 2025 г. да се извърши набор на военна служба на граждани на Руската федерация на възраст от 18 до 30 години, които не са в запаса и подлежат на набор на военна служба, в численост на 160 000 души“, се казва в указа.
През 2024 г. пролетният набор е обхванал 150 хил. души, през 2023 г. - 147 хил. души, през 2022 г. - 134,5 хил. души, уточнява ТАСС. Ръстът е свързан с изпълнението на указите на Путин за постепенно увеличаване на числеността на руската армия. В началото на 2022 г. в Русия имаше около 1 милион военнослужещи. В рамките на три години броят на служителите беше увеличен до 1,5 милиона души.
Правителството на Руската федерация, регионалните власти и наборните комисии са натоварени да осигурят изпълнението на всички необходими дейности в рамките на наборната служба.
|
|
"Ню Йорк таймс": Тайната история на ролята на САЩ във войната в Украйна
|
01.04.2025, 11:41 |
Това е неразказаната история на скритата роля на Америка в украинските военни операции срещу нахлуващата армия на Русия. В продължение на повече от година Адам Ентоус провежда над 300 интервюта с правителствени, военни и разузнавателни служители в Украйна, САЩ, Великобритания, Германия, Полша, Белгия, Латвия, Литва, Естония и Турция.
В една пролетна сутрин, два месеца след като войските на Владимир Путин навлизат в Украйна, конвой от необозначени автомобили стига плавно до ъгъла на киевска улица и взима двама мъже на средна възраст в цивилни дрехи.
Излизайки от града, конвоят - обслужван от британски командоси без униформи, но тежко въоръжени - изминава 400 мили на запад до полската граница. Преминаването става безпроблемно - с дипломатически паспорти. По-нататък те стигат до летище Ржешув-Ясьонка, където чака товарен самолет С-130.......Прочети още
|
|
3-те най-лоши съветски военни самолета от Втората световна война
|
01.04.2025, 11:19 |
Как съветските пилоти успяват да свалят немски асове с тези технически и морално остарели самолети?
И-153 "Чайка"
"Чайката", както често се нарича изтребителят "Поликарпов" И-153, се присъединява към съветските военновъздушни сили (ВВС) в навечерието на Втората световна война през 1939 година. Представя се успешно по време на биткита срещу японците при Халхин Гол, но при започването на германската инвазия той не може да се сравнява със самолетите на Луфтвафе.
Съветският изтребител губи от основния си конкурент - Messerschmitt Bf 109 по повечето технически характеристики, особено по отношение на скоростта (514 км/ч срещу 434к/ч). "Чайката" е абсолютно неспособна да преследва и хваща немски бомбардировачи като Ju-88 (466 км/ч).
"Не можеш да се измъкнеш (от борбата, не можеш да го догониш (Bf 109); можеш само да се опиташ да маневрираш и да се защитаваш", спомня си пилотът Александър Рязанов от 10-ти гвардейски изтребителен авиационен полк, който започва боя си на И-153.
Над 1300 И-153 се сблъскват с Луфтвафе на съветската западна граница през лятото на 1941 година. Докато понякога умелите съветски пилоти използват маневрените "Чайки", за да изненадат противника в небето, целта на самолетите по-късно е променена и те се използват главно за нападение на наземни цели, както и за ескортиране на бомбардировачи при нощни полети.
През 1944 г. бавните и остарели И-153 не могат да участват в бързите настъпателни операции на Червената армия. Изтеглени от битка, те се използват за патрули и за защита на морски конвои.
|
"Туполев СБ"
Един от най-добрите съветски бомбардировачи през 1930-те години, "Туполев СБ" (AНТ-40) е истински цар на небето по време на Гражданската война в Испания. Със скорост от 450 км/ч, той е извън обсега на вражеските изтребители като италианския Fiat CR.32 (220 м/ч) и немския Heinkel He 51 (210 м/ч).
Тази скорост позволява на СБ да продължи дневните бомбардировъчни мисии без съпровод от други самолети. Неговото господство приключва през пролетта на 1937 г., когато в испанското небе се появява свръхбързият Messerschmitt Bf 109 (514 км/ч).
Въпреки факта, че до 1941 г. самолетът е напълно остарял, той остава основният бомбардировач в съветските ВВС. По време на германската инвазия СБ претърпява огромни загуби, когато среща своите "стари приятели" - Bf 109.
Последният голям ангажимент на СБ е по време на битката при Сталинград. След 1943 г. тези бомбардировачи се използват главно като доставчици, както и като транспортни и товарни самолети за снабдяване на партизански групи и за пренасяне на саботажни отряди зад вражеската линия.
Когато германците анексират Чехословакия през 1939 г., те получават 32 такива бомбардировача, произведени по лиценз от чехите като Avia B.71. По време на Втората световна война тези самолети са доставени от Третия райх на неговите български съюзници. Над две дузини СБ са използвани срещу Съветския съюз от финландците, но са възвърнати по време на Зимната война.
|
И-16 "Ишак"
"Ако се научиш да летиш на И-16, можеш да летиш на всичко, дори на пръчка! Това е много "строг" самолет, но много маневрен", спомня си пилотът Владимир Тихомиров от 12-ти изтребителен авиационен полк. Този съветски изтребител не прощава и изисква превъзходна квалификация от пилотите.
Той успешно се доказва по време на Испанската гражданска война и в битката срещу японците в Далечния изток. До 1941 г. обаче е остарял, въпреки факта, че има няколко големи модернизации.
Преди мощните самолети "Як" и "Ла" да се издигнат в небето в цялата си слава, И-16 трябва да възпира масирани немски удари. Над 1700 "магарета" (каквото е прозвището на И-16) са позиционирани в съветските западни райони, когато стартира операция "Барбароса". Техният дял от всички съветски изтребители в региона е над 40%.
По-маневрен от основния си конкурент Bf 109, И-16 значително изостава по скорост и огнева мощ. "Магаретата" могат само да се опитват да маневрират и да се прикриват един друг. Единствено факторът на изненадата би могъл да им донесе предимството. Така на 16 януари 1943 г. известният немски ас Алфред Гриславски е свален от И-16, който неочаквано се появява от облаците.
Източник: https://bg.rbth.com
|
|
Най-успешният дивизион
|
01.04.2025, 11:14 |
На 24 март 1999 г. САЩ и НАТО започнаха въздушна кампания срещу тогавашната държава Югославия. Един от най-важните моменти в този конфликт от югославска страна включва действията на системата за противовъздушна отбрана на столицата Белград и нейните околности. Поради подавящото числено и технологично превъзходство на въздушната мощ на САЩ и НАТО, задействана в операцията, военновъздушните сили на Югославия „излизат от играта” на втория или третия ден от военните действия (реално югославските МиГ-29 действат масово на 24 и 25 март 1999 г., при което са загубени пет самолета, като в началото на април има отделни излитания без влизане в бой – бел. ред.) и така единствената защита на небето на страната се осигурява от ракетните и артилерийските части. По онова време зенитно-ракетните войски са представени от 250-а зенитно ракетна бригада (зрбр), базирана в Белград, в чийто състав влизат осем дивизиона със зенитно-ракетни комплекси С-125 „Нева-М”. Друга част – 450-и зенитно ракетен полк (зрп), се базира в Кралево и има в своя състав четири дивизиона С-125 „Нева-М”. 240-и самоходен зрп, базиран в Нови Сад, има четири батареи 2К12М „Куб-М”, 230-и зпр в Ниш също има четири батареи „Куб-М”. Също четири батареи имат 311-и зрп, базиран в Прищина, 310-и зрп, базиран в Крагуевац, и 60-и зрп в Подгорица. В допълнение към тези 12 дивизиона „Нева-М” и 20 батареи „Куб-М” югославската система за ПВО (в състава на ВВС и ПВО на страната) разполага и с преносими зенитно-ракетни комплекси 9К32М „Стрела-2М” и 9К39 „Игла”.......Прочети още
|
|
На този ден преди 74 години е създаден 26 орап
|
01.04.2025, 11:09 |
 |
На 1 април 1951 г. със секретно писмо N 1-А-3014/30.03.1951 е сформиран 26-ти отделен разузнавателен авиационен полк (орап) с командир поручик Йордан Йорданов Стефанов. Неговата история започва още по време на втората фаза на Втората световна война (12 септември – 26 декември 1944 г.), когато 5-ти авиационен бомбардировъчен полк е базиран на летище Враждебна и активно участва в бойните действия с 15 самолета До-17 „Ураган“, 10 - В-71 „Жерав“, и по един Fi-156 „Дрозд“ и Fw-58 „Гълъб“. Изпълнени са 356 полета и са хвърлени 190 тона бомби.
След войната 5-и авиационен бомбардировъчен полк е разположен на летище Граф Игнатиево и на неговата база се формира и организационно изгражда 26-ти орап. През периода май – септември 1951 г. полкът е пребазиран на летище Крумово, по-късно на летище Горна Оряховица, а от 23 септември 1955 г. – на летище Толбухин (Добрич). С указ № 298/26 август 1953 г. на Народното събрание 26-ти орап получава и бойното си знаме.
След като на 13 април 1955 г. 3-та бомбардировъчна дивизия в Балчик е разформирована, първите самолети Ту-2 и Ил-28, които могат да бъдат разгледани днес в Музея на авиацията, пристигат в 26-ти орап. След 1959 г. 26-ти орап е превъоръжен с МиГ-15, а първите пилоти, летели на този самолет, са Янаки Янакиев и Кирил Стоянов. През 1963 г. майор Димитър Глушков прелита с първия самолет МиГ-17 на летище Добрич, а 5 години по-късно група летци преминават обучение за приучаване към самолет МиГ-21. На 3 ноември 1982 г. на летище Добрич кацат самолетите МиГ-25, а полк. Влаю Генов е първият български пилот летял на тази машина (2 декември 1982 г.). Сформира се звено от 4 броя МиГ-25, които оперират до 1992 г. Същевременно в периода 29 февруари – 1 юни 1984 г. летците и техниците от поделението преминават обучение в Краснодар за приучаване на самолет Су-22М4. Първите, летели на тази машина, са полк. Фотев и майор Щетинин (18 септември).
На 1 септември 1994 г. със заповед от министъра на отбраната на основата на 26-ти орап е сформирана 26-та разузнавателна авиационна база (раб) с тилов и свързочен батальон и радиолокационен пост. През 1995 г. на 26-та раб започва експлоатацията на Л-39, а от 1 септември 1998 г. и на самолети МиГ-21 бис от закриващата се 6-а авиобаза Балчик. През април 2001 г. самолетите Су-22М4 са прехвърлени в авиобаза Безмер, а 26-та раб е преобразувана в авиотехническа база. На 16 юни 2002 г. със заповед на министъра на отбраната базата е закрита.
Командири:
1. поручик Йордан Йорданов Стефанов (1951 – 1952);
2. майор Йордан Върбанов Песаров (1952 – 1955);
3. генерал-майор Щерьо Александров Щерев (1955 – 1958);
4. полк. Георги Иванов Стоев (1958 – 1959);
5. полк. Серафим Митев Колчев (1959 – 1966);
6. полк. Дельо Иванов Колев (1966 – 1968);
7. полк. Христо Иванов Костадинов (1968 – 1971);
8. полк. Тодор Маринов Плачков (1971 – 1974);
9. полк. Христо Димитров Костов (1974 – 1978);
10. полк. Влаю Христов Генов (1978 – 1981);
11. полк. Димитър Петров Фотев (1981 – 1985);
12. генерал-майор Иван Николов Парапунов (1985 – 1987);
13. полк. Марин Стоянов Христов (1987 – 1990);
14. подполк. Руси Вълчев Русев (1990 – 1993);
15. полк. Иван Георгиев Пейчев (1993 – 1995);
16. полк. Альоша Петров Стоянов (1995 – 2000);
17. полк. Валентин Георгиев Милев (2000 – 2002).
Самолети на въоръжение:
- Пе-2 (1951 г. в Горна Оряховица);
- Ту-2 и Ил-28 (1955 г.);
- Ескадрила Миг 15 бис (от 1959 г.);
- Ил-28Р (1961 г.);
- МиГ-15 У(1959 г.);
- МиГ-17 Ф (1963 г.);
- Ил-14 (1966 г.);
- МиГ-21 Ф-13, МиГ-21 Р (след 1968 г.);
- МиГ-25 (4 броя – 1982 г.-1992 г.);
- Су-22M4 (1984 г.);
- МиГ-21 МФ (1991 г.);
- L-29 (1991 г.);
- L-39ZA (1995 г.);
- МиГ-21 бис и МиГ-21У (1998 г.).
|
|
Варна в писмата на лейтенант Анри Вюйлемот от времето на Кримската война
|
01.04.2025, 11:05 |
Кой е лейтенант Анри Вюйлемот?
Анри-Шарл-Жан-Батист Вюйлемот (Henri-Charles-Jean-Baptiste Vuillemot) е роден през 1829 г.. Завършва Кралския военен колеж в Ла Флеш (College Royal Militaire de la Fleche) и Специалното военно училище „Сен-Сир“ (Ecole speciale militaire de Saint-Cyr) (1847-1849) (31-ви випуск). Военната си кариера започва на 1 октомври 1849 г. като втори лейтенант (sous-lieutenant) в 7-и пехотен полк (7e regiment d'infanterie de ligne). На 6 февруари 1853 г. е повишен в чин лейтенант.
Лейтенант Анри Вюйлемот участва с полка си в Кримската война (1853-1856 г.) като командир на взвод . 7-и пехотен полк, с командир полковник Дьо Пикне дьо Лаваранд (colonel de Pecqueult de La Varande), е в състава на Първа бригада на Първа пехотна дивизия с командир дивизионен генерал Франсоа Канробер. От 21 юли до 20 август 1854 г. Първа пехотна дивизия, тогава под командването на бригаден генерал Еспинас, заедно с 3-хиляден корпус „източни спахии“ (Spahis d’Orient), под командването на бригаден генерал Юсуф, участва в експедицията в Добруджа срещу руската 7-а пехотна дивизия, под командването на генерал-лейтенант Александър Клеонакович Ушаков.......Прочети още
|
|
105 години от рождението на полковник Розев, един от въздушните защитници на София
|
01.04.2025, 11:00 |
На 1 април 1920 г. в София е роден Тодор Николов Розев. След завършване на средното си образование следва Славянска филология. През 1940 г. напуска студентската скамейка и постъпва в Школата за запасни офицери-летци в Казанлък. Първенец на випуска за 1942 г. Разпределен е да служи на летище Божурище.
През 1943 г. продължава подготовката си в Изтребителната школа в Долна Митрополия за подготовка като летец- изтребител. Включен е в състава на 4/6 изтребителен орляк в Карлово, лети на самолет Девоатин D.520.
На 10 януари 1944 г. изпълнява първия си боен полет. Преминава подготовка на самолет Месершмит 109Г и е включен в състава на 3/6 изтребителен орляк, базиран на летище Божурище.
На 11 юни във въздушен бой със самолет Месершмит Ме-109Г6 сваля четиримоторен бомбардировач „Либърейтър“ Б-24. В поредната битка на 24 юни 1944 г. е прострелян от превъзхождащия противник. Самолетът се взривява, пилотът успява да отвори спасителния парашут и благополучно се приземява.
Участва активно във втората фаза на войната срещу хитлеристка Германия. В периода 1943 – 1944 г. поручик Тодор Розев изпълнява 30 бойни полета и участва във 14 въздушни боя.
След края на войната продължава службата си във военновъздушните сили на България. Усвоява съветския изтребител Як-9 и става пилот инструктор. В учебен полет при полет в група самолетът му е повреден и Тодор Розев за втори път прибягва до парашута, за да се спаси. През 1956 г. е уволнен със звание полковник.
След напускане на армията работи в Държавната въздухоплавателна инспекция към Министерството на транспорта. Автор на книгата „Спомени на летеца“ (1957) г. – първата книга за воденето на въздушната война след 1944 г. Тя е преиздавана с подобрения през 1994 и 2018 г.
Умира на 7 октомври 1990 г. в София.
|
|
|
|
Автори на публикуваните материали се явяват средствата за масова информация (СМИ) или компаниите, цитирани в тях. Материалите не се проверяват, следователно не гарантираме за тяхната достоверност, точност, пълнота и качество. Нашата цел е представянето на максимално количество публикации и съобщения в СМИ, свързани с военнослужещите и въоръжените сили по света, такива, каквито са.
|
|
|